Esü voorbssld dal fföwVi 0 navolging verdien! 'T EEN EN ANDER 4e Reeks brieven van M. Vincent Eiericx Zeventiende jaargang n' 220. Donderdag 21 September 1911 0 Bestuurder J. Van Nuffel-De Gendt. gewezen-Volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo Heldhaftige dood van 2 geestelijken K9 Dramatische brandramp te LAYAUX (Luxemburg) De Marokkokwestie 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inscbrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. «ff TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN AANKONDIGINGEN TE BRUSSEL 728, Steenweg van Waterloo, 728. TE AALST KierJcstraat, Telefoon 114 KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3® bludz. (de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, kers tell, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Wanneer men stil-aan lot mannen- .rijpbeid komt, en meer en meer de herinneringen uit het verleden u uit, do verte komen toegevlogen, dan laat een denkend mensch nooit na, na te peinzen en de zaken die hij beleefd heeft, te onderzoeken. Zoo is hét ook thans met de herinneringen van onze studiejaren, van ons studentenleven. Zij die ouder zijn dan wij, hebben bel nog boter ondervonden, doch wij kun nen er in zekere mate ook over m'ede- 'klappen. Wij bedoelen dèri tijd dat alle Vlaamsch leven als versmoord werd in de ponsionnaten, in de colle ges, in do seminariën. Poch de studenten van dien tijd zijn thans tot mannen gegroeid, en de beel- :den die zij zich voorstelden in lmn jon gelingslevendie trachten ze nu in hel .werkelijk leven in daadzakelijkheid om te zetten. Zulk schouwspel is ton hoogste verheugend en hartverster kend bet bewijst de degelijkheid der beweging, den ernst, het betrouwen en de overtuiging van de zaak, welke zij verdedigden met al het vuur en de geestdrift die aan de jeugd eigen zijn. In vroegere jaren, thans niet meer, want bijna overal wordt de beweging om hare deugdelijkheid door de over heid aangemoedigd maar in vroegere jaren werd die beweging mot hand en tand tegengewerkt, geene middelen werden onbeproefd gelaten, om de be weging te smooren, doch het en baatte niet. Hoe meer krachten men ver smoorde of meende te versmooren, hoe talrijker langs andere kanten nieuwe machten ontsproten het was gelijk eene onuitputbare bron, die. hoe langer en hoe meer water men er uit putte, hoe talrijker de hoeveelheid zich hernieuw de en vermenigvuldigde, ter wijl het weggenomen water overal werd verbruikt en zelf bijdroeg om nieuwe levenskrachten in was- on groeidom te doen toenemen. Zoo is het vergaan met de katholieke Vlaamsche Beweging. Uit haren schoot zijn die gansche school mannen ge sproten, bezield met een rein ideaal, gesteund door een door den nood aan- geëigenue karaktersterkte, die nu overal de vruchten van hun werk uit- deelen en ten goede doen komen van con gansche volk. Uit de geschiedenis der Vlaamsche Katholieke Beweging zijn nuttige les sen te trekken. De Vlaamsche jonge lingsschap, hoewel liunne inzichten echt edel waren, werd vervolgd om het goede zelve dat zij trr.chtte te ver wezenlijken. De Vlaamsche jeugd doorstond schrander de proef der critiek, de proef der verdachtmaking, de proef der vervolgingen, ja, velen der eerste strijders doorstonden op ruiterlijke wijze de proef der ontbering en des lijdens om wille van hun ideaal. En wat deden nu die jonge mannen Ver lieten zij de partij, tot dewelke zij be hoorden? Gingen zij in strijd tegen de hoofdbeginselen die alle kristenen aan eensnoeren Geenszins Zij hielden stand en werkten, ondanks moeilijk heden en hinderpalen,in de partij zelve voort, zonder er ooit aan te denken deze te verlaten. En wat is er het ge volg van geweest Gelijk ieder ge dacht dat het recht en de rechtvaardig heid op zijne zijde heeft, eindigt met te overwinnen, zoo is ook het gedacht der katholieke Vlaamsche beweging, ingedrongen in al de middens, in al de rangen en standen van ons ras, en geen enkel katholiek is er nog te vin den tusschen de politieke Vlamingen die niet eerlijk erkent, dat er volstrekt moet rekening gehouden worden met de volksrechter, van den Vlaming. Heeft men dan, over het een of ander bijzonder punt, persoonlijke gedachten, persoonlijke zienswijzen, houdt ze niet verdoken, maar komt er mede ten blakke, alle eerlijk en rechtzinnig ge voelen en gedacht mag gekend worden, en wordt door den aard zelve van het goede inzicht cn van de eerlijkheid, geprezen en geëerbiedigd. Doch zooals ieder nieuw gedacht,zooals ieder nieu we strekkirg,moet het opgewassen zijn legen allerlei critiek en afhrekerij, en zoo gij ziel dat uwe zienswijze niet wordt gedeeld, dan moet ge niet liet hoofd in den schoot leggen, en vooral, dan moogt ge de onvoorzichtigheid en het grove misgedacht niet begaan, u uit de partij te verwijderen. Zoo ook verstonden het de katholieke Vlamin gen, en zoo zijn zij tot den heerlijken uitslag gekomen, dien wij thans allen met bewondering aanschouwen. Deze gedachten rezen ons door den geest, toen wij Zondag in Antwerpen de ka tholieke studentenfeesten mochten bij wonen. Daar werd het oude, doch immer jong blijvende ideaal bezongen van de katholieke Vlaamsche Bewe ging door onzen Herten Rodenbach op zulke geniale wijze aangevuurd on ontwikkeld, en thans met niet minder klem en kracht, overtuiging en kunde voortgezet door mannen als Van Cau- welaert, Doslol, Van de Perre en zoo vele anderen, die voorbeelden zijn van katholieken uit een stuk, en Vlamingen tot in de ziel. De katholieke Vlaamsche Beweging had bij haar ontstaan tegen allo denk bare hinderpalen te worstelen, zij is deze roet kracht te boven gekomen; nu troont de katholieke Vlaamsche Bewe ging in hare volle ontwikkelingsglorie, de toekomst slaat thans voor de deur Waar deze beweging de volle maat gaat geven en zal bewijzen van wat ze bevat en inhoudt. Dank aan haar, zal Vlaanderen zijne vlekkelooze catholi citeit behouden. meer op geantwoord. Ge ziet v el, de boeren zijn nog zoolomp niet, als sommige steedsche mannen zouden durven denken. Haat weel moed. De "Journal de Liége heeft op 14 September een arli- el geschreven dat enkel treurige stemming verwekt. Het kartel, ondanks ons, is lot stand gekomen. Wij zullen don twist nu sta- en, maar in 't vervolg zullen wij op onze hoede zijn en er haar zoeken.wat we moeten doen, om dusdanige verrassingen te voor komen. Zulke doenwijze toont dat men wei nig vastberadenheid heeft cn bitter weinig vertrouwen in de liberale princiepen, die nochtans enkel den bijval kunnen verze keren. Als liberale bladen zulks moeten schrijven vail de kartelmannen,van hunne eigenevrien den, dan is liet werkelijk ver gekomen. 5V3ei'Q8(31!*. De kardinaal, die eenige weken ongesteld is geweest, heeft nu terug zijne volle gezondheid. Hij is zin nens, heter gezegd, besloten, een tweede voluum uit te geven over de herderlijke Afzonderingen», les Retraites pastorales. Dit werk heeft overal in de priesterlijke middens grooton indruk gemaakt. Daar kar dinaal .Mercier, ce der geleerdste en be- voegdste mannen is. van onzen tijd, zoo wordt dit nieuwe werk met groote spanning te gemoet gezien. Schoosi Fs*25St8crijjk; M. Camille Sabalior radikaal oud-volksvertegenwoordi ger en opsteller in de «Dépêche de Toulouse» zegt, dat liet land van den huidigen imvendi- gen toestand van Frankrijk den allerdiepste walg heeft. Die heer Saba tier is alles behalve klerikaal en onzë antiklerikalen die sinds jaren droomen ons lieve België op den zelf den leest te schoeien van Frankrijk. Wat zegt de bevolking daarvan Dat het niet waar zal zijn Wacht maar tot met de kie zingen. Opslag van den suiker, Door de droogte is de groei der beeten ach teruitgebleven en in plaats van een gemid deld suikergehalte te hebben van 38 percent zal het slechts 25 percent zijn. Hoeveel sui kerbeet wordt or in België gekweekt 58,439 hectaren, daarvan heeft Henegouwen IS,220 hectaren. De provinciën Luik 42,241 hectaren, Brabant heeft 9,902 hectaren. De andere provinciën kweeken er minder. Nu hel is zoo klaar als pompwater. Als er min der suiker is, dan is de suiker natuurlijk zeldzamer, en hoe zeldzamer iels is, hoe duurder men het ook moet betalen. Dat weet iedereen. Het zijn alleen socialisten die liet tegendeel durven beweren. Het strekt niet ter eere van de lezers van de socialistische bladen, anders zou men de menschen zulks niet durven wijsmaken. öe muilplaag, In de tweede helft der maand Juli heeft het departement van Landbouw hel volgende getal gevallen van mond- en klauwzeer vastgesteld. In Namen 15, in Luxemburg 87, in Antwerpen 212, in Henegouwen 263, in Brabant 615 in Limburg 023. in Luik 1772, in Oost- Vlaanderen 2660, in W est-Vlaanderen 24300. Reeds was de toestand fel vorminderd, ge lukkig heeft do vermindering nog loegeno- men, want in do eerste helft der maand Au guslus bad men in Namen 8, in Luxemburg 73, in Henegouwen 178, in Antwerpen 187, in Brabant 716. in Limburg 516, in Luik 1481, in Oost-Vlaanderen 3240, in West Vlaanderen 11680. In do 2e helft van Augustus cn in do 1' helft van September heeft de vermindering nog aanzienlijk toegenomen. Mocht do wreede kwaal maar spoedig vördwehen zijn. De boeren en de beenhou wers. Een beenhouwer bad geklaagd over de duurte van bet levond vleesch daarop is er een pachter uit Brabant die aan den beenbouwer antwoordde in bet zelfde dagblad Ik heb eene ko-ei op stal, 8 jaar oud. wegende 800 kilo, goed voorde slach terij. Ik wil ze verkoopen, nuchter gewogen, aan 80 centiemen den kilo. De goede ossen worden daar verkocht aan 0,94 fr. den kilo. Het adres van dien pachter was te krijgen in dit dagblad. De beenhouwer heeft er niet Eenige kinderen speelden gisteren namid dag te Thermes, Belgisch Luxemburg, in een veld. Zii hadden de aardappelstruiken op een hoop verzameld en staken er het vuur aan, waarrond zij dan gingen dansen. Door den wind werden de vlammen eens klaps langs den grond weggedreven en de kleederen van het vijfjarig dochtertje van den landbouwer Nicaise; schoten in brand. Het meisje geleek weldra eene levende toorts en liep huilend rond, lot zij overdekt met vreeselijhe brandwonden ten gronde stortte. De negenjarige Désiré Huquet poogde de vlammen uit tedooven, doch ook zijne klee deren schoten in brand en de knaap werd vreeselijk verbrand. Landbouwers, die van op eenigen afstand liet schrikkelijk, tooneel gezien hadden, kwa men toegesneld en konden eindelijk het vuur uitdooven. De twee slachtoffers werden in eene nabu rige hoeve gebracht, waar een geneesheer hen kwam verzorgen. Hel meisje bezweek echter weldra in de afgrijselijkste pijnen. Wat het knaapje be treft, deze was zoo erg verbrand, dat men wanhoopt hem te kunnen redden. XXI Lukonzolwa28 Juni 1911 Droeve tijding Afscheid te Lukonzolwa. De postbode overhan digt me vandaag een ge- drukten rouwbrief, op den welken ik met genepen hart lees Ciiarles Co- quelet. 't Is de naam van mijnen zieken vriend uit het hospitaal van Elisa- bethstad! Geboren teDour bij Bergen, den 14 Juni 1876, overleden te Elisa- bethstad, den 2 Juni 1911. Arme jongen toen ik u verliet, hadt gij alle re den te hopen op geheel en gansche herstelling. Arme jongen welke lijdensda- gen hebt gij moeten door worstelen Had ik wel het recht u te verlaten Ware ik bij u gebleven, zoudet gij gestorven zijn Zoo ontmoet de mensch, welke haan hij ook be- wandele, tegenkanting, beproeving en dood Ik ontvluchtte 't vader land Kongo scheen me niet verre genoeg ik wilde eenen tijd leven, wijdweg, daar waar niemand me hekend was, om geen deel meer te moeten nemen aan lijden en verdwijnen van dierbaren. Overal helaas ontmoet men menschen die lijden, en onmogelijk is het aan hun lot onverschillig te blijven do pijn die hon foltert, liet gevaar dat hen dreigt, zijn onweerstaanbare aantrekkingskrachten, die ons gemoed aan hun lot, aan hunne hoop en aan hunne vrees vastsnoeren. Goquelet was me eerst zoo vreemd als do zwartste Kongolander, maar die zieke schrijn werker bewoog me 't hart, daar hij hulp noodig had en hij wierd me zeer duurbaar, toen ik er in gelukte bem in 't leven te houden. Ik deelde op voorhand de vreugde van dezen eenvoudigen werker, die na een voorspoedig verblijf van twee jaar in Kongo, België zou terugzien, rijk genoeg om zijn blinden broeder te kunnen ondersteunen. Nu integendeel, lijd ik mede de smarten die de zijnen pijnigen hij 't ontvangen der droeve tijding zijns afsterven. Weinig of nooit heb ik eenen mensch ontmoet zoo vast aan zijn geloof gean kerd als Charles Coquelet en hebben zijne bloedverwanten de droefheid hem op den vreemde te verliezen, ze mogen in de verzekering leven, dat bij als ware cliristene stierf en dat zijne eenvoudige maar voorbeeldige ziul reeds de belooning geniet der broederliefde, die bem naar Kongo dreef. Ivongotrotter. Een priester en een broeder verdrinken toen zij pogen esn werkman te redden. Te Santa Marinetha, nabij Civita Vee cliia, wilde een timmerman zich in zee wagen, alhoewel bij niet zwemmen kon. Hij werd weldra medegerukt door de baren, en riep om hulp. Een broeder der Christelijke scho len, die als oppasser, met zijne leerlingen een bad aan hel nemen was, sprong toe. Hij had don drenkeling bereikt, doch deze klampte zich aan hem vast on beletLe zijnen redder eene enkele beweging te maken. Zij zonken heiden de diepten in. Don Tamarati, aalmoezenier van het Sint- Jozefs College van Rome, sprong hen ach terna. Hij kon den broeder boven halen, doch afgemat zijnde, geraakte hij niet verder. Met reddingsbootjes, kon men den onvoor- ziehligcn bader, die van alles de schuld was op het drooge brengen; hij leefde nog. Toen men den aalmoezenier uit het water haalde, bad hij reeds opgehouden te leven. Het lijk van den moedigen broeder werd nevens dat van den aalmoezenier naar hot College ge bracht. Broeder August, zoo was zijn naam, was was zeer goleerd en algemeen geacht. Don Tamarati, een gekend schrijver, was zijn vriend. Niettegenstaande den lioldhaftigen dood dezer twee geestelijken, zullen do geuzen ze toch maar als nietsdoeners blijven uitschel den. **0351 M. Vincent Diericx te Lukonzolwa Gisteren nacht word de gemeente Lavaux (Belgisch Luxemburg) in opschudding ge bracht door eene vreeselijke brandramp. Het was rond 1 ure 's morgends, toen brand ontstond in eeno hoeve toebehoorende aan M. Piret een rijken eigenaar uit de streek. De landbouwer Renault, die met zijn gezin de hoeve uitbaat, bemerkte slechts bet vuur toen do stallen en de schuren reeds bijna in laaie vlam stonden. Aan hlusschen viel niet te denken en de familie Renault kon slechts met de grootste moeite vluchten. Van de uitgesterkte hoeve blijft nog slechts een groote puinhoop over. Woonhuis, schu ren, slallon, meubelen, kleederen, oogst, landbouwalm, vee, alles bleef in de vlam men Toen het vuur uitgewoed was, werd M. Piret, die in do hoeve van M. Renault eene kamer bewoonde, nergens gezien. Men gin. op zoek en vond zijn verkoold lijk in do pui- nen liggen, naast eene verbrijzelde pctrool- lamp. Men denkt dat de ouderling zijne bran dende petroollamp zal omgeworpen hebben en aldus den brand veroorzaakte. De schade wordt op 100,000 fr. gerekend en is slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Men li ad geruimen tijd gevreesd, dat heel het dorp de prooi dor vlammen zou geworden zijn. Een vader verdrinkt zich met zijn kind Gisteren morgend werden uit do Seine, aan de Passykaai, te Parijs, de aaneenge bonden lijken van een man, schijnende onge veer 35 jaar oud en een achtjarig knaapje opgehaald. Do twee lijken waren zeer net gekleed cn schenen slechts weinige uren in bot water verbleven te hebben. In de zakken van den man vond men pa pieren, op naam van Frans Lelievre, kleer- snijdor 36 jaar oud. Een onderzoek werd onmiddclijk geopend en weldra was het drama opgeklaard. Lelièvre leefde van zijne vrouw geschei den, doch dikwijls kwamen zij samen. De man poogde verscheidene malen zijne vrouw te overhalen hot echtelijk leven te hernemen, doch dezo, de mishandelingen, welke zij te verduren gehad had,moede, had steeds geweigerd. Alsdan begon Lelièvre te dreigen, dat hij zich met zijn Sjarig zoontje, dat in eene kostschool, te Malakoff verbleef, zou zelfmoorden. De vrouw weigerde echter aan de mogelijkheid zulker wreeds daad te gelooven. Mev. Lelièvre ontving gisteren morgend een pakje, inhoudende de kleedercn van haar zoontje en een briefje, waarin baar man meldde, dat hij zijn akelig voornemen ten uitvoer bracht en zich ging verdrinken. Schier lerzclfdcrtiju, werden de lijkon uit de Seine opgehaald. Nieuwe moeilijkheden. De Fransche bladen hebben nog altijd bo- trouwen in den goeden uilslag, maar zij doen het onder allerlei voorbehoud. De Duitsche nota. Eerder dan men verwacht had, is do Duit sche nota afgegeven aan M. Cambon, den Franscdien gezant to Berlijn. M. Bethnian- Holweg en M. Kiderlen-Waechter, hebben er twee dagen aanhoudend aan geworkt. Tegen M. Caillaux. M. Caillaux. do Fransche minister, die tot biertoe den steun had van al do Fransche bladen, begint in moeilijke papieren te ko men. Men verwijt hem al lo lichtzinnig een groot deel van den Fransehen Kongo aan Duitschland 't hebben afgestaan. Protest van een ontdekkingsreiziger Een dor ontdekkingsreizigers van den Fransehen Congo, heeft een protest lot do Fransche regeering gericht, waarin bij al de moeilijkheden, al de opofferingen, al de geld- nitgavon herinnert, door Frankrijk gedaan om den Fransehen Congo to In zitten, llij somt ook de namen op van do bijzonderste Fransehen die bun werk met bun leven heb ben betaald, en in bun alicrnaam protesteert bij legen hel afslaan van eenig giondgohicd aan Duitschland. Zooals men hieruit kan opmaken gaat er verandering komen in de openbare opinie in Frankrijk.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1