BETOOGING •o SehoSfaert ABONIREN, INSERIREN EN CORRESPONDÉREN 'T EEN EN ANDER Vreesslijk drama nabij Parijs O Q ID J&. Or JO JLt HO Schrikkelijk automobieiongeiuk Ongelooflijke Bijval!... 109 duizend mannen in gelid Een stoet van ruim vier uren en half Zeventiende Jaargang nr 200. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Dijnsdag 29 Augustus 191 f ABONNEMENTEN! 7as maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. sf» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. *g» BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 728| Steenweg van Waterloo, 7S8. I 9, Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Ven NuffeBDe Gendt. AANKONDIGINGEN!' KJ. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3« bladz. tde regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, herstel!, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De pers is een machtig wapen in de gedachten in den cultuurstrijd. In de politiek, die, zoo zjj liet niet is, ten minste een gedaclitenstrijd zou moeten zijn, is de pers niet enkel eene macht, maar het is de macht. Wilt gij een bewijs In bijna al de groote gemeenten en steden, zoowel van liet binnen- als het buitenland, heeft de liberale partij het bestuur kunnen veroveren. Nochtans waarzijn hare werken, waar zijn hare scholen, waar vindt men nog hare lief dadige inrichtingen. De liberale partij heeft geene maatschappelijke werken tot stand gebracht, ja, hier en daar wel een stuksken en een broksken, maar een geheel van werken, dat bezit ze niet. Liberale scholen, onderhouden mot eigen liberale centen, die zijn zoo raar als witte patrijzen. Waar zijn dan liare instellingen tot nut en voordeel van het algemeene welzijn Er bestaan er geene En dit niettegenstaande is de liberale partij heer en meester in het bestuur van bijna al onze groote steden. Hoe komt dat Geheel uitslui tend door de liberale pers. Dat is wel een duidelijk, een tref fend bewijs, van de werking, den in vloed, de diep-iagrijpende kracht van de pers. Zulks mag door onze yrienden niet vergeten worden. De katholieke Duitschers hadden hel zeer goed op, wanneer zij boven op al hunne katholieke bladen deze drie woorden plaatsten Aboniren, inseri- ren, en correspondiren, wat zeggen wil Abonneeren, inlasschen en cor- respondeeren. Wij gaan niet veel uitleg geven over die woorden, doch meenen wel te doen er een oogenblik hij stil te staan. Het- gene wij schrijven, beoogt niet spe ciaal, niet afzonderlijk de eene of an dere pers, maar wat we hier neer schrijven heeft betrek op de algemeene Vlaamsche katholieke pers. De eerste plicht van de katholieken teaenover hunne pers, is zich abonnee- ren. Ieder kristen mensck van onzen tijd zou zich ten minste moeten abon neeren opeen of meer katholieke bla den. Spijtig ware het inderdaad, dat er nog menschen zouden gevonden worden in onze Vlaamsche gemeenten, die wekelijks 2, 3, 4, ja 5 frank en meer ten beste hebben voor pinten en borrels, doch die het veel te veel zou den vinden als ze wekelijks 5 of 10 centen moesten betalen voor hunne katholieke gazetten. Daar eens even over spreken, zal, hopen wij, meer als voldoende zijn, om de ongerijmdheid van zulke doenwijze te doen uitkomen. Een tweede plicht die vooral de han deldrijvende klasse, betrett, zal zijn inlasschen. De katholieke nijveraar, handelaar, neringdoener, en midden stander zal bij voorkeur zijne aankon digingen plaatsen inkatholieke bladen. En hoewel het inlasschen meest de handeldrijvende klasse aanbelangt, kan het ook te pas komenvoor meiden, knechten, werkvrouwen en werklie den, die op zoek zijn naar eene plaats, en hunne diensten heel gemakkelijk kunnen aanbieden door eene kleine annonce n in een katholiek blad te plaatsen. Zulke inlasscliing valt in het bereik van de kleinste beurzen en wordt zeer dikwijls met den gelukkigsten uitslag beloont. Zegt niet, die annoneon worden niet gelezen. Daarin zij' ge volkomen mis. Dat deze annoneen niet gelezen wor den door personen die er geen belang in hebben, dat nemen wij aan maar ze worden gelezen door die menschen welke de zaak aanbelangt, en dat is het voornaamste. Zoo is het een feit, dat wij persoonlijk, zelden of nooit, eene annonce lezen over koffie, bitter- peën, vleesch, groenten en andere eet waren of stoverijen doch die annon- cen worden des te meer gelezen door de huisvrouwen en keukenmeiden en dat is wel de hoofdzaak voor de plaat- sers van aankondigingen. De derde plicht van de katholieke burgers is het corrospondeeren De ontwikkelde katholieken zullen in de maat van het mogelijke bijdragen, de katholieke pors, onder letterkundig, wetenschappelijk en godsdienstig oog punt zoo hoog mogelijk op te voeren. De weinig of niet-ontwikkelde katho lieken kunnen ook bijdragen tot de verspreiding der goede pers, met tel kens erin hunne omgeving een wetens waardig voorval plaats grijpt, dit voorval zoo spoedig mogelijk kenbaar te maken aan de katholieke bladen. Dat zijn geheel kort en verstaanbaar uitgelegd de plichten der katholieken, die begrepen liggen in deze drie woor den Aboniren, inseriren en corres pondiren. Katholieke strijders, uit geheel het land, vergeet die drie woorden niet en vooral vergeet niet, ze zooveel moge lijk in toepassing te brengen. Er neven gepakt. M. Bvmar- dina Machado, die zoolang reeds zijne boontjes te weken hadden gelegd op het presidentschap van Portugal, ziet dit verlei dend poslje voor zijne oogen weghalen door M. Manuël d'Arriaga. Die verkiezing is Don derdag 24 Augustus gedaan, die dag is en blijft een historische dag- voor het Portugee- sche volk doch het blijft maar een droevige dag voor M. Bernardino Machado. Isi 't net wemat»d,- De «Peuple- schreef ovor enkele dagen, dat de eenige schooloplossing was, verplichting van liet onderwijs met de vrije keuze der school. Nu op 1 April 1911 is in Le Peuple een ver slag verschenen tan de rodevoering van heer Vandevelde, daags te voren uitgesproken, en waarin hij zich zeer duidelijk verklaarde tegen het princiep zelf der vrije keuze van de school. Doch de kiezing nadert, en de socia listen moeten beginnen met zich te hullen in schapenvachten. De Belgische burgers spa ren goed. Op 31 December 1910 waren er in 't land 2,808.549 spaarboekjes, met een bedrag van 964 millioen 668 duizend en 344 frank. Aanwinst 99000 boekjes en eene meerdere geldbesparing van 45 millioen. Die spaargelden gaven in 1910 meer dan 26 millioen intrest. Er zijn nu 129844 rente- boekjes waarin boven het half milliard Bel gische renten slaan geschreven. Het juist cijfer is 529,504.000 fr. Het is een aanwinst van 28,121,500 fr. rentetitels en 5496 boek jes. Voor het spaargeld is het op 20 jaar tijd een verzesvoudiging Zegt dan nog dat België niet zwemt in zijnen voorspoed. Als men ziek is, kent men eerst den schat der gezondheid. Zoo zal het ook zijn. De men schen zullen eerst weten dat zo nu in voor spoed z,vc ■me''1 als zij Schoone feesten voor schoo tje werken. De katholieken van Aalst, richten ter gelegenheid van de Vlaamsche Kermis eene prachtige reeks feesten in. Al het mogelijke genot zal er kunnen gesmaakt worden. Het doel is toch ook allerschoonst en daarom mogen er zeer schoöne feesten inge richt worden die naderhand zullen toelaten zeer scboone werken uit te voeren, leder make zich dus gereed voor de viering van de Vlaamsche Kermis. Het kartel te Gent. Liberalen en socialisten hebben te Gent kartol geslo ten dat is zeer wel maar de Gentenaars zijn er niet erg mee in den schik. Zoo is hot zeker dat do neringdoeners met een afzon derlijke lijst gaan opkomen. M. De Bruyne, afgescheurde socialist, zal ook met talrijke kandidaten voor den dag komen... Ziedaar, de uitwerksels van 't kartel. moed rwes*2o- PSïl Het sluiten van 't kartel in de 'groote steden, verre van onze vrienden t'ont- moedigen, heeft ze integendeel in hun ver trouwen gesterkt. De katholieken zullen zeer waarschijnlijk stemmen bijwinnen, en dat is de hoofdkwestie in de kiezing. Groote door-steek, Minister Van de Vyvere is 'uk bezig de archieven van de onderzoekskommissie te doorsnuf felen. Het schijnt dat er zal komaf ge maakt worden. Het vordt tijd. Reeds Heeren De Smet de Naeyer, Del- beke, Hellepulte, en nu M. Van do Vyvere hebben zch langen tijd met de zaak bezig gehouden. Zij mag dus wel eene oplossing krijgen. Een socialistische ster. Deze is weggevlogen*uit don Neder-Samber, met zoo iets van 180,000 fr. naar men zegt.,... De socialistische ster is lange jaren de hoop geweest van zijne partij in den Neder-Samber. Edison in Zwitserland. Nu de groote werktuigkundige en geleerde Frankrijk bezocht heeft, gaat hij Zwitser land doorreizen Hij is te Genève aange komen. Het schoolschip. De Avenir» is goed aangekomen in de haven van Talbot, Engelsche kusten. Kadelten en professors zijn Vrijdag in België teruggekeerd. De aan staande aanvaardings-examens zijn bepaald op 8 September. De aanvragen moeten voor het einde der maand gedaan worden. IN ENGELAND. 10 dooden. 12 gekwetsten. Uit New-Castle wordt gemeld, dat Zater dag namiddag aldaar een schrikkelijk auto mobielongeluk gebeurd is. De geleider van eene auto car, waarin 33 personen hadden plaais genomen, die eeno speelreis deden, was zijn voertuig niet meer meester en de machien vloog in volle vaart tegen eenen boom. Negen personen wérden op den slag ge dood en de anderen gekwetst. Een der ge kwetsten bezweek kcr. r.adisn Een later telegram meldt In het ongeluk van New-Castle, waren er tien dooden en een vijftiental gekwetsten. - De toestand van twee der gekwetsten is hopeloos. De remmen Van den auto-car waren gebroken in eene sterke daling der baan. De car reed eerst slechts met eene snelheid van vijf mijlen per uur, doch lang zamerhand geraakte deze snelheid tot vijftig miilen. De geleider trachtte zijn voertuig op eeno klimmende baan te brengen, doch aan een draai raakte de auto-car een boom en kantelde om. De auto werd geheel verbrij zeld. Toen men de puinen doorzocht om de lijken te verwijderen, vond men den chauf feur, slechts licht gekwetst onder een hoop lijken. De lijken van eene moeder en hare drie kinderen uit de Seine opgehaald Te Bönnières-aan-Seine, nabij Parijs, heb ben schippers eene akelige ontdekking ge daan. Zaterdag namiddag bemerkten zij het lijkje van een meisje, schijnend een achttal jaren oud. op het water drijvend. Zij wilden het ophalen, doch alsdan bevonden zij, dat eene koord het lijk om zoo te zeggen naar h meden hield. Zij trokken verder, en weldra verscheen ook een tweede lijk, dat van een twaalfjarig knaapje aan de oppervlakte. En wederom deed zich hetzelfde verschijnsel voor. Ongetwijfeld was een zwaar voorwerp, misschien een derde lijk aan do twee eersten bevestigd. Ooggetuigen kwamen de schippers ter hulp, en nu werd hot lijk oener veertigja- ri'_r» vrouw opgehaald. Do schippers zetten hunne opzoekingen nog eenigen tijd voort en het lijkje, van een tweejarig meisje werd ook nog opgehaald. Het laatste lijkje, had aan den hals een breloque, waarin hot portret van eene vrouw met. hare drie kinderen geborgen was. Een onderzoek werd geopend en weldra was het geheim opgeklaard. De lijken welke opgehaald werden, waren deze van vrouw Dupont, met hare drie kin deren, Yvonne, Maurice en Suzanne Sinds lang heerschte de vrede niet in het gezin Dupont, daar do man veeal buiten huis verbleef. Mevr. Dupont was sinds dan zeer afgetrokken en had aan hare gehuron reeds herhaalde malen het inzicht te kennen ge geven zich to zullen zelfmoorden. Men kan maar niet denken, hoe zij hare twee oudst o kindoren heeft kunnen over- halon, zich met haar van het leven te be- rooven. Dupont, die aan het werk was toon de lijken opgehaald verdon, is dozen komen herkennen. Do vriendinnen van vrouw Dupont wilden den man ten lijve, toen hij het doodenhuis verliet. De policie moest hem beschermen. De 27 Augustus staat voortaan onuitwisch- baar geschreven in de geschiedenis der Katholieke Partij. Vrij en vrank hadden wij in ons Zondag nummer te verstaan gegeven dat het getal betoogerste Leuven het getal van de Brussel sclie betoogers niet zou bereikt hebben, met vrouwen en kinderen erbij gerekend. Welnu, wij moeten nu even ronduit zeggen en wij zeggen het mot het allermeest genoe gen, do stoet van Leuven waar geene vrou wen of geene kinderen in te vindon waren de stoet van Leuven was vrij wat talrijker dan de Bruss«?lsche stoet met zijn duizenden vrouwen en kinderen erbij begrepen. Ziedaar het antwoord van de Belgische be volking aan de hatelijke taal der tegenpartij. Nu, wij vragen ons af wat zouden wij niet mogen verwachten, als de katholieke partij, de boofdorganismen van ons partijloven, zich eens maanden lang moesten bezighouden met eene algemeene wapenschouwing. Ja, dan zouden wij er toekomen, en wij alleen zouden daartoe bij machte zijn,om een leger van vijf honderd duizend man bijeen te brengen. Ge loofd zij God, die aan het katholieke Belgen- land Zondag zulken troostrijken dag heeft laten genieten. Nu staan wij ten strijde ge reed, en met al onze katholieke confraters zeggen wij Ja, wij zijn sterk en vol moed en wij zul len werken om de overwinning voor goed te verzekeren met de kiezingen van Mei 1912 15 hoofdpunten Om onze lezers en lezeressen, een klaar, Icortbondig en toch volledig verslag te geven van deze wijd-uiteenloopende feestelijkheden schikken wij de gebeurtenissen van den dag in 15 bijzondere hoofdpunten. De aankomst der betoogers Wanneer wij rond 10 uren te Leuven aan kwamen, waren er reeds duizenden vreemde lingen in de stad van de Alma Mater toe gekomen. Dichte drommen begaven zich door de Statiestraat naar de kuip der stad. De straten waren bijzonder goed bevlagd. In aller harten heerschte warme geestdrift, die nog aangevuurd werd door de schoonheid van den zonnedag. Hoewel het inrichtings- komiteit aan al de maatschappijen een klaar dagorde met de noodige aan wijzigingen had laten geworden, sukkelden velen toch verlo ren in de voor hen onbekende stad. Wij begaven ons eerst om eene malsche pint Munich. Als men uit een trein komt, die bestond uit 17 wagons met ongeveer 100 man per wagon ge kunt verstaan hoe wij als haringen ingepakt stonden, dan krijgt men dorst, en dan heeft men eene pint ver diend. Na enkele minuten uitrusting gaan wij tot eenige vergaderingen, zoo hij doze der Derde Ordelingen en bij de Vlaanvche Jeugd, doch er waren zoovele duizenden menschen opgepropt in die zalen dat wij blij waren, niettegenstaande de uitbundige hart kloppingen verwekt door eene onuitblusch- bafe geestdrift, uit dien benauwden lucht kring verlost te zijn. Het was er onuitstaan baar warm. Wij gaan nu geen uitvoerig verslag geven van de verschillende vergade ringen, doch ons bepalen bij de bijzonderste punten. De Algemeene Vlaamsche vergadering in den Alhambra. In den Alhambra komen er alle oogenblik- ke^gansche Vlaamsche maatschappijen toe gestroomd. Men heeft en dit is een goed gedacht de plaats van liet orchest voor behouden als perstribuun. Men kan er in en uitgeraken langs een kelder of langs oen trap. In den beginne was het tamelijk frisch in de zaal, doch het duurde niet lang. Rond half elf opende heer Rijckmans de vergade ring, docli zij was al begonnen met het krachtig zingen van den Vlaamschen Leeuw na Heeren Rijckmans spraken nog oud-minister Liebaert, Ficullien, Stock en Huyshauwer. De verschillende redevoeringen hadden betrok ofwel op M. Sehollaort., of wol op de kwestie van onderwijs en op de be tooging van 15 Augustus. Een hijzonder toegejuichte verklaring was deze van M. Huyshauwer, die zegde: als onze tegenstrevers het zuiver algemeen stem recht eischen omdat bet steunt op een natuur recht, welnu dan eischen wij het vrouwen stemrecht. M. Schollaert moest hier ook komen, doch hij werd te lang weerhouden in zijne rondreis naar de verschillende vergade ringen. J Stichting van een Bestendig Propaganda- komiteit President Rvckmans stelde aan de verga dering een motie voor, den wensch uitdruk kende dat er een bestendig komiteit zou ge vormd worden om katholieke propagande te voeren door het woord en de pen, om alzoo ons programma, en inzonder de schoolwet volgens onze verlangens te verdedigen. M. Schollaert zou aan 't hoofd slaan van dit komiteit. Wij zijn gelukkig dat de drie duizend ka tholieke Vlamingen dit voorstel zijn bijge treden het doet ons nog meer genoegen omdat wij zelfde eer hadden, geheel in het begin van het neerleggen van het le school- wetsontwerp Schollaert, de slichting van soortgelijk komiteit te vragen teAntwerpen; wij namen toen, als voorbeeld, de werking, der hoogeschoolcommissie onder Vlaamsch oogpunt. M. Schollaert heeft later in eene andere vergadering verklaard, dat hij volkomen ge negen was dit voorstel bij te treden. Ie>s dat ik u zeker kan verzekeren, zei hijhét is de medehulp van mijn besten wil. De algemeene Waalsche vergadering. Deze had plaats in de groote zaal van het College dor Jozéfieten. Do zaal is ai*c)ii-vol. Op het verhoog is de plakkaat van de Action Catholique van Brussel. Heeren Hymans en Huysmans hebben de handen op den rug gebonden zij hebben een toom aan en wor den geleid onder de zweepslagen van gezel Anseele. Daar wordt niet weinig mee ge lachen. Namen hier opvolgenllijk het woord, de Heeren Alex. Braun, Harmignie, Van Över- bérgh, de Limburg-Stirum, Liebaert en Louis André. De rede van heer Van Overbergh werd vooral toegejuicht. Wij halen er dezen zin uitOnze tegenstrevers willen de onzijdige school opleggen aan de vaders van 800.000 katholieke kinderen. Dat is dwingelandij. Nooit of nooit zullen wij ons hierin onder werpen Zooals ge ziet, mag de tegenpartij het voor gezegd houden. Juist terwijl M. André aan 't spreken was, verschijnt M. Schollaert in de zaal. De geest drift beschrijven, telkens M. Schollaert ergens verscheen, is niet mogelijk. De staats minister sprak er eene belangrijke redevoe ring uit. Wij stippen enkel dit aan Hei vraagstuk is gestelden het zal moeten wor den opgelost. (Langdurig gejuich). Bestendig komiteit voor de propaganda- werking Voorzitter Braun, stelt aan de vergadering dezelfde motie voor,als deze welke president Rykmans in de Vlaamsche zitting deed. Het voorstel wordt met vreugdegeroep aange zien. De Waalsche jeugd vergaderd In het Huis der studenten komt de Waalsche jeugd hijeen. Er zijn vele Jonge Wachten en Waalsche studenten. Om half elf opent M. Pirmez de vergade ring. Mgr Ladeuze en Heeren Wauwermans, de Lant8heere en Orban de Sivry zijn ook aanwezig, en spreken belangrijke redens uit. M. Schollaert wordt hij zijn binnenkomen op overstelpende Waalsche geestdrift ont haald. Het is middag als do zitting sluit. Vergadering der Vlaamsche jeugd De Fransche bladen zelve bekennen dat or in de vergadering der Vlaamsche Wachten en Studenten de meesten geestdrift was. In den grooten refter van het gesticht van het Heilig Hart heeft de Vlaamsche vergade ring plaats. Aan de bureelen, als voorzitter Heer Herman de Jonghe, verders Pater Rut ten, Heeren Frans Van Cauwelaert, Pitsaor, Heyman, Laporta, Verduyn, Delahayo. Staatsminister Schollaert is hier maar een oogenblik kunnen blijven, doch die oogen- klikken zullen tellen in zijn leven. Ieder zin die hij uitsprak werd onthaald op eene ova tie. M. Schollaert eindigde met deze woor den Dat vragen wij, dat eischen wij, dat zullen wij bekomen Eens M. Schollaert weg, is het de beurt aan advokaat Marck, dan aan volksvertegenwoordiger Frans Van Cauwelaert, daarna aan Pater Rullen om de geestdrift niet te doen ontvlammen, maar nieuw voodsel legevi*n. Al wie dio vergade ring heeft bijgewoond, zal met mij bekennen dal M. Van Cauwelaert wel waarlijk de af god is der Vlaamsche studenten, en met hem ook Pater Rutten,

De Volksstem | 1911 | | pagina 1