Sist woninpraagstuk Gruwelijke moarderij te Zantie 4e Reeks brieven van M. Vincent Diericx mTïTpirf twn T EEN EN 'T ANDER Een echtelijk drama in Amerika. Zeventiende jaargang n' I SO. Vrijdag 4 Augustus 19 8 1 DAGBLAD De Hulpmiddelen Het gevolg Terug uit Kongo De Marokkokwestie gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo vin. uuiiLtii uiïimj* 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN? Zes maanden 4 franken. Een iaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeliyi van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds, f9 TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. ij# BUREELEN TE ER'JSSEL j TE AALST Steenweg van Waterloo» 728. j Kericstraat, O» Telefoon 114 BestuurderJ. Ve n Nuffel-De Oeadt. AANKONDIGINGEN: KI. a.ink. (1 tok 4 kl. reg.) fr. 0.C0 Reklamen (por regel) fr. 1.09 3* bladz. <de regel) fr. 0,50 Gemengd nieuws (perregel) fr. 2 00 4* bïadz. (de regel) fr. 0,30 Recht, hersteil. (per regel) fr. 2,00 Financ. aankon, (perregol)fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,09 Een der gewichtigste en veel be sprokene vraagstukken is het woning vraagstuk. Door de opeenhooping der bevolking in de steden, en het niet in verhouding opbouwen van nieuwe wo ningen, is er de woningsnood soms zeer scherp geworden. De stad Budapest heeft daarover eer. onderzoek gedaan dat de moeite waard is hier bekend te maken. In 1869-70 woonden er in Budapest 280,000 menschen, in 1890 klom dit tot 506,000, om in 1906 tot 791,000 te stijgen. De woningen vermeerderden geens zins in verhouding en zoo kwam het dat de menschen zich opeenstapelden. Op 1 Mei 1906 waren er 52,8 percent woningen bestaande enkel uit eene kamer en eene keuken. In de volks kwartieren steeg het getal woningen uit ééne enkele plaats bestaande, of uit ééne plaats en eene keuken, tot zeven tig, soms tot tachtig percent. Zoo wa ren er 81,622 woningen van die soort, die te zamen 347,155 personen her bergden. Van die 81,622 waren er 46,869 woonplaatsen die door meer dan drie personen bewoond werden. 13,805 woonplaatsen met eene kamer, of ten hoogste eene kamer en keuken waren bewoond door vier personen, 8716 door zes 5741 door zeven, 3441 door acht, 1848 dooi* negen, 886 door tien, 453 door elf, 339 door twaalf, 23 door zestien, 8 door achttien, één door 39, nog een ander door 45 en nog een door 48 personen, dat was een rekord. Ilct spreekt van zelf dat die laatste soorten meest allen logein en tl ïuizcn zijn. Toch zou men het niet kunnen gelooven, ware het niet dat de stad Budapest zelf het onderzoek heeft ge daan. Gemakkelijk is het om verstaan, dat door den voortdurenden aangroei der bevolking, en het te weinig vermeer deren van woningen, de huurprijzen geweldig omhoog gingen. Van 1906 tot 1909 steeg de huur prijs der kleine woningen, volgens I)r Fercnzi van Budapest, met twintig tot veertig percent, zoodat sommige woon plaatsen bestaande uit eene kamer en keuken tot 420 fr. verhuurd werden. En de woningen werden toch goed verhuurd, want in 1902 waren in Bu dapest 2620 leege woonplaatsen, in 1904 zakte het tot 678, in 1906tot 405, en op 't einde van 1908 waren er nog 242. Als men bedenkt dat er in die stad 187,000 woonplaatsen zijn en 790,000 zielen, dan gevoelt men dat de woningsnood er zich dringend doet gevoelen. Wat was er te doen om die crisis in de woningen tegen te werken. Een middel bestond er, namelijk een groot gotal woningen bijmaken. Toch van hot privaat initiatief kon men dit niet verwachten, het was het werk van het openbaar bestuur. In April 1909 stelde de burgemees ter van Budapest, Heer Dr Stefanus Bareczy, eene uitgave voor van hon derd millioen om woningen te bouwen. Dit voorstel werd aangenomen een deel dier som echter en zelfs een schoon deel, moest besteed worden aan het bouwen van scholen. Vele vroegere scholen bestonden uit woningen, en nu zijn er van die vroegere scholen dui zend woonplaatsen gemaakt, daarbij werden er 4500 andere woonplaatsen bijgebouwd. Sommige woningen door de stad opgericht, zijn gebouwen met verscheidene verdiepingen, doch men heeft er ook zonder verdieping. Al de woonplaatsen bestaan ten minste uit eene kamer en eene keuken en een af zonderlijken ingang, gansch op hun eigen bestaande. De woonplaatsen uit twee kamers en eene keuken be staande, hebben bijna allen eene bad inrichting. De menschen wonen er gerieflijker en goedkooper. In plaats van 420 fr. voor woonplaatsen met eene enkele kamer, betalen zij in de stadswoningen met verdiepingen 315 fr. en in de afzonderlijke huizekens van 210 tot 241,50 fr. per jaar, Het verschil van prijs beloopt van 25 tot zelfs in sommige gevallen, tot vijftig percent. Natuurlijk moet men rekening hou den niet de streek waarin die woningen gelegen zijn, alsook met hel> punt dat vele menschen in geene stadswoningen •willen verblijven. Doch oncler oogpunt van gezondheid en zedelijkheid is er veel bijgewonnen, alsook om den al te groolen huurprijs tegen te houden want het slaat vast, dat sedert het bewonen dier stadsge- bouwen den huurprijs der werkerswo ningen niet meer gestegen zijn. Die drievoudige uilslag pleit zeker in het voordeel van het uitgevoerde werk. In (goede handen. De Paus is de bevolking-van Messina, zoo leclijk getei sterd door de aardbeving van Februari 1910, goed ter hulp gekomen. Hij had van zijne katholieke onderdanen 6.819.998,54 fr. ont vangen en hij heeft aan de beproefde be volking acht millioen frank als onderstand gegeven. Als als de liefdadigheidsgelden maar in zulke trouwe handen kwamen Ziet onder andere in België, wij bedoelen hier mee niets Itwaads maar wij mogen toch vragen, hoe wordt het geld besteed dat ver leden jaar en dees jaar werd geschonken ten voordeele van de koninginnebloem. Zelfs de anti-katholieke bladen spreken met verwon dering over de grenzen Looze mildadigheid van den H. Vader. yRpgpociing va ei 't Vaiïkaan, De H. Vader heeft besloten eenige ge houwen meer op te richten in de hoven van 't Vatikaan om do leden der Pauselijke gen darmerie heler to huisvesten. Het Vatikaan zal alzoo in plaats van 11000, ongeveer 14000 kamers tellen. Kagsiag'OEï^biKdsaigen. Sedert 40 jaar zijn er enkel vijf kamerontbindingen geweest. In 1S70, in 1884. in 1892, in 1894 en in 1900. Het is mogelijk dat er eene ont binding is in 1912, en misschien op 't einde van 1911. Uilen naai1 Leuven. Overal wordt er gesproken over do nationale betoo ging te Leuven. Met vreugde zeggen wij, dat Aalst en omstreken, Cïeeraardsbergen, Ninoveen Dendermonde, aan 't werken zijn. om met duizenden uit deze streken op 27 Augustus naar Leuven to vertrekken. Niemand die eenigszins kan, mag ten ach- tere blijven. Men heeft ons de straat willen ontzeggen we zullen nu toonen dat wij niet zinnens zijn onze vrijheid op gelijk welk ge biedje laten ontnemen. Zij mesten zacSi goed. In den bilari van den Avenir staat gedrukt dat deze socialistische maatschappij van ou derlingen bijstand als toelage voor eerste inrichting heeft ontvangen do som van 1317,50 fr.Tot hiertoe is de som voor eerste inrichting altijd 50 fr. geweest. De socialis tische Avenir krijgt 25 keeren meer. Nieuwe Uoer'zstteB». M. Jeantv is arrondissements-kommissaris benoemd van Aarlen-Virlon. Hij heeft daardoor zijn ont slag moeten geven als voorzitter van den katholieken arrondissementshond. Zondag werd er in zijne vervanging voor zien. Bij goheimo stemming en met alge- meene stemmen werd M. Gamille Joset, be stuurder van het dagblad L'Avenir du Luxembourg gekozen. Heer Baron Orban de Xivry, senator, heeft daarna eene prachtige redevoering uitge sproken, waarin hij den lof maakte van onzen gekend en confrater. Be mannen van den Bluf, De kartelmannen geven op Uit Souvret 500 socialisten en 100 liberalen voor hunne betooging welnu Souvret alles bijeenge- rokend zuigelingen, kinderen, ouderlingen, meisjes en vrouwen, alles en alles telt 3785 inwoners. Uit Court-St-Etienne, 1000 betoogers en 't is eene gemeente van 4339 zielen Trazegnies 1250 betoogers voor eene ge meente van 6S17 zielen Is het klaar vrionden Nu het is niet te verwonderen; de Journal de Charleroi heeft don raad gegeven van maar zooveel betoogers mogelijk op te geven. Al de koe pons die er te veel zi n, worden toch terug betaald Om g©3u!k ire 't Huishouden £e hebfoeEB. C; rmen Svlva, Itaüaan- sche journalist, geel: den volgenden raad aan de vrouwen om vrnde in 't huishouden te behouden 1°) Nooit eene ruzii beginnen doch als 't onvermijdelijk is uLleg te moeten geven, niet afgeven voor d: t ge gelijk hebt ge kregen 2°) Niet vergeten dat gij de vrouw zijt van een man, die dus laarmensch is als gij en ook zijne zwakke kanten heeft 3°) Niet te dikwijls geld vragen, houdt u tevreden met hetgeen hij u geeft in 't begin der week 4°) Vergeet niet d;.t uw man eene maag heeft, en zie dat gij ze goed verzorgt 5°) Van tijd tot tijd, niet te dikwijls, uw man het laatste woord laten hebben 6°) Lees uw dagblad geheel en gansch, en niet enkel de moorden en de branden, dan kunt ge met. hem praten over de kwestiën van -den dag en over de politiek - - 7°) Uw man niet froisseeren 8°) Maak hem van.tijd tot tijd een lief kompliment 9°) Hebt ge een verstandigen man, wees voor hem een kameraad is hij niet al te slim, wees dan zijne raadgeefster. Zij, die goesting «hebben, kunnen de voor schriften van Carmen Sylva eens beproeven. De stoomboot Elisabethville terug- lceerende van Kongo, is Woensdag namid dag, om 4 1/2 ure, te Antwerpen aangeko men. Aan boord waren er 111 passagiers, waartusschen de E. P. Redemptorist Philip- part heeren Villa en Iiinck, onderscheide- 1 ijk bestuurder en opzichter van de Cilas Taylor, consul van Engeland, te Boma. Kolonel Thys, zijne dochter en kolonel Challin, w - aan de aanlegplaats van La Pallice afgestapt. De reis is zeer goed doorgebraent. Een enkele passagierster. Madame Danielson, van Zweedscheu oorsprong, dio aan «rge bloedarmoede lijdt, is ziek hier aangebracht. Kommandant Hagstrom zal met de eerst komende boot naar België terugkeeren en door kommandant Engels vervangen worden. Te Boma heerscht eene warmte van 35 tot 36 graden. Men herinnert zich dat wij hier ook dagen gehad hebben van zulke hitte. Een miljoenenbezitter van Richmond doodt zijne jonge vrouw met geweerschoten. Eene vreeselijke misdaad heeft de stad Richmond (Vereenigde Staten Noord-Ame- rika) in opschudding gebracht. Een jonge rijkaard, de 2öjarige Henry Clay Bealtle. wiens vader in Virginia uitge strekte fabrieken, eigendommen, enz. bezit, heeft in bijzonder dramatische omstandig heden, zijne jonge vrouw vermoord met ge weerschoten. De moordenaar, die een zeer ongereld leven leidde, weigerde de vermaningen zijner jonge vrouw te aanhooren, en ondanks zijne vrouw pas eenige dagen te voren bevallen was van een zoontje, dwong hij haar met hem een automobieltochtje te doen in den omtrek dor stad. Pas huiten de stad gekomen, hield Beattle zijn rijtuig stil, stapte af, en loste van op een afstand van een drietal meiers,twee geweer schoten op zijne vrouw. De ongelukkige kreeg twee kogels door het hoofd en bleef op den slag dood. De moordenaar keerde dan naar huis terug en verhaalde dat hij door bandieten aange vallen werd, en dat dezen zijne vrouw vermoord hadden. Het verhaal kwam echter verdacht voor en de man werd aangehouden. In de Amerikaansche miljoenenwereld, waar de familie zeer gekend is, heeft het drama eene gemakkelijk te hegrijpen ontroe ring verwekt. -O- Internationale Conferentie Uit al de mededeelingen van de Fransche en de Duitsche bladen, is alleen dit uit te maken, dat er overal spraak is van het be leggen eener internationale conferentie. De Duitsche Germania spreekt in dien zin, en de Temps van Parijs, wordt de lange en doellooze onderhandelingen moe, en vindt liet dan ook maar best over te gaan tot eene internationale conferentie. Al de landen die de akte van Algesiras hebben onderschreven, zullen bij de nieuwe conferentie vertegenwoordigd zijn. Een dronkaard vermoordt zijne vrouw en zijne dochter met eene bijl Een gruwelijk drama had Dinsdag avond te Zande, nabij Ghistel, plaats. Een dronken woestaard heeft er met onmenschelijke wreedheid, zijne vrouw on zijne 15 jarige dochter met eene bijl het. hoofd gekloven. De heide ongelukkigen hieven op den slag dood. Ziehier in welke omstandigheden het ijse- lijlc drama gebeurde. Een genaamde Hendrik Boecks was we duwnaar gebleven met twee kinderen en hertrouwde met vrouw R. Haleman, eene weduwe die ook twee kinderen had. In het huishouden Boecks heerscht® se dert lang eene pijnlijke oneenigheid en maar al te dikwijls, werden vrouw Boecks en hare kinderen gruwelijk door den woestaard mis handeld. Zelfs de kinderen welke Boecks had van zijne eerste vrouw, trokken dan partij voor hunne stiefmoeder, daar het laf gedrag van hun vader hen walgde. Dinsdag kwam Boecks die in Frankrijk gewerkt had, plotselings en onverwachts te huis en het duurde niet lang of twist ont stond. Eensklaps greep de woeste kerel een kap mes, dat in den hoek der keuken lag, en zich op zijn vijftienjarig dochtertje werpende dat aan tafel zat te eten, bracht hij haar eenen vreeselijken bijlslag op het hoofd toe. Het arme kind had den tijd niet een kreet te uiten. Haar opengekloven hoofd viel op de tafel neer, en do ongelukkige bleef daar zoo liggen, met in de rechterhand een lepel en in de linkerhand een stuk brood De moeder riep wanhopig om hulp. doch vooraleer iemand had kunnen opdagen was de moordenaar als een wild dier op haar toeg*.sprongen en de bijl, druipend 1an bloed iiarer dochter, kwam een viertal malen met schrikkelijk geweld op het hoofd en de schouders der moeder neder. De ongelukkige vrouw viel weldra in een bloedplas ten gron de, en gaf den geest. Haar hoofd was schier geheel van het lichaam gescheiden. De andere kinderen waren inmiddels weg gevlucht. Na zijne ijselijke misdaad voltrok ken te hebben, ging Broecks met eene onverstoorbare kalmte naar eene naburige herberg en terwijl hij een glas hier dronk, verhaalde hij wat hij gedaan had. Daar hij zulks lachend verhaalde, dacht de herbergierster dat hij gekscheerde. Toen Boecks het volk naar zijne woning zag loopen, nam hij door liet veld de vlucht. De verontweerdiging der menigte is zoo groot, dat zij gewapend do velden doorkruist om Boecks op te sporen. De gendarmerie is niet bij machte, de menigte tot kalmte te brengen. Moest do moordenaar in handen der achtervolgers vallen, hij zoude ongetwij feld niet lovend in het gevang gebracht worden. Lukafu 8 Juni 1911. Lukafu is wonder wel gelegen achter de half-cirkelbergketing, die het kamp der blanken tegen do Noord-West-winden be schut en zoo de luchtstreek warm en aange naam maakt. Een hreede beek Lukafu aan dewelke de vallei haren naam ontleent, omringt bijna gansch den cirkel der hergen, zoo dat men, om in Lukafu te treden, zonder berg of water over te moeten, den Zuid ooster kant dient te nemen. Het kamp in zijn zeiven heeft niets van de vervelende administratieve regelmatigheid. Het is groot en effen als eene openbare plaats in Europa. Van welk punt men het kamp be- wondere, heeft men een schilderachtig uit zicht.Lukafu heeft ongetwijfeld opgevat ge weest door eenen bouwkundige, die wel de voordeelen der ligging benuttigd heeft. De ihgangsbrug, de lanen, de gebouwen zijn meldenswaardig. Ornement hoornen in gelijk- of in samenloopende lijnen geplant, geven hier hreede en weloverdekte lanen of boule vards. De dreef van 't kasteel van Neder- hoelare is maar één nummer van dat getal lanen en geeft er maar een klein gedacht van. Kobe papayen, citroen bananen, caout chouc palm, en kaliptusboomen pronken hier weeldrig. De verredragen de panoramos en de zach te warme luchtstreek maken van Lukafu een aangename verblijfplaats, waar elke Belg, die zijne dagelijksche bezigheid en zijn huis gezin zou hebben, gelukkig zou leven. Om de waarheid niet te verzwijgen, zal ik noch tans zeggen dat Lukafu, volgens de geneis- kaart uitgegeven door liet Sleping Sickness bureau aangeteekend staat hij de streken waar de slaapziekte ontmoet wordt. Die kaart toont aan dat van Zuiden-Katanga (Sakania) tot hij Lukafu en Kambove geene slaapzieken te vinden zijn. Lukafu is met. roode schreefjes aangeduid, wat zeggen wil aangetast gebied Ptcdo en Baudeieijnstad zijn aangeduid met roode lcruiskens erger- aangetast gebied de omstreken van Kiambi ziju met rcode plekken aangeduid fel ge teisterd gebied. Dat zijn enkel voorbeelden, die ik terloops -aangeef en waar ik waar schijnlijk meer zal over zeggen na de toe standen met eigen oogen gezien te hebben. Het wild is rond Lukafu niet overvloedig, hetgeen nochtans luitenant verbrugghe niet belette gisteren met eene antilope (hertegeit) en vandaag met twee arends en eene pintade (parelhoen) naar het kamp terug te komen.' Met dat wild hielden we kermis de arends werden door de negers opgesmuld. Lukafu was vroeger een belangrijk rust punt voor de karavanen die gelijk wij nu, van Elisabethsiad naar Kilxoa (op Moero- meer) trokken. Nu dat de spoorweg van Elisabethsiad op Kambove gaat aangelegd worden, zal dat kamp van zijn belang verlie zen. De slaapziekte, die hier vroeger de zwarten deed sterven als vliegen, heeft de staat ver plicht de gemeenten rond Lukafu te ver plaatsen en de hutten in brand te steken zoodat de vroeger dik opeengehoopte inboor lingen naar wijd en zijd vespreid weiden. Wat meest levendigheid aan Lukafu geeft zijn de doorreizende karavanen, alsook liet kamp met welgcdrilde zwarte soldaten, die misschien ten slotte wél zullen verplicht zijn de volksvcrplaatsiug te volgen. Kongotrotter. FRANKRIJK Op zoek naar de saboteerders. De regeering heeft verschillende opzoe kingen bevolen te Lorient, waar de laatste 28 gevallen van sahoteering zich hebben voorgedaan. De algemeene sekretaris van de Arbeids beurs is aangehouden, alsook 6 werklieden uit het Arsenaal. Bij den sekretaris heeft men revolutionnaire bladen,verdachte tuigen en antisocialistische bladen gevonden. Na ondervraging werden er van de zes aangehouden werklieden drïj in vrijheid ge steld. De sekretaris Trévenec heeft een alibi ge leverd dat in tegenstrijd is met de verkla ringen van zijne vrouw. Dat dreigt op den hoop toe nog ruzie in 't huishouden te brengen bij den sekretaris. PORTUGAL. Opstand te Lissabon. Door de ophooping van de olie in de maga zijnen steeg natuurlijk de prijs. Eene bende van honderd man heeft ge wapend met allerhande tuigen de stapel- huizen willen gaan vernietigen. De republikeinsche wacht heeft de oproer lingen tot den aftocht gedwongen. MEXIKO Groote katholieke demokratische Partij Door het weggaan van den voorzitter Por- lirio Diaz is er meer vrijheid gekomen aan do personen en aan de maatschappijen. De katholieken hebben er spoedig van ge profiteerd om in heel het land katholieke demokratische kringen te slichten. Hun pro gramma behelst drij groote algemeene pun ten 1) Vrijheid voor allen, maar ware, voor-, zichtige en effectieve vrijheid. Aldus vrij heid van eeredienst, vrijheid van bestuur, vrijheid van onderwijs. Tot hiertoe bezaten de katholieken geen enkele dier vrijheden 2) Hoofdzakelijke nationale en demokra tische politiek, in overeenstemming gebracht met de ware belangen van het land, vol eer bied voor alle rechten en heslist vijandig aan het maconnieke internationalisme 3) Economische en maatschappelijke her vormingen op den grondslag van de wereld- brieven Rerum Novarum en Graves de Communi hervormingen gesteund op eene diepere en breedere rechtvaardigheid, tot haar doel komend door eenogrootero uit breiding van den kleinen eigendom, door de bescherming van den kleinen handel en door de verbetering van het lot der arbeidende klassen. De katholieke drukpers gaat ook dapper vooruit in Mexico. Op G maanden tijd is het getal abonnenlen van liet dagblad El Pais gestegen van 70,000 tot 180,000. De dagbladen El Na tional en El Tiempozijn in gelijke verhouding vooruitgegaan.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1