Ge Brandramp van Antwerpen Dg Vlaamsctie Kermis Een kort gesprek over de Levensduurte Reeks brieven van M. Vincent Diericx 'T EEN EN 'f ANDER Eene dramatische begraving ij* «1» DAGBLAD Nog een Duitsche bestuurbare luchtbal in brand Zeventiende jaargang nr 215. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 15 September 1911 ABONNEMENTENs Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posthureelen van hot land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds^ TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BU REELEN TE CRUSSEL TE AALST 7280 Steenweg van Waterloo* 728. 9, Kericstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN a KI. aank. (1 tot 4 ld. reg.) fr. 0 60 3e bladz. tde regel) fr. 0,50 4« bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1 00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2 00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Wij slaan voor een lceljjken Winter. Indien het waar is, wat sommige zwartzieners voorspellen, zou het Win-, tergetijdo buitengewoon streng zijn. Vandaar vele armoede cn koude. Daarbij zien wij eenc aanhoudende stij ging van de levensmiddelen, het vleesch, de holer, de groentende eieren, alles slaat op. Gelukkiglijk dat tot hiertoe het brood zijn prijs nog heeft behouden. Bij die stijging hebben wij toonee- len beleefd, die waard zijn aangelee- kend,'besproken en overdacht te wor den. Hoe komt het dat de landbouw- voortbrengselen zoo' zeer geklommen zijn Daarvan zijn er natuurlijke en ook economische oorzaken. De economi-, 'se1 c oorzaken kannen best worden opgesomd door de economisten. Een dezer geeft als doorslaande oorzaak op, don overvloed van bet goud. Sinds een tiental jaren, is bet aantal goud dat in don handel is, nagenoeg vervijf- tiendubbeld er is vijftien maal meer goud dan vfoegere jaren. Daardoor ontslaat als logiek gevolg cene prijs- vermeerdering der productie. Veel gemakkelijker echter zijn de natuur lijke oorzaken vast tc dellen en die natuurlijke oorzaken zijn de aanliou-1 dende droogte, de kleine opbrengst van het voeder. Deze kleine opbrengst is ook liet natuurlijk gevolg van de droogte, van de weergesteltenis-, daar bij komt dan nog de groote m-ilplaag onder de dieren. Welk is de toestand bij de landbou wers Duizenden en duizenden hoorn beesten zijn dit jaar gestorven van het mond- en klauwzuur. De koeien die door de ziekte waren of nog zijn aan getast, geven geene melk, daardoor groote vermindering van boter. Op het veld staat alles schraal. De weiden staan droog, de beeten zijn maar half gewassen, rapen zijn er niet. Wat moeten de boeren aan hunne beesten voederen Weinig malsck voeder, daaruit nog cene kleinere op brengst van melk, en daarbij ook min der boter. De boeren moeten zelf voe der gaan bijkoopen, waarvoor zij hooge prijzen moeten betalen. Daaruit maken wij deze eenvoudige redeneering Vele sterften onder het vee, groot verlies voor de landbou wers, veel minder melk en boter daarbij nog, groote droogte op bet veld, slechtevoedervoorlbrengst, daar uit aankoop van voeder aan hooge prij zen daaruit nogmaals groot verlies voor de boeren, vermindering van melkvoorbrengst en van boter. Is bet niet klaar en duidelijk, dat de landbouwers die zulke groote verliezen hebben ondergaan, in bun vee, in hunne vruchten, dat zij een deel van dat verlies zoeken terug te winnen op den verkoop van liunne melk, hunne boter, en hunne eieren Wij meenen wel van ja. Daarbij komt er nog een ander punt. De werklieden vragen allen meerder loon. wij hebben er niets tegen, maar door de grootere loonen stijgen ook de prijzen der pro ductie in de nijverheid. De landbouwer moet alzoo zijne tuigen, zijnespaden, zijne eggen, zijne ploegen, zijne dorschmachienen, duur der betalen daardoor ondergaat bij natuurlijk een groot verlies. Zelfs de muilplaag, de droogte, de mislukking van den oogst te buiten gelaten, zou de landbouwer dan het recht niet hebben, ook dit verlies te herstellen door het vermeerderen van de prijzen zijner produkten De socia listen roepen altijd zoo hoog en luid, dat zij de voortbrengers, dat zij de ma kers zijn van de productiemaar streng genomen, hoeveel werk ware er niet nutteloos of toch niet noodznkelijk ge weest, indien wij nog hadden geleefd in den primitieven staat Eene groote pels om ons te dekken en te warmen verschaft ons de natuur, maar wie geeft er ons eten Wie bezorgt er ons brood doch wel de landbouwer, de boer. Als de socialisten dan logiek blij ven met hunne eigene leerstelsels, na melijk dat de arbeid, boven hel kapi taal moet staan, dan moet onder den arbeid toch wel ver uit de landbouwer de eereplaats bekleeden. En wat zien wij nu Dat bet juist de socialisten zijn die liet volk opjagen tegen de boeronmensclicn, dat toch ook wel werkers zijn, die wroeten en slaven, wei tienmaal meer dan velé socialisten. Aardig klonk het ons in d ooren, als wij socialisten hoorden beweren, dat de landbouwers hunne waren niet mochten opslagen. De landbouwvoort- brengselen dat zijn grootendeels de vruchten van den arbeid van den land bouwer, nu de socialisten mogen wel voortdurend de vrucht van hunnen ar beid in prijs doen stijgen, zij mogen wel aanhoudend grootere loonen eiscben en afdwingen, waarom zouden dan dc landbewerkers de vruclit van hunnen arbeid, en dit niet met geweld maar op vreedzame wijze, waarom zouden zij hun arbeid niet duurder mogen doen betalen Het behoort de socialisten niet, de gewettigde handeling van dc boeren te veroordeelen, ook niet als zij beweren, dat daardoor bet open baar leven in gevaar of in ongemak komt. Ja, niemand heeft het recht, om persoonlijke zaken, stoornis te brengen in het openbaar leven van de natie of van een volk. Maar die bemer king die betreft niet de brave buiten- menschen, zij valt regelrecht op het liouid van de socialisten. Hoe dikwijls hebben zij niet door ongegronde werk staking-en, bloeiende nijverheden ge knakt en anderen uit hei. land verdre ven Hoe dikwijls hebben 't open baar leven, het welzijn van het land niet in gevaar gebracht, door hunne stakingen in de openbare diensten? Zijt gij de spoorwegstakingen vergeten van Frankrijk, van Engeland, van Spanje, van Portugal, van Italië Zijt gij de algemeene stakingen vergeten van de werktuigkundigen en electriciens te Parijs,die allen handel in de Fransche hoofdstad zoo goed als onmogelijk maakten. Ja, de tijden zijn moeilijk, zij zijn hard doch de groote oorzaak ligt wel voorzeker in natuurlijke omstandighe den, waartegen praktisch weinig is aan te wenden. Het eenige dat er ons nu te doen staat, is solidair te zijn de gezonde solidariteit, het wederkee- rïg hulpbetoon van de eene klas der samenleving tegenover .de andere, dat is de eenige oplossing die voor de deur staat. Al de andere hulpmiddelen zijn hol klinkende woorden, die niets uitwer ken dan de toestand nog te verslechten, of het zijn allemaal plaasters op een houten been. Steunen wij elkander, dat moet het groote voorschrilt zijn van het maatschappelijk leven, en in- zonder in moeilijke tijden. fr. en zegt dan, zoo er opslorpers zijn, waar ze desgevallend te vinden zijn. Weldoeners van vt onder- WÊjs. Dat zijn voorzeker de katholieken te Antwerpen en daarvan geven wij u dit be wijs Sedert 1880 heeft de katholieke Ant- werpsche bevolking voor het vrije katholieke onderwijsgegevG- 6,413,100 fr.In die groote som is het bouwen der scholen en het bemeu belen der klassen niet begrepen. Er wordt minder jenever gedronken-. Dr de Vaucleroy heeft na lai.g zoeken dè statistiek van 1909 kunnen opgeven. Er werd alcool aan 50 voort gebracht in't geheel 69,703,700 liters. Er werden ingevoerd 1,773,600 liters, in 't ge heel werd er gebruikt 71,477,300 liters. Daarvan werd door de nijverheid gebruikt 24,014,600 liters, en- uitgevoerd 7,2f>8,700 liters, in 't geheel dus 31,283.300 liters. Het overige of 40,195,000 liters, werd aan gewend als mond-aleoolgebruik in ander woorden, werd door de menschen gedronken. In 1909 werd er dus in België gedronken 5,50 liters per hoofd in 1910 was het 5,29 liters per hoofd. In 1891 bedroeg bet 10.21 liters per inwoner, in 1910 nog 5,29 liters Er is dus groote verbetering. Wanneer zal ons volk eens voor goed vaarwel zeggen aan dien vervloekten jenever Pakt, als 't zijn moet, liever een goeden pot bier. Goede wenschen. Te Ohio was het onlangs, vergadering .van het ver bond der katholieke maatschappijen. 8000 personen gingen in den stoet,, waarna eene groote feestviering plaats greep. Hier wer den wenschen gestemd tegen de echtschei ding, tegen de socialistische propaganda, oor de verbetering van het lot der arbeiders en nog meer andere. Gelukt? Dr Doyen Werd per tele gram naar Belfort.geroepen om er zijn mid del tegen de muilplaag te beproeven. In twee stallen werd zijn heelmiddel aangewend. Men heeft eene algemeene verbetering vastgesteld Nu zal men zien of de verbetering zal voort duren. Het ware in ieder geval te verhopen. Toesiaitu ie Qent. Indien de uitslag voor do kiezing dezelfde is als voor vier jaar dan zullen er i:i den Genlschen ge meenteraad 11 socialisten en 11 liberalen zetelen. We zullen wel zien of M. Braun er zal tegen lachen. Eene mijn van eikenhout Ontdekt. Op den dag van vandaag ontdekt men van alles. Een houlkoopman heeft in Zuid-Rusland een overstroomd bosch ontdekt, op eene óppervlakte van 200 vier kante kilometers. Daar steken in den grond een overvloed van eikenboomen, wel 40 tol 50 meters hoog de stammen hebben eene doorsnede van meer dan een halve meter. Het hout heeft scljoone tinten en vlammen. Zooals ge ziet, men vindt van alles. STAD A&L5T. S3HT JOZEF1 PRACHTIGE CINEMAVOORSTELLINGEN De dnizenden personen, die Zon- en Maan dag de Vlaamsche Kermisgaan bezoeken, zullen niet nalaten een bezoek te brengen aan de cinema Daar is het te doen voor de lachers en gibbereers. Geen droeve, triestige toongelen, maar koddige en Kluchtige voor stellingen. Wilt ge op de Vlaamsche Ker mis in vollen goeden luim zijn, gaat dan zien naar de laatste nieuwigheden van den cinema Noch te Brussel, noch te Antwerpen, noch te Gnt, noch te Luik kan men betere cinema vinden, want de cinema der Vlaamsche Kermis komt van het bijzon derste huis van België. Daarom, allen naar de «cinema» op Sint Jozef NADERE BIJZONDERHEDEN. Woensdag morgend hebben de pompiers van Brussel een tweetal uren gewerkt, ten einde hunne Anlwerpsche gezellen toe te laten eene welverdiende rust te nemen. Toen deze laatste» terug te been waren, vertrokken de Brusselscho pompiers naar de Ivipdorpkazerne waar zij een ontbijt opge diend werden. Daarna keerden zij naar Brus sel terug. Het was rond 4 1/2 ure, toen de Gentsche pompiers op do plaats der ramp arriveerden. Daar zij eenige minuien na 12 ure in de Zuidstatie waren om te vertrekken, bad het dus rond de 4 1/2 uren geduurd, om een bij zondere trein in te richen en hen naar Ant werpen te voeren. Op dien tijd kou de helft van Antwerpen in brand staan. Het gevaar was geweken, toen de Gente naars te Antwerpen aankwamen. Zij begaven zich dus naar de kazerne der pompiers, ont beten er en keerden dan naar Gent terug. Woensdag morgend kon men zich voor eerst een denkbeeld vormen,van de verwoes tingen door het vuur aangericht. Op de steenwegen, zijn al de kalseiden geborsten en gesprongen, ten gevolge der hevige hitte. Het vuur heeft zijn akelig vernielings werk zoo gned gedaan, dat het schijnt als ware de Ferdiuanduspolder door eene ploeg werklieden opgeruimd. Hier en daar ligt nog wat verwrongen ijzer, voortkomende van vernielde wagens, doch, liet uitgestrekt plein lijkt heel goed op een slagveld. Hier en daar liggon, nog hoopen brandende of ronkende stukken hout. In de plassen water, tusschen de puinen laten do kleine bengels stukjes hout varen, Woensdag namiddag,kwamen de telefoon- bedienden de gesmolten draden vervangen. Aan de droge dokken is het werk reeds her nomen. Wat de hangaars betreft, allen zijn om zoo te zeggen spoorloos verdwenen. Zij wer den totaal vernield. In de Eeckerenstraat en De Glercksteeg, ziet het er allerellendigst uit. Daar heeft de vreeselijke brand ook huis gehouden... Heel de reeks huizen der Eecke renstraat is vernield, ter uitzondering der twee hoekhuizen. Van het eene huis is De geldopslorpers. Wij gaan de statistieken geven van 1908 die klaar aantoonen wie de geldopslorpers zijn. In de gemeentescholen waren 514.838 leerlingen, die aan de schatkist kostten 32,162.289 fr., of 64,5 fr. per leerling. In de aangenomene scholen waren 225,548 leerlingen, die aan de schatkist kostten 4,010,793 fr., of 21,07 fr. per kind. In de aanneembare scholen wa ren 174.303 leerlingen, welke aan de schat kist kostten 2,565,313 fr. of 14,70 fr. per leerling. Vergelijkt nu 64,5 fr., 21,07 fr. en 14,70 Gisteren morgend moest te Waudrez- nabij-Zoningen hetilijk van Mev. Alfred B... ter aarde besteld worden. Op liet kerkhof gekomen, bemerktB pion dat de put te klein was om er de kist iri af te laten. De grafmaker wilde evenwel de kist toch aflaten en liet deze met het voeteinde eerst in den put. Op een gegeven oogenblik kon de kist nu noch vóór- noch achteruit. De aanwezigen spanden al hunne krachten in, om de kist in den put te krijgen, bij zoo verre, dat eensklaps het deksel van de kist sprong en het lijk half uit de kist hing. Na ongeveer een uur werkens kon men er eindelijk in gelukken, de kist terug op te halen cn te sluiten. De verontwaardigde aanwezigen wilden den grafmaker te lijve, terwijl deze zich zoo snel mogelijk aan liet werk zette om den put te vergrootcn. Sledhls dan kon het lijk be hoorlijk afgelaten worden. Do zaak heeft te Waudrez eene diepe ont roering verwekt. het dak vernield van het andere zijn de verdiepen ingevallen. Het ongelukkigste voor deze lieden is, dat sinds den brand van 1907.geene enkele verzekeringsmaatsehappij hen nog heeft willen verzekeren. Deze lie den zijn dus totaal ten ondere gebracht. Zij schikken zich evenwel spoedig in bun lot en Woensdag zag men reeds een viertal herbergiers, wier woning vernield werd, on der eene tent, eene nieuwe herberg openen, en goede zaken doen. Geheoie familiën hebben hun kampement opgeslagen op de gespaard gebleven gron den. Vrouwen en kinderen brengen er den nacht door op een stuk zeildoek... De huisjes der De Glercksteeg zijn ge- «j>ufrtvi-g-ebtevon^ <n ürr arms .liprlrtn brengen er reeds hunne meubeltjes terug. Het parket ter plaats. Woensdag morgend. rond 11 ure, is het parket, samengesteld uit de heeren Boucqey, substituut van den prokureur des Konings, Lamproye, onderzoeksrechter, een greffier en een landmeter ter [duals geweest, om een eerste onderzoek te doen. De schade. De schade is zeer belangrijk, en zooals te begrijpen is, waren de verzekeraars, die Woensdag ter Beurs kwamen, niet heelwel gezind. Het dient ten andere gezegd te wor den, dat zij te Antwerpen alleen, reeds veel te betalen hadden in 1911. Tot hiertoe kan de schade nog niet met zekerheid berekend worden. De eenen zeg gen dat do schade de 3 miljoen niet zal over treffen; anderen beweren, dat er minstens 7 miljoen schade is. Ziehier ten andere eenige bedragen, tegen welke de vernielde houl sta pels verzekerd waren Firma Rousing, 700,000 fr. Ver- maelen, 900,000 fr. Hermans, 400,000 fr. Lagermarck, 900,000 fr. Van Hooren- beeck, 800,000 fr. De andere eigenaars wa ren voor kleinere bedragen verzekerd, doch hun gezamentlijk bedrag is grooter dan dat der hoogervermelde firruas. De schade mag dus op ongeveer 7 miljoen frank gerekend worden. Eene overgroote menigte verdrong vioh Woensdag rond de plaats dor ramp. UitDemmin wordt gemeld, dat de Duitsche bestuurbare luchtbal M3 Woensdag mor gend in brand geraakt is boven bet oefenings plein van Grossbelow. Do bemanning kon zich gelukkiglijk redden. De luchtbal werd grootendeels vernield. De loodskapitein van den bestuurbaren luchtbal verklaarde, dat eene fout aan den motor hem verplichtte neder te dalen. Alles ging goed, doch ten gevolge van den hevigen wind werd het schuitje met geweld ten grond geslingerd. Ten gevolge van den schok had eene ontploffing plaats. In weinige oogenblikken tijds stond heel het omhulsel van den luchtbal in laaie vlam. De zeven personen die zich in liet schuitje bevonden, konden ten gronde springen en ontkwamen het ongedeerd. Keizer Willen II onmiddelijk verwittigd, kwam per automobiel ter plaats. Eene over groote menigte verdrong zich ook rond den vernielden luchtbal. Ooggetuigen verklaren dat do luchtbal niet regelmatig zweefde en zeer door den wind geslingerd werd. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo XVIII Zondag 26 Juni 1911. Iets voor hoveniers en iets voor lekkerbekken In het voorbeeldig landbouwhof van Luhonzohca werd eerst een moestuin aan gelegd hoog en droog geplaatst, was hij wonder wei geschikt voor het nat seizoen. Nu diende een moeshof gemaakt met hot doel, gedurende het droog getijde, den post van verselie legumen te voorzien. De heer Godin, oultuuroverste, duidde daartoe het terrein aan, den rechten oever der rivier Lukonzolwa. Men vond er eene bovenlaag van zwarten kleigrond en eene onderlaag van gele kleiaardedus eau gewenschto bodem voor den kweek der legu men. De bewerking, de verdeeling, de beplanting werden aan onzen Pieter Cosyn toevertrouwd. Ik ga trachten u hekend te maken hoe behendig hij zich uit den slag trok.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1