BUITENLAND. KOE UnDSlAAOZMM 1 Q JE3 C3r IS L X3 'T EEN EN 'T ANDER De kristeas Onderwijzers vergaderd te Borprliont Eene wraakroepende tiartelocslieitl Erg tramongeluk te Garnières Een gevaar voor de zeelieden Zeventiende jaargang nr 208. O O 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN? Zos mnnnden 4 franken. Een jaar 8 franken. inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds,' 'vj{» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds, BUREELEN 723. 'TE BRUSSEL Steenweg van Waterloo, 723. Bestuurder J. TE AALST OKerkstraat, Telefoon 114 Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN s" KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3® bladz. (de regel) Ir. 0.50 4® bludz. (de regel) Ir. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamon (per reeol) fr. 1 00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (por regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Vóór de betooging te Brussel. Onze lezers zijn de woelingen en de uilspattingen niet ve.rgetcp die de god deloozen uitrichtten vóór de betooging te Brussel. Te Anderlecbt, te Schaar beek, te Enghien, te Brussel, werden de kloosters en gestichten bestormd en al de ruiten verbrijzeld. Bij oor; dier aanrandingen heeft een broeder, die zich terecht in staat van wettige zelfverdediging achtte, een schot in de lucht gelost. Moesten de katholieken zulks of maar het tiende deel bij de tegenstrevers doen, dez" zouden de scholen niet enkel in de lucht lossen, liet gesticht der doof stommen werd ook niet ontzien, on terwijl de kinderen sliepen, werden de vensters van hunne slaapplaatsen in geworpen, zoodat de scherven inde bedden dier ongelukkigen te nauwe kwamen. Den dag van 15 Oogst. Langs-verschillende kanten hebben wij katholieke ooggetuigen hooren klagen, dat wij, katholieke dagblad schrijvers, niet genoeg de baldadighe den hebben gebrandmerkt die er op 15 Oogst te Brussel plaats grepen. Wij geven dit gaarne toe, doch tot onze verontschuldiging zouden wij willen aanwenden dat die straatschuimerijen sinds zoovele maanden zoo herhaalde lijk voorvielen, dat het ons en onze lezers en lezeressen, onnatuurlijk zou den zijn voorgekomen, moesten er op 15 Oogst geene gewelddaden gepleegd zijn. De opschriften en spotbeelden waren echt razend goddeloos, de liederen en gezangen waren anti-kerkelijks, hate lijk en revolutionnair. Het gedrag der betoogers bij het voorbijgaan der ker ken was walgelijk en moest ieder def tig mensch, zells zij die niet het geloof bezitten, met verontwaardiging sla gen. Door hunne handelwijze hebben de betoogers dan getoond welke lage gevoelens hunne ziel beheersclien. Te Seraing. Op vele plaatsen, doch inzonder te Seraing hebben de goddeloozen zich hatelijk gemaakt hij liet aanvallen der processiën. De biddende vrouwen, de zingende kinderen, de ingetogen jon gelingen en mannen, werden noch ge- soaard, noch ontzien. Wat zeggen wij? Hebben wij niet gezien dat een Bis schop die het Allerheiligste droeg, door de gemeene rekels op den grond werd geworpen, doch het Allerheilig ste stevig aan de borst hield gedrukt Te Hoei, te Sint Servais tegen Namen. Hier werden de katholieke betoo gingen verboden, hoewel daar al de grondwettelijke en de wettelijke voor schriften zouden geëerbiedigd zijn ge weest. Maar de hetoogingen dor omwente lingspartij, die openlijk dreigt troon, altaar, haard, familie en eigendom in grim en gruis te slaan, die betoogin gen worden toegelaten, aangemoedigd, beschermd en geldelijk ondersteund. Te Ukkel, te Flawinnes, te Vilvoorde. Wij vernoemen maar drie plaatsen, doch er zijn er dozijnen te melden, waar de katholieke betoogers laffelijk werden aangerand en mishandeld. Wij nemen enkel de drie laatsten en blijven nogmaals stil bij de gebeur tenis van Flawinnes tegen Verviers. De socialisten na hunnen optocht cn na hunne meeting begaven zich tot de Groote Plaats. Hier gekomen, trok oene bende socialistische apachen de kerk binnen, wildon de priesters dwingen niet meer te luiden v >or het lof, riepen in de kerk uit volle borst A has la calotte beleedigden en belasterden de priesters, om over te gaan tot slagen en stampen. Het schoonst van al is, dat de heeren socia listen, waartoe behooren de miljoen- rijke Furnémont, de miljoenrijke Van- dervelde, de miljoenrijke Grimard, de op-weg-naar-een-miljoen-zijnde An- seele, dat al die heeren de menschen in tijd van kiezing durven wijsmaken zonder te blozen, dat ze niet tegen den godsdienst zijn. Is het niet afgrijselijk zulks in de twintigste eeuw te moeten vaststellen Is het niet kolossaal, dat men zulks kan wijsmaken aan de zoo gezegde bewuste socialistische werklieden Aan 't werk Daarom ook moet er gewerkt wor den. Wij hebben den schoonsten troef in onze handen. Wij hebben niet an ders te doen, dan het gedrag van libe ralen en socialisten in dit laatste afge- loopcn jaar aan het volk bekend te maken wij moeten de hatelijkheid, de dwingelandij, de barbaarschheid van die anarchistische apachenbenden aan de bevolking met alle mogelijke middelen kenbaar te maken. Wij moe ten niet eens onzen toevlucht nemen, als sommige kleingeestige politiekers, tot overdrevens gevoelerigheid, plat- broeksche kruiperij of afstootende vlei erij wij moeten niets doen dan de feiten, de gepleegde feiten van onze tegenstrevers openbaar maken; en men zal zien met wat alkeer gansch de be volking zulke mannen den rug zal toekeeren. Br valt dus niet te wachten. Immer vooruit, dat is ons wachtwoord. Ver- waarloozen wij geen enkel dorp, geen enkel gehucht, geen enkel wijk, g-e-n enkele straat, geen enkel huis, geen enkele familie, geen enkelen kiezer. Laat de waarheid in hare volheid door dringen tot alle menschen. Doet hun kennen de dwingelandij, de vervol ging, de dwarsdrijverij, de verbeesting die men in België door het kartel wil binnenvoeren. De tegenpartij, ja, zij zal hunkeren zij zal logenstraffenzij zal ons uitmaken voor fanatieken, voor leugenaars, voor bedriegers dat we ten wij, en daaraan zijn we gewoon. Doch boven hun hol woordengeklets en woordengepraal, boven hun valsche lachjes en leege beloften, daarboven zullen akelig uitsteken de drakekop- pen van hun politiek leven en van ïmnne politieke brutaliteitenen onmen- scbelijke handelingen. Het vaderland zal zich wreken en wraken over het wangedrang van eor- looze politieke partijen. Vrienden, ten strijd De Belgische rente. Politieke tegenstrevers aarzelen niet alle mogelijk discrediet te werpen op de Belgische rente, lot groot nadeel van de algemeene belangen van 'tland. De Autorité financière een blad zoo bevoegd in financiëele zaken, als vreemd aan de politiek, zet die noodlottige politiekers duchtig op de plaats. De Belgische rente is gezakt als alle staatsrenten, doch niet door de schuld van 't land, want de voorspoed van België vermeerdert met den dag. Onze rente heeft eene slechte politieke pers men zou zeggen dat men een «idioot» heeft aangesteld om artikels to schrijven tegen de Belgische rente. In den vreemde echter doet ons zulks veel nadeel. De regee ring kan er niet aan verhelpen, zoo de rente zakt, niettegenstaande den voorspoed van het land. Daarmee kunnen die echt on-vaderland- sche politiekers optrekken. De Vlaamsclie Kermis. Evenals duizende andere personen hebben wij met genoegen de beschrijving gelezen van de spijskaart die al de bezoekers en be zoeksters der Vlaamsche Kermis werd aangeboden. Van alle omliggende gemeenten meldt men dat er volk, veel volk zal komen. Nu de inrichting van de Vlaamsche Ker mis is hot bezichtigen weerd. Zondag is het de eerste openingsdag. Nog een weerklank over Leu ven* Volgens de liberale «Chronique» waren er in Leuven 25,000 mau. De Der- nière Heure schreef die heeren durven alles schrijven dat er 12.000 liberalen in den stoet gingen. 25.000 min 12.000, dat blijft dus 13000 katholieken. Allo goed ge vonden. Te Leuven komen er met 67000 koepons enkel 25000 man toe, waarlusschen 12000 goddeloozen die mede in den stoet lie pen te Brussel kwamen er met 48260 koe pons 200,000 personen toe, waarbij geen enkel katholiek, zelfs niet tusschen de dui zenden vrouwen en kinderen. Zoo leert men de geschiedenis Groote faSirseken. Te Gent zijn er 14fabrieken die to zemen 25000 werk lieden bezigen. De Lys bezit 3000 perso nen, de Ganloise 250^ de la Liève 2000 de Linière des Flandres 1500 de Filature Morel en Verbeke 1200. En ver schillende andere 1000 enz. De Staatsscholen zijn Babe rale scholen. Zulks zou men zeg gen bij bet lezen van de artikels onzer tegen strevers. Mare Grégoire schrijft op 3 Sep tember, in een liberaal blad van Brussel M. Van Regermortel, wiens kandidatuur (te Antwerpen) door de Ligue wordt voor- uilgezet, was vroeger prefekl van het libe rale atheneum van Mechelon. Zie zoo De atheneums zijn Staatsscholen, gebouwd en onderhouden en betaald door den Staat de liberalen schrijven eenvoudig De liberale atheneums. Leve de fameuze onzijdigheid of neutraliteit, niet waar. Heeren liberalen Goed dat Wij lezen in een Brus- selsch blad Er is te Antwerpen mogelijk nog kans om tot eene oplossing van 't kartel te komen. Men zal M. Brandt vragen zijn ontslag te geven als gemeenteraadslid en als vergelding kan men hem opzichter van de gemeentelijke werken benoemen. Ge moet weten, de heer Brandt is diamantslijper welnu om de kartelpolilick te dienen, niet omdat hij er noodig is en nog veel minder omdat hij er bekwaamheid voor bezit, enkel om de kartelpolitiek te dienen, zou men dien diamantslijper opzichter van de gemeente weikon benoemen.-Wat zegt ge van'tbe- sluur der stad Antwerpen Is het niet fijn En zulke politiekers dingen naar 't bestuur van 't land. Het zal er lief uit zien Voor Sint Anneke. Op 23 Ok tober worden de werken der vlotbrug op Sint-Anneke aanbesteed. Het werk wordt geschat op 1 miljoen 183 duizend frank. De aannemer moet 60.000 fr. borgsom stellen. Buitengewone opkomst. - Rede van voiksvertegenw. Paul Segers. -- Toespraak van Minister Poullet. De dagen van Zon- en Maandag zijn dagen die tellen zullen en aangetoekend blijven ui de annalen van het Verbond der Kristene Onderwijzers van België. Zondag was er en kel spraak van nuttige plezierreizen, een bezoek aan den Dierentuin, het Aquarium, een tochtje op de Schelde en een bezoek op St Anneke. Maandag begonnen de eigenlijke werkzaamheden. Onder de plechtige mis in de O. L. Vrouwekerk te Borgerhout deed Z. E. H. Kanunnik Muyldermans eene schoone aanspraak. Na de mis algemeene vergadering, waar verscheidene belangrijke verslagen werden voorgelezen en bespruken en bijgewoond door meer dan 500 onderwijzers. Tot slot eene heerlijke redevoering van den zoo gloedvollen redenaar M. volksvertegenwoor diger Paul Segers, die sprak in naam van gansch de Antwerpscho Bank en hulp en verdediging beloofde aan de onderwijzers. Doch wij rekenen op u, gelijk gij op ons moogt rekenen. De ziel van het kind en de vrijheid van den huisvader moeten worden gewaarborgd. Eene eindeloozo en onverge telijke ovatie bekroonde de welsprekendheid van den grooten redenaar. Redevoering van Minister Poullet Na de algemeene vergadering vergader den ruim 200 onderwijzers en verschillende overheden aan een banket. Minister Poullet was aangekomen en toen hij in de zaal trad, werd hij op geestdriftige wijze toegejuicht. Nadat enkele toasten waren uitgesproken op Paus en Koning en op den lieer Minister, stond deze recht om eene allerbelangwek kendste redevoering te houden, waar wij liever op terugkomen in het hoofdartikel van een dezer dagen. Beperken wij ons dus tot enkele punten. De rede van den minister hoeft eenen groo ten indruk gemaakt en don besten indruk nagelaten. Hij heeft nu voor de zooveelste maal verklaard dat de schoolkwestie aan het hoofd van de dagorde blijft staan en dat de Uiezingen van 1912 er zullen op afloopon. De schoolboa valt weg, misschien zullen de tegenstrevers hem later voor eigen reke ning overnemen doch dat is enkel eene kwestie van toepassing, het princiep, h9t grondbeginsel blijft, de vrije scholen die de voorwaarden door de wet vereischt, vervul len, moeien heel breed ondersteund worden. Voor de onderwijzers moet er ook veel gedaan. De vier millioen van dit jaar is nog maar eene kleine afkorting. Wij willen dat elke Belgische onderwijzer treffelijk betaald worde. De vier millioen zijn ook gedeeltelijk voor de officiëele onderwijzers. Wij kunnen al de punten nog niet juist zeggen doch dit kan ik u medede 'en 1°) De pensioenen der onderwijzers zullen verbeterd worden 2°) Al de jaren dienst, bet is gelijk waar en wan neer en hoe, doorgebracht in scholen die de noodige voorwaarden vervullen, zullen wor den meegerekend 3°) Al de gehuwde hulp onderwijzers, na een zeker getal jaren,zullen huis vergoeding ontvangen. Moeten wij zeggen dat de verklaringen van minister Poullet op ieder oogenblik door geestdrifligo toejuichingen werden onder broken en dat het op het einde een echt gejubel werd. Na den minister spraken nog andere hee ren, zooals M. De Bruyne. M. Melchior, Confrater Winkeler, M. Van Heuverswyn en nog meer anderen, doch de minister was met al het belang en al de aandacht, der aan wezigen gaan ló<>pen, zoodat die Heeren bet allen zoo kort mogelijk trokken. Het kristen onderwijzerscongres heeft een uitstekenden bijval beleefd. Sinds eenigen tijd verbleef te Asnières-bij- Parijs, in een ellendig buisje, de familie Travouillon, bestaande uit vader, moeder en acht kinderen, waarvan zes nog niet in ouderdom zij in te werken. De familie leefde, men weet waarlijk niet hoe, daar de vader ziekelijk zijnde niet re gelmatig kon werken. De moeder moest met het schrale loon van hare twee oudste kinde ren zien toe te komen. Toen met de maand Juli de huishuur moest betaald worden, betaalde vrouw Tra vouillon aan den ontvanger. Deze trok er echter kort nadien van door, zonder aan den eigenaar van het huisje de huishuur over handigd te hebben. De eigenaar eischte eene tweede betaling, hoewel men hem 'iet in regel zijnde kwijt- schrift der eerste betaling toonde. Hij voegde er bij, dat de familie zoo spoedig mogelijk het huis moest ontruimen. De daad bij het woord voegende en daar de familie Travouillon Zondag nog niet be taald had, deed hij ze uit het huisje verdrij ven. De arme lieden brachten hunne meu beltjes onder een afdak en brachten daar den nacht door. Het syndikaat der huurders, dat te Asniè- res eene afdeeling heeft, kwam met een ka- mion naar den hangaar, laadde er al de meubelen op en bracht de familie met haren huisraad naar de meierij. Daar verklaarden de leiders der beweging, dat indien de gemeenteoverheid voor de fa milie Travouillon niet zorgde, men ze in de feestzaal der meierij zou vestigen. De meier, terecht ontroerd over don ellen- digeii toestand der familie en verontwaar digd over de lafto harteloosheid van den eige naar, deed de familie onmiddelijk naar een lodigstaande huis overbrengen, waarvan hij zelfden eersten termijn huishuur betaalde. De meier drukte ook zijn spijt uit, dat het gouvernement tot hiertoe niet getracht had iots te doen, ten voordeele der talrijke fami- liën. De sekretaris van 't syndikaat verklaarde, dat bij gebrek aan takt van wege bet gouver nement, het volk weldra zelf maatregelen zou nemen. Maandag nacht had to Garnières een erg tramongeluk plaats. Een tram, komende van Anderlues, botste in de Anderluesstraat op een tram, komende van La Louvière. De schok was zeer verschrikkelijk en de beide tramrijtuigen werden om zoo te zeggen ver nield. Toen de eerste ontroering voorbij was, stelde men vast, dat zes reizigers min of meer erg gekwetst waren. Eene vrouw van C?4r- nières, werd geheel het gelaat opengerukt door glasscherven. Een tr*moolvanger werd van tusschen de puinen gehaald, inet erge wonden aan hoofd en knieën. De geleider van deu tram komende van La Louyière, was echter ergst van al gosleld. Deze, zekere Migr.ot, werd zeer ge vaarlijk aan het hoofd gekwetst en inoosl in bedenLelijkon toeslan/j naar het gasthuis overgebracht worden. Een onderzoek /j geopend om de ver antwoordelijkheid vast te stellen. Eenige dagen geleden riep een Engelsck konfrater er de aandacht op, dat er in zee zoovele wrakken van yergane schepen rond- zwalpten. Hei blad voegde er terzelfdertijd bij, dat de pogingen, aangewend door den Engcl- schen Lloyd en door het Amerikaansch gou vernement, om deze wrakken te vernielen, zeer lofwaardig zijn. Inderdaad, deze wrakken zijn een besten dig gevaar voor het leven dor zeelieden, en dan nog dient rekening gehouden te worden, van de overgroote geldelijke verliezen, welke door het vergaan van een schip geleden wor den. Reeds had men getracht een schip uit te rusten, om jacht te maken op deze wrakken. Dat middel is echter niet praktisch en vergt groote kosten. Het is uiterst moeilijk, in volle zee een wrak te vinden, dat door een of ander schip gesignaleerd werd. Het ware middel wordt thans vooruitge zet ieder schip 't zij liandelsvaarder of ander verplichten, aan boord eenige dy- namielkardoezen te hebben, en den kapitein verplichten, als bij een wrak ontmoet, het onmiddelijk te vernielen. Eene halve uur oponthoud, een groote nagel, een hamer, eene lading dynamiet en eenige meters lont zouden dus voldoende zijn om veel ongelukken te vermijden. Men dient hier ten andere op te merken, dat dj'namiet, om zijne uitwerkende kracht te hebben, niet in een voorwerp muet geborgen zijn. Dyna miet oefent langs alle kanten zijne kracht uit en dus is het voldoende het aan het wrak van een schip vast te hechten en te doen ont ploffen, om het wrak te vernielen. De reeders zullen er ongetwijfeld tegen opkomen, aan hunne schepen eene halve uur lijds te laten verliezen, doch het is te denken dat de scheepslieden uit eigen beweging de wrakken wel zullen doen springen. Teil andere, ook de wetgeving is daar, om de noodige maatregelen te nemen. FRANKRIJK De vlootbetooging De vlootbetooging te Toulon moet een bui tengewoon gunstigen indruk hebben gemaakt. Men vraagt zich reeds af, of Frankrijk de tweede plaats van Europa in de vlootslerkte heeft veroverd. In oen jaar heeft Heer Del- cassë zeven oorlogsschepen bijgebracht met 125,000 ton en 86 stukken van groot kaliber en 14 stukken van middelbaar kaliber. Nu wemogen niet vergeten dat het hetFransche- Chauvinisme is dat zoo sproeit. Tegen liet sloeflen der Franschmans zijn alleen onze Belgische kartellisten opgewassen. Onlusten verwekt door de levensduurte Te Halluim, te Nanters, te Calais, te Sint Quintijn zijn overal erge onlusten uitgebro ken. Do openbare macht wordt niet ontzien, agenten, soldalen en gendarmen worden met hoopen gekwetst. Te Nantes onder meer zijn 10 gendarmen zeer zwaar gewond, een hun ner is slervend. De Fransche regeering is weer bezig met bare halve maatregelen. DU ITSCH LAN D. In de Beurzen te Berlijn en te Stettin. In de beurzen te Berlijn ert te Stettin heerscht er sedort enkele dagen eene gevaar lijke paniek. De nijverheidswaarden, reeds gedaald met 10 a 12 punten, zijn nu reeds gezakt met 15 en 20 punten. Talrijke kapita listen ondergaan enorme verliezen en ver- scheidenen zijn veroordeeld tot den volledi- gen ondergang. De gewassen, de granen er» de zaden stijgen dos te meer in pvijs. De paniek zou veroorzakt zrjn geworden door valsche geruchten door w einig eerlijke personen in omloop gebracht. ENGELAND Onderzeeër verdienen? Te Portsmouth vroest men dat de onder zeeër nummer 1, die in 't water is gelaten, voor goed is verdwenen met man en muis, en al wat er op en in is. De onder zeeër zou door een strc _>om medpgevoord zijn. Als dit moet waar zi^n, zal het niet weinig opspraak wekken. Het 44° kongr >s der Trade Unions. 520 afgevaardig den, 1.660,000 leden ver tegenwoordigend zijn te Londen vergadert geweest. M. Mu iliu voor/.iUor, heefl de han delwijze «lor spoorwegmaatschappijen fel over den hek'al gehaald. Hij verwri'iigd de hoogero kringen dat zij af te rekenen hebben met de de'.nocralie. De stemming van de Parliament Bill heeft het bewezen. MEXIKO Onlusten, In Mexilco zijn nieuwe onlusten uitgebro ken. In een gevecht vielen ér 50 «loodon. Het gebeurde te Glïinzme?*e

De Volksstem | 1911 | | pagina 1