-Jvy O BE AFEEERERS VAM 1 EEN EN 'T ANDER BETOOGING SCKGLLAERT Vreesglijk drama der wanhoop Hevige brand te Antwerpen EEN SLIMME DIEF r li.5 G3- IF 3 L. IKD j yp Geheimzinnige zaak ta Aarlen De Marokkokwestie Twee moordenaars aangehouden Een itaiiaansche kruiser gestrand Een gekwetste Zeventiende jaargang n' I S3. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 28 Augustus 1911 ABONNEMENTEN? Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. cjf i|t TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. -i\Lm BUREELEN TE BRUSSEL 72C, Steenweg van Waterloo, 723. TE AALST Kerkstraat, Telefoon 114 Bestuurder J. Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN;! KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e bladz. de regel) fr. 0.50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rel; lam en (per regel) fr. Ï.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstelt. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 In ons hoofdartikel van 19 Oogst hadden wij, sprekende over den groo- ten voorspoed die thans in Bclgi heerscht, geschreven Het Belgisch volk zit thans volop in de klaver, niet in de klaver van het veld, maar in de klaver van de open bare welvaart. Een tegenstrever haalt die woorden aan in zijn weekblad en voegt er vier ondervragingsteekens bij Daarna geeft hij deze bedenking Ach, indien de schrijver dezer woorden het leven kende der Midden standen, der kleine Landbouwers, der kleine Bedienden en Werklieden angst en kommer, altijd te kort komen, gebrek, en ellende, hongerlijdig, in dien hij het leven der tallooze menigte kende, hij zou vergiffenis vragen OVER ZIJNE MISDADIGE WOORDEN. Wij willen ons de moeite getroos ten op dien onbesuisden aanval te ant woorden. Wij verhopen wel dat de schrijver van die hooger aangehaalde woorden het gedacht niet bezit alleen de volksliefde in pacht te hebben. Hij weet waarschijnlijk ook dat wij een groot onderscheid maken tusschen de mocratie en demagogie. En zoo zeer ons hart ook geneigd is tot de gezonde, de echte democratie, zoo zeer ook heeft het een afkeer, een walg van de ver- foeilijke demagogie of volksvleierij Wij zeggen en wij houden staan, met honderdon feiter tot onze levende getuigen, dat de voorspoed van België, volgens de woorden van socialist Pi- card zelf, eene wonderbare vlucht heeft genomen wij houden staan, dat geen land ter wereld kan roemen op eene regeering die zoovele volksgezinde mannen bevat, als de huidige katho lieke regeering. Sinds twintig jaren is ons handelscijfer,meer dan verdub beld ons scheepsverkeer is verdrie dubbeld, en de spaargelden op de Bel gische Spaarkas zijn verzesvoudigd.Als ons volk dan toch zoo bitter ellendig was, waar haalt het dan die centen om op de Spaarkas te zetten? En wij die altijd geleerd hadden, in overeenstem ming met wat al de geleerden voor houden en bevestigen, dat de drukte, de voorspoed van handel en nijverheid ten goede komt aan gansch het volk. Wij zouden willen weten hoe het Bel gische volk alleen uitzondering zou maken aan die algemeene economische wetten, wij zouden willen weten of die verdubbeling van onze handelsbewe ging en die verdriedubbeling van ons scheepsverkeer niet de rechtstreeksche oorzaken zijn van de verzesvoudiging van de gelden onzer dappere Belgische bevolking op de Spaarkas Gij zegt neen, omdat in hel. belang uwer droeve politiek, het neen zijn moetmaar wij nemen de feiten tot onze getuigenis, wij lezen op onze openbare leestelijkheden en ook op de simpele Zondagen de blijheid, den levenslust en den volksrijkdom op het wezen zelf van ons volk. Neen, beste Heer, een volk dat zich zoo schoon, zoo prachtig, zoo welgezind op de straten vertoont, zulk een volk is niet arm, niet ellendig, niet vol miserie maar zulk volk vertoont den nationalen voorspoed on de prachtige volkswei vaart. Ons volk is niet van gisteren of van vandaag, maar het heeft eene heerlijke en roemrijke geschiedenis. Welnu, zegt ons eens, wanneer genoot ons volk een welstand, Oen geluk, een voorspoed, gelijk aan den voorspoed het geluk en den welstand van van- Zeer zeker kan er nog verbeterd worden, maar dat neemt niet weg dat de toestand reeds zeer schitterend is Wij zullen altijd de eersten zijn om met beide handen goed te keuren, al de maatregelen die genomen worden om den welstand van volk en land te verzekeren wij zijn de eersten om voor onze katholieke en ofïiciëele on derwijzers grnater loonen te vragen, maar als wij dat vragen, dan steunen wij op de verdiensten, de hoedanighe den van den onderwijzer en op de gewichtigheid zijne bediening. Dan zeggen wij niet Acli, 'een arm onderwijzer, vader van acht kleine kinderkens 's morgens een korste brood met een stuk spek 's middags patatten met wat lichte saus, en 's avonds ook nog wat pattaten of wat brood Zulke bewijsredenen, zulke poli tieke handelwijze laten wij in uwen dienst. Wij komen gaarne met open vizier voor den dag. Wij zijn katho liek en volksgezind. Al wat tegen den godsdienst strijdt, of aanleiding kan geven om onzen godsdienst te bestrij den en nadeel te berokkenen, dat be vechten wij met hand en tand wij zijn tevens volksgezind en' verheugen ons in alles wat ons volk geluk en vreugde verschaft. Doch dan moet men kunnen zeggen dat het volk reden heeft tot tevredenheid als het de groote verbe teringen in zijnen stand reeds teweeg gebracht, voor oogen worden gelegd. Het volk misnoegd maken is -toch zoo gemakkelijk bet opmaken, op winden, opzwiepen, niets is zoo licht om doen met lichtgeloovige menschen; doch daardoor maakt ge het volk wer kelijk ontevreden en daardoor onge lukkig. Welnu ongelukkige menschen moogt gij maken wij verlangen daarentegen een gelukkig volk. Ziedaar het ver schil tusschen u en ons Eene bekentenis van belang. - De Etoile Beige van 22 Augustus schrijft deze kostbare bekentenis Indien het libe rale bestuur was behouden gebleven, dan zouden de klerikale lagere scholen enkel nog een uiterst zeldzaam fenomeen zijn geweest de ader van den oorlog zou hen ontbroken hebben en de officiëele normaalscholen zou den zulke bekwame onderwijzers gevormd hebben dat eene menigte domperds van de concurrentie zouden hebben afgezien. In plaats van dat, heeft het officieel onderwijs ter plaats moeten marcheeren, om aan het andere toe te laten, achteruitblijver van natuur, den afstand tusschen beide te ver minderen. Wij hebben vele scholen van wei nig opbrengst en zoo kostelijk als de goede... De Etoile heeft het volk intijds verwit tigd. Waren de liberalen aan 't bestuur des lands gebleven, de katholieke scholen waren zoo zeldzaam geweest als nu de wonderen, voortgebracht door de liberale liefdadigheid. Ziedaar hoe de liberalen de vrijheid van on derwijs eerbiedigen, nochtans zoo klaar en duidelijk in de grondwet geschreven Ziedaar die rare verdedigers van de grondwet Stichting van eene nieuwe gorïsdïenstpartij in België. Men moet een oog in 't zeil houden, of anders zal er weldra eene nieuwe confessioneele partij in België tot stand komen. In de Kamer heeft men reeds Jeroboam May,in den Senaat is het Samsom Wiener nu hoopt men M. Herbert Speyer, een jood van Francfort in den Senaat te krijgen. Alle drij zijn mannen van de liberalen. Weldra zal men de liberale partij kunnen betitelen met den naam van partij der joden Al die joden in ons Belgische Statenleven, is allergevaarlijkst voor de toekomst onzer eigen landgenooten Re regen in üugustns. Ge middeld regent het in Augustus twaalf dagen. Ditmaal zullen wij er ver af blijven, en dan mag liet nog heel de maand regenen. Van waar is Biet geld geko men De Brusselsche briefwisselaar van de Gazette de Liége zegt dat de in richting van den stoet aan de socialisten alleen reeds 25,000 fr. heeft gekost. De in schrijving van de Peuple heeft hiervoor maar 2000 fr. opgebracht. Wie heeft de 23000 overige franken gegeven Mannen die goed geplaatst zijn om dit te weten, zeg gen vlakweg, dat het werd bijgelegd door de/-.... loge Ziet men nu van waar sedert maanden heel de hatelijke bewegingis uitge gaan en nóg uitgaat Kristenen, springt te wapen en verdedigt ze zonder nog langer te wachten, tegen die verderfelijke en heime lijke sekte Kaar Lew ver 1 3 =sa» Leuven Bijna al de kathol verenigingen van 't land bobben e--;,e fv:-.:u\liging gezonden voor do betooging va.i Zondag te Leuven. Duizend maatschappijen zullen er zelf met een groot getal hun er leden tegenwoordig zijn. Voor wat de getalsterkte, de houding der manschappen en don rijkdom der vaandels betreft, zal het de indrukwekkendste beloo ging zijn, welke sinds lang in het land gezien werd. De geestdrift die Zondag te Leuven heerschen zal, gaat schromelijk zijn Hulde aan de werkers van Aalst! Die personen die het gedacht hebben opgevat en uitgevoerd de stad Aalst en omliggende te begiftigen met eene mo derne ambachtsschool, hebben een onschat- baren dienst aan de bevolking bewezen. Al wie maar iels of wat liefde gevoelt voor het volk, zal met vreugde zijn steun en hulp verleenen aan dit werk, en ook een be zoek brengen aan de Vlaamsche Kermis die binnen veertien dagen geopend wordt. Dankbaarheid der Vlamin gen. Door den wil van de Belgische bisschoppen, zal de Vlaamsche taal van af de opening van 't jaar. als voertaal gebruikt worden in verschillende leergangen aan de Hoogeschool van Leuven. Het Vlaamsch wordt alzoo officiéél erkend als officiëele taal. De katholieke Vlamingen willende bewijs geven van hunne dankbare gevoelens, gaan eene groote manifestatie van hulde inrichten te Leuven, ter ecre van ons Doorluchtig Episcopaat. Het program der Joden. M. Samsom Wiener heeft zijn program ken baar gemaakt Wij willen niet enkel het puur en simpel, maar ook het zuiver alleman soldaat. Onze lezers weten d it dit ten allerminste jaarlijks vijftig millioen meer aan do schat kist zou kosten. en ten tweede, dut er vol gens de getuigenis van al de bevoegde man nen, er geen spraak ban zijn van verminde ring of verkorting van diensttijd. Tegen dit hatelijk en volstrekt anti-volks gezind program ma, zeggen wij u: Het is nu al wel, geen duit of geen man meer, maar integendeel zooveel vermindering en ver zachting van corveën als eenigszins moge lijk is. Er valt alleen af te rekenen met de we zenlijke en niet met de ingebeelde gevaren, en vooral met de mogelijkheden. Alle onmo gelijkheid moet als onzin van kant worden geschoven. Verleden nacht, toen de laatste tram Ethe- Aarlen naar de stad terugkeerde, zag de 'machinist nabij den vijver van Reuter twee mutsen op de sporen liggen. Hij stopte en men vond weldra op de baan een man liggen, die erg aan het hoofd ge wond was. Een weinig verder, beneden den talus, vond men nog een persoon. Deze was den schedel gebroken en zijn toestand was hopeloos. De beide gekwetsten werden in den four- gon gelegd en naar Aarlen gevoerd. De zwaarst gekwetste was echter reeds overle den, toen men daar aankwam. De beide slachtoffers worden door genees- heeren onderzocht. Deze stelden vast, dat de slachtoffers niet door een tram konden ver rast zijn. De eene was door verscheidene messteken getroffen en de andere moest met een hamer den schedel verpletterd zijn. Men denkt dat de laffe schurken, die de beide mannen aangevallen hebben, hunne slachtoffers nadien op de riggels gelegd heb ben, hopende aldus het spoor hunner mis daad te kunnen doen Verdwijnen. Een streng onderzdek is geopend. Zware vermoedens wegen op oeiiige Italianen, die eenige uren voor de ontdekking der gekwet sten langs die eenzame streek gingen. Verwoede gevechten in Ouadaï In Ouadaï hebben de Franschen talrijke verwoede aanvallen van de inboorlingen af te weren. Volgens een niet officiéél bevestigd bericht zouden vele soldalen van de Fransche troe pen overgeloopen zijn tot Doudmourah. Geen ander nieuws Zooals men weet, liggen de onderhande lingen nu voor een dag of acht stil doch de bladen drukken erop dat men hopen mag op eene vredelievende opflossing. Leuven 27 Augustus. BIJZONDERE TREINEN Een-en-vijftig speciale treinen zullen Zon dag aanstaande de deelnemers naar Leuven VERGADERINGEN VAN HALF-ELF. Voor de Vlamingen groote de Beriot Zaal (Alhambra), Vital Decoster straat. Voor de Walen groote feestzaal der Pa ters Jozephieten (Oude Markt). De bijzondere algemeene vergaderingen voor bepaalde groepeeringen (studenten, jonge wachten, enz.) hebben we reeds vroe ger aangekondigd en zijn aan de belangheb benden per omzendbrief hekend gemaakt. MISSEN. Te 12 ure in Sint-Pieter (Groote Plaats) SSJozöf (Arendstraaat) SVMichaël (Naam- sche straat) Sl Antonius (Geldenaaksche Vest.) STOET. De deelnemers moeten zich stipt om half- twee op de plaats bevinden welke het regle ment van den stoet voorschrijft. De stoet zal bepaald om twee uren ver trekken. De deelnemers worden dringend verzocht het reglement van den stoet slipt na te gaan en zich volgens de onderrichtingen der kom- missarissen te schikken. Mijnheer Schollaert zal den aftocht zien delïleeren op de Oude Markt. De herinneringsmedalie zal hem rond 6 ure op de Volksplaats overhandigd worden. TE LYON. De vliegende brigaden van Nimes en Lyon hebben gisteren twee kerels, de genaamden Regis Pt-lissier en Louis Obert aangehou den, onder betichting een oude baanwachter, de TTjarige M. Dèbre vermoord te hebben. Beiden zijn zeer gevaarlijke kerels, die reeds meermaals met het gerecht af te reke nen hadden. Toen Pelissier zou aangehouden worden verdedigde hij zich bij middel van zijn revolver en kwetste de twee gendarmen die hem wilden aanhouden. Pelissier en Obert werden door de onder zoeksrechter ondervraagd. Obert verklaarde, dat terwijl hij de wacht hield, Pelissier is binnen gedrongen en het slachtoffer bij middel van een zwaren knup pel heeft afgemaakt. Het lijk werd vervol gens in den paardenstal gesleept en daar tusschen de pooten van een paard geworpen, om te doen gelooven dat de man door hoef slagen was gedood geworden. Vervolgens doorzochten de twee schurken het huis en konden slechts eene som van 55 frank, een uurwerk en een revolver buit maken. Pelissier werd ook ondervraagd, doch deze verklaart dat Obert de bijzonderste plichtige is, en het Pelissier is, die de wacht heeft ge houden. Obert heeft ook nog bekend, dat liij zin hens was te Gastillon-de-Gagnières, eene herbergierster te vermoorden. Het parket onderzoekt nu ook, of de heide kerels de daders niet zijn van eene moord, 3 jaar geleden gepleegd te Largentière. Eene moeder tracht zich met hare vier kinderen te verdrinken. Vier dooden Een verschrikkelijk drama bracht Woens dag avond de omstreken van Herserange eene gemeente gelegen op de grens van Frankrijk en van het Groot Hertogdom- Luxemburg in opschudding. Het kon zoo wat 5 ure zijn, toen land- bouwwerklieden, die daar aan den arbeid waren, bemerkten dat eene vrouw schijnende ongeveer 35-jaar oud, met een kind in de armen en drie andere kinderen naast haar, rond een vijver dwaalde. Eensklaps wierp de vrouw het kind, dat zij in de armen droeg in het water cn achter eenvolgens ondergingen de drie anderen het zelfde lot. Ten slotte sprong de moeder ook in het water. De land werklieden snelden onmiddelrjk ter plaats en na verscheidene vruchtelooze pogingen, gelukte liet aan een hunner de vrouw te grijpen en op het droge te brengen. Een andere werkman kon nog een kind ophalen. doch het gaf reeds geen tceken van leven meer. Do moeder leefde nog een weinig. Men begon dan het water te doorzoeken, doch het duurde nog een lmlf uur, vooraleer men er kon in gelukken, een der kinderen, een vijfjarig knaapje op te halen. De twee andere kinderen werden niet meer terug gevonden. De moeder kon, dank aan krachtige zor gen, tot het leven teruggeroepen worden, doch haar toestand is zeer bedenkelijk. Uit het onderzoek is gebleken, dat de wan hopige moeder, zekére Alexandrina K... zou zijn, echlgenoote van een Duitschcr. Deze, een onverbeterlijke dronkaard, mishandelde zijne ongelukkige vrouw schier gedurig en het zou om een einde te stellen zijn aan haar ellendig bestaan, dat de ongelukkige het vreeselijk besluit nam, zich te zelfmoorden en de arme kleinen in den dood mede to nemen. De Duitscher is spoorloos verdwenen. Men denkt dat hij over de grenzen gevlucht is. nabij I^apels. Dezer dagen liep de kruiser San Gior gio in volle vaart in de buurt van Napels op eene zandbank, waar het schip onwrik baar vast zitten bleef. Het ongeval gaf tot heel wat geschrijf en gewrijf aanleiding. Reeds zes ondervragin gen zijn er over het geval ingediend, en men sprak reeds van het heengaan van den minis ter van marine, die tegen de discipline ge zondigd hebben zou, door aan het verzoek van den hertog van Genua, om hem als oppersten chef van de vloot nader inlichtin gen te geven, geen gevolg gegeven had. Zoover is het op 't oogenhlik nog niet ge komen. Wel heeft het ongeval reeds gevol gen, doordat de bevelhebber van den kruiser, Albenga, voor onbepaalden tijd van zijn dienst ontheven is, waarhij verder de straf rechtelijke maatregelen niet zijn uitgesloten. De eerste officier kreeg drie maanden ves tingstraf en de tweede officier het maximum gevangenisstraf, dat te eischen viel. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat de kruiser met een snelheid van 12 mijlen, zon der te peilen, naar de kust gestuurd werd, en dat een heer en dame zonder behoorlijk ver lof van den bevelhebber tot den tocht medo waren uitgenoodigd. Wel werd bevonden, dat Je signaalboei bij het gebeuren van het ongeluk niet op haar plaats lag, maar 300 meiers verschoven was. Daardoor wordt natuurlijk de schuld van den bevelhebber wat verkleind, maar toch blijft het ongeval voor een goed deel te wijten aan zijn onachtzaamheid en die van het per soneel. Het schip is zoo goed als zeker verloren. Donderdag, rond half twaalf, werd de heer Taelman, kleermaker, wonende in de Scher mersstraat, 3, die op het tweede verdiep met eenige gasten werkzaam was een feilen brandreuk gewaar. Men wilde naar beneden loopen, doch men bevond dat de weg was afgesneden daar de trap reeds vuur had gevat en de hevige rook het hun belette. De geburen gelukten erin den heer Tael man, alsook de gasten, langs het dak in het nevenstaande huis te brengen. Een der werklieden, Bernaerts, wonende Dicrcxens- slraat, in plaats van insgelijks dien weg te volgen, sprong door het venster op een plat form, maar kon onmogelijk verder loopen, daar hij de beide voeten had verstuikt. De gekwetste werd ter'verpleging in het gesticht Zander opgenomen. De pompiers, onder bevel van den offieier Basteleir, kwamen ter plaats en vielen het vuur aan, dat uitgehroken was in een plaats van het eerste verdiep, welke als snijkamer werd gebruikt. Na een half uur werkens waren de pompiers het vuur meester. Eene groote partij kleerstoffen en benoodigheden zijn de prooi der vlammen geworden. De schade is zeer aanzienlijk doch door verzekering gedekt. Mad. Van B..., wonende op den steenweg van Charleroi had een gemeubleerde woning te huren gesteld in de Dagcraadstraat, 42. Verleden Dinsdag kreeg zij het bezoek van een zeer deftig gekleed persoon die óp het eerste zicht reeds aanviel door zijn openhartig voorkomen.Hij kwam van do baden,terug naar hij zegde en wilde kost wat kost huiten hotels en al oen huis bewonen om uit te rusten. Hij kwam de voorwaarden vragen aan de welke hij hel huis der Dagoraadstraat te huren kun krijgen. Hij gaf zich uit als zijnde Baron Andrieux. Als echte genVdman aan vaarde hij zonder verder afdingen de prijs gesteld door de verhuurster. En men kwam overeen dat hij Donderdag hij het teekenen

De Volksstem | 1911 | | pagina 1