'T EEN EN 'T ANDER Reeks brieven van M. Vincent Diericx Dood van M. Victor De Gheest Vrijdag 22 September 1918 /Ft Bestuurder: J. STOLYPINE Een karaktertrek van Stolypine. Eene geheimzinnige zaak te Rijsel De erge vergiftigingszaak Een kanon ontploft BLOEDIG GEVECHT Zeventiende jaargang if 22f. 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posthureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. (§t TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4§t BU RE EL. EN 728, TE BRUSSEL Steenweg van Waterloc, 728. TE AALST KZerlcstraati Telefoon, 114 Van Nuffel-De Oendt. AANKONDIGINGEN KI. aanfc. (1 tot 4 ld. Teg.) Ir. 0.G0 3» bladz. (de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per rege!) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstelt, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 i 11 ii De wreedaardige aanslag gepleegd op den persoon van Stolvpine en die nu zijn noodlottigen afloop komt 't heb ben, brengt geheel de beschaafde we reld in opschudding. Geen blad is er, dat er niet het eene of het andere weet over te zeggen. Stolypine, wat ook het gedacht moge zijn van sommige afzon derlijke gezindhedenis een groot man, het is de naam van iemand die met eero zal prijken in de Geschiedenis van Rusland. Alle bladen zijn het om zoo te zeg gen eens, om hulde te brengen aan zijn groot en stevig karakter. Toen M. Witte in 1906 ontslag nam als kabi- netsoverste, kwam M. Goremykine in zijne plaats. Deze vroeg M. Stotypine als minister en vertrouwde hem de portefeuille van Binnenlandsche Zaken toe. Na eenige weken gaf M. Goremy kine zijn ontslag en M. Stolypine werd aangewezen om hem als premier op te volgen. De kabinetsovorste had tegen allerlei moeilijkheden te kampen, vooral was het revolutionnair element in volle oproerige beweging. Het was toen dat er zoovele groote personen werden op geheime wijze van het leven beroofd we vernoemen enkel de poli- eieprefekt van Moscou, de generaals Boganovitch,Dragomirof,Tollanovski, gouverneur Sleplzof, de gouverneur van Iview en admiraal Nusnitch. Eenige weken na het aanstellen als kabinetsoverste werd er eene hom ge worpen in de villa van M. Stolypine, in het eiland Aptekarsky. Vier en vijf- lig personen werden gekwetst en zeer velen gedood. Onder de dooden bevond zich de oudste dochter van M. Stoly pine. De minister aanbad zijne dochter en de slag trof hem zeer, doch hij zeil bleef zoogoed als ongedeerd. Algemeen dacht men toen, dat M. Stolypine voor het alom dreigend ge vaar zijn ontslag zou hebben gegeven, maar men was mis. M. Stolypine aan zag zijn aanblijven als een hoogsten plicht. Ik heb trouw gezworen, sprak hij, aan Rusland en zijnen Keizer, en ik blijf op post. Dit schoon gebaar wekte verwondering en bewondering zelfs in de kringen waar men hem minst genegen was. Zulk een man bleef ook niet werke loos. Hij trachtte zijn land meer en meer overeen te brengen met de grond wettelijke instellingen. Hij trad meer maals als bemiddelaar op tusschen den Czaar en de Doema. Over enkele maan den nog had hij te kampen met den hoogen raad van de Kroon. Eene sterke meerderheid wilde hem over boord werpen, Stolypine gaf alsdan zijn ont slag als kabinetsoverste in de handen Van den Czaar deze weigerde het aan te nemen, en verzocht M. Stolypine op post te blijven, hem verzekerend dat hij zijn algeheel vertrouwen genoot. M. Stolypine die waarlijk een man was, waarop de Czaar zich kon ver trouwen, trok zijn ontslag in en bleef. Groote moeilijkheden stónden hem in den weg, maar hij was in de tijd ruimte van twee jaren, al zooveel las tige zaken te boven gekomen, dat hij er ditmaal ook wel in gelukt zou heb ben zijn slag thuis te halen. De omstandigheden liter hebben het anders gewild. Toen Zondag Sto lypine op een groot galafeest met den Czaar aanwezig was, heeft de Joodsche revolutionnair Bagrof de gelegenheid te haat genomen om den minister te naderen en rakelings twee schoten op hem at te vuren. Stor-uno bracht de hand aan de plaats waar auj' getroffen was en zeeg neer. Do laffe moordenaar trachtte onder de hevige paniek te ont snappen, doch het lukte hem niet en zal de verdiende straf niet ontgaan. Eerst had men nog hoop het leven van M. Stolypine, die een zeer sterk gestel had, te redden, doch zijn toestand ver slechtte al spoedig, zoodat men alle hoop op genezen moest prijs geven. De lijst van de slachtoffers van den revolutionnaircn haat is met eene een heid vermeerderd. De socialistische bladen, die andei's niets doen dan roepen over broederlijk heid en vrede en liefde, hebben geen enkel woord van medelijden of gene genheid voor het arme slachtoffer. Nochtans M. Stolypine was een man, die rechtzinnig werkte aan de groot- making en de verheffing van het Rus sische volk. Dochwat geeft dat de socialisten Gansch hunne liefde, hunne bewondering gaat tot den Jood Bagrof, den woeligen omwentelaar, den laffen moordenaar. Zooals altijd worden in de socialis tische bladen de grootste schelmen, de afgrijselijkste booswichten, de laf- herligste moordenaars, van den oogen- blik dat zij hot loven hebben ontroofd aan een hooggeplaatsten persoon, door die socialistische schrijvers ver heerlijkt en aanbeden Droevig voor waar is zulke politiek Droevig de partij die haren toevlucht tot zulke wapens nemen moet I Hij die door het bloed zegeviert, zal door het bloed vergaan, zegt een oud spreekwoord, wat door de socialistische partij niet moet vergeten worden. Zij immers wil kost wat kost te boven komen met geweld, en zoo het zijn moet, zal zij niet terugwijken voor bloed. Wanneer èenc partij te boven komt door bloed, dan is zij op eene slechte wijze tol haren zegepraal gekomen, en zal zij vroeg of laat ook, wederom vernietigd worden door geweld en door bloed. Het minimumloon. De «Office da Travail geeft de geschiedenis van het minimumloon in de openbare beheeren. In 1853 werd de eerste proef daarvan gedaan door M. de Brouckere, burgemeester van Brussel. Het stond in de lastencohieren van de stad Bruseel van 1853 tot 188T. Toen ging het uit het gebruik. In 1896 werd het terug in voege gesteld en in de beheeren der ver schillende ministeriën wordt er ook steeds eene bepaling, het minimumloon der arbei ders betreffende, ingeschreven. Men was er dus al lang mede bezig vóór er van socia lisme spraak was. Slokt maar op. Te Seraing heb ben de socialisten geweigerd kartel te slui ten. Er zijn daar 3 schepenen.Eenparig heeft men de bezoldiging van de schepenen ge bracht van S00 fr. op 1500 fr. Het ergste van al is, dat de elf ciloyens, allemaal verlekkerd zijn op den schepenfrak en op het vetbelaald postje. Er bestaat nog een middel, namelijk, aan al de raadsleden hetwelk nu toch allen socialisten zijn, de zelfde vergoeding ge ven als aan de schepenen. Doet men dit, dan zal de ruzie gauw gedaan zijn. Hoe schoon die politiek, toch Aardige Belgen. Op 24 Sep tember gaan eonigo Belgen te Jemappes feest vieren Ier eere van de Franschen. Zij hebben er niet enkel een onvaderlandsch maar ook een antiklerikaal feest van ge maakt wat nog eeiis te meer bijdraagt tot de bewijsvoering dat de katholieke partij alleen de nationale partij is. Graaf Albert du Bois heeft aan generaal Langlois een brief geschreven die door de Gaulois wordt openhaar gemaakt. Graaf du Bois zegt dat de Walen in België zoo zeer verdrukt worden door de Vlamingen, eerst in hunne taal, dan in hunne politieke over tuigingen, daarna in hun wijsgerige opvat ting, eindelijk ook al in hun bestaan. Die arme Walen toch, en hoe wreed, die Vlamingen, is 't niet Verder zegt graaf du Bois dat er geene Belgische natie bestaat, en drukt de hoop uit dut de Walen eens met hunne Franscho broeders zullen vereenigd zijn... Zijn dat geen patriotten En zeggen dat zulke mannen heel en al meester gespeeld hebben in België. Ja, eendracht is er noodig; doch eendracht kan er maar zijn, als ieder tot zijn recht komt.Dat vragen do Vlamingen en niets meer. De onzin wf-ti liet kartel. Het kartel tusschen liberalen en socialisten is eene ware onzin a humbug zouden de Engelschen zeggen. De eenen zeggen wit en de anderen zwart en toch slaat dat op een en dezelfde lijst. De liberale bladen verwijlen de regeering niet d" noodige maatregelen te nemen bij liet ingebeeld gevaar van een oor log tusschen Duitschland en Frankrijk, en Vooruit belegt eene groote meeting om protest aan te teekenen, leg,en het binnen roepen der klassen. Liberalen en socialisten staan dus vierkant tegenover elkander en toch gaat dat samen ten strijde. Fraaasclia tl baf. In 1872 bezat Frankrijk453,364 soldaten, in 1875 426,591 in 1877 486,776, in 1S02 525,423, in 1890 523.511, in 1899 609,461, in 1900 587,575, in 1906 564,557, in 1910 581,491. Op den eersten dag der mobilisatie kan Frankrijk 1,400,000 man te heen brengen daarbij nog 1,400,000 reservisten. Bovendien is er nog 1,700,000 man. in den aard onze burger wacht, zoodat de Franschen 4,500,000 man in 't gelid kunnen zetten. Dit leger, zegt M. Klotz, minister van Oorlog, is niet enkel sterk door hel getal maar ook door zijn on derricht, zijne tucht en vooral door het ver trouwen, tegelijkertijd ernstig en blijmoedig dat het heeft in zich zelve. In 1S70 gingen de Franschen ook den Duitscher kloppen. Als 'ter op aan kwam, was het geheel wat anders. Dit komt omdat Frankrijk altijd heeft uitgemunt door zijne bofferijen. Vreeselijk ongeluk in eene houtzagerij Twee kinderen aan stukken gezaagd. In de houtzagerij Massyn, te Sfc Denys-bij- Bergen. had gisteren morgend een vreeselijk ongeluk plaats. De mekanieke zagen worden er in bewe ging gebracht door oen motor, welke in eene naburige maalderij geplaatst is. Dezelfde motor dient ook voor de maalderij. Woensdag morgend werd in de houtza gerij niet gewerkt. Men had verzuimd de transmissieriemen af te leggen, zoodat toen de mulder, die van niets wist, zijn motor in gang zette, ook de houtzagerij in werking kwam. Op dat oogenblik speelden twee kinderen, de 4 1/2 jarige Jozef Massyn en de 5 jarige Maria Dubois, in de houtzagerij. De kinde ren, niets kwaads vermoedend, liepen legen de riemen, werden medegesleept en op de draaiende zagen geworpen. De vreeselijke werktuigen hadden spoedig de arme kleinen verscheiden® vreeselijke wonden toege bracht. Op het hulpgeroep der kleinen, kwam Mev. Massyn toegeloopen, die er in gelukte de machienen der houtzagerij stil te houden. Het knaapje werd vreeselijk gekwetst van onder de zaag gehaald. De armen waren op verscheidene plaatsen doorgezaagd, ribben ingedrukt, boenen verbrijzeld, en aan het hoofd had hij verscheidene erge wonden. Ondanks alle zorgen bezweek het kort na dien. Ook het meisje was vreeslijk gekwetst. Haar toestand boezemt erge onrust in. Het vreeselijk ongeluk heeft in de streek eene gemakkelijk te begrijpon ontroering- verwekt. Notaris en Schepene der Stad Aalst Ridder der Leopoldsorde Een jongeling in de straat vermoord. Eene geheimzinnige misdaad heeft Rijsel in opschudding gebracht. Daar vond men gisteren morgend den 17jarigen mijnwerker Georges Lefebvre, van Barlin, hadend in zijn bloed op do straatsteenen. Hij had een vreeselijken messteek in den buik hekomen. Lefebvre kon nog zeggen, dat hij in een gevecht met 2 of 3 kerels gestoken was, waarna hij bezweek. Een onderzoek werd geopend, waaruit bleek dat Lefebvre uitgegaan was met een Oostenrijkor, Stanislas Bierdnaski genaamd, en dat zij heiden uit een hal gedreven waren, omdat zij er wanorders verwekten. Het is in de nabijheid dezer halzaal dat Lefebvre gevonden werd. Bierdnaski werd opgezocht en aangehou den. Hij beweert dat hij ook huitengeworpen werd, en dat hij en Lefebvre aangevallen en mishandeld werden dooreen vijftal kerels. Hij loochent zijn vriend vermoord te hebben. In de zakken van Bierdnaski vond men bloedsporen, als haddo men er een bebloed voorwerp in geborgen. Daarover onder vraagd, verklaarde Bierdnaski dat hij uit den neus gebloed had en het mogelijk was, dat zulks daarvan kwam. Het parket denkt echter, dat Bierdnaski zijn mes getrokken heeft toen hij en Lefeb vre aangevallen werden en dat hij in dö woe lling zijn vriend getroffen heeft. Eene droevige mare verspreidde zich Woensdag avond bliksemsnel door de Stad Aalst M. Victor De Gheest, Notaris en Schepene van den Burgerstand was overle den. Niemand wilde eerst aan de mogelijkheid dezer rampvolle tijding gelooven, doch wel dra moest men toegeven. M.De Gheest worstelde moedig tegen eene vreeselijke ziekte, welk® hem geruimen tijd van het stadhuis verwij derd hield. .Sinds een drietal dagen had de onverbid delijke kwaal hem dieper aangetast en Woensdag avond rond 9 ure overleed onze achtbare Schepene. M. Victor De Gheest werd te Aalst gebo- op 21 September 1854. Na zijne studiën vol trokken te hebben aan het Gollegie van Aalst, trok hij naar de Hoogeschool van Leuven en behaalde er zijn diploma van kandidaat- Notaris. Bij koninklijk besluit van 28 Oogst 1884, werd hij Notaris benoemd, in vervanging van M. Jozef Verbrugghen. Reeds vroeg wierp hij zioh in de politiek en pas 27 jaar oud, werd hij in Oktober 1881, door de katholieke kiezers der Slad Aalst, naar den Gemeenteraad gezonden. Op 3 Januari 1882, legde hij den grond- wettelijken eed af. Den 6 Januari 1896, werd hij Schepene benoemd, ambt dat hij tot toe steeds gewetensvol bleef ver vullen. Tijdens zijne bijna 30jarige loophaan als Gemeenteraadslid en als Schepene, heeft M. V. De Gheest, steeds het zijne hijgedragen, tot het welvaren der Slad Aalst. Sodert de dood van M. Victor Van Wara- beke, vervulde M. De Gheest do moeilijke taak van Voorzitter onzer stedelijke Muziek school en werd ook Ondervoorzitter der stede lijke Koninlijke Harmonie Al Groeiend Bloeiend. De armen ook verliezen in den heer De Gheest een milden ondersteuner, die hen dik wijls en bijzonderlijk ongemerkt zijne hel pende hand toereikte. De achtbare aflijvige was niet voor woor denpraal of veel beslag, doch werkte steeds voort, indachtig van het spreekwoord Doe wel en zie niet om Dat spreekwoord mag als het ware, als het richtsnoer zijner daden en van zijn leven aanzien worden. De katholieke partij verliest ook in den heer V. De Gheest een onvermoeibare kam per, steeds op de bres waar het gold hare belangen te verdedigen. Zijne ziel ruste in vrede Het afsterven van den heer Victor De Gheest brengt een der achtbaarste en oudste familiën onzer stad in rouw, en berooft een oud en groot notariaat van zijn hoofd. De Volksstem neemt van harte deel aan den rouw, welke de achtbare familie De Gheest komt te treffen. TE KOMEN. Het onderzoek door hot parket ingesteld heeft nog verscheidene personen doen ont dekken, welke door het eten van bedorven vleeschpastei, teekens van vergiftiging ver toonden. In de wijk der Wervikstraat zijn de meeste slachtoffers er zijn minstens 150 personen door het eten van pastei onwel ge worden. De toestand der vergiftigde personen, is sedert Maandag avond veel verslecht. De weduwe Marie Hoof, oud 61 jaar, wonende Senlierstraat, is aan de gevolgen bezweken-, 4 kinderen in hetzelfde huis zijn bedlegerig. Heer Adolf Berghe en Marie Verliendt, wiens toestand hopeloos is, heb ben de Heilige Rechten ontvangen. Dinsdag morgen hebben mad. Elodie De Raedt,echtgenooto Benjamin De Quastecker, 30 jaar oud, en Eliza Lemenne, echtgenoote De Groote, 30 jaar oud, insgelijks wonende steenweg van Wervik,do laatste HH. Sacra menten ontvangen. Dinsdag avond werd nog een erg geval aangestipt hij eenen kostganger der herberg Chemin de Fer gelegen hij de spoor baan Komen-IJperen. Dinsdag morgen heeft heer De Caes- slecker, opzichter-veearts, le IJperen, in de beenhouwerijen van Komen een onderzoek gedaan. Rond 3 ure is het parket alhier afgestapt, met de wetsgeneesheeren Lagrange en Pou- paert, om de lijkschouwing te doen van den heer Dillies. Later vernemen wij nog dat de kostgan ger uit de Chemin de Fer zekeren Henri Lefevre, 56 jaar oud, Dinsdag nacht zou overleden zijn. 12 andere kostgangers van hetzelfde huis zijn ook erg ziek. Een ander persoon, Desiré Van Doorne is ook aan de gevolgen bezweken. Het parket wordt verwacht om de nieuwe lijkschouwingen te komen doen. aan boord van een Franschen Kruiser Zes dooden. Talrijke gekwetsten Woensdag morgend,rond 10 ure losten de oorlogschepen, welke op de reede van Tou lon op anker lagen, salvoschoten. Eensklaps sprong aan boord van den krui ser Otoire een kanon aan stukken. Het ongeluk gebeurde, toen men juist het kanon zou laden. Een kanonier werd op den slag gedood en 13 anderen erg gekwetst. Verscheidene gekwetste mariniers werden in hopeloozen toestand naar het krijgsgast- huis van Toulon overgebracht,», waar vijf hunner aan de bekomen verwondingen be zweken. Er zijn dus zes dooden. De schade door do ontploffing aangericht op de Gloire is zeer aanzienlijk. Een onder zoek is geopend. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo 30 Juni 1911. De stoomboot E. Wang ermeeis gisteren avond aangekomen. Hij laadde welhaast brandhout op, om zoo gauw mogelijk te kunnen vertrekken. Voor den laatsten avond dien we samen mogen doorbrengen, zijn de vrienden van Lukonzolxoa bij een gekomen en het werd eens te meer bewezen dat, hij Vlaming en Waal, het kaartspel een allerbest tijdverdrijf is. De belangrijkheid van 't avondfeest was nog vergroot daar liet gisteren St.-Pieter was en er in Kongo, gelijk in België veel zijn, die van hunnen peter dezen schoonen apostelijken naam kregen. Dezen morgen, vroeg gewekt en vroeg te heen, nemen we afscheid van onze landge- nooten die te Lukonzolxoa verblijven. Om 8 1/4, licht het schip het anker en trekt met gespannen ketel naar Pweto. Kongotrotter. tasschen Cultsche en Italiaansche werklieden, Sinds eenige dagen lagen Duitsehe en Ita liaansche werklieden, welke samen in de staalgieterijen Chiers, te Rodange werken. Zij verweten elkander bedrieglijke midde- ion gebruikt te hebben, om in kaartprijskam- pen de overwinning te behalen. Verleden nacht ontmoetten de beide groe pen zich op de haan naar Mons St. Martin. Onmiddelijk begonnen zij elkander te belee- digen, en weldra werden zij handgemeen. De Italianen trokken hunne dolkmessen, terwijl de Duilschers kneukelijzers te voorschijn haalden om zich te verdedigen. Het gevecht duurde reeds een uur. Een Italianer, zekere Friadini, die rechts en links met zijn dolkmes stak, werd ontwa pend door een Duitscher zekeren Rutgen, die hem met hetzelfde wapen twee vreeselijke steken in borst en huik toebracht. Friadini viel, om niet meer op le staan en moest ster vend naar zijne woning gedragen worden. Nu werden ook de revolvers to voorschijn gehaald en talrijke schoten werden gelost. Eene vrouw welke poogde huren man van tusschen de vechters te halen werd den rech terarm geheel doorstoken. Een Duitscher, zekere Rollinger werd da wang doorsneden en drie vingeren dor rech terhand letterlijk afgekapt. Een 15jarigo

De Volksstem | 1911 | | pagina 1