Onder tadpooten Grovelijke Kindermicnt 'T EEN EN'T ANDER 4e Reeks brieven van M. Vincent Biericx DAGBLAD ■te Bavégem De Marokkokwestie Zeventiende Jaargang n' 183. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Dijnsdag 8 Augustus 1911 'ABONNEMENTEN* [Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken, iluscirijvicg in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL TE AALST 728, Steenweg van Waterloo, 728. j 9, Kerkstraat,' I Telefoon 114 Bestuurder J. Van Nuff'el-De Gendt. AANKONDIGINGEN! KI. sank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3° bladz. (de regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel)fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (perregel)fr. 2.00 Recht, hersteil. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,03 Het groote wachtwoord der anti godsdienstige partijen is overal kartellberen. Op verschillende plaat sen vraagt dit veel moeite, op andere is het volkomen onmogelijk tot het kartel te komen. Hoe onwaarschijnlijk het ook moge voorkomen, het is zoo goed als zeker dot na min of meer lange en moeilijke onderhandelingen,hetkar- tcl zal gesloten worden te Brussel, te Antwerpen, te Gent en te Luik. Het zal voor de katholieken een allerbeste propagandamiddel zijn, de verklarin gen op te zoeken van liberalen over het socialisme, en van socialisten over het liberalisme. He Gazelle de Liège is er reeds mede begonnen en heeft een omzend brief openbaar gemaakt, welke den 9 November 1895 door heeren Dupont en Neujean tot het kiezerskorps werd gericht. Die brief bevatte groote waarheden en werd door de kiezers zeer gunstig opgenomen. Onze lezers kunnen er over oordeelen. «De socialistische partijzeggen de liberale heeren Neujean, volksverte genwoordiger, en Dupont, staatsmi nister en senator, is een openhaar ge vaar, zij predikt den klassenoorlog, den oorlog tusscheh den arbeid en het kapitaal, den werkmanen den patroon, zij vertegenwoordigt de dwingelandij der leiders, de verslaafschheid en de vernieling van den persoonlijken eigen dom, de vernietiging van den handel en de nijverheid. steunt op de Commune van l die door de slachting van de mars en denbrand van de bijzon- c> e monumenten, overal den schrik en den afschuw in de groote stad heeft geworpen. Al de goede burgers moeten zich met ons vereenigen om die nieuwe barbaren achteruil te drijven, die de vrijheid en de beschaving zelve be dreigen. Onze stad zou weldra de bronnen van haren voorspoed en hare grootheid zien verdwijnen, indien, watertandend door de holle beloften, altijd gemakke lijk om doenzijmakers van wanorde en nijveraars in werkstakingen ver koos, om haar te vertegenwoordigen in den gemeenteraad. Het zou de goede faam, de eer zelve van onze stad onder de voeten vertrappelen zijn. Wanneer men zoo iets schrijft moet. men inderdaad wel overtuigd wezen van de noodlottigheid van het socia lisme, en heel zeker, kan men niet ge noeg doen om zulk een dreigend ge vaar als dit, met alle mogelijke kracht te keer te gaan. Sedert 1895 is het socialisme sterk vooruitgegaan.'Toen, bestond het so cialisme nog enkel meest op papier, doch nadien, door do verslappin» van het liberalisme, is het. eene macht geworden, eene macht waar in vele plaatsen reeds meer dan eens diende mee afgerekend. Als het wel ooit noodig was alle goede burgers aan te zetten zich aan te stellen tegen het socialisme, dan was het niet zoo zeer in 1895, maar wel in 1911Dagelijks wordt de orde in de samenleving geschokt, overal hoort men van dreigende geschillen, die steeds grooter worden,enonshetergste te doen vreezen. De socialisten verge noegen zich niet meer de afstammelin gen te zijn van do Commune van Parijs ze willen trouwe navolgers worden. En zooals do Commune den brand stak aan de bijzonderste monu menten, zoo hebben de socialistische leiders en bladen hunne volgelingen aangeraden de kloosters in brand te steken, zooals in 1857 cn niet meer blijvende bij die ophitsingen, heeft men gezien hoe die goddelooze zonen der goddelooze Commune, de processiën der geloovigen aanvielen, de gestich ten van de doofstommen en van de armen met steenen belegerden, en de ruiten verbrijzelden van de onderwijs gebouwen. Heeren Neujean en Dupont, ziet gij de roode gloeiende vlammen niet meer hemelhoog opstijgen uit de houtstapels te Antwerpen, door misdadige handen aangestoken om den arbeid te wreken over het kapitaal tijdens de groote werkstaking van over enkele jaren aan de haven Zijn die verschijnselen u geene dringende verwittiging Hoort gij de wilde oproerstaal niet bonzen in uwe ooren, die zoo venijnig weerklinkt op de socialistische meetingen? Hebt gij verleden week de verklaringen niet opgeteekend die de Fransche en Duit- sche socialisten te Berlijn hebben ge daan Het socialisme is thans voor goed in zijne actieve beweging getreden en gij die in 1895, zoo juist,doch ook zoo krachtdadig het socialisme aan den schandpaal spijkerdet; gij zelf spant in 1911 met hen samen niet gelooft ons vrij om de katholieken te be strijden, want do ware katholieken zijn gerust in den strijd, maar om u en uwe partij te zelfmoorden. Doch gij die nu om heterswil zoo hoog oploopt met de volksmacht en het volkenrecht, gij zelf zult in den aanstaanden kiesstrijd ondervinden, dat. tot uw eigen voordeel en het voor deel van uwe stad en uw land, het volk u niet zal volgen, want dat niet gij beslist over het geluk of het ongeluk van ons volk, maar wel het volk zelf. En het volk is niet bereid zijne vrij heid en welvaart te slachtofferen voor de schoone oogen noch van het libera lisme noch van het socialisme. De luitschei- tegen den Eit- geisciïinan.—M. MacKenna,Engelscli minister van Zeewezen, verklaarde In 1908 was de grootste Engelsche kruiser de Dreadnought metende 17900 ton. De grootste kruiser van Duitschland had maar 13040 ton. Nu is de grootste Engelsche kruiser in dienst de Hercules met 20.000 ton, die in éénen slag 2040 kilogrammen projectielen kan uitwerpen. Dé grootste Duilsche kruiser heeft nu 23400 ton. Hoe veel kilogrammen projectielen hij in eens kan uitwerpen, weet men in Engeland niet. Een grooisch katholiek Con- gc-es. Te Londen had er deze dagen een universeel congres plaats van de verschil lende rassen. Het doel is, meer vriendschappelijke be trekkingen te brengen tussclien de volkeren van het Westen en bet Oosten, tussclien bel blanke en bet zwarte ras. Er zijn vijftig landen vertegenwoordigd, en onder de ver tegenwoordigers zijn er prelaten, eerste mi nisters. voorzitters van parlement, professors van Wederlandsch recht, en meer andere invloedrijke mannen. Oe ScathoEieke betooging te Leuven.Hot inrichtingskomileit heeft al eene macht bijtredingen bekomen. Zoo onder andere van den arrondissementbond van Brussel, de meetingpartij van Antwerpen, de katholieke^ kringen van Bergen, Gent. Namen, Mechelen, Ath, Nijvel, Aalst, Sint- Niklaas, Merxem, Brugge, bijna al do Jonge Wachten van België, een groot aantal volks bonden, landbouwvereenigingen en studen tenkringen. Zooals ge ziet, liet zal eene be tooging zijn van belang. Het aatiial talen. Weet ge, hoeveel er zoo al omtrent bestaan en gespro ken worden Rond de 2700 talen en dia lecten Hij die er 5 kan spreken is al een felle, hij die er 10 kan, een buitengewone geest maar Hij, die er 2700 aan de menschen heeft kunnen geven, hoe groot is Hij niet Ja. groot is God Niet gemakkelijk. De Hol landers hebben de uur van Greenwich laten varen en de uur van Amsterdam aangeno men. zoo dat de Hollanders nu* met hunne uurwerken die officieel juist gaan, 20 minu ten vóór ons staan. Dat is voor de Belgische reizigers die in of uit Holland komen niet ge makkelijk. De Paus genezen. Velen onzer lezers en lezeressen zullen nog altijd twij felen of de H. Vader nu wel werkelijk ge heel hersteld is. Wij zijn zoo gelukkig bun te kunnen mee- deelen, dat de genezing inderdaad volkomen is en dat de H. Vader zijne gewone werk zaamheden heeft hernomen. Hoe de famiéie Anseele het verstaal. M. De Coster was hulpon derwijzer te Gent. Hij is onlangs gekozen als voorzitter van de omschoolsche werken,waar eene jaarwedde aan .vast is van 4500 fr. M.DeCoslerisde schoonbroer vanM.Anseele. Twee broeders van M. Anseele, zijn reeds hoofdonderwijzer, hoewel deze twee, nog jong zijn en vele andere onderwijzers met lange jaren dienst, over het hoofd zijn ge sprongen. Verleden jaar werd de zoon Smeets in Henegouwen ook bij voorkeur tot eene schoone plaats benoemd. Als zulke voorkeur en willekeur nu al gebeurt,wat moet het dan worden als socialisten eens heer en meester zullen spelen. Dan zal 't er lief uit zien Schoon inenssosn. M. Mazerat, voorzitter van de «Crédit Lyonnais heeft zijn ontslag gegeven. Zijn vrienden hebben hebben hem een pensioen toegestaan van 750,000 frank. M. Mazerat is 80 jaar oud. Een 12 jarig meisje ergeiijk mishandeld en de keel afgesneden. De moordenaar werpt zich onder eenen trein en wordt vermorzeld De zelfmoord van Borst In ons laatste nummer meldden wij dat er nabij de statie van Burst een persoon zich onder den trein geworpen bad, na vooreerst gepoogd te hebben zich te verdrinken. Wij waren er ver af, te vermoeden, dat de zelfmoordenaar eenigo minuten vooraleer zijn wanhopig besluit ten uilvocf te brengen, een meisje vermoord had en dat zulks onge twijfeld de drijfveer >7;nor zelfmoord was. Een akelige ontdekking Te Bavegem-Beneden wonen langsheen de baan, de echtgenooten Emiel Schepens en Sylvia Leus met hunne vijf kinderen, waarvan het oudste een meisje was, de 12ja- rige Gelina. De vader, Emiel Schepens, was in Frank rijk in den oogst gaan werken. Rechtover hunne woning staat de hoeve van den landbouwer Vèttenberg, die daar met zijn 2S jarige zoon Acliiel woont. De kleine Celina was er dus goed gekend. Zaterdag morgenwas de kleine Celina naar den akker gezonden, nabij de grens scheiding van Bavegem en Letterhautein, om er in een klaverveld wat onkruid uitte trekken. Het meisje voerde een kruiwagen. Het moisje bleef weg, alhoewel zij maar een tweetal uren afwezig moest zijn. Het werd twaalf ure en nog was de kleine niet terug. De moeder, ongerust, en een ongeluk vree- zende, ging haar dochtertje opzoeken. Rond half een kwam zij nabij haar kla verveld, en vond er haar dochtertje onder, een elsstruïk uitgestrekt liggen. Het meisje lag op den buik en scheen te slapen. De moeder dacht dat haar kind onpasselijk was en vroeg liaar of zij niet wel was. Toen zij echter haar kind wilde opnemen, en het hoofd oprichten, stiet de arme vrouw een vreeselijke noodkreet uit. Slechts dan bemerkte de moeder, dat haar dochtertje het hoofd bijna geheel van de romp gescheiden was Zulks was te veel voor de ongelukkige en kermend stortte zij op het lijkje van haar dochtertje. Zoo werd de arme moeder eenige minuten later met haar kind gevonden. Het gerecht. Onmiddelijk werden overheden on policie verwittigden kort nadien, bevond zich reeds een overtalrijke menigte ter plaats. De zoon van den veldwachter reed in volle vaart naar de gendarmerie van Oordegem, en de wachtmeesters Schohhens. Bodson en Verlhé vlogen ook per rijwiel naar de plaats der misdaad. Het onderzoek. De bevelhebber Schohhens deed onmidde lijk op de plaats waar het lijk gevonden werd, een onderzoek. Het meisje had in de handen eene peer, waarin reeds geheten was, en in den zak van haar kleedje stak ook nog eene peer. Verders scheen alles aan te dui den, dat het slachtoffer zich tegen haren moordenaar wanhopig moest verdedigd heb ben; ook was het duidelijk, dat hel slacht offer crgelijke mishandelingen had onder gaan. Het lijkje lag in een grooten bloed plas. Bevelhebber Schohhens gaf onmiddelijk hevel, het volk achteruit te drijven, ten einde de omliggende plaatsen te kunnen doorzoeken, doch men vond er niets dat eenig spoor kon geven van den moordenaar. Eene belangrijke verklaring. Toen de gendarmen nog volop in het ronde op zoek waren, kwamen Frans Callebaut en Jan Loetens verklaren, dat zij rond den mid dag een persoon hadden zien door het veld gaan, die er zeer gejaagd uit zag en gedurig omzag als vreesde hij achtervolgd te worden. Zij hadden hem erkend als zijnde Achiel Vettenberg. Eensklaps nam de man een loop en sprong in eenen breeden rootput. Calle baut ging naar den put om te zien wat er gaande was, doch toen Vettenberg hem zag komen, kroop hij langs den overkant uit den put en liep door liet veld weg met beslijkte kleederen. Callebaut en Loetens dachten dat de man niet wel in het hoofd was. Eenigen tijd later vernamen zij dat er zich een persoon onder den trein geworpen had tussclien Burst en Resseghem. Zij gingen zien en herkenden in den zelf moordenaar, den persoon dio reeds in den rootput gesprongen was. In de kleederen van het lijk werden ook verscheidene peren gevonden. Vadar Vettenberg werd verwittigd, en kwam het lijk van zijn zoon herkennen. Het parket. In den namiddag nog, kwam het parket van Dendermonde te Bavegem aan en begaf zich naar de plaats der misdaad, alwaar het lijkje nog berustte. Verscheidene lichtdrukken van het lijkje werden genomen, waarna toelating gegeven werd hel lijkje der kleine Celina naar het ouderlijk huis over te brengen. Het parket had ook onderricht gekregen over de zaak van Burst en gaf hevel de peren te halen om ze te vergelijken met deze welke op het lijk der kleine Celina gevonden werden. Het waren dezelfde peren. De bevelheb ber Schohhens begaf zich daarop naar den boomgaard der Vettenbergs en daar stond een perelaar, waarop ook dezelfde peren groeiden... Er is dus weinig twijfel, of Achiel Vettenberg is de moordenaar der kleine Celina Schepens. Hoe de misdaad gepleegd werd Het zou dus niet moeilijk zijn om liet too- neel der misdaad samen te stellen. De moordenaar zal de kleine Celina hij zich gelokt hebben, door haar peren aan te bieden en haar dan mishandeld en vermoord hebben... Roerende tooneelen Hartroerende tooneelen hadden plaats, Zaterdag namiddag rond de plaats waar het lijkje gevonden werd. Al de omstaanders weenden en de verontwaardiging der menigte was algemeen. Zondag is vader Schepens, die per tele gram verwittigd werd, te huis gekomen. Men oordeele over de droefheid van den ar men man, toen hij zijn kind in zuiken vreese- lijken toestand wederzag. Do ongelukkige was geruimen tijd onmachtig zelfs eene klacht te uiten. Het parket nogmaals ter plaats Zondag is het parket van Dendermonde voor de tweede maal ter plaats geweest, om de lijkschouwing te doen. Daaruit bleek dat de moordenaar inderdaad zijne lage driften heeft bot gevierd op het arme slachtoffer. Maandag morgend is de bevelhebber Schohhens naar Dendermonde vertrokken, met de kleederen welke het kleine slachtof fer droeg, toen het vermoord werd. De opschudding in de streek is overgroot. De ouders durven hunne kindertjes niet meer alleen op straat laten gaan. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo x. Zondag 11 Juni 1911. Molangalé Bijnamen Gedurende de Zondagrust onzer pakken dragers, gaan we, M. Sauté en ik, het dorp Motanoalé en zijne 370 huisjes nauwkeurig bezoeken. Molangalé beslaat uit drij afgezonderde dorpen alle drij palen aan de oevers der Luizirivier. De hoofdman der drij gemeenten is Nkéka en in elk der drij dorpen heeft hij een zijner zonen als ouderhoofd of Iiapita aangesteld. Men kweekt hier tabak, sorgo, maïs en boonen, eene soort van beukenoot, colanga, aardappelen en maniocworlels als fruiten, de papayen (meloenen) banannen en citroe nen. Men treft in Molangalé kiekens en duiven aan geene geilen of andere vier- voertige dieren. De huizen, uil slokken, kleem, strooi of riet. zijn vierkantig of rond. Schouwen, zolders, kelders, trappen zijn hier onbekend. Verre vail u tegen te lachen met venstors-. oogskens, hebben de woningen zelfs geen holletje om lucht te nemen ze zijn van bin nen donker en zwartgerookt. De rook gaat het deurgat uit of zoekt zijnen weg door liet strooien dak. De deuropening wordt gesloten met een paneel uit rieten stokken. Dat pan- neel, grooter dan liet vierkantig hol dat liet bekleedt, wordt van binnen met eenen slok vastgemaakt. Is gansch liet huisgezin huilen enwenscht mende deur toe te doe>, dau wringt men met eenen draagstok eene eigen aardige loegeslotene koorde, welke vast is aan liet middenpunt van het paneel. Wanneer die koorde spant en vastgehecht is, hebt ge de deur.... op slot. Kouzenstoppen moeten de vrouwen niet kunnen, want kouzen dragen is een onbekend luxus. Naaien kunnen de zwarte huismoeders iet'of wat en dikwijls is do man behendiger in 't vrouwenwerk dan zijne gemalin. Denkt docli niet, beste lezers, dat de neger is de man van complaisance die zijn vrouwtje op zachte kuskens laat rusten en droomen. Alle lastig werk valt do vrouw ten deele. Op het hoofd vrachten dragen, sorgo stam pen, water lialen, op het veld werken dat is het lot van het teederste deel van het 't zwarte menschdom terwijl, de mannen, de chef meest hunnen tijd verslijten met palaberen of babbelen, 't Is dus de verkeerde wereld, of heter, de wereld van vóór Christus. De juffers en damen der beschaafde wereld heb ben de achting, die ze omringt, en hunnen goeden toestand te danken aan 't Christus- dom de negerinnen hebben die achting en- de verzachting van hun lot nog af to wachten van het christendom I Alle Europeanen krijgen ran de Kongo lezen eenen bij- of lapnaam, zoo is deze van M. Sauté Boyna Mafupiliet. geen zeggen wil de kleine mijn lapnaam is Boyna Mondéfu of de man met den baard. Van den dag dat ik België verliet, bleef ik ongescho ren en met vollen baard in Kongo getreden, wierd ik. volgens den eersten indruk, her doopt. Komt hier dus naar Diericx niet vragen, men zou u antwoorden - Apara Beslaat niet Maar, kom ik, binnen 10 jaar, terug in Afrika,men zal mij nog groeten Boyna Mom dé fa. Na 10 jaar, zal men nog weten te zeggen of ik goed of slecht deed met de inlandschen, want de zwarten kennen rap en gedurende lange jaren de witten die hun genegen zijn, alsook deze die onrechtvaardig handelen. Zwarten, die, ter school geweest zijnde, een weinig fransch spreken, vertellen op wondere wijze van Belgen die hier ver hieven en weten te zeggen de Belg, hem met zijnen lapnaam noemende, was goed voor ons, gene was onmenschelijk en we zouden voor hem niet meer willen werken. Ilij die geschikt is in Congo te verblijven, moet er zich op toeleggen de taal van het volk aan te loeren en zoo veel mogelijk met de Kongolezen in betrekking te komen. Dat is immers een algemeene regel wie is de Vlaamsche werkman die niet gaarne in zijne taal aangesproken wordt De menschen zijn Lier zacht van aard en verlangen niets heler dan onderwezen en beschaafd te worden. De beschavers moeten zich met liefde buigen naar deze die ze willen beschaven het is de kranke niet die zich knielt hij den geneesheer maar wel de doctor* hij den zieke Kongotrottek. Verbetering. Algemeen wordt gezegd dat de toestand veel minder gespannen is en de hoofdpunten opgelost zijn. Alleenlijk blijft er nog eene groote moeielijkheid om al de bijzonderhe den op te lossen naar ieders voldoening. Doch de verbetering in den toestand doet zich in de Beurs gevoelen en dit is voor zeker een gunstig voorteeken. Niet waar De zinspelingen van de Times dat Duitschland een oog had op de Portugeesche en Belgische bezittingen is niet waar volgens de Gazette de Cologne Het is een uit vindsel van liet Engelsch blad om Duitsch land te Brussel en te Lissabon verdacht te maken. Het is juist zooals wij het zelve over een paar dagen hebben gezegd Engeland tracht te roepen Houdt den dief, om zelf met den gestolen buit te kunnen wegloopen. Ook onwaar. Sommige Duilsclie bladen schrijven dat. M. Kiderlen-De Waechter, de Duitsclie ge-' volmachtigde, zijn ontslag zou hebben ge-j geven, doch eerst zou kenbaar maken na de oplossing der moeielijkheden. M. Kiderlen zou het niet eens zijn met den Keizer. Andere gezaghebbende Duitsche bladen logenstraffen ten stelligste dit bericht. De hoofdzaak. Ja, de hoofdzaak is dat er ontspanning komt. De duistere, zware wolken drijven stilaan af, en dat is het voomaamsto

De Volksstem | 1911 | | pagina 1