O 'T EEN EN 'f mm 4e Reeks brieven van M. Vincent Diericx Ps nnJitio'' Het Bezoek der Overlieden. -- Het gemaskerd Kinderfeest. met duizenden en duizenden naar de Viaamsche Kermis ONZE YOLKSREIS NAAR ROME '0 3D A C3r 1 X_i JLJ po.I1IE1 Verssiiovsn tot gus volgend nummer De IVlarokkokwestie Een politieke aanslag in Rusland Zeventiende Jaargang n' 217. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 17 en Maandag 18 September 1911 ABONNEMENTENi Zrs maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle pnstbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREEUEN 728, TE BRUSSEL Steenweg van Waterloo, BestuurderJ. ITE AALST Telefoon 114 Van t-'uffel-De üendt. AANKONDIGINGEN s KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® blaöz. (de regel) fr. 0,50 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, hers teil. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 is thans de moeite waardeen Het ariikel te wijden aan den politieleen toestand van t land, nu dat stil-aan de 1,lezingen naderen. In de vier groote steden van 't land, te Brussel, Ant werpen, Luik en Gent, is ondanks al de moeilijkheden en de wederzijd- s lie zweepslagen het kartel tot stand gekomen. Wij gaan een algemee- nuu blik werpen op de politieke ge beurtenissen in ue 4 groote sleden van JJelgië. Te Brussel. De Brusselsche liberale burgerij en de handel zijn sinds lang gekend als li wig- gekant tegen het socialisme. On danks dit is het kartel beslist. De libe ralen hebben echter den toestand zoo veel mogelijk trachten te verzachten met op hunnen lijst den naam van M. Paul ITymans,nevens dien van M.Max te zotten; of zulks de liberalen zal ge rust stellen, dit blijft af te wachten. Te Antwerp.ii. Te Antwerpen is wel de grofste ko medie gespeeld die er kon worden uit gevonden. De marchandage tus schen de verschillende fraction der liberale partij is werkelijk ongehoord geweest. Men ging niet achteruit, de schoonste, gewichtigste, en vetbelaald- ste plaatsen in de openbare dienston te versjacheren tegen het mandaat van gemeenteraadslid, hierin werd niet in hel minst aclit gegeven op de hoeda nigheden van den persoon, noch op de noodige bevoegdheden, enkel kwam er in rekening of het overeenstemde met het iet of wat in orde brengen van den politieleen warreboel. Cliapelle, de opruier der socialisten, die zeker eene plaats moest bekleeden op den kandidatenlijst, is er niet op. Heel wel mogelijk is het, dat men dit weinig belangwekkend personnage, naderhand de plaats van havenmeester zal geven, waarvan vroeger nog spraak is geweest. De plaats van havenmees ter aan een Chapelle. Voorwaar dat mankeert Antwerpen nog Schoone politiek Te Luik Te Luik zijn de doctrinaire» we! liet. hevigst gekant tegen het kartel. Zij hebben hetkartelleeren niet kunnen beletten, doch zij leggen het hoofd niet in den schoot. Zoodra het kartel ge sloten was, gaven verschillende libe ralen hun ontslag, en nog dagelijks regent het ontslagen van groote libera- len. Dat zijn er al zeker, die in geen geval voor het kartel zullen stemmen. Te Bent. Heeren Braun en Anseele staan op een en dezelfde lijst. Dit samengaan mag gerust een politiek wonder ge noemd worden. Sedert maanch-n en vooral in de laatste maanden, hebben liberalen en socialisten elkander uit gescholden, al erger dan vischwijven. Men zou gemeend hebben dat de schrij vers hunne provisie scheld- en schimp woorden gingen opdoen op de Vrij- dagscho markt. Herinnert u enkel de hevige woor denwisselingen in de Kamer tusschen lieoren Braun en Anseele herinnert u de oordeelvellingen van Heer Braun over Heer Anseele, en omgekeerd, in den Genlsehen gemeenteraad voegt daarbij den jarenlange» pennetwist en wederzijdsche belasteringen tusschen liberalen en socialisten, en stelt u nu voor dat die politieke hansworsten (kan de vriend lezer soms een beter woord vinden samen een lijst voi' men voor de kiezingen. M, Braun en zijne kliek zullen moe ten stemmen voor Heer Anseele en zijne trawanten en Heer Anseele en zijne trawanter, zullen mogen stemmen voor hun lieven vriend Braun en dezes boezemvrienden. Is bet niet ko lossaal dat de leiders van het kartel er toe in staat zijn een - verbond van na tuurlijke aartsvijanden samen te stel len En moeten de lezers van de kar telbladen en de leden dier partijen niet met stekende blindheid zijn geslagen, opdat de leiders van liberalen en socia listen er niet voor terugschrikken moe ten, samen op een en dezelfde lijst te staan om aldus, feitelijk, volgens den geest der wet, een en hetzelfde hoofd programma voor te staan en te verde digen Wij weten nochtans hoe libe ralen en socialisten elkander als razende politiekers bestreden hebben. De Gentsche toestand geeft de volle maat van do schoonheid der kartelpo li tiek. De Gevolgen Welke zullen nu op politiek gebied de gevolgen zijn van het kartel Het kan gebeuren, dat het kartel in de vier steden de volstrekte meerderheid be haald, en dat de uittredende katho lieke gemeenteraadsleden, door het kartelleeren der goddelooze partijen, buiten den raad gezet worden. Doch daar zit de knoop niet. Het komt er op aan stemmen te ver liezen of stemmen bij te winnen. En het is op dit terrein dat wij de kartel mannen afwachten. Het is zoo goed als zeker dat de katholieken hun stemmen- cijfer in de vier groote sleden merke lijk zullen zien aangroeien. Is dit zoo, dan behalen wij eene prachtige victo rie, en dan mogen wij verzekerd zijn dat de Staatskiezingen in Mei 1912 voor ons een volledigen triomf zullen uitmaken. Laat dus de kerkhaters maar kartel leeren, het zal enkel bijdragen om de partij van orde en vrijheid een schoo- nere overwinning te bezorgen. Vijfde scheuring: De Ant- werpsche Help u zelve eene spreuk die de ikzucht, het eigen belang van het libera- lisnius opperbest doet uitschijnen, gaat bin nen kort zoo men de liberale bladen f»e- looven mag hare vijfde scheuring be leven. Een groep gaat gevormd worden, waarbij al de intellectuelen gaan buiten gezet worden. Die liberale groep gaat bijgevolg veel radikaalder zijn dan de socialistische partij, want daar zijn bijna al de leiders advokalen of het scheelt hem niet veel. In ieder geval zijn er veel intellectuelen bij. Als ge maas* cüturft. De Chro- nique schreef op 13 September Men weet dat de wet voorschrijft dat de godsdienst verplichtend is in de lagere school. Men kan er echter de kinderen van ontslagen, mits zulks te vragen. En de Chronique voegt er bij Er zijn 1 alrijke familievaders, waar onder vele katholieken, die zulks vragen, en die vinden dat de godsdienst enkel in de kerk moet onderwezen worden. Dat er voel huisvaders zijn Chronique die ontslaging van godsdienst voor hunne kinderen vragen, dat vinden wij niet. Op 8*23.000 schoolgaande kinderen zijn er nage noeg 25.000 ontslagen, of iet meer dan 2 per honderd. Maar wat wij echt komiek vinden in deze ernstige zaak, het rs de bewering dat er vele katholieke huisvaders ontslaging vragen van de godsdienstlessen voor hunne kinderen. We zouden wel eons eenige van die rare katholieken willen kennen. Men spreekt dikwijls van ra'-pteit maar katholieken die voor hunne kinderen ontslaging zouden vragen, dat ware wel do grootste rareteit van de wereld. De Chronique zegt dat er zoo velen zijn. Nu dit blad durft alles schrijven. Ze be weerde zelia wel dat er in Leuven enkel 25.000 beloogers waren toegekomen met meer dan 67.000koepons Een prachtige briefwisseling ons toege stuurd uit Duilschland door een bestuurlid van de bedevaart van O. L. V. van Ke velaer. ES ij de Ouiüsche socialisten - Volgens M. Muller op 't congres te Ieua verklaarde, zijn er in do Duitsche socialis tische partij nu 836562 leden, hetzij 107254 meer dan in 1910. In 1910 waren er S2642 vrouwen in hunne partij, nu 107693. In de gemeenteraden hebben zij 8910 ver tegenwoordigers zij bezitten 81 dagbladen. De Vorwarts heeft 157000 abounenten en heeft verleden jaar 166000 mark, zuivere winst afgeworpen. De katholieke Cheminots in Fcankirijk. Volgens M. Reymann verklaarde zijn er 374 plaatselijke afdeelin- gen die veel meer dan 4U000 loden tellen. M. Reymann wilde juiste cijfers niet op geven, omdat zij sinds 1904 op buitengewone wijze zijn vooruitgegaan zoodat de katho lieke Cheminots al zoo straf zijn als het nationale syndikaat der Cheminots Do katholieke vereenigingen der Cheminots zijn enkel op godsdienstigen voet geschoeid. Duitschers in Ierland.—Ba ron von Horst die re^'* veel grond bezit en laat bewerken in An.-uka, heeft ook veel •rond gekocht in Ierland. Hij zegt dat die •rond uiterst geschikt is voor den hoppe- kweek. Hij heeft reeds 1100 Duitsche werk lieden aangenomen die met den aanstaanden Lente naar Ierland zullen trekken om dien grond te bewerken en hoppe te kweeken. Erkenning der Republiek va Bi Portugal. Al de mogendheden Oostenrijk uitgezonderdgaan gezament- lijk de Portugeesche Republiek officiëeel erkennen. Engeland had dit feitelijk reeds gedaan, maar zal zich nu bij de andere mogendheden aansluiten. De Vlamingen te Gent. De Vlamingen hebben te Gent eene groote pro- testmeeting gehouden tegen de houding van de kartelmannen in zake van het voorstellen van den wensch tot de vervlaamschiug der hoogeschool. De namen van de heeren Braun en Anseele werden door de overtalrijke vergadering uitgejouwd. De'mannen van het licht ge ven 73 millioen aan de waar zegsters. Indien de berekeningen van M. Naudin,die vroeger afdeelingsoverste w as in het kabinet van den prefekt, juist zijn, Het blijft duister. Zondag 17 en Maandag 18 September Reeds maanden hebben wij uit volle borst lof toegezwaaid aan die mannen, welke het verheven, het schoone werk dierven ont werpen en uitvoeren, hier te Aalst eene moderne ambachtschool in te richten, niet enkel voor de stad maar ook voor de aan palende gemeenten.... Daar zullen onder de leiding van bekwame leermeesters, de zonen onzer werkende klas en van onze neringdoenden stand,tot handige en volmaakte vakmannen worden opgeleid. De uitslagen van dit onderwijs, kunnen en zullen voor onze stad en voor de aangren zende gemeenten de beste gevolgen hebben. Niet meer de vreemden maar onze eigene kinderen, onze eigene zonen, zullen in hun uitgeoefend ambacht den toon aangeven. Daardoor is er e.allerbeste middel om de ambachten en de burgerij veel in bloei cn welstand te doen stijgen. Het werk der ambachtsschool, tot wiens steun ook de Viaamsche Kermis is tot stand gekomen, de inrichting dier ambachts school is een bij uitstek maatschappelijk werk. Wij zouden niet kunnen begrijpen,hoe iemand uit Aalst of het omliggende, den droeven moed zou kunnen bezitten, zijn klein deeltje, zijn penning te weigeren, aan het welgelukkon van die heerlijke instelling. En juist om die uitstelling, om die vak school te steunen, is de ««Viaamsche Kermis»» ingericht. 250 Juffers en Jonge Heeren, uit do burgerij en uit het volk, hebben groot moedig hun tijd, hun geld, en hun werk, sedert weken ten beste gegeven om do Viaamsche Kermis op eene schitterende wijze te doen lukken. Reeds zijn zij er ge deeltelijk in geslaagd, maar zij rekenen op u, volk van Aalst en omliggende.om Zondag en Maandag, de kroun op het werk te zetten. Het moet er stroomen en zwart zien van het volk, en niemand die liefde gevoelt voor hot volk en voor het opkomende geslacht, zal die dagen willen t'huis blijven. Allen, Zon- en Maandag, naar do Viaam sche Kermis Een groep vurige bewonderaars van het heerlijke volkswerk. dan zou men in Parijs jaarlijks 73 millioen frank uitgeven aan het raadplegen van waar-1 zegsters, waarzeggers en kaartlegsters. I Ziedaar tot waar men komt, als de Gods-1 inenten van eenige mitrailjeuzen dienst verloren gaat, vurende kanonnen te voorzien. Er wordt veel geschreven en gekribbeld zooals het gewoonlijk gebeurt als het hart van iets overloopt, zoo zegt men dat de kan selier bij den keizer is geweest, doch wat er gezegd is geworden,daarover geen woord.De socialisten te Iéna hebben door den mond van Bebol verklaard, al het mogelijke to doen om een oorlog tegen Frankrijk te vermijden, maar als het er op aan komt, geene alge- meene werkstaking uit te roepen, doch wel in rangen der soldaten moedig te vechten. Bij de Fransche socialisten Dezen gaan de Kamers zoeken bijeen te roepen om over den toestand te spreken.Ook volgens de Fransche socialisten is nu de toe stand veel critieker geworden. Holland. oor de droogte is er geen voeder genoeg voor handen voor de peerden en daarom zul len toekomende week een aantal reservisten naar huis gezonden worden. Die mannen zullen kontent zijn. Door de droogte geen oorlog. Wij hebben al veel spijt gehad over de langdurige droogte, doch misschien hadden wij ongelijk. Langs verschillende kanten wordt beweerd, dat er geen voeder genoeg is, om een veldtocht lo doen, zoodat de droogte een oorlog onmogelijk zou maken, moest dit waar zijn, we zouden roepen Leve de droogte In Duitschland en Frankrijk. Toekomende week worden de reservisten naar huis gezonden. Door de droogte zijn er in beide landen groote gedeelten der manoeuvers op zij gelaten. Er was geen voedsel voor handen. Wie had ooit kunnen denken dat de droogte zulke groote welda den had kunnen bewijzen Een valsch gerucht. Gisteren meldden wij, dat het gerucht liep dat de klassen van 1906, 1907 en 1908 teruj onder de wapens geroepen worden. Thans wordt dat gerucht volstrekt gelogenstraft. Wat evenwel waar is, is dat de klas van 1909 welke op 15 September moest naar huis gezonden worden, voorloopig binnen blijft. Vrijdag werd te Brussel een ministerraad Igehouden, en daar werd besloten, al de regi- :1i of snol- Donderdag avond, tijdons eene voorstel ling in den schouwburg van Kieuw, heeft een advokaat, behoorende tot de revolution- naire groep, twee revolverschoten gelost op M. Stolypine, kabinetsoverste. Deze werd in de borst getroffen dooreen der kogels. De tweede kogel trof den or kestmeester aan den voet. M. Stolypine zakte bewusteloos in zijnen zetel neder. De personen welke zich naast hem bevondert, waaronder minister Kokovt- zef, brachten hem onmiddelrjk in eene neven zaal waar hem de eerste zorgen toegediend werden. De Gzaar die zich met zijn gevolg in de keizerlijke loge bevond, werd door het pu bliek geestdriftig toegejuicht en de tooneel- kunstenaars kwamen op het tooneel. kniel den er allen neer en zongen het nationaal aria. Toen Gzaar Nikolaas rechtstond, dankte en zijne loge verliet, werd hem eene onver getelijke ovatie gebracht. De toestand van minister Stolypine is zoo voldoende mogelijk. De moordenaar zeke ren Bagrof, poogde te vluchten, doch werd door toegesneldo officieren aangehouden. Hij bekende dat hij op last van het revolu- tionnair komiteit gehandeld had. De vroegere aanslagen tegen M. Stolypine M. Stolypine werd in 18C3 geboren. Hij studeerde de natuurlijke wetenschappen te St-Petersburg en werd achtereenvolgens ge hecht aan de ministeriën van Binnenlandsche Zaken en van Landbouw. In Mei 1906 werd hij minister benoemd van Binnenlandsche Zaken en drie maanden later was hij kabi netsoverste. Het is nu reeds de derde maal dat de op- roorlingen trachten minister Stolypine van kant te maken. Op 4e Oogst 1905 ontsnapte hij toevallig aan eene moordpoging. Op 25 Oogst 1906 ontplofte eene hom in zijne villa. M. Stolypiie werd slechts licht gekwetst, doch zijne doch ter werd gedood en zijn zoon zwaargewond. Acht en dertig personen, die hunne beurt afwaehtten, om door den kabinetsoverste ontvangen te worden, werden gedood. Ouder hen bevonden zich generaal Khovostof, gou verneur van Pcnza. Drie en dertig personen werden gekwetst en ten gevolge der ontploffing werd de villa door braud vei lheid. Do daders waren met verscheidencn. Drie hunner werden bij de ontploffing gedood, een vierde werd aangehouden beeldende de Heilige Hieronymus en gepen seeld door Ribera. Rechts in de kapel treft men het graf aan van Sixlus V en het stand beeld van dien Paus gebeiteld,door Valsodo. Links bevindt zich het rraf van Pius V ge beiteld door Linardo da Sarzana. Verder treft men ook nog de grafstede in gothicken styl aan, van kardinaal Gunsalvus, overleden in 1299. Deze grafstede is gebeiteld door Jean Cosmas. Links van do groote dwarsbeuk, recht over de Sixtuskapel, treft men de Borghese kapel aan. in 1611 door Flaminio Ponzio opgericht. Op het hoogaltaar bevindt zich een rnira- kuleus beeld der H. Maagd, dat zeer oud is en volgens de overleveringen door den H. Lucas zou moeten gebeiteld zijn. Dat beeldje wordt geregeld sinds 590 in de procession gedragsn. In 590 was het paus Gregorius I die het voor eerst droeg. In de Borghéseka- l»el bevinden zicli de grafsteden van paus Paulus V, (Camillo Borghese, overleden in 1621) en Clement VIII (Aldobradini, over leden in 1605). Deze grafsteden werden ge beiteld door de leerlingen van Bernin. In de onderkerk bevinden zich de grafsteden der familie Borghése. Wij draaien nu ten Zuiden der Sta Ma ria Maggioreplaats de via Sta Prasséde in en komen aan de Santa Prasséde kerk. Deze kerk is loegewij d aan eene dochters van den II. Pudens. Zij werd gebouwd in 822 onder Pascalus I en sinds dau verscheidene malen hersteld. De laatste herstellingen, welke niet zeer gelukkig mogen genoemd worden, werden in 1869 gedaan. Twee en twintigste vervolg. Wij bevinden ons nog in de kerk van Santa Maria Maggiore. Bij het binnentreden der hoofdbeuk, treft men links het graf aan van Nikolaas IV (overleden in 1292) en rechts dat van Clement IX (overleden in 1669). Deze graf steden werdeö opgericht door Sixtus V en Clement X. In de eerste kapel rechts tre'k men ©one prachtige doopvont aan, in oud porrfhier. De kapel van het kruisbeeld va ook versierd met tien koïonnon in porphier. Langs den rechten kant van do groote dwarsbeuk troft men de prachtige Sixtus kapel aan, onder Sixtus V gebouwd door Dom Fontana en thans prachtig hersteld. In de nis links een§ prachtige schilderij, ver- gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo XIX. 26 Juni 1911. Luanza. De School. Het pachthof Crawford. Luanzabeier bekend onder de benaming van protestantsche missie van M. Crawford, elf kilometers van Lvkonzolica afgelegen. Um Luanza te bezoeken, ging M. Godin per velo en ik besteeg niet min of niet meer dan Cesarhet paard van prins Albert. Toen onze huidige zeer verdienstelijke Koning in Kongo rees, volgde hij juist den weg die de omstandigheden mij doen betreden. Zo» kwam de prins onder andere te Lukonzolwri en was hij zoo ingenomen van dezen vc»»,r- beeldigen post, dat hij, tot herinnering van het goed onthaal dat hij er genoot, twee zijner rijpaarden aan den post ten gese'nenke gaf. Een dezer paarden is overleden Cesar, alhoewel bij de oude paarden te rekenen, is nog altijd een edel ros. (Ros, nk t in den zin van te Geeraardsbergen maar in dezen van Vondelslaal). Cesar, is een ■aangenaam rij dier met langen stap en als hij in zijn sterns krijgt dat hij nog jong 'is, dan schuift hij in snelle vaart vooruu en zit men er op even gemakkelijk als in eenen roking-chair (wiege-wiegestoel.I Vooraleer te L,uanza aan te komen, trek ken we door vier gemeenten. Men schopt genoegen n?. to gaan welken indruk de aan komst var, oenen in het wit geldeede velorij- der en ruiter op het gemoed dor zwarten te wege brengt. De eerste beweging hij de in boorlingen is zich verduiken, maar, nauwe lijks hebben ze M. Godin herkend, of z» "komen te voorschijn om ons te groeten,

De Volksstem | 1911 | | pagina 1