I Ei uitgevoerde rasc Brusselsche Briefwisseling 'T EEN EN ANDER Yreeselijk jachtdrama Bloeuiy drama te Berlaar ONZE VÖLKSREIS NAAR ROME Zeventiende jaargang n 2Q5. Zondag 3 en Büaandag 4 September IS i I O Q 23 L Kamsrkiezingen van Mei 1912. Waarom Zij deden het niet. LANDDAG voor het Vrij Middelbaar Onderwijs, te Bonne Esperance, De Marokkokwestie CENTIEMEN HET NUMMER abonnementen! Zn? mnanden 4 franken. - Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posthureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. iïb TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 723, BUREELEN TE BRUSSEL Steenweg wan Waterloo» 72C AANKONDIGINGEN:* TE AALST Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffet-De Gendt. KI. aank. (1 tot 4 kl. rcg.) Ir. 0 60 3® blaaz. ^de regel) Ir. 0.50 4® bladz. (de regel) Ir. 0.30 Financ. aankon, (jjer regel) fr. 2,00 Rek 1 amen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Hoe dikwijls wordt er op de Con gressen niet gezegd Onnoodig' \ven- sclien uit te brengen, want we weten bij voorbaat dat ze toch niet uitgevoerd worden. In ons verslag over den ge- schiedkundigen en roemrijken dag van 27 Augustus te Leuven, hebben wij gemeld dat er op al de algemeene ver gaderingen eene motie werd voorge steld en eenparig aangenomen om een koiniteit te vormen dat overal zou hel pen om de propaganda te steunen voor de schoolhervorming. Ditmaal is het bij den wensch niet gebleven, men heeft bet voorstel zelfs niet laten koud worden. Het komiteit is samengesteld en staat onder het voorzitterschap van M. Schollaert. Van het komiteit ma ken nog deelDe Heeren Frederic Belpairo, Alexander Braun, Alfons H irrnignies, Joris Helleputte, Mauritz Piniiez, Alfons Ryckmans, Arthur Verl.aegen. De schrijvers van 't komi teit zijn: De Heeren Mauritz Detourny, Jozef Goedseels, Fcrnand Passelecq en Lodewijk Schaetzen. Het is niet voldoende een komiteit samen te stellen, dit komiteit moet werken. Hel is zoo dat de aangestelde heeren het begrepen hebben, want zij hebben een plakbrief opgemaakt, die weldra zal te lezen zijn in alle dorpen on sleden van het land. Wij hebben er genoegen in, den in houd van dien plakbrief in zijne bijzon derste punten meè te deelen aan onze lezers. Wij laten hem volgen Aan alle Belgen Het school wetsontwerp brengt vijl gewichtige verbeteringen 1°) Kosteloos ond'-rwijs 2°) Verplicht onderwijs met vrijen schoolkeus voor den huisvader 3°) Arbeidsverbod voor kinderen beneden de veertien jaren.; 4°) Inrichting van een vierden lage- ren graad voor beroepsonderwijs, vol gens de noodwendigheden der ver schillende streken 5°) Verbetering van den toestand der onderwijzers. Deze hervormingen zijn de alge meene wensch van geheel het land. De socialistische en liberale linker zijden zijn vereenigd, om ze te bestrij den. Omdat het ontwerp de gewetens rechten van iederen huisvader verze kert, met hem ten volle cle algeheele vrijheid van den schoolkeus voor zijne kinderen te vrijwaren. Dit grondbeginsel werd verdedigd door tal van onze politieke tegenstre vers. Al de andere bepalingen van het wetsontwerp stonden eens in het pro gram aller partijen. Dat alleen zegt genoeg voor den huidigen weerstand der linkerzijde. Hadden onze tegenstrevers in de Kamers rechtschapen en eerlijk ons onderwijsstelsel willen verbetoren, dan hadden zij bepaalde voorstellen moe ten doen, waarover de Kamer zonder vooroordeel zou beslist hebben. Onze tegenstrevers, in plaats van kalm tie zak"» te bespreken, verhin derden de besprekingen op eene on noembare wijze. Zij hebben de vrijheid van spreken verkracht. Zij hebben de waardigheid van ons Parlement be- modderd. Hel land zal die verbrekingspoli- tiek veroordeelen mot de verkiezingen van 1912. Wij, wij wachten zonder vrees op 's lands uitspraak. Wij houden staan dat geen school wet-hervorming in België mogelijk is, zoo zij niot de grondbeginselen van ons programma verwezentlijkt. Voorrechten eischen wij voor nie mand. Wij willen gelijkheid voor allen. Wij eischen dat ieder familievader arm of rijk - volkomen vrij weze in het kiezen van de school waar hij aan zijne kinderen het onderricht zal doen geven dat hij hun verschuldigd is. Scboolvrede, door rechtvaardigheid en vrijheid ziedaar ons programma. Het land zal voorts zijn vertrouwen schenken aan eene regeeringuitgaande van de rechterzijde, die onwankelbaar aan dat programma wil getrouw blij ven. Deze plakkaat is duidelijk opge steld, verstaanbaar voor iedereen, en daarom juist heel goed. Ieder burger, ieder kiezer, zal nu weten, op wat de kiezing van te naaste jaar roller '«al en niemand zal zoo lafhertig zijn te falen aan zijn plicht. Nu komt er op aan het algemeen komiteit te steunen en de plakbrieven zoo talrijk en zoo doelmatig mogelijk te verspreiden. De verkiezingskomiteiten zijn ver zocht zich voor de bestellingen te wen den tot M. Jozef Goedseels, Brussel- schestraat, 140, te Leuven. Katholieke strijders, handen uit de mouwen en aan 't werk. Als wij wil len strijden gelijk het behoort, als we alle fatsigheid en onverschilligheid tot aan de kiezing van Mei 19i2 op de schappraai zetten, dan zullen wij kun nen roemen op eenen triomf, dat onze tegenstrevers er onder verpletterd lig gen, en wij zelve verbaasd zullen staan over onze volksmacht. Het Belgische volk is wakker ge schud Aan ons nu de geestdrift en strijdlust aan te wakkeren en te benut tigen Vooruit, ten zegepraal! werd gezegd en nu nog steeds bevestigd, heeft M. Schollaert eene plaats aangenomen op den gemeentelijst te Leuven. De kartel- listen zullen moeten werken om te Leuven de volstrekte meerderheid ta behalen. AlBen iraieegevjes'kt. De katho lieke en volkslievendo burgers zullen allen meewerken om de nieuwo moderne Ambachts school voor Aalst en omliggende gemeenten, te doen groeien en bloeien. Een allerbeste middel daartoe is, dat klein en groot, rijk en arm, in de mate van bun vermogen, hun penniüg gunnen aan de neringdoende jongelieden van alle slach in Vlaamsche Kermis». Zij wordt geope..d Zondag S September. Men verwacht er dien dag eene macht van volk Uoo™ii^a!ig van onze kris- terse sysïïüaksHe <r>. In 1904 telden zij 1-1759 leden,einde 1910 ongeveer 50,000; nu moet het niet verre van de 60.000 blij ven... In 1899 hadden do socialisten en onafhan- kelijken 61,451 leden, in 1909 was het 103.451 in 1910, daalde het getal. In t geheel zijn er in België 175,000 werklie den vereenigd. Hela, beste liberalen, waar blijven uwe syndikaton Nu moet er gewerkt worden om zoo spoe dig mogelijk tot de lOO.OuO kristene syndi calisten te komen Al rüe katholieke opperhoof- den t'akkooH. Mgr. Mercier, al do Belgische Bisschoppen, Heeren Staats ministers Beernaert, Woeste en Schollaert, allen zijn liet eens om de ontwikkelingen de verspreiding onzer kristene syndikaten aan te moedigen. Waarom zouden de kristene werklieden dan toch geen gebruik maken van hun vereenigingsreclit, dut hun door de grondwet wordt toegekend. T^COÖ menschen door wil de csSêren gedood. De Engelsche- Indisclie regeering geeft de statistieken op van het aantal menschen die in de drie laat ste jaren door wilde dieren en slagen werden om hot leven gebracht. Wij geven oerst het aantal van 1910, dan van 1909 en dan van 1908 om eene vergelijking te maken. Door olifanten werden er in 1910, 54 menschen gedood, tegen 63 in 1909 en 53 in 1908. Door tijgers 853 en 896 en 909 (dit laatste getal in 1908). Door luipaarden 351 en 462 en 302. Door horen 109 en 96 en 100. Door wolven 319 en 256 en 269. Door hyena's 25 en 57 en 37. Door verscheidene andere dieren 688 en 666 en 496. Door slangen 22478 in 1910; 21364 in 1909; 19733 in 1908. Voor de 3 jaren te zamon komt men dus tot ongeveer 75000 menschen die door wilde dieren ge dood worden in Engelsch-Indië. Opgepast voor die menschen die ooit naar Engelsch- Indië zouden gaan wonen. En lastige lakens. De kartel- mannen van Luik geraken moeilijk klaa met hun hul sepot. De afgevaardigden gaan op 4n September samenkomen. Vóór 30" September moeten do kandidaturen binnen zijn op 't gemeentehuis. Nu als het kartel gesloten wordt, zullen do vier overige lcatho- lit»kon uit.den Lnikergertieenteraad hun on slag indionen. Dit ontslag moet eerst door den gemeenteraad aangenomen zijn, en dan de 3 plaatsvervangers er zijn er niet meer aangesteld worden. Doch dezo plaatsver vangers zullen ook hun ontslag geven, zoo dat men wollichl een bijgevoegde kiezing zal moeten houden in November... Do soci alisten willen maar weten van kartel, als de liberalen ook kartel willen aangaan voor do provinciekiezing. De liberalen van Luik ste ken in lastige lakens. De pofifSek te Brussel. Li beralen en socialisten hebben te Brussel kartel gesloten als antwoord op dit kar- telleeren. en om te toonen, hoe weinig de katholieken er mee inzitten, hebben dezo be sloten Ie strijden inot een volledige lijst. M. Schollaert, kandidaat te Leuven.Zooals het over eenige dagen TE RUMPST Een jager schiet zijn wilddrijver dood Een vreeselijk ongeluk gebeurde dezer dagen te Rumpst-bij-Niel. M. Meert, onderwijzer te Niel, had te Rumpst eene jacht gehuurd en was daar in ezelschap van eenige vrienden komen ja- gen. Rond den middagzag M. Meert eene patrijs opvliegen en schoot er naar. E n der drijvers, Guillaume Stevens, 23 jaar oud, wonende teRumpst, snelde toe om de patrijs op te rapen, maar op het oogenblïk dat hij zich bukte om ze te nemen vloog deze g. M. T. Meert, de patrijs opnieuw ziende wegvliegen, schoot onmiddelijk, maar onge lukkiglijk, de drijver viel dood, zonder een kreet te slaken. Hij had het schot in het achterhoofd ge kregen en een gedeelte van den schedel was afgerukt. Het droevig ongeluk was spoedig gekend. De inwoners hrachlen hot lijk bij de ouders, waar een hartverscheurend tooneel plaatsgreep. De droefheid en de wanhoop van den onderwijzer, M. Meert zijn grievend. Het parket is ter plaats geweest. Hot parket van Mechelen heeft zich giste ren naar Berlaar-bij-Lier begeven, om een onderzoek te doon nopens eon bloedig drama, dat aldaar in volle veld zijn verloop had. Sinds eenigen tijd heerscht een hevige haat tusschen twee herbergiers, beiden op den steenweg van Itcg«3in wonende. Schier da gelijks ontstonden tusschen deze geburen twisten, wegens beroepsaangelegenheden Een der herbergiersters, Bertha Geule mans, was gisteren morgend op lTaar veld werkzaam, toen haar vijand, Jan B...., daar voorbijkwam. Weldra ontstond een nieuwe twist. Bdie zich mot eene spade naar zijn akker begaf, sprong eensklaps razend van woede op de vrouw on bracht haar met zijne spade eenen vreeselijken slag op het hoofd toe. Hot slachtoffer van dezen laffen aanval stortte ten gronde en lag weldra in een breo- den bloedplas. Bhad met zulke razornij geslagen, dat zijne spade in de afgrijselijke wonde was blijven stelten. Landbouwers, die in de nabijheid aan den arbeid waren, kwamen toegesneld en liepen geneesheer priostor en policio halen. De toestand van het ongelukkig slachtof fer is hopeloos. Haar schedel is op eene lengte van verscheidene centimeters geklo ven en de geneesheeren vreezon dat de her senen geraakt zijn. De moordenaar is aangehouden en ter schikking van het gerecht opgesloten. (Twintigste Vervolg) Het bezoek aan de Galleria Nazionale (FArte Moderna geëindigd, zetten wij onze wandeling langs de Via Nazionalo voort. Zoo komt men rechts, aan het Zuideinde van don tunnel, welke onder het Quirinal doorloopt, en van de Via Due Macellia naar de Via Nazionale loopt, aldus de Volksplaals rechtslreeksch verbindende met de Via Na zionale. Deze tunnel werd in 1902 voltooid. Hij heeft eene lengte van 348 meters en eene breedte van 15 meters. Twee tramlijnen rijden er door. Op den hoek rechts treft men het Paleis Muffer aan, en links do Bank van Italië en de hovingen van de villa Aldo- brandini. Op deze plaats wordt de Via Nazionale veel breeder en aan den samenloop mot de Via del Quirinale wordt eene openbare plaats als een driehoek gevormd. In het midden dezer plaats bevindt zich nog een deel van den Muur van Servius. Daar men echter vreest, dat deze muur al te veel het mik punt zou worden der spelende jeugd, heeft men hem met een ijzeren traliewerk afge sloten. I on Zuiden treft men de kerk van Sinte Catharina van S/enne aan. Deze 'kerk dag- leekent van de XVII6 eeuw. Juist achter de kerk verheft zich den torre della Milizie in de volkstaal Toren van Neron. Alhoewel ofliciëele stukken bewijzen, dat de toren slechts in 1200 gebouw d werd, wil het volk nu toch blijven beweren, dat het van op ^dezen toren was, dat Neron de brandstich ting van Rome bijwoonde. Op den hoek der Via Panisperna vindt men rechts de kerk van de S. S. Domenico e Sislo, dagteekenende van de jaren 1640. De via Nazionale beschrijft verder een grooten bocht, achter het quirinaaL Een trap leidt er naar het Forum van Trajan Links treft men er een grooten toren aan. opgericht door de Coionna der Middel eeuwen. In dezen toren worden do verschillige bouwstijlen van hot Forum van Trajan weer gegeven. Verder treft men nog links een (tulleken tempel en rechts don Nationalen Dramalischen Schouicburg aan. Voorbij het Palcis Calonna loopt de Via Nazionale tusschen de Via della Pilotla en de Plaats der HH. Apostelen, om te eindigen aan de Venetieplaats. Ten Westen heeft men dan de verlengin,_ der Via Nazionale onder de benaming Via del Plebiscito en Victor Emmanuëllaan. Zoo komen wij aan de Zuid-Oostwijken van Rome. De Via Agostino Depretis, welke eigenlijk slechts de verlenging is van de Via Qualtro Fontane loopt in rechte lijn van de Via Na tionale naar het koor Sle-Marie-Majeure. Rechts draaiond,in de Via Urbana,vooraleer aan het plein van Esquilinus te komen, treft nion de kerk van Sinte Pudenziana aan. Volgens do overleveringen, is deze kerk de oudste van Rome. Zij zou namelijk ge bouwd zijn op de plaats waar vroeger liet huis stond van den Heiligen Pudentiusen waar hij woonde met zijne dochters Praxèda en Pudenziana. Do II. Pudontius verleende lang de gast vrijheid aan den H. Petrus. In den laatsten tijd werd de kerk hersteld, doch zulks gebeurde zonder zorgen of smaak. De voorgevel is versierd met hedendaagsche mozaïlcon. Deze kerk is open tot 9 ure 's morgends, Zondags tot 10 ure. Van 1 tot 4 ure kan men ook de kerk bezichtigen mits zich tot den koster te wenden, die in do Via Urbana 161. woont. De kerk is verdeeld in 3 bogen. In de pijlers treft men nog de oude marme ren kolommen aan, welke vroeger de muren ondersteunden. De mozaïkversierselen, dag teekenende uit de IVe eeuw na J. C., mogen onder do schoonste tellen welke Rome nog bezit. Het altaar aan de uiterste linkerzijde, be vat nog overblijfselen van eene tafel, waar aan de H. Petrus hel Heilig Misoffer opdroeg Daarboven prijkt eene marmeren groep Christus en de H. Petrus, gebeiteld door Cr. B. della Porta. maakt dat er volkomen eensgezindheid van gedachten bestaat tusschen Engeland, Rus land en Frankrijk. De ongesteldheid van M. Cambon M. Cambon heeft wellicht zijn gezondheid overschat, want hij is opnieuw ongesteld ge worden. Hij zal aan M. Kiderlen-Waechter geen bezoek kunnen brengen vóór Maandag. In den Spaanschen ministerraad De ministers van Spanje zijn ook verga derd geweest om te spreken over de Marolc- kaansche aangelegenheden. Na afloop der vergadering was M. Canalejas zeer optimis tisch en hoopte dat men tot een vredelievende oplossing zou komen. Hij drukte den wensch uit. dat de verworven rechten van Spanje in Marokko zouden worden geëerbiedigd. Na de zitting is de koning met zijn Hof naar St-Sebasliaans vertroken. 1112 cn 13 SEPTEMBER 1911. Prachtig en vruchtbaar zal deze vergade- dering van leeraars wezen. De moeilijkste vraagstukken, programma der humaniora, hun uiisluilend recht om tot de hoogeschool te bereiden, hun bekrachtiging door een wettelijk examen, zullen, zoowel als het onderwijs in alle vakken, door bevoegde mannen worden besproken. Over al die pun ten zal natuurlijk geen eensgezindheid heer- schen maar uiterst nuttig is het, ieders rede nen te hooren en den algemeenen gedachten- stroom na te gaan. Ook zullen meer dan vijfhonderd leden n de werkzaam heden van den Landdag deel nemen. M. Schollaert, Staatsminister, Mgr. Ladeuze, rector der Leuvensche Hoo geschool, zullen op de slotvereeniging spre ken. M. Poullet, minister van Kunsten en Wetenschappen, zal de tentoonstelling van onderrichtszaken bezoeken en op het eind- gastmaal tegenwoordig zijn. Uit Brussel zendt men volgend nieuws. Brussel, 2 September 1911. Zondag was het laaggedeelte der stad, vooral het volkrijk kwartier der Anneessens- plaals in feest tor gelegenheid dór kermis van O. L. Vr. ten Rooden. De oorsprong van deze oude on volksgezinde plechtigheid klimt op tot vóór drij eeuwen. De kapel van O. L. Vr. ton Rooden was in de 16° pouw gelegen op eenige meters van de vestingen der stad. De laatste Zondag der maand Augustus, stroomden talrijke bedevaarders toe uit alle hoeken van het land om O. L. Vr. te veree ren, die zij vooral aanriepen tot behoeding van cholera en buikloop. Ter gelegenheid van deze bedevaart richtten de inwoners elk jaar groote feestelijkheden in. De kapel werd gesloten door de Fransche omwenteling en het beeld overgebracht naar de kerk van O. L. Vr. goeden Bijstand waar het nog altijd is en waar het tijdens decholera van 1S67 vooral vereerd werd. Sedert dit jaar zijn de feesten van O. L. Vr. ten Roo den heringericht. De stoet om de feestelijk heden te sluiten, zal nu Zondag namiddag uitgaan en heel het lager gedeelte der stad doorkruisen. De opruiïngswerken voor den bouw der nieuwe middelbare school in de Rijke Gla- ronstraat heeft oude muren doen ontdekken, behoorend tot de onheiming der 12® eeuw. Vele Brusselaars zullen morgen Zondag, en Maandag naar do kermis van Halle gaan. Maandag zal Mgr Legraive, hulpbisschop, do derde opvoering van Maria's Leven bijwonen. De jaarlijksche pelgrimstocht van de Mar telaarsplaats, zal Zondag 24 September om 11 nro plaatshebben. De stoet zal beginnen om 10 uren op do Groote Plaats. Zullen or ingaan afvaardigingen van de scholen, maat schappijen van ex-militairen, jagers te *7oet en liet inrichtingskomiteit. Het schepencol lege en de gemeenteraad zal er persoonlijk heengaan en de burgerlijke en militaire, over lieden ontvangen. In den Franschen ministerraad De ministers van Frankrijk zijn bijeen ge weest te Rambouillel. Zij hebben den toe stand besproken en do opdracht door M. Gambon te doen aan Duitschland goedge keurd. Parijs, Londen en St-Petersburg zijn het eens M. de Selvos heeft Donderdag do afgozan- I' ten van Rusland en Engeland ten zijnent ontvangen. De gesprekken hebben u»tge« Het verbond van katholieken, orjafhanke- lijken en werklieden te Brussel zal een vol ledige lijst voorstellen met de kieming. Buiten do uittredende en plaatsvervangende leden zullen do heeren Senators Dugret en Dubost O* andere zeer wel gekende namen, zich aan het kiezerskorps voorstellen met een pro gramma van gemeentebelangen, welke het kartel geheel uit het oorj heeft verloren. liet kartel zal het failliet, der stad volledigen, reeds zoo beproefd door de noodlottige uit- kecring dor stad&boten on de 6 miUioou niou- we lasten.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1