Onschuld zegepraalt BUITENLAND. Be terugkeer der (1 Bruxellesville NIEUWSBERICHTEN.' De Marokkokwestie CONGO SPANJE. ITALIË OOSTENRIJK. CHINA EN JAPAN. SICILIË BLOEDIGE KERMIS TE VOLLEZELE UIT KOtyGO Het terrein was overgroeid roet jong groen gras en tlians zou er overgegaan wor den tot de inploeging (groene bemesting), daartoe werd als werktuig de spade verko zen. Als de grond goed bewerkt was, besloot Pieter hem eenige dagen te laten rusten en maakte van den lijd gebruik om eene plan ting te doen van jonge anana- en palmboo- men. De ananas zouden dienen om de parken en de hoofd wegels af te boorden, de palm- boomen als sieraden in het midden der ronde parken. Zoo bekwam de hof een aangenaam en lustig uitzicht en wist Pieter het nuttige met het aangename te paren. Het terrein is verdeeld in evengelijke parken van acht voet lengte op drij voet breedte. De rechtlijnige tamelijk diepe wegels hebben drij voel breedte. Die verdeeling en het aanleggen der diepe wegels geren een dubbel voordeel: eerstens, de wegels dienen als afvoerkanalen tijdens het seizoen der groote regens ten tweeden, men verdubbelt alzoo gemakkelijk de laag vruchtbaren grond op de parken en beddens. Den 17 Mei 1911. was alles gereed en Pieter begon Ie zaaien salade, radijzen, tomalen, selderij, peterselie, kers (cresson) wortels enz. ook plantte bij princessen, snijboonen, erwten en groote. witte boonen. De bezaaide parken werden alle dagen be sproeid om.10 12 uren. Intusschen tijd, werden beschuttingen ge maakt. Daar die wijze van kweeken bij ons onbekend is, zal ik er^en weinig over uit weiden. De inlanders verstaan het goed de kunst om beschuttingen te vlechten met hoog gras en bambouslokken. De steunen waarop, dc beschuttingen rusten, worden op de vier hoeken der parken geplaatst en dan nog twee steunen te midden van het park. Die steunen moeten 05 centimeters hoven de bed den uitsteken, want zijn de beschuttingen te dicht bij den grond, dan hebben de planten «iet genoeg lucht en licht en gaan ze aan 't kwijnen. Om de parken te besproeien, neemt men eenen emmer en strooit men het water met de hand op de beschuttingen. De doorzijpeling geeft eene soort van regen, die noch don grond noch de planten beschadigt en 't water gelijkmatig verdeelt overgansch de oppervlakte van hel park. Bij liet onder gaan der zon, dienen de parken ontbloot te worden dan genieten de planten heter van den weldoenden dauw en de frisehheid van den nacht wat ze verkwikt en verkloekt, •es morgens, om 7 1/2 ure, plaatst men de beschuttingen terug over de bedden. Daar de planten nu reeds weelderig opschieten, wor den de parken zorgvuldig gezuiverd van alle •nkruid. Onze Pieter heeft reeds reden om fier te zijn over den hekomen uitslag. Zoo gaan de Belgen trapsgewijze te werk om den Afri- kaanschcn grond de vruchten te doen geven Avelke dienen moeten lot genot en voeding der kolonie aanleggers en der negers. Eten vindén is een groote zaak in Kongo Lekkere kost is lekkerder in Kongo dan elders Wij hebben lieden. Zondag-", liet middag maal genomen hij de heeren- Godelain en Tliirit'avt, die te zamen huizen, 't Is wonder hoe jonkmans behendig aan zwarten leeren. kunslgerecjiten bereiden. De spijzen warén zoo wel gereed gemaakt als in Europa er was daar .eene cremelaart beter dan de beste van België 1 Kongotrotter. De Fransche nota De Fransche regeering is reeds klaar met haar antwoord aan Duilschland. liet zal waarschijnlijk Zaterdag worden afgegeven. Frankrijk zegl uitdrukkelijk niets te kunnen afstaan op de kwestie der princiepen. Het ▼raagt do volstrekte politieke vrijheid van Frankrijk in Marokko de algeheele econo mische gelijkheid van al de natiën in Marok ko, zonder voordeel of voorrecht voor geen enkel land. De jneesl ernstige waarborgen 8G' Vervolg. Iedereen gelooft het en waarom zou ik er aan twyfolen Ik heb gehoord, dat gij ten tijde van den moord tuinman opliet kasteel waart, zegde Roza, en dat £y u in den nacht, toen do mis daad begaan werd, op het kasteel bevond. Ik daeht dat gij iets zoudt gehoord of gezien kun nen hebben. Ik, juffrouw O neen, ik boorde of zag niet. Op wélk uur verliet gij dien naejit het kasteel vroeg het meisje schijnbaar onbe vangen. Om helf uur. Ik herinner mij, dat, toen ik over liet terras ging, juist de torenklok sloeg. Heeft iemand gezegd, dat ik iets van Jen moord gehoord of gezien heb O neen, niemand heeft hierover in het ©penbaar gesproken. Men heeft mij de ge schiedenis dikwijls verteld, en dezo boezemt mij groot belang in. Daar gij juist van Alexe Mixtonie b'egont te spreken, dacht ik, dat gij soms een beetje meer licht in de /.aak kondet brengen, on alzoo mijne nieuwsgierigheid vol doen. Zoo riep dc molenaar op gerusten toon uit. Ik denk dat de meuschen met te veel vrij heid gebruik gemaakt hebben van mijnen naam, die tot nu toe op geener wijze met die treurige zaak in verbinding werd gebracht. Gij hebt- hier eene schoono bezitting, merkte Roza rondziende aan. Ja, juffrouw, ik bén een gelukkig man, maar zou zeker de ongelukkigste van geheel om inde toekomst die economische gelijkheid te behouden. Het afgestane deel van den Fransclien Congo Door het grondgebied door Frankrijk afge staan aan Duilschland in den Fransclien Con go, zal dit land rechtstreeks een uitweg heb ben op de zee, wat voor Duilschland zeer voordeelig is. De Russische bladen Als men de Russische bladen leest, zou men haast zeggen dat de oorlog onvermijde lijk is. Gclukkiglijk,zoo verre zijn we niet. Engeland Zoodra de overeenkomst tusschen Duitsch land en Frankrijk gesloten is inderdaad wij kunnen niet gelooven aan een Duitsch- Franscken oorlog dan zal het spel begin nen tusschen Duitchland en Engeland, en vroeg of laat, zullen wij daardoor bange dagen heieven. Waar is toch de beschaving in de twintigste eeuw, dat men eiken dag nog vreezen moet voor een oorlog tusschen gansche volkeren Terugkeer van de Bruxellesville. Twee blanken met slaapziekte aan boord. Woensdag namiddag, is de Bruxellesville te Antwerpen toegekomen. Eene talrijke menigte wachtte ongeduldig de aankomst af. Op de boot was voor meer dan 500,000 fr. ivoor geladen. De missie van Kianso bevat 5 priesters, twee zijn door de slaapziekte aan getast. Tusschen de reizigers zijn er ook twee door de slaapziekte aangedaan, een wereldlijke en een zendeling. Te Boma heeft men een zendeling moeten achterlaten wiens toestand wanhopig was. Een Italiaansche kanonneerboot te Boma. Op 23 Oogst heeft een Italiaansche kanon neerboot Boma komen bezoeken. Na enkele dagen verblijf is bij terug vertrokken. Bilbao in staat van beleg. Te Bilbao is bet geeji lacli met do staking. Maandag hebben de grevislen liet zoo verre gobracht, den dienst des trams stil to leggen. Zij willen nu hetzelfde beproeven met de ij eren wegen. De regeering beeft nog 5000 soldaten naar Bilbao gezonden. De"staat van beleg is uitgeroepen. Te Orviedo hebben stakende mijnwerkers een brug doen springen bij middel van dyna miet. Daardoor verhoopten zij de verzending- van kolen onmogelijk temaken. De troepen zijn ook ter plaats gezonden. Te Orviedo zijn er 15000 stakers. De toestand vin den H. Vader. De" vreemde dagbladen baddon den toe stand van den II. Vader in een ongunstig licht gesteld hij bad allerlei ziekten en kon niét meer genezen De gebeurtenissen be wijzen eens te meer dat sommige bladen vele kwakkels in de wereld sturen. D.e. II. Vader is thans volop aan liet werk, juist zooals vroeger. Over enkele dagen ontving hij zijn broeder Angelo Sarlo, die te Grazie, tegen Manlone postagent is. Een compagnie schiet drie officieren door den kop. Te Praag is het 102® regiment voetvolk in opstand gekomen. De oproerige soldalen hebben den kapitein en twee officieren, door den kop geschoten. Dit nieuws verwekt een ongelooflijke opschudding. Overstroomingen. De overstroomingen in China en Japan zijn zoo overweldigend en zoo verschrikke- het land geworden zijn, als ik mijnen zóón verloren had. Hij is alles voor mij en ik hoop dat lnj hier eens molenaar zal worden, zooals ik nu zelf ben. En dit schoone stuk grond erven vroeg Roza. liet voorhoofd van den molenaar rimpelde zich. Ik hóóp het, zegde hij zuchtend. -T- Do markies van Charleinont is zeer mild voor u geweest. Ik heb gèlioórd, dat gij in groote gunst bij hem staat, mijnheer Greg, zegde Roza. De molenaar lachte, naar het Roza voor kwam, zeer zonderling. Gij moet hem goede diensten bewezen hebben, ging zij voort en haar hart sloeg snel ler. En toch, hoe is het mogelijk Hij kon van eenen op het kasteel dienenden tuinman wei nig geweten hebben, en beloonde hem even wel zoo mild, toen hij in bezit van het kasteel kwam Uit des molenaars oogen blonk wantrouwen en hevige onrust. Hij zette den knaap neder, riep zijne vrouw en zegdo dat hij naar den molen moest gaan zien, doch dadelijk terug zou komen. De vrouw nam zijne plaats in en keek hem bekommerd na. Mijn man ziet er bedrukt uit, zegde zy, toen zij met Roza alleen w as. Het ongeval heeft hem zeer geschokt.Hij zou het niet over leefd hebben, als de knaap verdronken was. Wij spraken daar juist over het drama van Charlemont, zegde Roza. Zoo Dat ontr. -rt hem altijd, antwoord de de vrouw. Hij zegde mij, hernam Roza, dat lnj in den nacht, toen de moord gepleegd werd, op het kasteel was. Om welken tijd verliet hij u dien nacht lijk dat er gemakkelijk een hongersnood uit volgen kan. Do slroomon en rivieren en bij vloeden zijn uit hunne bedding gesteld én hebben gansche landerijen, wel uren en uren uil gestrekt, onder water gezet. Duizenden en nog dui zenden menschen zitten zonder middel op straat De neerslachtigheid in^Japan is groot. Alles zal moeten aangewend worden om de ergste rampen te voorkomen. De Etna in werking y^monden werpen rook of vuur, of lava of assche. Het observatorium van Catana meldt dal 77 monden vuur, rook, lava of assche wer pen. 54 zijn gelegen tusschen de kraters van 1890 te Monterosso,20 ten oosten en 3 in het midden. De lava uil de tweó onderste mon dingen heeft den ijzerenweg bereikt en hfcm geheel bedekt. De bovenste mondingen wer pen dikke rookwolken. Waaruit een helle gloed te voorschijn komt. De middenste kra ter woipt vooral veel assche. Rond het ob servatorium is liet reeds op eene dikte van 0 centimeters. Op Catana regent het aanhou dend assche. De lava vernietigt de w ijngaar den, vernielt de huizen der landbouwers, snijdt de wegenis af voor karren en rijtuigen en voor den ijzerenweg. riet zou een gewel dige uitbarsting I?unnenWO|dénr Het parket is Dinsdag avond te Vollezelo afgestapt om er een onderzoek tc doen aan gaande eene moordpoging, welke er had plaats gegrepen. Ter gelegenheid der kermis was liet in alle kalles hal. In een der Jlerbergen bevon den zich de gebroeders Lasser. Deze waren reeds door talrijke herbergen getrokken en meer dan wel gedronken. Eensklaps bemerk ten zij tusschen de verbruikers zekero Remy Lermaux, die sooals zij mijnwerker is. Zij hadden reeds sinds ljyjg eenen gowel- digen haat tegen dien jongeling opgedaan. Na te zamon wat gesproken, j"e bobben, spron gen zij eensklaps op Lermaux. toe en legden hem omver. a Terwijl een der gebroeders, Dominique, hem de armen vasthield, stootte do andere, Jan-Baptist, hem een mes tusschen de twee schouders. io'. liet ongelukkig slachtoffer zonk neer, ha dend in zijn bloed. De moérdenaars verdwe nen oogenblikkelijk. Eenigen tijd later kwa men de gendarmen toegesneld, doch vonden de plaats ontruimd. Een dokloor werd hijgeroepen, die Ler maux verzorgde en naar .nisjno woning deed overbrengen. De .gendarmen.-die midderwijl opzoekingen naar do dadersig-edaan hadden, vonden dezo in eene naburige herberg bezig met rustig to drinken. Zij werden oogen blikkelijk aangehouden. O w I-fei,.parket, na de gekWfelBlo onderlioord te hebben alsook de .getuigen, heefti.de ge broeders Lasser onder aanhoudingsmandaat geplaatst en doen overbrengen naar het gevang, van. Vorst,. De Kongoboot Briixellé&ille is Woensdag namiddag te Antwerpen aangekomen. Er waren 80 passagiers aan Ijpprd. 7 waren té La Palice afgestapt. Onder de tcrugkeerendép bevonden zich verscheidene magistraten, de E. P. Eloy, redemptorist, de E. P. Hümilis, Capucien enz. Ook 7 damen waren onder de opvaren-- den, on eon drietal brachten zelfs hunne frisscho kindjes mede, welke in Kongo ge boren waren. De lading bestond uit 715* ton caoutchouc, copal en ivoor. Er warén voor meer dan 500.000 fr. olifantstanden. Hij heeft mij streng bevolen nooit over den moord te spreken, zei vrouw Greg maar als hij er zelf van spreekt, waarom zou ik het dan niet doen' De markies kan niet boos wor* den op ons, als wij over familie-aangelegen- heden praten. Mijn man verliet mij dien nacht tien minuten voor twe,eëiï, juist toen ,de. moord plaats had, juffrouw, maar, waarlijk hy zag er niets van. Ik herinner mij nog zoo juist het uur, want een derjneisjes kwam in de dienstbodenkamer en zijjiem, hoe laat liet was zij voegde er bij, dat ajy hem by Jozeph Bute aanklagen moest, als bij niet dadelijk ver trok. Wij waren verloofd en wilden spoedig huwen, daarom bleven wij zoo gaarne lang by elkander. Roza brak dit gesprek af, prees de kinderen en hoorde geduldig liet gebabbel van juffrouw Greg aan Na eenigen tijd kwam 'de oudste dochter zeggen, dat de kleederen van Roza droog wa ren zij leidde haar naar eene zijkamer waar deze de geleende met hare eigene kleeren ver- wisselde.Toen zij in de huiskamer terugkwam vond zij er den molenaar,tégen den haard leu nende, donker voor zich ziende. Zijne vrouw had hem vorteld, dat zij aan het meisje het uur had genoemd, waarop hy liaar in den nacht, dat <fe moord gepleegd werd, verlaten had, waarover hij zoo boos was geworden,als zij hem iiog ooit had gezien. Zij stond nu weenend aan het venster, ver wonderd, dat haar man zoo toornig kon wor den, omdat zij de zuivere waarheid had ge sproken Roza scheen de slechte stemming tusschen de echtelieden niet te bemerken zij nam af scheid van de kinderen en do vrouw, boog zich voor den man, verliet het huis en begaf zich op weg naar het kasteel. De overtocht was uitmuntend, uitgenomen in den nacht van Dinsdag tot Woensdag, wanneer de Bruxellesville in de Noordzee door een onwedcr verrast werd. Aan boord van den stoomer bevonden zich ook twee personen, een geestelijke en een Gentsche burger, dio aan slaapziekte leden. Beiden waren evenwel op goeden voet van genezing. Een andere zendeling was te Boma moeten achterblijven, daar zijn toestand hopeloos was. Als nieuwstijdingen, verhalen de terug keerenden het volgende Luitenant Arnold is erg ziek en ligt thans in het gasthuis van het lloode Kruis te Boma. De slachter van de Leopoldville, beticht van moord, is tot tien jaar opsluiting veroor deeld. liet proces Logier is ook begonneni In Uellé hadden eenige kleineonlusten plaats. Nadore inlichtingen ontbreken nog. Op 23 Oogst, is de Italiaansche kanonneer boot Piémont eon officieel bezoek komen brengen aan de Belgische overheden. Het missiehuis van Kianso, gelegen op vier uren van Matati, is door de slaapziekte erg geteisterd. Twee katholieke zendelingen zijn ook aangetast. Brussel. Ongeval. Ten gevolge van een windruk werd eene schouw van het dak van een huis der Braestraat gerukt en kwam terecht op de veranda van een nevenstaande huis. Juist op dit oogenblik nam Mev. W... met haar kindje op den schoot het vier-uren- eten. De kleine, 9 maand oud, werd door de glasscherven getroffen en Mev. W... haar kind gekwetst ziende, viel zonder kennis. Zij kwam echter spoedig hij en kon haar kindje naar eene naburige apotheek brengen, waar het verzorgd werd door een doktoor. De po- licie der 3e afdeeling heeft een onderzoek geopend. Nachtelijke inbraak. Bij zijn ont waken hestatigde M. V..., apotheker, wo nende op de Anspachlaan, dat dieven des nachts bij hem binnen gedrongen waren. Deze na Moor middel van een valsche sleutel de deur geopend te hebben, hadden do ruit van een kamertje gèbroken en waren er binnen gedrongen. Zij drongen vervolgens in het bureel en braken er alles open, openden do kas der apothekerij en vluchtten met haren inhoud. De policie werd verwittigd, doch heeft na onderzoek nog geene enkele aanduiding aangaande do inbrekers. Inzakking. Op het oogenblik dat een kamion, geladen 'met een witte steen van verscheidene duizenden kilos en tocbc- liQorcnde aan M. D..., ondernemer, langs do Malibranstraat reed, had er eene inzakking plaats, ten gevolgo van liet horsten éener waterleiding. Do kamion zakte lot aan de as. m deii grond eil hetis een echt wonder dat, de voerman niet insgelijks medegelrok- 'kên wérd. Men heeft -verscheidene uren moe-.' tëli werken om de kar los te krijgen. Eene ploeg- werklieden van den water- dienst snelde oogenblikkelijk- ter plaats om de herstellingswerken uit te voeren, Ongeval. Eert kamion, toebehoo- ren'de aan M. B..., handelaar in hout, reed gisteren over de Toekomstbrug. Hij was geladen met eene lange poutrel, die nogal ver achter den wagen uitstak. Bij liet. over rijden der brug stak de voerman, zekere Henri T... rechts af, doch den balk ging ongelukkiglijk een 11 jarig jongentje treffen in volle borst. liet kind viel neder, ten prooi aan schrikkelijke pijnen. Men bracht het slachtoffer over naar liet woonhuis van den houthandelaar, alwaar men het verzorgde. Nadien droeg men het naar huis. Een onder zoek is geopend. Het schijnt dat de liefhebbers van goeden koffie in jubeleering zijn, sedert zij de Bilter- peeën der Trappisten Vincart gebrui ken. 1500 D. Zij had nog slechts wéinige schreden ge daan toen zij snelle stappen achter zich hoor de. Omziende, bemerkte zij den molenaar die haar volgde. Wacht een oogenblik, juffrouw, riep hij. Ik heb u nog iets te zeggen Roza bleef staan en wachtte,toUJat de mole naar bij haar was. Hij zag er nog angstig en ontroerd uit. Wat hebt gij my te zeggen .vroeg Roza opgetogen De molenaar keek om naar zijne woning. Zijne vrouw stond aan de deur en zag hem na. Ja, juffrouw, zei Greg, ik zou gaarne een paar w oorden met u spreken maar laat ons naar de brug gaan, wjj word on daar «iet ga degeslagen. Roza knikte en vervolgde haren weg tot aan dc brug,aan den zoom van het park, waar het voetpad op den grooten straatweg uit kwam. Hier stond zij stil, leunde tegen het brugstaketsel en richtte liare blikken vragend on den molenaar. Hare jeugdige schoonheid verblinde hem,en toen hy haar schuw aanzag, herinnerde zij hem meer dan te voren aan Alexe Mixtome, en eene geheime vrees voor haar beving hem. Hewel Greg, wat hebt gij my nu te zeg gen vroeg Roza. Ik vermoed, juffrouw, antwoordde Greg verlegen, datgy eene bloedverwante van den markies zijfc, en daar mijne vrouw en ik twee verschillende geschiedenissen verhaald heb ben, gevoel ik my genoodzaakt, te verklaren, dat zij zich vergist heeft, dat is alles,juffrouw. Zijn rondzien en zyne onrust maakten zijne verklaring niet geloofwaardiger. Ik houd het er voor, dat uwe vrouw zich niet vergiste, mijnheer Greg, zegde Roza scherp. Antwerpen. Gepletlerd. De ge naamde J. Van Kerkhove, oud 17 jaar, wo nende te Boom, werd in eeji smederij der Gonlslraat, de rechterhand gepletlerd. De gekwetste is ter verpleging naar het Ver- bandhuis-Kipdorpvest gevoerd. Aanranding. De Duilsche zeeman Ferd. Stadich, lange Winkelstraat, 3, werd op den Austruwcelschebaan aangerand en zijn zilveren uurwerk ontstolen. Oneerlijke bediende. Een kofne- huisbediende van een hotel der Mcir moest Dinsdag namiddag 200 frank wisselen, maar werd sinds niet meer weergezien. Merxem. Botsing. Gisteren morgen kwam de heer doktor Van de Vliet met zijn rijtuig van zijn huis op de Bredahaan gere den. De koetsier had niet opgemerkt dat een rijtuig van den roeden tram achteraan kwam. Hij stuurde links af en alzoo bolste 't tram- rijtuig tegen dit van den geneesheer. Deze laatste en zijn koetsier werden door den schok van het rijtuig geslingerd, liet rijtuig verbrijzeld en liét paard zeer erg gekwetst, zoodanig dal men het onmiddellijk heeft moe ten afmaken. De heer Dokter Van de Vliet en zijn koet sier kwamen er gelukkig ongedeerd vanaf. RoosendaalDroevig ongeluk. Gis teren iiiorgend had alhier een treurig onge luk plaats. Zekere A. B een jongen van 14 jaar, w onende als knecht bij J. De Greef, Zuideinde, bracht hooi naar het vee in do weide. Bij zijn terugkomst schijnt hij met. het touw, waarmede het hooi gebonden was, te hebben gespeeld, met het treurige gevolg, dat hij na eenigen l ijd aan een oik verhangen gevonden werd. Een onderzoek is geopend. Turnhout. Kind verdronken. Dijns- dag middag, had er in de Zandstraat alhier, een smartelijk ongeluk plaats. Daar do wa terputten op velo plaatsen ledig staan'ter oorzake der langdurige droogte, zoo wordt bij menigvuldige inwoners liet water bew aard in eene kuip of bak. Bij den herbergier Jan Gcenen, stond alzoo ook eene kuip water in den acliterbouw zijner woning. Zijn 2jarig kindje, dal aldaar speelde, is bij toeval in de kuip gevallen en toen men liet wichtje er uit haalde had het reeds opgehouden te leven. Gent. Ljk opgehaald. liet lijk van Engelhert Verschraege, 72 jaar. wonenue Terneuzenlaan, 18, sedert Zaterdag spoor loos verdwenen, werd Donderdag mórgend om 8 ure, uit liet water langs de Gazome- terlaan, opgehaald, en naar het doodenhuis overgebracht. Hoefslag. Woensdag namiddag, viel een paard, aan eene kar gespannen, op den hoek 'dér Mirystraat. ten gronde, liet paard oprichtende ontving de voerman eenen hoef slag- van het dier op de horst. De voerman zakte ineen doch kon, na eenige minuten ge rust te hebben, zijnen weg voortzotten. Verdronken. Woensdag namiddag,' rond half 3 ure, heeft mén uit eéne gracht, langs den Ollcrgemschensteenweg ên waai'in weinig water stond, liet lijk opgehaald," vaii vrouw Stefan ie Dierick, 66 jaar oud, wonen- dé zelfden steenweg, 512,-Tlet lijk werd naar' het.doodenhuis der Bijloke gebracht Béveren-Waas. Ergebrahd. Rijks dag nacht, rond 12 ure,'is een lievige'brand uitgeborsten, hij' Fordihaïid Mkes, landbou wer, wonende öp den wijk Achterhoek. Schuur en stallingen met gansch den inboe del, zijn totaal vernield. Do schade is zeer groot. Twee werkpaarden van groote waarde kwamen in do vlammen om. Alles is verze kerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Tijdens de reddingswerken, stoiul Jan Mal- thysens, op liet dak van het huis en was maar steeds bezig, water op den vuurpoel te gieten. Door eene verkeerde beweging, viel hij van liet dak en werd zeer erg, gekwetst aan liet hoofd. IIij werd ter verzorging naar bet gasthuis overgebracht. Woensdag na middag is het parket van Dendermonde alhier afgestapt, ten einde een onderzoek te doen nopens de oorzaak van den brand. Verschei dene getuigen werden gehoord. Hoe Watriep de molenaar onthutst. Ik geloof, ging liet meisje rustig voort, dat gij, toen gij in dien verschrikkelijken nacht de dienstbodenkamer verliet,iets gezien moét hebben dat, indien gij het gezegd hadt, de geheele schuld der misdaad op eenen andere dan op Alexe Mixtome zou hebben overgebracht. Dé molenaar zocht naar adem. Zijn gezicht even te voren nog gloeiend rood, w erd doods bleek. Ik geloof, hernam Roza, nog altijd kalm, hoewel haar hart sneller eu harder sloeg, dat gij overtuigd zijt van Alexe Mixtome's on schuld en uwe getuigenis zijnen naam van al len smaad kan ontheffen, ik geloof zelfs, dat gij weet wie de ware moordenaar van den markies is. De molenaar staarde het meisje aan, alsof zij een bovennatuurlijk wezen w as en hem ge heel doorzien had. Zijne ademhaling stond stil, zijne knieën knikten. De angst scheen liem zijne kracht ontnomen te hebben, en hij hield zich aan de brug vast om niet te val len. Roza zag in deze teokenen eene volledige bekentenis. Zij had nu een ander spoor gevon den, dat geheel het geheim oploste waarmede haar vader omringd was. Do molenaar kende den moordenaar van den markies; hij kon den naam baars vaders in eere herstellen. Alexe Mixtome is dood, zei de molenaar sidderend. Ily stierf in een ander werelddeel, en de moord op den markies had reeds zoovele jaren plaats, dat men er maar niet meer over spreken moest. Wordt voortgezet,

De Volksstem | 1911 | | pagina 2