BUITENLAND. T EEN EN 'T ANDER 4e Rosks brieven van M. Vincent Eisricx Hst alssmesn stemrsslit eo liet Vaiikaan Een drama in een oasiliuis Het Feest der Jonge WacMen G Jf3 X-a X3 Zeventiende jaargang n" 182. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 6 en Maandag 7 Augustus ISI I "ABONNEMENTEN? ZpM maanden 4 franken. Een iaar 8 franken, iusolirjjving in alle postliureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. $h fis (TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4§* fij. ■- AAN KON DIGI NOEN 5 BUREELEN Të BRUSSEL 723, Steenweg van Waterloo, 72S. TE AALST s>, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Genót KI. aanV. (1 tnt 4 bl. reg.) fr. 0,60 3® blanz. tde reeel) fr. 0.50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel)fr. 2,00 Reklnmen (per re col) fr. 7.09 Gemengd nieuws (per regel) fi 2.U0 Recht, hersteil. (per regel) fr. 2.UQ Overlijden (per regel) fr. i',09 Nu er veel geschreven en gewreven wordt, over algemeen stemrecht, zal het voor onze lezers wel aangenaam zijn daarover een ldoksken t' hooren, uit de Vatikaanscke kringen. Zooals men weet, is het ministerie Giolitti ook zinnens het algemeen stemrecht door te voeren om te voldoen aan de socialisten. De katholieken mogen niet vergeteh dat het algemeen stemrecht in België sinds jaren bestaat, en dat het werd ingevoerd door de katholieken, tegen den wil en den dank voornamelijk van de liberale doctrinairs. Zoo sprak on der andere de liberale minister Frêre Orban Wij willen van het algemeen stemrecht noch in een, noch in twee: noch in drij bedrijven.... Vandaag loopen diezelfde liberalen, waarvan er velen het grootste kwaad hebben ge sproken van het algemeen stemrecht, meê achter de roode vanen. Zien wij nu wat het gedacht is van het Vatikaan. De Osslrvatore Ro mano, het officieel pauselijk orgaan, schreef over eenige dagen In princiep zijn wij niet vijandig aan het algemeen stemrecht, wij denken zelfs dat het rechtvaardig is, dat iedere bejaarde mensch, iedere huisvader, zelfs wanneer hij noch lezen noch schrijven kan, de persoon kunne aan duiden die zijne rechten vertegenwoor? dige en zijne belangen verdedige; maar wij kunnen niet nalaten een weinig aarzelend te zijn tegenover dien vloed van kiezers, die, minder ontwikkeld zijnde, stelselmatig zullen stemmen vol gens ontvangen mandaten. De mi nister Giolitti, in zijne toegevende zachtheid tegenover de socialistische partij, schijnt zich niet buitenmate be kommerd t' hebben over de gevolgen der nieuwe wet, altijd vertrouwen heb bende, zooals het hem behaagde zulks te zeggen, in den bijval der democra tie. En daarachter marebeeren dicht opeengepakt, ter verovering van de onwetende kiezers, de socialisten, ze- ker zeggen zij deze allen te burgeren. Wij weten niet of de zedelijke en economische hergeboorte van deri Midi de stemrechtuitbreiding heeft moeten voorafgaan of heeft moeten volgen en wij zouden eerder de mee ning zijn toegedaan, dat men eerst de omgeving zou moeten heropwerken, en dan zou men aan deze omgeving een gelijk deel kunnen vragen, voordeelig voor de lotsbestemmingen van het land, maar in elk geval, de zaken zijnde zooals ze de onbetwiste en onbetwist bare leider van de parlementaire meer derheid, de achtbare Giolitti, gewild beeft, zou het ook moeten gebeuren, dat wij ons voorbereiden tot eene ge zonde werking in de toekomstige kie zerskorpsen, met het eenig doel de geesten der laatst aangekomenen in het kiesstrijd perk te verlichten en deze tu onderrichten, zich te sc' ikken vol gens hun geweten en volgens de voor schriften van de belanghebbende om geving. De tijd dringt en het stille zomer seizoen zou gunstig zijn. Zullen onze vrienden van dit gedacht zijn, inzon- derlijk deze van de zuiderlijke pro vinciën Wij willen het hopen voor het ware welzijn van Italië. Dat is het klaar,bezonnen endiep over dacht oordeel van het officieel orgaan van het Vatikaan. In princiep is men voor het algemeen stemrecht. Zooals wij het hierboven reeds zegden, dit algemeen stemrecht bestaat ten onzent, dank aan de katholiekendoch de god deloozen vragen omdat ze denken dat dit koren op hunnen politieleen molen zal brengen het zuiver alge meen stemrecht voor al de Belgen, in andere woorden, zij willen eene ge deeitelijke toepassing van de hersen schimmige spreuk alleman volstrekt, gelijk. En nochtans, met hun stelsel blijven zij nog heel verre van de ge lijkheid. Bij voorbeeld, een jongeling van 21 jaarheeft stemrecht, en waarom een jongeling van 20 jaar niet Ver onderstel dat het oorlog moest worden in België, wie zou er eerst zijn bloed en leven moeten opofferen tot de ver dediging van 't Vaderland De jon gens van 19 jaar Zie, zij moeten maanden lang onder de wapens, en zij mogen niet eens meêkiezert Welnu, ■wanneer komt de eerste troep socia listen voor de pinne, die het stemrecht vraagt op 19 of 18 jaar De redenen die de socialisten doen gelden voor het één en twintig jarig stemrecht, kunnen evengoed aangewend worden om het stemrecht op 18 of 19 jaar te verdedi gen. Wij wanhopen niet, den eenen of anderen dag, zulks ook als een punt op het socialistisch programma t' aan schouwen, en dan zullen wij op dit punt verder pralen. Doch op gevaar af, door de volks vleiers en volksbedriegers, want vleiers zijn bedriegers, uitgemaakt te worden voor behoudsgezindenen onvolksgezin- den, zeggen wij, wel 't algemeen stem recht, maar niet het zuiver, of het puur en simpel algemeen stemrecht te kunnen bijtreden. Het wil er bij ons niet in, dat ongehuwde jongelingen van 21 tot 25 jaar wier geest over het algemeen nog zeer oppervlakkig is, die zich veeltijds de moeite mistroosten ernstige kwestiën na te gaan en te be- oordeelen, die nog weinig levenson dervinding hebben,dat die jongelingen gansch op gelijken voet zouden moe „en gezet worden, met bejaarde en beza digde huisvaders, om over de toe^ komst van een land te beschikken Voorwaar, zij die zoo redeneeren, oor- deelen zeer lichtzinnig over de zoo groote, gewichtige en dierbaarste be langen van hot Vaderland. Al wie daar rechtzinnig wil over nadenken, moet en zal ons hierin gelijk geven. ESe dlrisiaiebPOers, De Bel gische brouwers hvbbpa in'teerste baljaar van 1911, niet min dan 105,442,035 liters bier gebrouwd. Zou Aalst daar ook niet voor een gooi paart lunchen zitten Het zov wel kunnen Orizs vol&snazittde r?iï?3: tePS.Minister jSvie was over enkele dagen op de foor te Brussel, en ging met zijne kinderen hij heeft er Goddank elf in een palatfritkraam binnen om lOcentie men eten... De Peuple kan zulks niet verdragen, en vindt het afschuwelijk zulke middelen te gebruiken om de gunst van 't volk te winnen... Eerstens Pcuplo de volksgunst moet. M. Lcvie niet meer winnen, want die bezit hij al jaren; dat weet ge genoeg. Ten tweede: wij verstaan dal het niet aangenaam is,dat de katholieke ministers zoo edit het volksleven meeleven, terwijl uwe verdrukte socialis tische gekozenen, gaar plezierreizen doen in 't Zuiden van Frankrijk, Zwitserland, Zwe den, Italië en nogal andere landen. HBipgesivancj^PS.—Eenrekord. In Washington was er verleden week een prijskamp voor 't meeste vliegen vangen. Elke week is er zulk e prijskamp. De vijf eersten hebben er te zamen 041,5(>0 gedood. Het kleine meisje Sayton Burdette, '13 jaar oud, heeft er 82.600 gedood. Veplies en icch winsh In Juli 1911 kwamen er in de haven van Ant werpen 5 schepen minder binnen dan in Juli 1910, maar er is toch n dezelfde maand van dit jaar eene vermeerdering van 74,097 ton tegen in Juli 1910. Verandering in hei Senaat. - Sinds enkele w eken is M. Lekeu, socialis tische dagbladschrijver, senator gekozen. Van den dag dat hij in den Senaat zetelde, kwam hij in do bespreking, en het was om wat politieke onnoozelheid te vertellen. Na-1 derhand is hij in al de opgeworpene kwes tiën tusschengekomen, hoewel hij er in de meeste gevallen weinig of niet van be- reep... De Senaat, die tot hiertoe, deftig en kalm de besprekingen voerde, en de belangen van 't land ernstig ter harte nam, zal nu ook stil aan het uitzicht gaan verkrijgen van eene zaal waar een troep wilde dieren aan 't werk zijn. Wij voorzeggen dit nu, omdat het thans nog tijd is, om het begin van die weinig opbeurende verandering in de Senaatzillin- gen aan te stippen. Lezers, let op onze woor den De geleercBheid dep antikSe- pi ka Se B eiders. Wij lezen in het hoofdartikel van Vooruit van Vrijdag 4 Oogst Op 21-jarigen leeftijd moet men soldaat worden, men kan officier, pastoor zijn... Wij meenden tot hiertoe dat men op 20ja- rigen leeftijd reeds soldaat moest worden, en dat men 24 jaar moet zijn om priester te kunnen gewijd worden. Doch, het is waar. hoewel de socialisten minder kennen van den katholieken Gods dienst, als een kind van 8 of 9 jaar, toch hebben zij do pretentie er het hooge woord over te voeren en de uitstekendsle onzer eleerde priesters, die zich speciaal jaren en jaren met do godsdienstkennis bezig houden, voor dommerikken uit te maken... Wat kunt g'er aan doen, als een blinde over kleuren wil meespreken TE CHARLEROI Een man dood! zijne minnares en zelfmoord! zich Vrijdag morgend bood zich eene jonge vrouw, Ëlmire Bottmux, echtgenoole Dam- bot, 29 jaar oud, in h^t heelkundig geslicht van doktor Dehaye te Charleroi, aan. Dc- vrouw moest e^no heelkundige bewerking ondergaan en deze moest Zaterdag morgend plaats hebben. Zij moest in het gesticht blijven. 'sAvonds rond 7 ure. kwam een persoon in 't gesticht en vroeg om E'inire Bottriuux te spreken. De vrouw werd geroepen en kwam bij den be zoeker in eene spreekplaats. De man was zekere Jnlien Meurant, on dernemer, een gebuur van vrouw Bottriaux, met welke drie maanden geleden naar Frankrijk gevlucht was. Meurant wilde dat de vrouw hem zou ver gezellen naar een hotel, doch de vrouw weigerde. Zonder verder een woord te spreken, haalde Meurant een revolver te voorschijn en loste een schot op de jonge vrnuw. Deze kreeg den kogel onder het rechteroor en stortte dood ten gronde. De moordenaar richtte dan het wapen op zich zeiven en joeg zich een kogel door het oor. Hij ook viel als doodgebiiks md neder. Het drama was zoo snel gebeurd, dat vooraleer iemand had kunnen tusschenko- men, reeds twee lijken ten gronde lagen. Het drama heeft te Charleroi en te Mon- tigny-sur-Sambre, van' waar de twee droe vige helden afkomstig waren, gruote op schudding verwekt. TE AALST. De feestelijkheden, welke op 20 Oogst aanstaande zullen plaals grijpen, ter gele genheid van het 5° Jaarlijksch Kongres der Katholieke Jonge Wachten van Oost-Vlaan deren beloven schitterend f-? wezen. Inderdaad, verscheidene honderden Jonge Wachten zullen te Aalst aankomen van af 10 ure 's morgens, ten einde deel Ie nemen aan de zeer belangrijke besprekingen der af deelingen. De gunstig gekende Harmonie van Sint Nikolaas bereidt een puik concert, hetwelk de Kongressislen ter Groote Markt, om 11 1/2 ure's voormiddags, zal aangeboden worden. Het banket dat zal plaats hebben om 1 ure, telt nu al 700 deelnemers. Vijf en zeventig maatschappijen, waaron der 26 muzieken, hebben reeds hunne bijlre- ding ingezonden voor den stoet, welke in den namiddag zal worden ingericht. Hetgeen echter het. meest belooft, is het avondfeest ter Groote Markt prachtige elektrieke verlichting, cinematographische voorstellingen, en een volks-concert, wat is er meer aantrekkelijker en verschoidener? Bijzondere treinen zijn voor den avond gevraagd, onder andere, voor do lijn van Sottegem, en voor deze van Moorsel en Baardogem. Wij herinneren aan de maatschappijen, dat de lijsten der deelnemers, aan den stoet en 'tbanket, op 10 Oogst e. k. voor goed zullen gesloten worden. De kringen en per sonen, die voor den optocht of 't noenmaal nog wenschen in te schrijven, zijn dus be leefd verzocht, hunne toetreding zonder ver- vijl te sturen aan den heer Voorzitter der Katholieke Jonge Wacht van Aalst. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo Zaterdag 10 juni 1911. Van do blanda tot Moiangalé Van de Mandaom 7 uren, vertrokken, zijn we nu naarstig op stappen, om 1 uur aan de Tolabc\aangekomen. Manda en Tolaba zijn twee rivieren, die. gewoonlijk als rust plaatsen voor de Karavanen dienen, 't Zijn de waterioopen inderdaad die de rustplaatsen aanduiden, want twee elemententen zijn voor de Congolanders onmisbaar vuur en water. Vuurslof kan men overal aantreffen, daar gansch de Kongo door met bossehen over dekt is om over water te beschikken, reizen de karavanen dagelijks van rivier tot rivier. Natuurlijk wanneer twee drie beken dicht bij elkander zijn, zal m n per dag twee drie waterioopen voorbij trekken, maar altijd is de stilstand genomen, daar waar de zwarten drinkbaar water kunnen puiten. Van Tolaba naar Molengalé was 't een lastige lange tocht, metniets dan uitstekende sleenen, die de voeten en beenen buiten maat vermoeien en den weg zoo ongangbaar maken dat ge noch lust noch gelegenheid vindt de schoonheid der beegslreek te be wonderen. 't Zijn de Mitumbabergen die mij zoo gemarteld hebben om ons ten slotte aan het dorp Molangolè op de rivier Luizi, te recht to brengen. De Luizi is een schoon breede waterloop, over dewelke eene brug, een zes meiers boven liet spiegelklaar water, volgens Kon- golcesehe wijze opgetimmerd is. Die brug is uit boomen en tokkels vervaardigd en al het bouwmateriaal, steunpilaren, balken, over- legstokken, is met schors van boomen aan- eengevlochten Daar de stokken, als sporten van eene lad der, zoowat vier vingeren van elkander liggen, moet men koelbloedig zijn om die halsbrekkerij over te trekken. Die slokken draaien, plooien cn kraken maar gelukkiglijk breken niet en gij, witheid, die de zwarten, met vrachten van dertig tot vijf en dertig op den rug, zonder aarzelen ziet de brug over stappen gij durft, uit eerlijke schaamte, ook niet aarzelen hun voorbeeld te volgen en ge stapt hoog en droog, zonder u vrees te toonen. Vóór aan de Luizi aan te komen, zijn we twee andere rivieren overgegaan. Aan de Puluila was de doortocht vergemakkelijkt door de breede roode rotssteenen, tusschen dewelke de waterloop voldoende wegen vindt, om de reizigers niet te beletten van den eenen sleen op den anderen te springen. Zie hier in 't voorbijgaan, hoe het in Zuid-Katanga met de watere gelegen is. Drie groote waterioopen doorploegen met hunne aanpalende valleien Zuid-Katanga, de Lualabade Lafira en de Luapula (Ooste lijke grens van Katanga). De Luizi loopt in de LuapuL en zoo ge misschien al weet, de Gongostroom is le verzameling van de Lualabade Lufirade Luapula en hunne vertakkingen. Morgen Zondag, zullen we, in 't dorp Molangolèeene welverdiende rust genieten. We zullen maar onvolkomen onze Zondag plichten kunnen kwijten, maar de intentie maakt het werk. Een christen, in Kongo reizende, heeft geen kerkgebouw noodig te bidden. Hier blijft men christelijk maar onmogelijk.... kerkelijk. Kongotrotter. FRANKRIJK Een schandalige aftruggelarij. Een reizigersklerk uil Parijs, had ver nomen dat eene juffer uit do provincie, die zich veel met machienschrift bezig houdt en vele leerlingen heeft, zinnens was eene boe kerij in te richten. De voyageur gaat er henen met een heelen hoop goede getuig schriften en sluit volgend akkoord. Onder- ge. toekende verklaart aan mejuffer Xle verkoopen 200 ingebonden boeken voor 480 fr. met de bepaling zelve hare boeken te kie- Don dag der aankomst der boeken kwain erbij de juffer opii and-re voyageur, lnj d^ed de juffer bestatigen dat de boeken in goeden slaat waren, en verzocht haar bet ontvangst bewijs le willen tee ken en. Dc juffer was zeer benieuwd om hare boe- kente zien en pakleze uit.Hoegroot was hare verwondering, toen zij zag d..hot boeken waren die zij niet gevraagd had, on allen cm Ier schandaligs!e De opschriften zijn van zulken aard dat wij er geen enkel kunnen vernoemen. Het Fiunscb blad Le. Relèce- ment Social spoort de juffer aan in proces te gaan. daar er hier te goeder trouw dro gen is, en dat geen enkele rechter zulke, ke rels zal vrijspreken. En moest zij litfL proces verliezen, dan zullen de deftige blad m er de noodige reklaam aan geven, om overal eene groole ruchtbaarheid aan 't geval te geven, zoodat andere menschen zich niet bedriegen laten. Het Congres der Cheminots. De derde dag werd besteed aan het onder zoek over de middelen die /aan te wenden zijn. Er was spraak van een plaatsingsbureel voor de opgescborste cheminots alsook van tweo dagordens. De eerste was er voor, dat de cheminots op eigen band hunno reclilon zouden verdedigen, de tweede dat de che minots zouden samenwerken met de sociali stische partij. De tweede dagorde werd met groole meerderheid aangenomen. ENGELAND 20,000 stakers te Londen De toestand aan de haven in London is alles behalve rooskleurig. Tot nogtoe zijn cr reeds hij de 20,000 stakers. Later meldt men dat ook 3000 roeiers aan de staking hebben deelgenomen. HONGARI E. Gevecht in 't Parlement. Donderdag was er in liet Parlement nog spraak over de krijtrsliervorming. De oppo sitie volhardde in baar obstructiewerk. Toen M. Okoliesanvi, oud-lid der onafhankelijke "partij, recht stond om tö spreken ten voor- deele der hervorming, ging er het geroep op van u verrader verrader Men werd spoedig handgemeen. M. Pozs- gay van de partij van Kossuth gaf M. Pal, lid van de regeeringsparlijmet de volle vuist een slag in 't gezicht. Een geweldige opschudding had plaats. De voorzitter moest de zitting schorsen. 's Namiddags zijn de twee gekozenen in tweegevecht geweest met den sahel. M. Pozsgay heeft eene erge wonde gekregen in 't hoofd, M. Pal werd gekwetst aan de schou derDaar zou onze Hubin nog les kunnen gaan nemen ofgeven. TURKYE. Bij de Malissoren. De Malissoren hebben besloten terug 'hunne haardsteden le betrekken. Men hoopt dat allen het zullen eens zijn, de onlusten te staken. CONGO Draad I ooze telegraaf De uitslagen van den draadloozen telo- graaf tusschen de schepen en Boina, zijn zoo goed geweest dat de kolonie besloten beeft hem na onderzoek in liet land, in geheel haar grondgebied in te voeren. De slaapziekte Dr SteiHel gaat in Congo in de verschil lende plaatsen de slaapziekte besludeeren. Mocht hij erin gelukken een geneesmiddel tegen die droeve ziekte te vinden. Levende visschen uit Congo De Congoboot Elisabethstad is in Bel gië aangekomen met levende vissclien aan boord uit Congo en nog wel met perioph- thalmes Die visschen kunnen drij urea buiten het water leven. PERZIE De Ex-Shah Gisteren meldden do berichten dat de Ex- Shah naar Rusland gevlucht was Vandaag echter luidt het geheel and.ers. Talrijke troe pen marebeeren opTekeran,en bet algemeen gevoelen is nog dat de Rx-Shah zijn troon zal heroveren. HAITI. De revolutie Engeland en P/uitscliland hebben te Port- au-Prince, matrozen aan land gezet om mede de orde te handhaven. Vijftig oproermakers werden aangehouden en door den. kop geschoten. President Simon zal naar Jumaïka vertrekken. OE MAROKKO-KWESTI E Or.ze ontvangen berichten van gisteren waren juist. De onderhandelingen tusschen Berlijn en Parijs gaan regelmatig hunnen gang.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1