BUITENLAND. T EEN EN T Schrikkelijke wraakneming. Het vliegen in oorlogstijd. Dram in eene danszaal ts Framriss Het katholieke leven in België Woensdag 9 Augustus 19 SI 33 Cjs- IO X-i ID I Doodelijke messteek De Marokkokwestie FRANKRIJK Zeventiende jaargang nr 104. 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN» Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken, inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. $|5> <M TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREEL.EN TE. BRUSSEL 723| Sïeenweg wan Waterloo, 728 TE AALST Telefoon 114 Bestuurder J. Van Nu ff el-De Qendt. AANKONDIGINGEN: KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e blaaz. ^de regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.09 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, liersteil. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De bladen der tegenstrevers staan sinds maanden vol over de zoogezegde onvolksgezindheid, waarin onze katho lieke ministers zonden gevallen zijn. "Wij geven gaarne toe, dat de vijande lijke "bladen al gedaan hebben wat in hunne macht is, en alle middelen die hun voor de handen vielen, gebruikt hebben,'om onze ministers hatelijk te maken. Welnu al die hatelijkheid van hunnen kant heeft niet gebaat, want wij mogen liet gerust zeggen nooit misschien waren al de ministers zoo volksgezind als de hedendaagsche, nooit ook bezaten zij zoo het algemeen betrouwen der bevolking. Wij gaan er een staaltje van geven Borgerhout, eene voorstad van Ant werpen, die in '1865 nauwelijks 4000 inwoners telde en nu in 1911 rond de EO,000 inwoners bezit, vierde Zondag zijn vijf en zeventigjarig bestaan als gemeente. Te dier gelegenheid ging er in die gemeente een overheerlijke kunststoet uit, waarop de Waren ministers de Broqueville en Van de Vyvere op uit- genoodigd waren. Het is bijna overbo dig te zeggen dat onze ministers die uitnoodiging beantwoord hebben. Hunne genegenheid, offervaardigheid en werkzaamheid zijn algemeen gekend en gewaardeerd. Nu het was geweten dat M. de Broqueville rond twee uren in de stad Antwerpen aan do Midden statie zou aankomej;. Juist dien zelfden dag hielden de agréés van clen ijzerenweg hun con gres te Antwerpen. En zonder iemand te v. rwittigen, zonder door iemand daartoe aangezet te zijn, namen de con gressisten het besluit, M. den minister de Broqueville te gaan afwachten aan de statie Toen de wakkere hoofdminister toe kwam, werd hij op oorverdoovende en hartroerende toejuichingen onthaald van zijne dankbare onderhoorigen. Op verschillende plaatsen konden de afge vaardigden zich niet onthouden, M. de Minister, toch openlijk en zoo hartelijli te bedanken voor zijne buitengewone welwillendheid Hoewel M. de Brocqueville daar niets van wist en hij de hooge gast was van de bevolking van Borgerhout, aan hoorde hij geduldig de dankbetuigin gen zijner onderdanen en bedankte hun op zijne beurt. Dit deed hij op zulke bevallige en vriendelijke wijze dat eenieder er door getroffen werd. Tusschen de. toeschouwers was er een gekende tegenstrever en toen deze cle hartelijkheid gevoelde die straalde uit geheel het wezen en de doenwijze van den minister kon hij zich niet weer houden en zegde luidop Ja, hij mag zijn, wie hij wil, maar het is een chikke type Daardoor gaf hij duide lijk te kennen met welk een braven en dienstvaarrtigen man, wij te doen heb ben, en die nu aan het hoofd staat van do katholieke regeering. Men zegt nogal dikwijls in het dage- lijksch leven Hij of zij zou er voor door een vuur loopen-zonder over drijven mogen wij zeggen De bedien den en werklieden van den IJzeren- weg zouden voor hunnen minister door een vuur loopen... Ziedaar, wat een katholieke minister vermag ziedaar nu het treffend bewijs van de groote en degelijke hervormingen door het tholiok ministerie tot stand gebracht, ten gunste, van het Staatspe.rsoneel. De oude trouwe deugd, de dank baarheid, is Goddank nog niet verdwe nen bij de Belgische en voornamelijk bij de VJaamscho bevolking. In België weet d" groote meerderheid der land genooten nog dank te betuigen voor ontvangene weldaden Dit kan niet genoeg aan het volk ten voorbeeld gegeven worden. In on zen tijd is het inderdaad al te zeldzaam geworden dat de voortreffelijke daden der bestuurders naar waarde geschat en geoordeeld worden. Hier nu is dit anders. Wemogen echter niet verge ten dat M. de Broqueville nog maar een deel zijner voorgestelde hervormin gen heeft ingevoerd het grootste deel moet nog komen, en dan vooreerst zult gij de vreugde gewaar worden die er heerscht en heerschen zal in duizen- dem.en nog duizenden familiën, dan zult gij in gansch België den onbesuis- den lof hooren weergalmen tereere van ons katholiek Staatsbestuur. 'Nu reeds hoort men in de treinen, in de herbergen, op de volksbijeenkomsten den 'schoonsten lofspraak over onze katholieke ministers. De tevredenheid die zicli langs alle kanten lucht geeft, moeten wij kenbaar maken in alle hoe ken en streken van 't land, die tevre denheid moeten wij trachten overal in te voeren, want daar waar tevredene menschen zijn, daar wonen gelukkige menschen. Heil dan, minister de Broqueville, die zoo veel hebt gedaan ter verbete ring van uw zoo talrijk personeel heil, gij ook Heeren ministers van zijn kabinet, gij deelt rechtstreeks de eer, den hoofdman toegezwaaid heil, ook gij, heeren katholieke gekozenen, want het is dank aan u, dank aan uwen steun en bescherming, dat M. de Bro queville heeft verwezenlijkt wat nu is, en dat hij in eene nakende toekomst nog zal verwezenlijken, wat hij zoo meesterlijk heeft voorgeschilderd. Heil aan minister de Broqueville en gansch zijn ininisterie Heil aan u, katholieke partij, die zulke volksge zinde mannen bezit in uwe nationale en volksgezinde partij leader ero z©©n Iro 't Pas*ie- mesït» M. F er on heeft zijn ontslag gegeven als volksvertegenwoordiger, en M. Paul Emile Janson, zoon van M. Paul Jan- son, een der leiders van de liberale kamer- ledon, zou hem opvolgen. Dat is vader en zoon in 't parlement. Het moest hij de katho lieken gebeuren in Selgië eene katlhoEÊeke foefcoöging verboden. Zondag- hadden ie Hoei groote katholieke feesten plaats het bijzonderste nummer was de op tocht van een reusachtigen stoet. Schepene Warnant, d. d. burgemeeste: heeft den stoet verboden Waar gaan wij nu naartoe De katho lieken dje in België, al geene betooging meer mogen houden En zulke kerels noemen zich de mannen der vrijheid Eqgi fiasco. Rekening houdende van de propaganda die sinds maanden en maanden is gevoerd voor do kartelhetoo- ging. en van de rechtstreeksche en onrccht- streeksche dwingelandij op vele plaatsen uit geoefend, heeft het den schijn dat de kartel- betooging een fiasco gaat zijn. Ge moet weten, dat er spraak is geweest, wel vijftigmaal van een troep van 250,000 man. Vooruit heeft zelf eens geschreven van 500.000 man. Uit den Borinage ging 50,000 man komen, uit Antwerpen 30,000. Welnu, de cijfers aan den ijzerenweg opge geven, zijn bekend gemaakt, en met al de overdrijvingen en het te-veel erbij,komt men tot 34,000 man. Voegt er nu voor Brussel en omstreken 25,000 hij, als zulks ook niet veel te veel is, en ge komt. tot nog geen 60,000 man. Als dit waar is, dan is het een kolossale fiasco. Nu, we zullen er hij zijn, om met eigen oogen te zien, en met eigen mond te tellen. Houd Londen in 'toog.—De havenoverheden hebben besloten eene nieu- wedokte Londen bij te graven, waar alle schepen kunnen binnen varen. De uitgave zal op meer dan 52 millioen komen. Te zamen met nog andere voorge stelde werken, zal men 100 millioen uit geven. Te Londen verzint men zoolang niet als in België. Öe nagel op den kop? —Be goddeloozen uit Aalst hadden 2200 kartel listen aangegeven voor Aalst alleen. Wij hebben gezegd Veronderstel dat het het vijfde deel is, dan komen wij tot 440 man. De tegenstrevers zullen moeten krabben om er te komen De tegenstrevers zijn heel slecht geluimd omdat wij zulks hebben durven veronder stellen. Wel, beste Heeren, het beste dat ge kunt doen, is le laten zien dat ge in groot getal naar Brussel zult gaan. Doch ge zijl verwittigd we zullen uw aantal deelnemers tellen op den kop. Zijt ge boven de 2200, we zullen het gewetensvoj. schrijven, doch komt ge niet tot "300, of tót 440, we zullen het insgelijks zeggen, e: or smakelijk om lachen Toe, mannen, geen moed verloren. Ge kunt nog tot uw 44 misschien wel tot uw 2200 man komen Eene IsfeersiSe 8*©deneeB*5ng. Wij lezen in een liberaal blad van Zondag 6 Augustus Een Pater die tot niets dient (chik), is soms 54 maal meer weerd in de kiesbalans.dan gij, 3tuttige werkman, of uwe vrouw of uw kind... Volgens dit liberaal blad redeneert, zou ieder vader zooveel stemmen moeten hebben, als hij kinderen heeft. Welnu, ik hen verzekerd dat de meeste katholieken, en vooral de katholieken, daar vrede zouden mede hebben. Doch moest ge dat invoeren, dan zou eerst het lawaai voor goed beginnen. Volgens dit blad, is dus alleman één stem nog altijd een onrecht vaardig stelsel het moet zijn, ieder huis vader zooveel stemmen als* hij kinderen heeft... Zij moeten zich dus eerst t' akkoord stellen. Zcia 't waar* zijn Een Aalst e- naar verklaarde aan een onzer vrienden dat op de eleclrieke tramlijn van Antwerpen naarMerxem, de controleurs aan al de reizi gers een boekje uitdeelden van de kartel- listen. Wij hebben er persoonlijk niets van gehoord, doch liet zou niet van onpas komen, indien wij wisten of zulks inderdaad ge beurd is Belachelijke politiek. Vijan delijke bladen schijnen genegen ons te wil len bekampen met slWIJvg arden- en las bei taal. Wij laten die heeren weten dat wij anders opgevoed zijn en een ander gedacht hebben van den polilieken strijd. Wij gunnen hun hijgevolg de eer niet daarop t' antwoor den. Punt, andere regel en daarmee gedaan 'gaas* Lesuvera 2 De betooging van Leuven wordtin aile doelen van 't land druk besproken, en iedereen is overtuigd dat de katholieke belooging eene ware monsterhe- tooging gaat zijn. Overal is men bezig aan t maken van kartels en opschriften. Het zal eene nabootsing zijn van den optocht van Mechelen Te Zondag laat in den avond, ontstond twist tusschen verscheidene personen in de herberg van De Jonghe, aan het kerhof. De baas, moeilijkheden vrëezende, zette de rust- stoorders aan de deur. Zekere B. De Baeremaeker, een weduwe naar, ging langs de Groenstraat naar huis Ten einde de straat werd hij, zooals hij ver klaard heeft, door zekeren Leonard De Vos, die meteen stok'gewapend was, aldaar aan gerand. De Baeremaeker trok zijn mes en plofte het in de rechterzijde van De Vos, die hadend in zijn bloed nederviel. De wonde is is doodelijk, zij is diep en breed. Dr Van Ongeval was seffens ter plaats, om het slacht offer te verzorgen. Maandag namiddag was zijn toestand zoo erg, dat hij zpFs niet kon berecht worden. Men vreest voor een doodelijken afloop. De Vos is gehuwd en vader van verscheidene kinderen. De dader, De Baeremaeker, werd om 3 ure 's morgens door de policie aangehouden en naar het stedelijk gevang gedaan. Maandag, om 7 ure 's avonds, werd hij naar het r Testhuis gedaan en door den heer onderzoeksrechter onderhoord. Hij beweert gehandeld te hebben in staat van wettige zelfverdediging Bevestiging van 't goede nieuws. Al de bladen zijn het eens om te verklaren dat de toestand nmt gunstig oog mag aan schouwd worden. Binnen eenige dagen zal de eerste belangrijke akte van weerszijden zijn opgemaakt. Oostenrijk er tusschen. Tot nog toe heeft Oostenrijk zich stil ge houden. Vandaag echter zegt het al eischen van Duitschland goed te keuren Engeland mag zich met de zaken niet inlaten die moeten afgedaan worden tusschen Frank rijk en Duitschland. Wij kunnen voor ons deel moeilijk geloo- ven, dat Engeland dit alles "zoo maar zal laten gebeuren, zonder er zelf eigen profijt uit te trekken. Een landbouwer en zijne schoonzuster vermoord, door een afgezegde minnaar. Verleden nacht was over de gemeente Maran. nabij Toulouse, een vreeselijk on we der losgebroken. Eensklaps bemerkte men, dat de schuur van landbouwer Desprets in laaie vlam stond. De geburen snelden ter plaats om het vuur te blusschen, en waren zeer verwonderd, daar de deuren open te vinden, terwijl niemand te huis was. Na den brand geblusclit te hebben, drongen de geburen in de schuur. Zij vonden er de lijken van Louis Desprets en Tan zijne schoonzuster Emilie Vernie, weduwe van August Desprets. die nu met een bewoner derstreek in het huwelijk getreden was. Uit het onderzoek der lijken is gebleken, dat Louis Desprets en zijne schoonzuster in een valstrik gelokt werden, daar vermoord en toen het vuur aan de schuur gesloken erd. De muren der schuur waren geheel met bloed bespat. In de woning van Desprets is niets aange raakt geworden. Men veronderstelt, dat de moordenaar de vrouw geroepen heeft en toen deze beneden kwam, hij haar onmiddelijk met eën zwaar stuk hout heeft afgemaakt. De landbouwer die zijne schoonzusier ter hulp snelde, onderging hetzelfde lot. Daarna wierp de moordenaar de lijken op een hoop strooi en stak er het vuur aan, om alle spo ren zijner misdaad te doen verdwijnen. Men denkt hier met eene wraakneming te doeii te hebben. Zware vermoedens wegen op een persoon uit de huurt, üie van nabij bewaakt wordt. Védrines, de gekende Fransche vlieger, die meest al de vluchten van de Europeesche Hegronde won. heeft verklaard dat hij deze eek een tweetal vluchten zal doen weike de wereld met verbazing zullen slaan. Hij weigerde verdere inlichtingen te geven. Aan een dagbladschrijver, die hem sprak over de diensten welke de vliegers konden bewijzen in oorlogstijd, antwoordde hij nage noeg als volgt Ik houd staan, dat eenige vliegtoe stellen, heel gemakkelijk de reusachtigste oorlogsvloot der wereld zoo onbruikbaar maken en ik ben overtuigd, dat indien het geval zich moest voordoen, mijn ontwerp ge makkelijk zou te voltrekken zijn. Ten andere, indien het tot een Franscli- Duitschen oorlog moest komen, zou ik een half uur na de oorlogsverklaring, reeds te Strasburg, over do grens zijn. Mijn vliegtoe- slel kan 200 kgr. allerlei hommen mede- nemen, en het°ware niet moeilijk de brug van Kehl te doen verdwijnen. Ook de spoor banen, en de wisselsporen van de Rijnstreek zouden liet erg te verduren hebben. Na deze tegen-inobiliseering. zou ik ook eens een be zoek brengen, aan de oprukkende troepen en aan de forten. Met onze vliegtoestellen en eenige man nen met slalen wil, moogt gij zeker zijn, dat de Duitschers in heel kleine schoentjes zou den zitten. Het zoo niet lang duren, om hen als eene bende kwajongens uiteen te jagen. Gelukkiglijk is alles nu zoo goed als ver eftend tusschen Frankrijk en Duitschland, en zal het tot geen treffen komen. TE NEDER-WAVER. Het katholieke congres is huiten verwach ting geslaagd en hoewel het geld en het gou den kalf van den Jood in het arrondissement Nijvel veel kwaad heeft verricht, is de moed de kracht der katholieken er bewonde renswaardig. Meer als ooit bloeien er de katholieke werken. TE BORGERHOUT» De gulle ontvangst die de katholieke mi nisters te beurt is gevallen, eerst van wege de staatsbedienden te Antwerpen, en dan bij de bevolking van Borgerhout is het voor werp aller gesprekken. Men gevoelt het. er is iets aan 't veranderen. Eene algemeene stroo ming van genegenheid ten opzichte onzer ministers kan worden waargenomen. TE HOEE. Het willekeurig verbod van den schepene te Hoei, aangaande den katholieken optocht in die stad, heeft de algemeene verontwaar diging verwekt. Het is de beste reklaam voor onze partij. Een policiekommissaris en een agent door revolverschoten gekwetst Zondag nacht werd de policie van Frame- ries verwittigd dat een kerel, zekeren H..., in eene danszaal een revolverschot gelost had. De policiekommissaris, M. Delplanche en de agent Menu, begaven zich ter plaats, doch nauwelijks had de revolverheid hen gezien, of hij mikte op den agent en schoot. De agent kreeg den kogel in de rechterzijde en stortte ten gronde. Een tweede kogel trof den policiekommissaris aan den knie. Do minnares van H... kreeg een kogel in den arm. De kerel loste nog een vierde schot, doch deze kogel vloog door het venster. Verscheidene jongeHngen wierpen zich op den dader, die spoedig overmeesterd was. Hij werd naar de gendarmerie van Frame- ries overgebracht, waar hij opgesloten werd. Maandag morgend werd II..., naar Ber gen overgebracht. De toestand der slachtof fers is zoo voldoende mogelijk. Groote feesten te Diest. Welgelukt Congres te Neder-VVaver. Veel volk te Borgerhout. Blij vooruitzicht te Hoei. TE DIEST. De katholieken beginnen in roering te ko men, en alles laat voorzien dat de strijd dien de katholieken gaan leveren, prachtig zal zijn langs hunnen kant. Zaterdag begonnen te Diest de jaarlijksche hondfeesten van de katholieke Turn kringen van België. Reeds van Zaterdag trokken er vele kringen naar dit stille stadje. Aalst met zijn heerlijken troep turners, met trommel en muziek aan 't hoofd, was ook reeds van Zaterdag op gang. 's Avonds had Steun geeft Moed van Aalst de groote eer, een puik concertte geven voor de bevol king van Diest en de toegestroomde menigte. Do bijval van deze. machtige maatschappij was overgroot toch ook verdiend, 's Zondags had de optocht plaats der 125 turnvereeni- gingen, voorafgegaan van vlaggen en kartels en afgewisseld en opgeruimd door muziek en spel. Tusschen de aanwezige overheden be vonden zich Msr Legraive, staatsminister Schollaert, minister Schollaert, en talrijke gekozenen en senators, 's Maandags liadden de eigenlijke prijskampen plaats. Hoe men vrijheid verstaat. Te Nancy hadden vorigen Zondag groote feesten plaats van de katholieke Turners. Er waren meer dan 9000 katholieke turners opgekomen, en de bijval te Nancy was onge looflijk. Vele soldaten te Nancy verblijvende, wa ren tijdens hunne vrije uren naar den optocht gaan zien. Als zij de jongens uit hunne streek zagen, waartusschen velen hunner vrienden waren, gingen zij er bij, natuurlijk gaven hun de hand en klapten er mee. Anderen gingen al wandelende voort, nog andere sol dalen groetten op militaire wijze als het nationaal vlag voorbij werd gedragen. Een kaporaal van de 23e afdeeling der klerken en werklieden werd, omdat hij een tijdje had doorgebracht met zijne dorpsge- nooten, door 2 gendarmen naar de prefek- tuur geleid, en hoewel uitmuntend onder daan, zeer geacht en bemind door zijne oversten, werd hij tot eene macind krijgsge vang verwezen. Al de getuigen verklaarden onder eed, dat de soldaat niet eens het ken- teeken heeft gedragen der maatschappij. Nu is er een omzendbrief in 't leger gekomen, de legeroversten aanzettende om al de sol daten op te zoeken die dien Zondag aan den stoet gezien zijn geweest. De verkliklcersdienst heeft goed gewerkt, doch bijlange niet voldoende. De soldaten mogen zelf geen katholieken stoet meer zien. De Temps van 7 Augustus, bevestigt het schrijven van de Libre Parole en dit nog wel ondor het handteeken van gene raal Langlois die ten hevigste protesteert tegen zulke schandalige handelwijze. Zoo ver gaat het regiem, dat onze Belgische godde loozen ons willen opleggen. Japaansche kruiser te Marseille De Japaansche boot die te Havre lag, is Maandag te Marseille toegekomen. De boot beantwoordde de eerbewijzen die hem van land werden toegestuurd. 35 wijnbouwers voor 't gerecht De wijnbouwers uit de Marne en de Aube zijn ten getalle van 35 waaronder 2 vrou wenvoor het Assisenhof van 't Noorden verzonden. Maandag is de rechtspleging begonnen en heeft het parket de beschul digingsakten voorgelegd. Opstand tegen de gewapende macht, vernieling en saboteering van wijnen, brandstichting en vernietiging van meubelen en geldwaarden. De bijzon derste beschuldigden zullen wellicht zeer gtreng gestraft worden.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1