Gemengde Huwelijken Bs misdaad van Boom. f€» O T EEN EN T ANDER De toestand van den Dender. Een bezoek aan de stedelijke Tentoonstelling Revolverdrama te Anderleclit O O 33 C3- 3E5 3L-. IO Vreeseiijke brandramp te Jumet. Vertrek naar Kongo De Marokkokwestie Zeventiende jaargang nr 185. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag i0 Augustus 191 'ABONNEMENTEN? Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. m TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. «j» BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 723, Steenweg van Waterloo, 723. I ESlex-lsesTraa*, Telefoon 114 Bestuurder J. Van Nu ff el-De Gendt. AANKONDIGINGEN: KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,G0 3* bladz. tde regel) fr. 0.50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.09 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, hersteil. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,03 Zijne Eminentie Kardinaal Mercier heeft verleden Zondag in al de kerken en kapellen van zijn bisdom, bevat tende al de gemeenten van de provin cie Antwerpen en de provincie Bra bant, een brief doen voorlezen of bespreken over de gemengde huwe lijken. Daar men zelfs in vreemde landen breedvoerig de brieven bespreekt en openbaar maakt, die vloeien uit de pen van den Belgischen Kardinaal, zoo past het ongetwijfeld allerbest dat men de hoofdtrekken ervan bekend make in de overige bisdommen van België. De uitzonderlijke bevoegdheid van den wereldbefaamdenKerkvoogd wordt door niemand in twijfel getrokken, liet is dan buiten kijf zeer voordeelig voor de geloovigen door zulk een man voorgelicht te worden. In vroegere jaren, als wij nog ter school gingen en i oor onze Eerste Communie leerden, dan klonk het onveranderlijk De les van 't huwelijk moogt gij overslagen die moet gij niet kennen... Sinds dien zijn de tijden fel veran derd en nu is het volstrekt noodig de geloovigen daarover in te lichten. Het huwelijk is geene affaire geene loutere handelszaak, geene balans - of weegschaal waarin de uitslui- telijke vraag is Hoeveel heeft hij en hoeveel lieeft zij Het huwelijk is zelfs niet de genegenheid van twee wezens voor elkander, liet is eene wederzijd- sclie verbintenis voor het léven. De gemengde huwelijken zijn eene ontee- i ing, eene ontheiliging van de verbin tenis van het huwelijk, dat door Christus als sakrament is ingesteld, liet is slecht dat katholieken met niet- katholieken, met ketters of schisma- tieken zich in den echt vereenigen. Onder niet-kathoKeken worden natuur lijk die personen begrepen, die 's Zon dags niet ter kerk gaan, die de Heilige Sakramenten niet ontvangen, die niet leven als kristenen. In het huwelijk wordt er van twee personen nog maar één persoon ge maakt. Hoe kan toch de katholiek met den niet-katkoliek (of omgekeerd) maar één vormen Daartoe zouden de gevoelens, de gedachten, de' neigin gen, de overtuiging, de hoop één moe ten zijn, en hoeveel verschillen zij niet? Welk gevaar loopt de ziel van een katholiek die met een met-katholiek is vereenigd, en daardoor aanhoudend in zulk onverschillig en vaak vijandig midden moet verkeeren, voor wat den godsdienst betreft Hoe kan men de kinderen van die gemengde huwelijken tol Gods glorie, tol ware kristenen op brengen Wat moeten die kinderen denken als de moeder zus en de vader - zoo zegt Wie moeten of wat kunnen zulke kinderen gelooven en wat moet er omgaan in hun zoo f eeder gemoed Waar kan die stand vastigheid in de liefde zijn bij de ech telingen, wanneer de eene vast hoopt op een beter en zalig leven en de (n) andere niet En toch gebeurt het, en het gebeurt veel, dat katholieken met niet-katholieken in den echt treden. doch het geschied! nooit met de goed lieuring van de Kerb. Om grooter kwaad te voorkomen, laat de Kerk zulke huwelijken toe, en maakt ze gel dig, doch tusschen goedkeuren en toelaten om grooter -kwaad te voor komen, is er een merkelijk verschil. En toch laat de Kerk die huwelijken enkel toe onder zeer strenge voor waarden. De niet katholieke eeliteling moet schriftelijk getuigen dat hij er in toe stemt, dat al de kinderen, zoowel de jongens als de meisjes, in den katho lieken godsdienst worden opgeleid Ten tweede, dat bij zijne wederhelft de volle vrijheid laat in het uitoefenen van hare godsdienstige plichten ten derde, dat de wederhelft belooft al het mogelijke te zullen doen, om haren echtgenoot tot den katholieken gods dienst te bekeeren. Is eene van die voorwaarden niet vervuld, dan laat de H. Kerk onder geen voorwendsel zulk huwelijk toe, al weze het dan ook de grootste der koningen, de machtigste der wereld. Dat de Kerk daar w ezenlijk de hand aanhoudt, is meer dan eens gebleken in de wereldgeschiedenis, wanneer zij haar recht deed gelden en staande hield tegenover keizers en koningen De geloovigen mogen dit niet ver geten de gemengde huwelijken, 't is te zeggen huwelijken tusschen perso nen die niet gelooven of slecht geloo ven met katholieken, worden door de Kerk ten strengste afgekeurd. Ter wille van het grooter kwaad laat zij onder zekere bepaalde en zeer strenge voorwaarden, de gemengde huwelij kentoe. Daaruit valt enkel dit groot bestuit te trekken Echte katholieken' zullen nooit niet-katholieken huwen, en de vaders en moeders zullen hierop aanhoudend een waakzaam oog hou den. Dat zijn de gedachten en voorschrif ten door Mgr Mercier voorgelegd, 'op zulke wijze, dat deze gewichtige zaak verstaanbaar is gemaakt: tot voor de minst-ontwikkelde menschen. Mochten de menschen begrijpen, dat de II. Kerk, zelfs menschelijker wijze gesproken, hier handelt in hun volkomen welzijn. Om te zamen geluk kig te leven, is het onmisselijk dat men n en lictzeltile ideaal bezilte, en het ideaal van den kristen menseb, is de verwachtirg op een beter leven, die geheel ons bestaan overheerscht... ITet zijn heel'zeker ernstige zaken die wij hierboven aanhalen, maar niemand zal durven ontkennen dat men van tijd tot t-ijd die ernstige zaken moet voor Hoe goed ingelicht. staat ge schreven zwart op wit in de Peuple \an 8 Augustus M.M. de Broquevilie en Van de Vyvere zijn gisteren te Borgerhout aan de ijzerenwegarbeiders van de onderlinge vereeniging een gouvernementeels vleierij gaan brengen... Nu de Heeren ministers hebben te Borger hout nog geene ijzeren w egmannen gezien maar wel den stoet, die uitging bij de fees ten van de vijf-en-zeventigste verjaring der gemeente. Intusschen hebben onze ministers weeral op den kazak gekregen in de Peuple Daaraan ziet ge, wat men kan gelooven van de critieken der vijandelijke bladen. Zoo ZOO I M. Michel Bréal be weert dat België het eenigste land van de wereld is, waar de regeering tegen haar eigen onderwijs samenzweert. Die menheer Bréal is van 't goede jaar. In al 'de landen van Europa, Frankrijk uitgezonderd, begin nen en eindigen de klassen met een gods dienstig gebed. In België, liet katholiekste land van de wereld, daar mag men in vele gemeente scholen nog niet spreken van God noch zijn gebod. Zoo wil het de fameuze onzijdigheid. Nu van zulke onzijdigheid wil geen enkel kristen mensch. Goed gegeven. Een confrater schrijft Toen onlangs M. Schollaert ter uitnoodiging kwam op de kunsttentoonstel ling, werd hij uitgefloten. M. de Broque- ville werd Zondag aan de statie door hon derden-menschen toegejuicht. Geen wan- kreet was er t'hoor en. Van waar dit ver schil Heel eenvoudig omdat er aan de statie niets dan deftige menschen waren. Bij M. Schollaert, waren er eene bende schuimers. Dat is de steun en de eer tegen woordig' van de antiklerikale partijen De Belgische kolen. In het eerste halfjaar 1911 heeft men in België 11.545.970 ton kolen voortgebracht, of 2S2.020 ton min dan in 1910. De Gouchant van Bergen bracht voort 2.369.210 ton het Center 1.717.480 ton Charleroi 4.205.950 ton Luik-Seraing 2.246.280 ton de hoog vlakten van Herve 563.420 ton Namen en Luxemburg 415.430 ton. De slo -ks bedroegen op 't einde van hel eerste halfjaar 1' 14 tot 882.570 ton of 22.850 ton meer d?.^ in 1910. Er werden in dien tijd 140.926 Werklieden gebruikt, of 851 minder dan in 1910. Zwijgen is onwepbsterJjjk.- De liberale bladen duivelen omdat M. Car ton de Wic.rt te Boom een katholieken vre derechter heeft benoemd, die er sinds maan den als plaatsvervanger dienst deed... Weten die bladen soms niet, dat in de libe rale groote sleden men nog geen slraatkuis- scner kan worden, of men moet van '1 libe raal gedacht zijn De groote katholieke Betoo- gisig. De groote katholieke vereeniging an Namen lieeft een komiteit genoemd, ge last pm de deelneming der maatschappijen aan cle belooging van Leuven zoo groot en talrijk mogelijk te maken. Er zal volk zijn op 27 Augustus te Leuven Aantal huishoudens in Bel gië. Er zijn in ons land ongeveer 1,51)0,000 huisgezinnen dat maakt gemid deld 5 personen per, huisgezin. Een goede raad. M. Destrée zei op eene prijsuitdeeling van jonge meisjes: Jufvrouwen, geeft telkens een glimlach als gij kunt v. Inderdaad niets is aangenamer en schooner bij de menschen als een© hartelijke vroolijkheid. Waar zijn de uwe «Vooruit» schrijft Er zijn 4256 gemeentescholen en bovendien nog 2808 aangenomen en onder steunde scholen... Mogen wij nu Vooruit ook eens een klein vraagsken stellen Waar zijn de scholen die de liberalen en socialisten hebben opgericht Het is maar eeai deel. Wij hebben gezegd, de roode syndikat6n der che- minots telden voor de werkstaking 85,000 leden, nu nog 42 of 43,000. Het getal ebe- minots beloopt tot 300,000. Het is dus be trekkelijk een klein deel dat dwingelandij voert over eene gehele massa. Het onderzoek. Bekentenissen. Het onderzoek in deze zaak wordt naarstig voortgezet. De onderzoeksrechter, M. Caroly, heeft het bezoek ontvangen van M. Blitz, den vennoot van M. Rósenblum. Deze verklaarde dat M. Rosenblum. den dag der misdaad, voor 30 tol 40.000 fr. diamanten op zich moest hebben. Nu men lieeft in liet buis der De Neuf- bourg's slechts voor ongeveer 6000 frank diamanten gevonden. Al de kostbaarste steenen waren weg. Tijdens eene nieuwe huiszoeking in de woning waar de misdaad gepleegd werd, vond men in de kachel de asch der brieven- tesch van Rosenblum, alsook de sloten dezer brieventesch. Daar de vrouw De Neufbourg zich nog verscheidene malen miss prak, besloot het parket haar ter plaats nog eens te onder vragen. Gisteren namiddag werd de moorde nares dus naar hare woning- gevoerd. Onmid- delijk was zulks geweten te Boom, en toen zij er uit het rijtuig stapte werd zij duchtig uitgejouwd. Vrouw De Neufbourg ver schrikte zoo geweldig, dal. men vreesde dat zij ging in bezwijming vallen. De gendarmen waren verplicht haar te ondersteunen. De vrouw werd daarna onder vraagd en gaf er nogmaals eene andere ver klaring dan deze welke zii reeds bij de eerste ondervragingen gedaan had. Zij zegde nu dat zij slechts op Rosenblum geslagen heeft toén deze bezig was haren man te verwurgen, 't Is alsdan, beweert zij dat de vrouw de bijl heeft opgenomen en er Rosenblum mede heeft afgemaakt. Zij loochent nu ook, ooit betrekkingen gehad te hebben met liet slachtoffer. Eene ontelbare menigte bevond zich voor het huis der misdaad. De moordenares werd luidruchtig uitgejouwd, en zonder het kracht dadig optreden van policie en gendarmen, zouden er ongetwijfeld erge tooneelen heb ben plaats gehad. Nadien werd ook De Neufbourg onder vraagd. Eindelijk legde deze volledige be kentenissen af. Hij verklaarde, dal zij het huisje gehuurd hadden, alleenlijk om er Rosenblum binnen te lokken en hem te ver moorden. De Neufbourg heeft nu ook bekend, dat de kalk en de put, welke op den koer hunner woning gereed gemaakt waren, wel voor het lijk van Rosenblum bestemd waren. Vol gens De Neufbourg. heeft de vrouw de eerste slagen toegediend. Men weet dat do vrouw echter beweert, dat zij maar geslagen heeft toen Rosenblum en haar man aan het worste len waren. Eene glasblazerij dcor brand vernield. 700.000 fr. schade. Dinsdag morgend is brand ontstaan in de inpakzaal der glasblazerijen Jules Francq, gelegen tusschen de koolmijnen van Amer- cceur en de glasblazerijen van Jumet- Cheumonceau. Het vuur nam spoedig eene groote uit breiding in de belangrijke hoeveelheid strooi, papier, hout enz, welke er voor handen was. Onmiddelijk werd het alarm gegeven, door eenige leerjongens die zich aan het werk wilden begeven. De werklieden namen half gekleed de vlucht, daar er voor de emballeerzaal aan geen blusschen meer te deuken viel. Het vuur Verspreidde zich ten andere zoo snel dat ondanks de spoedige hulp der pom piers, weldra heel de zaal, alsook een aan palend magazijn, nog slechts een vuurpoel geleken. Al de koopwaren welke in het magazijn opgestapeld lagen zijn vernield. De twaalf paarden, welke zich in de stallen bevonden, alsook de boeken konden gered worden. Een uur. nadat het vuur bemerkt was, stortte heel het gebouw, met een ijzingwek kend gekraak in. Er blijft nog slechts een groote puinhoop over. De schade wordt op 700 000 fr. geschat. Het vuur moet aan eene kortsluiting toege schreven worden. M. Woeste, staatsminister, had aan den minister van Openbare Werken geschreven, om hem den toestand der Denderstreek voor oogen te leggen en te vragen wat er daar omtrent ging gedaan worden. Do minister van Openbare Werken ant woordde als volgt Mijnheer de Minister, In antwoord op uw schrijven van 23 Juli, heb ik de eer u te laten weten, dat de toe stand van den Dender al mijne aandacht heeft. Ik kan u evenwel niet onwetend laten, dat de kwestie der mogelijke overname van dezen bevaarbaren waterloop zeer kieseh is en dat eene bevredigende oplossing, niet ge makkelijk te vinden is. Wat de overstroomingen betreft, waar aan de omliggende gronden dikwijls onder worpen zijn, mijn beheer zoekt de middelen om ze te voorkomen. Aanvaard, Mijnheer de Minister, de ver zekering mijner toegenegendste gevoelens. A. Van de Vyvere.» Aan M. Woeste, staatsminister. VAN AELST De groote nijverheid onzer stad brengt in onze tentoonstelling merkwaardige uitstal lingen hunner verschillige fabrikanten, de huizen de Cocqueau-Desmottes, gebroeders Moens, de Ge orgie, Roos-Geerinckx en De Naeyer, Schoonjans, de Filature et Fil- terte, de Viscose, de blink en vuurstekskens fabriek van de heer Terrier-Verburgt, too- nen ons wat de Aalstersche werklieden ver mogen, onder het beleid van patronen begaafd met werkzamen ondernemingsgeest; inder daad wanneer men die prachtige geweefsels, die veelkleurige stoften, die goedkoope nevens kostelijke sargiën, die talrijke en sierlijke katoenen bobijnen, die kunstmatige zijdegeweefsels en zijdestrengen, die ver schillende schoone breiwerken, aanschouwt, dan staat men verbaasd voor al die prach tige voortbrengsels en voor de overgroofe uitbreiding welke die verschillende nijver heden in onze stad Aalst sedert eenige jaren genomen heeft. Bestatigen wij hier ter loops om een enkel gedacht te geven van den aangroei van nijverheid in Aalst, dat deze enkelij ke in 18S0 voor beweegkracht 830 mekaniek-paarden gebruikte en op 't einde van verleden jaar 7500 benuttigde. Jammer is het bier nog moeten aan te merken dat. eenige fabriekanten door onver schilligheid of door kleingeestigheid van partijschap zich onthouden hebben deel te nemen aan deze tentoonstelling welke de aandacht, de roem en voordeel moest bij brengen aan al onze nrj veraars en neringdoe ners. Niettegenstaande deze ongeoorloofde onthouding is de huidige tentoonstelling, in korten tijd op touw gesteld, met een buiten gewoon wel gel uk kon bekroond en wij zijn overtuigd dat er niet een deePemer reden heeft om zijne medewerking hierin te bekla gen. De personen die tot hiertoe nog geen be zoek gedaan hebben aan de tentoonstelling mogen niet nalaten het kortelings te doen daar de sluiting hiervan onwederroepelijk vastgesteld is op Zondag avond 20 Oogst aanstaande. Bij het sluiten van ons overzicht der ten toonstelling mogen wij niet vergeten eene bijzondere loffelijke melding te maken van het bierhuis opengehouden in den kelder van het oudstadhuis, in de verloopene maanden Juni en Juli. Uitmuntende concerten zijn er gegeven geweest, aangename uren zijn er doorgebracht. De lustige Aalstenaars, van alle opiniën, hebben zich aldaar vrij kunnen ontmoeten en saam deftig verheugd, de hoedanigheden van lekkere bieren onzer brouwers, zich laten smaken en waardeeren over de reklaam en de verkoop hunner bieren zullen voorzeker onze brouwers zich ook niet te beklagen gehad hebben. De haas van het Oud Aelst de heer Ka rel Van den Bossche, verdient ook de erkentelijkheid van een ieder, voor de goede inrichting van dit thans vermaard bierhuis met zijne onberispe lijke en verzeltelijke muziekfeesten. De volgende agenten zullen zich inschepen op de Elisabethvilte dewelke op 12 Oogst, om 1 uur 's namiddags, vertrekt Van het ministerie van koloniën MM. Del- vaux, militaire agent Ilankenne, onder luitenant Demaline, leider van werken Antoin, kelelmaker-monteerder Van Gestel, sektoroversle 1® klas Horremans, werktuig kundige Coeymans, postoverste Dupont, dijzonder afdeelingsoversle, 4® vertrekFlor- quin, afdeelingsoversle 2e klas 3® v. Diflër- ding, timmermanzager, 2® v. Garavaglia, haanlegger, 2e v. Nystrom, werkteig kun dige le klas 2e v. Renier, bijgeveegd kon- troleerder de belastingen, 4e v. Maillard en de Brauwere, verificateurs der belastingen 2e klas, beiden 2® v. Tison, landmeter van het kadaster 2® klas, 2® v. Santi 2e v. Monbooval, Gselcn on Parsy, klerk overstea, Graaf de Briey, gelast met eene landbouw- zending Michot en Bhardonne, laudbouw- overste 2e klas, en Gharlier, id 3® klas. Voor de Compagnie du KasaïMM. P. Vandevelde, gerant le klas, 3e vertrek E. de Maesschalk, G. Deprez, L. Freyss®, L. Goor. A. Liétart, G. Marechal, E. Peners, en M. Pinet, adjunkten 2e klas en V. Hurn- blet, werktuigkundige 3e klas, alleen eerste vertrek. Op de stoomer Vindhuk Der Deutsche Oost-Afrika Linie, die op 13 dezer uit onze haven naar Kaapstad vertrekt, zullen de agenten, waarvan wij de namen hieronder meededeelen, zich inschepen, om in dienst te treden van de oitbating van den ijzeren weg van Katanga (afdeeling van de grens naar Elisabethville. MM. F. Cuypers' klerkteeke- naar M. Sagemans, klerk J. Claeyssens, A. Bultez en J. Sertin, machinisten-stokers- werktuigkundigenF. Matelinck, telegrafist, en T. Bertrand, kantonnier. Reeds vier weken Deze netelige kwestie die op een oogen- blik geheel de beschaafde wereld in rep en roer, in vuur en vlam kan zetten, is nu reeds vier volle weken aan den gang. Gelukkig- lijk dat alles begint op te klaren. Men voegt er zelfs bij dat Engeland geene reden zal hebben van klagen. Als het zoo is, dat men dan maar gauw de overeenkomst sluile. Buitendien is er weinig nieuws en weinig nieuws is nog al dikwijls goed nieuws. Een schrikverwekkend drama heeft zich Dijnsdag rond den middag voorgedaan aan den hoek der Veeartsenstraat en der Georges Moreaustraat te Anderlecht. Sedert eenige maanden reeds, volgde ze kere Richard Aderas, een 45jarige man, Odile Van Goem, fabriekwerkster, die van haren man gescheiden leeft en in de Sint Jorisstraat woont. Deze vrouw wilde hoegenaamd van dezen man niet weten. Hij volgde haar niet te min alle dagen. Ziende dat zijne aanbiedingen steeds van de hand gewezen werden, kreeg de man liet ongelukkig gedacht zich op Odile te wreken. Reeds voor den middag had Adems een revolver aangekocht en hem geladen in zijnen zak gesloken. Hij was alsdan gaan wandelen, langs de fabriek, gelegen in de Onderwijs- straat, en waar Odile Van Geem op werkte. Rond den middag bij het uitgaan der fa briek bemerkte Odile de man. doch denkende dal hij haar terug ging lastig vallen, liet zij zich ongelegen aan hem en slapte zoo haas tig mogelijk door. Doch Adems volgde haar op. Aan denhoek der Veoartstraat en der Georges Moreaustraat gekomen trok hij eens klaps zijn revolver en loste twee schoten. De kogels troffen beiden Odile Van Geem in den

De Volksstem | 1911 | | pagina 1