let tut akkoord Isfoooino 4e Reeks brieven van M. Vincent Dierisx .Nationale 'T EEN EN 'T ANDER Eeavrssselijk drama, ts Parijs SevEniiende jaargang it' I 22. Zaterdag CS Augustus 8EÏI jlID C2r BestuurderJ. Vu 11 NuffeUDe Gendt. Dramatisch Uitstapje. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo xm. uö Landbouwbelangen. Wildstrocpersdrama 16 Obourg CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posthureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. «gfr f» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. TE KtfflLST AANKONDIGINGEN s BUREELEN TE EEÏUS5EL 728. Steenweg wan Waterloo, 72C. Kerkstraat, Telefoon 114 KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3® blauz. (de regel) fr. 0.50 4® bladz. (de regel) fr. 0.30 Finaiic. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, hers teil. (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 M. Panl Janson heeft in de Revue ue Belgique van Maandag, 14 Augus tus 1911, do volgende beteekenisvolle voorden geschreven Het meervoudig stemrecht is, op eeno absolute manier, niet onvereenig- haar met het demokratisch regiem en hot is onbetwistbaar dat niettegen staande zijne gebreken, het een poli- tieken toestand heeft in 't leven geroe pen, gunstig aan de democratie het leeft bijgedragen, op eene onvolledige wijze wol is waar, om maatschappelijke hervormingen te verwezenlijken, waar van het cijnsstelsel maar een mager gedacht had. Het zou ie lang zijn, ze op te sommen Zoo het te lang is om al de maat schappelijke hervormingen op te som men, dan beteekent zulks wel dat ei- veel moeten ingevoerd zijn door de katholieke regeering. En dat is hoofd zaak Nu vragen de kartellisten de afschaf fing van het algemeen meervoudig stemrecht, liet moet puur en simpel worden. M. Enscli-Tesch, oiul-volksverte geinvoordiger, thans liberale burge meester van Aarlen, heeft geschreven liet meervoudig stemrecht is in de grondwet geschreven. Om het te veranderen moet er dus eene grond wetsherziening plaats hebben. Ér zijn daarvoor" in den huidigen staat onzer politieke machten, enorme moeilijkhe den te boven te komen. Er zal haast eene omwenteling voor nondig zijn. Om eene grondswetsherziening, die noodig is 0111 het puur en simpel in te voeren, te verkrijgen, moet men de twee derden der stemmen behalen. Nu, over zulk stemmencijfer kunnen onze tegenstrevers in het Parlement nooit beschikken. Bovendien om de grond wet te veranderen, moeten deze twee derden het. eens zijn over de toe te brengen wijzigingen. Welnu, de tegenstrevers beschikken niet eeris over de helft der stemmen in de Kamers, en zij verschillen over de stemreehlkwestie in menigerlei opzicht. Dit werd Dijnsdag te Brussel bewezen. De liberalen vragen zuiver algemeen stemrecht op 25jarigen ouderdom de socialisten van Brussel vragen zuiver a I gemeen stem recht op 2 lj a rigen ouder dom, de socialisten van Gent vragen zuiver algemeen stemrecht op 21jari- nen ouderdom voor de mannen en de VROUWEN. Daarbij, bij de liberalen moet men om gcmeentaldezer te zijn, ten minste één jaar in de gemeente verblijven, hij de socialisfcn maar een half jaar. Beginnen wij dus te veronderstellen dat de kartellisten in Kamer en Senaat beschikken over de twee derden der stemmen (wanneer zal dat zijn dan kunnen zij eene grondwetsherziening beslissen. Nemen wij aan dat het zuiver alge meen stemrecht op 25jarigen ouder dom voor de mannen in de grondwet- wordt geschreven. Hoeverre staan wij dan op het gebied van den socialen vrede, waar Heer Dupont zijn stok paardje heeft van gemaakt Juist zoo verre als nu. De socialisten zullen opnieuw een veldtocht beginnen voor het puur en simpel op 21 jaren. Veronderstellen wij dat na jaren strijd, er weer een grondwetherziening komt, en dat het puur en simpel op 21 jaren in de grondwet wordt geschreven. Is dan de strijd geëindigd Ge zijt er wel meê Dan zullen de socialisten weer beginnen voor zuiver algemeen stemrecht op 21 jaren ook voor de vrouwen. Eens zooverre gekomen is het nog niet gedaan; de kinderen wor den van dag tot dag slimmer en groo- ter (op hunne manier, wel te verstaan) en de leex'ing van 't social ismus moet het natuurlijk zooverre brengen, dat er geene kinderen meer zullen zijn. De jongens van 12, 13, en zeker die van 16 A 17 jaar, die de socialistische ge dachten lezen, zullen zeker met den tijd hunne volle rechten opeischen en wij zien niet in, welke gegronde rede nen de socialisten zouden aanhalen om de eischen dier jonge gasten niet in te willigen Is ieder dan niet gelijk en van daar uit, moet ieder dan niet ge lijke rechten bezitten Ge ziet dus, dat heel de stemrecht beweging maar een ellendig komedie spel is. De socialisten zoeken met dit middel de onwetende menschen op te zweepen; de liberale kopstukken geven toe, omdat zij weten dat het puur en simpel toch niet kan ingevoerd worden. De leiders, zoowel dezen der oppor tunistische socialisten als der doctri naire liberalen, wenden dit middel aan, omdat zij hopen hierdoor aan een ministersporteleuille te geraken. Wie dat niet ziet, is meer dan stekeblind. Thans echter, zouden wij wel eens willen weten, welk land in Europa en in de gansche wereld, er op roemen kan aan hun hoofd mannen te hebben staan, zoo volksgezind als dezen van België. Dat men ons dit land noeme Welnu, gaat het volk zoo ondank baar zijn die mannen hun vertrouwen te onttrekken, om liet land bloot te stellen aan aanhoudende inwendige geschillen Is het land den kalmen vrede en den groeienden voorspoed beu geworden Wij gelooven het niet! Do menschen zijn uit hunnen aard ge neigd daarte blijven waar het goed is. Het zijn enkel de lomperikken of de onvooruitzienden die van de klavers naar de biezen loopen. Het Belgisch volk zit thans volop in den klaver, niet in den klaver van het veld, maar in, den klaver van de open bare welvaart. Moest België ooit over- loopen tot het antiklerikale kamp, dan zal het terecht komen in de biezen. Om dit te doen, daartoe is ons volk niet dwaas genoeg, en hot zijn alleen droo- mers die denken kunnen dat de Belgen tot zulke domme streken in staat zijn. Ce beroepen in Eei^ic. Uit de volkstelling blijkt dat ei-zijn 780 vee artsen, 1100 notarissen, 1200 magistraten, 1900 apothekers.2500ingenieurs.28O0 advo- katen, 2300 otiicieren, 2100 geueeskeeren, 17,500 gemeentebedienden, 19,000 onder wijzers en onderwijzeressen. Er zijn 3 too brouwers. <1 500 vleeschvor- koopers, 7000 koolkooplieden, 9700 been houwers, 12000 bakkers, 13nt)0 schoonma kers of fabrikanten van schoeisels. 14U00 lijnwaadverkoopers, 25000 kleermakers en kleermaaksters en 68000 herberghouders. Teren deai süsc":ïen Hj dïjeest. lie leden van liet Kristen Vtaainsch ter- bond durven stout ingaan en inwerken tegen den slechten geest van dezen li;d. Zij hebben zich verbonden tot 4 hoofdzakelijke dingen 1°) Nooit God te lasteren, nooit slechten klap te spreken, geene oneerlijke liederen te zingen, of zulks too te laten aan de onder danen 2°) Geene herbergen te bezoeken, waar men godslasteringen uitbraakt, slechten klap vertelt of slechte liederen zingt, Züiiuer dal de baas er tegen op komt 3° Geene dagbladen of boelten to lezen waarin God gelasterd wordt, onbetam gesprekken w orden aangehaald of slechte printen vertoond 4°) De huizen niet te bovoordeelieen, waar slechte boeken, printen,beelden of dagbladen le vinden zijn. Om dit vierdubbel gebod te onderhouden moet men karakter hebben, en - li zijn duizenden en duizenden die stiptelijk dit aan- gonomen gebod onderhouden. 65SJ s3e ffSSo' sofM. Taine heeft zoniler legen- praak een overwegenden invloed gehad op en gedachten gang' van deze vijf lig laatste aren. Zijne dochter, nu madame Dubois, is lot liet katholiek geloof bekeerd. Hetzelfde is gebeurd met de dochter van M. Lit-tré. Zeker, die vrouwen waren uitstekende geesten en hebben /.elf rijpelijk over do za- en nagedacht, maar is het niet geoorloofd le denken, dal die geleerde filosofen, in hun uiselijken kring aan hunne kinderen wat anders en openhartiger spreken dan in hunne schriften Drie personen verdronken. Gisteren morgend had te Livry-aan-Seine, nabij Melun, een vreeselijk drama plaats. Drie Parijzenaars, M. Louis Oakes, zijne vrouw, geboren Loa Standish en haar broe der, Fernand Standish, waren naar Livry gekomen, om bij de grootmoeder van M. Standish, eenige dagen door te brengen. Gisteren morgend vroeg, reden de echtge- nooten Oakes en M. Standish per rijwiel naar Fontainebleau. Bij hun terugkeer gingen zij in de Seine, nabij het park van Trévise een bad nemen. M. Oakes bevond zich op ongeveer 10 me ters van den oever, op eene plaats waar het w ater slechts een meter diepte heeft, toen hij schielijk in eeuen put zakte. Zijne vrouw, die hem zag verdwijnen, snelde hem ter hulp, doch zij ook verdween in den put. M. Standish riep om liulp, en trachtte zijne zuster en schoonbroeder te red den, doch hij verdween op zijne beurt onder water. Inmiddels waren personen ter plaats ge sneld en de reddingswerken werden onrnid- rbdijk aangevangen, doch het duurde ver- -oheidene uren, vooraleer men er kon in ge lukken, do lijken terug te vinden. Alle zorgen waren vruchteloos. Poging tot vadermoord te La Hestre. Woensdag nacht kwam een wagenmaker, Jean V...., dronken te huis en zocht twist met zijne vrouw. Weldra viel hij deze aan en mishandelde haar. De ongelukkige riep om hulp, waarop de 18jarige zoon V kwam toegesneld. Deze gelukte er in zijne moeder uit de handen van den woosten dronkaard te verlossen, doch ïiu viel deze zijn zoon te lijve. Eensklaps greep de zoon V..... een dolk mes en bracht er zijnen vader een geweldi gen steek in de zijde mede toe. De man viel doodelijk gekwetst ten gronde. Een geneesheer werd omniddelijk t<>r plaats geroepen en stelde vast, dat de steek tot in de longen doorgedrongen was. De toestand van den gekwetste is hope loos. De zoon V...., is aangehouden en ter be schikking van het gerecht opgesloten. m M I Dank, heer i&JSnsster, Alle man is Takkoord om te zeggen dat M. de Broqueville zijn uiterste best gedaan heeft om de betooging tc doen lukken. Hij was wel de persoon die de manifestatie het meest kon bevoor- of benadeeligen. Hij heeft ze bevoordeeligd,. zelfs veel te veel, want hij heeft bijna het dubbele der bijzondere treinen gegeven dat er noodig was. De karlelmannen hebben dus reden om hem le bedanken. Doch zij hebben het vergeten, en daarom doen wij het in hunne plaats. De cBtofiera zoekt. Deze^ vree- selijke ziekte zit nu al eonige jaren in Europa vast en hel is zeer moeilijk haar uit te drij ven. Zoo zijn er nu gevallen officieel vast gesteld in Oostenrijk, in Frankrijk, in Tuni- sie, in Turkije, in Rusland, in Italië. Van af 17 tot 26 Juli werden er in die landen 1111 trevallen vastgesteld waarvan 469 met doodo- lijken afloop. Düsed uan Jozef BsraëBs. De meest beroemde schilder van Holland na Rembrandt, is Maandag gestorven in Den Haag. Israels was van Joodscho ouders ge- horen en is 87 jaar oud geworden. Zijne schilderijen zijn wondermooi. Een aardig gevaB. De d.d. bur genieester van Gent, M. Siffer, sprak ver leden jaar hij de opening van 't schooljaar eene Vlaamsche redevoering i. .1 in de Gent- sclie Hoogeschool. Een liberaal hoogleeraar had voorgesteld voortaan de stadsoverheid niet meer uit te noodigen op die plechtigheid, Ondertusschen is M. Braun terug burge meester geworden. Het leeraarkorps kwam in Juli hijeen, doch de liberale hoogleeraar dierf zijn voorstel niet meer doen. Een ander professor nam echter het voorstel over en het werd gestemd met 40 stemmen tegen 17. 15 Juni 1911. Van Rlukobé naar Kikolé met eenen grasbrand in 't verschiet. Van Mukobé naar Kikolé 6 1/2 uren gaans, 't Is de langste maar niet de lastigste tucht die we reeds gedaan of zullen te doen hebben. Kikolé is aan de rivier Mukoba gelegen. Geen enkel feit is aanmerkenswaardig vandaag, tenzij, een grasbrand, dien we des te beter in te Raima konden waarnemen dat hij ver van ons woedde. Vluchtende dieren, zwarte roolcvlagen vermeerderende hitte zijn de voorboden, die einden verre den brand aankonden. Zoo snel is de storm van het vuur dat men het dikwijl wijd van zich denkt, wanneer vooruitstre nde vlammen reeds de plaats hereiken waar men staat. Vreeselijk is het vuur, als het, in een onmeetbare uitgestrektheid van lang droog gras, zijne verniolingslust mag hot vieren We zagen hij poozen de vlammen tot boven de boomen gejaagd sommige schoten in brand. Gelijk ik het vroeger schreef, blijft het gewoon lijk hij een strooien vuur, dat helschn maar kortdurende vlammen slaat. Is dit schouwspel pijnlijk bij vollen dag des te schrikkelijker is liet in de duisternis des nachts. De Romeinsche Keizer Hero deed liet vuur aan de vier hoeken van Rome steken en als artiste décadent genoot liij vreugd hij het aanschouwen der vernielende rosse vuurbaren. Allen het zieke brein van zulken kerel zou genot vinden in de ramp der grasbranden Ik denk niet dat er iemand in Europa is die een juist gedacht heeft van de uitgestrekt lieid der Kongoleesche grasbranden en van de snelheid met de welke alle kreupelhout de prooi der vlammen wordt. Deze kruipen de bergen op, springen de rivieren over en liun rampzalig rijk vindt maar grenzen daar waar de grond naakt ligt de strijdweede is maar ten einde als er geen strijders, geene brand stollen, meer te vernielen zijn. Kongotrotter. Beis owetra statistieken 't Is waarlijk geestig, medeslepend en be- tooverend, te lezen hoc de geuzenbladen nog altijd in v.rvoering zijn over hunne hetoo- ng- van verloden Dinsdag. Men moet maar hunne cijfers nazien, om te hegrijpen, dat de roode en blauwe dag bladschrijvers ongetwijfeld aan zinsverbijste in g lijden. Ziellier eenige cijfers L'Express hoeft 108.000 betoogers ge teld La Gazette 110.000 Le Peuple 182.000; Le Matinvan Antwerpen, 200000 evenals Bet Laatste Nieuws La Dernière Heure 214.000 VEloile Beige 217,000 Petit Bleu 250,000 Le Nouveau Précur- seur 300.000 La Meuse 500.000. Tot hiertoe hoorden of zagen wij nog geene bladen, die meer betoogers telden, doch 't zou ons niet verwonderen, kwarne er vandaag of morgen, een rood-blauwe gazet- schrijver beweren, dat er minstens een mil joen betoogers waren. Les vasfi rekenkunde Vooraleer hunne dwaze cijfers op 't papier te brengen, zouden de geuzen beter doen, eerst eens de volgende vraagstukken op te lossen 1° Een stoet telt 300,000 betoogers. Ge nomen dat er gemiddeld 5 betoogers op eene rei gaan, en dat de rangen 1 meier van elkander verwijderd zijn, welke zal de lengte zijn van den stoet 1 2° Een stoet van 60 kilometers lengte treedt vooruit met eene snelheid van drie kilometers per uur. Hoeveel tijd heeft de stoet dus noodig om geheel voorbij le ruk ken 3° Een stoet van 300,000 man, heeft 4 1/5 ure of 270 minuten noodig om voorhij te trekken. Bereken hoeveel mannen er p minuut en per seconde zijn gepasseerd. Hadden zij deze eenvoudige vraagstukken eens onderzocht, zij zouden veel gematigder cijfers gezet hebben. WIÜTERLATGUa De teelt der wintersalaad wordt nog altoos zeer verwaarloosd men kweekt wel overal, en zelfs opgroote schaal, lente- en zomerla- touw, maar op de winb-rsoorlen wordt niet genoeg g'adacht, zoodat men slechts einde Mei of in Juni salaad kan. eten. Dat is even- el te betreuren, en het ware hoogst won- schelijk de teelt der wintervariëteilen uit te reiden. Onder deze zijn de blonde wintor- rop, de merveille des quatre saisons of de oudere der vier jaargetijden en de Passie- atouvv aan te hevelen. Deze soorten worden in do tweede helft van Augustus en in het begin van September gezaaid. Einde September of in het begin van tober worden zij uitgeplantmen kieze daartoe eene plaats die wel aan de zon is blootgesteld. Bij het invallen van do vorst wordt de grond met eeno lichte laag bladeren bedekt 'aarop legt men zelfs slroomatten die, als het weder gunstig is, er telkens worden afge nomen. Bij het aanbreken van de Lente, dus in Maart, wordt de grond opgehakt, na het wegnemen der bladeren en men hegiet met vloeimest, ten einde vroege salaad te heko men, die men einde April zal kunnen benut tigen. Maar om in deze teelt te gelukken, zal men niet mogen nalaten goed te heinesten men weet immers dat latouw, om goed malsch te zijn, moet snel doorgroeiën. Vóór het zaaien en vóór het verplanten moet men dus per are de volgende meststof fen toedienen 4 kgr. zwavelzuur ammoniak, 3 kgr. zwavelzure potasch en 4 kgr. superfosfaat. Het zwavelzuur ammoniak zal, na het on derwerken der minerale meststoffen, op do sneden gestrooid en met de rijf duchtig inge werkt worden. In 1909-1910 teelden wij op voornoemde wijze de blonde winterkrop, en de uitslag was de volgende Opbrengst per are Getuige - enkel beir - 3001. p. are 285 kgr. II. Volledige bemesting 4 kgr. zwavelzuur ammoniak, 3 kgr. zwavelzure potasch en 4 kgr. superfosfaat 420 kgr. Deze cijfers zijn welsprekend genoeg en vragen geen verderen uitleg. Willy. Een vader werpt zijn kind in 't water en verdrinkt zich. Donderdag avond had te Parijs, aan de Nieuwbrug een vreeselijk drama plaats. Het kon zoo wat 10 ure zijn,toen een man komende van den linkeroever, de brug over ging. Aan de hand hield hij een vijfjarig meisje. Midden op de brug gekomen, bleef de man slaan,aanschouwde eenige oogenblikkkn zijn kind, omhelsde het hartstochtelijk en wierp het daarna in het water. Vooraleer de met schrik geslagen omslaan ders Iconden tusschenkomen,was ook de man over de borstwering geklommen en in de Sein© gesprongen. Omniddelijk werd het alarm gegeven en opzoekingen gedaan, doch vruchteloos. Geen der lijken werd nog teruggevonden Uit liet onderzoek is gebleken, dat de man eenige dagen geleden zijne vrouw verloor en daar de drijfveer zijner hopelooze daad te vindon is. De jachtwachter Frans Musiu, gehuwden vader van vijf minderjarige kinderen, was verleden nacht op ronde, in de bosschen van zijn patroon, M. Lehideux van Parijs. Eensklaps bevond liij zich tegenover twee wildstroopers. Dezen namen omniddelijk de vlucht, achtervolgd door don jachtwachter. Musin ging een der slroopers bereiken toen deze zich eensklaps omkeerde en op den jachtwachter aanlegde. Musin riep tot den slrooper Schiet niet, ik hen vader van familie, doch op hetzelfde oogenblik weerklonk een schot en Musin kreeg heel de lading in den onderhuik. Op het hulpgeroep van den jachtwachter, kwamen eenige personen toegesneld, die Musin hadend in zijn bloed aantroffen. De ongelukkige werd in eene naburige herberg gedragen, waar een geneesheer hem kwam verzorgen. Deze vond zijn toestand hoogst bedenkelijk en deed het slachtoffer onmidde- lijk naar liet gasthuis van Bergen overbren gen. Het parket is ter plaats geweest en heeft de aanhouding van twee gekende wild stroopers bevolen. Dezen loochenen dien nacht hunne woonst verlaten te hebben, doyli liunne aanhouding bleef behouden.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1