ÜS tea fegingen Os nationale betooging T EEN EN 'T ANDER €5 23 A. C3- 33 13 Ia getal. In geestdrift. In deftigheid. Een vuige streek Door een gendarm gedood Vertrek naar Kongo Droevige terugkeer De Marokkokwestie Zeventiende jaargzsta k' C0 J. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag $0 Augustus 19I ij ij ABONNEMENTEN? Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ëf ih TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 728, BUREELEN fE BRUSSEL Steenweg van Waterloo, 723. Bestuurder TE AALST Kerkstraat, Telefoon 114 J. Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN KI. aarifc. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3® bladz. {de regel) fr. 0.50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 .Recht, hers teil. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Het zal ons wel toegelaten zijn eene vergelijking' daar te stellen tussckon de twee politieke betoogingen welke in de maand Augustus plaats grepen, na melijk de goddelooze kartelbetoagmgr te Brussel en de katholieke betooging te Leuven. Wie zou ooit kunnen denken hebben dal eene belooging te Leuven op touw gezet, ter eere van een gevallen minis ter en maar vier ot vijf weken be werkt door een plaatselijk iomiteit, w ie zou ooit durven verwachten heb- 1) li, dat die betooging«oo schitterend l ng lukken Na de betooging van den 15 Augustus te Brussel, schreven! de kartelbladen: Nu gaan wij zien wat s j te Leuven zullen bijeenrapen. En de Peuple voorspelde zelf, dierf wed den (stout gesproken is hall gewonnen) dat er te Leuven maar één persoon zou zijn tegen te Brussel tien. 11e katho lieke bladen en wij zelf ook, hebben daarop geantwoord. Doch in der waar heid dachten wij, gezien voor ons de' ongunstige omstandigheden te kort van tijd, een gedeeltelijk persoonlijke belaaging, de slechte ligging, en meor andere, dat wij een heel deel on der het getal der karlelbetoogers zou den gebleven zijn. En nu. het is ganscb het tegenoverstelde. Wat wij verleden week nog als eene materieöle onmoge lijkheid zouden aanzien hebben, is nu werkelijkheid geworden. Wij over treden de kartelbetoogers, te Brussel, met onze betoogers in het provincie stadje Leuven wij overtreffen ze door ons getal, door de geestdrift der be- toogersen door het gehalte der deftig heid. De 'kartellisten met vrouwen en kin deren samen, kwamen tot 60,000 per sonen wij katholieken met. mannen volk alleen tot 80 a 100,000 man. .En de stad Leuven {-1-2,000 inwoners) kon ons natuurlijk zooveel niet geven, als Brussel (500 duizend inwoners). De geestdrift die er bij de Leuven- sche betoogers heersehte, zou men te. vergeefs gezocht hebben bij de kartel- mannen. Na afloop der betooging kwa men deze schoorvoetend weer de mannen van Leuven, gingen zingende huiswaarts en verspreidden overal •waar ze's avonds toekwamen, den'le venslust. Op gevaar af de woede van onze vijanden te ontketenen, waar wij nu eenmaal toch onze hand niet voor om- kceren, zeggen wij, dat er in onze be tooging een ander gehalte van men- schen was als bij die der kartellisten. Bij ons .geene laffe, en lage zinspelin gen, bij ons .geen liederen gericht tegen -bijzondere personen bij ons geen haat tegen dezen die een sportje hooger staan op de maatsohappelijke ladder bij ons geene ophitsing tot revolutie, gene verguizing van het vaderlandsch gevoel. De kartellisten, ja, hebben door tmnne handelwijze eene kerk doen sluiten zij hebben niet opgehouden te Zin een, te roepen en te tieren op de priesters en op al wat met hen in aan raking komt... Dat. was hun werk. Wij lieten hen echter met rust. Bij ons was het geen afbreken, doch op-; kouwen bij ons was het geen haat, doch liefde. Geen enkel opschrift heeft gezegd dat. het officiéél onderwijs moest afge broken of benadeeld worden, verre van daar Allen vroegen dat de vrije scholen wat rechtvaardiger zonden behandeld worden. Bij ons waren er geen opschriften die luidden Dood aan de geuzen Dood aan de vrijmet selaars Maar bet waren opschriften die de liefde deden gevoelen van den eene tot den andere. Zoo willen wij Vlamingen, dat op gebied van gods dienstig onderwijs, de Waalsche ka tholieken veel rechtvaardiger zouden behandeld worden. Zoo willen wij allen, dat niet enkel de rijke, doch dat ook de armste onder ons, de volle vrijheid bezitte in den keus der school. Terwijl Zondag' te Leuven die onver- geetbare betooging plaats greep, wa ren er kerels die zich niet schaamden briefjes uit te geven die om recht uit te zeggende openbare onzedelijkheid aanmoedigen. Zij zetten de arbeiders aan het neo-malthusianisme in te vol gen. De Belgische deftige menschen waren verontwaardigd over de verre gaande onbeschaamdheid van die god delooze gasten. Velen drukten er op dat het Wetsvoorstel-Woeste spoedig zou moeten gestemd worden en dat de schrijvers van zulke veroordeelbare dingen, heel streng zouden moeten kunnen gestraft worden. Daaraan ziet gezoo spraken de be toogers met wie wij te doen heb ben Het zou er lief uit zien, indien mannen die zulke princiepen in hoofd en hart dragen, ooit aan het bestuur van 't land moesten komen. Doch de betoogers van Leuven zul len over heel het land de wacht op trekken en er voor zorgen, die vijan delijke bladen en personen tot zwijgen te brengen. visschers zich dood stil houden dan raeenen die vraatzuchtige roofvisschen dat zij lijken zien en daar houden zij niet van. Dr Moore heeft zich bozig gehouden met het kweeken van sponsen zonder wortels, dewijl deze duurzamer zijn. Hij ging volgender wijze te werkhet dier sneed hij ia slakjes van 5 centimeters vierkant, welke men vasthecht aan palen welke onder in de z»-e staan. Die stukken groeien zoo goed dat zij na 18 maand 25 maal zwaarder wogen dan bij liét begin. Hot ns&c5ss*t Wie, wat en waar De Vlaamsohe Kermis van Sint-Jozef g veertien dagen, en dan wordt ze .geo pend met grooten luister... Duizenden en duizenden zullen zich eoifige genoeglijke uren verschaften op de Vlaamsche 'Kermis en tevens met dit plezier een werk van aller eerste klas, ondersteunen. Dc&mpei*ds.Do Staat geeft studie beurzen voor de laureaten vau de Hooge- school.Nu hebben er weer vier laureaten die beurs bekomen. Van die vier laureaten be lmoren er drie tot de Hoogeschool van Leu ven. Een ervan is priester, de twee anderen zijn pater capucien. Wat dommerikben toch! Het kartel verworpen te Eisene. De kartelkamerleden hadden getracht liet geschil te Elsene op te lossen om het kartel te kunnen sluiten. De socia listen van Elsone luisteren niet naar hunne Toode gekozenen, en hebben het kartel ver worpen. Te Antwerpen. De liberale volks bond van Antwerpen is niet content met de voorwaarden van 't kartel. Ze zullen niet alleen opkomen, zeggen ze maar ze zullen werken met voorkeurstemmen. Castro. Een zonderling Staatsman is toch wel Gastro. Wat men ook tegen hem uitriclite, hij weet zich altijd uit den slag te trekken. Men heeft al gedaan om hem uit Venezuela te houden. Hij was er in zonder dat men het wist. Hongersnood. In de provincie Anhui, in China, zijn bijna al de veldvruch ten vernield door de overstroomingen. De hongersnood zal er het droevig gevolg van zjjn. De socialisten vragen ver lenging van arbeidsduur. De socialisten beleggen tegen Vrijdag eene protestmeeting tegen de inkorting van den arlmidsduur in de vlasnijverheid... Hoe vies een dubbeltje toch rollen kan. De spons. De spons leeft in het water en houdt het midden tusschon dier en plant op 4 jaar tijd meet zij 18 centimeters. Waarvan zij leeft, en lioe zij zich voedt weet men niet. De grootste sponsenvisscherijon vindt men in Syrië, in de Adriatische zee en op de kus sten van Tunisie, maar sedert eenige jaren leveren Amerika en vooral de Floridaansohe kusten insgelijks sponsen zij komen ook van Cuba en de Bahama eilanden. Er zijn vele manieren om sponsen te vis sollen. De meest gebruikte wijze bestaat in 10 lot 15 meters diep in het water te dui kelen en de sponsen van de rotsen, waar zij zich hebben gehecht af te rukken Men bedient zich ook van de duikelaars- klok. Om te voorkomen dat men door de haaien verslonden worde, moeten de spons- TE HAiNE ST. PIERRE. De glasblazers wijk te Haine Sl Pierre, werd Zondag nacht dooreen vreeselijk drama in opschudding gebraoht. Het was kermis en een genaamde Jan Swonende te Charleroi, was den dag bij een zijner broeders, Henri S...., komen door brengen. Rond 111/2 ure 's nachts, ging de familie S...., voorafgegaan door een orgeldraaier over de Glasblazerijplaals, toen verscheidene personen hen in het gi inoet kwamen. Eene woordenwisseling ontstond, en zeke ren Frans M...., kreeg eene klinkende oor veeg. Eene worsteling ontstond. Twee gendar men der brigade van Morlanwelz, die in burgerkleedij waren,,en het tooneel hadden bijgewoond, kwamen tusschen. Zij werden echter door de twisters niet her kend, en een der gendarmen kreeg een ge weldigen slag met een kneukelijzer in het aangezicht. De gendarm werd erg gekwetst. Dit ziende, trok de andere gendarm zijn revolver en loste een scliot op dengene die zijn gezel den slag had toegebracht. Jan Sstorlte ten gronde en bleef op den slag dood. Hij had den kogel in de linkerborst gedrongen en deze had hem geheel door boord. Het lijk van Jan Swerd in eene nabu rige woning overgebracht, terwijl ook de gekwetsle gendarm zich in een naburig kof fiehuis moest laten varzorgen. Drie gendarmen te paard, moesten de gen darmen die in het koffiehuis belegerd wer den, komen ontzetten. Het parket is ter plaats geweest. delijk werden de reddingswerken aangevan gen, doch de ongelukkige werd niet meer teruggevonden. Men weet niet of hij door den stroom medegesleept werd, ofwel in de diepte zonk. De identiteit van den drenkeling kon nog niot vastgesteld werden. Ook werd liet lijk nog niet teruggevonden. Zullen zich op 2 September aan boord van de Leopoldville inschepen MM. Van Ermingen (8® vertrek) sektoroverste van le klas Vannitsen, Baugniot, Hubert, Bridoux, Duvivier, sektoroverslen van 2e klas Vuag- niaux (3® vertrek), bestuurlijke agent 2® klas; Achten (3e vertrek), Van den Eynde, Crom- hez. Buysse, Gilsoii (46vertr.), Pelet (3®vertr) bestuurlijke agenten 3e klas Van Camp (3e vertr.) postoverste De Becker (3ewertr.) Verhaeghe (id.), Thuysbaert (id.). Thisquen (2® vertr.) Gilot (id.), Bongon (id.), Deliége (id.), Vanderveken, Hollogne, Michaux, Hautfenne, Versobaftel, Canon, Philippe, Hennaut, Guerry, Devosse, Dessart, Depé- ron, Lemye, Teuwen, Van de Vyvere, Hen- nart, Danza, Vanhay, Baeck, Delsa, Jenot, Braeckman (5° vertr.), Van Ermingen (3C vertr.), Van Gils (id.), Ramby (2e vertr.), Gilli (4® vertr.), Karleson (3® vertr.), Rolleri (id.), Vinoke(id.), Jossiant (2® vertr.), Stae- lens (id.), Vermoersch (id.), Vervaeke, Gla- ser, (2? vertr.), Paucnenne, Lombaêrts, Dryvel, Denomerenoe, Simonini, Strada, Bomstein, Van den Kerchove, Firelli, Bou- langer, Corillon, Pesci (4® vertr.) Van Mal- deren, Glmid (3® vertr.), Karsten (id.), Sacré, Helmers (2® vertr.), Nordstrom (id.), Ilmo- nen, Chenuz (3® vertr.), De Muyer (2®vert.), Grauer (3® vertr.), Van Hoev (id.), Adams- son (2°-vertr.), Hennebert (3® vertr.), Labeye (2° vertr.), Drapier (4°vertr.), Ganscht (id.), .Brédart. (3® vertr.), Foëlen (2° vertr.), Jac quet (id.), Clerdent (id.), Goisse, Geers i(2® vertr.) Eene Antwerpsche maatschappij had Zon dag den stoomer Slad Zierikzee gehuurd, om oen uitstapje te doen naar Vlissingen. Hul reisje was opperbest afgeloopen en 's avonds legde de stoomer aan de Vlotbrug aan. De aankomst moest echter door een vreese lijk ongeluk gekenmerkt worden. Pas lag de stoomer stil en werden do loopgangen aangelegd, toen de talrijke pas sagiers als een man drongen, om van den stoomer te zijn. In het gedrang verloor een der opvarenden het evenwicht en rolde in het water. Onmid- GUNSTIG VOORUITZICHT. De keizer van Duitschland en minister Caillaux, hobben Zondag alle beiden eene redevoering uitgesproken, waarin zij spra ken over de groote weldaden en voordeelen van den vrede. In die omstandigheden is het moeilijk aan te nemen dat de vrede zou ge schonden worden door een van de beide lan den. EENE OPLOSSING. De Echo de Paris, zegt dat de onderhan delingen op deze 3 punten draaien 1°) Militaire, politieke en bestuurlijke herinrichting van Marokko door Frankrijk, een Fransch-Marokkaansch leger, de ont vangst der belastingen, enz. 2°) Toegestane waarborgen aan de econo mische belangen van Duitschland, betrekke lijk de douanen, da openbare werken, de mijnen, enz. 3°) Territoriale vergoeding aan Duitscli- lands in verhouding met de toegekende voordeelen van Frankrijk in Marokko. Over die 3 punten loopt nu de bespreking. TE Ï-.ETJVE1V De waarheidsliefde der tegenpartij. De liberale pers is het hart in. Nu dat kan niet verwonderen. Over enkele dagen schreef ze nog dat er te Leuven ten hoogste een 5 a 6000 man ging zijn. Als men zijne lezers zulke ezelarijen heeft opgediend dan is het toch n:aar moeilijk later te moeten gaan zeggen dat men zich bedrogen heeft, want dat er in plaats van 5 a 6000 er ongeveer honderd duizend manifestanten naar Leuven zijn gegaan. Enkele cijfers. De Chronique, die diepe vlaamschha- tende gazet, schat het op25,000 man, en dat is dan nog met eene groote toemaat,niet waar Chronique De Etoile heeft het op zoo iets van 40,000 man de Petit Bleu •heeft er 45,000 gezien. De Dernière Heure die niets ziet dan sport, en liefdedrama's, heeft te Leuven en kel bij toeval 't is immers de moeite niet waard een kleinen stoet gezien, zonder geestdrift. Honderd duizend katholieke betoogers, gij die net zooals wij van half twee op de plaats stonden, en enkel om zes uren klaar kwamen om naar de statie te gaan wat dunkt u van de waarheidsliefde onzer tegen strevers Is het dan te verwonderen dat er zoovele valsche punten zijn in de geschiede nis, wanneer zij wordt opgemaakt door man nen met zulk gehalte slechte trouw bezield. De liberalen krijgen een gepast antwoord. De Eclair heeft te Brussel een libe rale correspondent. Deze liberale journalist werd naar Leuven gezonden. Welnu deze liberaal heeft er niot 25,000, of 40,000 of 45.000, maar 75,000 geteld en het getal 75,000 opgegeven aan de Eclair Ziehier onze Belgische liberalen in deftLe papieren De Peuple heefter 70,000 gezien. De Peuple van Brussel, hoewel zeer zeker het minimum getal betoogers opge vende, zegt dat men het getal deelnemers mag schatten op 70,000 man. Pakt dat vast, liberale Chronique Etoile -", Petit Bleu» en andere waarheidsrainnende hladem Pakt vast, het is het brevet uwer eerlijkheid en rechtzinnigheid De Indruk bij de Tegenstrevers. De «Peuple» schrijft over onze overmach tige en overweldigende betooging De indruk over heft geheel die er schijnt uit voort te vloeien, bewijst dat het clerica- lisme is, en zonder twijfel in België nog lang eene enorme macht van dwsmelting zal blijven, eene geduchte wcorslandsmach! .met de welke men zal moeten afrekenen Hij herhaalt dan het getal deelnemenden Wij schatten de betoogers van Leuven op 70,000 en laat er eenigo regels verder deze bedenking op volgen Het is eene enorme mobilisatie van klaarhlijlcende krach ten, waarvan niemand het bestaan ontkent». Het is onbetwistbaar dat de oude katho lieke partij reserven heeft vau wilskracht, van goestdrift, van overstelpende slrijdzuch- ligheid, en het zou dwaas zijn hem de macht le ontkennen- van 100,000 betoogers op de heen te brengen. Hunne liefde tot het volk De liberale bladen zouden best doen hun vuigen laster voor eigen rekening, of liever voor rekening hunne)' bondgenooten te hou den. Volgens die volksgezinde liberale bladen, waren het in Leuven niets dan troe pen met verwilderde, lage, gemeene gezich ten. Zie zoo dat is goed Onze deftige bevolking, onze fiere, kloeke, gezonde en sterk-gespierde katholieke burgers uitmaken voor al wat plat en gemeen is en hunne bondgenooten, waarvan er velen zoo beestig- zat liepen op 15 Augustus, die mannen voor opzetten als het kruim, het uitverkoren ele ment van de Belgische natie, dal is waarlijk blijk geveu van de domste pretentie die iemand kan bezitten en verblinden. De Peuple zegt dat er Leuven veel minder burgers en fabrikanten waren dan te Brusselen dat bij de katholieken do negen tienden werklieden waren. Welnu, is het niet gelijk wij het altijd gezegd hebben De katholieke partij is de ware en de echte volkspartij. De vechters De Matin van Antwerpen geeft ver slag over de opstooten en bewijst klaar en duidelijk dat zij verwekt werden door de an tiklerikalen. Op verschillende plaatsen heb ben de gendarmen moeten chargeeren Onze katholieke kinderen aangerand door antiklerikale kerels Zondag had te Geeraardsbergen een groot katholiek turnfeest plaats. Het patronaat van Molenbeek was er ook henen gegaan. 's Avonds bij het naar huis keeren,werden de kinderen van de Patronage rond de Beurs in Brussel door 150 liberale en socialistische Jonge Wachten aangevallen. 3 kinderen moesten in eene apotheek verzorgd worden. Als het spel volop in gang was, kwamen de katholieke Wachten van Sint Gilles daar voorbij, juist van Leuven komend. Nu maak ten zich de antiklerikalen rap uit de voeten. Ze zouden een kwaad half uurtje gaan bele ven hebben. Eenige rekeningen Het juiste getal reizigers kan nog niet op gegeven worden, doch dit is reeds uitge rekend. In de statie te Leuven zijn er 60000 reizi gers toegekomen in de statie van Ileverlé 5400. Bij die 65400 moet men voegen de 15000 man die uit de omstreken van Leuven zijn gekomen, waarvan de meesten te voet. Aan dio 80000 moet men toevoegen de reizi gers gekomen met de drij lijnen van Diest, Tervueren en Jodoigne, die te Leuven aan komen. Eene uitdaging aan de tegenpartij Wij dagen de tegenpartij uit om te bewij zen, hoe het mogelijk zou kunnen zijn, dat de betooging van Brussel die maar zoolang duurde als de betooging van Leuven, met dit versohil dat er in den stoet van Brussël, ope ningen waren die5, 10 zelfs 14 minuten duur den, en ook 2 oponthouden,en dat te Leuven geen enkel oponthoud werd gedaan, dat al de maatschappijen ruig aaneen aansloten en ten tweede, dat te Brussel de betoogers voorhij de tribuun gingen in processiestap, en dat te Leuven wij gingen op militairen stap, ja, •bijna liepen voorbij de eeretrihnun wij vra gen de tegenpartij ons te willen bewijzen hoe er alzoo te Brussel 100.000, 200,000 of zoo als' de Meuse schreef, 500000 betoogers zouden kunnen geweest zijn, en te Leuven enkel 75000, 45000, 40000, of zooals de Chronique schrijft 25000Wij wachten naar het bewijs. Nog een raad aan de tegenpartij. Op 15 Oogst kwamen le Brussel in de statiën 48260 betoogers toe volgens ofli- cieele opgaven. Welnu, wij verzoeken drin gend onze tegenstrevers insgelijks hetzelfde to doen voor onze heloogiitg, en aan den Siaat te vragen hoeveel betoogers er Zondag met de treinen te Leuven zijn aangekomen. De bladen der tegenpartij hebben niet dirr- ven schrijven dat er bij hen maar 48260 be toogers met den trein toekwamen doch, wij zijn zoo benauwd niet, en wij geven onze tegenstrevers, de stellige verzekering dat wij het getal reizigers gelijk het door den ijzeren weg officieel zal worden opgegeven, dat wij dit getal aan onze lezers zullen be kend maken. Voelt ge nu antiklerikalen het verschil dat er bestaat tusschen de katholieke en de antikatholieke pers? Telegrammen. De II. Vader, de Koning. Mgr. Merrier en Baron de Broquoville hebben ©lk een schoon tegon-telegram gezonden aan M. De Becke-Reiny, als antwoord op het telegram door de Leuvensche katholieken gezonden aan deze Doorluchtige Personaliteiten»

De Volksstem | 1911 | | pagina 1