Eendracht in de partij 'T EEN EN ANDER Laffe aanslag op een priester. De Betooging van Leuven De Sociale Week te Leuven Zeventiende jaargang nr 203. Q BAOBLAD te Sint'Petersburg De Marokkokwestie VREESELIJKEVADERMOCRD Slachtoffers hunner onvoorzichtigheid. Een lijk in een reiszak te Marseille 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 1 September 1911 ABONNEMENTEN? Zes mnanden 4 (ranken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL 728, Steenweg van Waterloc, 728. TE AALST Kerlcstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuff'el-De Oendt. AANKONDIGINGEN!' KI. aanlc. (1 tof 4kl. reg.) fr. 0,60 3* bladx. ide regel) fr. 0,50 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rekt amen (per regol) fr. 1.00 Gemengd nieu ws (per regel) fr. 2,00 Recht, hersteïl. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Veel werd er gewezen op de nood zakelijkheid der eendracht, en met alle rechten rede. In den loop van dit jaar is de eendracht der katholieken wel zoodanig gebleken, dat zij vóór dezen nooit haar's gelijken heeft gekend. In de partij rijzen somtijds moeilijkheden op, en die zullen er altijd oprijzen, doch moeilijkheden zijn gemaakt om op te lossen, zegde M. Helleputte op het congres te Mcchelen, en dat is zeer waar. Doch de vraag is: Hoe de moei lijkheden opgelost Het antwoord is eenvoudig. Van weerszijden moeten er toegevingen ge daan worden, en die toegevingen kun nen geschieden als er langs beider kanten goede wil in 't spel is. In onze rongen heerschen er ver schillende strekkingen en dat is na tuurlijk. Wij zijn niet zooals de socia listen, de partij van éénen stand wij rijn niet als de liberalen eene partij van eenige eenzijdige begrippen wij streven naar harmonie, naar vrucht bare en vruchtdragende samenwerking van alle belangen in de maatschappij. In onze partij is het dus noodig dat er verscheidenheid in gedachten en voor stellingen mogelijk wezen. De leuze van het Duitscho Centrum moet zijn, zegt August Reichensperger Einig- keit nicht Einerlciheit. Dat is wel zoo De wil van enkelen, z.elfs die van eene meerderheid, te wil len opdringen aan alles, ook als het niet gaat om eene levenskwestie, ver andert onvermijdelijk den werkkring der partij en ontwikkelt langzamer hand, zooals alle alleenheerscherij of absolutisme, inwendige conllikten, die bij voorkeur losbarsten op de hache lijke oogenblikken. Wilt gij het gedacht kennen van Mer Schaepmar. in deze zaak Hij schreef het in zijn Chronica van 20 Mei 1901, meer dan 10 jaar geleden dus Onze éénheid is geen kraakporselein, zij is zelfs meer dan een stevige paal. Zij is een vaste burcht, een toren met schilden omgordeld, van granietblokken, met cement en bloed aaneengeklonken, rustende op de le vende rots. Die éénheid valt niet uiteen, omdat ginds op één der kanteelen een paar schildknapen twisten over de meerdere of mindere waarde van het stompe of bet spitse zwaard. Als men de éénheid der partij aan schouwt, zooals Dr Schaepman ze be schouwde en beschreef, en zoo moet toch de éénheid opgevat en verstaan worden, dan mag men met rustig ge moed onze partij haren weg laten ver vorderen. Doch wat er volkomen en absoluut onontbeerlijk is om de één heid der partij te behouden, het is de goede wil, en het zijn de goede inzich ten. Carlyle zegt dat het beste middel om de eendracht te behouden, niet is de halsbandmelhode, de eenheidsdwang maar een levend verantwoordelijk heidsgevoel en een zelfvergeten liefde voor de gemeenschappelijke zaak. Heeft men die gedachten eerst wel gewikt en gewogen, dan mag men zeg gen Wie zich uit hoofde dier ge dachten, IN ZAKEN DIE NIET HET GROND BEGINSEL raken, van zijne vrienden scheidt, dient nog de eendracht der partij, want. hij dient ze in den geest van 't volk, dat de verscheidenheid van zijne grondbelangen wil terugvinden in zijne afvaardiging Het is inderdaad zoo Over jaren reeds was er sprake van den Grooten Doorsteek te Antwerpen, van de ha venwerken te Brugge, van den Kunst berg van Brussel, van de verfraaiïngs- werken te Oostende en te Spa, van de toekenning van toelagen aan verschil lende werken en inriebtingen, van de Verbinding tusschen de Brusselsche Noord- en Middenstatie, van het ver- hoogen van jaarwedden aan het per soneel, van het vaststellen van de aan komst- en vertrekuren der treinen, van het toekennen van een pensioen aan de mijnarbeiders van de veranderingen toe te brengen aan de pensioenwet en meerdere maatschappelijke wetten, van het opbeuren van den middenstand en het oplossen der Vlaamsche grie ven, en nog honderd andere punten van meer ondergeschikt belang. Van al die punten is er geen kwestie van grondbeginsel voor de partij. Het punt waarop alle katholieken het eens zijn er, het onvoorwaardelijk eens moeten zijn, is de godsdienst. In al de wetten en koninklijke besluiten zal men rekening houden de belangen van den godsdienst niet te schaden. Zijn deze belangen gewaarborgd, dan kunnen de katholieke gekozenen, zon der vrees voor éénheids- of eendrachts- verbreking, hunne onderscheidene opi nion verdedigen. Thans echter is de strijd die gaat geleverd worden, omschreven tusschen twee elkander vijandig-gezinde mach ten. Rechts, het geloof en de liefde. Langs dezen kant scharen zich al dezen die kinderen zijn van de katholieke Kerk en ook dezen, die orde en vrede lievendheid plaatsen vóór wanorde en omwenteling. Links staan het ongeloof en de haat. Daaronder, scharen zich al dezen die afbraak hebben gedaan met de Kerk en deze vervolgen met eene verwoede razernij Buiten een dier twee kampen is er voor den Belgischen burger geene plaats meer. Sommigen zullen wel zeg gen dat zij noch van 't eene noch van 't andere deelmaken, doch in de hui dige omstandigheden is dit volkomen onmogelijk. De linkschen zeggen Weg met de kloosters weg met de zusterkens weg met de gasthuisnonnen Geen vrijheid voor de katholieken geen school voor den kristen huisvader. Wij, mannen van rechts, we zeg gen Gelijkheid, vrijheid en verdraag zaamheid voor alle Belgen, en zoowel eene school voor de kinderen van den katholieken huisvader, als voor deze van den niet-katholieken familieva der. Daarin zit de beteekenis van den toekomenden strijd, en hierin zijn alle katholieken onafscheidbaar ver bonden. Het kartel pakt niet naar wensch. Te Elsene, te Eecloo is het kartel verworpen. Te Antwerpen brongt bet volop ruzie en ook in vele andere plaatsen zullen de politieke katten en honden moei lijk uit een en dezelfde kartelschotel kunnen eten. Men kan ze wel met geweld bij de schotel zetten, maar het blijft te zien ho« lang het zal duren eer ze beginnen te vech ten.... Eene belangrijke verkla ring. De Peuple van 29 Oogst schrijft over Leuven Eerst dachten wij aan eene intieme be tooging, eene kleine familieceremonie om als afscheid te dienen. Door de betooging van 15 Oogst moest kost wat kost en liet. zal veel kosten in verzekerde plaats al de strijdkrachten der Kerk vereenigd worden, wat op meesterlijke wijze werd gedaan, we aarzelen niet zulks te erkennen. Het schouw spel is voor ons een levendige, een ernstige les geweest der dingen. Een liberaal blad heeft gezegd dat er geen 50 burgers waren in dien onmetelijken en eindeloozcn stoet. Het is overdreven, maar men mag stoutweg bevestigen dat de onzaggelijke steun gegeven werd door de werklieden en de boeren Do «Peuple» zegt dat zulks hem bedroefd heeft. Wij gclooven onzen confrator. Wij echter waren er heel en al door vervoerd en luide roepen we Hoeravoor al die dappere werklieden en landbouwers 1 Nieuw gemeentehuis. Het afgebrand gemeentehuis van Schaerbeek zal eerst toekomende jaar heropgebouwd wor den juist zooals vroeger, doch met de ver grootingen die re. Js voorzien waren. Het bouwen zal komen op iets van 1.200.0C0 fr. Ruzie in 't huishouden. De liberale Journal dé Liége ligt in ruzie met M. Hymans over de kwestie van 't kar tel. Men weet dat de Journal n hevig tegen het kartel is en M. Hymans al dikwijls den bol heeft gewasschen. Nu heeft M. Hymans een recht van ant woord aan de liberale gazet gestuurd. Het is volop ruzie in 't liberale huishouden De socialisten staan met hunnen mond wijd open, spottend do liberale partij verdelgers aan te staren. De katholieken lachen er fijn mee en tellen dé slagen die de liberale hroe ders elkander toedienen. M. Hymans zou zoo geerne minister spelen maar hij zal nog lang mogen wachten 1 Bij lange allemaal niet. Hoewel de betooging van Leuven iets formi dabel was, mogen wijniet denken dat het alles was wat de katholieken kunnen geven nog het tiende deel niet. Enkele bewijzen Dien zelfden dag had er te Geeraardsbergen een katholiek feest plaats, waar duizenden dappere katholieke strijders aan deelnamen het katholieke arrondissement Namen zond maar eenige. honderden deelnemers de stad Aalst zelf was tevreden met 4 a 500 man. Niemand twijfelt eraan dat, zoo het er moest op aankomen,dié zelfde plaatsen zoovele dui zenden geven zouden als nu honderden. Daaruit blijkt nog zoovel meer, de kolossale macht deï katholieke partij. Zij klagen. Ja, de kartellisten klagen omdat wij, die talrijker waren dan zij, niet in beestenwagens vervoerd werden. Beste heeren, dat is uw eigen schuld. Ge vroegt aan don Staat desnoods 150 bijzondere treinen in voege te brengen, en g' hadt er niet eens vijftig noodig gehad. Ge koost juist den dag dat er het meest gereisd wordt van heel 't jaar. Daarbij ge moet niet te hard roepen, want vele katholieko betoogersmoes- ten 4 a 5 uren trein doen om een weg van 10 a 12 uren af te leggen. Dat zijt gij op 15 Oogst niet tegengekomen. Hlgemeene medewerking. Gansch de Aalstersche burgerij werkt mee om het welgelukken der Vlaamsche Ker- i Een der inrichters vertelde ons dat tijdens den duur der Vlaamsche Kermis niet min dan 150 Juffers en Jonge Heeren uit Aalst hunne medehulp zullen verleenen. Dat belooft een bijval voor het werk Te Mödling, een klein dorpje in den om trek van Weenen, is de bevolking door eene laffe schurkenstreek in beroering gebracht. Een priester, de E. H. Wunerberg, be stuurder van het plaatselijk pensionnaat, ging 's avonds de laatste H. Sakramenten dragen aan een stervende, toen hij nabij de woonst van den zieke aangerand werd door een kerel, die hem met een revolver bedreig de en hem wilde dwingen terug te keeren. De E. H. Wunerberg trok ook zijn revol ver on loste een schot in de lucht, waarna hij enne zijstraat invluchtte. Daar bevond hij zich echter tegenover een tweede kerel, die hem ook met een revolver bedreigde. De priester riep om hulp, waarop de twee aanrandefs verdwenen. De toegesnelde menigte achtervolgde de twee schurken, doch vruchteloos. Deze laffo streek wordt in den omtrek veel besproken, daar men denkt dat vrijmetse laars-familieleden van den zieke hier de hand in de zaak gehad hebbon. De groote genieën. Het is haast ongelooflijk als men sommige verslagen leest in do goddelooze dagbladen. Men zou gaan denken, dat ze werden opge maakt in den eenen of anderen lcoeiënstal. We hebben nog eens de maat der verdraag zaamheid leeren kennen hij onze tegenstre vers. Te Leuven waren het allemaal verwilder de, afgrijselijke verstompte en stompzinnige wezens... moeten wij nu eens met dezelfde maat meten, wat zouden wij dan moeten schrijven van do talrijke apachen en schui mers die medeliepen in den kartelsloet Doch genoeg erover 1 Met de kiezing zullen liberalen en socialisten pollekens komen ge ven aan onze werklieden en onze buitenlie den het is dan dat wij zullen gedenken de smaadvolle woorden die do goddeloozen onze eenvoudige en deftige werkers on landbou wers naar het hoofd hebben geslingerd. Een geheimzinnig drama Geheel het gerecht en de policie van Sint- Petersburg, zijn thans op den loop, om het geheimzinnige te doordringen van een drama dat te Sint-Pelersburg gebeurde. Twee jongelieden waren or in een huis ge komen, waar eene kamer le huren was. Zij zagen de kamer en huurden ze. Hun gebuur was M. Ilver, een schoenhandelaar. Het toeval wilde, dat deze juist zijne ka mer verliet en spoedig had men kennis ge maakt. De jonge lieden verzochten M. Ilver en de huurster van hot huis, 's avonds bij hen te komen avondmalen. Beiden aanvaardden en hot avondmaal liep vroolijk ten einde, toen de jongelieden aan hunne genoodigden een glas rhum inschon ken. Nauwelijks hadden zij van den drank ge proefd, of heiden voelden zich onpasselijk. Zij gingen naar hunne kamer en toen de verhuurster eenige minuten later ging zien of M. Ilver beier was, vond zij dezen dood le bed liggen. De man was vergiftigd gewor den en de vrouw was slechts aan dun dood ontsnapt, doordien zij maar eene kleine hoe veelheid rhum gedronken had. In tusschen waren de twee jongelieden verdwenen, en alle opzoekingen, tot hiertoe gedaan om hen terug te vinden, zijn vruchte loos gebleven. Ongesteldheid van M. Cambon M. Cambon, do Fransche zaakgelastigde, is enkele dagen ongesteld geweest. Hij zal nu kortelings naar Berlijn reizen, om aan de Duitsche regeering eone bepaalde formuul voor te stellen. Algemeen© indruk Hoewel er niet veel moet voorvallen om de twee landen opeen te zetten, valt het niet te ontkennen dal de aigemeene indruk zeer gunstig is. en dal men overal denkt tot eene vredelievende oplossing te komen. Dinsdag nacht werd de gemeente Bousi- gnies, nabij Bavuy, in opschudding gebracht door eene vreeselijke misdaad. Een onverbeterlijke dronkaard, zekeren S.... kwam dronken in de woning van zijnen vader, met wie hij samenwoonde. Deze ver weet hem zijn onwaardig gedrag, waarop de schurk een hamer greep en er zijnen vader verscheidene hevige slagen op het hoofd mede toebracht. De arme ouderling stortte weldra in eenen bloedplas ten gronde. De laffe dronkaard bleef dan slaan, tot de ongelukkige geen teeken van leven meer gaf. Geburen die op het hulpgeroep van vader S... toegesneld waren, vonden nog slechts een lijk. De verontwaardigde lieden wierpen zich op den moordenaar en wilden hém lyn- cheeren. De policie had de grootste moeite om hem uit de handen te halen en hem tegen de volkswoede te beschermen. De ontaarde zoonis opgesloten. Hij toonde niet het minste berouw over zijne vreeselijke misdaad. Rede van E. P. Vermeersch. Om 9 uren zijn de 500 sociale strijders op hunne banken. De E. P. Vermeersch gaat spreken over socialisme en klassenstrijd. Hij werpt een blik op de geschiedenis en bewijst dat do klassenstrijd in de oudste lijden al bestaan heeft o. a. bij de Grieken. Hij be handeld de theorie van Marx over den klas senstrijd en bewijst de valschheid van de Marxistische stelling. Voordracht van M. Arthur Verhaegen. M. Verhaegen spreekt over het collecti visme. Hij behandelt in 't kort het commu nisme, liet nihilisme,' het anarchisme en het collectivisme. In 1891 werd het Belgisch socialistisch programma, op papier, vastgesteld. M. Verhaegen bewijst dat hot socialisme wil de vernietiging van den bijzonderen eigen dom, van 't huisgezin en van den godsdienst. Hij bewijst dat uit tactiek de sooialisten oeni- gen hunner punten verzacht hobbon, enkel om de menschen niet te zeer af te schrikken. Pater Rutten en de propaganda. Do propaganda voor de vakbeweging wordt besproken en ingeleid door Pater Bulten. Die propaganda buiten de bonden moet wor- don geboren. 1° op beperkte manier in de ngere .sciio- Wachtmaar heeren goddeloozen Loontje l ien 2°) op grootere schaal in de vTngrju» en komt om zijn boontje I I meisjespatronaten op grondige en doel matige wijze in de studiekringen 4°) in d» beroeps- en huishoudscholen 5°) in de werk manskringen 6°) in de maatschappijen van Ouderlingen Bijstand 7°) door de werk beurzen 8°) door goede, regelmatige en doelmatige betrekkingen tusschen al de be staande maatschappelijke of sociale werken. E. II. Verheyen, van Brussel, bespreekt het werk der bescheraicomileilon. Pater Rutlen brengt hulde aan de strijders van Ingolmunster en de 2rt0 dag wordt go- sloten. Een politieagent gevitrioleerd te Cureghem Verloden nacht was de Liverpoolslraat te Cureghem hot tooneel van een geheimzinnig drama. De policieagent Denys, 30 jaar oud, onge huwd. ging rond 12 1/4 ure huiswaarts, om zijne diunstkleedij aan te trekken. Eensklaps kreeg hij eene groote hoeveel heid vitriool in het gelaat, zonder dat hij iemand gezien had. Alhoewel gruwelijk in bet aangezicht cn aan de borst verbrand, kon de policieagent nog eene naburige apotheek bereiken, waar hij de eerste zorgen ontving. Vandaar werd hij per automobiel naar bet gasthuis gevoerd. Do policiekommissaris werd onmiddelijk verwittigd en deed een eerste onderzoek. Niemand had eebter iets van het geheimzin nig drama gezien. Evenwel kon- men spoedig liet drama we derom samenstellen. De persoon, die den policieagent gevitrioleerd had, moest onge- wijfeld goed op de lioogte zijn van do gebrui ken van M. Denys. Deze kwam alle avonden, omstreeks bet zelfde uur doordeLiverpoolstraat.Men denkt dus, dat de laffe dader zich op den dorpel eener woning zal verborgen hebben on van daar den inhoud van oen halven liter vitriool op den agent gowoppen beeft. Do halve liter is op de plaats van den aanslag teruggevonden. Het slachtoffer werd in het gasthuis onder vraagd. Zijne vermoedens vielen op een meisje, mej. Odile A..., wonende Ninoof- sehen steenweg, met welke hij nog kennis gehad had. Toen de policie zich bij het meisje aan bood, lag deze te bed. Zij loochende hard nekkig voor iets in de zaak betrokken le zijn, doch werd niettemin Ier beschikking va* liet gerecht gehouden. "Dinsdag morgen, rond 7 ure, beging-* drie jongelingen, Eugeen Guerbert, 17jair Parijs, Ilenri lleinderyckx, 18 jaar, en René Ferbu, 11 jaar, van Malo-les-Bains. te Duii- lcerke, de onvoorzichtigheid in zee te si eken op een klein vaartuigje, dat zij zelf uit eenige plankon hadden samengesteld. Eon oude visscher wilde ben weerhouden en wees op het roekelooze hunner daad, doch vruchteloos. Nauwelijks in dehoogezee gekomen sloeg het ranke vaartuig om en de drie onvoorzich- tigen vielen in 't water. Guerbert, goed zwemmer, kon het strand bereiken en om hulp roepen. Een opzichter der baden snelde terhulp en vond nog den jongen Ferbu aan eene plank vastgeklampt. Hij kon hem aan de kust brengen. De derd® drenkeling was niet meer te vinden. Dinsdag avond had de zee nog het lijk niet op't strand geworpen. De inwoners der rue Fontaine St Laurent, te Marseille, waren gisteren zeer verwon derd. hunne buurvrouw, Mev. wed. Martin, 74 jaar oud, niet gezien te hebben. Zij ver wittigden de policie, die ter plaats kwam en do kamer van Mevr. Martin deed open breken. In de kamer werd niets verdachts opge merkt. De kleederen der vrouw lagen op oenen stoel en alles scheen aan te duiden, dat zij te bed lag, doch toen men naar bet bed ging zien, vond men haar niet. Men zocht verder onder hol bed, onder tafels en kassen, doch niets te vinden. Eindelijk kwam een der agenten opliet denkbeeld, te zien wat er zich in een grooten reiszak bevond, welken in eenen hoek der kamer stond. De reiszak werd geopend en men vond er het lijk der vrouw in, geheel ineengedrongen. De onderlinge was enkel met een hemd gekleed. Een weisdoktor werd onmiddelijk geroe pen om eene cersto lijkschouwing te doen. Nergens was eon spoor van kwe'suur of van i w -.rsteUng te bespeuren.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1