d Togen liet tar leven Voor Letis en nog andere gameenion. 'T EEN EN 'T ANDER Om YÖLKSEEIS NAAF» ROME O O ZD A. C2r S 3L. A ZD Vreeselijka instorting in eene schouwburg te Nizza De Marokkokwestie Zeventiende jaargang nr 211. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 10 en Maandag II September 1911 ABONNEMENTEN? mnnnden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL TEARLST 722, Steenweg van Waterloo, 723. I 9Keritstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van truffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN! KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3» blaöz. fde regel) fr. 0.50 4® blaaz. (de regel) fr. 0.30 Fiuanc. aankon, (per regel) Ir. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1 00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.u0 Recht, 'herstelt. (per regel) fr. z.itO Overlijden (per regel) fr. 2,00 Mijnheer de hoofdopsteller. Daar de gemeentekiezingen naderen, eu or op vele gemeéulensgeene de minste kies-' vereo:ligingen heslaan, is het te vreezen dat overal niet alles in der minne zal afloopen. Aangezien eenieder den plicht heeft in de maat zij nor krachten mee te werken voor het al gemeen welzijn en de versterking der een dracht tussclien wapenbroeders moot be- liertigen, neem ik de vrijheid Ued. te ver zoeken de volgende beschouwingen, reeds door een aantal vrienden goedgekeurd, in uw geëerd blad op te nemen. De politieke partijen in ons land, ofschoon zij niet altijd eene nauwe afpaling bezitten, kunnen hedendaags toch in twee hoofdpar tijen worden gerangschkt de partij der goddeloozen en de partij der christene ge- loovigen. De godsdienst is het mikpunt de eene strijden om zijne behoudenis en voortplan ting, de andere werken met razende woede of helsche listen, tot zijne vervolging en ver delging. Op dit punt is geene vrede mogelijk en de geloovigen die van hunnen plicht afwijken, verdienen slechts den naam van lafaards en verraders. Doch in de politiek komen er ook nog vraagstukken voor handen in de welke eenieder zijne volkomene vrijheid mag gebruiken, en welke geenen doorslaanden invloed mogen hebben op onze godsdienstige grondbeginselen, en die noch tans verdeeldheid verwekken. Even zoo verheugend het is onze katho lieke vrienden in 't strijdperk te zien treden legen godsdiensthaters en sociale omwento- laars, om hunne gemeentehuizen voor die vijanden te sluiten, even zoo bedroevend is bet, strijd te zien ontstaan in onze goede, brave, christene gemeentens, tusschen in woners die toch allen katholieken zijn en blijven willen. Pijnlijk valt het denken, da! op een oogenblikop hetwelk de eendracht ii de katholieke rangen, noodzakelijker is dan ooit, wij misschien hevigen strijd zullen zien lusbersten tusschen inwoners van hetzelfde dorp, en eenen broederstrijd zullen zien woe den, die naar ons dunkens, zou kunnen ver meden worden. Vinden sommige personen daarin hunne voldoening of misschien hun profijt, de massa nochtans blijft onverschillig, of liever neen, zij is niet onverschillig, zij betreur! die scheuring en die woeling, en verkiest a -i rust en vrede, boven tweedracht en oneenigheid. Immers voor het groot getal kiezers, zijn de gevolgen niet altijd gerust stellend. Sticldoeners, ambachters, werk lieden. landbouwers, vreedzame en rustmin- nenae burgers, die niet meer redens hebben, de eene boven de andere te verkiezen, omdat zij met allen bevriend zijn en er hoegenaamd geene princiepen in 't spel staan, weten voor het eind niet meer waar zich keeren een vriendelijken goedendag aan de eenen wordt als eene vijandschap door de anderen aan zien, het bewijzen van eenen dienst aan de eenen wordt als eene oorlogsverklaring dooi de anderen opgenomen, eu door de opge wondenheid der gemoederen, wordon haat en nijd *<i wraakzucht in de harten gekiemd, en daarvan zijn de eerste en voornaamste slachtoffers juist deze, die de vr ndschap van eenieder en de ware eendracht be trachten. Deze beschouwing dient in acht genomen, en zwaar weegt de verantwoordelijkheid op hen die niet z.-uden meewerken om te voor komen dat diepe oneenigheid en bestendige scheuring onze gemeentens komen teisteren. Eenieder heeft het recht te betrachten aan eereplaatsen te geraken, en mag vrij er vrank zijne kandidatuur voordragen, maar het wel zijn op eene gemeente vraagt, dat deze die tot het bestuur moeten opgaan, werkelijk door het vertrouwen der kiezers worden aangeduid, en dat als er verscheidene slroo- mingen of strekkingen bestaan onder katho lieken, deze verschillige gedachten door eene evenredige vertegenwoordiging zouden vol doening ontvangen, opdat do gemeenteraad katholiek weze, doch aan dezen en genen hun paart van Dot gezag verleenen. Daauin is de ware bron van vrede en geluk te vinden. Nooit heeft eene hetere gelegenheid zich voorgedaan de kandidaten zijn nog niet ten volle aangeduid en niemand kan zich ge kwetst voelen door onzen voorstel die enkel uitgaat met liet doel, vrede, rechtzinnigen vrede te bewerken. Om tot dit doel te geraken, hoeft er enkel een weinig goeden wil, afstand van alle vooringenomenheid cn het inzicht te werken voor hol algemeen welzijn. Gij dan, hoofdmannen der partij, gij uit tredende gemeenteraadsleden, maakt van deze gelegenheid gebruik ora eene goede kiesvereeniging tot stand te brengen, die al de kiezers, die de beginselen welke den ondsteen uitmaken der christene samenle ving willen aanvaarden en verdedigen, zou in haren schoot omvangen. Richt eenen poll in Onderwerpt u aan den poll Bezit gij werkelijk de verkleefdheid en het vertrouwen uwer kiezers, wat hebt gij dan te duchten De poll haalt u zegevierend op het voorplan Moest gij echter het ver trouwen van het volk hebben verloren, vaart tegen stroom niet op. en slachtoffert niet het welzijn en den vrede uwer gemeente, uit eigenliefde of heerschzucht. Verzaakt tijde lijk aan den last en aan de eer die de kiezers u voor acht jaren hadden toevertrouwd schept nieuwen moed, werkt met meer kracht voor uwen evenmensch, en onvermij - lelijk bij de eerste gelegenheid, schenken de kiezers u hun vertrouwen weer. Een goede poll vereischt de verbintenis aan de besluitselen van het kiezerskorps getrouw te zijn, en zelfs, in geval van neder laag, mee te werken voor het welgelukken van den lijst die door den poll is samenge steld. De poll is zooals een spel, waar deze die wint, zijn medemaat die verliest, met achting en genegenheid bejegent. Hot is een strijd van broederlijkeren aard, waar geene overwinnaars noch slachtoffers te vinden zijn, en waarde deur wijd open blijft voor alle verzoening en mogelijke samenwerking lot een schooner en verhevener ideaal. Mochten deze regels bij de lezers dezelfde gemoedstelling ontmoeten, als deze met dewelke zij opgevat en geschreven zijn Het zoet gedacht iels van do bitterheid der wor steling ontnomen te hebben, ware mij het grootste genot. Overheden I Kandidaten steekt de hoof den samen, beraadslaagt met kalm gemoed en enkel met het oog op de rust. den vrede en den voorgoed vau uwe gemèento. Aanvaard, Geachte Heer Opsteller, met mijnen oprechten dank, de uitdrukking mij ner beste gevoelens. Doctor EM. RUBBENS, P. V. Provincieraadslid. Lede, 8 September 1911 Eetra kampei* bij. M. Cyriel Van Overbergh, die algemeene sekretaris was van het ministerie van Wetenschappen en Schoone Kunsten, doch met M. Schollaert ntslag heeft genomen, heeft zich dapper in den politieleen strijd geworpen. Dat de tegenstrevers er zullen moeten mede afrekenen, bewijzen zijne twee brieven die hij naar de Peuple heeft gezonden en waarin hij zoo klaar als 'tmaar kan, de onverdraagzaamheid der tegenstrevers en de rechtvaardigheid der katholieken in de schoolkwestie,doet uitschijnen. De «Peuple» wentelt,draait en keert zich, doch hij geraakt er niet uit Een stevige kamper te meer, in de katholieke rangen Welkom 1 Eene vergelijking. Gezel Harmei schreef in de «Bataille syndicaliste dat erin de betooging van 15 Oogst te Brus sel geen gevoelen lag van macht, noch van kracht, noch van werking. De Peuple sc' -e. f over de betooging van 27 Oogst te L dal het cl erica lisme in België is en nog zal blijven eene enorme »?ac/?£,eene schrikverwekkende iceerstands- krackl, met dewelke zal af te rekenen vallen... Lezers, vergelijkt tusschen de twee. Het oordeel komt tolkens van een socialist. tfSaatmscSie £.kae1e?emie. Den 7, 8 en 9 October viert do Vlaamsche Aka- demie hare vijf en twintigjarige stichting. Verscheidene plechtigheden zullon op die da gen plaats grijpen. J 4135en naar de - Vlaamsche Xerrais niemand biijne t'huis Het is dus vandaag. Zon dag, dat de opening plaats heeft van de Vlaamsche Kermis tot wier welgeluk ken de inrichters sedert maanden en maan den aan den arbeid zijn. Het doel der Vlaamsche Kermis is, een schoonen stuiver bijeenbrengen voor den steun van de nieuwe ambachtschool in Sint- Jozef. Niemand moet bevreesd zijn een be zoek te brengen, want alle bezoekers zullen met de meeste vriendschap ontvangen wor den. Dus niet de hoogera standen, niet de burgers alleen, maar ook do kleiistanden, de gewone erkmenschen mollen du- Vlaam sche Kermis komen bezoeken. De Juffers en Heeren van de stad, die zoo bereidwillig hunne medewerking aan dit schoone werk hebben geschonken, vragen niets beters, dan in hunnen bazar in hun café in hun patisseries in hun Skating Ring in hun «barakken» en feestzalen een massa volk te ontvangen. Volk van Aalst on omliggende, allen op Zon- en Maandag naar de Vlaamsche Ker mis en zegt het voort aan de vrienden en kennissen. Dm goed duet, vreugde voedt. Vcoï* cSe Arbeidspeiisioenen, De begrooting van 't Arbeidsministerie voor 1912 bedraagt 51.729.588 fr. meer dan die van 1911. Dit komt door de toepassing van de pensioenwet der werklieden en land bouwers. Voor de verplichte verzekerden op liet leven bedroeg de toelage in 1910, in ronde cijfers, 19.300.000 fr. nu 40.550.000 fr. Voor de vergoedingen en toekenningen van de vrijwillig verzekerden 1.2UÖ.U00 fr. in 1910 nu 9.859.000 fr. Voor de vergoeding hij sterfgeval 4 mil- lioen 450,000 fr. in 1910, nu 12.400.000 frank. Voor de toelagen van beheer en deze door de wet vastgesteld 4.050.000 fr. in 1910 nu 17.035,000 fr. Voor de toelagen hervergeldingen, scha deloosstellingen, voor de bestuurskosten 3.030.000 fr. in 1910, nu 4.780.000 fr. En toch wordt er niets gedaan, voor het volk. durven sommigen zéggen. De lewensdrsturte. Volgens de Peuple zijn de kapitalistische weigevers en de agrariërs daar de schuld van, evenals in Frankrijk. Dat is niet slecht. Het zijn toch wel socia listen zeker, die aan 't hoofd staan van de Fransche regeering. Daaraan ziet men het verschil van het socialismus op papier en van het socialismus in de werkelijkheid. Onze zizsterke^s worden gewroken, De prefekt of de burge meester van Constaatinopel die een Turk, een Muselman is "ifteft aan de overste der Dochters der Liefdadigheid gevraagd, zusters naar Constantinopel te willen zenden om de choleralijders te verzorgen. De zuster- kens hebben aangenomen. Ziedaar de edele wraak van onze «engelen van liefde op al den laster die hun naar het hoofd wordt geworpen door gewetenlooze politiekers. Talrijke dooden en gekwetsten Vrijdag morgend had in den Eldorado- schouwburg der Pastorellistraat, te Nizza, een vreeselijk ongeluk plaats. Men is bezig dezen schouwburg te herstel len en daar de opening van het seizoen moest plaats hebben op 15 Oktober, moesten de werken vlug doorgedreven worden. Een honderdtal werklieden werden er aan ge bezigd. Vrijdag morgend waren zij dus allen aan het werk, toen eensklaps een hevig gekraak gehoord werd. Een groot deel der nieuwe gebouwen stortte in, do oudo gebouwen me deslepende. Talrijke werklieden werden onder de puin en bedolven. De ontsnapten gavenonmiddelijk het alarm en kort nadien waren pompiers, troepen, overheden, geneesheeren, enz., ter plaats. De reddingswerken moesten echter zeer voorzichtig aangevangen worden, daar de g staande deelen ook dreigden in te slurten. Nadat dit gevaar vermeden was, kon men voor goed de opzoekingen beginnen. Zij gingen evenwel slechts traag vooruit, en Vrijdagavond had men nog niet gedaan. Op dit oogenblik waren reeds 11 lijken gevonden en zestien werklieden waren erg gekwetst naar het gasthuis moeten overge bracht worden. Men denkt dat er nog verscheidene dooden onder de puinen liggen, want na eene eerste naamafroeping, welke gehouden werd, ont braken een veertigtal werklieden aan het appel. Eene overgroote menigte verdringt zich rond de plaats dor ramp. De troepen moes'en de straten afspannen. Hartverscheurende tooneeïen hadden plaats. Meest al de slacht offers zijn van Italiaanschen oorsprong. Zóó komt men aan de kerk van Sl® Maria Maggiore of H. Maria de Meerdere. Deze kerk is de grootste der 80 kerken van Rome welke aan de Maagd Maria toege wijd zijn. Volgens eene legende, welke echter maar tot de XIII1 eeuw opklimt, zou de H. Maagd ten jure 352 denzelfden nacht ver schenen zijn aan den palriciaan Jean en aan Paus Liberius en hen bevolen hebben, haar eene kerk te bouwen op de plaats waar zij anderdaags vorsche sneeuw zouden vinden. Dat was op 5 Oogst. De patriciaan en Paus Liberius volbrach ten trouw het ontvangen bevel. De Libe- riaansche kerk, of kerk van Onze Lieve Vrouw ter Sneeuw werd opgericht. Onder het pausdom van Sixtus III (432-440) werd zij door eene andere vervangen. De grootste boog, met zijkolommen van oud marmer en zijne inozaïkversieriugen, dagteekent nog van dat tijdvak. In de XII® eeuw, werd de kerk in middel- eeuwschen stijl herbouwd. De twee groote zijkapellen werden gebouwd, de ee e in 1586 door Paus Sixtus V en in 1611 duor Paus Paulus V. Paus Clement X deed aan de zijgevels den bouwtrant geven welken zij nu nog hebben. De voorgevel werd gebouwd naar do plan nen van Fuga in 1743. Het binnenste der kerk, alhoewel veel verbreed, sinds de eerste kerk gebouwd werd, heeft nog steeds het uitzicht van de oude baziliek van Paus Sixtus III. Het ge- hoMe biedt een schitterend, een grootsch schouwspel. De vloer van de middenbeuk dagteekent uit de XII® eeuw de prachtige zoldering is belegd met het eerste goud, dat uit Amerika in Europa gebracht werd. Vroe ger was men algemeen van oordeel, dat de versiering dezer zoldering liet werk was van Giuliano da Sangallo. 40 kolommen, 36 in marmer en 4 in gra niet, dragen deze zoldering. 's Morgends, wanneer het daglicht volop in de kerk valt, b merkt men er tusschen de kolommen, mozaïkversieringen welke dag- teekenen uit de V® eeuw. Ook op de groote triomfboog, zijn mozaïkversieringen aange bracht, welke schijnen te verheelden De Blijde Boodschap de Kindsheid van Jezus de moorderij der Onnoozele Kinderen de geschiedenis van Abraham, Isaac en Jakob de geschiedenis van Mozes en Josué enz. Het hoogaltaar, juist voor den triomfboog, is in oud-porfier gemaakt. Oudheidskundigen beweren, dat onder dit altaar het graf is van den patriciaan Jean. Onder dit altaar ligt ook een apostel, H. Mathias begraven. Men treft er ook nog verscheidene andere kost bare relikwiën aan. Onder het hoogaltaar bevindt zich nog eene kapel, prachtig ver sierd. Men treft er onder meer vijf kleine plankjes aan. nog afkomstig van de krib, waarin het Kind Jezus bij zijne geboorte neergelegd werd. Op de trappen welke naar de Kapel leidon, treft men een beeld aan van Pius IX° in biddende houding, gebuiteld door Jacometti. Men vindt er ook mozaïkon van Jacobus Torriti, (1295) als de Kroning der H. Maagd en der Heiligen Paus Nikolaas IV en kardinaal Jakobus Golonna. Een en twintigste vervolg. Eens de kerk van S'® Pudenziana verla ten, komen wij op de Esquelinplaals, vóór den koor der St0 Maria Maggiore kerk. Op deze plaats verheft zich eene zuil, 14 m. 80 hoog. Deze zuil, evenals deze welke op de Quirinaalplaats oprijst, stond vroeger nabij het mausoleum van Augustus. Do Eaquilin- plaats wordt doorsneden door de breede Via Gavour, welke van de sta «Aft, tusschen Es- quilin en Viminal tot a^n het Roomsch Fo rum doorloopt. De Duitsche tegenvoorstellen. M. Kiderlen-Waechter heeft officieel mon delings meegedeeld dat Duitschland zijne zienswijze zal bekend inaken binnen enkele dagen. Vorder heeft hij niet gesproken. Het is zeker dat Duitschland in vele punten mer kelijk verschilt van de Fransche zienswijze. Geen oorlog. De Duitsche Rijkskanselier zou aan den Amerikaanschen gezant verklaard hebben dat or geen kwestie was van oorlog. Welke rijkskanselier zou de verantwoordelijkheid durven op zich nemen een oorlog aan te gaan voor eenige Marokkaansche duiven. Duitsch land zal met Frankrijk eene overeenkomst zoeken. Ontevredenheid der Muselmannen. De Muselmannen zijn erg gebeten zoowel op Frankrijk alsop Duitschland.Zij verwijten de Duitschers hunne lafhartigheid en Frank rijk geven zij nog zuurder saus. Het land dat altijd spreekt van de rechten van den mensch, weet niet eens de persoonlijke rechten van eene natie of van een volk te eerbiedigen. Doch er zal een verlosser vroeg of laat opda gen en dan zal niemand dor overtreders, ook Frankrijk niet, g-espaard blijven. Tripolitanië wordt bezet. Veel wordt er te Berlijn en te Parijs ge sproker! over de bezetting van Tripolitanië I door de Italianen. Al do Italiaansche bladen Ipleiten in het voordeel der bezetting. Wat zal daar nu weer uit YOPrtvloeiën Te Charleroi De avond van Donderdag is zeer kalm go- weest in Charleroi. De zeer strenge maat regelen door het gemeentebestuur genomen hebben de minifestanten gestild. Het is öp te merken dat liet de bevolking van Charleroi niet is die manifesteerd, doch die der omlig gende gemeenten die naar Charleroi komt. Donderdag hebben de beenhouwers va:i de omliggende gemeenten eene betooging op touw gezet om de beenhouwers der stad te verplichten van te sluiten en de werkstaking op te dringen. Er waren maatregelen geno men doch de policie moest niet tusschenko- men. De beenhouwers zijn te huis gebleven alsook ganseh de bevolking. Eene plundering Eene plundering beeft Donderdag namid dag te Dampremy plaats gegrepen. Door de ophitsingen van zekere Jan W..., heeft de menigte eene moeskruidkar stil gehouden. De gendarmen slelden ter plaats en hielden Jan W.., aan. Deze die een echte hercule is bood weerstand doch hij werd niet losgelaten, niettegenstaande de menigte alles deed om te verlossen. Te Gilly De manifestaties hebben hier alle avonden plaats. Doch de kalmte is veel grooter dan in den beginne. Donderdag avond heeft men eene wandeling door net dorp gedaan om vervolgens eene meeting bij te wonen. Al de sprekers hebben de kalmte aangeprezen en do werkstaking voor 't eeten van vleesch en boter gepreekt. Bij de slachters In plaats van de algemeene vergadering van Charleroi bij te wonen zijn de slachters van Dampremy, Marchienne, Monceau-sur- Samber, Montigny le Tilleul en Mont-sur- Marchienne te Marchienne bijeengekomen in het Hotel de Londres Zij hebben het volk bericht dat zij besloten hadden werksta king te houden en van af Zondag morgen zullon hunne winkels gesloten blijven. De toestand in de omgeving van Charleroi Te Charleroi had nr eene markt plaats op de Centrumplaats. Was dit het gevolg van de strenge ordemaatregelen, welke gisteren genomen werden Toch altijd werd er vast gesteld, dat er weinig of geene beweging was. De boter was nochtans opgeslagen tegen de vorige dagen. Niets laat vermoeden dat gisteren nog de gendarmen en de policie met den blanken sabel moesten werken, om de menigte te stillen. In den omtrek te Dampremy, te Mar chienne blijft alles kalm. Er hebben geene betoogingen plaats gehad. Te Brussel. Aan de slachthuizen. De slachthuizen van Kuregem, Anderlechl en Brussel, hebben hun vroeger uitzicht be houden. Er was geene opgewondenheid te bespeuren. De verkoop wes zooals gewoonte, wat. de aangeboden dieren betreft dit getal was een 20Utal minder dan die in de verle den maand verkocht. Do beenhouwers klagen en zeggen dat zoo den toestand blijft voortduren zij verplicht zullen zijn ter schade te verkoopen. Zij heb ben besloten eene spreekbeurt aan te vragen in het ministerie vnn landbouw in den loop der week. Te Marchienne. Dezen morgend had eene markt plaats op de Groenplaats, er waren weinig kooplieden aangekomen daar zij zich aan beloogingen verwachten. Rond 9 1/2 ure komen een 500tal vrouwen de markt op al zingen en roepende Boter aan 1,50 fr. eieren aan 2 fr. ziende dat de markt half ledig was trokken zij er weer van onder en gingen do gesloten beenhouwerijen uitjouwen. Er heb ben geene onlusten plaats gehad. Te Gos'selies. Door besluit van de n burgemeester is de markt die Zaterdag ir ioest plaats grijpen af geschaft. De verzamelingen zijn verboden eu de politie en de ^gendarmerie zullen Zaler- terdag de stad bew; iken om de orde te hand haven. T e Fleruus. Onlusten hebbt jn hebben bier Vrijdag mor gend plaats gegi -epen. Tot rond 8 ure was alles kalm en d e palicie of do gendarmerie moesten niet ti isschenkomen. Doch eensklaps komen een STjOtal betoogers van Gilly afge zakt, men dr aagt do roodo vlag voorop. In eenige ooge nblikken wordt den stoet duizen den mannt n sterk. De plaats is zwart van 't volk d'j winkels worden bestormd en er wordt geroepen en gefloten. Men werpt krame'n omver. De, gendarmerie te gaard sneld toe doch de manifestanten gooien mot peeren, prui- m en en kooien naar het hoofd dor ordehand- l 'na vers. Deze trekken den sabel en chargeerea |de menigte.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1