Welke School T EEN EN 'T ANDER 4e Reeks brieven van M. Vincent Biericx DAGBLAD Dood van Minister Stolypine Vreeselijk auiomoiiielongeluk De brandramp van Antwerpen Onbekend lijk. BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. Een zonderling ongeluk in Amerika. Zeventiende jaargang n' 219. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 20 September 1911 1--^.---— Ill ann. i marmmmmmmmi ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. i# TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 728, Steenweg van WaterSoo, 723. I 9, Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3e bladz. (de regel) fr. 0,50 4« bladz. (de regel) fr. O.üO Financ. aankou. (per regel) fr. 2,00 Rekl amen (per regel) ff. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De vacanties loepen ten einde en voor vélen rijst de vraag Welke school moet ik voor mijne kinderen kiezen? Wij willen gean inbreuk ma ken op de vrijheid van den huisvader, hij zelf is hierin de opperste baas, en juist omdat het nieuwe schoohvetsont- werp zoo doelmatig de vrijheid van den huisvader, en vooral van den arm- sten huisvader waarborgt, daarom zijn wij zulke hevige voorstanders van die heerlijke schoolhervorming. Doch we rneenen dat het van pas komt met de menscken eens over die gewichtige zaak te klappen, niet om hen onzen wil op te dringen, niet in het allermin ste, maar om de menschen voor te lichten. De ouders moeten hunne kinderen ter school zenden dat is voor hen oene allergrootste zedelijke plichtde menschen zijn dus zedelijk verplicht hunne kinderen te onderwijzen of te laten onderwijzen, doch op de manier dat zij best oordeelen. Het. ware werkelijk al te belachelijk, dat de ouders, die nu toch zeker allen groote menschen zijn, zich zouden moeten laten dwingen hunne kinderen ter school te zenden. Neen, zoo iets verstaat ieder kristen mensch; daarbij de menschen mogen hunne kinderen niet uitbuiten, hen niet te vroeg naar het tabriek sturen, want dit mag men nooit uit het oog verliezen De kinde ren zijn niet gemaakt voor de ouders maar de ouders zijn- gemaakt vóór de kinderen de kinderen moeten over 't algemeen niet werken voor de ouders, maar de ouders moeten werken voor de kinderen. We weten genoeg dat ieder ouder dezen grooten plicht verstaat, doch het is nooit slecht van tijd tot tijd eens gauw den eenen of anderen plicht te herinneren. Dit hebben wij terloops gedaan. Nu komt de vraag: Welke school moeten de ouders kiezen voor hunne kinderen Die vraag is niet gericht al leen tot de arbeiders, die vraag is gericht tot alle ouders, zonder onder scheid van rang of stand. In onze stre ken God zij dank zijn de lagere scholen hijna allen nog geheel en al doordrongen van den godsdienstzin. De ouders die voor hunne kinderen het godsdienstig lager onderwijs ver langen, hebben dus groote keuze. Doch er valt niet enkel op te passen voor de lag' scholen, ook in het mid delbaar en hooger onderwijs blijft er te waken. De ofïiciëele middelbare scholen, hoewel er gelukkige uitzon deringen aan dien regel komen, wor den door de menigte aanzien en be stempeld met den naam van liberale scholen, wat ze ongelukkiglijk nog al te dikwijls zijn. Moet gé dus uwe kin deren aan het middelbaar onderwijs toevertrouwen, dan hebt ge eerst en vooral goed uit de oogen te zien. De colleges, de scholen der Broe ders, de vrije katholieke middelbare scholen zijn hiertoe aangewezen, dan komen de atheneums en de staatsmid delbare scholen. Eer dat de ouders daar hunne kinderen aan toevertrou wen, moeten zij voorafgaandelijk be trouwbare inlichtingen nemen. In de steden waar er nog andere middelbare gestichten bestaan dan do officieele, wat gewoonlijk hot geval is, daar zen den de kristene ouders hunne kinderen naar de vrije katholieke middelbare gestichten, en dat is nog het voor- j zichtigst. Doch er kunnen soms plaat sen zijn waarerniet dan eene officieele middelbare school is, en hier behoeft de vader op zijne hoede te zijn. Zijn de professors goed, dan is er geen gevaar, doch hellen de leeraars over tot het antigodsdienstige kamp, dan bestaat er geen twijfel, een kristen ouder zal of mag daar in geweten, zijne kinde ren niet naartoe zenden, want de spreuk is al te waar Zoo de meester is, zoo wordt de school. Zulke meester zulke school. Hetzelfde mag gezegd worden voor het hooger onderwijs of da universiteiten. Hier is van den kant der leerlingen, het gevaar zoo groot niet meer, omdat dezen al tot een zekeren ouderdom zijn gekomen, en zelf hebben leeren begrijpen en nadenken. Maar men mag toch niet vergeten, dat, zoo de leerlingen al veel verstandiger en veel meer ontwikkeld zijn,dat de leeraars doorgaans ookveel bekwamer zijn en veel straffer in hun schoenen staan. Het onderwijs zal hier niet minder dan in het lager en mid delbaar onderwijs, de persoonlijkheid weergeven van den leermeester, en zoo kan het in sommige vakken der weten schap zeer gevaarlijk zijn een ongods- dienstigen, en erger nog, een gods- dienstvijandigen professor te hebben. De katholieke ouders zullen dus, indien hunne middelen en de omstan digheden het toelaten, hunne zonen die zich voorbereiden tot het hooger onderwijs, hij voorkeur sturen naar do katholieke Hoogeschool van Leuven. Het is zeker dat men daar vertrou wen kan hebben zoowel in den gods- dienstigen als in den wetensehappe- lijken kant van het onderwijs. Dit hebben de Belgische ouders tot hiertoe wel begrepen, en zoo komt het dat de Hoogeschool van Leuven tegenwoor dig over de twee duizend studenten telt. Wij zijn gelukkig dat de Loestand in de andere Hoogescholon, we bedoe len de Staatshoogescholen van Gent en Luik, ook veel verbeterd is. In Gent onder andere zijn bijna de helft der studenten katholieken ook zijn er vele professors die katholiek zijn. Het gevaar is-er minder groot dan vroeger voor de katholieke studentenDe leuze van ieder kristen moet steeds blijven Het onderwijs zoowel van lageren, middelbaren, als hoogen graad, moet godsdienstig zijn. Een ouder zal nooit zijne kinderen zenden naar scholen, waar hij bijna zeker is, dat dezen hun geloof zullen verliezen. Kristene huisvaders, kiest voor uwe kinderen een degelijk kristen en we tenschappelijk onderwijs. Eerst het voorbeeld geven. De antiklerikale bladen vragen voor de linkerzijde de plaats van ondervoorzitter in de Kamer. De'«XX® Siècle» geeft die bladen een kras antwoord. Geeft eerst die plaats aan onze vrienden in de provincieraden waar gij de meerderheid hebt. Begint met het voorbeeld te geven alvorens er ons toe uit te noodigen. Bravo, confrater, zulke ant woorden zijn raak en daarom maken wij ze geerne bekend aan onze lezers. Altijd die fameuze onzij digheid. Reeds hebben wij het geval verteld van Mgr de Croy, deken van Sint Waudru en van priester Senocq pastoor van Maisières met de kinderen uit de officieëlo scholen van Bergen, die van de schoolvilla kwamen van Maisières. Op die villa wap perde de roode vlag en de blauwe vlag. Liberale bladen hebben dit schaamteloos tegengesproken. Het blad, de Avenir uit den Borinage is openhartiger. Het socialis tisch blad schrijft Wat het rood blauwe vlag aanging, dat men had uitgestoken om de dubbele bescherming, de socialistische en de liberale, te markeeren, men heeft ze ingetrokken schijnt het in de vrees dat het zekere fijngevoeligheden zou geschokt hebben. Indien men dat gedaan heeft, heeft men ongelijk gehad. De calotijnen verdienen niet de minste toegeving. Indien men het vlag heeft in j-etrokken, het is omdat er de helft rood aan was. Men heeft dus de socia listen gefroisseerd om de calotijnen te be hagen. Bekentenis. De Indépendance» bekende Donderdag 14 September, dat onder klerikaal oogpunt de neutraliteit onmogelijk is. Nu de onzijdigheid is even min mogelijk onder vrijmetselaars- of onder socialistisch oogpunt. Wat blijft er dan nog over van die fameuze onzijdigheid 1 Zsl er eene troonrede zijn Hoewel wij nog zoolang zijn van de ope ning der Kamers, is het spel weer bezig. De Ghronique schrijft Er zal geen troon rede zijn, omdat de koning altijd iets wil zeggen als hij spreekt. Nu zou hij niets kun nen zeggen, zonder zijne eigene ministers tegen te spreken... Zoo was het ook verle den jaar, doch de dag dat er besloten werd dat er toch eene troonrede zou zijn, en dat er verklaard we?a wat er al zou worden tot stand gebracht, toen vond die zelfde Chro- nique dat de koning niemandalle had ge zegd... Oh 1 politiek, wat zijt ge walgelijk, in den mond van onrechtzinnige personen Hunne toeren komen uit. De Radikaal een bladje dat opgesteld is door de mannen die zich onlangs hebben afgescheurd van «Helpu Zelve» te Ant werpen (het is al de vijfde afscheuring bij die eensgezinde(!)liberalen)komtwat nieuws te brengen over de goddelooze betooging van 15 Oogst, te Brussel, waar al wat Bel gië het meest godsdiönsthatend bezat, aan meedeed. Volgens de Radikaal werd er door de liberale kopstukken eindelijk een middel gevonden om de leden te laten deel nemen aan de betooging. De leden moesten enkel 1 frank betalen, de rest werd bijge legd, bovendien kregen de muzikanten d* reis gratis voor niet, en itjder nog op den hoop toe, een stuk van 5 frank voor hun verteer. Zoo geraakte men er toe dertig man bijeen te brengen. Het zijn wij niet die zulks zeggen, de libe ralen schrijven het nu zelf openlijk in hunne bladen. Ziedaar wat geestdrift er in zat 1 Wij zijn mis geweest. Wij hadden meegedeeld dat M. Simonis zijn ont slag zou geven als voorzitter van den Senaat. Men meldt ons dat dit nieuws voorbarig is en dat het zeer waarschijnlijk, dan M. Simo nis voorzitter van den Senaat zal blijven. Zooals ge ziet, vinden wij er geen knoopen in, de waarheid tol haar volle recht te laten komen Telkens dat wij verkeerde inlich tingen bekomen, Soet het ons genoegen die verkeerde inlichtingen later te herstellen. Met waarheid, vrijheid en openhartigheid in ons schild, zoo hopen wij ons volk, ons land en het arrondissement Aalst best te dienen, en mee te helpen aan zijne algeheele ont wikkeling. Tijdens een koers voor automobielbooten, te Buffalo, brak het stuurrad v.<n een der bootjes, dat in volle vaart vooruitdreef. Het bootje stevende recht naar den oever, waar zich eene talrijke menigte toeschouwers bevond. Door de groote snelheid medegesleept, geraakte het bootje op den oever, waar het nog een afstand van een tiental meiers aflegde. Verscheidene personen werden om vergeworperi en eene en twee kinderen wer den zoo erg gekwetst dat men voor hun leven vreest. In het bootje hadden vier personen plaats genomen. Twee hunner waren in 't water gesprongen, toen zij zagen dat het bootje legenden oever ging botsen. De twee anderen, die niet konden zwemmen, werden door de botsing op den oever geslingerd en erg gekwetst. M. Stolypine is Maandag avond, rond 10 ure overlfden. Zijn toesland was Zondag avond plotselings beginnen te verslechten. Maandag morgend kwam de geneesheer M. Reiv hem bezoeken en vond zijn toestand hoogst bedenkelijk. De geneesheer zegde tot de aanwezige dagbladschrijvers dat de ge kwetste zeer veol leed en verscheidene malen gezegd had De dood, de dood nadert Maandag morgend werd de kogel uit do wonde gehaald. Zulks scheen M. Stolypine veel te verlichten en men hoopte nog, dat zijn sterk gestel hem er wel zou door ge haald hebben. Rond den middag verergerde de toestand nog. In de stad heerschte eene groote opgewon denheid. Patroeljen doorkruisen gedurig de stad en men vreest onlusten. Maandag namiddag rond half zes was de toestand hopeloos. Er hadden verscheidene inwendige bloedstortingen plaats gehad en M. Stolypine kon niet weerstaan. Weldra verviel hij in bewusteloozen toestand. Wat de geneesheeren ook beproefden, om de bloedstortingen te stelpen of de pijnen te verzachten, bleef vruchteloos en om 10 ure 's avonds gaf M. Stolypine den geest. De loopbaan van M. Stolypine Wij hebben reeds een ander gezegd over de loopbaan van M. Stolypine. Het zal echter niet ongepast zijn deze hier nog eens te vor meiden. M. Pieter-Arkadievitch Stolypine, zoon van een Russisch generaal, word in 1863 te Dresden geboren, tijdens eene reis welke zijne ouders in Duitschland deden. Hij stu deerde later ter Hoogeschool van St-Peters- burg. In 1884 trad hij als raadsheer in het mi- ministerie van Binnenlandsche Zaken, doch in 18SS zegde hij vaarwel aan dat haantje en trok zich in zijne eigendommen van Kov- no terug. Als maarschalk van den adeldom, toonde hij zooveel goede hoedanigheden, dat hij in 1902 gouverneur van Grodno benoemd werd. Het jaar nadien was hij gouverneur van Saratof. In 1906 bood de kabinelsoverste, M. Goremikine. hem de portefeuille van Binnenlandsche Zaken aan. M. Stolypine aan vaardde en pas eenige weken later, toen M. Goremikine zijn ontslag gaf, werd M. Stoly pine met de samensteling van het nieuw kabinet gelast. M. Stolypine kwam aan het bewind, tij dens de muiterijen der vloot, te Sveaborg. Op 16 Juni 1907, moest hij de tweede Douma ontbinden, daar er geen huishouden mogelijk was. M. Stolypine bestuurde zonder Parlement, tot hij de derde Douma deed samenroepen, in welke hij eene meerderheid hoopte te vinden. Hij mislukte en zelfs de czaar werd hem ongenegen en weigerde verscheidene zijner ontwerpen aan te nemen.M. Stolypine wist zich ecliter zoodanig te draaien en te keeren, dat hij kabinetsoverste bleef. Naar het scheen zat hij echter in den laat- sten tijd in heel vieze papieren en zou hij maar moeilijk deze positie kunnen te boven komen zijn. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo xx. j 27 Juni 1911 Heildronken, Gisteren avond, was het ontvangst bij onze Leste vrienden Pieter Gosyn en Godfried Wathelet. Ik was benieuwd na te gaan hoe deze twee verschgebakkeno Kongolanders zich gingen uit den slag trekken. Om 18 uren, door nieuwsgierigheid en beleefdheid aangeprikkeld, waren we stipt op 't appel. Na onze gastheeren gegroet te hebben, begon de oogscliouwing der tweewoonst door Pie ter en Godfried betrokken. We konden niet anders dan ze geluk wenschen over de be hendigheid en de netheid met de welke ze hunnen haard hebben veraangenaamd. Bei den hebben hun woonhuis, een enkele keu ken nochtans is voldoende voor de twee in woners, die, alhoewel Vlaming en Waal, zich broederlijk verstaan. Aan tafel gekomen, was ons eerste ver rassing eene net geschrevene en veel inhou dende spijskaart te vinden ik zag er aan stonds de hand en den trant van Pieter in Maar donders, waar hebben die mannen dat alles aangeleerd hoe durven ze zooveel en zoo uitgezochte gerechten doen opdienen Weldra kwam de aap uit de mouw een dischgenoot wensclite M. Thirifayt geluk over zijne kookkunst. Nu moest ons niets meer verwonderen al de gerechten droegen den stempel van den meester'! Zeer natuurlijk hebben de overvloedige spijzen en de zoet binnenloopende wijnen de ldapkraan opengezet. Pieter en Godfried hadden, voor de groote omstandigheid der ontvangst van hun ouden reisgezel en van hunnen cultuuroverste, elk een halve flesch champagnewijn bewaard. Nauwelijks perelde het edel sap in de be kers, of het gaf den heer Godin de gelegen heid recht te staan. Met het zinnebeeld van gezondheid en lang leven in de hand, droeg hij mij oen weidoordachten en nog beter ge meend en heildronk voor. Hij bedankte voor don blijk van belangstelling en genegenheid die ik geef aan de Belgische staatsbedienden in Kongo hij heette het verdienstelijk vrij willig, zonder winstbejag, den toestand der kolonie, ter plaats, met eigene oogen, na te speuren hij drukte den wensch uit dat mijn voorbeeld door andere welstellende Belgen zou gevolgd worde hij roemde mijne bloeiende gezondheid en sloot zijne schoone rede met den welgemeenden wensch dat mijne gevaar lijke reis zich in de zelfde gunstige omstan digheden zoude ontrollen en dat ik, kloek en gezond, in België zoude terugkeeren. Ik bleef het antwoord niet schuldig. Na woorden van dank aan den te vleienden spre ker en aan onze gastheeren, zegde ik dat ik bezonder wcr.schte 't lerend bewijs te zijn der mogelijkheid van in Kongo ongehinderd to leven. Ik kondigde aan dat, na. mij, nog drie vrijwilligers Lukonzolica zc-uden bezoe ken de heeren graaf de BaiVlet, baron de Lichter velde en baron d'liuwt. Ik wees op het groot belang der landbouw- zending Leplae. In de onmogelijkheid, op mijne beurt, te Lukonzohca de vrienden op een avondmaal uit te noodigen, gaf ik aan allen rendez-vons te Geeraardsbergen, na dat ze het hunne zouden bijgebracht hebben tot het edel werk der beschaving van Kongo, voor hetwelk ik ook op mijne manier, mijne beste krachten zal inspannen Verschooning, beste lezer, van zoo over mij zei ven geschreven te hebben, maar men heeft mij gevraagd, vóór mijn afreizen, dat ik u alles zoude mededeelen. Het verhaalde is in zijn eigen eene kleinigheid, doch kunt ge er uit leeren hoe een doorreizende Belg in Kongo welkom is en hoe waardig de Belgen zich in 't verre land weten te gedra gen. Natuurlijk ware het belangwekkender dat ik u schreef dat een leeuw mij eergiste ren de twee armen heeft afgebeten, dat ik gisteren met mijnen voet leerde schrijven en dat ik u huidigen brief op die eigenaardige wijze aaneenflansde, maar dan zoude ik liegen en dat is niet te verwachten van uwen Kongotrotter. \U AMERIKA. Negen dooden en veertien gekwetsten. Zondag hadden te Syracuse, in den staat van New-York, automobielkoersen plaats. Eene overtalrijke menigte woonde de koer sen bij. Ook president Taft was eens komen zien en hij had zich juist teruggetrokken, toen een vreeselijk ongeluk plaats had. Door het springen van een zijner banden, kon een der deelnemers, die in volle snel heid reed, zijn auto niet in de goede richting houden. Het zwaar machien wierp de bareel omver en reed in het volk. Onnoodig te zeggen, dat eene vreeselijke paniek ontstond. Toen de eerste ontroering voorbij was, en men zich met de slachtoffers bezig hield, be vond men zich tegenover een vreeselijk too- neel. Zes lijken lagen ten gronde, waaron der dat van eon zeventienjarige jongeling die letterlijk onthoofd was. Drie andere personen waren zoo erg ge kwetst, dat zij overleden terwijl men hen naar het gasthuis overbracht. Er zijn nog veertien andere gekwetsten in bedenkelijlcen toestand naar het gasthuis moeten gebracht worden. De eerste cijfers nopens de schade door den brand veroorzaakt worden in werkelijk heid ver overtroffen. Ziehier de Verzeke ringsmaatschappijen en do sommen, die elk hunner onderscheidelijk zal moeten betalen. Commercial Union, 1,000,000 frank Union de Londres, 930,000 Northern, 615,000 C10 de Bruxelles, 350,000 Atlas, 337,000 Guardian, 330,000 General, 290,000 Aachen en Munich, 245,000 Yorkshire, 220,000 North Britisch Mer cantile, 197,500 Palatine, 175,000 Na tionale General, 150,000Ilansa, 152,000 Lloyd's 150,000 L'Escaut, 150,000 Pa triotic, 147,500 Central, 145,000 Law Union Rock, 130,000 Magdebonrg, 110,000 Norwich Union. 110,000 West of Scotland, 100,000; Norddeutsche,70,000; Liverpool Victoria, 60,000;Pohjola,60,000; Baloiro, 53,334 National Protector, 53,333; Alliance, 50,000 Allianz, 50,000 Drapers, Mutual, 50,000 Helvetia, 50,000 La France, 50,000 Mitland Textile, 50,000 The State, 50.000 National de Paris, 45,000 Century, 38,333 The Gresham, 35,000 La Nationale de Stettin, 25,000 National Union, 25,000 Phénix frauQais, 25,000 United Counties, 22,500 The Welsh, 12,500 Western, 10,000 Royal London, 8,000 frank. Het zij te zamen ongeveer 7,023,000 fr. te verdoelen tusschen de firmas MM. J. Vermaelen, L. Lagermarck, A. Van Tloren- beeck, Alex. De Cock, C. Jussiant et G°, Fr. Herremans, Mandelier, en de Villers, A. en C. Morcier, E. Lambrechts, J. Evrard, Ban- dez-Charhonnier, Reusing en L. Teichmann. Dezen nacht, rond 3 uro, bemerkte de machinistbij het voorbijrijden aan denbarreel van de Hertstraat, te Vors,t, een ongewonen schok. Toen hij in de "Zuidstalie aankwam gaf hij er kennis van a an den statieoverste, deze verwittigde onmi'Jdelijk den commissa ris van policie van Vorst. Van eenen anderen kant werd de policie- commissaris ook nog verwittigd door een bediende van dr,n ijzerenweg, dat men ter hoogte van dr, Herlstraat, het afgrijselijk verminkte Rik kwam te ontdekken van een jongeling die 15 tot 16 jaar oud schijnt te zijn. De policiecommissaris deed onverwijld een onderzoek en men bevond dat de onver klaarbare hinderpaal welke den trein die uit

De Volksstem | 1911 | | pagina 1