Onschuld zegepraalt BUITENLAND. Esn socialist met veis csnten op zwier Aanhouding van een Brusseisch batikhestuurde NIEUWSBERICHTEN. Drama op de Kermis. Hun bluf komt uit. De SViarokkokwestie Uit Kongo terug S6HRIKKEKIJK DRAMATE BRUSSEL Eene poging tot moord en zelfmoord. In de gemeente St-Quinten-Lenniek greep gisteren een Moedig drama plaats. Het is op dit oogenblik Kermis op het dorp en eene kleine foor had zich op de dorps plaats geplaatst. Een der barakkemans. Florent De Goster, 25 jaar oud. wonende te Ilal, had gansch den namiddag doorgebracht met eene foor- vrouw zekere Pharaïlde Aché welke insge lijks op de foor stond. Zij hadden reeds een aantal herbergen be zocht toen rond 6 1 2 ure. De Goster die zich reeds in dronken toestand bevond eensklaps zijn revolver trok en verscheidene schoten loste in de richting zijner gezellin. Deze werd door een der kogels aan het hoofd ge troffen en viel als eene massa ten gronde. Voor men er aan gedacht l\pd den moor denaar te ontwapenen had deze zijn revolver tegpn zich zei ven gericht en zich een kogel door het hoofd gejaagd. Men snelde onmidde- lijk de twee gekwetsten ter hulp. Een bijgeroepen geneesheer gelukte er in den kogel die in het hoofd der vrouw ge drongen was uit te halen. De Coster werd naar het hospitaal van Hal gevoerd alwaar hij eenige oogenblikken na zijne aankomst stierf. Wat zijn slachtoffer aangaat deze, Pha raïlde Aché, is naar hare woning in de Cara- binierstraat te Brussel overgebracht. Haar toestand is voldoende. De officiëele gegevens zijn daar. 48.268 societeitkoepons in plaats van 200,000 Het Beheer der IJzeren wegen heeft al de koepons doen optellen, die door de maat schappijreizigers zijn gebruikt geweest.Daar in is nu geene missing mogelijk. De rekening- is gedaarx •Officieel wordt nu meegedeeld dat het aantal koepons sociétaires juist 48.260 bedraagt. 48.260, en onze Aalstersche liberalen spraken over enkele dagen nog, met eene gunscho reeks domme verwijtingen aan ons adres. ja. zij spraken, de alweters, van 124.<^0 maatschappij-koepons Vergeet nu niet, neste lezers, dat bij die 18260 koepons, de koepons begrepen zijn van duizenden vrouwen, kinderen, en personen, die wel naar den stoet gingen zien of Brussel gingen bezoeken, maar niet in den stoet meeliepen. En zeggen dat libéralen en socialisten hunne duls.en wijs maken dat er 200.000 man was. 't Is effenaf - kolossaal konden geen der verongelukten redden. De passagiers kenden den naam der twee witte matrozen niet. Des anderendaags had eene tweede ontploffing plaats op de Edea. Zes andere vaten ontploften en de steamer zonk. Men kon hem weder op 't droge brengen en den 13den Oogst vertrok hij reeds uit Matadi. TE BOMA. HET KONINGINNE- FKEST. Hot Koningiuncfcest is to Boma gevierd. De damen verkochten voor 500 frs. Edelweiss. Een banket werd de Euro- peesche colonie aangeboden, op het schip Léopoldvilledoor de Compagnie Mari time Beige du Congo. Heer Ghislain deed een toast aan de Koningin en de toekomst der Colonic Heer Fournaux, overste aan de Fransclie Coloniën bracht hulde aan 't werk der Belgen in Afrika. Duitschland wordt zenuwachtig Men moet gelooven dat het niet gaat naar Duilschen wensch. De Fransche bladen zijn kalm en gemeten. De Duitsche bladen zijn zenuwachtig, en zijn'vooral slecht gezind op Engeland. Nu het is zoo goed als zeker dat in al de onderhandelingen Engeland in 't ge heim verdoken tusschenkwam niet Frankrijk. Dit worden de Duitschers gewaar, en daarom zijn ze verbitterd tegen Engeland. Doch de vraag is Wat zal er uit die verbittering, uit die woede voortspruiten AANKOMST VAN DE LÉOPOLDVILLE De Léopoldville uit Congo komende' '^oelYsdajj, $(«"11 We. aan dqJor: daenskaai, liet anker geworpen, na 'eeiie gelukkige reis te nebben genad. Er waren 42 1 passagiers aanfioord, waaronder de' hee-, ren Hagsjtrom„ zoqe-.overste.nOrban,. gubsti- -tuut, Ogg en Nagpls kapiteins déjjjei'W. Pater Gorneille, vaij de Missionarissen van Scheut. De passagiers hebben een breedvoe rig verhaal uiteengedaan van eene schrikke lijke ontploffing, welke te Matadi plaats had. Het Duitsch stoomschip Edea lag in de rcede van Matadi gemeerd met 24 tonnen poeder, waarvan zes aan boord gebleven waren. Rond elf ure 10 m. ontstond eene schrikkelijke ontploffing. De kapitein en 2 blanke matrozen werden gedood, alsook 10 «f 12zwarte matrozen. Door het ontploffen werden de lichamen als vaneen gesleurd, in de lucht geslingerd en lo allen kante verspreid. Zelf op het schip Léopoldville kreeg een matroos een brok menschenvloesch in hel aangezicht. Het meeste deel der ruilen van de Léopoldville weiden verbrijzeld. De commissaris, heer Van den Bossche, en de 3de officier van de Léopoldville gingen ter plaats, doch zij Twee gekwetsten De Berliamontstraat werd Woensdag het tooneel van een bloedig schouwspel. Een Parijzenaar hoeft zijne vrouw en dezes min naar door revolverkogels gewond. Ziehier de omstandigheden in dewelke het drama gebeurde. Over een achttal dagen verliet de eehtge- noote René F..., die slechts sedert een jaar gehuwd was, haren man, die in de Dondeau- villestraat, te Parijs, woont, om met een barer kozijns de vlucht te nemen naar Brussel. De twee verliefden kwamen op eene kamer der Berliamontstraat wonen. F... was er in gelukt na lange opsporin gen de schuilplaats zijner vrouw te ont dekken Woensdag stapte hij in de Zuidstatie af met het vast gedacht zich ovor zijne vrouw te wreken. Hij had te dien einde reeds een revolver gekocht te Parijs. Hij ging dan met die gedachten bezield langs de Berliamont straat rondzwerven. Gedurende de uren die hij daar moest wachten, was zijne woede en verbittering ten toppunt gestegen, toen rond 7 ure van den avond de twee verliefden uit hunne woning slapten. Ilij trad op heii-toe, trok zijn revolver en loste scholen in hun beider richting.. De vrouw- \tier-d door een- tier kegels ge troffen, liep nog eenige meters veröii stortte alsdan bezwljmd-ilèder. Do man werijiogelijks door èen: der kogels geraakt, $oeh slechts licht. ijjj kon' voortvluchten. t i Op bet gerucht'der losbrandingen 'was de policie toegesneld en vatte den moordenaar. Men ontwapende de man, die zich gedwee naar het policiebureel liet leiden. Daar on dervroeg men hem over de gepleegde mis daad. Wat de vrouw betreft, deze werd in aller- haast naar hot St Janshospitaal overgebracht. Men bestatigde dat de kogel in de linkerzijde gedrongen was én door het vleesch en van daar door de longen heen gedreven werd. De ongelukkige zal waarschijnlijk hare wonden niet overleven. De revolver van den moordenaar, alsook de kleederen van het ongelukkig slachtoffer werden aangeslagen, om als getuigslukken to dienen. Zij werden ter greffie neergelegd Do moordenaar werd na ondervraging, opge sloten ter beschikking van hel parket. Te Molenbeek hitst een Schepene de stakers op i De policie jaagt de manifestanten uiteen. Sedert Donderdag zijn 150 werklieden van het margarinefabriek Vander-bergs te Molen beek in staking. De redenis niet al te duide lijk opgegeven. Doch wat heel zonderling is, liet is wel de houding van een socialislischen schepene van Molenhoek. Terwijl de policie al het mogelijke deed om de betoogers te bedaren, en beproefde dezen uiteen te drijven stond een socialistische schepene te midden van een troep stakers, hen aanzettende en aanhitsende in den strijd. De stakers hebben geweld gepleegd tegen in werk blijvende arbeiders; zoo werd Jozef Hemalle van een aanzienlijke hoogte op den grond geworpen en erg gekwetst. Dunkt u niet, lezers, dat niet socialisten aan 't hoofd van 't land, wij ons aan een aardigen soéialen vrede mogen verwachtten, waarvan Heeren Dupont en Thijs, zoo gaarne spreken 68c Vervolg, Het meisje wist met eene wending het ge sprek opgiet familiedrama van Charlemont te leiden en de huishoudster moest de geschiede nis vertellen, doch zij kon niets-«eggen wat Roza niet reeds wist. - Gelooft gij dat Alexe Mixtome zijnen "broeder vermoordde vroeg zij. Hoe zou ik iets anders kunnen gelooven vroeg de huishoudster verbaasd. Maar ik kon de Alexe Mixtome zóó goed, dat ik wel weet dat hij het niet met voorbedachten rade ge daan heeft. Hjj deed het in drift, en ik ben overtuigd, dat hij gaarne zijn leven zou gege ven hebben, om dat van zijnen broeder te kunnen terugkoopen. Ilij was do rechtscha penheid in persoon, maar hij had te warm bloed en liot zich to spoedig door andere in vloeden bcheerschen. Niemand gelooft dat liij den moord met opzet pleegde. Roza zuchtte bij de gedachte, dat niemand van hen die haren vader gekend en bemind hadden, behalve hare moeder, ooit aan zijne schuld had getwijfeld. Toen de huishoudster haar verlaten had, gaf Roza zich weer aan hare gedachten over. De moeilijkheden welke zich voor haar opeen stapelden, schenen haar onoverkomelijk toe en haar vijand was te gevaarlijker; omdat hij in het geheim werkje. Zij wist niet waar zij zich tegen zijne aanvallen te verdedigen had. Maar toch kon zij niet ontkennen reeds zeer vergevorderd te zijn en dit l'eit gaf haar weer moed en hoop. Den volgenden morgen was mevrouw Bar- tiueux zoo ziek, dat zij het bed niet kon ver laten Roza vertoefde eenige uren bij haar en begaf zich vervolgens naar het terras, waar zij graaf Beaucourt vond. Hare houding was zoo kalm dat iemand haar goed beschouwen de, niet anders kon zeggen of de graaf was slechts een barer kennissenmaar de bezorgd beid van dezen en de vereering welke uit zij nen blik en uit zijne stem spraken, waren voor Roza de zekerste teekenen zijner onwan kelbare liefde en trouw. 's Middags kwam er een brief voör haai* toe van mevrouw Mixtome, die van het ongeval gehoord had en bevreesd was voor de gezond heid van het meisje. Zij verzocht Roza naar Montfacon, te komen, zoodra zij er toe in staat zou zijn, en herinnerde haar er aan, dat zij spoedig Montfacon zou verlaten en Roza wachtte om haar te vergezellen. Deze beantwoordde den brief onmiddelijk en gaf den bode van mevrouw Mixtome het antwoord mede. Zij schreef dat zij den vol geilden dag naar Montfacon zou komen, on dat hare gezondheid volmaakt was; zij bedank te haar tevens voor hare belangstelling. Mevrouw Mixtome ontving Roza's brief na het eten.Zij doorliep hem vluchtig en stak hem in den zak, om hern later met meer opmerk zaamheid te lezen. Spoedig daarop bracht de markies van Charlemont haar een kort avond bezoek, waarop hij over de bijzonderheden van het ongeval ondervraagd werd. Hij vertel de de zaak in het kort en scheen er weinig be- teekenis aan te hechten. Hij vond gelegenheid mevrouw Mixtome om een bijzonder onderhoud te verzoeken tegen den volgenden morgen. Hebt gij mij iets mede te declen over den last, dien ik u gafvroeg mevrouw op fluis terenden toon. FRANKRIJK De diefstal in de Louvre". De Joconde nog niet teruggevonden. De verdwijning 'vüh het meesterwerk van Leonard do Vinei zet9heel Parijs en een goed deel der beschaafde Wereld, in opschudding. Tot nogtoe is de dader of de schilderij niet teruggevonden. De lijst is teruggevonden aan den trap. De Joconde meet 77 centimeters op 53. Het gewicht van kader, glas en doek kon ten hoogste 30 kilo bedragen. De regeering heeft een streng onderzoek bevolen. De bedienden van de Louvre welke in fout zullen zijn bevonden, zullen eene erge straf opkropen. CONGO Schrikkelijke ontploffing te Matadi Op 1 Oogst zijn 150 kassen met poeder en gelost van het Duitsche schip Edéa ont ploft. Er zijn vele dooileh en gekwetsten. Tol hiertoe heeft men reeds een twaalftal lijken gevonden, waartussohen drie blanken. Men vond brokken vleesiffi en beenderen terug op 100 meters van de, plaats der ontploffing. Het schip werd eveneens erg beschadigd. DUITSCHLAND. Droe\/igl: vooruitzicht De nationale fèddrailfe van Thuringe heeft aan Jt middenkomiUpl voorgesteld den lock out uit te roepen voor al de metaalnijverhe den over geheel Duitschland. Stakingen Te Berlijn.dreigen de njapnen van ,'t ver v.oer met staking. Tf Sarrjihrouck zij al de mannen van den train in staking. Te Léipzi, houden het de 8006 stakersjiog altijd 'goed vol. Rekent daarbij den lock-out die ^1 de ipetaalbewerk^rs kan freH^p. Te Berlijn zijn SÓOÖTnontee^diers ,op 't pupt te staken.Reeds ÖQp keb'ben hun werk laten staan. Vlootver,meerdering. Duitschland is driilc bezig zijne onderzee- sche vloot te versterken. Thans zijn er 14 onderzeeërs in houw, zoodat mogelijk vóór het einde van 1912 deze vloot uit 26 eenhe den zal bestaan. Richter is teruggevonden Op de Grieksehe grens is de Duitsche inge nieur Richter, die zoolang in de handen is geweest van de bandieten, gaaf en gezond teruggevonden. De verduitsching der Polen. Duitschland heeft geen gemakkelijk spel met de Polen te willen verduilschen. In de school, in 't leger kunt. g'ons. door dwang en geweld, Duitsch doen spreken, zeggen de Polen, maar als wéf "i huis zijn, spreken we Poolsch. Dat is mannelijke taal Ik begeer u daarover en nog over andere dingen te "spreken, abtwoordde de markies. Kom ten tien ure in de bibliotheek, zeg de mevrouw. Slechts één woord. Hebt gij mis schien een spoor vap den waren moordenaar gevonden? Het vriendelijk gelaat van den markies be trok oogenblikkelyk.. Maar; JSügeniöjJoch, gij hoopt iets on mogelijks... Doch, la^t ons thans daarvan niet spreken. Morgen komen wij er op terug. Hij nam spoedig afscheid. De gasten trok ken zich terug, mevrouw Bienjour volgde hen en mevrouw Mixtome bleef alleen in het sa lon achter. Zij trad naar een venster, en keek naarbuiten. Er heersohte eene doodsche stil te. Do zee was kalm en werd door het toover- achtig maanlicht beschenen. Mevrouw wilde een tochtje langs den oever maken. Zij was nog niet vermoeid. De woorden van den mar kies klonken haar rfojg in de ooren en brach ten haar in eene onaangename stemming. Ik zal heden niet gaan slapen voor ik zeer vermoeid ben, dkcht zij. Het bruischon der branding en de frissche lucht zullen mij het best bedaren. Zij belde en beval den binnentredenden be.r diende Johanna te roeipen, dio eenige oogen blikken later binnenkwam. Breng mij eenen shawl, Johanna, ver zocht mevrouw. Ik ga nog even naar buiten vergezel mij. Ofschoon het reeds laat was, maakte Johan na geene opmerking'en voerde bereidwillig het bevel barer meesteres uit. Wil ik aan eenen'bediende zeggen dat hij meega, mevrouw ïvrqeg zij. Neen, ik heb geonen beschermer noodig. Wie zou mij kwaad doen Als gij bij mij zijt, is het voldoende. ITALIË De wandeling van den H. Vader T)e eerste wandeling van den Paus in de hoven van het Vatikaan, is hem zeer voor- deelig' geweest. Hij heeft er veel kracht door herwonnen Onderwege ontmoette hij den apotheker en zegde hem dat hij zulke slechte medikamenten gegeven had. Als 't weder goed is. zal de H. Vader zijn dagelijksche wandeling hernemen. MACEDONIË. De Bulgaren herbeginnen. Te Demirkapon, te Salomea en talrijke andere plaatsen, zijn weer benden Bulgaren verschenen, die de streken en landerijen ver woesten, de dorpen en steden plunderen, de bevolking mishandelen en dooden. Zo zouden eens goed met de kanonnen moeten kegelen onder die Bulgaarsohe benden. URUGUAY Schadevergoeding Uruguay zou het monopool der verzeke ringen willen opeischen voor den Slaat. In dit geval zal Engeland zijne landgenooten ondersteunen in hunnen eisch lot het bekomen van de noQdigè schadevergoeding voor de geledene verliezen. PERZIE De Ex-Shah geklopt en omsingeld Te Savarkar is het leger van don Ex-Shah verslagen. De emir Moharram, een zijner trouwe verdedigers, heeft insgelijks eene neerlaag opgeloopen. De Ex-Shah zou nu door de regeeringstroepen omsingeld zijn. De weg van Demaren, langswfaar de eetwaren moesten komên. is afgesneden door de regu liere troepen. Wij zetten onze lezers aan al die berichten enkel aan te nemen onder het noodige voorbehoud. L'Ami de l'Ordre van Namen bericht, dat het grootste socialistisch kopstuk van Auverlais, een propagandist van eerste klas, een vriend van D1' Margaux, er van onder is getrokken met een tekort in zijne nijverheid dat zoo maar 180.000 fr. zou beloopen. Men meldt insgelijks dat eene gehuwde vrouw uit Auverlais ook vertrokken is. Men moet niet vragen met wie. Ov er 2 jaar is een ander socialist uit den ncder-Samher de naamde S... ook vertrokken, mulat hij eene menigte eenvoudige lieden in de doeken had gedaan. Schoon praten en hard roepen, op de mee tingen is zoo gemakkelijk, niet waar. heeren socialisten Betaalt maar brave werklieden uwe mannen zullen er wel schoon weer mede spelen 50,000 fr. ontvreemdingen Over eenige maanden werd in een huis der Gulden VliesstraaV de Populaire Ban! van België ^gesticht. Dhöl' a'nftoricen in de» dagbladen liet het beheer weterf dat er aan officiers en aan bedienden van den Staat aan bijzondere conditiën uilleeningen gedaan werden. De kliënten kwamen talrijk af. Bij hun eerste bezoek vroeg de bestuurder 10 of 20 fr. voor eerste onkosten. Eenige dagen later kregen de belanghebbenden bericht dat inlichtingen welke over hunne solvabiliteit genomen werden goed waren en zij zich mochten aanbieden om hun geld te trekken. Doch eens op het bureel ontfutselde de bestuurder der zoogezegde bank hun nog 200 tot 500 fr- vóór dekkingskosten van schrijven en van dan af hoorden de onge- lukkigen van de Volksbank niet meer spre ken. De slachtoffers welke de beruchte bankier aldus wist om den tuin te leiden, Waren tal rijk, en dagelijks stroomde het volk in de bank binnen om geld te lichten. Telkens werd er geantwoord dat hunne beurt om geld te ontvangen nog niet gekomen was. Doch na lang wachten verdroot het toch eindelijk en eene klacht werd bij het Parket neergelegd. Weldra stroomden de klachten hij de justicie toe. De onderzoeksrechter Bahut du Marès. werd gelast met. een onderzoek. Verleden Woensdag morgend bracht de onderzoeks rechter in gezelschap van den heer substitnut Stappaert een bezoek aan de Bank. Zijn greffier M. Haelewaters en M.'Hauguet ex- poi t-comptabel vergezelden hein ingelijks. In de bureelen vonden de magistraten een aantal der slachtoffers van den bedrieger. De comptabiliteit en de briefwisseling wer den aangoslagen. M. Jozef Dword aan gehouden en naar het gevang van Vorst ge voerd. De ontvreemde sommen beloopen daar of omtrent 50,000 franken. Mevrouw Mixtome begaf zich naar builen en wandelde naar de klippen. Johanna volgde op eenigen afstand. Voor eene steile helling- bleef mevrouw staan en zag naar de kalme zee. Zij had niet bemerkt dat een man voor haar gevlucht was en nu niet ver van haar te gen eenen rotswantgeleund stond... Deze man was haar echtgenoot. Voor de derde maal bezocht hij Montfacon. Na zijn laatste bezoek dat voor hem zoo nood lottig had kunnen zijn, had hij voorgenomen niet meer terug te keeren maar zoolang me vrouw daar bleef oefende het kasteel eene on weerstaanbare aantrekkingskracht op hem uit. De vensters -van het salon werden 's avonds niet gesloten en zoo had hij steeds gelegen heid zijne echtgenoote te zien, terwijl hij zelfs onopgemerkt bleef. Hij had nu echter het vaste plan gemaakt, zich niet meer te vertoo- neu, want ter wille van Roza wilde hij zich niet aan eene ontdekking bloot stellen. Hij was gekomen toen de markies van Charle mont vertrok, had zijne echtgenoote eenige oogenblikken beschouwd, en zoodra hij haar buiten zag, de vlucht genomen. Toen hij zoo dicht in hare nabyheid stond, kwam het verlangen in hem op haar te spre ken en hare stem weer te hooren. Zijne pol sen klopten hevig, zijn bloed kookte, het was hem als stond hij in het vuur. Zij kun mij niet herkennen, dacht hij en ik zal haar nooit meer wederzien... Het ons afscheid, ofschoon zij het niet weet... Ik wil haar aanspreken. Hij vergat dat het reeds laat was, hij vergat alle voorzichtigheidzich zei ven. Hij dacht er alleen aan dat zij zijne vrouw was en hij haar nog lief had. Hij had zich door eenen baard onkenbaar Brussel. Rijtuig gestolen. Wij heb ben gisteren gemeld, dat eene kar aan de Groensehnarkt verdwenen was. De policie- kommissaris Vandenhoudt werd dezen nacht verwittigd dat de dieven, ten getalle van drie, hunnen buit zochten te verkoopen te Charleroi. Erge zaal;. Na onderzoek door de krijgsoverheid, werd een soldaat voorden Krijgsraad verzonden, beticht het lijk, van kolonel Van den Bogaerde. in de doodkist, eenige stonden voor de lijkplechtigheden, beroofd te hebben van den gouden kraag der uniform en der laarzen met sporen, met het doel een en ander te verkoopen. Policieagcnt gcplettcrd. De policie- agent De Bie, der 4e afdoeling, sprong Woensdag namiddag van de tram, terwijl deze nog reed, voor het kommissariaat der Ligneslraat. Hij viel ongelukkiglijk met zijne voeten onder een der wielen. Na voorloopige ver zorging in het kommissariaat. werd de agent naar het St Jansgasthuis vervoerd. Hij zal verminkt blijven. Ontploffing van een sifon. Een meu belmaker, August Demaele genaamd, stond gisteren tegen een voerman te klappen en was op den bok gekropen. Op de kar stonden een aantal flesschen spruitwater. Eensklaps ontplofte een dezer flesschen en de glas scherven troffen de ongelukkige in liet ge zicht en legden gansch hel kaakbeen lettor- lijk bloot. De man viel achterover en bleef bezwijmd ten gronde liggen. Men bracht de ongelukkige na verzorging door een genees heer naar huis over. Poging tot zelfrnoord. Dezen mor gén vonden vrouw en zoon D... hunnen echt genoot on, vader, opgehangen aap.,'eene deur op'den kóév. De zoon sneed onrpuldèlijk de koord dooi-én gelukkig was Jean, D... nog niet 'gansch versmacht. Men moest een kwaart UTU's werken óm hem tof bezinning 'té'brengen. Hij zegde dat 'hij zöri herbegin nen. Mental hem voöbtaan streng bewaken. Diefstal in de post. Een Bergsche koophandelaar was Woensdag naar.de Beurs van Brussel gekomen. Daar hij waarden moest verzenden was hij vandaar naar de Centrale Post gegaan en had nevens zich op een der gichetlen zijn regenscherm eener waarde van 50 fr. neergelegd. Toen hij hem terug nemen wilde bestatigde hij dat een stoute dief hem gestolen had. Aanhouding van een dief. Een po- licieagent die in het kwartier der de Brouc- kereplaats dienst deed zag dat een kerel, ter wijl de chauffeur in een koffiehuis binnen was, een der verwisselingsbanden pikte van een auto die aan de deur stond. De kerel werd geval en opgesloten. Men herkende in hem een gevaarlijke kerel die reeds met de policie veel af te rekenen heeft gehad en die emaakt,was zeer armoedig gekleed, en drodg een kastje met zeep aan eenen riem op den rug en zag er uit als een reizend koopman. Hij geloofde zeker te zijn niet herkend te zul len worden. Zacht trad hij uit zijne schuilplaats en stond een paar schreden van haar bescheiden stil, zijn kaske zoodanig houdende, dat het by den eersten oogopslag te zien was. De koopman bleef bedaard staan zijne ge bogen en rustige houding roerden mevrouw die, ofschoon trotsch en koel jegens baars ge lijken, deelnemend en. vriendelijk jegens de minderen en armen was. Wie zijt gij vroeg mevrouw minzaam en wat komt gij hier doen Hij toonde zijne kas en mompelde eenige onverstaanbare woorden. Kom nader, zegde mevrouw. Hij gehoorzaamde. Wat verricht gij hier vroeg zij. Zyt gij koopman Ik weet mevrouw,het is reeds laat, zegde hij nederig. Ik was op weg naar het dorp. Me- rouw zal op dit uur niet meer willen koopen. Mevrouw Mixtome keek hem onverschillig aan, toen zij ontkennend het hoofd schudde. Iljj had zijnen hoed afgenomen hij wierp zijn kaske op den rug en wilde zich verwijderen. Mevrouw zag iets buitengewoons aan hem. Was het 't onbewust oprichten zijner gestalte, de brandende blik zijner oogen of eene geken de beweging Wat de oorzaak ook wezen mocht, mevrouw Mixtome gevoelde zich won derlijk te moede. Blijf, zegde zij haastig, bijna bevelend. Gij hebt mij nog niet gezegd wie gij zyt Hoe heet gjj? Wordt voortgezet.

De Volksstem | 1911 | | pagina 2