leaks Meven van M. Vincent Biericx 'T EEN EN 1 ANDER Bloedig drama te Rome. Ds stakingen in Engeiand Moorddadige ontploffing «3 'O O 3 UU C2r 2C_j JU) Bs volksontwikkeling. Het groot pleit is gewennen. Voor den Middenstand Be Volksverheffing De misdaad van Boom. Zeventiende jaargang n' 1ST. PWOM II I —II IBBPt»— 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 25 Augustus 1911 ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 0 0 TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL 728, Sieenwey van tfjaierloo» 728. Bestuurder TE AALST Kerlcstraat, Telefoon 114 J. Va/7 Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN!' KI. mk. (1 tot 4 kl. res.) fr- 0.60 3® bladz. ^de regel) fr. 0.50 •le bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) Ir. 2,00 Gisteren spraken wij over de zelf vernieuwing der partij waarvan D1' Van Cauwelaert sobreef in het Gen trum. Wij zetten hier die studie voort en zullen daaruit leeren; wat er ons in de toekomst vooral to doen staat. Verplaatsing van onze doeleinden, verplaatsing van onze krachtcentrums: tevens naar de volksmacht toe, zoo schrijft de heer volksvertegenwoordi ger doet ons niet vallen buiten onze zelfstandigheid, gelijk het liberalisme, verbreekt niet de wetten van even wicht, welke volgens onze eigene we reldbeschouwing den maatschappelijk ken samenhang beheerschen. Het is alleen eene verwijdering van het libe ralisme, dat gedurende geheel de 19de; eeuw ons katholiek leven heeft ver zwakt. De weg der volksverheffing, der volksontwikkeling, der maatschappe lijke solidariteit en medeverantwoor delijkheid is voor de kristene politie1; een terugkeer naar eigen traditie. Hij voert ons weer op de breede heirbaan, langs welke de kristene beschaving der middeleeuwen hare groolsche triomf- - tochten vierde en van welke de heiden- sche neigingen van de staatkunde'der laatste eeuwen vóór de Revolutie en naderhand het liberalisme, ons deden afwijken. Dezelfde beweging die voor het libe ralisme de dood is, omdat ze bei cc kent verloochening va» zijne grondbeginse len en -onmacht van zijne maofschappc- I jke opvatting, is voor ons hrachther- winning, gezond-wordingbenadering van een eeuwig doel. Bij alle uitwendige plooibaarheid, die haar toelaat zich aan te passen hij verschillende staatsvormen, blijft de vaste strekking van een waarachtige kristelijke politiek naar het volk ge richt. De rechten van den minderman te gen elk machtsmisbruik te beschutten, aan den stand der handenarheiders een mensdien waardig' bestaan te verzeke ren, de betrekkingen der onderhoo- righeid door liefde te verzachten, en vooral de verstandelijke en zedelijke verheffing van het volk te bevorderen Onze tegenstrevers zelf kunnen niet loochenen, dat onze sociale wetgeving reeds een der volledigste is van Europa; en de sociaal-democratische afgevaar digde Destrée heeft ze op verdienste lijke wijze in zijn Code de Travail gecommenteerd. Dit jaar werd een wet gestemd, welke aan de mijnarbeiders op 60jari- gen ouderdom een pensioen verzekert van minstens 3G0 fr. 's jaars, en in het vooruitzicht staan onder meer herzie ning der algemeene pensioenwet, rege ling van de huisnijverheid. Het pleit der arbeiderswetgeving is in onze partij gewonnen. Naast den oaialkankelijken, staat de zelfstandige handarbeider de midden stander, en het oogenblik is gekomen om ernstige maatregelen te treffen voor de bescherming zijner bedrijvig heid. Reeds heeft de nieuwe regeering bewijs gegeven van baren goeden wil, want de eerste daad van den beer Car ton de TViart, minister van Justitie, was de uitbreiding te verleenen van de bevoegdheid der vrederechters, welke dezer dagen nog aan de dagorde stond van het Nederfandsch Middenstands congres te Roermond. De kristene hervorming van het maatschappelijk leven vordert echter meer. Zij wil de verbrokkeling der revolutie doer een meer organische samenwerking der maatschappelijke onderdeelen vervangen, en een dei- grondslagen van dezen wederopbouw is de beroepsvereeniging. Stilaan is ook deze gedachte ge meengoed onder ons geworden. Ze is in den loop van dit jaar voortdurend door de katholieke woordvoerders gehuldigd en na eene schitterende rede van den heer Levie, thans minister van Financiën, werd ze in de wet op de pensioenen der mijnwerkers gehul digd. Dank aan de initiatief van minis ter Helleput.te en van den kuidigen premier, baron de Broijuevilie, zijn opvolger in het ministerie van Spoor wegen, is het beginsel der beroepsor ganisatie ook officieel van toepassing geworden voor de Staatswerklieden en beambten. Maar boven alles staat, in mijn oog, de geestelijke ontwikkeling en de zede lijke verheffing van het volk. Een Volk, voor een geloovig man, moet vooral zijn een zielenstaat. Zielskracht en geestesrijkdom zijn ook de ware bron van duurzame welvaart. Daze gedachte alleen reeds stelt voor den ondernemingsgeest van een partij een geheele toekomst open. Het laatste Schoolwetsontwerp en de nakende herinrichting van ons be roepsonderwijs bewijzen, datketbelang van dit probleem de aandacht van onze katholieke leiders niet is ontgaan en bet moet de wensck zijn van allen die iets voelen voor volksverheffing, dat onze katholieke gemeentelijke en pro vinciale bestaren zich meer dan te voren in die richting zoudeij bewegen.. H5 Op dezen weg gaat onze partij de zelfvernieuwing te gemoet en hel ge tuigt van krachtig levendat ze zonder inwendige crisis, de nieuwe tendenzen van deze snel bewogen eeuio in zich weet op te nemen Wij vermeenen dat mannen die zulke gedachten in Itei hoofd dragen, wat meer waard zijn voor het welzijn des volks en den voorspoed van het land als wel mannen van het gehalte van een Débunne, een Pepin, een Hubin, oen Antoine Delporte, en nog zoovele anderen, die door verdwaalde en mis leide en onwetende menschen naar de Kamers worden gezonden, zonder juist te weten wat zij daar moeten gaan doen. Daarvan levert Europa 6S1 millioen en lialf en de andere werelddeelen 588 millioen en 7 tienden van een millioen. PJsssp Leaavetï.Do onder-federatie der Jonge Wachten van Brussel vergenoegt zich niet eene afvaardiging naar Leuven le zenden,de leden gaan in volle getal. Zoo zien wij onze vrienden geerne aan rt werk. Eesi monstes'bü!Ion.-I>e Japan ners laten nu een bestuurlijken luchtballon maken die 480 meters lang zal zijn cn 15 me ters diameter zal hebbeii, met 6 motors van 120 peerdenkracht. Dat heet men "jaepken, Wij gelooven niet dat er nog iemand met recht zou kunnen zeggen, dat er in Aalst niet ge werkt wordt. In April had men het groot katholiek con gres over vier woken had men de schoone feesten van den Werkmanskring, op 20 Au gustus was het de beurt aan de Katholieke Wachten 'en nu in September houden de katholieken eene prachtige Vlaamsche Kermis En alles lukt om ter best. LsefdewerkBas-ing. Bruid Ma rianne uit Gent senrijft aan bruidegom geus op 20 Augustus Wij haten niet de per sonen, neen maar wij haten de klas, het systeem, gausch de sociale misvormiug die er het gevolg van is. En deze haal is zonder genade. Deze haat gaat tot aan de dood «van deze klas, lot de opslorping van deze klas dooi de werkersklas, de eenige aanneembare klas en welke mag bestaan. Da strijd zonderden haat is komedie. En de sociale strijd is geene comedie^ verre van daar Als een bruidegom weet dat hij door zijne bruid zoo verschrikkelijk gehaat en verfoeid wordt, zal hij deze wel naar den bliksem laten loopen. Bruidegom geus vindt dat ech ter natuurlijk, en neemt al die lieftalligheden der bruid ten zijnen opzichte aan voor com plimenten. Wat zal er in dat huishouden ge vochten worden 1 Aan de dronkaards. De ka tholieke matiglieidsbonden in België tellen reeds 75.000 leden men hoopt binnen -een jaar tot 100,000 leden te komen. Het is genoeg om alle dronkaards te be schamen en ze ook tot inkeer te brengen Allo dronkaards, «eene goede beweging. Werkt in tegen uwen slechten drift van het overdadig drinken en wordt liever lid van den matïgheïdsbond. Zulks verschaft veel meer geluk en genoegen, en tevens meer geld in de kas. Immer vooruitDe 7 maanden van 1911 vergeleken bij de 7 eerste maan den van 1910, mogen wij zeggen dat de han delsbeweging in al de Belgische havens heeft toegenomen, Brussel en Oostende uitge nomen. Antwerpen heeft in 1911 reeds 4044 sche pen met 7.764.799 ton tegen 3932 schepen en 7.299.116 ton in 1910. Brugge ging bui tengewoon vooruit: 423 schepen met 197.458 ton tegen 373 schepen en 157.087 ton in 1910. Zeebrugge teekent aan 140 schepen met 120.627 ton tegen 143 schepen en 114.659 ton in 1910. Brussel zakt van 137 schepen en 29.30-1 ton tot 129 schepen met 27.819 ton in 1911. Gent klom van 690 sche pen met 516.861 ton tot 773 schepen en 588.726 ton. Oostende daalde van 419 sche pen en 202.829 t.tot384 schepen en 180.126 ton. De algemeene uitslag is schitterend. Tarwe. Volgens Beerbohm is de 'gansche opbrengst tarwe in de wereld voor 1911 ongeveer 1270 millioen hectoliters. Eene moord in den Tiber. Gisteren namiddag had in den Tiber te Rome een bloedig drama, plaats. Eene tal rijke menigte wachtte er op de heide oevers de overwinnaars vaneen kruist och tje. Eensklaps kregen twee toeschouwers, de beenhouwer Nobili en de voerman Temïslo- cili twist. Nobili trok onmiddelijk zijn dolk mes en wilde er zijnen tegenstrever mede te lijve, doch deze sprong zonder aarzelen in het water en zwom naar den overkant. Nobili wilde echter zijne prooi niet laten ontsnappen. Hij wierp zich ook in het water en achtervolgde Temistocili. Weldra had hij dezen ingehaald en nu begon een verwoede strijd in het water. De verschrikte toeschouwers zagen eens klaps Nobili zijn bebloeden dolk omhoog steken en naar den oever terugkeeren, ter wijl de gekwetste, die veel bloed verloor uit verscheidene wonden, er in eene laatste krachtinspanning in gelukte ook den oever te bereiken en er stervend neder viel. Nauwelijks had Nobili een voet aan wal gezet, of hij werd door de verontwaardigde menigte vast gegrepen en vrees el ijk mis handeld. De toegesnelde policiemannen hadden de grootste moeite om hem uit de handen te halen. Zij moesten zelfs hudne wapens ge bruiken, om de menigte op afstand te houden. Nog een drama der onafhankelijke zedenleer Te Jarville-bij-Nancy (Frankrijk) gebeur de gisteren een vreeselijk drama. Een daglooner, Charles Mougel, had wei nige dagen te voren het gevang verlaten waar hij eene straf van vier maand had uit gedaan, wegens diefstal. Tijdens zijne gevangzitting, was zijne vrouw met een metsersgast, Aristide Pedrali gaan samen wonen. Toen Mougel zulks vernam, ging hij ziine vrouw opzoeken, en smeekte haar het echte lijk leven te hernemen. De vrouw beloofde dat zij s'anderendaags zou komen, doch Mougel verwachtte haar vruchteloos. Toen begaf hij zich naar het huis van Pe drali en eischte zijne vrouw up. Deze wei gerde hem te vergezellen. Alsdan schoot Mougel in eene razende gramschap, greep een scherp geslepen been houwersmes en bracht er zijne vrouw ver scheidene steken mede toe, zoodat de onge lukkige weldra zieltogend ten gronde rolde Mougel ging zijn wapen in een put wer pen, waarna hij zich gevangen ging geven Vrouw Mougel is aan de gevolgen harer wonden overleden. gewazen-volksvertegeDwooriligeT, rekende in Kongo xiv. Kilwa, 20 .Tuni 1911. Blijde verrassing. Het waterscheppen, De vrienden van den Ibis. Rond 3 uren van <len namiddag, kwam M. Leseornez, per velo, naar mijn woonhuis aangereden, om mij te konden dat het stoom schip Wanyenmêe, buiten alle verwachting, in 't zicht is. Het moet eene bezondere zen ding zijn... Nieuwsgierig kennis te maken met het schip, dat me, den 29 dezer, zal ver voeren, druk ik den wenseli uit in allerijl naar de leust te gaan. O zegt M. Leseor nez het schip is nog maar een zwart puntje in't verschiet'het zal nog wel twee uren noodig hebben om aan te landen. Wandelend begeef ik me naar 't Moero- meer, ter plaats waar de inboorlingen water scheppen en waar op anker ligt de prauw, die ons, den eersten dag van ons verblijf in Kilwa, zoo aangenaam langs de kusten rond- voerde. Aan den linkerkant van 't meer, daar waar lichte schemeringen van verafge- legene bergen den gezichteinder af teekenen, is inderdaad een klein zwart punt te bemer ken het moet ongetwijfeld een stoomschip zijn, want, korte stonden na de eerste aan schouwing, is het punt reeds verplaatst en en aangegroeid. In afwachting dat het vaar tuig op anker komt, laat ons zien wat we zoo al voor onze lezers kunnen aanteekenen. Geen windeken blaast er, dus geen golven op 't meer. De ondergaande zon komt den plas verzilveren maar. als plekken, ziet men iets vlotten op den reinen waterspiegel.'t Zijn rokodillen, die hunne dagelijksche wande ling op't water doen. z'Ilebben de stoutig heid zich Je begeven in de richting van den boot doch ze zijn te verre van mij om ze u te beschrijven. t Is bet uur op het welk de zwarten om drinkbaar water komen. Pittig ware het u op te sommen de zonderlinge voorwerpen, die dienen moeten om water ten huize le dra gen. Ik zou moeten alle mogelijk keuken ge rief met name noemen, want alles is dienstig om water le halen. Welke ook de vorm, de grootte of de breekbaarheid van het voorwerp zij, eens vol water, wordt pot, kan, pan, flesch of moor op het hoofd geplaatst, zoo wel door de vrouwen als door de kleine jon gens. Drinkbaar water schreef ik... dit water inderdaad is tot het verbruik der men schen bestemd, maar oordeelt zelf tot hoe ver dit vijverwater prijsbaar is voor het scheppen, gaan de zwarten den vijver in, zoo dat ze niet alleen den twijfelachtig-en balsem van hun lijf opscheppen maar ook onver mijdelijk den grond roeren en voortaan troe bel water medenemen. En zeggen dat in Kil ioa. geen ander water le vinden is Hier be- zonder zou het water dienen gekookt en ge filtreerd te worden de zwarten slabberen het nochtans in gelijk het komt de bescha ving zal eens die menschen -overtuigen dat, ze zoo doende, zich nutteloos aan groot ge vaar blootstellen. Waar blijft het schip Ach daar is het punt wel vergroot. Het schip is wit en twee schouwen werpen rook. We bemerken twee vaandelshet Belgisch drijkleurig langs achter, en van voren een blauw-wit drijtip- pig vaandel. Wat mag dat laatste belee- kenen De lieeren Grauwé, Van Haesendonck en Leseornez zetten hunne verrekijkers aan het oog en het drijtippig vaandel wordt bespre ken. Tón slotte is men liet eens dat we 't vaandel zien "der visschersmaatschappij Ibis De stoomboot nadert meer en meer; ja, 'tis een wit scliip meteen dek 't is de Wagermee, door de visscherszending Ibü ingenomen. Nu stappen de Belgen van Kilwa in eene prauw en daar zijn we aan 't varen naar de boot, die zich op anker legt. We bemerken visscliersncllcn cn een tal rijk manschap aan boord. Zie, zegt een mijner makkers, daar is de kapitein en nevens hem staat M. Godin, kuituuroverste van den LuJion-zolioopost de twee andere heeren kennen we niet»». «Laat zien», antwoord ik, ik ken er een van en wilt gij er u van overtuigen, let op Dan roep ik Dag mijnheer Goor en luitenant Goot recht het hoofd op, ziet een» wel na en ant woordt Wel, wat geluk 't is Mijnheer Diericx Maar waaF hebt gij dienen baard bekomen ik herkende u bijna niet meer En zoo kwamen twee oude vrienden van op zee wederom te zamen dit maal vast beslo ten eenige aangename stonden met elkander door te brengen. De vierde blanke heer was Van Hijfle, uit Blankenberghe, hoofdman der visschers hij is den lieer Goor bijge voegd en zijne praktische kennissen komen de kolonie wel te bate. T Was 17 ure, toen wc- t schip verlieten en ik durf u verzekeren dat we er een aan genaam samenzijn genoten. Eerst aan boord, dan op 't strand, waren heer Goor en ik nog* niet uitgesproken, toen het uur geslagen was dat het manschap terug naar de boot moest dm de nachtrust ie genieten. Heer Goor, die le Piceto verblijft, had de toelating hekomen gebruik te maken van den Staatsboot, om eenige verkenningen op het Moero-meer te doen. ïk v.as voornemens Kilwa den 29 dezer te verlaten, maar op 't aandringen van mijn ouden vriend, wierd er besloten dat ik morgen avond aan boord van zijn schip zou slapen, om overmorgen, Woensdag, zeer vroeg het anker te kunnen lichten en zoo al visschende tot Lukonzohoa aan le landen. Dal voorstel beviel mij met lieer Goor verblijven. Op eenen stoomboot visschen, te Lnkonzolwa de oude kennissen Cosyn en Wafhelet ontmoeten, 't Zijn meer dan voldoende redens om mijne klikken en klakken op te rapen en mee te gaan Kongotrotter. De Regeering wordt goedgekeurd Het beeft er leelijk gespannen in 't Lager huis. De socialisten maakten de liberale rege-eringsmannen uit voor bloedhonden. Doch de ministers hebben kranig geantwoord. De dagorde van blaam door socialist Hardie neergelegd,werd verworpen met 93 stemmen tegen 15. De stakingen verminderen lang zamerhand. Het onderzoek. Het wassclien van de steenkolen, welke in het huis der misdaad voorhanden waren, heeft geenen uitslag opgeleverd. De heer Blitz, vennoot van bet slachtoffer Rosenblum, heeft den inventaris gemaakt van al de diamanten die op het oogenblik der misdaad en nadien tusschen de steenkolen werden gevonden. De vennoot schat dat er toch nog eenige diamanten moeten ont breken. Woensdag morgen werd de vrouw De Neubourg voor de eerste maal na het vinden van den diamant terug ondervraagd. 'Ook werden haar de beschuldigingen ken baar gemaakt, wélke haar man tegun haar heeft gedaan, namelijk dat zij den diamant zou gestolen en verborgen liebben. De vrouw begon daarop haren man hier van le beschuldigen, en beweerde dat hij de geheele misdaad heeft verzonnen. Daarop werden beiden in elkanders tegen woordigheid gesteld. Die confrontatie was zeer bewogen, en de twee plicbligen ver weten elkander de oorzaak van hun ongeluk te zijn. TE MAASTRICHT. Een doode. Een erg gekwetste. In de fabrieken De Sphinx te Maastricht, had gisteren morgend eene vreeselijke ont ploffing plaats. Een 14jarige leerjongen, Willem Polder vaart, was naar de gemakken gagaan en had er eene cigaret aangestoken. Het bran dend stekje wierp hij in den beirput. Schier oogenblikkelijk bad eene geweldige ontplof fing plaats. Ooggetuigen zagen eene liooge blauw kleurige vlam opslaan en het geheele ge bouw werd met een oorverdoovenden slag uit elkaar gerukt. De rij muren werden omver geworpen, terwijl het dak, met vloer enz, in den put stortte. Onmiddelijk kwamen de werklieden der fabriek toegesneld. In den put boorde men gekerm en spoedig werd een werkman zekeren Kampstein uit den put opgehaald. Daar deze van niets wist, en men dus eerst niet wist, waaraan de ontploffing toe te schrijven was, werd er spoedig eene naam- afroeping gehouden, om om te weten of er nog werklieden ontbraken. Zoo ontdekte men, dat de kleine Poldervaart zich eenige «ogenblikken voor de onlplolting,naar de ge makkeu had begeven, met het inzicht er eene cigaret te gaan rooken. De opzoekingen werden dan voortgezet en na een uur werkens kon do knaap opgehaald worden. Aide zorgen welke men hem toe wijdde waren echter vruchteloos. De knaap had geene kwetsuren, noch breuken beko men, doch hij was verstikt, ten gevolge der giftige uitwasemingen van den put. Kampstein was aan het hoofd gekwetst en de knieschijf gebroken. Het ongeluk heeft in de streek eene groote opschudding ver wekt.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1