5de JAARLIJKSCH CONGRES OR80TE FEESTELIJKHEDEN ingericht far de KATHOLIEKE JONGE WACHT van AALST, ter gelegenheid van het van 't Verkond der Katholieke Jonge Wachten van Oosf-Vlaandercn, te Aalsf, oj 20 AUGUSTUS 1011 Groote Katholieke betöögifig te Aalst Ontvangst aan ile Statie GROOTE OPTOCHT Cin3ï]iaSGgr^!i!solt3 Voorstellingen T EEN EN T ANDER ONZE VöLKSREIS mar ROME 4e Reeks brieven van M. Vincent Diericx Zondag £0 en NHandag 2 9 Augustus 1911 13 A. €3- ZO X- A 23 «I* Bestuurder J. Van Nu ff el-De Gendt. Het Verbond der Jonge WacMen OPENINGZITTING UM 'T KONGRES Luisterrijk Concert V oks h a bs kef in de Zaal van dan Karin. We::ig, Zaalstraat C3 -O TIL QlTIl'SZIL op verschuilde kioskin der hisil - L.®1 f Rt t"B a V f der Groote Markt alsook van verscheidene openbare PRACHTIG CONCERT OP DE GROOTE MARKT VOLKSCONCERT Fanfaren-Aïdeeüng va» ds Kathoiieke Jenge Wacht ia ui ii Lucht, ter Gro.ts Markt. BE MISDAAD VAN BOOM De diamanten teruggevonden gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo XIV Zeventiende jaargang n' I S3. 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. tb TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TEM AAN KON DIGI NOEN TE BRUSSEL 728, Steenweg van Waterloo, 723. TE AALST 9, Kerlcstraat, Telefoon 114 KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. ude regel) fr. 0.50 4» bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Relclamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, hers teil. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Mijnheer Mare Roeman d'Ertbuer Voorzitter van het Verbond der Katholieke Jonge Wachten van Oost-Vlaanderen Het is wonder lioe de katholieken g-anscli het !;vnd door, in de weer zijn. Geen Zondag gaat er voorbij of in drie, vier, vijf verschillende plaatsen grij pen er katholieke betoogingen plaats. Aalst is hierin niet ten achtere geble ven en zou aan vele grootere steden tot voorbeeld kunnen strekken. Wie is liet prachtig Katholiek Congres verge ten, dat onze Aalstersche vrienden in April van dit jaar, op de Paaschdagen hebben op touw gezet Hoe schoon gelukte over een paar weken het Zilve ren Jubelfeest van den Katholieken Werkmanskring dezer stad En nu op dezen Zondag, heeft andermaal een leest plaats, dat voor de heide voor- gaanden, hoewel deze schitterend luk ten, niet zal moeten onderdoen. Wij verstouten ons zelf te voorspellen dat het de kroon zal spannen voor wat de geestdrift, het leven, en de volks vreugde betreft. Het Verbond der Katholieke Jonge Wachten van Oost-Vlaanderen houdt op 20 Augustus, zijn vijfde jaarlijksch Congres. Het heeft de Stad Aalst als zetelplaats dezer werkzaamheden ver kozen. Aan de Katholieke Wacht van Aalst werd de zware, doch eervolle taak opgedragen, voor het inrichten der feestelijkheden te zorgen. Hoeveel moeite en opoffering het bestuur der Katholieke Wacht zich getroost heeft, om zich onder alle opzichten waardig te kwijlen van de haar opgelegde taak, is onmogelijk te beschrijven. Doch ge lukkige uitslag bekroont stevig werk, zegt het volk, en dit is voornamelijk hier het geval. De inrichters van de feestelijkheden mogen er zich terecht op beroemen, zij hebben liet dubbel en dik verdiend dat hunne pogingen opperbest geslaagd zijn. In den stoet, die 's namiddags de straten der stad zal doorkruisen, zullen niet min dan 86maatschappijen deelnemen, en daar- tusschen zijn vijfentwintig muzieken, waarvan verscheidene met meer dan vijftig leden Op het Volksbanket zijn de inschrij vingen zoo groot dat het onmogelijk zal zijn al de deelnemers te plaatsen in de nochtans zoo uitgestrekte feestzaal van den Katholieken Werkmanskring. Men blijft niet ver van het duizend tal, en duizend deelnemers aan een banket is waarlijk iets buitengewoons. Om 10 ure van drn Heer Klas^C Rooman tS'EpiSstgonj Voorzitter van 't Gouwver- bosd der Katholieke Jonge Wachten van O' jlt-Vlaanderen van den Heer ft!atarice FrfmieZj Volksvertegenwoordiger, Voor zitter van "t Verbond der Katholieke Jonge Wachten van België, en van een groot getal Jonge Wachten die aan 't Kongres zullen deel nemen. Om 10 1/4 ure in de groote Zaal van 't Belfort Groots Mark! Om 11 112 ure op de Groote Markt door de Harmonie Excelsior St Niklaas (75 Uitvoerders) onder de leiding van den Heer A. Seghers. Om 1 ure In de afdelingen van 's morgens zullen de Hoeren Pauwels, advokaat Bosteels, Lod. Duprez en E. Van Ha ver de voornaamste spr. 1: ts zijn. B twee uiterst belangrijke punten aan de dagorde zijn, de Vlaamsche Belangen en de Schoolkwestie. Aantrekkelijker, leerrijker en aciuëeler kwestiën dan deze kon men niet aanraken. Op dit gebied echter zullen de twee redevoeringen, welke op het banket worden uitgesproken, op den voor grond treden. Het zijn immers twee personen die als bet zinnebeeld zijn van den katholieken strijd. M. Staats minister Woeste verbeeldt de grijsheid, Dr Frans Van Cauwelaert de jeugd. M. Woeste overziet met een wijden blik het lang verleden der katholieke partij M. Van Cauwelaert blikt met volle betrouwen de verre toekomst in M. Woeste is een der nationale groot- 'den van België, M. Van Cauwelaert is de schitterende hoop van bet katho lieke Vlaanderen. En die twee per soonlijkheden, de grijsaard en de jonge man, deze een der grootste, welspre kendste en geestdriftigste redenaars van dezen tijd, gene een der taaiste, onvermoeibaarste en heldhaftigste be- kampers der antigodsdienstige leer stelsols beiden omkranst met de lau weren van liet vernuft, deze twee katholieke voormannen zullen 't woord richten tot de duizend wakkere strij ders, thans op eoh zelfde banket veree- nigd. Het moet niet gezegd worden dat eene gloeiende geestdrift zal laaien op dit feest en dat wij ons aan iets uitzonderlijk grootsch en schoon mo gen verwachten. Bovendien zal de stad dien dag als in een muzieklief herschapen worden. Op drie verschillende plaatsen zullen 5 of G verschillende muzieken hunne schoonste en vroolijkste stukken ten gehoore geven. Doch de clou van hot feest voor liet volk zelf, zal de' electrieke verlichting van 's avonds zijn op de Groote Markt. Duizenden lichtjes zullen een tooverachtig en ver blindend schouwspel opleveren en de Groote Markt met een stroom van licht overgieten. Na die verlichting zullen er zeer talrijke cinematografi sche voorstellingen gegeven worden. En om die gansebe reeks van over- schoone feestelijkheden te sluiten, zal door het volk, hd muziek en de J ago Wachten, met volle horst De Vlaam sche Leeuw gezongen en gespeld worden. Me dunkt, we liooren reeds de krachtige klanken van de derde strofe Om 3 1)2 are De Stoet zal in de Kerkstraat en Brus- selsche straat gevormd worden en de vol gende straten doortrekken Houtmarkt, Zonnestraat, Ztolstraten, Groote Markt, Molenstraat, Vasfr'straat, Esplanadestraat, Leepoldstraat, Uicawstraat en Keizerlijke Plaats. 8? MAATSCHAPPIJEN. Om 4 lj2 ure Om 7 ure gebo ian en huizen. Om 7 ure door de Harmonie AMICITIA van Eecloo. Om 8 ure door de Viii Aalst l80 Uitvoerders), onder de leiding van Mr Karel DE METTE. On 8 ure Om 10 12 ure Sluiting der Feesten (De Vlaamsche Leeuw) Wij doen een warmen oproep, aan de Katho lieke Devolk'mg, om tot het welgelukken der Feestelijkheden mede te helpen, ten eerste met het BEVLAGGEN DER HUIZEN, en dit ven 's morgens af, en ten tweede, met het bijwonen in groot getal der CONCERTEN en andere AANTREKKELIJKHEDEN. Mijnheer Pirmez Volksvertegenwoordiger Voorzitter van 't Verbond der Katholieke Jonge Wachten van België Hij strijdt nu duizend jaren Voor Vrijheid, Land en God, En nog zijn zijne krachten In al bun jeugdgenot. Ja, duizend jaren en langer reeds, strijden wig -Ie Vlaamse!-.,:- Leeuwen, voor de Vrijheid, voor het Land en voor G<>d en nu moer en h vjger en on tembaar der als ooit. En onze Krach ten zijn in al hun jeugdgenot. Dat zul len onze lezers en lezeressen Zondag- mogen bestntigen. Wij wensehen de inrichters van deze feesten van harte geluk, wij zeggen welkom aan de duizenden strijders, die vandaag te Aalst met ons samen komen verbroederen en den grooten strijd voorbereiden, wij hopen vurig dat het Aalstersche volk welwillend en algemeen gehoor zal geven aan de vraag van liet inrichtingskomiteit met hunne huizen talrijk te bevlaggen, en de openbare feestelijkheden met hunne vereeren de tegenwoordigheid op te luisteren. Worpderschosne voorEsit- ga van c3©3s Belgischen ham- ÉÜ©lo De invoer van de 7 eerste maanden in 1910 beliep tot de som van 2 milliard 33 1,U5S,Ü00 fr. voor de 7 eerste maanden van 1911 is bij geklommen lot 2 milliard •525,087.000; of eene vermeerdering van i j.71 millioen 29,000 fr. of 7,3 percent, j De uitvoer beliep voor de 7 maanden van 1910 tot 1 milliard 881,379,000 fr. In 1911 steeg liet tot 1 milliard 9 7 388,000 fr. of I eene vermeerdering van 107 millioen 209000 frank of 5,9 percent. Er kwam in dien tijd 9,233,67S ton binnen of 555,678 ton meer als verleden jaar of 6,4 pereent vermeerdering. Er ging uit 9,16S,S97 ton of 515,279 ton meer als in 1910 het zij eene vermeerdering van 6 per cent. Het kartel zet het volk aan tot opstand tegen een bestuur, onder wiens leiding Bel gië zoo machtig is vooruitgegaan en blijft vooruitgaan. Zal het volk luisteren naar de kartelmannen. Nooit, neen, nooit of nooit Hij zit Sis 'i p?e-t. De Peuple schrijft Uit Limburg zijn er 200 man opge- komon, uit Luik zijn er vele vlaggen, doch het volk is er van onder getrokken. De pro vincie Namen heeft één der aanzienlijkste contingenten gezonden zij waren met 10,000 man. Nu nemen wij dit cijfer 10.090 man aan Limburg heeft volgens de Peu- plo 200 man en Luik ook maar weinig gegeven. Namen heefteen der meeste gege ven. Welnu veronderstellen wij dat al de provinciën, gemiddeld, de eene door d° andere, zooveel heeft gegeven als.Namen, hetzij 10,000 man, dan kwamen wij voor de 9 provinciën nog maar tot 90,000 man. Het is dus wel vast en zeker bewezen, dat er gee no 90,000 man was, maar veel, veel minder. De revoSaitïe staat voor eie cieaac*. De mannen van orde en maat- schappelijken vrede hebber, weer eens gesproken. Luistert naar gezel Anseele in Vooruit n Naaste jaar is een verkiezingsjaar. En wat zal er dan gebeuren Alles doet voor zien dat het kartel zal gesloten worden in de meerderheid der arrondissementen. Indien deze vooruitzichten zich verwezenlijken, indien do klerikale regeering is omgekegeld, dan is alles om ter best. Doch, integendeel, zoo de kierikalen het bewind behielden (En dit lijdt geenen twijfel). Wat zal er dan go- beuren, kameraden Welnu wij zeggen bet vrank en openlijk Dan zal België zich in een revolution nu iren toestand bevinden. We weten dus wat ons te wachten staat. De liberalen zitten inet de revolutionnairs op hun dak ze kunnen maar zien hoe zij er zullen moe uitmeten. Hét volk zal hen echter veroordeel en l Men weet dat de verzameling diamanten, welke de vermoorde Rosonblum op zich had, toen hij door de ecbtgenoolen De Neufbourg vermoord werd, niet teruggevonden werden. Eenige dagen geleden schreef De Neuf bourg aan den onderzoeksrechter, dat hij eene belangrijke verklaring te doen had. Do Neufbourg bekende, dat zijne vrouw de dia manten in eene kous verborgen had, doch hij voegde erbij, dat hij niet wist wat zij er nadien mede gedaan had. Do Neufbourg werd met zijne vrouw ge- kon fronteerd, doch zij weigerde iels te zeg gen. De onderzoeksrechter bevool alsdan huiszoekingen te doen, bij de familieleden der vrouw. Zulks had den gewenschten uilslag, want bij hare ouders, verborgen in den koolkelder, vond men voor ongeveer 30,000 fr. diaman ten. Men denkt dal de nog ontbrekende edel gesteenten in den strijd verloren gingen. (achttiende vervolg.) De trappen van het Nationaal Muz ion afdalende, komen wij op het gelijkvloers, dat eigenlijk het oud klooster der Ghartreu- zen is. - Dit klooster werd gebouwd, volgens de plannen van Michel-Ange. Juist rechtover ons, prijkt een prachtig beeld van Junon. In de Noordgaanderij, rechts van de West gaanderij. slaan nog zes huisjes van de Char- treuzen. Dezen zijn 's Zondags gewoonlijk gesloten. In die huisjes treft men nog eene groote hoeveelheid beeldhouwwerken en oude opschriften aan. Bijzonder merkwaar dig zijn de koppen, in het 2®, de half ver heven fijne beeldwerken in hel 5° en de kost bare beelden van het 6® huisje. Aan het einde der Noordgaanderij, tr'cft men eene prachtige mpzaikversiering aan, een landschap aan de bout den van den Nijl voorstellende. Door de Oostgaanderij komen wij in de Zuidgaanderij. Iti deze heide gaan derij is niet veel merkwaardigs te zien. De eerste deur links uitkomende in de Zuidgaan derij, brengt ons in eene reeks van 8 kabi netten, waar voorloopig de verzameling^ oudheden afkomstig van de villa Lud vi door den staat aangekocht in 1900, uitge stald zijn. Deze verzameling draagt den naam van Museum Boncompagni. Waarschijnlijk hebben eenige der bijzon derste werken, vroeger do hovingen en plaat sen van Salluste versierd. In het eerste kabinet, prijkt een Venus- troon, met eene afbeelding der godin uit do zee komende. Langs beide zijden der godin is eene bewonderaarster der godin afgebeeld. Verder treft men er nog een reusachtig af beeldsel van liet hoofd eener godin aan. In het tweede kabinet, rechts van t«et eerste, vindt men een beeld. Mars rustend volgens Lysippe. In het derde kabinet, niets meldenswaar digs. In het vierden, eene kolossale geheeld bouwde groep een Galliër en zijne vrouw dagteekenende van de eerste school van Bergamus. (De Galliër om aan do balling schap te ontsnappen, doodt zijne vrouw en zelf moordt zich). Ongetwijfeld zijn ernogbeel den welke tot deze groep behoorden, in an dere muzeunis, zoo bijvoorbeeld, de stervende Galliër uil het muzeum van het Capitool. In het 5° kabinet, treft mon het schoonste af beeldsel aan van de godin Junon. Dit beeld dagteekent uit de IV® eeuw voor Jezus Christus. Ook nog eene Minervia, gebeiteld door Parthénon, naar het origineel van Phi dias. In liet zevende kabinet, Orestus en Electra eene beeldengroep, waarschijnlijk voorlko mende van eene grafzerk, uit de eeuw voor J. C. In het 8® kabinet treft men een beeld aan van Antonius de godvruchtige. In den hof treft men ook nog oude stukkon beeldwerk aan. Zoo vind men rond d« fontein, in liet midden van den hof, zeven reusachtige dierenkoppen, welke in hel forum van Tra jan gevonden werden. Kilwa, 16 Juni 1911. Aankomst bij het Rfloero-meer Van 's morgends om 6 1/2 uren op da baan, kwamen we frisch en gezond, om 101/2 uren, aan liet eindpunt der eerste reis, die te voet moet geschieden. De wo^ scheen ons kort en aangenaam onze. pak kendragers, verheugd bij de aanstaande welverdiende rust, slapten vlug vooruit, zoo dat we vóór de groote hitte te Kilwa aan kwamen. Kilwa, aan den oever van he Moero-meer, zal ons eenige dagen berber gen, daarliet stoomschip maar den 29 Juni naar Pweto vertrekt, Later zullen we, va

De Volksstem | 1911 | | pagina 1