BUITENLAND. 1 T EEN EN 'T ANDER VrgBseüjk drama te RcbsiIx Havige brand te Antwerpen DAG IOX-. A. Als 't maar niet in België is Twee matrozen door den kop geschoten te Toulon DE ZIEKTE VAN DEN PAÜS. De Marokkokwestie EENE ZEERAMP De gruwelijke kindermoord van Bavegem. Zeventiende jaargang n' 186. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag II Augustus 1911 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL TE AALST 728| Steenweg van Waterloo, 728. 9Kerkstraat, Telefoon 114 Bestuurder: J. Van Nuffe!*De Qendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. {1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3« blauz. ^de regel) fr. 0.50 4e bludz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rek 1 amen (per regel) fr. 1 00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, herstel 1. (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De antiklerikale pers heeft er zien lijk genoegen in België in d'oogen van v eemdelingen, zooals in dat zijner c* gen. landgenooten, te bekladden en ittzoo tb 'kunnen verminderen Socialist Picard lieeft goed te schrij ven. te herschrijven en nog t' herschrij ven dat België een wonderlijken voor spoed beleeft, dat het aan de spits staat iii de nijverigste en bedrijvigste lan den, al de.vreemde geleerden mogen getuigen van do grootheid en den rijk dom van België, dat alles kan bij onze tegenstrevers niet baten, het is nu al 27 jaar dat België bestuurd wordt door de katholieken, en dat zij ons vader land zoo hoog in eer en aanzien heb ben doen klimmen, zulks maakt na tuurlijk de zaak niet van de tegenpartij. Onbetwistbaar is het dat het onder wijs van het volk sedert de twintig laatste jaren met reuzenstappen is vooruitgegaan het aantal klassen en scholen en leerlingen is meer dan ver dubbeld. Doch dit telt niet bij onze politieke vijanden. Het liberaal blad de Carillon van Oostende schreef verleden jaar, dat het zelden voorkwam nog een Belgischen werkman t' ont moeten die niet lezen en schrijven kan. Die getuigenis van het liberaal blad, juist omdat ze ter ^ere strekt van Bel gië, wordt door de antiklerikale bla denofwel nijdig betwist, ofwel dood gezwegen. Waren het echter maar eens aanval len, hoe ongerechtigd en onrechtvaar dig dan ook, op de Belgische bevol king, dan zoudt gij al die antiklerikale bladen van het kleinste tot helgrootste, en van het eerste tot het laatste, in blijde termen die zaken zien aanhalen, zien bespreken en zien vergrooten. Zoo verstaan sommige droeve politiekers de eer. de faam en den naam van hun vaderland verdedigen. t Geheel anders is het als het er op aankomt de Fransche politiek te ver bloemen. M. Petit, algemeene inspec teur van 't onderwijs in Frankrijk, lieeft reeds meermaals bittere jammer klachten laten hooren; oud-minister Briand verklaarde verleden jaar van op de tribuun der Kamer., dat er in Frankrijk dertig ten honderd ongelet terden waren, en niettegenstaande de stellige verklaringen van Hoeren Petit en Briand, willen onze Belgische poli tieke tegenstrevers het nog heter we ten. Natuurlijk geheel hunne politiek kan men nagenoegsamenvatten in twee woorden Frankrijk met alle geweld ophemelen. België, hun eigen vader land, zooveel mogelijk kleineeren. Zoo schreven over een paar dagen verschillende kartelbladen dat het aan tal ongeletter den in Frankrijk nog 3 ten honderd bedraagt (volgens M. Bri and was het verleden jaar nog 30 ten honderd) en in Duitschland, dat vol gens diezelfde bladen op dit gebied aan de spits staat, is het getal ongelet terden, volgens de herhaalde verkla ringen van diezelfde organen, van 5 tot. 6 ten honderd. Doch gaan wij wat verder in op de gezegdens dier bladen. In 1010 waren er juist 316,200 man onder de wapens. Reeds meermaals werd gezegd dat de hellt der soldaten, den oproep van 't leger onbeantwoord lieten. Nemen wij aan dat het maar liet vierde- is, hoeveel ongeletterden zouden er daar tusschen loopen Op die 316,200 man zijn er 8808 die niet. lezen of schrijven kunnen 3607 die enkel lezen kunnen 79,113 die enkel wat lezen en schrijven kunnen en 191,203 die volledig de lagere school hebben bijgewoond en een cer- iifika.it hebben bekomen en daarbij komen er nog 19,182 waarvan men niet weet ol ze geletterd of ongeletterd zijn. Naar alle waarschijnlijkheid zal dit ook wel het laatste zijn. De meeste Fransche bladen klagen over dien toestand. Reeds zoovele jaren is het verplicht onderwijs in Frankrijk ingevoerd, reeds zoovele jaren spelen de goddeloozen heer en meester in het bestuur, en toch zijn er nog duizenden en duizenden kinderen die niet het minste onderwijs ontvan gen. Nu heeft de regeering op den hoop toe nog duizenden vrije scholen gesloten en alles laat voorzien, dat het getal ongeletterden nog gestadig zal toenemen in plaats van te verminderen. Wij hebben het altijd geschreven het verplicht onderwijs is geen doel, het is een middel, of beter en nauw keuriger uitgedrukt, het onderwijs is het doel, en de verplichting is een mid del om tot de algemeene ontwikkeling te komen. Volgens sommigen is de verplich ting het beste, hei. doelmatigste mid del wij hebben altijd voorgestaan dat aanmoediging en overtuiging, goed bestudeerd en aangewend, duurdere en alzoo doeltreffender uitslagen kunnen afwerpen, toch dat wij op clit punt wil len toegeven, als de meerderheid der bevolking er anders over oordeelt en op voorwaarde, dat de vrije keuze der school voor eenieder gewaarborgd zij. Welke rechtzinnige mensch kan zulke handelwijze afkeuren Of is hel in België niet meer toegelaten over zekere bepaalde zaken eene bepaalde overtuiging t'bebben Zoo zeer als wie ook, betrachten wij de grootst mogelijke ontwikkeling van ons volk doch wij zijn zoo vrij te denken, dat wij daartoe niet zullen ko men met aanhoudend ons eigen volk te bekladden en te lasteren. Machtig koninkrijk. De En- gelsche koning Juris V gebiedt over 4U0 millioen onderdanen. Hel oude Romeinsche Rijk bevatte enkel 100 miliioen burgers. Van die 400 millioen zijn er enkel dertien percent blanken, de anderen zijn zwarten, gelen of rooden. Hoe spijtig voor de jufvrou wen. Er was gemeld dat al de damen en jutters, die de koninginnebloem hadden verkocht, door de koningin zouden ontvangen worden. Zeer geerne zou de koningin dat doen, doch het is onmogelijk, ze zijn 40,000 in getal. Daarom zullen enkel de damen en jufvrouwen worden ui'genoodigd die den ver koop hebben ingericht De warmte. Men heeft voorspeld dat de hevige warmte zou voortduren tot 20 Augustus. Ditmaal is men op weg juist voorspeld te hebben want hetis tegenwoor dig verduiveld warm genoeg om levend ge braden te worden. Doch troost u menschen, binnen 3 maanden kunnen wij weeral volop in den Winter zitten, en wat dan Eee* weervoorspeller. Ter wijl wij dit bovenste schrijven, lezen wij in een almanak; Een Duitsch professor bezit familiepapieren die van af 1020 dag voor dag de weergestellenis opgeven. Die papieren heeft, hij nauwkeurig bestudeerd en het be sluit getrokken dat er na een tijdvak van 17 droge jaren telkens 17 natte jaren komen. Vail af 1900 zijn wij terug in de natte jaren, zoodat wij nog 5 a 0 jaar veel nat kunnen krijgen. In alle geval voor den oogenblik schijnt het niet dat wij zulk buitengewoon nat jaar hebben. Aalst ter eei*e.Wij vernemen met oprechte vreugde dat al de kaarten voor de derde prachtverlooning van Lucifer in St-Jozefcollege op Zondag 13 Augustus al verkocht zijn. Op de vertooning van 15 Au gustus of Half Oogst zullen er uit alle kan ten van 't land kunstenaars en kunstmin naars toestroomen. Zulk een bijval strekt Aalst ter eere Bravo, werklieden isit het Waasland.Het verbond der krislene Vakvereenigingen van het «Land van Waes» heeft dit jaar niet min kan 1.400 leden bijgewonnen Als men dat eens in alle stre ken kon zeggen ziet eens wat macht de kristene werklieden zouden uitmaken, leder werkman moet zich vereenigen. Aan onze jonge Propagan disten. Wij ontvingen dezen morgen uit Leuven een paksken briefjes, waarop gedrukt slaat Betooging-Schollaert. op Zondag 27 Augustus, voor de schoolvrijheid. Die kleine ronde plakbriefjes zijn le ver krijgen op opvraag te Leuven in den Katho lieken Kring. Zij die propaganda willen maken, kunnen uit eigen beweging schrijven, om ook zuike briefjes te bekomen. Ewel, wat is erop te zeggen De Chronique schrijft dat in eene ge meente tegen Roeulx, de prijsuitdeeling aan de leerlingen der middelbare school plaats had in den Katholieken Kring. Het liberaal blad virgeet er bij te voegen of die school eene vrije of oflicieele scliuol is. En als 't eene vrije school is, wat is er dan op te zeggen Vooruitgang wan Gent. De 7 eerste maanden van 1910 kwamen er in Gent 703 schepen binnen met. 517,341 ton in de 7 eerste maanden van 1911 waren er 787 scliep »n met 580,923 ton alzoo eene vermeerdering van 84 schepen en 69.492 ton. Buiten aiie peiitiek blijven. Wij lezen in de Chronique van Woens dag 9 Augustus het volgende nieuws, dat wij onze propagandisten verzoeken uit te knippen en te bewaren Eene belangrijke manifestatie van gene genheid zal Zondag 27 Auguslus te Gent plaats hebben ter eere van M. Vandeputte, hoofdonderwijzer, die zijn ontslag komt te nemen. M. Vandeputte wns altijd een der hevigste verdedigers van 't ófficieel onder wijs. als tegelijkertijd een der dapperste libé rale propagandisten. Voorzitter van den Lau rent's kring Werken en Leeren is hij ook een de*r bestuurders van den liberalen kring van Muide. Ziedaar, hoe hij de liberalen, de onder wijzers buiton alle politiek blijven. Wij rekenen uit. Uit Gent gin gen ÏO.UUU mail aan de geuzenbetooging deelnemen,zoo schreven de antigodsdienstige bladen. Doeh ze schreven ook dat er een kommissair zou zijn voor iedere 50 man. Nu in Gent zijn er .enkel 50 konunissairs gevraagd; zelfs aangenomen dat iedere kom missair voor de orde van 50 man zou te zor gen hebben, dan komen wij enkel aan 2500 man. Hel is ver van de 10.000, hoort ge Van den anderen kant schrijft Vooruit dat er 7 speciale treinen uit Gent naar Brus sel gaan vertrekken en nog 2 uit Gent Champ des manoeuvres Nu het is algemeen geweten.dat ieder jaar op dien dag er speciale treinen moeten inge richt worden, omdat er dan zooveel gereisd wordt. Hadden de kartelrnannen hun 10,000 man gehad, men had ten minste 25 speciale treins moeien inrichten. Aan den toon der kartelbladen alleen kan men al hooren dat zij leelijk in hunne ver wachting bedrogen vallen. Men vevia^'ï Ziekediensters in de Fransche bosp:...l i van 'L leger. Jaarwedde van 800 tot 1400 fr. Kosteloos logement of 300 tot 400 fr. huisvergoeding kostelooze voeding of schadevergoeding. Alle weken een volle rustdag, en alle jaren 25 dagen of eene volle maand congé. En toch kunnen zij er g°en genopg krijgen, en dan klagen de dokters sleenen uit den grond, omdat hunne helpsters niet deugen. Ja, jaagt de non nek ens maar buiten ge zult zelve de gebroken potten wel mogen be talen In de maand Januari laatstleden, werd een matroos, der Fransche vloot, Pieter Carrel, te Ajaccio, door twee zijner gezel len, Alain Guegen en Marcel Le Maréchal vermoord en bestolen. De daders worden weldra ontdekt en deden volledige bekentenissen. Beiden verschenen voor het zeegerecht van Toulon en werden ter dood veroordeeld. M. Fallières heeft thans hunne genadevraag verworpen. Onmiddelijk werden door de overheden de noodige maatregelen genomen voor de terechtstelling. Alles werd evenwel geheim gehouden \oor zooveel zulks moge lijk was. Guegen en Le Maréchal hoopten niet meer op eene begenadiging. Woensdag morgend werden zij om 3 ure gewekt. Hun laatste uur was geslagen. De beide terdood veroordeelden hoorden de H. Mis, dronken een glas wijn en smoorden nog eene cigaret. Om 4 ure 10 werden zij uit het gevang ge vang gebracht en tusschen vier gendarmen en twaalf mannen van hun peloton, naar de plaats der strafuitvoering geleid. Belangrijke maatregelen waren genomen, om alle wanordelijkheden te voorkomen. Zoo waren meer dan 3000 soldaten opge roepen om de orde te handhaven. De twee terdood veroordeelden ondergin gen moedig hunne straf. Beiden werden door een tiental kogels getroffen, Officieel is aan de afgezanten der mogend heden meegedeeld dat de H. Vader ziek is. Hij lijdt aan jicht aan de knie en heeft daarenboven vele koortsen. De geneesheeren blijven standvastig in het vatikaan. Eene zuster van den Paus komt hem zeer veel be zoeken. De moreel van den H. Vader is goed. Hij heeft reeds meermaals den wensch uitge drukt om te mogen opstaan. WOENSDAG. De professors Petacci en Marchiafava heb ben den Paus Woensdag morgen wat verlicht gevonden. De ziekte volgt haren gewonen gang. Wij vinden in de berichten zulkdanige terughouding dat wij het voorgevoelen heb ben, dat de H. Vader ernstiger ziek is dan wel gezegd wordt. Geloovigen, laat ons voor het behoud van den Grooten en Heiligen Paus bidden. Eene vrouw met revolverschoten gedood. De broeder van den moordenaar slaat dezen half dood met den revolver Sinds ongeveer een jaar woonden de ge broeders Jean en Frans Muthieu samen in eene herberg langs de groote haan van Rceulx. De broeders kwamen goed overeen, doch eenigen lijd geleden nam Jean een® bijzit en bracht haar in de herberg. Van dan af onts ouden schier dagelijks- twisten tusschen Frans Malhieu en de min nares van zijnen broeder. Zondag ontsto"nd een nieuwe twist tus schen Frans Mathieu en de vrouw. Deze laatste gelukte er in Frans buiten te krijgen en sloot de deur. Woedend begaf Frans Mathieu zich naar Bracquegnies, kocht er een revolver en keerde naar huis terug. Hij vond de deur open, drong binnen en loste onmiddelijk een schot op de minnares van zijnen broeder. De vrouw kreeg den kogel in den hals en werd op den slag ge dood. De kogel had de ruggraat doorboord. Op het gerucht van het revolverschot, snelden Jan Mathieu ter plaats, ontwapende zijn broeder, en bracht hein bijmiddel van den revolver verscheidene hevige slagen op het hoofd toe, zoodat de moordenaar weldra bewusteloos ten gronde stortte. De gendarmen werden verwittigd en de moordenaar naar het gevang van Bergen overgebracht. Op 't einde der maand. De kommissie van den Federalen Baad in Duitschland is voor 't einde der maand bijeen geroepen om te spreken van de Marokko kwestie. Nu die kommissie wordt nooit niet bijeen geroepen voor zij kunne handelen over be paalde zaken. Alzoo wordt het aanzien dat vóór het einde der maand, Duitschland en Frankrijk eene overeenkomst zullen hebben getroffen. Het is die overeenkomst welke de kommissie dan zal onderzoekon. M ou ley- Haf id is ziek. Mouley-Hafid zou gevaarlijk ziek zijn. Hij zou namelijk ernstige zenuwcrisissen moeten doorstaan. Een Gerucht... Engeland zou kortelings Duitschland vra gen om zoo gauw mogelijk Agadir te willen ontruimen. Hoewel dit bericht niet bevestigd wordt, is het altijd ons gedacht geweest dat Engeland zich vroeg of laat met de kwestie zou bemoeien. We zullen afwachten. nabij de Straat van Gibraltar Botsing tusschen 2 stoomers 90 slachtoffers. Een telegram uit Gibraltar aan den Engel- sche Lloyd gezonden, meldt dat de Eugel- sche stoomer Silvertown in hotsing gekomen is met den Fransehen stoomer Emir. De Emir zonk bijna onmiddelijk. Slechts 27 opvarenden konden gered worden. Men vreest dat er ongeveer 90 personen in de golven omgekomen zijn. De hotsing werd door den mist veroor zaakt. Nadere bijzonderheden. Bij de zeevaartmaatschappij Touache, te Marseille, eigenares van den Emiris een telegram toegekomen van den tweede kapi tein va» den Emir. Het telegram bevestigt dat do Emir op 5 mijlen van de kaap Tarifa ten Zuiden van Spanje, in hotsing gekomen is met den Engelschen stoomer Silverloum. De Emir zonk in de diepte, 86 opvarenden, meest allen Marokkaansche arbeiders, mede slepende. Vijftien passagiers en twaalf leden der bemanning van de Silvertown zijn gered en naar Gibraltar gebracht geworden. De bemanning van den Emir bestond uit 36 matrozen. Er waren 87 passagiers aan boord. Zoodra het nieuws gekend was, is de torpe- doweerder Estafette onmiddelijk ter plaats gevaren om den omtrek te doorzoeken. Kapitein Kellty, de officieren en de be manning van den Silvertoicn hebben al het mogelijke gedaan op het oogenblik der aan varing om de schipbreukelingen te redden docli vooraleer men juist wist wat er ge beurd was, was de Emir reeds in de diepte verdwenen. Kapitein Kellty gelukte er persoonlijk in een 4 jarig meisje te redden het kind kan alleen zeggen dal het Pura genoemd wordt en dat het met vader en moeder reisde. De ouders der arme kleine zijn verzwolgen. Ka pitein Kellty wil het kind als het zijne aan nemen. De kapitein van de Emir werd den arm gebroken. Hij is met de andere geredden naar het gasthuis van Tarifa overgebracht. Woensdag is het parket van Audeuaerde naar Letterhautem gekomen, om het onder zoek voort te zeilen nopens den schrikkelij ken moord, op de kleine Cel. Schepens ge pleegd. De pompiers van Sl-Lievens-Hautem hebben den vlasput uilgepompt waarin de vermoedelijke dader zich wilde verdrinken. Het parket denkt dal hij het mes daar in 't water geworpen heeft. Eene houtzagerij ten gronde vernield Noodlottig toeval Woensdag namiddag, rond 11/4 ure, is door eeie tot nu toe onbekende oorzaak, brand ontstaan in eenw houtzagerij van M. Van Heurck, op den Dam. Weinige oogenblikken later waren de pompiers ter plaats, met al hun materiaal, doch er was geen water te krijgen. De in woners der wijk hadden bericht ontvangen, dat ten gevolge der herstellingen, welke aan de groote waterleiding der Oostenrijkstraat moesten gedaan worden, de watertoevoer zou afgesneden zijn Woensdag namiddag. Daardoor waren de pompiers machteloos en moesten zij er zich toe bepalen, geholpen door eenige bereidwillige personen, met em mers water te halen en dat op de aanpalende huizen te gieten. In de Biekorfstraat waren de inwoners spoedig aan het vluchten, daar de wind de vlammen in die richting dreef en de uitge strekte houtzagerij reeds in laaie vlam stond. In de waterleiding was men reeds verwit tigd, doch het duurde tot 2 1/2 ure vooraleer er voldoende pressing was. Dan viel er voorwal de houtzagerij betreft, aan geen blusschen meer te denken. De pompiers stelden dan onmiddelijk hunne machtige pompen in werking en weldra kon den de koolmagazijnen en stallingen van M. Hageman, de herberg De Koolmijn en de mostaardfabriek, De Beste Waren waar het vuur zich ook reeds had aan medegedeeld, ontzet worden. Het magazijn van M. Hage man was echter reeds gedeeltelijk vernield. Om 4 1/2 ure was alle gevaar geweken, doch om 7 ure brandde het nog steeds in het houtmagazijn. Hier is alles vernield. De schade is zeer aanzienlijk. DUITSCHLAND. Werkstaking en lock-out Te Leipzig zijn er van de 17.000 metaal bewerkers 12,000 buiten werk door de werkstaking en de uitsluiting. Te Dresden en te Chemnitz gaat de lock out uitgesproken worden, zoodat er dan 25,000 buiten werk zullen zijn. In Thuringe hebben 9000 werklieden hu'.i opzeg gekregen. ENGELAND De Censuur »- aangenomen In de Lordskamer is de Censuur tegen de regeering aangenomen met. 282 stemmen tegen 68. De zitting is uiterst woelig ge- weest. TURKYE. Vandalisme De Jong-Turken hebben besloten liet be roemd kasteel van Alep, het bijzonderste' overblijfsel van de kruistochten in geheel Turkyë, af te breken. De tijding verwekt

De Volksstem | 1911 | | pagina 1