BUITENLAND. 'T EEN EN 'T no Or 13 3E-. 23 Aam liet adres der tegenstrevers. Een kompSot tegsn Koning Aüons X"' Fiasco's Vreeselijke moedermoord 03 GËhslnizinRiga misdaad van Gilly. De Marokkokwestie EEN VREESELIJKE PANIEK ZeveiiSiende jaargang nF SC9< 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 8 September 1911 ABONNEMENTEN? Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken, inschrijving in alle posthureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN 720, TE AALST BKerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Oendt. TE BRUSSEL Steenweg van Waterloo( 728. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3» bladz. ide regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0.30 Financ. aankon. Iper regel) fr. 2,00 Reklamen (per re?el) fr 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.<K) Recht, lierstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Ij .£.5. ULO 5. 1 ül LlJlJi Wij hebben beloofd terug te komen op de schoone redevoering door Mi nister Poullet uitgesproken te Borger- hout op het banket der kristene onder wijzers. liet is hetgene wij gaan doen. Be tegenstrevers hebben onzen mi nister a{geschilderd als den vijand van de officieöle onderwijzers. M. Poullet heett. daar allerbest op geantwoo. d. 1.) Toen ik in den Provincialen Raad van Brabant zetelde, verdedigde ik aanhoudend de belangen der gemeen te-onderwijzers. 2.) In den gemeente raad van Leuven heb ik te zamen met mijne vrienden, den schoonsten loon- rooster voorgesteld voor de onderwij zers, de liberalen en socialisten hebben hem niet aangenomen en minder gege ven. 3.) Ik heb dit jaar als minister een crediet van vier millioen doen stemmen om de onderwijzersjaarwed- den te verbeteren, en die vier millioen zullen voor een goed deel ten profijle komen van de officieële onderwijzers. Toen wij ons zoo breed toonden jegens de officieële onderwijzers, vroe gen wij de tegens'revers ook iets te willen doen voor de aanneembare on derwijzers. Zij weigerden. Doch wij hebben een begin gemaakt met de ge lijkheid en de rechtvaardigheid. Wij zullen er wellicht toe komen algemeen te doen aannemen dat de aangenomene en aanneembare onderwijzers zooveel waard zijn als de officieële en alzoo evenveel genegenheid en steun van de wet verdienen. Wij zeggen Gelijk werk, ge]yk diploma, gelijke verdien sten, gelijke kinderen, gelijke werk uren, dus ook gelijk loonNatuur lijk, heer minister, het zijn alleen razende fanatieke kerkhaters die deze begrippen van eenvoudige rechtvaar digheid niet verstaan. De minister kondigt reeds de vol gende verbeteringen aan 1°) Al de diensten, bewezen als hoofd- of hulponderwijzer, gelijk hoe en waar, in scholen die de voorwaar den vervullen, komen in aanmerking, dus ook de diensten doorgebracht in het vrije onderwijs, zelfs vóór de wet van 1895. 2°) Sommige gemeenten geven hoo- ger jaarwedden als door de wet is vastgesteld. Deze gemeenten zullen ook genieten van de toelage van vier millioen. Dit zal andere gemeenten aansporen ook meer te geven dan het wettelijk minimum. 3°) Wij willen de pensioenen verbe teren. 4°) Wij zullen aan de gehuwde on derwijzers, alsook aan anderen die vele jaren dienst hebben, de vergoe ding van huisvesting toekennen. De tegenstrevers zeggen dat wij re- geeren dank zij eene dubbelzinnigheid. Het publiek ziet niet klaar in de kwes tie volgens hen, en zij vragen Is het sehoohvetsontwerp ja of neen inge trokken Wij gaan voor de zoóveelste maal daar op antwoorden en zullen de pun ten op de i's zetten. Het schoolontwerp bevat grondbe ginselen en formulen van toepassing. Welnu, M. de Broqueville beeft in Juni 1.1. heel klaar in don Senaat ver klaard dat de regeering de bepaling- van het verplicht onderwijs handhaaft, en den toestand der onderwijzers wil verbeteren. Het beroepsonderwijs moet ingevoerd, of zoo het ingevoerd is, verbeterd worden. Maar wanneer wij voorstellen in het belang van het wer kende volk, het beroepsonderwijs te volmaken, dan antwoorden ons de tegenstrevers A bas la calotte Wij willen dat de weldaad van 't on derwijs samen gaat met de vrije keus der school. Wij verlangen die vrijheid van schoolkeuze in werkelijkheid, de tegenstrevers enkel op papier. M. de Broqueville heeft het gezegd, wij zullen handelen volgens de nood wendigheden der verschillende stre ken en groote aandacht nemen op de overleveringen en de gewoonten vaa onze landbouwbevolking. De regeering ziet af van den school- bou, dat maar eene kwestie van toe passing is, maar nooit of nooit zal zij afzien van het princiep, de vrije schoolkeuze aan iederen huisvader te vei'zekeren. Waar is dan onze dubbelzinnigheid, vraagt de minister. Spreken wij niet klaar en duidelijk genoeg, zoodat ieder ons verstaan kunne Niet wij, maar de tegenstrevers zijn dubbelzinnig. In de steden bestaat er geene vrijheid op schoolgebied. De werklieden die niet willen van de onzijdige school, zijn verplicht tweemaal voor het onderwijs hunner kinderen te betalen. Die on rechtvaardigheid, die ongelijkheid wil len wij nietEn daarom moeten de vrije scholen mild en breed onder steund worden. Dat is ous program voor den kies strijd van Mei 1912. Ieder vader moet vrijelijk de school kunnen kiezen, waar hij zijne kinderen zal heenzenden. Dat is het grondbeginselde toepassing om dit grondbeginsel te huldigen in werkelijkheid, dat is bijzaak. De re geering zal door het land gevolgd ■wor den. Dit werd bewezen door de 80000 betoogers te Leuven, die geestdriftig hun wil en wensch hebben te kennen Van nu af tot aan de kiezing, kan er dus niet te veel over de schoolkwestie geschreven worden. Lichten wij het volk in, doen w7ij vriend en tegenstre ver duidelijk begrijpen, wat wij wil len en buiten de enge politiekers, die op voorhand alles afbreken en beknib belen en bekampen, als het maar van de katholieken komt, buiten die enge politiekers, zal gansch België ons vol gen op den prachtig ingeslagen weg. Wij strijden voor het recht van den armen huisvader Wandelen gezonden. Gezel Doven, dienstdoende burgemeester van Fa- milleureux had door de policie aan de bevol king der gemeente doen verbieden, voorde processie, zand of bloemen te strooien. Dit was volgens hem in strijd met de openbare veiligheid Twee volksvrouwen strooiden toch, en de felle d. d. burgemeester deed proces-verbaal opmaken. M. de vrederechter Chomé van 't kanton Senefle, verklaarde in zijn vonnis liet bevel van gezel Doyen ongrondwettelijk, cn de twee moedige vrouwen uit het volk werden vrijgesproken. Leve de gelijkheid, hé gezel Doyen En niet tegen den Godsdienst niet zoo, heeren socialisten Vrouwencongres te Heren- thafis. 400 vrouwen hebben dit congTes bijgewoond. Wij halen er maar een punt uit voor onze lezeressen en de moeders van het Vlaamscho land Moeders houdt uwe kinderen weg van de duffe zalen van de cine ma, maar brengt ze in open veld, en leert ze het natuurschoon bewonderen. Moeders en toekomstige moeders, onthoudt dit eene punt wel Leert uwe kinderen het natuurschoon houdt ze weg van de cinema Nog voor de vrouwen. In de program-redevoering van minister Renkin sprak hij andermaal voor het vrouwenslem- recht. Als het puur en simpel er moet komen, dan zal er dees reis ook wel het vrouwen- slcmrecht komen. Daar mogen ze rekening op maken. Over vele jaren waren de socialisten voor vrou- wenslemrecht nu niet meer Weet go waarom Omdat er te veel katholieke vrou wen zijn. Ziedaar, wat de socialisten met de recht vaardigheid inzitten, als het hun geen voor deel bijbrengt Goed om weten, nog beter om te onthouden U Ze nadert, ze komtWie nadert, wie komt er Dat moet ge nu niet er vragen. Ieder spreekt er van. Ieder snakt er naar. Wel, de groote en schoone Vlaamsche Kermis in St-Jozof, in de Meuleschettestraat. Do inkom is vastgesteld volgens het program dat wij gezien hebben, op 20 centiemen, dat is menschelijk. Heep'iandervflde en c!e teer- gevoeiigheid der BiberaSen. De liberale gazetten waren bedroefd om het onderhoud dat M. Vandervelde gehad heeft met een socialistischen strijder uit Het Volk van Amsterdam. M. Vandervelde meende dat de Fransche bladen onnauwkeu rig vertaald hadden en daarom geeft hij zelf in de Peuple zijn onderhoud zoo goed mogelijk weer. Daarin zegt hij Wij zijn niet tot de libe ralen gegaanynaar de liberalen zijn tot ons gekomen. Wij hebben geheel ons pro gramma behoudenwij hebben in vergelding can de hulp der liberalen niets moeten toe geven, het zijn de liberalen, die alles afge staan hebben. Nu is het klaar. De liberale bladen mogen janken en huilen 2o->veel ze willen het onderhoud van Hek Volk wordt door M. Vandervelde zelf bevestigd. Allo Proficiat, heeren liberalen Ds; esi rfs EiriteSsirae O-ldsrwijZerS. r Zondag hielden de twee groepen congres. De onzijdige onder wijzers te Charleroi,de kristene onderwijzers te Borgerhout. Een rood blad schreef Het is een com- ble n. Bij de staalsonderwijzers komt er nie mand van de regeering bij de kristene onderwqzers, die het staatsonderwijs onder kruipen, daar gaat minister Poullet zelf naartoe. Een klein antwoord: Bij do kristene ondcr- wijzers zijn niet enkel vrije en aangenomene onderwijzers, daar zijn met honderden ge meenteonderwijzers of slaatsonder wijzers bij. De neutrale onderwijzers hebben niets dan politiek verkocht. In den stoet gingen niet dan liberale en socialistische maatschappijen. Nog een be wijs van de onzijdigheid. Zowder koSesi. Sir William Ram say, een Engelsche geleerde die over enkele jaren den nobelprijs heeft verworven, verklaart nu dat de Engelsche koolmij nen binnen 175 jaar geheel zullen uitge put zijn. En wat dan Ziet ge nu, hoe er in de wereld noodzakelijk voortdurend veran deringen moeten komen Sinds eenige dagen wordt in den omtrek der Fransch-Spaansche grens, schier van niets anders meer gesproken, dan van een komplot dat gesmeed werd tegen het leven van den Koning van Spai.je. De Spaansche rogeering zou door hare speurhonden in Frankrijk, verwittigd ge weest zijn. Wat nog meer schijn van waarheid geeft aan deze tijding, is, dat schier gedurig Spaansche policieopzieners, de grens in de beide richtingen overtrekken. In de statie van Narbonne bevinden zich sinds een tiental dagen verscheidene agenten, weikon allen tot de bijzondere opsnoringsbrigade der anar chisten behooron. Alle internationale treinen, welke naar Spanje moeten, worden nage zien door de Spaansche agenten. Onnoodig te zeggen, dat deze doenwijze eene zekere opschudding verwekt, daar do Fransche policie niet verwittigd werd door het Spaansch gouvernement. Ook wordt beweerd, dat anarchisten zin nens zijn den kleinen Don Jaimé, oudste zoontje van Koning Alfons, dat te Vryburg, in eene kliniek verzorgd wordt, to schaken. Te Vryburg weet men echter niets over een komplot, en er zijn geene bijzondere be wakingsmaatregelen genomen rond de kli niek. Liberale Betoogingen te Ledeberg en te Mouscron De betoogingen door do liberalen op touw gezet zijn magere boestjes. Over de betoo ging van Ledeberg' schrijft een Vlaamsch socialistisch dagblad, dat het een volledige fiasco is geweest. Van Ledeberg ging er juist dertig man in, en heel de stoet lrok voorbij op twee minuten en half. Vet geteld kwam het tot 300 man. Te Mouscron had men gesproken van 6 a 7000 man er waren er niet eens duizend. Van Mouscron waren er vijf liberale maat schappijen of al dio welke er bestaan. Die vijf maatschappijen hadden allen te zamen negentig man bij... De défilé van heel don stoet duurde vijf minuten. De ontwaking van het liberalismus zal men mogen ver wachten, gelijk de Joden de komst van den Messias verwachten. TE SAINT-MALO Eene vreeselijke moedermoord komt te Saint-Malo ontdekt te werden. Een schrijn werker, Frans Hue, kwam de geburen zijner moeder verwittigen, dat hij deze verhangen had gevonden op den zolder barer woning. Geburen snelden het huis binnen, en deden er zonderlinge vaststellingen. De koord, waarmede Mev. Hue verhangen was. spande niet aan den bals, en in het aan gezicht droeg de ongelukkige vrouw sporen van slagen. De gendarmen werden verwittigd en kort nadien was het parket ter plaats. I)e lijk schouwing werd bevolen en nu bevond men dat Mev. Hue aan den schedel eene erge wonde droeg, welke met een kneuzend voor werp moest toegebracht zijn. Een onderzoek werd onmiddelijk geopend, en weldra vernam het parket, dat verschei dene geburen 's nachts Mev. Hue hadden liooren roepen. Di.tr d9 schrijnwerker echter dikwijls zijne moeder mishandelde, dacht men niet, dat de vrouw zoude vermoord ge weest zijn. De zoon Hue is na deze verklaringen aan gehouden. De drijfveer der misdaad zou eene kwestie van intrest zijn. Vrouw Hue was zinnens in een ouderlingengesticht te treden en wenschte daarom een stuk grond te verkoopen, dat ook de zoon wenschte te bezitten. Daar de moeder het niet wilde at's aan, vermoordde de ellendeling de arme vrouw. Eene aanhouding. De moordenaar bekent zijne misdaad. De vreeselijke misdaad van Gilly is reeds opgeklaard en de moordenaar aangehouden. Zooals wen weet. hield het slachtoffer, Willem Van de Velde, een logementhuis open. Een zijner kostgangers, de 19jarige mijnwerker Van Camp, op wien onmiddelijk vermoedens gevallen waren, omdat hij alge meen als de minnaar van de vrouw Van de Velde aanzien werd, werd aangehouden. Van Camp loochende hardnekkig den nacht der misdaad zijn lied verlaten te hebben. De onderzoeksrechter M. Quinet draaide en keerde echter zodanig en zoolang de vragen, dat Van Camp Woensdag- morgend volledige bekentenissen aflegde. n Camp verklaarde, dat hij de misdaad gepleegd had, op aan raden van vrouw Van de Velde. De vermoorde liep in den weg der twee ellendelingen en zijne dood werd dus be sloten. Toen hij nu Zondag avond verklaarde, dat hij 's nacht zou naar de miin gaan om kolen te halen, besloot Van Camp hem te verge zellen en onder weg te vermoorden. Van Camp ging met Van de Velde op weg, bracht hem eensklaps eenen geweldigen slag toe met een hamer, en toen Van do Velde ten gronde stortte, sneed hij hem den hals door. Ten gevolge dezer bekentenissen is vrouw Var do Velde ook aangehouden. Zij loochent evenwel voor iets in de zaak betrokken te zijn. De algemeene toestand. Deze mag als voldoende aanschouwd wor den. De bladen geven wel ellenlange be schrijvingen en beschouwingen over den loop der zaken, doch in plaats van de werke lijkheid te bespreken geven ze vrijen loop aan hunne verbeelding. En dit is gemakke lijk te begrijpen. Heer Cambin heeft aan Heer Kiderlen- waechter de nota der Fransche Regeering afgegeven. De bladen schrijven zelf dat alles geheim blijft behalve deze eenige officieel© Duitsche mededceling De Duitsche Regeering hoopt dat er minder moeilijkheden zullen voorko men als in het begin, en hoopt over de Fransche voorstellen in onderhandeling te kunnen treden. Die nota nu is de bron waaruit de bladen volop de beelden hunner verbeelding op halen. Doch het moet gezeid de algemeene toestand is veel gunstiger, en vele Maden hopen weldra tot eene minnelijke schikking te kunnen komon. Rond de Ifni-bezetting. Nu begint Frankrijk last te krijgen met Spanje over de lcweslie van Ifni. Spanje zou Ifni geerne bezetten, doch Frankrijk zou dit deel ook willen opslorpen. Naar de zaak van Agadir, die van Ifni zoo blijven de zenuwachtige toestanden voortduren. Duitsche werklieden protesteeren tegen de Duitsche socialisten. 1.290.000 leden, deel makende van wer- kersvereenigingen, hebben besloten een manifest uit te geven, waarin ze heftig opkomen tegen de handeling der Duitsche socialisten Wij hebben den vrede lief, zegden ze. maar als het noodigis, zullen wij ons land, zijne eer en zijne belangen tot het uiterste verdedigen De socialisten hebben hoogverraad ge pleegd tegen het Duitsche vaderland. - te Coiircelles Een hollend paard op de mark!. 7 personen gekwetst Woensdag morgend had op de markt van Courcelles eeu vreeselijk tooneel plaats. Een voerman was op de St Antoniusplaats bezig eene lading kolen te lossen. Zijne vrouw bleef bij het paard, daar het dier nog al schichtig was. Eensklaps verschrikte het paard en ging op hol. In dolle vaart vluchtte het dier de Marktplaats op, waar zich eene dichte me nigte bevond. Hot woeste paard wierp op zijnen door tocht alh-s om, en eene vreeselijke paniek ontstond onder de aanwezigen. Langs alle kanten boorde men hulpkreten en zag men personen de vlucht nemen. Ongelukkiglijk waren talrijke personen door liet dier omgeworpen of door de kar overreden. Toen het paard eindelijk van de markt was en tot staan kon gebracht worden, ble ven zeven gekwetsten ten gronde liggen. Het waren zes vrouwen en hel eenjarig kindje dat een barer op den arm droeg. De ergst gekwetste, Mev. Delcorte, van Roux, werd in bedenkelijken toestand opge nomen. Zij was twee ribben gebroken en had erge inwendige kneuzingen bekomen. De slachtoffers moesten in rijtuig naar hunne woning overgebracht worden. FRANKRIJK Strafuitvoering. Felix Pagot is Woensdag te Melun ont hoofd. Hij had eene vrouwspersoon met een mes de keel afgesneden. Pagot, alvorens te sterven, heeft zijne biecht gesproken en de H. Mis bijgewoond. De huishoudsters krijgen kletsen. De buishoudsters van Duinkerke waren naar Bourbourg vertrokken. Zij meenden de melk-en boterverkoopers den schrik op 't lijf te jagen,maar 'twas mis. De boeren,opgehitst door de aanmatiging van die vrouwen, gin gen er op los, en de betoogsters kregen van de boeren eene tegenbetooging die zij niet ge makkelijk zullen vergeten; waren de gendar men niet tusschengekomen vele betoogers waren in de vaart terecht gekomen. Do kruik gaat zoo lang te water tot ze breekt. In alle geval de vrouwen van Duinkorke zullen niet gemakkelijk meer naar Bour bourg komen. DU ITSCH LAN D. Vlootbetooging te Kiel. Hebben de Fransclien hunne vloot laten zien te Toulon, de Duitschers hebben ze ge toond te Kiel. Daar waren aanwezig buiton den Duitsclien keizer en zijn gansch gevolg, ook den keizer van Oostenrijk, prins Hen drik en vele hooggeplaatste personen van Oostenrijk. Duizenden en duizenden personen waren komen zien, 50 sloombooten, speciaal ingericht, waren beladen met volk. De 8 on derzeeërs meegerekend waren er in 't geheel over de 100 booten, met 420.000 Ion en 25.000 matrozen en officieren. De défilé duurde een half uur. PERZIE Neerlaag van den Ex-Shah. De regeering van Perzië zendt een snelhe- richt, meldend dat de troepen van den Ex- Shah ten westen van Téhéran en staande on der het bevel van Sardaran, op 't onvor- waclits zijn aangevallen en volledig uiteen geslagen. 300 man waaronder Sardaran zelf zijn govangen genomen. Sardaran zal wor den door den kop geschoten. De regeerings- Iroepen zouden enkel drie dooden en vier gekwetsten hebben. Dit bericht is al te on waarschijnlijk, om het zonder voorbehoud aan te nemen. ENGELAND Ruzie in de Trade-Unions te New-Castle. Op het congres der Trade-Unions te New- Castle is het volop ruzie geweest. De verte genwoordigers der regeering die gelijk altijd aanwezig waren om de wer.schen op te ne men, werden als voorwendsel genomen. Eene motie van blaam tegen het bestuur der

De Volksstem | 1911 | | pagina 1