Ca Belgische vliepde BUITENLAND. Onze Lieve Vrouw Hemelvaart T EEN EN i Briisselssiia Briefwisseling Ecu Franse! dorp door lirantl vernield 3C3 C3r JZ3 TT i 3l3 [log da muiterij d?r Statische matraati. De EVSarokkokwestie Zeventiende jaargang nr 139. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Oijnsdag IS en Woensdag 16 Augustus 1911 v-.-* r ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. InscLrijving in alle poslbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. «Sf TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL 723| Steenweg van Waterloo, 723. TE AALST Kerlcstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van truffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN! KI. aank. fl tot 4 II. Te-.) fr. 0.60 3e blariz. itle regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, horscell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Aan al onze beminde lezers en voor- namenlijk aan onze lezeressen, die den schoonen naam van Maria dragen, wenscben wij, volgens Vlaamsche en Cbristene gewoonte, een zaligen Hoog- dag. In gansch do katholieke wereld heb ben de christenen, en ten allen tijde, eene bijzondere godsvrucht betoond aan de- Moeder Gods. De stad Rome telt niet minder dan zes en zestig ker ken, aan Maria toegewijd, en in gansch de wereld is er niet één land noch staat, alwaar de Moeder Maagd op eene bijzond wijze niet vereerd wordt. Het voornaamste heiligdom, alwaar de H. Maagd op eene buitenge wone wijze Hare gunsten uitstrooit, is onbetwistbaar dit van Lourdes, in Frankrijk. In cLze schilderachtige streek, bezet met steile bergen, geweerdïgde de Moeder Gods tot achttien maal te ver schijnen aan de kleine Bernadette. Zij verscheen in de holte van eene harde granietruls die als door de natuur zelve schijnt als nis voorbereid, om er de slanke hemelsche gestalte in te ontvan gen. Zij verscheen de Onbevlekte, ge huld in een hagelblank kleed, omgord met den hemelsblauwen sluier en den rozenkrans tusschen de vingeren als wilde Zij door Haar voorbeeld ons aansporen om gedurig, ten minste zou dikwijls mogelijk, In t rozenhoedje tusschen onze vingeren te laten glijden. En op die gezegende plaats, een stemmig met het gedruisch en gemur mel van den Gavestroom welke schui mend den berg afrolt, weerklinkt dag en nacht in eene gedurige verwarring en mengeling van stemmen, doch met eene vurige eenheid van geloof en godsvrucht als een klokkengedommel den groetAve, Ave Maria. En in de verte herhaalt de weerklank van berg tot berg Ave, Ave Maria. En in het binnenste der rots, klinkt tot aan de ingewanden der aarde Ave, Ave Maria. En door de wolken heen galmt tot voor Maria's troon, do onophou dende groet Ave, Ave Maria. En Maria getroffen door de eerbewijzen barer kinderen, strooit met milde hand hare genaden en gunsten over hare dienaars en de wonderbare genezingen en weldaden, door de tussch Mikornst der II. Maagd te Lourdes bekomen, zijn ontelbaar. Te vergeefs trachten de ongeloovi- gen te lasteren en te bezwadderen. Niet een bewijs kunnen zij aanbrengen om het wonderdadige van zekere genezin gen te logenstraffen en de uitdaging welke dokter Boisary, geneesheer in hei bestatigingsbureel van Lourdes, deed, is tot op dat oogenblik nog niet beantwoord. Deze geleerde vakman, welke niet ai te gauw van mirakels spreekt, heeft tien duizend franken uit geloofd, indien iemand kan bewijzen dat een zeker getal personen welke hij aanhaalt, niet op eene buitenge wone en wonderbare wijze hunne ge nezing te Lourdes hebben gevonden. Menigvuldig zijn ook in ons duur baar Vaderland, de heiligdommen, alwaar Maria op eene voorname wijze vereerd worclt, doch bijzonderlijk in Vlaanderen zijn de bedevaartplaatsen, tereere van Maria ingericht, zoo tal rijk, dat men terecht ons gewest beti teld heeft met den naam van Maria's Vlaanderen. Onze voorvaderen heb ben altijd de II. Maagd zeer liefgehad. Getuige daarvan zijn de kapellekens ter Harer eere opgericht, welke men in de steden op de hoeken der straten en in de velden langs de wegen ziet prijken.. Getuige daarvan, zijn Hare beeltenissen welke men, benevens hut beeld van den gekruisten God, in onze buizen op de eereplaals ziet pralen. Getuige nog daarvan zijn de ontelbare personen, welke den schoonen naam van Maria dragen, die als een onder pand van bijzondere bescherming in het Doopsel gegeven werd. En wij de afstammelingen van onzé katholieke voorouders, wij ook stellen een onbeperkt vertrouw en in onze goede Hemelmoeder en met kinderlijke gene genheid zullen wij Hare glorieuze He melvaart vandaag vereeren. Wij zullen tot de HII. Sacramenten naderen, met vurigheid onzen rozenkrans? bidden en trachten stoetsgewijze, als -een waar kind van Maria, haar beeld te volgen in de processie. Op dezen dag dat de helsche machten eenen stoet inrichten die voor doel heeft bet ongeloof en de onkristelijkheid te bevorderen, zal in elke stad en in elk dorp van ons land den stoet uitgaan der rechtzinnige vre delievende lieden, die vurig zul.en bid den opdat de partij der orde der recht- veerdigbeid en der waarheid zoude zegepralen en opdat de vijanden van God, Kerk en Vaderland diep zouden vernederd worden. O Maria, Koningin des hemels en hulp der christenen, bid vuor ons. AïSee?i goed voor hen. Werd geschreven door een Franscii kamerlid iti de Cri de Paris Minister Berteaux. de vroegere minister, zoo wreed getroffen op 't vliegplein te Issy-les-Moulinaux, vroeg mij tijdens do jongste verkiezingsstrijd mei hem mee te gaan. Hel zou er spannen. II; ging mee. M. Berteaux overtrof zich zelve hij donderde op de congregaties, op dc pas- loors, op de religieusa onderwijzers, enz. 's Avonds gingen wij bij liern dineel'en. Ik stapte het salon van de familie Berteaux bin nen... Hé, een pastoor hier Mr stelde hem voor op de meest vriendelijke wijze De opvoeder vajï mijn zoon Die pastoor kreeg eene eereplaats aan tafel. Is 't geene schoone politiek IVaapwm zijn wij Ixoraings- gezïrid Heer Dry vers antwoordt er op Omdat in feite Koning Alhrecht in ons land nu de wettige gezagvoerder is. die in naam van God zelf de lotsbestemmingen zijns volks moet richten in de wegen van orde en voorspoed, omdat in grondbegin de konink lijke regeeringsvorm voor de meeste volke ren, en inzonderheid voor het onze, de beste waarborgen van vastheid en ordentelijken vooruitgang oplevert. VroMwenfeewfeging. Volgens de gegevens van 1910 van M. De Vuyst zijn er in België 514,000 vrouwen die zicli bezig houden met den landbouw. In do handelsbe- roepen zijn er enkel 385,000, en in de nijver- heidsberoepen 325,000. Voor den landbouw- stand bestaan er 25 huishoudscholen voor de meisjes van andere sianden 300. De boe renbonden tellen 400.000 leden, deboerinne- kringen enkel 7,000. Wse had dit gedaclit. De rmlkvoorlbrengst alleen levert in België 360 millioen per jaar op. Die soin is bijna zoo groot als al de ontvangsten van de IJzeren- wegen, en is omtrent gelijk aan de waarde der steenkolen uit al onze mijnen. Ileoft men daar al genoeg aan gedacht ASfï ge maan durfL De socia listische gazet van Gent,schrijft op 12 Oogst: De socialistische be'oogers weten zich steeds waardig te gedragen. Het zijn geen stoksla- gers noch min uildagers zooals de klerikale opgezweepte en gefanatiseerdo loidjes... Wij zouden nu wel eens willen weten,wal dit blad verstaat door betoogers die zich niet waardig gedragen. Maai* De beste tijdingen komen uit alle doelen des lands toe. Hoewel het hoofdzakelijk eene hulde is aan Staats minister Schollaert en hot beginsel in zijn sclioolontwerp neergelegd, zal gansch het katholieke België te Leuven vertegenwoor digd zijn. Tesniqtjekaatsi. Een tegenslre- ver ons artikel besprekend over 't Algemeen Stemrecht en 't Vatikaan, schrijft«Ernstige menschen moeten over zulke polemiek eens de schouders ophalen en 't geeft een klein gedacht over de Volksstem die anders nogal pretentie bezit. Kritiek maken kan men in en over alles, doch men moet zien dat men altijd zijn gezond en frisch vorstand erbij houdt. Zie, dat onze tegenstrevers de schouders ophalen voor eene polemiek, die uit do ValF kaansche kringen komt, dat kunnen wij best aannemen. Ze zijn ongetwijfeld te weinig op hoogte der zaken om daar degelijk over mee te klappen. Dat men kritiek kan maken in en over alles, dat is waar, volkomen waar, en de tegenstrever -al zelf wel moeten bekennen dat de kritieken die hij oppert over de han delwijze Onzer katholieke regeering, maar kritieken zijn om liet plezier van le knti- keeren. Ten gevolge van do strenge censuur ko men eerst luaus nadere bijzonderheden binnen omtrent de muiterij welke aan boord van den Spaansc'nen kruiser Numancia op de reede van Tanger, plaats greep. Daaruit blijkt, dat in den nacht van den 1 Augustus een troep gewapende matrozen op de brug van den kruiser stormde, onder den kreet «Leve de Snaansche republiek». Op hot geraas Kwam een onder-officier toege sneld, maar lui werd vastgegrepen er» met de dood bedreig*, zoo hij iels deed om de officieren en de rest der bemanning te wek ken... Toen de muiters't zoo ver gebracht had den. wisten zij niet hoe ze hun plan verder ten uitvoer z uden brengen en daar zij ge heel en al zonder leiders waren, viel de be weging in het water. Twee onder-officieren, die onderlusscben waren toegesneld, wezen de matrozen op hun wangedrag en dwongen hen do wapens over te geven. Op dat oogen- blik kwamen de officieren en de andere man schappen op het dek zij overmanden de muiters, die achter slot en grendel werden gezet. Volgens de meoning der officieren moet er een veel grooter aantal matrozen bij de zaak betrokken zijn geweest, maar zij zouden op liet allerlaatste oogenblik niet den mued geluid h .bben zich bij de overigen aan le sluiten. De samenzweerders hadden Tanger uilge kozen om hun hoos plan to volvoeren, wijl 'de Numancia daar geheel alleen voor anker lag, zoodat geen schip tusschen beide kon komen. De muiiers waren van zins, den kruiser te nemen, de koninklijke vlag neer te halen on direct naar Valencia of Barcelona te stoomen om daar een revolutie te doen losbarsten. De muiters werden dadelijk voor den krijgsraad gebracht en de grootste onrust- s o\er hoorde het doodvonnis tegen zich uit spreken, een vonnis dat dadelijk werd vol trokken. De anderen zullen hun misdaad met dwangarbeid moeten boelen. Verschillende berichten melden verder,1 dat de ontevredenheid onder do matrozen grootero afmetingen aanneemt. Ook is de Gataluna te middernacht uit Cadix, onder 1) -geleiding van twee kruisers en een torpedb- boot naar zee vertrokken. Uit Brussel is ons volgend schrijvend ons toegekomen Zaterdag, 12 Oogst 1911. Verleden Zondag vertrokken do Brusse- leers naar Molenheek en B rc'.iem St-Agathn. Van af den middag is riet een eclite stroom van automobielen, rijtuigen, kamionnen, de trams brengen dichte massa's naar hel Vlaamsch muziekfeest te Molenbeek of naar het vliegplein van St-Agatha. De uitvoering van Gloria-Plori, woorden van Nestor do Tière en muziek van August De Boeck onder de leid'ng van M. Walpot, heeft een buitengewonen bijval genoten. Op 't vliegplein werd het vertrek om half vijf gegeven het eerste vertrek was na vijf uren. Gedurende dien lijd vulden de men schen al do gehouwen en café's van Berchem en ledigden al do kelders. De lieve gemeente heeft cr een fraai fortuin bij gewonnen. Het Paleis der Natie is nu kalm en wordt enkel bezocht door do vreemdelingen die Brussel bezoeken. Woensdag is het bureel dor linkerzijde toch hijeen geweest om op to treden in het geschil tusschen de antiklerika len van Elsene. Er werd goeno beslissing genomen. De bctooging.van 15 Augustus kwam ook Ier spraak en men bekloeg zich over do Brusselsclie onverschilligheid. Het is enkel het feest van de herberghouder3 en andere belanghebbenden. Woensdag namiddag werd do 600sl° plan ting van den Moyboom govierd eeno ge woonte overgelaten uit do re .nering van Jan den Tweede Van Brabant, die het voor recht toestond aan de bowoiiers van 't kwar tier van de Schaarbeekstraafc, ter herinnering van eeno grooto victorie door do Brusselaars behaald op de Leuvenaars. Het feest hooft dit jaar eon uitzonderlijken entrein gehad. Van voren in den stoet een jonge Charel, als burgemeester gekleed, twee kruisvaarders te paard en de graaf van Egmónt per open rijtuig met den keizer, vergezeld van twee jon-e markgraven. Daarop Janneken en Mieke in 't nieuw gekleed en het rad der fortuin. Deze plezierige stoet, muziek aan 't hoofd, is naar Schaarbeek, den boom gaan halen om hem 's avonds op den hoek der Zavel- en Meyboomstraat te plaatsen. Als ieder jaar was gansch het kwartier in feest. Woensdag is een arend op de hoofdstad neergekomen en heeft den rechtervleugel van St-Michel, die zoo fier het Brusselse!) stadhuis ovorheerscht, tot verblijfplaats ge kozen. Den ganschen dag is er eene menigte op de Groote Markt, met den neus in de lucht om een der koningen van de schepping te bewonderen. Dean-nd moet veel dorst lijden daarboven in zijn nieuw verblijf. Het zal hier eene gebeurtenis zijn met den bloeinenoptocht door het Handelskomiteit voorden laatsten dag der Herfstwe»k hier op touw gezet, op Zondag 8 Ociobar. De stoet zal uitsluitelijk een vastenavond- uitzidht hebben. Geen enkel historisch onder werp zal aanvaard worden. Elk reklaam of publiciteit zal uit den stoet verbannen en iedere rondhaling verboden worden. Geen enkel ongemaskerde persoon zal in den stoet worden toegelaten, welke met 50.000 fr. prijzen begiftigd is. Er zullen talrijke wagens zijn. Donderdag liad te St Pielers-Jette het leg gen van de?i 1D steen plaats voor ons toekom stig modern gasthuis van Brussel te danken aan de vrijgevigheid van den over ijlen heer G. Brugmann. De grond beslaat 18 hectaren, waarvan 10 zullen bebouwd worden. Schepene Steens d. d. burgemeester heeft de verdienste doen uitschijnen van do fami lie Brugmann. liet gasthuis moet klaar zijn op 1 October 1912. Dan zal het St-Jansgast- huis afgebroken worden. Op dit terrein zul len talrijke bijzondere woningen gebouwd worden. Brussel zal talrijk aanwezig zijn op de groote betooging Schollaert te Leuven,op 27 Augustus. Men moet vooruit Hebben wij verlruuwen in de toekomst. Al de menschen van orde zijn met ons en zien genoeg langs welken kant de vrijheid en do verdraagzaam heid zich bevinden. Kobe. Zaterdag morger.il rond 10 ure is brand ontstaan in de bakkerij van M. Brénct, te Mery-aan-Seine. Het vuur verspreidde zich zeer snel, en daar er gebrek was aan water, kon het niet bestreden worden. Weldra deelden de vlammen zich mede aan de kerk, palende aan do bakkerij on in weinige minuten lijds stond ook de kerk in laaie vlam. Al de pompiers uit den omtrek waren ter plaats, doch zij konden niets doen. Zaterdag avond, om 4 ure waren reeds 44 huizen, de kerk, eene school, enz. vernield. Om 7 1/2 ure scheen men het vuur meester. Het deel van Méry gelegen op den linker oever der Seine is geheel vernield. Do schade is zeer groot. Verscheidene pompiers, alsook personen, die poogden hunne meubelen te reden, wer den erg gekwetst. Nog aankomsten te Blankenberge. Zaterdag morgend vroeg zijn nog drie vliegers le Blankenberge aangekomen, name lijk Lanser, Contenot en Parisot. Deze laat ste kwam rcchtslreelcsch van St-Job-in- 'tGoor en zal do verschilligo vluchten welke nog to doen zijn, medo betwisten Parisot had to Wenduyne zijnen weg ver loren. Ilij kwam beneden en toen hij do juiste richting van Blankenberge vernomen had steeg hij opnieuw in do hoogte. Eenigo minuten later kwam hij te Blankonbergo a-an. De vliegmeeting van Blankenberge. Zaterdag avond, om 5 Ufo 21, word aan graaf d'Hcspol het vertreksein gegeven voor den vlucht Blankenberge-Oostëtido en terug. Ilij stijgt, zoor snel op en om 5 uro 3-1 min. daalt hij to Ooslcndo voor het Palace Hotel neder. Terwijl mon te Blankenberge den terui keer van graaf d'Hespel afwacht, doet Parisot eenige vluchten hoven het vliegplein. Parisot gaat d'Hespel tegemoet en weldra keeren zij beiden terug. d'Hespel was om G ure 28 te Oostende opgestegen. Het was G uro 48 m. 30 s. toen hij te Blankenberge terug was. Kort nadien daalt Parisot neder. Dpzo was 30 m. 56 s. 2/5 omhoog gelieven. Hij stijgt dan met een passagier, een Foolsch edelman op en doet nog eeno vlucht van 3 minuien. Parisot en graaf d'Hespel verklaren, dat de wind soms zeer geweldig is, en de vluchten zeer bemoeilijkt worden. Lanser en Tyck zijn te Blankenbergho niet opgestegen. De vlucht Blankenberghe-Oos- tende-Blankenherghe, werd dus gewonnen door graaf d'Hespel. De vlucht Blankenberghe-Antwerpen. Eene talrijke menigte was Zondag namid dag naar het vliegplein van Blunkenberghe gegaan, om er liet verlrekkén der vliegers hij te wo en. Al do vliegers en al de helpers zijn op hunnen post en de vogels worden in orde gebracht. Om 5 ure 10 wordt het toestel van Tyck huiten gerold. Tien minuten later wordt hem het spin gegeven om te ver trek ken. Tyck kon echter niet opstijgen. Aan het einde van het plein komt hij met zijn toestel in eene haag te recht. Het toestel kantelt om en wordt zeer erg beschadigd. De vlieger zelf hepft geen leisel. De andere vliegers komen hij Tyck vernemen wat de oorzaak was van het ongeval. Tyck verklaart, dut do wind le geweldig was. Onmiddelijk is een zijner helpers naar Brussel vertrokken, om er het noodicre le gaan halen voor het herstel van het toestel van Tyck. De andere vliegers besloten dan ook niet meer te zullen vertrekken cn hunne reis uit te stellen tot Maandag morgend. Op het vliegplein te Gent. waar een vaslo kontrool is, bevonden zich Zondag namiddag ongeveer 20,000 personen, om do vliegers to zien toekomen. Zij zijn er natuurlijk voor hunne moeite aap toe geweest. 4 De toestand. De meeste bladen geven geruststellend nieuws. Kiderlen-Waechter gaat den 22 dezer in verlof. Daaruit maakt men op dat do zaken tusschen Frankrijk en Duitschland zoo goed als geregeld zullen zijn. Nu echter mag men zich gaan verwachten aan Engelscho bemoeiing. FRANKRIJK M. Combes te Poitiers. M. Combes heeft te Poitiers gesproken tegen de Evenredige vertegenwoordiging en iedereen aangezet den strijd voor de verwe reldlijking van 't onderwijs door te drijven. ENGELAND De staking. De algemeene werkstaking is nog niet geëindigd in alle steden van'Engeland is do toestand droevig om aan te staren. Men weet niet hoe clit alles gaat eindigen. In allo geval, nog lang voortduren is niet meer mogelijk. ITALIË De toestand van den Paus. De toestand van den Paus is veel ver beterd. Van tijd tot tijd heeft hij nog wel eenige graden koorts, doch in de omgeving is men tevreden over den loop der ziekte. Eene zaligverklaring. Do Curi van Milanen houdt zich veel bezig met liet proces tot zaligverklaring van Con- tai'do Ferrini, professor van Romeinsch fecht aan de Iloogeschool van Pa vie, over eenigo jaren gestorven. M. Conlardo Ferrini was een der grootste geleerden van dezen tijd. Ookworilt deze zaak-buitengewoon besproken in de Ilaliaansche pers. SPANJE. De muiterij der Numancia. De terechtstelling van liet hoofd der mui ters heeft in Barcelona veel opschudding verwekt. Do regeering hoeft de manifestaties moeten verbieden. Do dagbladen doen open bare inschrijvingen voor do vrouwen en kin deren der gestraften. AMERIKA Laffe aanslag To St-Louis is eene hom neergelegd ge worden in een huis dat bewoond werd door verscheidene Ilaliaansche familien. Een man en eeno vrouw werden gedood eti vierlion andero personen werden erg gekwetst. Het huis werd bijna geheel vernield. Men ver moedt hier met oen aanslag der Zwart) lland te doen te hebben.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1