De Martelaars Reeks brieven van M. Vincent Diericx 'T EEN EN 'T ANDER Een werkman onder eene instorting begraven te Leuze. Overlijden van den E. H. Pastoor van St. Jozef te Aalst DAGBL Zeventiend* jaargang n' 195. Woensdag 23 Augustus 1911 In ons artikel van gisteren spraken wij over den heldenmoed tijdens den schoolstijd aan den dag gelegd door duizenden onderwijzers, die liever hunne toekomst en dit van hun huisge zin zagen bedreigd, dan te verzaken aan hun geloof. Doch ook in de nede rigste en armste gezinnen zijn er hel denfeiten gebeurd, die het zoo goed aan het harte doet van tijd tot tijd herop te halen. De katholieke scholen waren opgepropt met leerlingen, de geuzen scholen hieven verlaten en dit niette genstaande dat de liberale regeering echte schoolpaleizen had laten ophou wen, niettegenstaande zij het geld met hoopen wegwierp om toch de kinderen in de officieële scholen te lokken. Er werd een echte zielenjacht ingericht. Wie vooruit wilde komen, wie eene gunst wenschte te bekomen, hij had zich maar te wenden lot de zielenja gers, en zij verkregen alles, op voor waarde dat zij de zielen hunner kin deren prijs gaven. Wee de personen, die in staats- of stadsdienst waren en hunne kinderen een kristen onderwijs dierven ver schaffen Wee de personen, die met den staat, met de provincie of de liberale ge meentebesturen op eenigerlei wijze hadden af te rekenen, en niet gelaten hunne onvervreemdbare rechten als familievader opofferden "VVrftn i'mA nuf.,-l.-t-' V,a.- de liberale gemeenten ondersteuning moesten ontvangen van de openbare weldadigheid, en die weigerden om een korste brood de zielen hunner kin deren over te leveren Zoo verre ging de verdrukking en de dwingelandij in dien tijd, dat het volk die mannen betitelde met den wei nig eervollen naam van heulen der armen. En beulen der armen, dat zijn ze geweest, en daarover weten de mensclic-n uit dien troebelen tijd nog goed meê te praten. De kristene menschen, hoe arm, hoe ellendig gesteld, hoe ongelukkig zij ook waren, konden geene gift, geen broodje, geen halven cent, nog geene schamele doodkist hekomen. Doch tegen die harteloosheid der vervolgers, stond de grenzelooze opoffering en milddadigheid der kristenenOver gansch het land kwamen er komiteiten tot stand om hel arme verdrukte volli te verdedigen en te beschermen. In de stad Antwerpen waren er door de fanatieke liberalen niet minder dan zeventien honderd of duizend zeven honderd arme huisgezinnen vervolgd en gebroodroofd. In S' Andriesparo- chie waren er acht honderd, en het komiteit. dier parochie, bestuurd door den E. H. Wuyts, nu nog pastoor in S' Bartholomeus te Merxem, deelde aan die behoeftige gezinnen de fraaie som van 74,000 fr. uit. Het was een bange, doch roemrijke en zeegvolle strijd in die jaren. Pieter Verliaegen heeft in zijn werk De Schoolstrijd zulke prachtige voor beelden aangehaald. Zoo woonde er te Antwerpen een zeer arm huisgezin het bestond uit 7 personen, vader, moeder en vijf kin deren. Het was het huisgezin De Backer. De vader was gebrekkelijk en kon niet meer werkende ongelukkige moeder moest zoeken om te voorzien in de behoeften van 't gezin. De winter van 1879 tot 80 was hij zonder streng en duur. Bij De Backer was het de zwaarste armoede. Reeds twee volle dagen zaten die menschen zonder het minste stukje brood en zon der het minste sprankel vuur. Zulks komt ter oore van do liberale kopstukken. Een dezer komt het huis gezin bezoeken. Als hij de ellende ziet, schenkt hij niet aanstonds reddende hulp, maar begint te jammeren en te lagen over het droevig lot dier men schen. Als hij daarmee gedaan heeft, biedt hij aan moeder De Backer een papier aan met verzoek dit te willen teekenen. De moeder betrouwt echter dat spel niet en vraagt wat er op staat. De vreemdsoortige weldoener goed wat te antwoorden, doch om de menschen tevreden te stellen, haalt hij een bankbrief van 100 fr. te voor schijn. Nu betrouwt de moeder het nog minder, zij dringt aan en dwingt eindelijk den persoon te bekennen, dat de moeder de verbintenis teekent hare drie oudste kinderen naar de liberale scholen te zenderEn hij voegt er hij we zullen u langs alle kanten helpen, uw gebrekkelijken man, uwe kinde ren, u zelve, wij zullen u ondersteunen met brood, met kolen, met licht, met geld. Neem deze honderd frank aan, binnenkort breng ik er u nog vijftig en ge zult niets meer te kort hebben. De moeder bloost van schaamte, het bloed stijgt naar het hoofd en vol verontwaardiging roept zij uit Mijnheer, daar staat de deur, nog liever stierf ik met al mijne kinderen van honger, dan hunne en mijne ziel te /erkoopen. De rare liefdedoener trok er van onder en het gezin De Backer ontving geen duit van het openbaar weldadigheidsbureel. Dit is een voorbeeld onder de dui zenden. Niemand zal ooit weten wat nemeiis! ararén rrioen uuui uci Kirtév- lieke volk in stilte werden verricht; nie mand zal ooit weten, hoevelen er dan uit liefde en overtuiging voor hun ge loof, geleden en gestreden hebben. Wanneer eene partij door het invoeren van eene hatelijke wet zulke schelm stukken op het geweten heeft, dan doet zulke partij goed over zulke verfoei lijke wet te zwijgen. Het is een raad, dien we kosteloos geven aan de schrijvers en redenaars van de liberale partij. Zou de confrater geene personen kunnen vinden in zijne partij, om met die zaken bezig te zijn en zich voor die ongelukkigen op te opofferen? Voor de Ambachtsschool. M. Woeste zegt dikv/ijls.en altijd met recht Wij moeten werken stichten en op het eerste plaats werken van onderwijs. Wij vinden dat volkomen gegrond, en voegen erbij Als men te Aalst voor eene ambachtsschool eene Vlaamsche Kermis inricht, dan is het voor alle katholieken een plicht dit werk ge willig en geerne te steunen. Zij vaagt twee. De Bataille Syndicalists een socialistisch orgaan van Frankrijk, schrijft over de antiklerikale be tooging van 15 Oogst Wij hebben dat allemaal al lang in Frankrijk en wij zijn er niet verder meegekomen Het is zoo, want België staat veel verder op het gebied van sociale wetgeving als Frankrijk. De schrijver die dat in het rood orgaan heeft gelapt, mag voor ons twee vagen. De kartelbladen zwijgen echter over die ver klaring. Naar Leuven.De speciale treinen die langs alle kanten worden ingericht, is overgroot. Volgens ernslige gegevens was men Zaterdag reeds zeker van 70 a 80,000 deelnemers. Uit het arrondissement Aalst is er reeds 1750 man-ingeschreven uit Antwerpen wa ren er Vrijdag al 6000 en van de boeren bonden verwacht men 20,000 man. Deze week zullen er nog velen bijkomen immers het is geweten dat vele menschen altijd denlaatsten minuut afwachten. Wat moet ge doen Om aan verminderden prijs naar Leuven te rijden moet ge .zooken met 20 man samen af te reizen. Ge kunt op voorhand meer koepons vragen, al die ge over hebt, kunt gij, juist vóór het vertrek afgeven aan den statieover ste, die koepons worden terug uitbetaald doch dan moeten er ten minsten nog twintig zijn, die de reis doen. E@i*e wien eere toekomt. De feesten van het congres der Jonge Wach ten zijn Zondag te Aalst, zoo goed gelukt als men maar eenigszins droomen kan. De geest drift en het leven die gansch den dag en des avonds geheerscht hebben in de stad is niet te beschrijven.De bestuurleden van de Jonge katholieke Wachten dienen van harte geluk luk gewenscht. Eere wien eere toekomt Het werk onzer Kloosterlin gen. In 1881 waren er in de zothuizon 5138 arme zinneloozen en 1605 in de kolo niën te Gheel, te Liernoux, enz. of dertig percent van 't geheel. In 1909 waren er 13,360 die opgesloten waren in de krankzinnigengestichten en 223S in de koloniën of 17 percent. 83 per cent worden dus verzorgd door kloosterlin gen. Een liberaal blad vindt daarin weeral gelegenheid om de kloosters aan te vallen. Op het gehucht Oud-Leuze waren verschei dene werklieden bezig aan het graven van een put, op eenige stappen afstand van een anderen put. Zij waren reeds tot eene diepte van 12 me ters gekomen.toen eensklaps een der wanden instortte, een der werklieden, Dumortier ge- aamd, begravende. Daarbij kwam nog het water uit den reeds bestaanden put, in den nieuwen put gestroomd. De werkgezellen van Dumortier spanden onmiddelijk al hunne krachten in, om het slachtoffer te bereiken, doch vruchteloos. Gedurende meer dan een uur, hoorde men den ongelukkige roepen, en aankondigen dat Eindelijk riep hij nog*: Haast u wanï hêT water komt mij tegen den mond Van dan af werd niets meer gehoord. Het was slechts twee uren later, dat men er kon in gelukken, den ongelukkige te be reikenDe man had reeds opgehouden te leven. Dumortier was 38 jaar oud, gehuwd en vader van twee kinderen. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo Zondag,18 Juni 1911 Kilvva Kilioa mag zeehaven heeten, want het Moero-meer is als een stille Binnenlandsche zee. In de haven van Kilwa zijn oorlogs- en handelsschepen vertegenwoordigd door het stoomschip Wangermée naam van den heer Gouverneur. Het Wangermeestoom- schip komt hier alle maanden aanlanden Gelieft, beste lezers, u niet in te beelden dat Kilioa een tweede Antwerpen of Oostende is Er zijn in de rustplaats K>'hoamaar drie woonhuizen en twee tonton ik spreek niet van de tent van M. Sautó en van mij, wij reizende passanten, komen niet in tel. De eene tent is bewoond door een Duitschen ingenieur, die, als prospectuurgoud- en diamantmijnen komt opzoeken. De andere dient als woning en magazijn van M. Tiber- ghien, een Belg, die met de bevolking der streek handel drijft., Europeesche produkten verkoopende of in ruiling gevende tegen ivoor en caoutchouc. De Staatspost eigenlijk staat onder liet wijs bestuur van M.Le6cornez,een gezelligen heer, die, als ware Vlaming, de gastvrijheid goed beoefent. Door z:;,i hartelijk onthaal is hij er in gelukt ons te- doen vergeten dat we in Afrika zijn. Er is hier een militair kamp van 100 sol daten, onder het gebied van den policie-over- ste, heer Van Haesendonclc, een ervaren man met veel ontzag. Gedurende zijn lang verblijf doorkruiste hij gansch Kongo zoo heeft bij een praktischen geest bekomen, die hem altijd weet uit slag te trekken in eene streek waar veel ontbreekt. De heeren Lescornez en Van Haesendonck bewonen hun huis, maar M. Van Haesen donck heeft zich juist een nieuw gebouw doen oprichten en datgene dat hij verlaten heeft, is beschikbaar. Er viel niet te proto coled (zoo men te Geeraardsbergen zegt), ik heb mijne tent moeten opvouwen en gezegd huis gaan bewonen. Het heeft twee plaatsen en is omringd van eene overdokte gaanderij Dak, buiten- en binnenmuren zijn uit siroo. Muizen en mieren krioelen er in, maar op reis wordt men aan alles gewoon... Kongotrqtter. De onverbiddelijke dood maait vreeselijk en onophoudend. Thans weer heeft zij iemand uit ons midden gerukt, die door zijn onverpoosd werken voor de belangen der Kerk, der katholie ken en van het menschdom, terecht de erkente lijkheid van geheel de Aalstersche bevolking verdiende. De Eerw. Heer Willems, de geliefde pastoor van Sint Jozefsparochie, is niet meer. Heden morgend, om 3 1/2 ure, is hij zachtjes in den Heer-ontslapen, bijgestaan door zijne Heeren Onderpastoors. Ongetwijfeld geniet de trouwe, moedige die naar Gods reeds hierboven het eeuwig loon, dat onze Schepper beloofde aan hen die hier op aarde in den Vrede Gods leefden. En wie meer dan de Eerwaarde Heer Willems vervulde hier in dit tranendal zijne plichten, zoo gewetensvol, met zooveel zelfverloochening, steeds bereid tot opofferingen, nooit rustend Zijne werken zijn daar, onloochenbare blijken van zijn streven, tot volksverheffing, voor de goede zaak, zooals het een priester, een zielen herder past, steeds op de bres voor het belang zijner schapen. De Eerwaarde Heer Desiderius Joannes Bap- tista Willems werd geboren te Adegem, den 12 November 1835 en was dus bijna 76 jaar oud Na schitterende studiën gedaan te hebben in 't Collegie van Eekloo en in 't Klein Seminarie van Sint Nikolaas. ging hij in 1S56 naar het Groot Seminarie van Gent over en werd er op 2 Juni I860 priester gewijd. Den 28 Oktober 1861 werd hij coadjutor be noemd van den Eerw. Heer Vincart, onderpas toor te Geeraardsbergen en reeds eenige weken later werd hij zijn opvolger als onderpastoor. Weldra trok hij door zijnen builcngewonen iever in het bestuur der Werken, welke hem toe vertrouwd werden, de aandacht van Zijne IIoo gere Overheid op zich. Ook werd hij in Januar: 1866 als onderpastoor naar Sint Baafsparochie, te Gent, overgeplaatst. Daar ook vond hij weldra middel, bewijs te geven zijner bijzondere naaste...ïefde en zelfop offeringen. Pas was hij eenige weken te Gent, of de schrikkelijke cholera kwam in Gent schrikke lijke verwoestingen aanrichten. Daar toonde hij vooral, waartoe een menschen hart bekwaam is, wanneer het wordt aangevuurd, door kristelijke liefde. Niet alleen dag en nacht was hij ter beschik king van de ongelukkigen die door de besmetting aangetast waren, doch hij zelf ging de zieken opzoeken, en zijne helpers, hadden van hem last gekregen, hem de huizen aan te duiden, waar choleralijders in nood lagen. Zoo mocht de Eerw. Heer Willems het voo-r een priester liemelsch genoegen smaken, in een enkelen nacht vijf cho leralijders de laatste HH. Sakramenten toe te dienen en aan de klauwen der hel te ontrukken. De cholera werd overwonnen, doch nooit ver gaten zijne tijdgenooten de zelfopoffering van den Eerw. Heer Willems In 1868 stichtte hij op Sint Baafsparochie een patroonschap, overtuigd als hij was, dat het nno- dig was, de jeugd in deftig gezellig samenzijn bijeen te houden, voor het behoud der zedelijk heid on godsdienstigheid onder de v/erkersbevol- king Ook in 1872, toen eene vreeselijke overstroo ming Gent teisterde, zag men den Eerw. Heer Willems gedurig op ronde, om een onderkomen te bezorgen, aan de arme lieden wier huizen door het water ingenomen was. Hij stichtte ook nog lagere scholen voor jongens en voor meisjes. De zen werden plechtig ingehuldigd, daags vóór hij Pastoor benoemd werd van Sint Jozefsparochie t Aalst. Het was dan 29 September 1S79. Alhoe wel wij vreezen, eenige zijner werken in de zoo lange reeks te zullen vergeten, willen wij noch tans beproeven, er een overzicht van te geven. Hier kon de Eerw. lieer Willems vollen teu gel geven aan zijnen iever en zijne verkleefdheid in den strijd voor net stoffelijk, wolzijn zijner christene broeders. Reeds van bij zijne aankomst alhier, vond hij twee reusachtige werken voltrekken der kerk en schoolstrijd. Wat heeft hij niet gedaan, om van de Sint Jo- zefskerk te maken wat zij nu is De plaats ont breekt ons hier om er lang op uit te wijden, om al de voetstappen te volgen, welke hij voor het voltrekken zijner kerk heeft moeten doen, doch wij zullen enkel zeggen, dat hij door persoonlijke pogingen ongeveer een half miljoen frank heeft moeten ophalen, om al de kosten te dekken, 't Is niet zonder reden, dat de Eerw. Heer Wil lems fier was op zijn werk. In de Vrijheidstraat stichtte hij weldra eene school, ten tijde van den schoolstrijd van 1879, en tot in 1885, kostte hem deze jaarlijks over de 10,000 fr. Later wanneer de schoolvrede teruggekeerd was, werden de lokalen te klein en nieuwe schoollokalen moesten gezocht en onderhouden worden. Daarom heeft hij tot verleden jaar 123513 fr. moeten bijeenbrengen. In 1898 werd de werking aangevangen voor eene lagere jongensschool, die reeds acht klas sen telt en nog gedurig vermeerderd wordt; tol verleden jaar was daarvoor ook reeds eene som van 65000 frank samengebracht, zonder de vier nieuwe klassen die nu in opbouw zijn. Dan begon de Eerw. Heer Pastoor te werken voor patroonschappen, zondagscholen enz., die onmisbare instellingen voor het behoud der jeugd. De Katholieke Volkskring, die zoo bloei ende inrichting, welke thans meer dan 700 leden telt, heeft ook zijnen heilzamen invloed genoten. Dat zijn allen tastbare bewijzen, doch, veel talrijker nog, zijn de liefdadige werken, waar hij zijne milde hand uitreikte tot opbeuring en ondersteuning van moedeloozen en armen. Daar vooral kende zijn priesterhart geene onderscheidingen. Allen die tot hem kwamen, wist hij voldoening te schenken. Het is den trouwen dienaar Gods niet gegund geweest de voltrekking te beleven van drie grootsche instellingen, waaraan hij ook een werkzaam deel in de leiding genomen heeft. Wij bedoelen namelijk de Vak- en Ambachtschool, de vermeerdering der lagere school met vier klassen en het opbouwen eener nieuwe Patronage. Bin nen eenige weken zullen ook die werken voltrok ken zijn, waarmede hij zoo ieverig bekommerd was. God heeft er anders over beschikt en den Eerw. Heer Willems tot zich geroepen. Toen verleden jaar het gouden Jubelfeest van zijn priesterschap, gevierd werd, fees; ten alle parochianen mede, aldus aan den Eerw. lieer Willems, een blijk van liefde, erkentelijkheid en etrouwheid brengende. Toen werd de hoop uit gedrukt, dat het hem ook zoo gegeven zijn, hier in ons midden zijn diamanten Jubelfeest te mo gen vieren. De mensch wikt, maai God beschikt. Onze achtbare herdeide Eerw. Heer Willems is niet meer, doch zijne nagedachtenis zal voort leven in ons geheugen en steeds zal zijn uaam onder ons in eere gehouden worden. Hem vergelden, wat hij voor zijne parochianen gedaan heelt is voor ons onmogelijk, doch de ge beden, welke zijne parochianen ter zijner ziele- rust zullen stortten, zijn het schoonste bewijs hunner erkentelijkheid. De Eerw. Heer Willems, was ook steeds voor de katholieke drukpers een wijze raadgever. De Volksstem verliest in hem ook een trouwe vriend. De Volksstem neemt innig deel in den rouw welke de achtbare familie komt te treffen. Zijne schoone ziel ruste in vrede. De plechtige lijkdienst gevolgd van teraarde bestelling zal plaats hebben, Vrijdag aanstaande, om 10 1/2 ure. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ffi» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4j» BUREELEN TE BRUSSEL 728| Steenweg van Waterloo* 728. TE AALST Kerkstraat,' 0^ Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel°De Oendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. (de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstelt, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00

De Volksstem | 1911 | | pagina 1