De Bstoopipn Groote teir'SLE.wcSl aan de Antwerpsche dokken Be misdaad van Boom. 3D GS- DE3 3D Eene hektaar magazijnen in brand. Eene gansche wijk bedreigd. 4 miljoen frank schade De Llarokkokwestie BETOOGING SCHOLLAERT V Een hotel in brand te Londen Zeventiende jaargang n' 187. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 12 Augustus 1911 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Ëen jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4» m TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4gl BUREELEN T£ AALST Kerkstraat, 9^ Telefoon 114 BestuurderJ. V&n NufieUDe Gendt. TE BRÖSSEL - 723» Steenweg van Waterloo» 723. AANKONDIGINGLN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3® bladz. (de regel) fr. 0.50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De warmte die ons van uit de heete Julidagenis overgebleven, schijnt niet zinnens ons vaarwel te zeggen. En niet tegenstaande dit wordt er in de poli tieke rangen duchtig gestreden om de overwinning bij de aanstaande kiezin gen voor te bereiden.Twee leg'ersstaan in slagorden, voornemens ten koste van de grootste inspanning de zegepraal te veroveren. Van den eenen kant bet leger van het goede, van den anderen bet leger van het booze rechts, bet leger van den godsdienstvrede, links hel leger van-den haat. En sinds maan den ziet men de twee strijdersgroepen hunne krachten ontvouwen; onze poli tieke vijanden hebben betoogingen gehouden, te Gent, te Antwerpen, te Brussel, te Seraing, te Jolimontwij daarentegen hebben onze troepen aan 't werk gezien in de regionale Congres sen te Aalst, te Dendermonde.teEeclno, te Roesselaere, te Tourcoing, te Door- uijk, te Neder-Waver, ot in de groot- sehe optochten te Eeckeren, te Gent, te Diest, te Verviers, te Aalst ook nog. Nu staan weer tweegroote hntoogin- gen voor de deur, deze der goddeloozen te Brussel, en deze van de afgevaardig den der katholieke kringen, doch wij zetten deze twee betoogingen niet in parabeel niet tegenover elkander. De betooging van Brussel heeft betrek op het puur en simpel stemrecht en tegen de vrijheid van den katholieken huisvader do betooging van Leuven is geenszins de tegenbetooging van deze van Brussel, te Leuven is er geen spraak van de stemrechlkwestie, te Leuven is er enkel kwestie eene wol- verdiende hulde te brengen aan M. Schollaert, niet voor al hetgeene hij op politiek gebied heeft gedaan, maar wel voor hetgeene hij heeft gedaan om de vrijheid van eiken huisvader te waar borgen en de personen die op 27 Au gustus naar Leuven M. Schollaert gaan huldigen, zullen hier voorname 'lijk en hoofdzakelijk door te verstaan geven dat de katholieken niet zinnens zijn, de vrijheid van den huisvader af te staan. Wel integendeel, het zal dien dag dreunen in de straten van Leuven hoe de katholieken werken en strijden zul len om het het heiligste hunner rechten in zijne volheid te verkrijgen. Ziet onder andere in Gent: Inde katholieke scholen zijn 19000 kinde ren, evenveel als in de officiëele in Antwerpen zijn er 14000 in de vrije katholieke scholen; in Brussel, Schaar beek, Luik en vele andere plaatsen zijn er duizenden en nog duizenden kinderen in onze scholen. De kinderen der officiëele scholen ontvangen uit de stads- en gemeentekassen, honderd duizenden, ja, millioenen tot onder houd en ondersteuning, en de meer dan twee honderd duizend kinderen onzer vrije, katholieke gestichten ont vangen van de gemeenten geen cen tiem Is dat de gelijkheid En door de ongelijkheid kan er dan vrijheid zijn En hoe schreeuwender do onge lijkheid is hoe meer de vrijheid wordt bestreden en ingekort. In Antwerpen ontvangen de oud leerlingenbonden der Jufvrouwen, om bals en avondfeestjes in te richten 2000fr. toelage; de Fransche Schouw burg, hoewel de liberale Vlamingen er zelf tegen zijn, krijgt jaarlijks een hulpgeld uit de stadskas van 2Ö000 fr. De schoolbonden, de voetbalmaat schappijen, de tooneelkringen, de mu- zieken, de duiven- ton- schijven- en vogelpikmaatschappijen, op voorwaar de dat deze antifderikaal zijn, ontvan gen jaarlijks duizenden franken uit de stadskas van de centen der lastenbe- talers. En de 14000 arme kinderen uit het volk, die door de diepe overtuiging hunner ouders, do katholieke scholen bevolken, die 14000 arme volkskinde ren. dat zijn voor onze liberalen en socialisten, voor al de antiklerikalen, dat zijn paria's, en die mogen geen centiem ontvangen van degelden, be taald door al de lastenbetalers, zoowel katholieke als liberale als 't u belieft Zulks is hij de tegenstrevers gelijkheid en rechtvaardigheid dat is voor hen het stelsel der vrijheid. Wij vragen het u Kan het langpr duren dat wij katholieken, zoo erg verstooten blijven Hebben de kinde ren van onze katholieke werklieden ook geen recht op gezonde en ruime lokalen, op volledig ingerichte eft van alles overvloedig, voorziene klassen De groote opofferingen van het katho lieke volk heeft op dit gebied wonde ren gewrocht doch de tijd vraagt, dat de schoolinrichting en schoolbijwoning volmaakt weze, en juist daarom, is het nog eene plicht te meer dat al de openbare besturen de vrije scholen ondersteunen. Die eisch zal niet zijn volle kracl. .vertooning geven op 27 Augustus te Leuven, maar wel in de stembureelen van Mei 1912 1 Het ministerie van Koloniën was uiterst ge holpen over die doenwijze. Nu de beschuldigden brachten in dat ze dit 's nachts hadden gedaan en door het ge recht niet konden vervolg worden. Itif is inderdaad zoo volgens het strafwetboek van Kongo. De stad heeft venter de noodige maat regelen genomen, ue bijzonderste schuldigen w orden verplaatst vn de hoofden van de be weging. de ophitsers, zullen na afloop van hun termijn niet meerit) Kongo weerkeeren, ©Ets© Droeve tijdingen. Bevelhebber Graziani, dislrikt-oversfce van Durba Dumgü, Uêlé, is door een zijner sol daten vermoord geworden. De militaire agent Lebrune is in Ubangi gedood geworden door een der soldaten van zijn gevolg. MTDelforge, bestuurder van de American Company en een zijner agenten, M. Black, die samen een reisje -deden in eene prauw, zijn nabij Liska verdronken. Een telegram uit Boma meldt, dat de sub stituut Munch Larsen Nohr in Makagi opge sloten werd door de oproerige stammen van Djubu. De banen tusscben Makagi en Irumen zijn opgebroken en heel de streek is te vuur en te zwaard gesteld. Nadere inlichtingen ontbreken nog. Een broederlijke groet. Op 15 Juli laatstleden bevond de Leopold ville zich in de golf van Guinee, toen de pakotboot het volgend draadloos telegram kreeg, van den stoomer Windiiuk welke van de Kaap terugkeerde Stoomer Leopoldville. Wenschen goede reis aan onze landgenooten. Chris- tiaens, vlieger. De reizigers van de Kongoboot antwoord den met een radiutelegram, waarin zij van harte bedanten voor de goede wenschen. De landbouw in Katanga. M. Leplae, algemeen bestuurder van den landbouw, in bet ministerie van Koloniën, die thans in Belgisch Kongo op reis is, beeft in den omtrek van Elisabethstad (Katanga) verscheidene landbouwcentrums geslicht. Hij heeft daarvoor vruchtbare gronden ge kozen. gelegen in de nabijheid der spoor banen en der waterloopen. Hoevon werden in deze centrums gebouwd, voorzien van het noodige alm, vee en pluim gedierte. Eenige honderden vierkante meters land, werden in moestuin omgezet. De hoeve, het alm en de dieren zullen kosteloos aan den kolonist,die er zich vestig t, gegeven worden. De landbouwer moet evenwel den grond koopen (5, 2 of 1 fr. de bektare, volgens de ligging en de hoedanigheid) of bet land huren (5 van den verkoopprijs). De kolonist zal kosteloos, mof geheel zijne familie en al zijn reisgoed, naar de Kolonie gevoerd worden. Hij zal er eene maand geherbergd worden, en van den Staat eene toelage ontvangen voor de inrichtingskosten. Zooals men ziet, zijn deze voorwaarden zeer goed voor de landbouwers die de kans willen wagen, fortuin te gaan maken in Congo Verdere inlichtingen worden verstrekt in bet ministerie van Koloniën, 10, Broderode- straal, to Brussel. Het schandaal van Stanleyville. Wij hebben destijds het schandaal van Stanlevstad aangeklaagd. Staatsagenten hadden den Godsdienst groo- telijks beleedigd met in onbetamelijke hou ding en manieren de ceremoniën na te doen. Vrijdag morgend, rond 2 ure, bemerkte een policieofficier der 7® wijk, dat rook opsteeg uit de magazijnen Queensland, de groote stapelplaatsen, welke een blok vor men tusschen het Kempisch dok, de Riga-, Cadix- en Napelsstraten. De pompiers werden verwittigd en midde lerwijl ging de policieofficier zien waar het brandde. Hij bemerkte eerst geene vlammen, doch een verstikkende rook vulde heel het stapellmis en dwong hem terug te treden. Alsdan bemerkte do policieman, dat het dak brandde in de afdeelingen F. en L. van het magazijn. In minder dan geen tijd, nam het vuur eene overgroote uitbreiding. Van alle kanten kwamen pompiers met bun materiaal ter plaats gesneld en weldra werd een stortvloed van water over den vuurpoel gegoten, 't Was echter vruchteloos. Het vuur gespijsd door de overgroote hoeveelheid licht ontvlambare stoffen, ka toen, wol, sucrema (paardenvoeder) enz... nam gedurig meer en meer uitbreiding. Eene vreeselijke paniek maakte zich van de inwoners uit de buurt Eens zeeramp nabij de straat ran Gibraltar De redding. Do overlevenden van den Emir verklaren, dat bet schip zeer langzaam vuoruitslevende, ton gevolgen van den dichten mist. Al de passagiers, die in de kabienen sliepen, zijn ter uitzondering van een enkele gered. De passagiers die zieh op de brug bevon den konden gered worden. De ontscheping der gpredde scbipbreuke- lingen^was waarlijk roerend. Het grootste deeldèzer lieden,hadden geene kleederen aan het lijf en waren in tapijten gewikkeld. Zij scheiiet) veel te lijden. Do Silvertown had onmiddelijk drie sloe pen te water gelaten, waarin de schipbreu- .elingen gered werden. De slachtoffers» De officieele lijst der schipbreukelingen is thans door de zeevaartkompagnie Touache, m«dpgedeeld geworden. Twee en zestig passagiers ontbreken, ~ees,er. Lang3 den kant ran het Kempisch waaronder 50 Marokkanen en 12 Europea-1 st0nden eene groote hoeveelheid hou - stapels en in de Riga- en Cadixstraten ston tien. Van de bemanning ontbreken 24 kop pen. Dus samen S6 schipbreukelingen. Een telegram uiLfleuta meldt, dat men Donderdag in de baai aldaar vier sloepen van den Emir heeft teruggevonden. Van den anderen kant zijn al de opzoekin gen, gedaan door den torpedoweerder Esta- eltte vruchteloos gebleven. In de ketens. De eigenaars van den Emir hebben den Silvertown in de ketens doen leggen en beslag gelegd op de lading. Z i vragen eene schadeloosstelling van 15,000 pond sterling oi' ongeveer 375,000 fr. TWEE DUITSCHE FOUTEN. De Duitsche bladen hebben twee fouten begaan. Ge moet wel verstaan dat er sprake is van sommige bladen. Zoo werd er gemeld dat er oneenigheid bestond van zienswijze tusschen denKeizer en M.Kiderlen-Waecliter, hetgene niet waar schijnt te zijn, maar de Duitsche positie in 't Buitenland verzwakte. Andere bladen schreven dat Duitschland onwillige toegevingen heeft moeten doen onder de drukking van de Buitenlandsche politiek. Ook zulke gezegdens benadeelden de Duitsche belangen. den hooge huizen, op nauwelijks 20 meters afstand van de brandende magazijnen, terwijl in de Napelsslraat, rechtover de magazijnen van Queensland, andere, niet min belangrijke stapelhuizen ook grootelijks bedreigd wer den. Eene ondragelijke hitte werd door de vlammen vers"",-id. Gelukkiglijk blies dt wind niét al te nevig. Evenwel werden de paarden der Vlaeynatie in veiligheid ge bracht. De policie ging in de Rigastraat van huis tot huis en verzocht de inwoners bunne wo ning zoo spoedig mogelijk te ontruimen Onnoodig te zeggen, dat zulks aanleiding gaf tot roerende tooneelen. De ongelukkige lieden vluchtten inderhaast, met hetgeen zij het kostbaarst hadden, in nachtgewaad weg, Kinderen, ruw weg uit hunnen slaap gerukt, schreien en klagen hartverscheurend. Gevaarlijk goed De pompiers gieten ondertusschen stroo men water over de huizen en magazijnen der Riga- en Napelsstraten. Een hoek van het Queenslandstapelhuis, te Leuven op 27 Oogst 1911 De studenten te Leuven De katholieke studenten van geheel België zullen aan de betooging deel nemen. Om 10 1/2 ure zullen twee belangrijke vergaderingen gehouden worden, eene voor de Vlamingen, in het Gesticht van het Heilig Hart, Naamsche 6teenweg, te Héverlee eene andere voor de Walen in het Studenten huis, Vaartslraat. Leuven. De Vlamingen alleen zullen ten getalle van 2000 opkomen. Sprekers in de eerste vergadering zullen zijn HH. Schollaert, Helleputte, E. P. Rutton en volksvertegenwoordiger Frans Van Cauwelaert. In de Waalsche vergadering zullen spre ken HIT. Schollaert, Joris Helleputte, ge wezen ministers Maurice Pirmez, volks vertegenwoordiger baron Orban de Xivry, senator. De studenten der Leuvensche Hoogeschool worden dringend verzocht dienst te willen doon als kommissarissen. Deze zullen daags voor de belooging te Leuven moeten bijeen komen, om er eene voorbereidende vergade ring bij te wonen welke zal gehouden worden op Zaterdag 26 Augustus, om 20 ure, in den Katholieken Kring, Thiensche straat, 62. Nieuwe toetredingen Talrijke toetredingen komen voortdurend aan het komiteit toe laatst nog heeft het allerbeste tijdingen gekregen uit West- Vlaanderen en Limburg, waaruit belangrijk* deelnemingen worden toegezegd. De Jonge Wachten M. Maurice Pirmez, voorzitter van bet Verbond der Jonge Wachten, maakt in een bijzonder rondschrijven van heden, een be roep op de Jonge Wachten van ganscli het land om hen aan te zetten voltallig d.e betoo ging bij te wonen, gelegen langs den kant der Rigastraat en de kaai, blijft nog slaan. Een lid der Vlaeynatie doet juist opmer ken, dat daar eene groote hoeveelheid salpe ter, eene vreeselijke stof ligt, en men het ontvlammen van dit goedje zoa moeten trach ten te beletten, toen eene losbarting als een kanonschot weerklinkt, weldra gevolgd door eene gansche reeks andere knallen. :t Zijn de vaten salpeter reeds welke ont ploffen. Het was dan rond 3 ure. Gedurende 25 minuten duren deze losbrandingen onophou dend voort. Het tooneei is akelig en tevens groolsch. De talrijke toeschouwers, van einde en verre toegestroomd, worden door de policie achteruilgedreven. In de Rigastraat vreest men gedurig de aanpalende huizen te zien in brand schieten. De gevluchte inwoners staan angstig naar bunne woningen te zijn. De mannen spreken geen woord, de schrik schijnt hun de spraak ontnomen te hebben. Vrouwen en kinderen weenen om een steenen hart te vermurven. Overal ziet men meubels, kleederen, enz. wegbrengen. Eensklaps, rond 4 ure, herbe ginnen de ontploffingen. Deze ontploffingen schijnen onder den grond plaats te hebben, want kalseiden wor den uit don grond geslingerd en vliegen eenige meters hoog. De schrik verlamt de moedigsten. Wat gebeurd er nu 't Is een valsch alarm. De salpeter is met het water in de riolen gestroomd en daar ont ploffen do gassen welke er zich verspreidden. Om 4 1/2 ure schenen de pompiers zeker te zijn, dat zij het vuur zouden kunnen beper ken. De stapelhuizen van Queensland zijn totaal veroordeeld. Daar zal nog slechts een puinhoop van overblijven. De slapelhuizen der Napelsstraat en de woningen in de Rigastraat zullen denkelijk gespaard blijven. De schade wordt op 4 miljoen franks ge raamd. Nog een brand. Donderdag avond, rond 9 ure is aan het Kattendijkdok brand ontstaan in een stapel huis, bevattende 300 balen schors, en toe- hoorende aan de firma Walford en Giö. De pompiers konden de vlammen na een half uur werkens uitdooven. 80 balen schors werden vernield. Een onderzoek is geopend. Het onderzoek Het onderzoek nopens de gruwelijke mis daad van Boom schijnt ten einde te loopen. Het is nu bewezen, dat Rosenblum, het slachtoffer, toen bij 's morgends Antwerpen verliet om naar Boom te vertrekken, voor ,598 fr. diamanten op zich had. Hij begaf zich eerst bij M. Van Crombrugghe, waar ook De Neufbourg werkte, en deed er eenige zaken. Hij moest ongetwijfeld nog voor ruim 30,000 fr. diamanten op zich hebben, toen hij bij De Neufbourg binnen ging. De Neufbourg werd Donderdag morgend op het gerechtshof ondervraagd, over de wijze op welke het slachtoffer in zijne woning gelokt werd. Hij verklaarde, dat 's morgends toen hij naar het werkhuis ging, alles gereed was voor de misdaad. Vrouw De Neufbourg ging aan de deur slaan, om de komst van Rosenblum te bespieren. Toen deze het Wipplein overkwam, zich naar het werkhuis van M. Van Crombrugghe begevende, riep vrouw De Neufbourg h^m toe, dat hij geene diamanten aan haren man mocht verkoopen, zonder dat zij er bij was. De Neufbourg is dan naar Luis gegaan, om een mortier te halen, en toen hij wilde terugkeeren naar de fabviek, weigerde de vrouw hem te laten veytrekken, hem bedrei gende, dal zij hem ook zou dooden, indien hij weigerde haa.r te helpen. 't Is dan dat De Neufbourg gehoorzaamde. Hij beweert, dat al de ongelukken welke hij tegen kwam, door zijne vrouw veroorzaakt werden. De vennoot van Rosenblumheeft verklaard dat deze nooit zaken gedaan heeft met De INeufbourg, daar het gekend was dat deze niet bij kas was, Geweldige paniek Woensdag avond is een hevige brand uit geborsten in een hotel te Londen, gelegen in de West End wijk, en waar gewoonlijk de Amerikanen afstappen. Op het oogeblik dat liet vuur uitbarstte, bevonden zich een duizendtal personen in het hotel. Dezen waren meest allen bezig zich gereed te maken om in de groote eetzaal het avondmaal te gaan nemen. Het vuur ontstond in een ophaler welke van de keukens naar de slaapplaatsen der bedienden leidt. Gedureude de eerste minuten dachten de bedienden, dat het vuur spoedig zou kunnen uitgedoofd worden, doch weldra bevonden zij dat slechts spoedige en krachtdadige hulp der pompiers hier iels kon doen. De gasten die in het hotel afgestapt wa ren, zagen stukken brandend hout vallen en nu ontstond eene vreeselijke paniek, waar door het werk der pompiers erg bemoeilijkt werd De pompiers waren met al hun materiaal ter plaats gekemen en konden talrijke perso nen, die in de bovenverdiepingen reeds half verstikt waren, beneden brengen. Heel het bovendeel van den Westkant van het hotel stond in laaie vlam. Verscheidene pompiers werden tijdens de reddings- en bluschwerken gekwetst. Na een uur werkens waren de pompiers het vuur meester. Men vond alsdan op het vijfde verdiep, in den gang, het verkoold lijk van een persoon, waarschijnlijk een be diende van het hotel. De schade is zeer aanzienlijk. Toen do brand gebluscht was en de pom piers het hotel doorzochten, vonden zij in de rookzaal twee Amerikanen, die in rolstoelen liggend, cigaretten rookten

De Volksstem | 1911 | | pagina 1