ZELFVERNIEUWING DER PARTIJ 'T EEN EN 1 ANDER 4e Reeks brieven van M. Vincent Diericx Een moordenaar oelyncheerd Een gruwelijk drama De stakingen in Engeland Vreeselijke moorderij in Turkyü X3A.G-EIL.A. BestuurderJ. Van Nuffel-De Oendt. Schrikkelijke cntpictfing in Frankrijk De Marokkokwestie Een lokomotief op hol der dronkenschap. Zeventiende jaargang nr i 33. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Dsnderdsy 24 Augustus I9ff ABONNEMENTEN; Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. m TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. ®i» BUREEL-EN TE SRUSSEL Steenweg van Waterlooa 723. TE AALST 728. Steenweg van Waterloo. 728. vJKertstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3C bladz. ide regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Wij lezen in het katholieke Cen trum onder handteekening van Dr Frans Van Sauwelaert een artikel, waarvan wij onze lezers de bijzonderste uittreksels gaan geven. Zij zullen er ons zonder twijfel dankbaar om zijn. i; Het is geen alledaagsch verschijn sel zoo schrijft hij dat in een veelbewogen en beweeglijk land als België, weldra kiezers, voor de tweede maal naar de stembus zullen opgaan, zonder dat van hun geboorte af de re- geeringsvlag eenmaal werd gewisseld. Én wat door bet beleid van deze le- venstaaie regeering, op 27 jaar, tot stand werd gebracht, kan vele poli tieke belasleraars van onze katholieke beginselen beschamen. Maar uit dank baarheid alleen wordt eene regeering niet behouden, zelfs steil, ze de langdu righeid van haren bijval bloot aan bij zondere in- en uitwendige gevaren. Het volk dat sedert vele jaren geen tegenstrijdige besturen heeft gekend, verliest den juisten kijk op de gebeur tenissen van den dag', vergeet de vrees van sinds lang niet ondervonden geva ren en alles prikkelt zijne natuurlijke nieuwsgierigheid, de kleinste onvol daanheid en de ijdelste beloften. Het VOLK ZOEKT NIEUWE WEGEN. Binnen bet partijleven ook dreigt op den duur verzwakking. De slen ter der gewoonte, de zelfbegooche lingen van het blijvend succes, de on wil der bedrogen ambities, bet rust- verlangen der beati possidentes, de weerstand der gekrenkte eigenliefde of van het bedreigde eigenbelang tegen elke jonge richting, de grooter gema tigdheid en omzichtigheid verbonden met de verantwoordelijkheid van het gezag, de algemeene krachtverminde ring die van een langen voorspoed voortkomt, met al deze oorzaken van verlamming heelt eene oppositiepartij niet, ol niet in gelijke maat te kampen. Op stral van ondergang moet een regeeringspartij zoowel haar program, als hare inwendige organisatie voort durend herzien. Behouden en verbe terenis niet genoeg. Zii moet de be langstelling van de openbare opinie gaande houden en, in haren eigen schoot, den strijd der gedachten en de opgewektheid der nieuwe ondernemin gen mogelijk maken. Behoud door zelfvernieuwing. Men kan van onze katholieke regee ring getuigen dat -e over het algemeen dezen plicht des vooruitgangs heeft volbracht. Op economisch, op maat schappelijk en op politiek gebied heeft ze de gewichtigste en .zelfs baanbre kende hervormingen verwezenlijkt en altijd rekening gehouden met de ver- eischten van den nieuwen tijd. Geheel onze arbeidswetgeving, de algemeenmaking van het kiesrecht met de grondwetsherziening, de verdubbe ling van ons handelscijfer op 20 jaar, de verdriedubbeling van ons scheeps verkeer en de verzesvoudiging van het gestorte kapitaal op de Spaarbank van den Staat, zoodat het nu geklommen is boven het milliard, een grootsch ge heel van openbare werken, de Congo naasting en zoo meer, dat alles is te danken aan onze katholieke meerder heiden getuigt gewisnietvanonvrucht baarheid. Terzelfdertijd voltrok zich ook op onze zijde de onvermijdelijke, groote asverschuiving van het politiek leven naar de democratieHoezeer de kracht- verhoudingen z: h an lieverlede had den gewijzigd, bleek opvallenden?ijze reeds, toen in 1907 het Kabinet-De Trooz weldra het Kabinet-Schol- laert geworden door den dood van den premier volgde op het ministerie De Smet-de Naeyer. Toen ging een aanzienlijk gedeelte van den Staats invloed over in de handen van enkele der schitterendste vertegenwoordigers van de jongere maatschappelijke stroo mingen. Trouwens baron de Broqueville zelf, de nieuwe premier en kabinets vormer, is een man die het volk een goed hart toedraagt. Deze wijziging in de hoogste partijvertegenwoordiging beantwoordt volkomen aan de veran deringen die intusschentijd gebeurd zijn in de inrichting en het leven van de partij zelf. Het oude conservatisme, of liever het geloovig liberalisme, dat als eene woekerplant op onzen kriste- lijken bodem zoolang getierd heeft, is dood en heeft het beste van zijn kracht verloren. Dit is de weg der zelfvernieuwing, de weg die ons voeren zal naar nieuwe overwinningen Het is niet voldoende de prachtige en leerrijke studie van Dr Van Gauwe laert te overlezen, men moet die be studeeren en overwegen om er de ware beteekenis Van te begrijpen en te ge voelen. Morgen geven wij nog eene verdere bespreking over die hoopvolle blikken in de toekomst van het katholieke Vlaanderen. Niet tegen den Godsdienst. Dinsdag. 22 Oogst 1911, is in het socia- iisiisch blad van Gent een hoofdartikel ver schenen, getiteld Brief uit den Hemel Het is al wat walgelijk en verontwaardigend is voor een kristen inensch. Heel do zaak handelt over de gebeden der geloovigen om regen te bekomen. Het heeft nieis te maken met de eigenlijke economische kwestie van de arbeidersbelangen, en toch valt dit blad als een razende op den Godsdienst, en toch zijn de socialisten laf genoeg om te zeggen dat ze niet tegen den Godsdienst zijn, en toch zijn er nog dutsen, die deze bedriegers ge- looven. Hoe is het mogelijk Onze berekeningen. Reeds meermaals bemerkten wij dat onze vrienden Dat is alleen voor een enkelen openbaren dienst. De stakingen in de privaatnijverheid zijn niet meer te tellen. Zijn er nu nog men- schen die niet gevoelen dat er iets dreigends over onze hoofden hangt En wat denken van die personen die in zulke omstandig heden nog durven samengaan met de socia listen Twee dooden Gisteren gebeurde in het luchtvaartpark van Chalet-Meudon een ijselijk ongeluk. Ten 8 1/4 ure dreunde een geweldige knal aan den kant van het park waar de depot van de samengeperste waterstof gelegen is. Men kwam toegesneld en vond twee ijselijk ver minkte lijken liggen, deze van Uacö werk lieden die reeds' sinds jaren in het park werkten. Het hoofd van den eene was gekloven en het lichaam van den andere als in stukken gesneden de rechterarm en het hoofd waren verdwenen. Men weet niet hoe het ongeluk gebeurd is. Men veronderstelt dat eene buis samengeperste waterstof ontploft is op het oogenblik dat deze door de twee mannen weggedragen werd. Men heeft den slag der ontploffing tien kilometers in 't ronde ge hoord. Daar andere buizen met de gevaar lijke stof geborsten zijn, vleest men nog voor andere ontploffingen. Te Meyrargues (Frankrijk) werd een 3jarigen ouderling, Julien Maximin, bij het verlaten eener vergadering door een bandiet aangevallen, vermoord en uitgeplunderd. Een drietal personen kwamen juist ter plaats, toen de moordenaar met zijne buit zou vertrekken. Zij gaven liet alarm en de moordenaar werd achterna gezet en na eene verwoede jacht gevat. De schurk, een Italiaan, zekeren Bayardi, werd door de menigte vastgegrepen en zoo vreeselijk mishandeld, dat toen do gendar men ter plaats snelden, zij de grootstemoeite hadden om hem half dood uit de handen te halen. De moordenaar moest naar het gasthuis overgebracht worden, in een toestand welke niet de minste hoop op redding overlaat. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo Kilwa Maandag, 19 Juni 1911. Heden morgend kreeg de Staatspost van Rilxoa het bezoek van den heer Grauwe, sec- teuroverste, een kloek gebouwden man, eene bloem van gezondheid. Hij doet zijne laatste weken dienst en zal weldra van Rilica over LnkafuElisabethstad bereiken, om zoo terug naar Europa te reizen. Velen laten in Kongo hunne gezondheid (de- statistieken toonen groote beternis). M. Grauwé integen deel is, op 't einde van zijn tweeden termijn, een levendig bewijs dat, in Kongo, een gema tigde man niet alleen zijn kloek lichaamsge stel kan bewaren, maar zelfs versterken. De gezondheid eenerzijds rust op de welgezind heid en anderzijds geeft ze welgezindheid ook is het aangenaam en leerzaam met dezen voorbeeldigen hoogen ambtenaar eenige dagen door te brengen. Daar komt mijn vriend en leidsman Sauté mij aankondigen dat hij vandaag nog zal te voet naar Pxoetoterwijl ik, met den stoomboot op het Moera-meer, eerst naar Lukonzoltca en dan naar Pwelo zal afvaren. M Saulé eens vertrokken, bevind ik mij voortaan alleen op de baanop Godsge nade KONGOTR OTTER. Een Duitsche officieus» nota. Meer geruststellend nieuws. Eene officieuse Duilsche nota, aan de bladen gezonden, zegt dat Duitschland het maximum toegevingen heeft gedaan. Zoo Frankrijk de gevraagde eischen wil toestaan mag de overeenkomst als gesloten worden aanzien. Duitschland vraagt een deel van den Fran- schen Kongo, en om de Fransche eigenliefde niet te kwetsen wil Duitschland een deel van zijn Camaroun aan Frankrijk afstaan. Van Togoland is er geen spraak. in de opkomsten eerder te weinig dan te veel- rekenen. Het is dus juist het tegenoverge- doorreizen. M. Sauté gaat met zijne karavaan stelde van de doenwijze der tegenstrevers. Wij vinden liet belachelijk het getal betoogers zoo schrikkelijk te overdrijven, zooals de tegenpartij het doet, doch we vinden dat wij niet enkel het juiste getal mogen, maar als 't mogelijk is, moeten geven. Een katholieke confrater schrijft onder andere dat er op het banket der katholieke Wachten te Aalst 500 deelnemers waren nu eenieder weet heter waren er 800 het juiste getal was zeven hondord en rond de negentig. Aan die doenwijze kunnen onze tegenstre vers een lesje nemen. Voos* de volksverheffing voor de stad Malst en omliggende. Sinds lang bewonderen wij, in stilte de talrijke volkswerken door de katholieken hier te Aalst in 't leven geroepen. Het groote nieuwe werk, het oprichten van eene nieuwe moderne ambachtsschool, kan niet genoeg geprezen worden. De prachtige Vlaamsche Kermis, gansch tot dit doel opgericht, en welke binnen een drietal weken zal geopend worden, verdient en zal wel krijgen ook, den steun en de bescherming van alle katho lieken. Ze zijn kwaad. De liberale bla denzijn kwaad, niet op ons maar op den liberalen confrater, de liberale gazet van Luik. Eil waarom Omdat die gazet durft schrijven, dat de klerikalen veel stemmen zullexi winnen door liet verbond der anti klerikalen. Een socialistisch blad voor- st?-ïïcïer van onze school- hervorming.Een socialistisch blad schrijft Voortaan is elke hervorming voor den -schoolplicht onmogelijk, of men moet de vrije keuze der school verzekeren. Weet ge lezers, welk blad dit schrijftHet is de Peuple van Brussel. Zou die socia listische schrijver Zondag ook niet mee te Leuven komen betoogen ten voordeele van de schor h vorming die de vrijheid van den huisvader huldigt De sociale onrustigheid. Dit jaar is er geweest, voor de spoorwegen alleen staking op de ijzerenwegen in Frank rijk, in Italië, in Portugal en in Engeland. DE MACHINIST VERDRINKT. In de statie van Blaye, bij Bordeaux had gisteren morgend een vreeselijk ongeluk plaats. Rond ure, werd eene lokomotief, door den njacbinist Lalande op eeiio draai brug gebracht om te versporen. Toen nu de lokomotief in de gewenschte richting was, bracht Lalande de machien in gang, doch, 'tzij dat hij zich vergiste van klep, 'l zij dat hij al te ver open zelto, eens klaps vloog de lokomotief bliksemsnel ach' ter t, wierp eene bareel omver en ging zich in de vaart storten. Moedige personen snelden onmiddelijk den machinist ter hulp, die heldhaftig op zijn post gebleven was. Men zag nog liet hoofd en de armen van Lalande boven water uit steken, doch ongetwijfeld moest de man ergens met de beenen aan de lokomotief ge klemd zitten. Het zware machien zakte zacht weg. den slijkerigen bodem, on de ongelukkige machinist verzonk mede in do dieplo, zonder dat de toegesnelde personen er konden in gelukken hem te redden. geloopen. Daar werden beiden ook door de bandieten onthoofd. De moordenaars doorzochten daarna ge heel het huis en namen dè vlucht, een groo- ten buit medenemende. 's Anderendaags vond men de slachtoffers van het gruwelijk bloedbad liggen. Vier kerels, die verdacht worden in de moorderij betrokken te zijn, zijn aangehou den geworden. Te Fay, een dorpje gelegen op 5 kilo meters afstand van Némours iFrankrijk),ge beurde Maandag een vreeselijk drama, dat weeral aan den gevloekten drank toe te schrijven is. De echtgenooten Rétif werkten gewoon lijk bij de landbouwers uit het ronde, de man hier en de vrouw daar. Zij hadden geene vaste woonst, daar zij in den kost en op loge ment waren bij de landbouwers waar zij werkten. Daar zij meestal gescheiden leefden, werden de dagen dat zij elkander toevallig ontmoetten, gewoonlijk in drinkpartijen en slemperijen doorgebracht. Maandag ontmoetten zij elkander weder om on natuurlijk dronken zij beiden, meer dan zij verdragen konden. Toen zij rond 9 ure eene herberg verlieten, viel de vrouw, ten gevolge der dronkenschap ten gronde Haar echtgenoot, om haar recht te helpen, sloeg en stampte haar als een .wilde. Ziende dat zulks niet liielp,ging hij een emmer water halen, en goot hem over zijne vrouw uit, waarna hij baar met den emmer een tiental géweldige slagen op het hoofd toebracht. DaarnjRgïng de brutale man slapen. 's Anderendaags vond men de vrouw dood op den straatweg liggen. De man werd aan gehouden, doch hij verklaarpe zich niets meer te herinneren. Hij is opgesloten. Nieuwe bedreigingen. De spoorwegmaatschappijen hadden zoo als overeengekomen was, al de stakers terug in dienst genomen. Doch de voortwerkers waren ondertusschen omhoog gegaan en de stakers moesten nu minder werk verrichten. Zij schreven aan de commissie, dat zij hunne vroegere bedieningen moesten herkrijgen, zooniet dat z& aanstonds terug in staking gingen. De compagnie gaf toe, doch behield aan de voortwerkers de verhooging van jaar wedde die hun was toegestaan. Ook behield zij de 1500 nieuw aangenomenen in den dienst. Vele stakers zijn daar slecht over ge luimd en zouden wel willen opnieuw staken. In het land. De stakingen duren nog voort op vele plaatsen, doch het is nu te voorzien dat ze langzaam zullen uitsterven. De bilan dezer droeve dagen. 19 dooden, 450 gekwetsten, 300 aanhou dingen, 50,000 onder de wapens geroepen soldaten, 6,000 aangenomen vrijwilligers, 6 millioen reizigers die te laat op bestem ming kwamen, 5 millioen verlies voor de maatschappij, 17 millioen en half verlies voorde bedienden, 7 millioen en halfverlies op den tralie, 5 millioen verlies op de divi denden, 80.000 kilometers spoorweg bescha digd, vele nijverheden stil gevallen, of ver minderd in werk, zoodat er 350,000 werke loozen meer zijn. Droeve afrekening Uit Salonika wordt gemeld, dat aldaar eene vreeselijke moorderij gepleegd werd Een handelaar, zekere Yousouf Pachs, was sinds oen drietal dagen voor zaken op reis gegaan. Maandag nacht drongen ongekende kwaad doeners in zijne woning cn vielen er de vrouw van den handelaar en dezes dochter aan. Daar de beide ongelukkigen zich wan hopig vordedigden, tegen do lage bandieten, werden beiden met bijlslagen afgemaakt. Op liet hulpgeroep hunner moeder en hun ner zuster waren ook do twee zoontjes van den handelaar, 14 en 9 jaar oud, ontwaakt en kwamen naar de kamer hunner moeder FRANKRIJK De Joconde van Leonard de Vinei, verdwenen uit de Louvre te Parijs. Dijnsdag rond den middag hebben de be wakers van hel museum van de Louvre, bemerkt, dat de «Joconde het meesterwerk van Leonard de Vinei, verdwenen was. De poorten van het museum werden gesloten, de opzoekingen werden gedaan, doch niols werd ontdekt. Men hoopt nochtans dat de Joconde spoedig terug in de Louvre zal zijn, en slechts weggenomen is door een flauwen plezante of een journalist, die verlangde naar eene goede reklaamin zijn blad en wensclite te bewijzen hoe slecht de meesterwerken in de Louvre bewaard worden. Do Joconde is bet portret van Mona Lisa, de vrouw van een burger uit Florencië met name Francisco del Giocondo. Leonard di Vinei werkte er vier jaar aan en kop bet niet afkrijgen naar zijn wensch. Frans de Eerste kocht het portret aan voor 12000 pond, wat eene kolossale som was voor dien tijd. Gravin de Béarn heeft over een zestal jaren een prachtig gebeeldhouwde lijst aan de Louvre geschonken, voor de omlijsting van dit portret. Chineesch bezoek. M. Siang-Toun-Yen, minister van Builen.- laudsche Zaken in China, is op reis in Eu ropa. Hij werd Dijnsdag ontvangen door M. Fallières. Verscheidene Belgische personna- liteiten werden door den Chinees ontvangen. Van Parijs vertrekt deze naar Rome. M. Ou-Tsoung-Lien, Chineesche gezant to Rome, vergezelt den minister van zijn vaderland. De kerken storten in De oproep van M. Maurice Barrès, die geen katholiek is, tot redding der katholieke kerken, was meer dan noodig. Een geval te Cherbourg komt het nog eens te meer bewij zen. Een der vier kerken van Cherbourg zag over enkele maanden een deel van zijn ge welf instorten. De pastoor der parochie schreef aan den gemeenteraad der stad om herstelling. Deze verzond de vraag naar de bevoegde kommissie zonder meer. De meier van Cherbourg, op raad van zijn arebitekt, nam het besluit de kerk to sluiten. Pastoor Durand ging bij den bisschop van Coutanoes. Deze heeft de volgende maatregelen geno men Afschaffing van allen openharen dienst, de huwelijken en doopsels zullen plaats heb ben in de pastorij, voorde begrafenissen zal men de dooden ten huize afhalen, doch zon der mis of officie ter aarde bestellen. Te Cherbourg verwekt het geval eene onzeggelijke ontroering. Door eene getee- kende overeenkomst tusschen de stad en de stichters dier kerk, is de stad verplicht te zorgen voor het noodige herstel aan de kerk. PERZIE Twee zegepralen van den Ex-Shah Te Firuslcuh hebben de troepen van den Ex-Shah 2 dagen achtereen eene overwin ning behaald op de regeeringstroepen. Sommige troepen van den Ex-Shah staan nog op 40 kilometers van Teheran. Aanslag op een gouverneur Drie Armeniërs en een Tartaar hebben een aanslag gepleegd op Joudga Ed Daouleh, gouverneur van Serab. De gouverneur is niet gekwetst. De plegers van den mislukten aanval zijn door den kop geschoten. RUSLAND De moord van M. Scopinsky, Deze moord is andermaal eeno politieke moord, die veel ophef maakt. Het is in den trein, terwijl hij sliep dat M. Scopinsky ver moord werd. De twee moordenaars sprongen van den trein als deze volop in gang was, en konden vluchten zonder dat men iets van bun spoor kon vinden. ITALIË De H. Vader. Thans -^at de II. Vader op zijn gewoon uur op. Gisteren deed hij een wandeling in rijtuig rond de hoven van 'tValikaan. Hij was omringd van zijne trouwe prelaten en zag or zeer welgezind uit. De geneesheer-en hebben hem zelfs giste ren geen bezoek meer moeten brengen. De Paus is dus genezen, de hemel zij gedankt.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1