J- weinig inhoud. 4e Reslcs brieven van M. Vincent Diericx i Greote woorden met 'T EEN EN ANDER Vreeselijk drama te Aiitoing. De misdaad van Boom O O j i j -I BAGBLAE) De Marokkokwestie Landbouwbelangen. Vreeselijk drama der Jalosrsohhaid te Antwerpen Zeventiende jaargang n ABONNEMENTEN? ZSs maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. «ff- 4» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. SS» Augustus 1911 br i .1 1 NUMMER CENTIEMEN "-»rrr-f CJ BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 723, Steenweg wan Waterloo^ 723. I Kerkstraat, O Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Oendt. AAN KON DIGI NOEN KI. aant. (1 tot 4 UI. icg.) Ir. 0,60 3® bladz. ide regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel)fr. 2,00 Rckl amen (por ragel) fr. 1.09 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, liersceïl. (per regel) fr. 2,09 Overlijden (per regel) fr. 2,03 Van tijd tot, tijd komen er in de vijandelijke bladen zoo van die soort artikelen die u doen schuddebollen, en u zeil de vraag doen stellen: Hoe is het mogelijk zooveel onzin op zoo weinige plaatsruimte uit te kramen. In dien aard is het hoofdartikel dat Woensdag 2 Augustus in de Peuple is verschenen. Daarin wordt gezegd De katholieken zijn maar vooruitge gaan. bij het voorstellen der schoolwet, omdat de maatschappelijke evolutie eene hervorming in de opvoeding in België, evenals in dé andere landen, onvermijdelijk had gemaakt. In die woorden ligt wel feitelijk het bewijs en de bekentenis, dat de school hervorming van M. Schollaert door een hooger gedacht, door eene drin gende noodwendigheid werd ingege ven. Verder op lezen wij De katholieken, zoo geloofden zij toch, zonder het zelf al te goed te we ten, stonden liet verplicht onderwijs toe, zij verlengden, dachten zij, het onderwijs tot 14 jaar, zij wilden eene betere voorbereiding' scheppen voor de noodwendigheden van het nijverheids onderwijs..., maar zij hebben gedacht, dat dit alles zou hebben kunnen zijn opgenomen in eene opvoeding,gegeven door kloosterlingen, lieden die in het algemeen onwetend zijn over de nood wendigheden van het leven, lieden die afschuw hebben van de wereld, wel ken zij aanzien als een geweefsel van duivelsclie en verschrikkelijke d-n- gen. Al wie tusschen de regelen kan le zen, zal duidelijk begrijpen dat de schrijver van die woorden zelf over tuigd is van de groote verbeteringen die het ontwerp Schollaert in het on derwijs zoekt in te brengen. Overigens niemand die niet aartsdom, of aarts- blind is, kan zulks loochenen. Dat de kloosterlingen het leven aan zien als een geweefsel van duivelsche en verschrikkelijke dingen, zulks kan alleen ontstaan in den koker van dezen grooten schrijver. Dat de kloosterlingen lieden zijn die afschuw hebben van de wereld, dat kunnen wij allerbest aannemen, doch dan valt er eerst overeen te komen, wat schrijver door de wereld verstaat. Bedoelt hij de valscbheid, de bande loosheid, de zedeloosheid van de we veld, dan erkennen wij, dat do kloos terlingen daar waarlijk een afschuw voor hebben, maar heeft hij het gemunt wat wij veronderstellen op den afschuw dien zij zouden hebben voor de bedrijvigheden der wereld, dan heeft hij geheel en al aan een verkeerd adres geklopt. Hoe zoo Zij zouden schrik hebben van de wereld, de eenvoudige zuster- kens der armen, die als zwakke vrou wen, durven gaan aanbellen om eene aalmoes af te bedelen aan de huizen van hartelooze en goddelooze rijken uit liefde voor de arme weezen en de ongelukkige ouderlingen die zij moe derlijk verzorgen. Zij zouden schrik hebben van de wereld, onze gasthuisnonnen, die in de gasthuizen als slavinnen ten dienste staan van al wie hunne hulp inroept, al weze het de grootste en zedeloosste bandiet, of de afzichtelijkste zieke. Zij binden en verzorgen de walgelijkste wonden, en huigen met liefde over de onverdraaglijkste en' afstootelijkste ziekten. Zij zouden schrik hebben van de we reld, onze zendelingen, die ouders, familie, dorp, land en geld verlaten, om onbemiddeld hun leven te gaan slijten te tnidden van de wildste volke ren, om van die ruwe, ontaarde en onbeschaafde volksstammen ten koste van God weet alleen wat opofferingen er. moeite, een beschaafd volk te ma ken. Zij zouden 'schrik hebben van de wereld do mannen als Pater Damiaan, Pater Conrardy, die de walgelijke melaatschheid gaan oppassen, met de zekerheid vroeg of laat aan die vree- selijke ziekte te bezwijken. Zij zouden schrik hebben van de we reld, die zwakke vrouwen en die jeug dige mannen, die, als anderen uit de gasthuizen vluchten, als er typhus, cholera of andere besmettelijke ziek ten zijn binnengebroken, hunne plaat sen gaan innemen in die gasthuizen, waaruit ze eenigen tijd te voren waren verdreven, en die alleen het. hoofd dur ven bieden aan den geesel der pest. Neen, heeren goddeloozen, zulke vrouwen en zulke mannen, die hebben geen afschuw van de wereld, zooals gij het zeggen wilt, maar die walgen van de wereld, die verfoeien hem, zoo als gij en uwe trawanten hem wilt ma ken en reeds gedeeltelijk hebt gemaakt. reld per brief te U..en weten, dat liij, in Zwitserland op spee'reis is. Hij heeft enkel in zijne valies eene Baedeker en een boek van Kant. Hij bewondert er den Mout Blanc en de pracht -e gebergten. Zweet en zwoegt nu maar lustig voort, socialistische prolets.-itjrs, uwe leider beeft ginder veel plezier, en dat moet u vooral genoegen doen <£e weten niot wan de warm te. Eeu Antwe.-psche confrater heeft een onderzoek gaan doen in den dierentuin te Antwerpen. De ijsbeeren alsook de andere beeren schijnen weinig of niet te weten van de_warmte de leeuwen iets meer, doch ze eten nog zeer smakelijk, het vee weet er meer van. De visscheu houden zich kloek, en de vogelen, die zoo goed weerstaan aan de koude, houden zich even kloek tegenover de warmte. Wij, menschen, kunnen er eene les aan nemen. leeles* wepke stsee Leaa- wesra Het is oprecht aangenaam overal de geestdrift vast te stellen, die er beslaat om de betooging van 27 Augustus schitte rend te doen lukken. De oproep dien het algemeen Leuvensch komiteit komt te doen, zal overal het beste onthaal genieten. Op Zondag 27 Augustus mag geen enkel patronaat in eigen doro of stad blijven, allen moeten dien dag naar Leuven Ue©se üïïïïs8oog«eis jonge doch ters I De kloosterszusters van het orde! du Bon Pasteur hebben sinds lang gestichten voor misloopen jonge dochters, die tot in- eer zijn gekomen. De Fransche regeering wilde hen concur rentie aandoen, ge gaat zien op welke ma nier Zij kocht op eenigen afstand van de stad Sens een prachtig kasteel aan. De re geering gelukte er in zeven berouwhebbende jonge dochters in dit gesticht te ontvangen was er eene van Blois, eene van Pan, twee van Belleville en nog drij andere. Ge durende 5 maanden ging alles tamelijk goed. Doch onlangs kwamen 2 apachen van Belle ville eene der pensionarissen bezoeken, 's Nachts klommen de zeven juffers over den muur van 't kasteel, en men vond ze 's mor gens smoordronken in kleine herbergen van den omtrek. Sedert 1 Augustus houdt er eene brigade gendarmen do wacht voor het kasteel en do regeering heeft 3 bestendige fonctionarissen vuor 't gesticht hij genoemd, zoodat er voor de 7 kostgangsters, 15 bedien den zijn.Volgens een goddeloos Fransch blad kost iedere dier jufvrouwen jaarlijks 15,000 franks aan den Slaat Houd) nswe centen geneed, Sasten^etaSens Dinsdag werd in den Senaat iets gezegd dat goed moet ont houden worden. M. Levie, antwoordende op de kwestie der overtollige uitgaven voorgesteld door de linkerzijde, vroeg En moest ik nieuwe lasten voorstellen, ge zoudt ze niet willen stemmen waarop M. Hanrez, liberale senator,antwoordde EN WAAROM NIET? We zijn verwittigd komende antikleri kalen aan 't bewind, er zal weer met het geld der lastenhetalers gaan gemorsd wor den... Niet naarhunnen smaak. Do buitengewoon welgelukte werkmans feesten te Aalst, w aar M. Helleputte zulken bijval heeft geoogst, valt niet in den smaak der tegenstrevers.Zij zijn vooral uit hun lood geslagen door dezo woorden van M. Helle putte: M. Schollaert is vervangen doorM. de Broqueville, het zijaalle bei dappere ka tholieken wij hadden en wij hebben een katholiek ministerie. Alleen de personen zijn veranderd, doch de zaak en de princiepen zijn gansch dezelfde gebleven, en dat is het bijzonderste Die woorden liggen als steenen op de maag der andersdenkenden. Schoone maatregel,— Minister Hellebaut heeft besloten dal de bedienden van het departement van oorlog van nu tot half September, 's morgens zullen beginnen ten 8 ure en om één unr zullen gedaan heb ben met werken. Gelukkige tappen Ongelukkige socialisten M. Vandervelde vindt het noodig aan de we- Groot ala, m te Parijs Donderdag avond ^aven de Parijsclie bla den het opschudding rekkend nieuws dat de onderhandelingen tusschen Duitschland en Frankrijk afgesprongen waren. Die tijding was toegekomen door eene pes simistische nota, welke verschenen was in de Nationale Zeitu/ig Daarin werd ge zegd dat M. de Khlerlen-Waechter niets wilde laten vallen van zijne eischen en dat hij liever zijne persoonlijkheid zag verdwij nen dan toe te geven. Volgens latere berichten uit Parijs en Berlijn is het snelberi' iit gansch onnauwkeu rig en duren de onderhandelingen voort. De nota van de Nationale Zmtung is niet volgens de werkelijkheid der feilen. Uit dit alles blijkt tóch, dat er veel wordt gesproken in de bevoegde kringen over de kwestie van Marokko. Wat er nu eigenlijk zal uit voortvloeien, is heel zeker eene ver deeling van koloniën fusschen de bijzonder- to -landen, maar c -streken cn hoe drze zullen verdp-dd worden, dut is h«t geheim, waarop tot hiertoe niemand, volstrekt nie mand met zekerheid kan antwoorden. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo - IX. Vrijdag, 9 Juni 1911. Van Lukafu tót aan de Manda Toen we met ons 143 dragers Lukafu verlieten, kwamen de Belgen ons den vaar wel wcnschon en de soldaten van den heer luitenant Verbruggen stonden in 't gelid langs den weg. Het doet waarlijk genoegen te mogen melden dat ons Belgische officieren er allerbest in gelukken die lompe zwarte jongens in goed onderrichte soldaten te ver anderen. De op te klimmen Kundelungahoogvlakte (1500 tot 1700 meters boven den zeespiegel, tusschen de Lufira en de Lnapula valleien) ligt voor onze oogen. Men zoo zeggen deze berg is dicht bij en toch vraagt hel een half uurken om aan den voet te geraken. Zoo is de Kundelungu dat men hem dwarsweg, chts naar links, moet bestijgen en dan g is de weg zoo recht op dat men straf vooruitgebogen vooruitstapt, Na korten tijd klimmen, staat men voor rotssteenen, die u soms vijftig en zelfs vijf en zeventig centime ters leeren hoogstappen. Met de losse wagge lende rotssteenen te vermijden, krijgt men langs om meer de gewoonte de voeten op vasten grond te stellen en den dieperik te ontsnappen. Terwijl men altijd maar klimt en de groote, ongelijke trappen opkleffert, bolt het zweet u den rug af en droogt uw neusdoek als zelfbewegend u alle vier vijf stappen dikke druppels van het voorhoofd. In waarheid uw zweet bevochtigt den steen dien ge gaat opstappen Maar eens boven, wat genotNu kunt ge een oogslag werpen op de schoone streek die ge komt te verlaten en die daar einde verre, onmeetbaar diep, aan uwe voeten gelegen is met hutjes zoo klein als mollen hoopjes en boompjes als deze die do kinderen in hunne ark van Noë hebben. Do vallei bewoners gelijken mieren en dan nog moet een welge oefend oog ze eerst opzoeken. Voortaan zal hel berg af zijn en zoo gelijk is voor 't oogenblik de weg, zoo zacht de helling, dat ge gestadig van de afwisselende uitzichten kunt genieten en de menigvuldige bergbloemen kunt bewonderen, die met kwistige en kunstige hand langs den wei gezaaid zijn. Om 1 uur en half, komen we aan de Mamla en hebben een nieuwe, schoone oefening en verstrooiïnggevende reis te meer op te schrijven in 't dagboek van ons leven Kokgotrotter, Een jongeling doodt twee vrouwen en zelfmoordt zich. De reeks bloedige dramas volgt zich snel op. Thans is het te Anloing, dat een bloedig drama is gebeurd. In de Grand' Rue, hield de weduwe Leuri dan, met hare dochter Eliza eene herberg, welke gewoonlijk door de statiewerklieden bezocht werd. Een genaamde Remy Delporte. boekbinder te Brussel, zocht met het meisje in het huwe lijk te treden, doch deze stelde altijd het huwelijk uit, tot Delporte eene betere brood winning zou gevonden hebben. Woensdag avond kwam Delporte van Brussel terug en ging zich to Doornik een revolver aanschaffen, waarna hij zich naar de herberg der weduwe Leuridan begaf. Delporte bleef er tot rond 11 ure 's avonds en scheen heel rustig. Toen hij de herberg zou verlaten, loste hij eensklaps een revol verschot op het meisje, dat in hot voorhoofd getroffen werd. Het slachtoffer vluchtte naar boven, ter wijl hare moeder naar beneden kwam, met eene brandende pelroollamp in de hand. Del porte schoot ook op haar en dooddo baai- door twee revolverkogels in het hoofd. Dc ongelukkige viel neder, waarbij de pelrool lamp ontplofte en liet lijk der weduwe Leu ridan grootendeels verkoold werd. De moordenaar riep dan op de dochter Leuridan. dat hare moeder dood was. Het meisje kwam terug beneden, doch kreeg ook nog twee kogels in het hoofd. Nu plofte zij ook dood ten gronde. Twee personen die op hot gerucht der vuurschoten waren toegesneld, wilden den moordenaar aanhouden, doch hij bedreigde ben met zijnen revolver en kon de vlucht nemen. 's Anderendaag's morgends vond men bet lijk van Delporte nabij do koopwarenstatie liggen. De mocrtKhaar had zie1"» ook e^n doorliet hoofd gejaagd. SPICJA2IE Het zal gewis van belang zijn lieden eenige inlichtingen mede te deden aangaande liet kweeken van winterspinazie, met rond zaad, daar het oogenblik van zaaien gaat aanbre ken inderdaad deze bewerking gebeurt ge woonlijk in Augustus. Wij raden aan, als 't mogelijk is, deze ^roente te laten volgen op erwten onze lezers weten immers dat deze laatste het ver mogen bezitten de vrije stikstof van de lucht te vestigen, en dus den grond aan dit ele ment te verrijken. Alle bladplanter., en dus ook spinazi'-soorten nebben groote behoefte aan stikstof. Hoe meer siikslof de bodem dus inhoudt, lioe min stikstofmesten men zal dienen aan te koopen. Goede variëteiten, die alle aanbeveling verdienen, zijn de Monsterachtige van Virnflay en do Victoria beide soorten schieten niet spoedig op, en kunnen zoo wel als zomervariëteit als wintersoort geteeld worden. De spinazie vraagt een wel bemesten grond en aangezien droogte en warmte twee groote vijanden zijn van d< zo groente, zal men niet nalaten overvloedig te begieten met heir en ale. Daarenboven zal men niet verwaarloozen een groote dosis zwavelzuur ammoniak toe te dienen, vóór het zaaien en ook tijdens den groei. Deze meststof zal machtig bijdragen om do plant weelderig en regelmatig le doen groeien, en dusvolgens eene goede opbrengst te verzekeren. Verder moet men ook gebruik maken van minerale mesten als superfosfaat en zwavel zure potasch. Deze meststoffen oefenen een gunstigen invloed uit op de hoedanigheid van spinazie. Superfosfaat en potasch zullen voor liet zaaien zorgvuldig ingewerkt wordenhet velzuur ammoniak wordt na het omwer ken uitgestrooid en met de eg ondergebracht. Wij raden dus aan per aro to gebruiken 4 kgr. zwavelzuur ammoniak, 5 kgr. superfosfaat en 3 kgr. zwavelzure potasch. WlLLY. Na dc lijkschouwing werden een oom en een broeder van Rosenblum toelating ver leend het lijk te zien en het volgens de jood- sclie gebruiken in do kist te leggen. Te dien einde vroegen zij ook verlof, do kleederen te mogen hebben, welke Rosen- blum droeg, toen hij vermoord werd, daar volgens de joodsciie gebruiken, al hot bloed met het lijk moet begraven worden. Daar do kleederen echter als bewijsstuk ken moesten dienen, kon aan hun verzoek met voldaan worden. Zij hebben dan bij mid del van natte doeken, het bloed opgenomen, dat op vloer en muren gespat was, en deze doeken in de kist gelegd. Daarna werd de kist naar Antwerpen ge zonden om er tor aarde besteld te worden. Allerlei geruchten doen nog de ronde, over deze geheimzinnige misdaad. Zoo werd verhaald, dat Deneufbourg in zijnen hof eenen put had --©graven van 70 centimeters diepte en dat hij in zijnen kelder eene groote kuip kalk Had staan, dus dat de echtgenooten Deneufbourg zouden zinnens geweest zijn, Rosenblum te doen verdwij nen. Zulks wordt nochtans gelogenstraft, door een gebuur, die verklaart, dat vrouw De neufbourg bij hem om eene weegschaal ge weest is om diamanten te wegen, e i gezegd heeft dat Rosenblum in haar huis was. Van den anderen kant, had Rosenblum, toen men hem vermoord vond, een groot mes in de hand, en het was duidelijk te zien, dat het mes hem niet tusschen de vingeren gestoken was na de misdaad. De misdaad blijft dus nog met een duiste ren nevel gmhuld. Gisteren morgend zijn de echtgenooten Deneufbourg voor do Raadskamer der recht bank van Antwerpen verschenen, om er ge- konfrontcerd te worden. Na die konfrontatie werd ook een aanhou dingsmandaat afgeleverd tegen vrouw De neufbourg. Uit do lijkschouwing van Rosenblum is nu ook gebleken, dat het slachtoffer ook ha- Imerslagen moet gekregen hebben en niet alleen bij middel eener bijl gedood werd. Een man verstikt zijne vrouw in eene slijkerige gracht Verleden nacht gebeurde aan de Schijn- poort ook nog een vreeselijk drama. Een aardewerker. Jan Simons, 35 jaar oud, geboren te Leulli, was van Oberhauseu naar Antwerpen gekomen, om er zijne vrouw, die hem verlaten had, op te zoeken. De vrouw leefde te Antwerpen met een andereu man, en toen baar wettige echtge noot haar Maandag vroeg om het echtelijk loven te hernemen, weigerde zij. Evenwel ging zij dagelijks met hem eene wandeling doen en Donderdag avond was zulks weer het geval. Rond 9 ure 's avonds bevonden zij zich builen de Scliijnpoort en zetten er zich aan den boord van eene slijkerige gracht neder. Simons vroeg wederom aan zijne vrouw om met hem naar Duitschland terug te kee- en, doch zij weigerde nogmaals zeggende dat zij liever te Antwerpen bleef met haren minnaar. Daarop bracht Simons haar een vuistslag in het gelaat toe. De vrouw wilde opsprin gen, doch de man greep haar bij ftet haar en poogde liaar te verwurgen. Daar de vrouw zich wanhopig verdedigde, wierp de woestaard .haar achterover, duwde haar met het hoofd in het slijk, en bleef dan op haar geknield zitten, om de ongelukkige in het slijk te doen verstikken,... Toen hij geen tegenstand meer voelde, stond hij op en keerde naar de stad terug. Aan de Schijnpoort, ontmoette hij twee policieagenten, die zich daar met de schild wachten bevonden. Simons ging bij hen en verhaalde er wal hij gedaan^ had. Daar zij hem niet schenen te gelooven, noodigde hij hen uit, hem to vergezellen, wat zij dan deden. Met vasten tred bracht hij hen op de plaats waar het lijk zijner vrouw, nog met het hoofd in het slijk stak. De moordenaar werd onmiddelijk in hech tenis genomen en naar het policiebureel der 5de wijk gebracht waar hij ondervraagd werd en volledige bekentenissen aflegde. Het lijk werd naar het doodenhuis over gebracht. De moordenaar verklaarde dat hij zeer tevreden was, zijne vrouw gedood te hebben, en zegde dat. hij uiet voorbedachtheid geliai>- deld had. Toen de poliei©officier de ondervraging geëindi gd had, en Simons deed naar het ge vang brengen, riep hij lot de agenten Houdt hem goed vast De moordenaar keerde zich om en zegde "nog schertsend «Wees gerust, ik zal niet gaan loopen Het parket is verwittigd. Onnoodig te zeggen, dat dit nieuw gruwelijk drama le Antwerpen ook eene geweldige opschudding verwekt heeft.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1