Ba Vtaamsche Kermis DE BRANDRAMP DE SOCIALISTEN OP GEN ROOSTER 'T EEN EN 'i ANDER DAGBLAD aAa- van Antwerpen. De Mésrokkokwestie Geheimzinnige misdaad Rijtuigongelukken De diefstal der „Joconde" Zeveniienria jaargang n' 218. CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 18 September 1911 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen ran het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4§t TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL TE AALST 728, Steenweg van Waterloo, 728. Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van HuffePDe Oendt. AANKONDIGINGEN I KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. ^de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Hunne Woorden tegenover Iranne Daden Het is duidelijk gebleken dat de beweging van de huishoudsters tegen de boeren en boerinnen eerst onder duims werd op touw gezet door de socialisten en dat zij er later openbaar vooruit kwamen. Nu die beweging zal veel kwaad doen aan de socialistische partij zij noemt zich immers de werk liedenpartij, en het is zij juist, die de arbeiders en arbeidsters der steden in 't harnas heeft gejaagd tegen de wer kers en werksters van den buiten. Het is zij die aan onze katholieke voreeni- gingen verwijt, de werkende klasse te verdeelen, en nu hitst zij andermaal de arbeiders tegen elkander op. Dat is een punt dat bewezen is. De socialisten beweerden ook dat de landbouwers hunne waren al te duur verkochten, later schreven zij dat ze al ■jaren lang groote winsten hadden ge maakt en dat zij nu alleen ook het verlies moest dragen. De landbouwers konden daar onmiddelijk op antwoor den Als wij ons dood moeten wroe ten om nog verlies te doen, dan wer- ken wij liever niet, want werken om schulden te maken dat is werkelijk al .le dwaas. De socialisten werden wel dra gewaar,dat ze ditmaal den bal lee- 1 ijk hadden misslagen ze wilden de ontevredenheid van een deel van het volk uilbuiten in 't voordeel van hun politieleen winkel, doch zij deden het zoo onbehendig dat zij de gansche lan delijke bevolking, zelis in Henegou wen, tegen hen zagen opkomen. Zij zochten dan spoedig te redden wat nog te redden viel, en nu was de duurte van de landbouwproducten niet meer toe te schrijven aan de landbouwers, waar wel aan de kapitalisten. Hiervan hadden de socialisten nooit mogen afwijken, immers het kapita- lism is hun gezworen doodsvijand. In do huidige omstandigheden echter gaat dit niet van der hand, dat pakt niet. De socialisten zouden moeten donderen tegen do kapitalisten. Alle maal heel goed, maar men mag niet vergeten dat wij voor de kiezing staan, en dat de socialisten in Henegouwen en elders bijna algemeen kartel hebben gesloten met de liberalen. Nu de kapi talisten in Henegouwen zijn moest allen liberalen en vele liberale kan didaten zijn groote kapitalisten. Nu zult ge hegrijpen dat hot moei lijk zijn kan, al wat slecht en hatelijk is te schrijven op de kap van die libe rale kapitalisten en dan binnen eenige' weken af te komen en te roepen en te schreeuwenWerklieden, ge moet stemmen voor do liberalen. Ja, voor diezelfde liberalen, die wij over eeni gen tijd hebben uitgemaakt voor al wat gemeen en verfoeilijk was. Men moet bekennen, dat zulks eene onmogelijke zaak was, doch ge zulteven gemakke lijk begrijpen, dat de socialisten over 't algemeen, maar ellendige komedi anten zijn. In eene protestmeeting ergens liet Walenland gehouden, stelde een socialistische redenaar voor, het maxi mum van de prijzen vast te stellen voor do boter, het vleesch, de eieren en de melk. Voor de boter mocht men niet boven de 3 frank gaan In die voorwaarden wonnen de boeren nog genoeg, volgens hem. Een socialistisch blad van Sint Gil lis komt de Peuple--die dat gedacht insgelijks had vooruitgezet, een groen antwoord te geven. Luistert De Peuple juicht de schuimers toe die de ongelukkige koopvrouwen op de openbare markten plunderden en mis handelden dat is niet zeer moedig, want het zijn niet de marktkraamsters die verantwoordelijk zijn voor de prijs- vermeei-dering der boter of deze dei- eieren waarom ze dan aanvallen en afkeurenswaardige daden plegen De Peuple ziet daar stof in voor hiespropaganda, het is kleingeestig. Aangezien de socialisten de beweging der huishoudsters met dolle vreugde steunen, zoadt gij aan de e Peuple niet kunnen vragenwaarom hij riet protesteert legen de coöperatief can ttet Volkshuis (Maison du Peuple), die hare boter ook verkoopt aan 4 jfrank de kilo, en haar vleesch in hare been houwerijen AAN DEN DUURSTEN PRIJS van de plaats. Hij eischt voor de bedienden de sluiting der magazijnen te beginnen van 7 uren, en de bijhuizen van het Volkshuis (Maison du Peuple), blijven open tot 9 uren, de Peuple houdt den bek gesloten, want het is met hot geld van de leden der coöperatief dat men de socialistische pers onder steunt. Alzoo verstaat gij dat voor de Peuple zwijgen goud is...» Dat is een antwoord zwart op wit verschenen in een socialistisch blad van Sint Gillis. Wij onthouden er vooral deze veelzeggende feiten uit De Peuple maakt het volk op tegen de hoeren, steunt de beweging der huishoudsters uit alle kracht, maar in zijne coöperatief verkoopt hij de boter aan 4 frank do kilo, dus zoo duur als wie ook, en het vleesch verkoopt hij duurder dan de beenhouwers. Als men de socialisten hoort spre ken, en hij alle duivels hoort zworen, dat alles in de wereld np zijn kop loopt, en men vergelijkt daarna hunne woorden, met hunne eigen daden en werken, dan slaat men onwillekeurig de handen bijeen en men roept uit Hoe is het toch mogelijk, dat er men- schen zijn, die zich zoo door de socia listen kunnen talen foppen Ja, het is waar, de wereld wil be drogen worden. En na het katoen, zullen wij vlas spinnen, wij zullen den wol, de zijde spinnen,.. Wij zullen alles spinnen... zelfs de zweetdoek van de kapitalisten, zeer breed, twaalf kwaart, zeer slerk, 0000 draden, zoo dat zij er niet meer zullen uilgeraken. Alzoo spreekt Meester Anseele tot de liberale kapitalisten, die z°lf bun eigen on dergang en dien van T land bewerken, door hunne kruiperij voor de socialisten. Siïeer geboortens dan stei-f- iens.In 1901 waren er 84000 meer geboortens dan sterfilms. Het was het hoog ste cijfer sedert 1830 in Belgié bereikt. In de volgendo jaren verminderde dit getal. Zoo waren er in 1902 nog 70,541 meer geboor- tens dan sterfgevallen, in 1903 76,626 in 1904 72,215 in 1905 69,094 in 1906 67,387 in 1907 69,791 in 1908 61,840. Daaraan ziet ge dat liet getal geboortens in de tien laatste jaren sterk verminderde. Nu de aangroei der Belgische bevolking spruit ook nog voort uit bet feit, dat er nog aanhoudend meer menschen inwijken dan er uitwijken. Daardoor mogen wij de jaarlijk- scite vermeerdering der Belgische bevolking agenoeg schatten op een gemiddeld getal van 100,000 personen. Het congres wan het vrij mid- dellbaar oasderwijs. Dit werd gehouden te Bonne-Espérance en is builen en boven alle verwachting gelukt. We kun nen moeilijk hier in bijzonderheden treden en stellen enkel vast hetgepe voor alle burgers van groot gewicht is Er is besloten, op voorstel van M. Mansion, de humaniteiten, de collegejaren, niet op 6 jaar, maar op 7 jaar te brengen. Eén jaar vooral zal een wetenschappelijk karakter dragen. Boven dien werd nogmaals betoogd, klaar bewezen boe de oude humaniteiten eene groote supe rioriteit hebben op de moderne humaniteiten voor wat de opleiding en de «algemeene cultuur betreft. De verkiesbaren voor* den Senaat. Om als senator te ltunuen ekozen worden, moet men ten minste 40 jaar oud zijn, als minimum 1200 fr. belas tingen betalen of eigenaar zijn van onroe rende goederen of er het vruchtgebruik van hebben, die ten minste 12000 fr. kadastraal inkomen verzekeren. De verkiesbaren voor den senaat zijn in België ten gelalle van 1523. Daarvan be- hooren 405 tot de provincie Brabant, 249 tot Oost-Vlaanderen, 202 tot de provincie Ant werpen, 185 tot Henegouwen, 179 tot West- Vlaanderen, 147 tot de provincie Luik, tot de provincie Namen, 47 tot Limburg en 19 tot Luxemburg. Dat is wel zonderling. Vele rijke menschen gaan in den Zomer naar Oostende, Blankenberghe, en andere bad plaatsen. De socialisten maken van die om standigheid gebruik om do kleine menschen afgunstig te maken. Men zegt algemeen dat het 's Zomers in de zeesteden, frisch, koel en gezond is. Wel nu, dat is niet waar. De statistieken van de overlijdens in de maand Juli van dit jaar komen zulks te bewijzen. Het is juist in Oostende dat er de meeste overlijdens zijn geweest in de maand Juli. Het beliep tot 2,04 op 1000 inwoners Hoei was het het minste, 0,50 op 1000 inw In Brussel en omgeving waren er 926 sterf gevallen op 793,604 inwoners in Antwer pen 418 op 327.668 inwoners, in Gent 244 op 165.149 inwoners in Luik 200 op 174,768 inwoners. Bijzonder stierven er vele kinderen in de provincie Antwerpen. De zweetdoek der kapita listen. Op 3 Sep enber 1911 bij de inhuldiging van de socialistische weverij te Gent, sprak Anseele a En onze tegenstrevers hebben gezegd a Beproeft te weven. En wij hebben ge ven En onze tegenstrevers hebben gezegd Weven, dat kan gaan. Maar beproeft dan te spinnen Welnu, wij gaan spinnen,om alzoo wat rapper te doen fileeren de CToote kapitalistische fileerders. En vandaag nevinden wij ons op ons gebied wij gaan er zelf ons eigen fabriek oprichten. Wie zal het besturen De werklieden zelf, al degenen die er deel zullen aannemen... STAD AM.S' V— SINT JOZEF J Solidariteit en Verbroedering Eondag en Maandag mag niemand nalaten een bozoek te brengen aan de Vlaamsche Kermis Wij steunen niet het werk omdat liet eene kennis is, maar wij steunen het werk met volle geestdrift en overtuiging, omdat het zulk schoon doel beoogt. Zeker men kan zich, men mag zich, men zal zich vermaken, en hard vermaken op de Vlaam sche Kermis maar men moet niet verge ten, dat men al plezier makende, een der schoonste werken voor de toekomst onder steunt. En zulks verschaft dubbele vreugde. Het is juist als het zulke werken betreft, dat eene gansche bevolking solidair en eensge zind moet zijn, het is door liet ondersteunen van zulke instelling dat de verschillende standen zich verbroederen door het weder- lceerig hulpbetoon. Wij verhopen vast, dat ieder het zijne zal bijdragen om die onderneming door onder linge solidariteit en algemeene verbroede ring, ten schitterendste te doen lukken. Wij herinneren aan al de vrienden van de belangen en het welzijn van het volk, die de Vlaamsche Kormis zullen bezoeken, dat Zondag om half twaalfde Heeren Senator Volksvertegenwoordigers een officieel bezoek zullen brengen aan de Vlaamsche Kermis en dat er te dezer gelegenheid een puik concert gegeven- wordt om twee uren begiet het Gemaskerd Kinderfeest waar aan talrijke prijzen zijn verbonden. Men ver wacht eeno maebt van volk. Ieder zegge het voort. Vooruit, want goed doen baart genot (NADERE BIJZONDERHEDEN). Binnen twee of drie dagen zal er van de brandramp al niet veel meer gesproken worden, ten zij bij de verzekeringsagenten. Dezen weigeren meestallen, nog kontrakten te sluiten met de houthandelaars. De verzekeraars welke nog aanvaarden, hebben de premie van 7 1/2 per duizend op 3 per cent gebracht. Vóór de brandramp van 1907 beliep de premie slechts 3 per duizend. Roedsiseene nieuwe houtstatie gebouwd nabij de stapelplaatsen. Eene menigte werk lieden is er aan den arbeid en alles herneemt stilaan zijn gewoon uitzicht. 0e oorzaken van den brand. Men verdiept zich in gissingen over de oorzaken van den brand. Algemeen wordt evenwel geloofd, dat het vuur ontstaan is de hangaars der firma»Vermaelen. Het vuur moet evenwel lang gesmeuld hebben, vooraleer de eerste vlammen uit- I sloegen. Een genaamde Bernard Dumoleyn, wo nende Vlaamsche kaai, is aan de policie komen verklaren, dat op 12 September, eenige minuten voor 6 ure 's avonds, hij be merkt had, dat brand ontstaan was aan de hangaars der firma Germat, nabij de plaats aar nu alles vernield werd. Hij klom over eene afsluiting en kon de vlammen uitdooven. Deze waren ontstaan in een hoopje, gevormd door eenigo kleine tukjes hout en eene hoeveelheid katoen, dus blijkbaar door eene kwaadwillige hand aangestoken. Dumoleyn, door een onderzoeksrechter ondervraagd, hield zijne verklaring staan en een onderzoek ter plaats, bewees de echt heid van hetgeen Dumoleyn vooruitgezet had. Een machinist van don spoorweg heeft verklaard, dat hij een der eersten den brand bemerkt heeft, en duidelijk zag,dat het vuur op twee versehillige plaatsen woedde, in den hangaar der firma Vermaelen. Ook deze omstandigheid zou dus bewijzen, dat er wel degelijk kwaadwilligheid zou be slaan. Laffe schurken. Laffe schurken zijn het, die midden in de algemeene verwarring, het zich niet ont zagen, nog te komen stelen. Zoo werd eene oude weduwe, wonende in een der vernielde huizen der Eeckerenstraat, van haren geld beugel, eene som van 80 frank inhoudende, beroofd. Ten nadeele der geniesoldaten, die aan het blusschen medehielpen, werden 12 spaden 14 groote bijlen en 21 kleine bijltjes ge stolen. Een kerel werd 's anderendaags in 't bezit gevonden van een bijltje en aangehouden. Een onderzoek is geopend. Het Fransch antwoord. Frankrijk heeft Woensdag reeds zijn ant woord gezonden aan Duilschland. Naar men voorziet, zal dit antwoord donderdag ter be stemming zijn gekomen. Verder is er geene oflicieële tijding. De politieke kringen van Berlijn zingen een toon lager, omdat zij schrik hebben van den 15den, dit is de ver valdag der maand en deze zou onaangename verrassingen kunnen doen. Een weinig licht. Te Berlijn komt er een weinig ontspan ?iing. Duitschland zou de politieke vrijheid van Frankrijk in Marokko erkennen de grondafstand in Congo zal weinig opspraak aken het eenige punt dat overblijft het is het stelsel der open deur voor den handel in Marokko. Rardig gerucht. Te Lunevillo zou men 25 Duitsche ruiters gezien hebben. Die mannen schenen erg op gewonden. De commandant Magnin, staf overste van de 2d® legerafdeeling zou de gen darmen en troepen achterna gezonden heb ben. In officieële kringen logenstraft men het bericht. De financiën. Iel» staat vast Do Duitsche financiën hebben reeds veel geleden door de Marolc- kaansche politiek: de bladen echter geven vrijen loop aan hunne gedachten. Met volle karrevrachten worden de meeste onwaar schijnlijkheden op elkander gestapeld. Het is dus maar best, het bijzonderste nieuws meê te deelen, en vooral zich te houden aan wat van officieëlen kant komt. Wat er ook van zij, wij gelooven aan geenen Duitsch- Franschen oorlog, om de goede redenen dat de twee landen den oorlog duchten, en in zulke stemming vangt men geenen oorlog aan. Wat schuilt daar achter Er wordt gemeld, dat de Belgische minis ter van Oorlog, bevel gegeven heeft, de klassen van 1906,1907 en 1908, terug onder de wapens te roepen. Daar de soldaten van de klas van 1909 welke vandaag, 15deu September moesten in verlof gezonden worden, ook binnen gehou den worden, zullen er dus vijf klassen geheel binnen zijn. Wat mag zulks beleekenen Meer en meer verwonderd over den zon derlingen toestand, klom Potlier naar boven. Daar deed hij eene vreeselijlce ontdekking. Zijne vrouw, enkel met een hemd gekleed, lag met overgesneden keel, in eenen breeden bloedplas ten gronde, Ook het bed was ge heel met bloed besmeurd. Op bet bed lag g een scheermes dat geheel bebloed was. Onmiddelijk werd een geneesheer verwit tigd doch alle hulp was vruchteloos. De •me vrouw was den slagader afgesneden en de dood moest oogenblikkelijk geweest zijn. Een onderzoek werd geopend, en eerst acht men dat de vrouw zich in eene vlaag van zenuwzwakte gezelfmoord bad, doch het parket deed eenige verdachte ontdekkingen elke de veronderstelling eener zelfmoord niet deden. Wie de moord pleegde, en welke de drijf veer dezer misdaad was, zijn punten welk© tot hiertoe niet opgeklaard werden. V nabij Rijsel Te Bouvigny-Boyeffles werd gisteren mor- gend eene vreeselijlce misdaad ontdekt. Toen Leon Pottier, ploegbaas in de mijnen van Gouy-Servins rond 9 ure van zijn werk, waar hij nachtdienst gehad had, tehuis kwam was hij zeer verwonderd het liuis gesloten vinden. Na verscheidene malen geklopt hebben zag bij dat een venster van het ge lijkvloers niet vast gesloten was en drong- langzj daar binnen. In het huis stond alles nog sooals Pottier :s avonds te voren zijne woning verlaten had, Eene doodsche stilte heerschte er. Een man gepfeSterd Een kleermaker, Charles Debontridder wonende in do Van Dyckstraat to Schaar beek en die gisteren avond voor den tram wilde gaan werd op de hoogte der Godfried van Bouillionstraat door een kamion, be spannen met twee paarden, omgeworpen en overreden. Toen men de ongelukkige opnam bestatigde men dat hij eene schedelbreuk bekomen had en het is met bloed overdekt dat men hem naar het hospitaal heeft overge bracht. De doktors deden er hem ter verzor ging opnemen gezien zijnen neteligen toe stand. Erge botsing Gisteren morgend rond 8 ure gebeurde er een erg ongeluk aan de Naamscbe Poort. De tram n. 32 die van den Waverschen steenweg lcwam is in botsing gekomen met een train die zich aan de Naamsche poort bevond. De schok was zeer geweldig. De venster ruiten vlogen aan stukken en de reiziger# werden gansch door elkander geworpen. Een meisje van 18 jaar, Mej. Jnlienne F., bediende in een handelshuis, wonende in de Werystraat en die zich op tram 32 bevond werd met bet hoofd tegen eene bank geslin- Men nam haar met eene erge wonde aan het hoofd op en bracht haar over naar eene naburige apotheek. Na verzorging werd zij op hare aanvraag terug naar hare woning geleid. Een onderzoek is geopend. Paarden op hol Een sterk paard gespannen voor eene groenselkar, ging dezen morgen op hol, op de Anspachlaan, ter hoogte der Henri Maus- straat. De meester liad het dier een oogen- blik alleen gelaten. Het hollende dier snelde in dolle vaart langs de Anneessensplaats, op zijn doortocht eene echte paniek verwekkende. Een ver- wersgast, zekere Alexander Lamote, wo nendein de O. L. Vr. ter Ruststraat, die het dier wilde tegenhouden, werd met geweld legen don grond geslingerd en kwam terecht onder eene uurkoe'ts, die uit tegenoverge stelde richting kwam. Men nam hem met erge kwetsuren aan het hoofd op. Eindelijk na overal op zijn doortocht ongelukken te hebben verwekt, werd het wiel dor kar gevat door eene an dere kar, toebehoorende aan een onderne mer. Het paard viel en men kon het alsdan bemeesteren. Gisteren avond, rond 9 ure, gingeu de paarden, welke in cenen bierwagen gespan nen waren en die op de Neeratallesteenweg stonden te wachten, eensklaps op bol. M. J. Bruyns sprong op da hollende dieren toe en kon ze bedwinger., na een dortigtal meters te zijn voortgeslv,urd goworden. Het is aan hem te d'anken dat erge onge lukken konden vernie- den worden. Het onder: zoek te Brussel. De policieinspr cteur Robert van de Fran- sche veiligheid s gisteren naar Brussel ge komen om er een onderzoek te doen aan gaande zekere Gorv Puvet, die onvindbaar is en die opg ezocht wordt wegens den dief stal der ph' jniciaansche beeldjes van den Louvre. De polif ;ieagent beeft geene enkele aan duiding ge vonden welke hem van dienst kon zijn. Van e en anderen kant heeft M. Gasarelli, van de veiligheid van Parijs, van den lieer onder/.oolcsrechter Billaut zekere mandaten onlvz.ngen welke hem toelaten een onderzoek te doen aangaande zekere kerels die zeer erg ver dacht worden door de Fransche policie. De kerel in kwestie is van de policie ge- hend, als handel drijvende in allo slag oud heden, oude schilderijen en antieke voor werpen.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1