Ook al eau reken!,,. 'T EEN EN l ANDER Schrikkeiijke botsing in de statie van Puurs. De politieke aanslag in Rusiand. Laffa moordaanslag te Luik. Bedevaart naar 0. L. Vrouw van Kevelaer Zeventiende jaargang nr 218. Dijnsdag 19 September 1911 a r G' F--5 X_. J' 3 BestuurderJ. Van Ntiffel-De Gendt. DE OORLOG De Marokkokwestie -v 2 CENTIEMEN HET NUMMER iH ABONNEMENTEN- Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. f* TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4gt BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 72£g Steenweg wan Waterioc9 728. I 0» Kerkstraat, ©3 Telefoon 114 AANKONDIGINGEN: KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3® bladz. (de regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herscell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Ah Het is oorlog zoo hooren wij de menschen links en rechts al zeggen, en bij dit gruwelijk, afgrijselijk woord schrikken en beven zijNeen, geachte lezers en lezeressen, het is nog geen oorlog. Doch het is niet onmogelijk dat er uit deze troebele tijden een oorlog kan voortvloeien. Wij gelooven echter niet dat het tot een oorlog zal komen tusschen Duitschland en Frank rijk. Eerstens de Marokko is geen oor log weerd, op verre na niet, tweedens de oorlog tusschen Duitscbers en Fran- schen, zou die twee volkeren naar den afgrond voeren derdens, het is niet Frankrijk dat nu moet verzwakt wor den, dit land verzwakt al genoeg zich zelve, denkt de Duitscher, en hij heefl gelijk maar moest het tot een oorlog komen dan ware hot heel zeker tus schen Duitschland -en Engeland. Frankrijk, Oostenrijk, Rusland en Italië zouden er in kunnen betrokken worden, maar nooit zal Duitschland in Europa een oorlog aangaan, zoo Engeland niet rechtstreeks van de partij is. Die waarheid is zoo eenvou dig, dat ze gemakkelijk door eenieder kan verstaan worden. Veronderstelt nu eens, dat Duitschland aan den slag gaat met Frankrijk, veronderstelt ook «.lat Duitschland zegevierend den strijd doorworstelt, liet is voor niemand een geheim, dat Duitschland hoewel zege vierend op het slagveld, geheel vernie tigd zal zijn in zijne financiën, in zijne nijverheid, in zijnen handelEn dan Ziet gij Engeland daar staan lachen De grootste vijand van Duitschland, ziet daar de Duitscbers verpletterd on der den last van een modernen oorlog, ziet zijne labrieken en manufacturen vernietigd en hij zelf profiteert van de kans, al lietgene aan Duitschland ontsnapt, bij hein binnen te palmen, en tevens zijne vloot op eene hoogte te brengen, dat Duitschland er in de eer ste vijftig jaar niet op denken kan, ze te naderen. Duitschland zou daar schoon staan met zijne overwinning op de Franschen I Neen, beste lezers en lezeressen,er is goene -appreneie, r. van dat Duitschland èn Frankrijk in oorlog zullen gaan overigens beide landen zoeken dit niet, integendeel zij zoeken on overdenken hoe zij tot eene minne lijke schikking kunnen geraken. En dit zou wel gaan, zoo er geen derde mogendheid achter de schermen zat. En die derde mogendheid, dat is juist Engeland. Het is dit land dat Frankrijk voort durend aanzet niet toe te geven aan den Duitscher. En de Duitscher, die ge noeg weet wie er de opstoker is, de aanhitser va 11 dit geva arlijk spelwil niet met barscliheid noch met geweld op treden tegen denFranschman.enhij zal het niet doen ook. Doch wacht, totdat er een geschil oprijst tusschen Duitsch land en Engeland. Dan is het gevaar lijk oogenblik gekomen, en dan ook zal er werkelijk eene zeer groote vrees bestaan van eene oorlogsuitbarsting tusschen die twee machtige landen. De toestand voor den oogenblik is dus geenszins onrustwekkend. Het zijn alleen de militaristen, de mannen die ons allen een ijzeren juk op de schouders zouden willen leggen, die den toestand veel zwarter beschrij ven en openbaar maken dan hij wezen lijk is. Zoo doende zijn die mannen in hun element. Wel is waar, moeten de reservis ten voorloopig in dienst blijven, wel zijn er le Namen putten gegraven die ieder 100,000 frank kosten, wel zijn de forten rond Namen veel versterkt en met munitie en schietvoorraad vol gesloken, wel zijn de ministers bijeen geweest 0111 te spreken over do te ne men maatregelen en over het geval of het niet noodig is do troepen le mobi- liseeren doch dit alles wordt gedaan, niet omdat «le oorlog op gang is, niet omdat de oorlog onvermijdelijk is, maar dit wordt gedaan omdat België zou voorbereid zijn in geval het tot een oorlog moest komen, en omdat men België niet zou kunnen verwijten te kort te zijn gekomen aan zijne ver plichtingen. Dit onderscheid moet de lezer goed in acht nemen. Opgepast I De slok-op liklceDaardtl In 1906 maakten de militaristen groot beslag over de gebeurtenissen van Algesiras en het gevolg was dat de forten van Antwerpen moesten ver sterkt woi'den, dat door de meerdere forten er ook meerdere manschappen moesten komen, en zoo ontstond de noodzakelijkheid van eeno militaire hervorming, waardoor vele duizenden jongens meer naar de kazernemoesten. Nu wil men hetzelfde spel herbegin nen, men wil den toestand erger voor stellen clan hij wezenlijk is, vooral voor wat België betreft men wil weer den kop van vele burgers zot maken al dreigende met hot oorlogsspook zoo handelend, meenen zij weer aan de schatkist te kunnen peuteren. De draak van het militarisme steekt op nieuw loerenden nijdig z.ijne akelige koppen omhoog. Welnu wij laten ons door dien lee- lijken draak niet afschrikken, en wij zeggen halte-lA, het- is -noeg I Het militarisme kost België al de oogen uit den kop, en de Belgische burgers moeten niet werken 0111 het onverza digbare militarisme maar altijd aan nieuw voedsel te geven. Sinds lang werd het gezegd dat Bel gië desnoods allerbest in staat is, 0111 zijne grenzen te verdedigen en de vreemde invallen te heietien meer moeten wij niet kunnen. Wij trekken dus een besluit over dit artikel en wij herhalen Beste lezers en lezeressen, ge moet niet vreezen voor een oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk, maar voor den oogenblik hebben wij in ons eigen land veel meer den nrilita- ristischen vijand te vreezen, die er op uit is, het Belgisch volk voor nutte- looze werken en uitgaven, tot zijn laatsten druppel bloed uitte zuigen. En dit mag niet gebeuren 1 Al de kiezers zullen zien of zij en hunne vrienden, met liet noodig getal stemmen, op den lijst staan. meemoudig stemrecht VGO ^uitgczet door ffl. Uander- veScSe. ML Vandervelde, te Binclie spre kende. moet volgens het socialistisch blad van Charleroi gezegd hebben .-Den dag van den aanval, dien wij in Mei aanstaande zul len leveren, zal de gendarmerie waarschijn lijk nog tegen ons zijn, maar 's anderendaags zal zij met ons zijn. De gendarmen zijn geene kiezers, wij zullen hun geven, wij, de twee stemmen die wij de pastoors zullen afnemen. De socialisten, die het puur en het simpel voorstaan, juichten deze verklaring toe. Bij de socialisten kan men alles doen toejuichen, op voorwaarde dat men maar pastoors... (vergeef ons het woord) wreetHet meer voudig stemrecht als iels oneerlijks, als eerloos hestempelen, en het zelf van den anderen kant voorstaan. Het geeft de maat van de rechtzinnigheid bij vele socialistische kopstukken. Gssn kartel te Bressoux. De socialisten hebben te Bressoux hot kartel verworpen. De liberalen zijn er aan voor hunne moeite en voor hunne vernedering. Op ïiecterdaad betrapt. In de Hainaut staat volgend stichtend feit vermeld Te Maisières is er voor de kinde ren der gemeentescholen van Bergen eene schoolvilla opgericht. Verleden week heeft mon de kinderen van onze officieel© scholen op de plaats van Maisières zien komen, met tamboers en klaroenen aan 't hoofd. Twee priesters die ■voorbijgin</-°n ter hoogte van het kamp van Casleau, Mgr de Groy, deken van St-Waudra en M. Senocq, pastoor van Maisières, werden letterlijk overstelpt door de schreeuwen en uitroepen dezer kinderen en dit alles onder liet voogdelijk oog van hunne machteloozo meesters. Zaterdag avond toen zij terugkwamen, en uit den tram afstapten op de Grooto Plaats te Bergen, werden zo verzameld en men deed hen in koor uitroepen Leven de liberalen Leven da liberalen... Ziedaar een bewijs van de onzijdigheid der officièele scholen En voor die scholen,waar de katholieken g?en het minste gebruik kun- non van maken, daar moeten zij voor be talen: terwijl hunne eigene kinderen als paria's behandeld worden. Iloe lang zal dit scbandig stelsel nog duren Mager beestje. De Pangerma- nisten kwamen over eenige dagen bijeen te Dusseldorf in eene groote zaal. Zij waren och arme al met 200 man op de algemeene vergadering.Ex-generaalLiebert zegde noeh- tans dat hij sprak indennaam van millioenen Duitschers. Als ge maar durft. Het is echter le hopen dat een handsvol mannen de macht niet zal bezitten het gansche Duitsche volk naar de slachterij te voeren. Komedianten. Bebel en Bern stein spelen te Berlijn en te Iena al dezelfde komedie als M. Vandervelde te Brussel en te Binche. Bebel en Bernstein hebben duidelijk laten verstaan, als het op oorlog aankwam, de Duitsche socialisten trouw het vaderland zouden dienen, en den vijand hard nekkig bestrijden. Dat is de internationale verbroedering En sommige menschen laten zich door die fijne komedianten bij den neus leiden. Ze zouden heter doen met te zeggen Loopt met uwe komedie naar de maan Be naiuug«is op hol. Te Hei met, teTervueren en meerandere plaatsen zijn er hoornen die terug beginnen te bloeien, juist alsof het in de Lento ware. Anders gaan de paarden op hol nu is het de natuur zelf. Ëan de kiezers. De lijsten voor de kiezing van 1912 zijn opgemaakt. Hebber, recht op de kiezerslijsten te staan de bur gers die op 1 Mei 1912, dus van toekomend jaar, 25 jaar geworden zijn. Deze bobben recht te kiezen voor de Kamers. Om te kunnen kiezen voor den Senaat, de Provincie, de Gemeente, moet men op 1 Mei 1912, 30 jaar geworden zijn.Bovendien moet men om te kunnen kiezen voor den Senaat, de Kamer en de Gemeente, ten minste een jaar in de Gemeente verblijven om te kun nen kiezen voor de Gemeente, moet men ten minste drie jaar in de gemeente verblijven en dit op 1 Juli 1912. Talrijke gekwetsten. De trein nr2, derlijn Mechelen-Terneuzen, welke om 6 ure 38 's morgends Mechelen verlaat, vervoert gewoonlijk 's Zondags tal rijke visschers, waaronder vele Brusselaars. Gisteren morgend lcwain deze trein op het gewoon uur te Puurs aan. Daar stond de trein nr 414, Antwerpen-Dendermonde-Gent. Gewoonlijk blijft deze trein op een twintig tal meters afstand achter den trein, Meche len-Terneuzen staan, doch gisteren morgend, toen de machinist wilde stoppen, stelde hij vast, dat de remmen niet werkten, en de trein vloog met groote snelheid op den anderen. Een schrikkelijk angstgeroep steeg uit de menigte op. Een vijftigtal personen werden min of meer erg gekwetst en moesten zich in de buurt gaan laten verzorgen. Er was echter geen geneesheer te huis, zoodat de gekwets ten hunne reis wol moesten voortzotten. De schade is zeer aanzienlijk en de treinen konden slechts met eene groote vertraging weg. Erge treinbotsing in de statie te Brugge Zaterdag namiddag bolste de sneltrein Brussel-Oostende op een manoeuvreorenuon lcoopwarentrein in de statie van Brugge. De machinist van den sneltrein reed het signaal voorbij en de express stoomde op de spoor lijn, waarop de lcoopwarentrein aan het manoeuvreeren was. Er had eene verschrik lijke botsing plaats. Het gekraak was oor verdoovend en de personen, die op dit oogen blik in de statie waren, bleven een oogen blik als aan den grond genageld staan van schrik, denkende dat er eene ijselijke ramp gebeurd was. Het eerste oogenblik van ont roering voorbij, snelde het statiepersonee! naar de plaats der hotsing. Gelukkig zijn er geen menschenlevens te betreuren, en dit is te danken hieraan, dat beide treinen in dezelfde richting reden. De remdraaier van den sneltrein alleen is licht gewond. Vier wagons van den koopwaren- trein werden uit het spoor geslingerd en verbrijzeld. De stoffelijke schade is zeer oroot en de dienst onderging eene aanzien lijke vertraging. Uil het onderzoek is thans gebleken, dat de pleger van don aanslag op M. Slolypine, een geheime agent was. Daar hij deel maakte van de studentenver- eenigingen en van de oproerige kringen, en hij bij beiden als een der hevigste aanhan gers der revolutionnaire gedachte doorging, was het hem dus heel gemakkelijk al de op roerlingen aan het policiehoofd mede te deelon. Bogrow heeft bekend, dat hij reeds bij eene vroegere ontvangst van minister Slolypine gepoogd had dezen te dooden. Er was toen echter veel volk en de vrees andere personen te kwetsen, weerhield Bogrow. Thans was hij er in gelukt M. Stolypine te naderen, doordien hij zijn revol verachtereen program verborgen hield. De moordenaar werd door een drietal sabelslagen gekwetst. Hij heeft eene gapende wonde aan het hoofd en werd verscheidene tanden verbrijzeld. Men beweert, dat de oproerlingen ontdekt hadden dat hij een geheime agent was en hij nu den aanslag moest plegen, of anders zelf door de oproerlingen zou gedood ge weest zijn. 1 Bogrow heeft zijn spijt uitgedrukt, ook den orkestmeester gekwetst te hebben. Zaterdag avond werd in de St-Margaretha- straat, een 17jarige jongeling in dramatische omstandigheden doodgeschoten. Sinds lang reeds leefden de genaamden Jan Mathieu, 17 jaar oud en Frans Logist, 21 jaar oud, in twist, daar zij beiden kennis trachtten aan te knoopen met hetzelfdi ineioje. B.eeds dikwijls waren er daardoor tus schen beiden bloedige gevechten ontstaan, bij zooverre, dat geneeskundige hulp moest ingeroepen worden voor beiden. Zaterdag avond kwam Mathieu bij het ver laten der mijn huiswaarts, toen hij zich aan den hoek der St-Margarethastraat, schielijk tegenover zijn tegenstrever stond, die hem scheen afgewacht te hebben. Deze haalde onmiddelijk een revolver te voorschijn en vooraleer Mathieu had kunnen wegspringen, weerklonk een schot. Mathieu kreeg den kogel in het hart er stortte neer. Hij was op den slag gedood ge worden. De moordenaar, zijne misdaad vol trokken, ging naar huis, zonder zich om zijn slachtoffer te bekommeren. Hij werd door de policie aangebonden, en na ondervraging in het gevang van Luik op gesloten. De ellendeling scheen hoogst voldaan over zijne laffe daad en toonde niet het minste be rouw. Het lijk van het slachtoffer is naar de woning der ouders overgebracht. Dezer droefheid is hartroerend. Het antwoord van Duitschland Binnen enkele dagen moet het antwoord van Duitschland in Frankrijk toekomen. Do bladen melden dat Duitschland zal verklaren dat het vrede heeft met sommige punten, maar het oneens is op andere. Dat wisten wij ook, doch mij vragen ons af Wat zijn we daarmede genaderd. De wereld hoopt eene algeheel© oplossing. Te Berlijn. Hier is men goed gestemd en men is zoo goed als zeker dat het tot eene vredelievende oplossing zal komen. In de Handelswereld. De beurs blijft zwaar gestemd. Het is droef om nagaan, hoe talrijk de familiën zijn die over eene maand nog welstellend waren og hij het groot volk gerekend werden, en .o nu neergesmakt liggennog armor als Job. Velen dier ongelukkigen hebben don moed niet gehad het hoofd recht te houden dagen van beproeving zij wisten niet meer van wat hout pijlen maken, en hebben zich van het leven beroofd. Dat is dubbel droef. Godsdienst alleen is bij machte om den mensch recht te houden in tijden van ramp en tegenspoed, De reservisten naar huis Duitschland laat zijne reservisten naar huis trekken evenals Frankrijk heeft gedaan. Het is wel min of meer een bewijs dat die landen niet denken aan een onmiddelijken oorlog. Daarbij zij hebben het genoeg te verstaan ge geven noch de Duitscher noch do Fransch- man wil van een oorlog weten. Dus zij moe ten overeenkomen. En het is naar die over eenkomst die veel last en gedult vraagt, dat zij zoeken. Een moordenaar sterft, na een-eiHpg jaar In 'I gevang geboet te hebben. In het centraal gevang van Striegau (Silezie) is thans in den ouderdom van 84 jaar,een genaamde Kyms overleden, die niet min dan een en vijftig jaar onafgebroken in het gevang doorbracht. Kyms was landbou wer en zeer welstellend, toen hij een zijner ooms, van wien hij moest erven vergiftigde. De misdaad werd ontdekt en Kyms ter dood veroordeeld. De toenmalige prins van Pruisen, die regent was van Pruisen en later als Willem I regeerde, schonk den moorde naar genade en veranderde de straf in levens lange opsluiting. In September i860 werd hij in het gevang van Striegau opgesloten, en sinds dan wer den de deuren van het gevang ten zijuen be hoove niet meer geopend. Indien hij evenwel gewild had, zou hij in 1888, toen hij reeds 28 jaar geboet had, kwijtschelding kunnen bekomen hebben, Ier gelegenheid dor troonbeklimming van Keizer Willem II, doch men kon er niet in gelukken, Kyms te bewegen, zijne genadevraag te teekenen. Kyms bleef dus in Lot gevang, waar hij echter vrijen loop had. Hij mocht er gaan waar hij wilde en gezien zijn hoogen ouder dom werd hij er als een bewaker behandeld. Nooit is hij ziek geweest en Kyms is let terlijk uitgeleefd. Zijn lijk werd door de fakulleit der meaecijnen van Breslau op- geëischt geworden en nu zal Kyms toch Striegau moeten verlaten. Kevelaer, 13 September 1911. Goede Volksstem Goedwillig hebt gij onze bedevaart naar Kevelaer aan uwe achtbare lezers kenbaar gemaakt, daarom stuur ik u ook in dank een woord over haar welgelukken Kevelaer, du meine Freude Den 11 September is onze bedevaart uit Brussel vertrokken, haar vijfjarig lustrum alzoo overstappende. Om alles in eenen adem te uiten, zij liet voldoende te zeggen dat onze zesde bedevaart naar O. L. Vrouw van Kevelaer, ten volle, zoo onder geestelijk als onder stoffelijk oogpunt, ja beter dan ooit gelukt is# En de Volksstem is daar niet onplichtig aan gebleven. Dank Prachtig weder, en 500 pelgrims, waaron der 56 priesters, in godvruchtig, vroolijke stemming. 500 deelnemers, schijnt genoeg to bewijzen dat men de eerste Brusselsche in richting wil getrouw blijven. Godsvrucht voor alles, zegden de tranen der pelgrims als z(j Kevelaer verlieten, de drie dagen te kort vin dende, die zij bij hunne goede Moeder moch ten overbrengen. Hunue volhardende ge trouwheid toont dat de Troosteres der Bedruk ten gansch hun hart heeft gewonnen. Welk een homelscho troost hebben wij or inderdaad gesmaaktWelke zoete aandoeningen en gewaarwordingen vervulden onze harten bij het betreden van dit genadeoord, in de prach tige Mariakirche, tusschen die duizenden en duizenden Hollanders en Duitschers, biddende en zingende en smeekende rond de Genade- lcapelle. waar liet wonderdoende beeldelce van O. L. Vrouw vereerd wordt. Onder den kruis boom bij het overwegen van Maria's smarten aan den voet van het kruis Stabat Mater dolorosa Jesus' kruis zij lof en eer In het bloed van onze wonden Reinigt Jesus zoeten teer Onze ziel van al hare zouden. De Kevelaersche bedevaart is eene bede vaart van aandoening, van enkele, zoete, ernstige godsvrucht, van kinderlijk betrou wen en liefde tot Maria, die geenen tijd over laat voor uitstapjes of wereldsche verstrooiin gen. Iloe wierden zij daarvan doordrongen bij den kruisboom, bij de 14* statie van den kruisweg, juist aan den doodenakker van Ko- velaer, en dan, als wij, aan de genadekapel, voor het beeldeke van Maria, Troosteres der bedrukten, verdiept en verzonken in stil ge bed, als een hemelsclien genadedauw, voelden nederdalen den balsemenden troost van ona lijdend menschenhart. Men vraagt wel eens of er by O. L. Vrouw van Kevelaer geene mirakelen verkregen worden i Vraagt u naar mirakelen, anfe» woordde een Vicaris-generaal uit Holland Maar zie rondom u Een papieren beeldjo of prentje, dat wel het oprapen niet waard schijnt, trekt sedert 260 jaren millioenen menschen naar KevelaerIs dat misschien geen mirakel Verlangt men andere uitwen dige wonderteekenen. zooals wonderbare ge nezingen Ook dezulke telt O. L. Vr. van Kevelaer bij houderden. Maar het hoort aan mij niet toe zulke en zulke als mirakel uit te spreken. Daarvoor staat het voorzichtig gezag der Kerk. Maar is het voor ons, menschel) van geloof, pnodig dat wij gebrokon armen tsn beenen zien genezen om aan. Maria's macbA en goedheid oa

De Volksstem | 1911 | | pagina 1