'T EEN EN' 'i AMO Naklank van de katholieke Betooging te Leuven. Eigen Haard is goud waard G3LA3D EENSGEZIND Hevig tempeest De nieuwe Pastoor van St. Jozef, Aalst Zeventiende jaargang n' 202. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 31 Augustus 1911 ABONNEMENTEN; Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posthureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELENs TE AALST KerJcstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. TE BRUSSEL 728» Steenweg van Waterloo, 728. AAN KON DIGI NGEN i' KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. (da regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Wie is er niet door getroffen ge weest, dat men Zondag te Leuven, waar 100,000 Belgen samenkwamen, waaronderWalen en Vlamingen, mili taristen en antimilitaristen, democra ten en conservatieven, werklieden en burgers, boeren en stedelingen, wie is er niet verwonderd geweest dat er on der die tienduizenden en nog tiendui zenden mannenmenschen, geen zweem van verdeeldheid te merken was. Wel werd er voorafgaandelijk gevreesd dat er kleine schermutselingen zouden ont staan zijn tusschen de Waalsche en de Vlaamsche jeugd, doch er is niets van Integendeel Op zeer vele plaatsen werden de Vlaamsche groepen door hunne Waalsche broeders geestdrittig toegejuicht en do Vlamingen hebben niet nagelaten evenzoo te bandelen te genover den Waalschen stam. En zoo kwam het dat wij in zekere oogenblik- ken de Walen hoorden roepen uit volle borst Vivent les flamandsen dat de Vlamingen met hun krachtige stemmen tegen riepen Leven de Walen Zoo werd die heerlijke, on overtroffen Leuvenscke katholiekendag bezegeld met eene ware volksverbroe dering. Tusschen die duizenden uit allo hoeken en streken van ons dier baar Vaderland toegestroomd, was er maar één gevoelen, één harteklop, ééne ziel. het was de verantwoordelijkheid van den last die weegt op ieder katho lieken strijder, het was de zelfbewust heid, en het weten, dat wij allen, strij den voor een zelfde en onsterfelijk ideaal het was het vaste gedacht, dat v ij allen kinderen der Roomsche Kerk z'jn en dat er in den school der Kerk geen kwestie is als hel den godsdienst betreft, of wij Russen, Engelschen, Amerikanen, Duitschers of Belgen zijn, maar enkel en alleen Roomsch-kalho- lieken. Vergelijkt daar een oogenblik mede den stoet van 15 Oogst te Brussel. Dc oerste en de laatste kreet die men hoo- renkon, van den vroegen morgen tot laat in den dag, was A bas la calotte. Was het onder dit air niet, dat de Aalstersche liberalen hun lokaal ver lieten En in d "t, wat tegenstrij digheden, wat luuc.ijkbeden, wat gods diensthaat Op sommige banderols zag men priesters, in potsierlijke en belache lijke houding geplaatst, die met groote gebaren, kinderen bij den kraag vatte- 'den en deze in de school schupten. Op andere waren er afbeeldsels van pries ters met eene flescli wijn het kan ook eene flesch bier beduid hebben voor hun wezen zaten en er lustig uit zagen als echte drinkebroers. Als de antiklerikalen voorbij eene kerk kwamen, dan werd er geschui feld en gehuild en getierd, al erger of ze bezeten warenDe kristene men- schen die uit de Kerk kwamen, wer den allerlei venijnige benamingen en eorlooze schimpwoorden naar het hoofd geslingerd. Van dit alles was er in den stoet van Leuven niets te bespeuren. Er werden deftige en aangename strijdliederen gezongen. Bij de Vlamingen klonken vele gelegenheidsgezangen op Schol- laert en getoonzet op het een ol ander gekend lied, zooals Ifet Artevelde- lied Naar Wijd en Zijd Bij de Walen was het insgelijks zoo. Verder klonk het den ganschen dag door van Vive la calotte en Wij eisehen vrijheid in de school De strijd tusschen burgers en werk lieden bleef op 15 Oogst ook niet ach terwege. Aanhoudend hoorde men de Carmagnole de Internationale en de Qla ira spelen door de socia listische harmonieën en fanfaren en de socialisten lieten niet na de verfoei lijke woorden van die echte revolu- tionnaire liederen mede te zingen. De liberale handelaars en burgers konden niet beter doen, dan die schimpen, schampen en bedreigingen ten hunner opzichte verduldig verdragen, of geba ren van ze niet te hooren of niet te verstaan. Doch het geeft geen wonder, dat er in zulke omstandigheden geen geestdrift heerschen kan. Zulke zaken zijn veel eerder geschikt om in oorlog te gaan tegen elkander,dar. wel om zich te verbroederen onder den genieen- schappelijken haat, dien zij de Kerk en het Kruis gezworen hebbea Daar hebt gij een ldein gedacht van het onzaggelijk verschil en de kolos sale verdeeldheid die er heerschten in de rangen van de betoogers van 15 Augustus. Te Leuven daarentegen was het een enkele liefdevlam, een enkele strijd lust, een enk"le verzuchting om ten strijde te trekken voor al wat goed, schoon en waar is, en dat alzoo ook noodzakelijk het volk moet ten goede komen. Jubelen en juichen wij het dus uit, niet alleen omdat de betooging van Zondag, zoo overmachtig en zoo grootsch en zoo indrukwekkend is ge weest, maar ook, omdat die dag bewezen heeft, hoe echt, hoe diep, hoe vast, hoe onuitroeibaar de eendracht is, die wezenlijk het katholieke België bezielt. Iloog de harten, want de strijd die gaat aanvangen, belooft een uitzon derlijke triomf te zullen worden, dank de aloinlieersekeiide eensgezindheid Niet t'akkoord De «Chronique» zegtEr waren te Leuven 25,000 man de Etoile beweert 40,000 de «Petit Bleu» geeft toe 45,000 de Peuple schrijft dat 70,000 niets te veel is geschat, de lib- r<tle correspondent van de Eclair beweert er 75,000 geteld te hebben. Van den anderen kant zagen er die bladen op 15 Augustus, van af 100.000, 140,000, 200,000, 250,000, tot 500.000. De Staat echter die er het ergst zijn broek heeft aan gescheurd, heeft maar 48.260 koepons ver kocht aan de betoogers. Nu zullen wij afwachten, hoeveel hij er heeft verkocht aan de betoogers te Leuven... En ze gr en dat er men sc li en zijn, die door de herhaalde leugens van de goddelooze bla den, toch eindigen op den langen duur, al die leugens voor klinkenden munt aan te nemen. Wanneer zullen toch eens hunne oogen opengaan Eene Vlaamsche Kermis. Wat is dat, eene Vlaamsche Kermis Wel, dat is eene kermis gelijk een andere, doch met dit verschil dat er daar altijd plezier en vreugde wordt gemaakt, want dat er het onmogelijke gedaan wordt om de menschen tevreden te stellen en gelukkig te maken. Zulke plezante - Vlaamsche Kermis wordt er binnen een tiental dagen geopend op St-Jozef en in de stad Aalst en omlig gende gemeenten wordt er bijna over niets anders gesproken. Laat nu eerst de betoo ging van Leuven uit bot hoofd zijn dan zal men eerst voor goed beginnen er over te klappen. Zoo moet het zijn, het is immers voor een schoon werk 1 Opslag van de melk. Deboe ren beginnen het ook te kennen.Overal moe ten de menschen meer prêe hebben, overal is er spraak van opslag. Nu de boeren zijn ook menschen die moeten werken en heel dikwijls heel hard moeten werken. Zij heb ben dan ook wel een beetje gelijk, dat zij evenals iedereen, opslag vragen. Het ergste van al is, dat het hier de klanten zijn, die den opslag moeten betalen. In Ant werpen en Brussel kost een liter melk nu reeds 0,25 fr. en bij sommigen al 0,30 fr. Te Parijs is het wel 0,50 fr., en zelfs0,75fr, doch weest gerust, we zullen er met den tijd ook wel komen Kartel te Antwerp en. Het zit dus niet in den haak. De liberale bladen schrijven het zelf. De liberale volksbond zegt Wij hebben liever geen enkelen kan didaat, dan minder kandidaten dan bet getal dat ons rechtvaardiger wijze toekomt. Zij hebben wat uitgestoken met hun kartel Dat zij er wel mee varen l Er is te Leuven veel verteer gemaakt, en de nering der stad heeft er een schoonen stuiver aan verdiend Van 's morgens af tot 's avonds laat waren er 80,000 vreemde lingen, en in alle verteer- drank- en eethui zen was het gedurig een in- en uitgaan met heele groepen. Maar de kar tolmannen van Leuven hebben daar 's namiddags sloornis in gebracht. Hun ne gemeene aanvallen, bedreigingen en laffe, aanrandingen tegon de betoogers hebben voor gevolg gehad, dat deze, nadat zij den doortocht van den stoet hadden afgelegd, zich niet meer gewaagd hebben in de straten waar de socialistische slraalloopers zich be vonden, om verdere onlusten te vermijden. De betoogers bleven dan rond het Statie- plein en de Statiestraat, en verscheidene straten hieven onbezocht door de vreemde lingen, zooals de Brusselsche, Dietsche en Mechelsche straal, de Vaartstraat, enz waar de meeste Leuvenscke neringdoeners wonen. Ook is door dezen luid en algemeen protest gedaan en hebben zij hunne misnoegdheid openbaar laten kennen aan de plaatselijke liberale overheid, die de socialisten open baar vrij heeft Ia tea begaan met hun laffe en ruststorende aanrandingen. Het gevaar van liet kartel is hier wederom eens klaar gebleken voor alle menschen van orde en eer. Men weet dat de liberale burgemeester van Leuven, als bijzonder persoon, een krachtdadig en gezaghebbend man is. Doch zijne verbintenissen en verplichtingen aan de socialistische woelmakers* met dewelke hij het kartel sluit, hebben hem tot ware lafheid en pliclitvergetenhéid gebracht. Men weet dat de polieiemaatregelen onvoldoende ge nomen waren,.dat er bijna nergens policie- agenlen te zien waren, dat het op bevel van hoogere overheid fas dat de gendarmen gevraagd waren. Zonder de aanwezigheid en de dappere tusschenkomst der gendarmen zouden de grootste onlusten gebeurd zijn. Dat zijn feiten die aan alle deftige burgers tot gelijk welke partij zij behooren, de oogen moeten openen en hun doen inzien welke groote gevaren het samenspannen van socia listen en liberalen oplevert voor de openbare rust en orde. Enkele bijzonderheden. Men geraakt niet uitgepraat over de "kolos sale betooging van Zondag. De Nouveau Précurseur liberaal dagblad van Antwer pen, geeft als aantal betoogers80.000 deel nemers. Al de katholieke bladen zijn bet eens om te zeggen dat de betooging van Leuven die van Brussel verre overtroffen heeft. Wie had zulks ooit kunnen denken Hoeveel personen zijn er Zondag te Leuven geweest Hier volgen de officiëele cijfers, die ons heden medegedeeld werden botreffende de getallen reisKaarten die Zondag te Leuven en te Heverlee ontvangen werden. STATIE LEUVEN Gewone coupons 9,237 Socielaires 35.590 Abonnementen en dienstkaarten 13,000 Na 14 ure 1,500 Aan de ontvangst 2,000 61,327 Het geial coupons woog 35 kilo. TE HEVERLEE Gewone coupons 1,018 Societaires 4,380 Abonnementen en dienstkaarten 1,000 Na 2 ure namiddag 250 Aan de ontvangst 120 6,768 In die getallen heeft mon als manifestan ten Leuven. Gewone coupons 8000; societaires 35590; abonnenlen, dienstkaarten 12000 na 14 ure 1500 aan de recette 1500. 't Zij voor Leuven 58,590. Voor Heverlee als betoogers. Genomen coupons 900 van de 1018 societaires 4380. Van de abonnenten en dienstkaarten nemen wij de 1000 in hun geheel. Na 14 ure, 200 der 250 en aan de ontvangst 120, dat maakt voor Heverlee 5600 betoogers. Tezamen dus Leuven 58.590 Heverlee 5,600 64,190 De stoomtrams der drie lijnen Dicst, Gildonacken en Tervueren gaven 3,500 67,690 Dus 67,690 kaarten in twee statiën en stoomtram. Voor Leuven en al de omliggende gemeen ten die te voet, per rijwiel en rijtuigen naar de stad kwamen, tellen wij het nietigo cijfer van 12,000 dus rond cijfer 80,000 man was er Zondag te Leuven, eer meer dan min. Laat nu alle cijferaars der blauwe en roode kampen maar komen met hun fantastische cijfers. Men deed te Lourdes met ons mee. Eene Belgische bedevaart was Zondag te Lourdes. Het komiteit van Leuven ontving uit Lourdes 't volgend telegram 1500 Belgen, te Lourdes vereenigd, zijn uit ganscner harte met hunne broeders, die te Leuven betoogen en Staatsminister Schol- laert en zijn schoolontwerp toejuichen Een fijne kneep van M. Kurth. Uit de redevoering van M. Kurlh De antiklerikalen doen mirakelen. Zij vervoeren met 48.260 koepons 200.000 man 1 Fijn ge- douwen, professor Kurth in de Vereenigde Staten (Amerika) 20 dooden Verscheidene miljoenen schade Uit Columbia (Ziud Carolina) wordt ge meld, dat tijdens een vreeselijk tempeest, de woelige zee overgroote schade heeft aange richt op de kusten. Alle gemeenschap per spoorweg is afgesneden en de telegrapliische verbinding met Carlstown is onderbroken. Uit Brancheville wordt gemeld, dat het dak der statie van Carlstown door hot tem peest afgerukt werd. Li de statie zelf stond het water drie voet hoog op de kaaien. Reizigers die uit Carlstown te Branche ville aankwamen, zeggen dat verscheidene honderden personen, in nood verkeeren op het verlaten eiland Sullivan. De schade te Carlstown en in den omtrek, mag zonder overdrijving op verscheidene miljoenen dollars-gwekat ifii Een twintigtal personen zijn door de gol ven medegesieept en verdronken. Er wordt ons van verschillige kanten om inlichtingen gevraagd over het doel en de voorwaarden van ontleenen aan do Maat schappij Eigen Haard, van het Arrondisse ment Aalst. Wij geven deze inlichtingen met genoegen, daar it werk een uiterst schoon maatschap pelijk werk is. Doel. De maatschappij heeft voor doel aan den werk- of ambachtsman do gelden te leenen die hij noodig heeft voor het aan schaffen van eene eigone woning. Zij neemt hypotheek op het verkregen goed. Voorwaarden. Het ontleende geld wordt teruggekeerd in een overeen te komen getal jaren (10, 15, 20, 25) door maande- lijksche stortingen, doch liet staat de ontlee- ner vrij de aflossing ten deele of ten gelieele le doen vóór liet vcrloopen van den bepaal den termijn. In alle geval zal de aflossing moeten geschieden vóór dat hij den ouderdom van 65 jaar bereikt heoft. De leeningen mogen de 5000 franken niet te boven gaan. Zij bedragen nooit meer dan de 9/10 der volle waardo van bet buis indien de ontleoner eene gemengde verzekering op het leven aangaat, de 5/6 indien hij geene verzekering neemt. De gemengde verzekering op het leven wordt aangegaan mat de Staatsspaarkas zij heeft voor doel de erfgenamen van den ont- leener, (dus gewoonlijk vrouw en kinderen) geheel en al to ontlasten, indien deze kwam te sterven vooraleer hij de volle aflossing- gedaan heeft van de ontleende sommen. Leeningen met verzekering worden toe- geslaan aan den intrest van 3,75 ten honderd 's jaars. Leeningen zonder verzekering aan 4 ten honderd 's jaars. De onlleener moet zich verbinden het huis zelf te bewonen en geene herberg te houden. Om eene leening te bekomen moet men 1. Gekend zijn of voorgesteld worden door eenen per»oon gekend van een bestuurlid. 2. Een plan en een bestek van de beslaande of te bouwen woning aan het bestuur doen geworden. Deze maatschappij gesticht in 1809 heeft reeds meer dan 750,000 fr. uitgeleend on meer dar. 380 werklieden en landbouwers van het arrondissement eigenaars gemaakt van eene gezonde woning. Do maandelijksche afkorting overtreffen slechts weinig de gewone huishuur, liet is dus eene plicht voor eiken vooruitzionden mensch te onderzoeken of hij ook geen eige naar kan worden van zijn huis. Voor inlichtingen zich te wonden tor maat schappelijke zetel, Statiestraat, 21 Aalst, of bij don Heer Felix Van Laoduyt, schrijver en ontvanger der Maatschappij, Groote Markt, Aalst. De Eerw. Heer P. L. A. PUISSANT Gisteren deelden wij reeds mede dat do Eerw. Heer P. L. A. Puissant, tot pastoor van St. Jozefsparochie te Aalst benoemd was. Wij bieden thans onzen lezers zijn portret aan, benevens eene korte beschrijving van zijne geestelijke loopbaan, alsook van het geen hij reeds tot stand bracht op maatschap pelijk gebied. Geestelijke loopbaan. De Eerw. Heer P. L. A. Puissant, werd geboren op^ 31 Oogst 1S63, te Sulsique en priester gewijd denlS/sepiemTier tsao. Hij zal dus op 18 September aanstaande, zijn zilveren jubelfeest reeds kunnen vieren. Pas bad do jonge leviet de Heilige pries terwijding ontvangen, of zijnen buitengewo nen geest, en het gemak zijner taal, deden hem als professor naar 't collegie van Eekloo zenden. Hij bleef er tot 12 Oogst 1892, datum waarop hij naar Zelzate gezonden werd om er als professor en tevens als bestuurder der lagere en middelbare scholen, der broeders van liefde op te treden. Hier vooral gaf hij blijken van onvermoei- baren werklust en nij wist dezen werklust zoowel aan zijne medeleeraars ais aan zijne leerlingen over te zetten. Ook zijn de zege pralen, door de leerlingen van het onderwijs gesticht van Zelzate behaald, niet meer te tellen. En niettegenstaande de E. II. Puissant, daar reeds voldoende werk had, en hij dat werk tot elks voldoening wist af te leggen, droeg Z. D. II. Mgr. Stillemans hem ook nog de taak van geestelijken bestuurder van het krankzinnigengesticht van den H. Joannes te Zelzate op, den 25° Februrri 1905. De E. II. Puissant besteedde dus zijne hoste krachten, aan de opvoeding der jeugd en aan de verpleging des menschelijke krank heid. Maatschappelijke werken. Doch zulks was niet genoeg voor den moedigen priester. Hij kon zich niet verge noegen met do jeugd en de lijdende mensch- heid. Hij wilde zijn ©venmensch ook nog met raad en daad bijstaan in zijne wereldsche zaken. De E. II. Puissant zette zich dus aan hel werk en weldra zag men overal te Zelzate en in den omtrek, pensioenkassen, veeverzeke- ringsbonden, bonden van onderlingen bij stand enz. slichten. Deze bonden en vereenigingen groeiden en bloeiden en brachten of vermeerderden de welvaart in de streek. Het was vooral de kleine landbouwer, do hoeren werkman, tot welken do E. H. Puis sant zich richtte De boerenwerkman heeft geen vee, hoogstens een zwijntje, dat dan ook met jaloerscho zorg opgepast werd. Doch, wanneer eene of andere plaag het diertje aantastte, was de arme man om zoo te zeggen ten oudere gebracht. De E. 11. Puissant stichtte de zwijnen ver rekering en dezo vond weldra overal navol gers. bij zooverre dat de E. II. Puissant in Oost-Vlaanderen alléén, meer dan 80 dezer verzekeringen hielp of deed stichten. Er steeds op uit zijnde, om zijn e venmensch to helpen, en vretende, dat bijaldien eene verzekeringsmaatschappij, al te veel dieren te betalen hebbende,te niet zou gaan, stichtte hij weldra feeno provinciale her verzekerings kas, waarvan hij voorzitter gekozen word. 't Zijn dus vooral do lieden der lagere

De Volksstem | 1911 | | pagina 1