<3 AD T EEN EN 'T ANDER De prijs der schilderijen' Aan t Volk van Stad Buiten Gruwelijk drama te Grenoble U 23 Aanslag op 'een mijnbestuurder Een bankbestuurder aangehouden Landbouwbelangen. De Eerfstzaaiïngen. De Sociale Week Zeventiende jaargang nr 204. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 2 September 1911 ABONNEMENTEN? Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postlmreelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL 728# Steenweg van Waterloo# 728. j 9# Bestuurder: J. TE AALST O, Kerkstraat, Telefoon 114 Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN: KI. aanfe. (1 tot 4 kt. reg.) Ir. 0.60 3* bladz. (de regel) Ir. 0.50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) Ir. 2,00 Relilamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstel!, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De liberale en socialistische geko zenen zoowol van Kamer en Senaat, kwamen over eenige weken bijeen en drukten den wonsch uil die hier svno niern was van oen gebod, dat overal kartel zou gesloten worden tusschen de verschillende antiklerikale fraction. De gekozenen bemoeiden zich alzoo met zaken, waarin ze,volgens den geest der grondwet ten minste, niet tusschen hadden te komen. De gemeentekiezin- gen belangen vóór alles do inwoners, der gemeente aan. Die wenscli van de politieke antiklerikale hoofdmannen is niet in den smaalt gevallen van velen. Zoo onder andere schreven we reeds dat het kartel is afgeketst te Elsene te Eecloo, en dat het een hoop moei lijkheden verwekt te Luik en tc Ant werpen. Bepalen wij ons hier met den toestand van Luik. Al beeft Burge meester Speyor het hoofd neergelegd voor den wil der verltoopers van 't kar- tpl, hetzelfde kan niet gezegd worden van een aantal hoogstaande liberale! mannen, die nog een greintje vrijheid on zelfstandigheid hebben behouden. Onder deze mogen de liberale hee-, ren van de Journal de Liège ge noemd worden. Sedert weken dondert, dit liberale blad op lieeren Hyntans, ■en consoorten omdat deze liet liberaal programma hebben prijsgegeven en zich in de handen hebben geworpen, van het socialisme. Het socialistische dagblad Het Volk van Amsterdam, heeft over èónige dagen wij bobben er reeds eenige woorden van gezegd een onderhoud openbaar gemaakt, dat één der heeren journalisten uit Het Volk had gehad met M. Vander- velde. Het Volk zegde namelijk dat de socialistische Belgische leider ver klaard had, dat het socialisme niet liet minste heeft moeten toegeven aan het liberalisme, maar dat de liberalen alles hadden toegestaan aan de socialisten. Dit onderhoud heeft en verwekt nog voortdurend veel opspraak in de lioo- gere politieke kringen. De Journal de Liège liet de kans ook niet voor bijgaan, en vroeg of het waar was dat M. Vandervelde zulks had durven zeg gen. Zij wilde het niet gelooven en drukte de hoop uit dat M. Vander velde dit lasterend schryven ten op zichte van de liberale partij, zou logen straffen. Niet M. Vandervelde, maar M. Hymans heeft thans een recht van antwoord aan de Journal de Liège gestuurd, en dit blad van zijne eigene partij gedwongen zijne proza op te nemen. M. Hymans zegt in zijn schrijven niets nieuws al wat Lij meêdeelt is sedert weken geleend. Onder andere dat de liberalen toe getreden zijn tot het algomeen stem recht en tot de betooging van 1-5 Oogst. Doch het antwoord van de -« Journal 'van 28 Oogst, is raak. Wij willen niemand schrik aanja gen, schrijft dit blad, maar de taktïek die wij volgen, is deze welke wij dik wijls hebben gevolgd te zamen met Heeren Neujean, Kleyer en Hvmans zelf. Vroeger grepen de gemeentekiezin- gen ook plaats op politiek en antikle rikaal gebied. Denkt gij dat het kleri kaal bewind om verre zal liggen, omdat gij de enkele katholieke leden uit den gemeenteraad der groote ste den zult gezet hebben Het eenigste waardoTegeeringen de openbare opi nie acht zal op slaan, is op het aantal verworven stemmen, en het. is zoo goed als zeiier, dat de katholieken hun aan tal stemmen door uw karleUeeren aan zienlijk zullen zien vergronten. En dan, welk gezag wilt ge dat de liberalen bladen en kandidaten tegen over hunne kiezers nog bewaren, in dien zij vandaag verplicht zijn (aan bidden, wat zij over vier jaar verbrand hebben, van het kartel aan te bevélen of te ondergaandat zij krachtdadig verwierpen, op gevaar af hunne eigene verklaringen van toen,te zien tegen hen aanwenden Het is niet met af te zakken naar het socialisme dat wij stemmen zullen bijwinnen langs den kant der klerikale partij Tot daar het liberaal blad van Luik, dat vooral gelezen en gevolgd wordt in de gezaghebbende liberale kringen Het zijn bijgevolg wij niet, die hier beweren, dat de handelwijze van de liberalen dedoodzalkosten van de libe rale partij het zijn wij niet alleen, die beweren dat het kartelalleordelievende mensclien tegen het hoofd stuit, en cHlt wij er het meest zullen van profiteeren het zijn bevoegde liberalen die het stoutweg verklaren, hoe onaangenaam zulks ook mogen klinken in de ooren van de heeren Hymans, Huvsmans en die liberale gekozenen, die sinds zoovele jaren hunkeren naar eene mi nistersportefeuille. Oansch Takkoord met de liberale Journal zeggen wij Zonder kar tel zondt ge nog lang hebben mogen wachten met kartel zult gij nog veel langer de beurt moeten afwachten. Oefent uw geduld, Heeren liberate ministeriëelen. Zulks is altijd voordee lig aan de karaktervorming en dit weze u en uwe politieke vrienden een troost vanwege de tegenstrevers zelve lïi. Hlarqnet geen senator.— Men had gemeld dat M. Marquet als senator ging voorgesteld-worden te Brussel. M. Mar quet laat weten dat hij liberale gedachten heeft, maar dat er geen kwestie is dat hij te Brussel of elders senator zou worden. Merci «ChiHïnïegue»,— De «XX® Siècle y> had geschreven dat 6 soldaten zeer slechte liederen hadden gezongen op den tram te Brussel, en dat de ontvanger van den tram,ondanks het vereetvan 2 personen, maar liet begaan. De Chronique de fijne Chronique oordeelt goed te doen aan de XXe Siècle te antwoorden. Luistert Als die liederen de personen chokeeren, dan hébben die per sonen maar aan te gaan of naar iets anders te luisteren. Hoort g'het "Men mag zingen in den tram wat men wil. Als deftige per sonen daar niet legen kunnen, dan moeien ze maar uit den tram gaan. Hoe vindt 4*6 die; redeneering De Spaanboekjes. Op 31 T)e- cember 1910 waren er op 100,000 inwoners 37,455 die een spaarboekje bezaten. Por provincie was de verhouding als volgt In Namen 48.494 op 100,000 inwoners in Brabant, 44,369 in Luxemburg, 41,369 in Henegouwen, 40,690 in Limburg 24.960 per 100,000 menscben. Dus op 3 inwoners heeft er ten minste één een spaarboekje. Het Bestuur der stad Brus sel. De rekeningen van 1910 zijn kon- baar gemaakt Voor den gewonen dienst waren de ontvangsten 35.538.281 fr. de' uitgaven 31.277.982 fr.,Öus een overschot van 1.260.29Sfr.; voor den buitongewonen dienst waren de ontvangsten 12.599.088 fr.; on do uitgaven 15.140.553 fr., of een tekort van ontvangsten tegenover de uitgaven van 2.541.465 fr. In 1900 was er 2.554.812 fr. overschot in kas als boni van 1909, als overschot der ontvangsten in den gewonen dienst, en als overschot van de leening van 1905. Dit is nu allemaal opgekuischt, en er blijft nog in kas de kolossale som van 13.347 fr... Brus selaars, houdt u gereed voor nieuwe lasten 48000 Congreganïsten. Volgens de Ami de 1' Ordre van Namen zijn er in ons land ongeveer 48000 klooster lingen. Koning Leopold TI zat eens met Wal- deck-Rousseau aan tafel. Deze zei Sire, ge zult weldra eene groote menigte klooster lingen in uw land krijgen, want wij gaan ze verdrijven. Oh! antwoordde koning Leopold, wij zijn daar gernstin want er zijn geene betere lastenbölalers als onze kloosterlingen zij betalen ons regelmatig en tot den laatsten cent. Waldeck-Rousseau had eene snuif ge vraagd, en Leopold II liet hem snuiven ook. Rijke menschen in 't ver schiet.Op 6 November is het trekking van den tombola der Brusselsche tentoon stelling. Dit zijn de te winnen prijzen. Groot lot 500,000 fr., schoon lot 100,000 fr. nog een schoon lot, 50,000 fr. iets minder maar toch nog goed, 25,000 fr., 1 lot van 20,000 fr., 2 loten van 15,000 fr., 4 loten van 10.000 fr., 15 loten van 5000 fr. en r.og 510,000 fr. prijzen gaande van 25tot 4500 fr. Aan onze lezers en lezeressen die loten hebben van dezen tombola, aan allen veel chance I \j De moderne vak- en am bachtschool. Met October wordt ze geopend. De toeloop zal zeer groot zqn, doch hoe grooter toeloop, hoe meer onkos ten. Om daarin mede te voorzien, is er eene groote Vlaamsbhe Kermis ingericht, welke op 10 September voor de eerste maal geopend wordt. Wij denken dat er niemand zal gevonden worden in dè stad Aalst en omliggende, die de Vlaamscbe Kermis met geen bezoek zal vereeren. Nog een kartel om zeep. De liberalen van St-Amandsberg Hebben aan de socialisten gezegd die kwamen vragen om samen te gaan met de kiezing, dat ze naar den bliksem konden loopen. Leve het kar tel. socialisten Daar waar de liberalen u missen kunnen, zien ze de roode dutsen nog niet staan 1 Sinds "verscheidene weken reeds, zijn de mijnwerkers en metaalbewerkers van het eiland Elba in werkstaking. Deze werkstaking beeft reeds dikwijls aan leiding gegevdh, tot aanslagen gepleegd te gen de hoogoven^en de werkhuizen. Reeds verscheidene malen moesten de troepen tus- schenkomen, om bet leven der bestuurders en beheerders te redden. Daar de ellende er ook mede bemoeid is, zijn de vrouwen bijna altijd de ergste bétoo- gers. Verscheidene bestuurders van mijnen en hoogovens moesten door de policie gedurig bewaakt worden. Onder andere was M. Mél- lini, bestuurder der mijnen van Porto-Fer- Tajo, die te Gaporite woonde, reeds dikwijls bedreigd geworden en de policie hield onaf-, gebroken de wacht aan zijne villa. Woensdag namiddag. toenM. Mellini met zijne familie in zijnen hof zat, werden plotse lings drie revolverschoten op hem gelost. De man werd door drie kogels getroffen en zeer gevaarlijk gekwetst. Hét slachtoffer is 's nachts naar het gast huis van Livorno moeten overgebracht wor den. Zijn'toestand schijnt zeer bedenkelijk. De dader van den aanslag schijnt een mijn-1 werker te zijn, die door een werkstakers! o- miteit aangeduid werd om den bestuurder van kant te maken. Zeer ernstige maatregelen zullen genomen worden, ,om te beletten dat de werkstakers! meester worden van het eiland. Het is geweten, dat de rijke verzamelaars' niet aarzelen, fabelachtige prijzon te beste den aan schilderen van oude of moderne meesters, wélke zij zich kost wat kost willen toeeigen en. Ziehier ten andère eenige prijzen, welke voor schilderijen betaald werden. Onlangs werd te Londen eene gewone schilderij van Rembrandt verkocht voor 2,500:0000 fr. De Liefde-Hof van Ru bens, werd te Madrid afgeslagen voor 800.000 fr. De «National 'Gallery van Londen, betaalde 1,750.000 fr. voor eene Maagd van Raphael en 1,600,000 fr. voor vier portretten van Velasquez en Holbein. In den verkoop der verzamelingen van wijlen den hertog van Marlborough, werden twoo schilderijen van Rubens verkocht aan baron Alfons de Rölhschild, voor 1.275.000 fr. en twee vrouwenportretten, van Gains- borourgh, voor 1,875,000 fr. Eene Mevr. Gulnen, van Londen, kocht twee vrouwenportretten van Rembrandt, voor 1,200,000 fr. Een Amerikaan kocht ook te Londen, bij de verkooping der verzamelingen van lord Ward, twee schilderijen van Raphaël. De Drie Gratiën betaalde hij 675,000 fr. en de Maagd mot de kandelaars 500,000 fr. De Hoogten van Suresnes gepenseeld door Troy on, werd voor 300.000 fr. toege wezen aan M. Tommy-Thierry. Het portret van markiezin Spinola voor hetwelk Van Dyck, die het schilderde, 3000 fr. ontving, werd voor7300,000 fr. ver kocht aan een Amerikaansch geldman. En de reeks kan zoo nog lang, zeer lang voortgezet worden. Antiklerikale Opvoeding. Een liberaal blad van Brussel dat nochtans meent het verstand en de -welvoegelrjkheid in pacht te hebben heeft de betogers van Leuven zoo smaadvol bejegend dat wij de bijzonderste scheldwoorden uit -eerbied voor onze achtbare lezers en lezeressen weglaten. Doch we willen er enkele staaltjes van mee- deelen. Hoort, het is de «Chronique» die spreekt: Te Brussel bij het vertrek ontwaarde de antiklerikale menheer, seminaristen het op gedrongen gelaat bedekt met puisten, men schen uit het tijdvak, der grotbewoners. De katholieke dagbladschrijvers die hem hielpen in zijne taak, noemt hij sakristij- spinnckoppen De terugkeer van de betoogers was vol gens hem deerniswekkend en dan schrijft hij 't Schijnt dat de speciale treinen hunne verdachte waar in afgelegen staties hebben afgezet en dat is maar voorzichtig als mon de zwarte pest vervoerd heeft. Als hq te Brussel onze vrienden ziet voor bijgaan oppert hij deze bedenking De vreedzame verbruikers van de ter rassen dor groote café's 'kunnen hunne eigen oogen niet-gelooven. Wie heeft die vuilig heid laten voorbijtrekken? Van waar komen die wandluizen,die tmacrvarkens,die schijn heiligen m Volgens die fijne menheer, zullen de stra ten van Leuven moeten ontsmet worden, men zal met cbloruur moeten kuischen, want, hij heeft te Leuven niets gezien dan pij po koppen, lierbergpilaren, mannen met plat- poolen en zweetvoeten, enz. Meent nu niet dat dit geschreven werd door een klein liberaal kladje want 'het staat zwart op wit in een liberaal dagblad van Brussel, dat dan nog doorgaat als een van de deftigste bladen van liet liberalisme Hebben onze lezers nu een gedacht van de liberale pers, al -woont ze dan ook in de hoofdstad Belangrijke ontvreemdingen Sinds ongeveer drie jarén, had de bank Junod gebroeders wier zetel te Parijs is, een hulphuis te Dyon. De bestuurder van dit hulphuis was zekere James Naudier, 30 jaar oud. Naudier was gehuwd en behoorde tot eene zeer achtbare familie. Daar hij geen dron kaard of geen speler was, genoot hij volle vertrouwen van zijne patroons. Eenigen tijd geleden, stelden dezen even wel vast, dat Naudier eene som van 22.000 fr. had ontvreemd. Daar men zeer aan de bekwaamheid van Naudier gehecht was, legde het beheer der bank de ontvreemde som bij, en Naudier kreeg vergiffenis. Zulks liet hem echter niet beteren. Integendeel bleef hij voort met volle handen in de kas zijner patroons putten. Zoo werd hij onlangs gelast met den ver koop eener partij titels. Hij verkocht de titels, doch behield het geld voor zijn per soonlijk gebruik. De bedriegerij werd weldra door M. Junod ontdekt. Deze legde eene klacht neder tegen de ontrouwe bestuurder en gisteren werd Naudier bij den onderzoeksrechter geroepen. Na eene korte ondervraging werd een aan houdingsmandaat tegen bom afgeleverd en hij werd onmiddelijk opgesloten. Men denkt dat hij ongeveer 100,000 fr., moet ontvreemd hebben. Uitlezing en Bemesting. Nauwelijks is de oogst binnen, of de landbouwer denkt weeral aan de Herfstzaaiïngen. Hij ploegt en mest en zal weldra hoopvol het nieuwe zaad aan den grond toevertrouwen. Wij willen van de gelegenheid gebruik maken om hier eenige praktische wenken no pens de uitlezing van het zaaigraan en de be mesting neer te schrijven. Er bestaan hedendaags een groot getal verscheidenheden van tarwe en rogge. Onder de eerste noemen wij als gunstig gekend de Dattel. de dubbele Slandup, de Wilhelmina tarwe. Onder de variëteiten van rogge zal men de voorkeur geven aan de Russische, Zweedselie en verbeterde inlandsche. Welke variëteiten men ook neme, het is altijd prijzenswaardig op tijd en stond eens te verlandcn en zelfs zijn zaaigraan te ver edelen, 't is te zeggen het beste onder het goede uit te kiezen. Daarom, in plaats van alles volledig uit te dorschen doet men beter met enkel de schoo- ven uit te kloppen, het grootste en rijpste zaad zal er eerst uitspringen. Dit zaad wordt daarenboven goed getreu zeld of ten minste gezift, om alzoo nog eens het kleinste te verwijderen. Niettegenstaande de talrijke voordrachten, de menigvuldige br och uren, waarin de zaak grondig besproken werd, blijven nog immer veel landbouwers het hekken aan den ouden stijl hangen voor wat de bemesting betreft. Zij stellen zich tevreden met -bij de voorbe reiding des gronds een zekere dosis stalmest in te werken en dan gerust op hunne twee ooren te slapen tot de komende Lente. Dat is op onze dagen verkeerd, gansch verkeerd. Wij moeten immers met den tijd medegaan «n niet meer handelen zooals in grootvaders tijd als men niet beters wist. Raadzaam, voordeelig, ja noodzakelijk is hel reeds voor hot zaaien, den grond oordeel kundig van scheikundige meststoffen te voor zien. Die zullen de graangewassen al vroeg een goede ontwikkeling verzekeren, de halmen kloek en straf doen opgroeien en tevens de noodige elementen leveren om de opbrengst tot zijn maximum te brengen. Daarom raden wij aan voor het zaaiën te geven per heet. als vollediging van stalmest: 400 kgr, superfosfaat, 150 tot 200 kgr. chloorpotasch en 100 kgr. zwavelzure am moniak. Van de twee eerste zouden wij de helft mede inploegen en de andere helft, gemengd met den zwavelzuren ammoniak, op de sne den strooien, om met de eg duchtig in werken. Zooals men zal bemerken is de dosis zwa-. velzure ammoniak maar gering doch die kan men in de vroege lente desnoods volle- digen (Februari-Maart) door nog 100 kgr. van die meststof te gebruiken als dekvette en in te eggen. William. TE LEUVEPC Rede van M. Helleputte. M. Helleputters Woensdag na zijn schit terende rede, in triomf gevoerd. De paarden werden nitgospannen en de «Sociale Wekers» hebben den redenaar zelf naar de statie ge voerd. M. Hellepntte had dè toekomst der krislene sociale werking doen inzien en bad hierin, volgens ooggetuigen, zich zelve heel en al overtroffen. Rede van Dl. Poullet De minister heeft er ook nan gehouden eene prachtige voordracht te geven op de Sociale Week. Hq fleed de schoonheid der schoolhervorming uitschrijven, en zegde dat deze moet zegepralen. Aanspraak van M. Brijvers Deze Eerwaarde en bevoegde priester sprak over de taktiek der socialisten en bewees hoe de gewone werklieden moesten bqdragen om eenige slimme leden een gemakkelijk leventje te schenken. Slotwoord van Pater Rutten De apostel fler krislene Vakvereeniging trok al de lessen samen,bedankt©de sprekers en de meer dan vijfhonderd opgekomenen, en spoorde allen aan, hel zaad hier vergaard, uit to strooien tusschen de 60,000 vereenigde kristen werklieden. De sociale Week is van hel h^gin tot het einde een weergalooze triomf geweest. Eene vrouw springt in 't water met hare drie kinderen Voor de derde maal. in nauwelijks twee weken tijds, wordt gemeld, dat eene moeder zich met hare kinderen verdrinkt. Thans is zulk een droevig drama te Greno ble gebeurd. Eene moeder sprong er in de rivier Isère, met hare drie kinderen en slechts een der kinderen kon nog gored worden. Rond 2 ure 's morgends hoorde Mevrouw Peyronnard. poortiores van het huis n. 7 der Baslilleplaals, op straat een kind weeneu. Zij opende een venster en zag een knaapje op den dorpel der deur zi ten. Zq liet liet knaapje, wiens kleederen doorweekt en met slijk besmeurd waren, "binnen. Nadat da kleine wat bekomen was, deed hij bet vol gende bedroevend verhaal Ik hen Maurice Ginet en ben met mijne moeder, mijn broeder Alfred en mijne zuster Germaine naar hier gekomen, om vader te zoeken die ons verlaten had. Wij hebben reeds twee dagen gezocht, doch hem niet gevonden. Eenige uren geleden zegde moeder ons dat wij samen zouden gaan vare». Wij waren allen te vreden, doch toen wij aan den boord van het water kwamen, stampte mosder ons allen in liet water.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1