Op naar Leuven! 'T EEN EN 'T ANDER ONZE VOLKSREIS NAAR ROME 4e Reeks brieven van M. Vincent Diericx 3DAGI3LA.D STRIJDLIED voor ie Betooging van 27 Augustus te Leuven De stakingen in Engeland De Marokkokwestie Een vast standpunt. Onweders in Italië Brusselsche Briefwisseling Zeventiende jaargang nr 199. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 27 en HSaandag 23 Augustus 1911 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. «g» BURE:1L_EN TE BRUSSEL j TE AALST 728, Steenweg van Waterloo, 728. I 9, Kerkstraat, Telefoon 114 Bestuurder: J. Va Nuffel-De Gendt AANKONDIGINGEN:' KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3° bladz. (de regel) fr. 0,50 4* bladz. (do regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regol)fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstelt, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Het is de dag van Leuven, de dag dat de katholieke afvaardigingen en maatschappijen den tol van dankbaar heid gaan betalen aan Staatsminister Schollaert, die dank zij het sluw en boosaardig optreden der tegenpartij, gevallen is to midden van de grootste volksgezindheid. Er was een tijd dat Frére-Orbon, de groole liberale minister van eertijds, die zoovele jaren den dwingeland had gespeeld over de liberale partij, van hol bewind werd gedonderd door de bliksemende verontwaardiging zijner eigen partijgonooten. Staatsminister Schollaert heeft eene groot© daad ver richt. met zoo manmoedig een recht vaardig schoolwetsontwcrp neer te leg gen liever als zich over te geven, lieeft hij verkozen af te treden, on dit aftreden heeft M. Schollaert nog hoo- ger verheven! Het aftreden van M. Schollaert sproot niet voort uit eene hem vijandige stem ming, want nooit of nooit stond eene meerderheid zoo vast, zoo sterk, zoo kompakt, rond een kabinetsoverste ge schaard, als bij het ontslaggeven van M. Schollaert. Het is Zondag feitelijk geene krachtvertooning van gansch hot ka tholieke land de betooging gaat uil van de Leuvensche vrienden en geens zins van de officieel© partijinrichting noch van het Verbond, icr katholieke kringen van België, noch van den Bel gischen Volksbond, noch van den Boe renbond, noch van de vergadering der Rechterzij van Kamer of Senaat, en toch zal de betooging een echt natio naal karakter vertoonon. Duizend maatschappijen uit alle streken van het land hebben hunne toetreding ge zonden duizenden andere vereenigin- gen hebben besloten eene afvaardiging te zenden bestaande uit twee en drie man'; en hoewel Leuven enkel eene provinciestad is van iets boven de 40,000 zielen, en dus niet kan verge leken worden bij Brussel dat gelegen is in een centrum van boven de vijf honderd duizend zielen hoewel Leu ven heel moeilijke correspondentie geeft met verscheidene doelen van het land, en dat le Brussel, uit alle be langrijke middenpunten, de treinen rechtstrechts toekomen, hoewel te Leu ven het eene betooging geldt die van plaa'selijk, een meer nationaal karak ter, door den wil der katholieke bevol king zelf, heeft verkregen, en dat te Brussel, officieel en sinds maanden en nog maanden, de betooging door den algemeenen partijstaf van de linksche en de uiterste linkerzij was op touw gezet zoo moet het ons toch geenszins verwonderen, alle bluf terzij gelaten dal wij te Leuven meer mannelijke manifestanten zullen zien als te Brussel. Wij drukken er dus op, dat men in dit geval geene rekening mag houden van de duizenden vrouwen, die te Brussel in de rangen liepen. Het beheer der IJzeren wegen heett reeds 39 bijzondere treinen moeten inrichten en nog 12 andere zijn bespro ken dit maakt dus te zamen 51 spe ciale treinen. Nu op 15 Oogst wax'en er 100 bijzondere treinen doch men mag deze twee punten niet vergeten Eerstens van die 100 speciale treinen waren er vijftig te veel gecomman deerd met de vijftig andere had men meer als genoeg gehad om de 48,260 reizigers te vervoeren tweedens de 15 Oogst is de dag van 't jaar, waarop doorgaans meest van al gereisd wordt. Die punten wilden wij even in 't licht stellen, omdat het in dit geval niet mogelijk is eene rechtstreehsche verge lijking te maken tusschen de twee be toogingen. Doch houdt men rekening met de verschillende omstandigheden en de noodige verhoudingen, dan is de betooging te Leuven een echte, een groote, een volledige triomf. W ij hebben vernomen dat sommige personen op het laatste oogenblik Zijn teruggetrokken uit vrees van slagen en stampen op te loop en. Wij zeggen- rechtuitDie menschen hebben goed gedaan. Bangerikken of vreesachtigen passen niet in dezen strijd. Als het er op aankomt, moet men kunnen en durven toonen dat men man is. Tc Brussel en levens overal, laten wij de antiklerikale betoogers met rust. Per soonlijk hebben wij nooit de Land tegen iemand opgestoken doch dit durven wij hier openlijk verklaren Wij den ken, wij willen en wij eischen, dat de straat zoowel voor ons is als voor een ander wil men ons de straat ontzeg gen, durft men de hand tegen ons opsteken, of is men zinnens, zooals dit nogal eens gezegd wordt, is men zin nens op ons to kloppen, welnu, hei zij op voorhand geweien en ieders verantwoordelijk in tijds vastgesteld, maar wij zullen tuigen kloppen AAN DEN HOOGGEACHTEN HEER STAATSMINISTER SCHOLLAERT Uit achting en bewondering eerbiedig opgedragen Wijze Naar Wijd en Zijd. Woorden van Leo Criok, Aalst. De Kerk werd steeds belcampt door d'helscho macht, t'Allen tijd heeft de vijand gezworen Dat mot 't Geloof, 111 't jeugd! v hart versmacht, <">Ak de ziel van het kiud moei verloren. Doch der Vlamingen moed heeft uog immer gefaald, En thans ook staan zc op wacht, 't oog in gloed, 't hart gestaald J REFREIN Op, Broeders, op, ten strijd' getogen. Wij willen recht, geen slavernij De Schoolwet moet er door l Luid en plechtig zweren t wij Een Man stond op, een onverschrokken Held Om ons cliristene scholen te wreken Om langgeleden onrecht en geweld Mot zijn ijzeren arrem tc breken. Doch de vijand verplet door dat heerlijk verschiet, Schoolde saam, en hij zwoer Schollaért's Wet komt er niet En ziet, één stond scheen d'helsche wensch volbracht 's Vijands h*ir juichte reeds opgetogen Maar wie verwint een Schollaért's moed en kracht I Toch geen geus trots zijn sluwheid en logen Uit het land stijgt één kreet, immer machtig en groot Heil aan U, o Schollaert I man van plicht tot ter dood En moesten we ooit o droeve ramp voor 't land I tg' Nog eens 't Kruis uit de scholen zien wijken. Het Kruis, door ons in 'thurt van 't kind geplant, Blijft, daar staan, en steeds hoog zal liet prijken I Ja. zoolang een van ons zijn harte voelt slaan, Uh.iit het kind Christus i .i.d en geen geus komt er aan t Doch neen. geen nood, we wijken geenen voet j Thans is i uit met geweld en bedreigen De vijand koom on smachten in ons bloed Zullen wij vooraleer 't hoofd te nijgen. Ja, zoolang aan ons hoofd nog oen Schollaert blijft staan. Waait ons vlag immer hoog, eu geen geus kan of aan l Eene uStncnf ïfjing, Wij ont vingen van een der inr o liters de uitnoodiging een bezoek te brenger, aan de werken van de Vlaamsche Kermis -• Tot neg toe ontbrak ons de gelegenheid, Joch zoodra wij iets gezien hebben,zullen o.' ;o lezers en lezeressen het ook weten. Ondorlusschen wort - n zij van nu af reeds uitgenoodigd op de op- ning van de Vlaam sche Kermis die vo! ens veler getuigenis, iets gaat zijn builen verwachting.' De muilplaarDe plaag- schijnt eerder toe-dan af té* nemen. Op einde Juli waren er 5225 nieuw stallen besmot met 50105 hoornbeesten, 3 J607 zwijnen en 8113 schapen. De gevallen ioen zich voor in 668 gemeenten van 't land Van die 81000 nieu we besmette dieren zijn er 55000 in West- Vlaanderen en 14000 in de provincie Luik. Het is een harde slag voor onze brave neerstige landbouwers Ze moeten wel bekennen. In de Peuple van 23 Oogst, staat een brief die als volgt begint Sedert do aankom, t van M. de Broque ville, zijn verscheidene hervormingen ten gunste van het arbeidsi ersoneel aangebracht. Wij zouden den min ster niet te veel kun nen golukwenschen ov r de genomen beslis singen en wij hopen it hij in den weg dien hij zich afgeteekend heM't, zal volharden.» Als socialisten zelf ;-.oo iets-beginnen te schrijven, dan moet li i wel zijn dal de her vormingen iets buitu ewoon schoons en voordeeligs zijn. Neem aan, a 't belieft. Gezel Vandervelde hei verklaard aan een socialistischen dagblad i rij ver te Amster dam De Belgische s ialisten hebben alles •an de liberalen bekopen, zonder iets te hebben moeten toegeve De Indépendanco. schrijft Wij we ten niet of dit interview,- ftAft plaats gehad. dit geval, beefl do socialistische lei der zeker ongelijk gehad niet meer acht te géven op de eigenliefde der liberalen. De eigenliefde der liberalen Maar die is in al de roode volkshuizen bij de collectie der oudheden gezet. Met is waar, de socia listen hebben zo zelfs de eoreplaals gegeven. Arme liberale partij waar is uwe oude fier heid nu gevaren Om ter hoogste Chicago had vroeger helrekord derlioogsle huizen sinds lang echter werd deze stad geklopt door New-York. We geven de hoogste huizen van New-York op. De Hudson en Manhattan! heeft 22 ver diepingen en 92 meters hoogte de City of Investing Building heeft 32 verdiepingen en 166 meiers hoogte de Tour Singer heeft <17 verdiepingen en 204 m. hoogte en de Melropolitain Life telt 50 verdiepingen en 233 meters hoogte. Weldra zullen er nog hooger gebouwen komen. M. O. J. Semscb, ingenieur te New- York, heeft verklaard in de Scientific American dat de berekeningen door hem gedaan, toelieten to verklaren dat de hoogste gebouwen konden komen tot 666 meters en 150 verdiepingen, zonder een gevaar le worden voor de openbare veiligheid. (negentiende vervolg.) Van de Fonteinenplaats begeeft men zich langs het Noord-Westen naar het Grand- Hotel en de St Bernardusplaats (Piazza San Bernardo). Op den iioek dezer plaats en der Twintigste Septemberstraat, vindt men de fontein van het Acqua Felice, opgericht in 1583 door Dom. Fontana. Hel water, dat deze fontein bevoorraadt, komt van de Albanscke bergen. Het bijzonderste beeld dezer fontein is eene slechte nabootsing van den Mozes van Michcl-Angelo, door Pros- pero Bresciano. In het midden der Fonteinenplaats, juist voor den ingang van de kerk van Sle Maria der Engelen, bemerkt men oen groote wa terstraal. Reeds van verre ziel men don straal in de hoogte gaan, en 's avonds bij elektrieke ver lichting, is het schouwspel zeer merk .vaar dig. Deze fontein is versierd met vier groepen zeemonsters en zeegodinnen door Rulelli. Hot water komt van hol Aqua Marcia, eene waterleiding welke in 1869 torug aangelegd werd. De FfaiVaai'ofut/e(Nationale straat) welke aan de Fonteiuenplaats, rechtover den groo- ten waterstraal baren oorsprong heeft, is eene der meest bezochte stralen van Rome. Daar en in het Corso Uiuberlo, is er schier gedurig beweging. Links beeft men het Qui rinaal Hotel en Sl PaUluskerk, Doze kerk is eigenlijk eene moderne Amerikaansche ka- pol, in golhischon stijl, versierd mot schilde rijen van M. Burne-Jonos. Do bijzonderste kruisstraten zijn de Via Sixtine, gewoonlijk Via Quattro Fontano ge naamd langs den rechten kant en de Via Agostino Depretis links. Deze laatste straat leidt naar do kerk van Sinte-Mario Majeure. Rechts, in de Via Nazionale, treft men nog de kerk van St-Vitalius aan, een klein kerkje, thans veel lager dan do straatweg gelegen. Daarnaast heeft men de gaanderij der moderne Aimstf (galleria Nazionale d'Arti moderna) een prachtig gebouw, waar men de volledigste verzameling vindt der schilde rijen en beeldhouwwerken van Italiaansclie meesters der XIX0 eevw. De ingang is kosteloos 's Zondags, van 10 tot 1 ure en in de week 1 fr.van 9 tot 3 ure. Op hot gelijkvloers van de gaanderij vindt men bijzonderlijk beeldhouwwerken, waar onder Jezus en Magdalena, door Lifariello Euchide als kind. door Ginotti Slapende horder, door Belliazzi. Op het eerste verdiep, vindt men bijzonderlijk schilderijen, waar onder de merkwaardigste zijn Ecce Homo. door Oiseri Jezus in het hofje van Gellisé- mani, door Perrariin liet naburig kabinet, Triomf van Venus, door Podetli, dan volgen eene ganscbe reeks kleine doeken, van ver- schillige schilders, waaronder ook van Gé- lentano, Polizzi, enz. enz. In de tweede zaal treft men aan de Maagd van den Nyl door Taruffini in den tempel van Venus, door Sciuti in den tempel van Bacchus, door Muzioli. Iu de derde zaal vindt men Begrafenis van Juliette (uit Romeo en Juliette) door Vannutelli. In de 4',a zaal ecnige kleine schetsen, door Paustini en Barabino. In den gang boven vindt men ook nog verscheidene prachtige tafereeien van Michotli, Nono, Bazzani. Verder in de zaal nr 5, scbilderijei: van Sassi, Vizzotto-Alherti, Caslelli, De Martino, enz. Beneden in den gang treft men cano kolossale broi.z.-a groep aan, de Ro meinsche Saturnalen, doorBiondi. Te Londen mag de strijd -foor 't oogenblik als geëindigd worden aanschouwd. To Liverpool echter duurt de staking nog voort eu gobeuren er dagelijks onllusten. De bemiddelaar van Londen is nu naar Liverpool getrokken, om de zaken trachten klaar te trekken. De Fransche ministers zijn het eens ge worden over de voorstellen die zij aan Duilsch- land nu willen doen. Eindelijk kan uien vertrekken van een bepaald standpunt. Zoo Duitschland tevreden is met de Fransche voorstellen.dan mag men aannemen dat alles zich naar wensch schikken zal. Overgroote schade. Talrijke slachtoffers. Eene reeks hevige onweders, vergezeld van geweldige stortregens, is over geheel de Noordstreck van Italië losgebroken. Gan scbe gemeenten werden overstroomd, banen afgesneden, bruggen weggerukt. In de dorpen der provincie Sondrio zijn do inwoners ingesloten en zelfs van het noodige voedsel beroofd. In de vallei van Masino is een badhuis geheel door het water omringd en een houderdtal personen, waaronder M. Marcora, voorzitter der ltaliaanscho Kamer zitten er ingesloten. Te Talamone stroomde het waler zoo ge weldig over het kerkhof, dat do helft van het kerkhof wegspoelde. Op de Adda ziet men sinds een tweetal dagen talrijke in ont binding verkeerende lijken, stukken van doodskisten enz., drijven. In den omtrek van hot Comomeer, is de schade onberekenbaar. Do zijdefabriok -n kunnen niet werken. De beken, tot snelvlie tende slroomen gewassen, hebben bruggen, telefoonpalen, enz., medegerukt. Het elektricileilwcrkhuis van Morbcgno is vernield. Te Porlezza slaat de spoorbaan ge heel onder water. Talrijke sloepen zijn ver gaan. Hot waterpeil van het meer van Lugano is met meer dan een meter geklom men. Al de huizen langsheen liet meer staan onder waler. liet Oudoriingenhuis te Lugano werd gedeeltelijk door hot water vernield. Te Brescia werden verschcidone personon door den bliksem gedood. In den omtrek dor stad is alles vernield. Te Abquaseria werd eene gehoelo familie door den vloed roodogesleept. Men kon geen enkelo persoon redden. Het gouvernement hoeft de noodige maat regelen genomen om de bevolking der ge- leisterdo streken ter hulp te komen, gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo xv. Kilwa, 21 Juni 1911. Bij de vrienden Het manschap van den Wangermcebool is aan wal van Kilxca verwacht en we zijn met eenigen door de heeren Grauwé en Lcscor- nez, uitgenoodigd op een middagmaal. Het huis van don heer bevelhebber Van Haesen- donck, daar toe best geschikt, werd gekozen als dinerzaal. Men kan zich niet inbeelden welk genoe gen het doet, aan een reizenden man, Kongo door, overal en altijd welkom te zijn. bij do Belgen. Kilxca spande de kroon het onthaal was hartelijk, broederlijk, on nooit zal ik de dap peren, die ik daar ontmoette, genoeg kunnen bedanken. Hel diner was fijn, gesmakelijk werd daar geëlen, matig gedronken. Vlaamsche leute en Waalsche geestdrift wedijverden om ter meest en hard viel liet ons zulke goede vrienden te moeten verlaten. Om 5 uren, waren we allen aan boord van den Wangermée Rond liet uur van 't avondmaal, verlieten de Kilwaschc den stoomboot en de overblijvers, waaronder ik me bevond, smulden lekkere en overvloedige viscbgereciiten. 's Avonds, in volle maneschijn, plaatsten we ons bed op het dek en voor de cersto maal van mijn leven sliep ik in gansch opene lucht. Beschut door het overdek en min of meer door zeildoeken, werden we zacht in slaap gewiegd door het op anker liggende schip, dat op de klapperende golfjes v\ eg en weer walst. 's Nachts, schoot ik wakker. Wat is het -roed. in een degelijk bed den <5ehern»h zuiveren lucht te ademen eu wat was ik verrukt te rusten in een zoo groote slaap kamer, wier blauw gewelf met een millioen schitterende sterren versierd was. De flikkerende lichtjes willende tellen, .iel ik, volgens dichters spreek, terug in de armen van Morpbée, de koningin van 't rijk der droomen.... Kongotrotter. Volgend schrijven wordt ons toegezonden uit Brussel. Brussel, den 26 Oogst 1911. Eiken Zomer-Zondag trekken de Brusse- leers naar den buiten, waar verscheidene feesion plaats hebben. Zondag reden een duizendtal Brusseleers naar Hal, op een kwartier rijdens afstand gelegen van de hoofdstad, om er de eerste der vijf verloo ft ingen van het groot mysteriespel Maria's Leven, bij te wonen in de nieuwe zaal van het Gildenhuis, die 2000 personen kan be vatten. Die zaal is op 3 maanden gebouwd door een ondernemer en al de ambachten van het stadje Hal, onder de leiding van bouwmeester Sency. Dit drama werd ge schreven door professor Walgrave en het muziek gemaakt door M. Moortgat, kapel meester van de Onze Lieve Vrouwekerk to Hal. Al de levende tooneelen worden met kunst en overtuiging weergegeven. Het werk heeft een waar karakter van verleidend archaïsme. De rollen van do Maagd en van kindje Jezus verdienen vooral vormeld te worden. Deze laatslo rol wordt vertolkt door M. Jos. Pètre, gemeenteraadslid van deze stad, en wordt volmaakt gespeeld.Minister Carton do Wiarl vercerdo deze opvoering met zijne aanwezigheid. De 2d0 vertooning heeft Maandag plaats en wordt voorgezeten door uw verkleefden bisschop van Gcnl, Mgr. Stillemans. Zondag 3 September processie ter gele genheid van de kermis. Het meerendeel der groepen van de vertooning zullen er aan deelnemen. Maandag heeft de sluiting van de foor te Brussel plaats gehad, na 5 weken schoon weder. De ontvangsten moeten groot zijn geweest, de herbergiers ook hebben gouden zaken gemaakt. Dc andere inwoners van het kwartier zijn blij dat de foor gedaan is nu zullen ze gerust zijn en kunnen slapen. IIol kartel is dus voorloopig gesloten in de hoofdstad tusschen liberalen, progressis ten en socialisten. Hot moet enkel nog goed gekeurd worden door de algemeeno verga deringen, wal slechls eene formaliteit is... Het kartel is eene fopperij, houdt de liberalo Journal <!o Liège - staan, on do meerder heid der liberale mandatarissen, denken hot ook, zegt liet blad. Voor do uitslagen van 't kartel, als voor den karlelstoet van 15 Oogst, zullen de stembrieven hel laatste

De Volksstem | 1911 | | pagina 1