REUSACHTIGE BRANDRAMP TE ANTWERPEN Da Volkswelvaart 0 Da houtstapels van den Ferdinandnspoltler in brand. - De pompiers van Gent en Brussel ter plaats. - Overgroote schade. De Vlaaoische Kermis 'T EEN EN T ANDER Gala in de Skating Rink Donderdag 14 September 1911 O vv-v Senators Volksvertegenwoordigers Gemaskerd Kinderfeest PRACHTIGE CINEMAVERTOONING DE BRAND TE ANTWERPEN Zeventiende jaargang n' 214. 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN- maanden 4 franken. Een jaar 8 franken, liibcnrijviiig in alle postlmreelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. (3* TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. «4 BUREELEN TF BRUSSEL 728» Steenweg van V»aie3*loof 723. TE AALST OKerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van NuffeBDe Gendt. AANKONDIGINGEN! KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3» blauz. ide regel) fr. 0,50 4° bladz. (de regel) fr. 0,30 Finauc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per resrel) fr 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, herstelt. (per regel) fr. 2.U0 Overlijden (per regel) fr. 2,U0 Wij hebben gisteren geschreven dat de werklieden nanr vreemde landen uitwijken omdat België te overbevolkt is, en dat die uitwijking niet enkel is waar te nemen bij de werklieden, doch eveneens bij de Landbouwers, bij de ingenieurs, de advokaten, de officie ren, de handelsbedienden en nog vele andere reeksen van personen. Ook de rijke wereld wijkt uitIn Antwerpen is de zoon van den oud-volksvertegen woordiger M. Koch uitgeweken naar Canada, te Gent is het de zoon van volksvertegenw. M. Arthur Verhaegen en met hem nog een aantal leden van aanzienlijke en welstellende familiën. In de hoogere handelsschool te Ant- weipen zeggen de Jezuïeten ronduit aan hunne leerlingen Met de besteen uitgebreidste studiën is er bier voor het meerendeel der uwen geen weg te maken, al de bureelen, al de fabrieken zitten opgepropt, cn waar er ééne plaats leeg komt, daar staan er tien gereed om die plaats in te nemen, tenzij als het plaatsen geldt waartoe eene gansch bijzondere bevoegdheid van noode is. Er is voor u maar een uitweg Uwe toekomst zoeken in het buitenland, en dit op de eerste plaats in Katanga, maar vooral in Canada. Wij willen over die twee plaatsen thans met in bijzonderheden treden, doch wij vragen aan onze achtbare lezers Hoe komt het dat zelfs de Je zuïeten genoodzaakt zijn hunne leerlin gen aan te sporen tot het uitwijken naar verre landen? Ishet omdat België niet voorspoedig, niet welvarend is Geei ?z:n maar betzelfde antwoord dient nerhaald Onze grenzen zijn te beperkt om die overdicbte bevolkings massa naar vereiscbte te voeden en op te helpen. En uit die overbevolking vloeit als natuurlijk gevolg de uitwijking, zoo wel van burgers als van werklieden. En we zouden wel eens het middel willen kennen, hoe onze tegenstrevers, die nu toch d«*n al beknibbelen en af breken, hoe zij in staat zouden zijn, die uitwijking nutteloos te maken, of tegen te houden. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich gewoonlijk zacht, zegt het spreekwoord. En daarom moet bet Belgische volk zich spiegelen aan de naburige volkeren. In militaristisch oogpunt z';o wij hevige bestrijders van elke nuttelooze uitgave, en tegen alle vermeerdering van manschappen en geschut, omdat dit strijdt regelrecht tegen het algemeen welzijn van het land. Wat gebeurt er in Frankrijk? Eerstens, al de jongens moeten naar de kazerne, doch er komt nog wat bij duizenden soldaten moeten jaarlijks naar Algerië, Tunisië en Marokko, om er ten gevare van hunne gezondheid en van hun leven, Frankrijk's belangen te verdedigen. In Engeland worden er velen zede lijk gedwongen, naar Engelsch-Indië, naar Zuid-Afrika en andere Engelsche bezittingen te vertrekken. Duitschland stuurt duizerden zijner zonen jaarlijks naar zijne koloniën. Zoo is het ook in Spanje, Portugal, Rusland, Turkije en meer andere landen. En wij Ja wat moeten de Belgen doen De oudste zoon moet enkel een jaar en half in België onder de wapens blij ven; voor ons is dit nog te veel, men zou nog goed den diensLtijd eenige maanden kunnen inkrimpen en men had niet noodig over een paar jaren eenige duizenden jongens meer naar den troep te zenden. Doch wat groot, wat enorm verschil met andere landen! Niemand van ons moet naar den Congo, niemand van ons moet naar wilde en onbeschaalde streken. Op dit gebied mogen wij Belgen van geluk spreken. Hebt gij Londen, Parijs, Rome, Napels al bezocht? Zoo ja, hebt gij niet verwonderd gestaan over die tal- looze bedelaars, die duizenden dakloo- zen, die door de straten slenteren en 's nachts onder Gods blauwen hemel slapen Ook in België zijn er arme lieden; maaralgemeen gesproken, wan neer men de duizenden abme menschen beeft gezien in de groote steden van die vreemde landen, dag mag men gerust zeggen, dat er in België eigenlijk geene arme menschen zijn. Ah Ge moest ze over dag zien, met hoopen, met gan- sche benden, ter nauwernood gekleed, ongekousd, ongewasschen, uitgemer geld ah, ge moet ze zien 's avonds of bij nachte, daar verb ij vend in groote open schuren, uitgestrekt op stroo, dan zou men eerst weten wat armoe is, dan zou men wften, hoe gelukkig de Belgen zijn, h >e zij God mogen danken voor den groeten voorspoed dien Hij ons Vaderland heelt geschon ken. Men toovert ook dikwijls met de groote loonen die in Engeland worden uitbetaald nu het is bewezen dat de loonen der Engelsche mijnwerkers thans kleiner zijn dan over tien jaar.In 1910 waren er in Engeland 270.000 ongelukkigen opgesloten in de Work Houses 55 of bedelaarsgestichten, 539 duizend werden er onderhouden door de openbare weldadigheid, 93,000 werklieden zitten opgesloten in de zinneloozengeslichten. De uitstekende werklieden, de echte specialisten in hun vak, die ja, komen er schoone loonen te ontvangen, maar tegen die uitzonderlijke mannen, staat het ver schrikkelijk leger der werkeloozen. In 1910 zeggen de statistieken, waren er op duizend individuen, op 1000 perso nen, 47 man die werkeloos waren. Maakt uwe rekening voor eene stad als Londen die nagenoeg 4 millioen en half inwoners telt, maakt uwe reke ning voor Liverpool, Glasgow en Man chester, en zegt ons dan of de toestand in Engeland, dat nochtans op handels gebied de kroon spant, of dit alles rooskleurig is, en of het gepast en volksgezind is, den droeven toestand in die landen te verbloemen, of te ver duiken, en het vaderland, dat in zoo vele opzichten, zoo heerlijk schoon is, te bezwadderen en te lasteren Wij zeggen dus aan ons volk Laat uwe ooren niet hangen naar de verlei dende, vleiende maar onvolksgezinde taal van de demagogen leert begrij pen, nu dat België zoo welvarend is, wat reden wij hebben om tevreden te zijn Wij weten het, vele menschen schatten enkel de weerde der gezond heid, als zij de gezondheid verloren hebben. Vele Belgen zullen eerst voor goed den welstand van hun land ken nen, als hij zal verdwenen of gezakt zijn Daarom roepen wij allen toe, die het wel meenen met de belangen van het land en met hun eigen welzijn Loopt niet van de klavers naar de bie zen, en 't is te laat den put gevuld, als 't kalf verdronken is. Het kartel te Luik. Eindelijk is het kartel gesiemd, de liberalen krijgen 7 zetels, de progressisten 2 e" de socialisten 7. De vijf katholieken worden vervangen door 1 liberaal, 1 progressist en 3 socialis ten. Zoo de 4 overblijvende katholieken ook hun ontslag geven, zullen de liberalen 2, de progressisten 1 en de socialisten ook 1 zetel ontvangen. De raad zou dan bestaan uit 13 liberalen, 13 socialisten en 5 progressisten. Het blijft te bezien wat de bevolking van Luik er van zeggen zal. De EraiSolieVen te Loep. De lijst der k i o.iekoii is te Lier vastge steld. De vooruitstrevende katholieke kring heeft 3 kandidaten gekregen op den alge- meenen lijst. H?üSdehe*o*>«; aan minister de .re" ille.O p 1 Ooi ober viert In t arrondissement Turnhout haar lioogge- schalten gekozene, M. de Broqueville. Reeds 140 maatschappijen hebben zich aangegeven. Het feest belooft uitstekenden hijv.il. Staatsminister Schollaort en minister Renkin némen deel aan het banket. Schoone politiek.—Te Antwer pen moest kost wat kost het kartel tot stand komen. M. Brandts liep in den weg.Weet ge wat men besloot M. Brandts eene plaats te geven in destal met eene jaarwedde van •"'000 fr. M. Brandts nam aan. Op het laatste echter werd het klaar dat de toestand daar door nog niet goed was. en men heeft dan nog geen beslissing genomen... Als men op zulke wijze eene stad bestuurt, en zoo openlijk den draak sle-kt met de stadsdiensten, mag men dan niet zeggen, dat de liberalen alleen in staat zijn te besturen Ze meenen het toch Chapelle is paan loopen. Chapelle die v..or de rechtbank moet ver schijnen voor hetigeval Seliollaert, ook voor een aanslag op de vrijheid van den arbeid en nog voor wat anders, is algauw naar Enge land gevlucht, om aan de rechtbank te ont snappen. Hij blijft. M. Cooreman blijft voor zitter der K.'ii)«*r doch M. Simoms. voor- ziitor van den Senaat, zal door M. de Fave- reau vervangen worden. STAD AALST. SINT JOZEF BEZOEK VAN DE HEEREN LUISTERRIJK Zondag, 17 September, zal de Vlaam- sche Kermis te klein zijn, om al het volk te ontvangen. Eene menigte feesten zijn op touw gezet. Om half twaalf voormiddags, zullen de Heeren Senators en Volksverte genwoordigers officiéél een bezoek brengen aan de Vlaamsche Kermis. Voor deze gelegenheid zal er op de kiosk een prach tig Concert gegeven worden. 's Namiddags om twee uren, zal een luis terrijk gemaskerd Kinderfeest plaats grij pen. Alle standen der samenleving, zoowel de kinderen der volksklassen als deze der hoogere standen, zullen hun best doen om dit feest allerschoonst te maken. De inkom- prijs is voor de kinderen beneden de 14 jaar gesteld op tien centiemen. Aan de kinderen die deelnemen aan het feest, zullen er tal rijke en prachtige geschenken gegeven wor den. Tot sluiten van dit groote en bevallige Kinderfeest zal er een groote Tombola ge houden worden. Donderdag avond om half negen zal het in de Skating Rink groote gala zijn. De zaal zal schitterend verlicht worden met electrieke gloeilampen. Dus al de liefhebbers van Skating, nu Donderdag 14 September, naar de Vlaam sche Kermis naar de Skating Rink. Waar de brand ontstond Een vreoselijke brand, welke ten volle deze herinnert, welke vier jaar geleden de Ferdinanduspolder vernielde, is Dinsdag nacht uitgeborsten in de houtstapels welke den Ferdinanduspolder vulden. Het was ongeveer 10 1/2 ure, toen het vuur bemerkt werd in de hangaars 42 en 43, in de houtstapels der firma Vermaeien. De pompiers werden onmiddelijk verwittigd, doch hoe spoedig zij ook ter plaats snelden, hadden de vlammen bij hunne aankomst reeds zulke grote uitbreiding ge--omen, dal de pompiers tegenover eene ware vuurzee stonden. Mot eene ongelooflijke snelheid was het vuur voortgeloopen, en men vreesde dat het onmogelijk zou zijn den gang der vlammen te sluiten. Het hout, dat reeds maanden lang in de hangaars lag, en ten gevolge dor lang durige hitte der maanden Juli, Oogst en nu nog, poerdroog was, brandde als strooi. De eene achter de andere vatteilen al de houtstapels vuur en 't was waarlijk een vreeselijk schouwspel te zien, hoe ras de vlammen voortliepen. De pompiers waren machteloos. Vooraleer da pompiers hunne spuiten hadden .aangelegd, stonden reeds verscheidene hectaren han gaars in laaie vlam. Van zeer verre werden de vlammen, die zich bloedrood afteekenden in de duisternis, bemerkt. Te Gent, Brussel. Aalst enz. kon men zeer goed den gang der vlammen zien. De eene achter de andere stortten de han s-aars in, miljoenen ginsters in de lucht zen dende, welke dan verder als een regen van goud en vuur neerkwamen. Gedurig kwamen nog ploegen pompiers toegesneld. Vruchteloos poogden zij de vlam men te beperken, ondanks hunne zelfopoffe ring. Zoo zag men pompiers tusschen de hangaars, andoren boven reeds brandende houtstapels, nog anderen op de daken der bedreigde huizen, alles doende wat maar eenigszins mogelijk was, doch vruchteloos. Het deel der haven, langs den kant van den Ferdinanduspolder. liep groot gevaar geheel vernield te worden. De havenkapi tein zond al zijne sleepbooten,oin de schepen, welke in het Mexikodok lagen in veiligheid te brengen. Men vreest eene ontploffing. De opperkommissaris der policie, nam zelf het bevel over de policie gelast met de orde dienst. Men vreesde dat de vlammen een dynamietvoorraad zou bereiken welke ergens was verborgen en moest dienen voor de werken der nieuwe droge dokken. Men sprak reeds dat er 3000 kgr. dynamiet was, genoeg om heel Antwerpen te doen in de lucht vliegen. Gelukkiglijk kwam de bestuurder der werken allen gerust stellen. Er bevonden zich slechts eenige kilogram men dynamiet op de werken, Joch, deze voorraad was in een ijzeren kistje verborgen dat in een twee meters diepen put peslopt was. Eene ontploffing was dus mogelijk. Het vuur breidt zich nog uit. De vlammen namen nog steeds grootere uitbreiding. Men moest de groote kranen en eene reeks waggons, welke reeds in brand geraakten, in der haast wegsleuren. Op het zelfde oogenblik geraakte ook d gaarkeuken EmbrechU in brand. De deuren werden opengebroken, om te trachton de meubelen te redden, terwijl het dak reeks volop in brand stond. Men wist nog niet of deze inrichting vernield is, daar men het huis weldra moest veria ton. In de verte ziet men ook een roode gloed. Men zegt dat de De Glercksteeg in brand staat. De dertien huizen welke de Eekerenstraat begrenzen, worden erg bedreigd. De inwoners zijn allen gevlucht, het kost baarste medenemende dat zij bezitten zij hebben als een kampement opgeslagen, op de vage gronden nabij den Eeckerschen steenweg. De arme lieden zien achtereenvolgens hunne huisjes in brand geraken. De De Glercksteeg wordt nog steeds zeer bedreigd. De vernielde woningen stonden midden de houtstapels cn van zoodra het vuur eene zekere uitbreiding nam, was het zeker, dat de buizen gingen door het vuur ingesloten en vernield worden. Arme dieren. Meest al de inwoners der Do Clercksteeg en van de Eekerenstraat zijn duivenlief- hebbers. Toen de brand uitbarstte, en eenen hellen gloed over den omlr-'k verspreidde, vlucht ten de duiven naar buiten. De arme diertjes bleven boven den vuurkolk draaien tol zij uiigeput, in de vlammen stortten... In den muur, welke de De Clercksteeg van den Ferdinanduspolder scheidt, is eene groote opening gemaakt, langswaar de inwo- woners dei- steeg hunne meubelen in veilig heid brengen. Roerende tooneelen hebben plaats. Om middernacht vatte ook de statie van het hout dok vuur. De hangaars langsheen de spoorbaan werden ten gronde vernield. De pompiers van Brussel en Gent. Schepene Cools, die repds bij het uitbre ken van den brand ter plaats was gesneld, deed per telefoon de pompiers van Gent en Brussel ter hulp vragen, daar men niet re den vreesde, dat al de dokken zouden in brand geraken. Ook de troepen werden ter hulp gevraagd, om de pompiers en de policie te helpen. De genietroepen graven loopgrachten en wer pen dammen op, om te trachten het vuur te beperken. Andere soldalen trekken het gras uit, dat ten gevolge der droogte zeer gemak kelijk brand en het vuur verspreid. Het vuur beperkt. Om 3 1/2 ure, Woensdag morgend, werd uit Antwerpen gemeld, dat het vuur als be perkt mocht aanzien woreen. Aan blussehen moet niet gedacht worden. Alles wat zich binnen den vuurkring bevindt, moet ver nield worden. De pompiers van Brussel, vergezeld door M. Max, burgemeester, zijn rond 3 ure ter plaats gekomen. Zij moesten niet werken. Van den toren der Gentsche pompiers- kazern zag men zeer gemakkelijk den over- grooten vuurgloed die zich over Antwerpen verspreidde. De heer bevelhebber Achtergaele, nam dus spoedig de noodige voorzorgmaatregelen geval de hulp onzer brandweermannen zou ingeroepen worden. En inderdaad vijf minuten voor midder nacht kwam het telegram toe, de hulp der Gentsche pompiers inroepende. Terstond werd de groote stoompomp in orde gebracht en tien man, onder bevel van kapitein Achtergaele en luitenant Verbeke, vertrokken er mede naar de Zuidstatie ten einde zich naar Antwerpen te begeven. Ook de heer Welsch, gewezen bevelheb ber toog mede naar de plaats der ramp. De pompiers namen ook met zich 1400 meters darmen. Ongelukkiglijk was de bij zondere trein, slechts om twee ure gereed. Zooals men weet, geeft deze stoompomp 6000 liters water per minuut. Zij zullen waarschijnlijk ook niet moeten werken hebben, daar zij schier terzei filer tijd als de pompiers van Brussel ter plaats kwa men. De schade Het is ongetwijfeld nog voorbarig, nu reeds over de schade te spreken, terwijl het nog volop aan 't branden is, doch men mag verze keren, dat er met miljoenen zal moeien ge rekend worden. Men meldde uit Antwerpen, datmen nooit, zelfs niet over vier jaar zulken geweldigen brand gezien heeft. De oorzaak der snelle uitbreiding is zonder twijfel de droogte. 1907 en 1911 De brand welke op 3 September 1907, ook de hangaars van den Ferdinandus polder vernielde, richtte voor 7 miljoen frank scha de aan. Gekwetsten. Naar men zegt werden zeven personen tij dens de bestrijding van bet vuur gekwetst. Onder de slachtoffers bevinden zich een on derofficier on een soldaat van het regiment der genie, die door bijlslagen gewond wer den, toen zij hangaars omverhaalden' Verscheidene pompiers werden ook min of meer erg verbrand en moesten naar het gasthuis .overgebracht worden.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1