BUITENLAND. Onschuld zegepraalt DE TOESTAND IN SPANJE NIEUWSBERICHTEN. Vertrek naar Kongo T_T±"t Ierland. De Marokkokwestie FRANKRIJK HOLLAND DU ITSCH LAN D, SICILIË PERZIE ITALIË 't Wit Stoopke van Jacques Neefs jongeling bekwam een geweldigen slag met een kneukelijzer en werd den schedel ge kloven. Intusschen waren de gendarmen verwit tigd en dezen snelden ter plaats. Bij hunne aankomst namen de vechters de vlucht. Alleen de gekwetsten bleven op het slagveld achter. Verscheidene «Ier 1 higste vechters zijn gekend. Het Zijn gevaarlijke grensschui- mers. Zaterdag 23 September zal de Bruxelles vUio Antwerpen verlaten met de volgende passagiers aan boord MM. Paggi, sektieoverste Jesperson, zoneoverste André, kapitein Flagstad, Foerch, Bems en Arrhcnius, onderluitenan ten Fornaca, militaire agent Trentesaux, Clercx, sektoroveisten Pelet, bestuurlijke agent Goethals, idem.; Ilaomers, bediende; Del Piano, apothekerNilsson en Sleen- haut, stoomhoo.lkapileins Loyens, Ponce- let en Quoilin, surveillanten Lejeune, on derofficier Wagner, schrijn^ erker De Ley, ajusteerder-monleerder Baeck, adj. policiekommisaris Verscheuren, mekani- ciemstoker Beausang, stoomhoolkapitein Passau, onder-sektieoversle; Herbecq, werk- geleider Bloinmaert. werkopzichler Kou- ma, werkoverste.; Michiels, metser Lee mans, machinist Constant, plaatsvervan gend rechter Hermans, bestuurlijke agent Do Vos en Jacques, rechterlijke agenten Delmartino, ontvanger.der belastingen Du bois en Wttnvulghe, hoofdbedienden Van Aolbrouck, plaatsvervangende telegraaf- ontvangerVan Mieghem, Camermans en Van Cleynenbreugel, bedieners van den draadloozen telegraaf. Staking op den IJzerenweg De Cheminots in Ierland zijn ook in sla king gegaan. Zij vragen meer regelmatig heid in hunnen dienst en opslag van loon. De staking neemt groote uitbreiding. Te Dublin en to Belfast 'is men zeer ongerust over den gang der zakeit. Zooals men ziet, is het eene algeheele proefneming in de ver- schillende landen, afzonderlijk. Wat zou het zijn. moesten de syndikaten eens allen te gelijk, in de verschillenden landen de sta king uitroepen. De Home Rule Niet enkel Ierland, maar ook Schotland vraagt de Home Rule De Schotlanders erkennen echter dat de beur' eerst is aan Ierland. Zij weten genoeg dat. het naderhand voor hen ook gemakkelijker zal gaan dc Home Rulo te veroveren. Zoo ontstaan er langzamerhand en aan houdend nieuwe kwesliën in de verschil lende stalen van de wereld. Eene blijvende oplossing zal "ér nooit kunnen gegeven wor- don. omdat erin do wereld aanhoudend ver anderingen zijn die ook- verandering bren gen in de gemoederen en in de- gedachten. Dit bewijst ten s'elkgsio de onmogelijkheid van het socialisme. Weinig nieuws In plaats van schriftelijke onderhandelin gen hebben de mondelingsrho besprekingen hernomen. Pan kan men wat geruster door- klappen en wat men tegen elkander zegt, dat verbindt zoo gemakkelijk niet. Tegenstrijdigheden Terwijl sommige bladen den toestand on- ïustig beginnen in 'e zien, zijn er daaren tegen andere die beweren dat al de punten Opgelost zijn behalve één. Door die tegen strijdigheden, ziel men dat de lezers best doen er hel hunne van te nemen en te geloo- ven hetgeno wij reeds meermaals schreven. 92e Vervolg. Waarom hebt gij niet goantwoord, toen ik trver een kwartier tot u sprak Waarom liept gij zoo .plotselings heen Ik was Diet hier. Ik kom maar juist van ïret terras nu. Ik weet. het immers beter verwonder u maar zoo niet. Ik heb u gezien, als altijd ge heimzinnig voortsluipend, maar op eens waart gij weg en als van de aarde verdwenen Voor den duivelriep Philip woedend, gij hebt den duivel gezien, dien w ij nazitten Hebt gij hem aangesproken Ik heb hem geroepen En daarmede verraden, dat ik in de na- "bijheid ben, en hem gewaarschuwd op zijne 'hoede te zijn. Gij zijteen slimme spioen, Jan Hij houdt zich in de puinen verborgen en wij moeten hem vinden. Van dezen nacht moeten wij hem vangen. Zij vermoedden niet dat zij werden afgeluis terd. Rochiiieu was dicht genoeg bij hen om elk woord van hun gefluister te verstaan. Hij vroeg zich af wat voor een vogel het was,dien Philip Piron nazat. Het kw am hem voor alsof hij een net van geheimen ging ontdekken.en zijn ie ver sjor de hem aan, deze allen op te lossen. Als ons wild in de puinen is, zegde Jan, #h zal hij er uit komen, om het meisje te ispreken. Wij zullen daarom beter doen, op fhom to wachten, tot hij zich vertoont, dan them te zoeken. Houdt gij mij voor oenen dwazerik? vroeg Philip op denzellden fluisterenden Een oorlog tusschen Frankrijk en Duitsch- land, dat niet, maar over den gang der on derhandelingen, daar weet tot hiertoe nie- miend den rechten draad van. De menschen moeten hun geduld oefenen. België er tusschen De Duitsehe bladen mengen er België tus schen. doch het is enkel om te herkennen dat België enkel last heeft gegeven om te zien of alles dergevallend in regel zou zijn met onze krijgsverdediging. Voor den Mahometaanschen Godsdienst. De Fransche regeering laat duizenden katholieke kerken in puin vervallen en de begrooting van eeredienst is afgeschaft; on- dertusschen heeft zij besloten eene groote moskée te laten bouwen te Parijs op de kosten der stad en der regeering, waar de Turken die Parijs bezoeken, kunnen henen gaan. Men vraagt zich met recht af, of zoo doende de begrooting van den eeredienst niet terug in voege kornt, en men komt tot dit besluit, dat in Frankrijk vreemde Turken door de regeering in staat worden gesteld hun godsdienstige plichten te vervullen, doch millioenen Franschen, de eigen kinderen van Frankrijk niets krijgen. Is 't niet buitengewoon Onlusten te Brest. Men wil deze dagen een nieuwe cuirassé Jean-Bart te w ater laten te Brest. De socialisten hebben besloten daartegen te prostesteeren en dit te water laten te beletten. Ondanks al de waakzaamheid door de over heid uitgeoefend, is men er in gelukt een onlploffmgsluig te plaatsen, dat juist ont plofte bij het ingang zetten van den cuirassé. Do schade in den engrenage was aan zienlijk. Dit feit heeft een grooten schrik doen ontslaan. Een cycloon. Woensdag woedde een erge cycloon hoven Nanles en omtrek/Frankrijk.) Dakken en hoornen werden weggeslagen. Eene fabriek werd vernield. Een schaliedekker werd van een dak gerukt, doch kon zich aan de goot vastklampen en word daar uit zijnen neteli ge» toestand gered. Stemrechtbetooging. Bij de opening der Statenkamers in Hol land, haddon de antiklerikalen eene stem- rechtbetooging ontworpen in den Haag. Ongeveer 20,000 man wij weten niet of ze zoo kunnen overdrijven als onze kartel- mannen ongeveer 20.000 mati, bericht men ons. heeft aan de betooging voor het zuiver algemeen stemrecht deelgenomen. Wanorders zijn er niet geweest... Des te beier De kiezing te Dusseldorf De kiezing van Dusseldorf biedt een groot belang. Een kandidaat van het centrum moet vervangen worden. De antiklerikalen hebben lcarlel gesloten. Er is balloteering tusschen de socialisten en de katholieken. De uilslag is de volgende: Centrum 29076 stemmen, de socialisten en progresisten die samen doen. 33812. De protestanten conservatieven 3138, de democraten 3515. In de balloteering blijft nu af te wachten wat de nationaal liberalen, de protestanten en do democraten zullen doen. De uitbarsting van den Etna duurt voort en neemt toe in hevigheid Uit Palermo wordt gemeld dat de uitbar sting van den Etna eene schrikbarende uit- toon en voegde er nog zachter bij Het meisje is dood Dood herhaalde Jan. Rochiiieu verschrikte en liet bijna eenen schreeuw. Ja, dood 1 verklaarde Philip. Houdt gij 'mij voor eenen zot, dat ik zulk een gevaarlijk schepsel zou laten-leven, daar zij mij in het- vordert kon storten Meent gij dat ze mij ai- tijd ontkomen zou Een aardig meisje zooals zy, is met al hare sluwheid, tegen eenen vij and, zooais ik, niet opgewassen. Nu is zij dood en ligt in den afgrond verpletterd. Roza is uit den weg geruimd, nu komt haar vader aau de beurt De broeders gingen terug naar den slottuin. Jan duidde de plaats aan, waar hij mijnheer Lepage gezien had, nam eene dievenlantaarn van onder zijne jas, stak ze aan en het zoeken begon. Geen plaatsje bleef ondoorzocht, maar van den vluchteling was geen spoor te vin den, Vervolgens gingen zij te zamen naar do kapel, door de deur welke deze met de puinen verbond en die nooit gesloten werd, maar ook hier bleef elke nasporing vruchteloos. Wij hebben alles nauwkeurig onderzocht, zei Philip mismoedig. Hij is weder in het park of Leeft zich verborgen in do geheime schuil plaats, die in dc kapel of in het kasteel zijn moet. Men zegt dat hij de "geheime kamer kent. Vloek over hem Maar ik zou wol wil len weten waar dat kabinet is. Weet gij er niets van Niet het minste. Dikwijls genoeg heb ik uit tijdverdrijf daarnaar gezocht en eindelijk slechts half aan zijn bestaan geloofd. Maar als het bestaat, dan houdt hij er zich schuil.' Ik zal u zeggen wat ik doen zal. Ik heb aan de policie eenen wenk gegeven, waardoor de markies van Charlemont gelegenheid vindt breiding neemt. Zij zal de vorige uitbarsting verre overtreffen.Het géb.ied van Casliglione is geheel verwoest. De capslreken van Ingug- lossa en van Ilranti zijn totaal vernield. Een hevige wervelwind en geweldige aardbevin gen zijn alom den schrik en den angst komen vergrooten. Geheel de streek is teneergesla- gen. De schade beloopt tot millioenen en millioenen. Voor den troon De broeder van den opd-Shah, El Salar, maakt aanspraak op den troon.Op zijne beurt heeft hij een legertje gereed. Het gaat goed in Perzië. Verdwijning van eene schilderij te Florencië Uit de kapel Rucellai in de kerk van Santa-Maria-Novella te Florencië, is de schilderij verdwenen die de bealilicatie der Dominikanen voorstelt. Deze schilderij is op hout geschilderd en dagteekent uit de XIIIe eeuw, uit de school van Orcagna. Neerslige opzoekingen worden gedaan, doch niets werd lot hiertoe ontdekt. De antiklerikale betooging voor Bruno verboden. De antiklerikalen van Rome hadden eene góddëlooze belonging ontworpen op 20 Sep tember met hel nitslnitelijk doel den paus te beleeöigen. Zij zouden Voor liet plein van St-Pieter gekomen zijn eb daar een herinne ringsplaat hebben geplaatst ter eere van Giordano Bruno. Ditmaal waren de katho lieken besloten de beleediging aan den paus niet toe te laten en zij hadden heslist eene tegenmanifeslatie te ho.uden op den zelfden dag, op het zelfde uur enrop dezelfde plaats als de antiklerikalen. De betooging bevatte al de katholieke sociëteiten van Romo en omliggende. De deelneming was zoo groot en zoo algemeen dal. de antiklerikalen ditmaal van eene kale reis zouden 1' huis zijn geko men. De regeering heeft er zich mede bemoeid en de antiklerikale betooging is verboden. Al de katholieken zullen het eens zijn om hunne warmste gelukw£f(schen te bieden aan de dappere katholieken van Rome. Het was eene echte revolutie die moest plaats hebben. Krachtdadige en doelmatige maatregelen der Regeering. De aigemeene werkstaking over geheel Spanje De bijzonderste, geheiirfenis is wel do mee ting, welke te Madrid Inhouden werd door de werkersvereenigingen. Na eene bespre king van -15 minuten werd de aigemeene werkstaking hij eenparigheid aangenomen. De dag zal later hepaald-worden. Het is een protest op voorhand genomen tegen de uit barsting van don oorlog. Hernomen Algira en Cullera, twee steden^waarvan de openbare gebouwen in do handen waren der om wen lel aars-, zijn door de regeering terug hernomen. De ormVe'n tel aars zullen goed gestraft worden, -r De toestand verbeterd Dank het energiek ojjtr&don en handelen der regeering is de toestand over geheel Spanje verbeterd. Er zijn buitengewoon veel aanhoudingen gedaan. Wat men zinnens was Gansch het komplot is ontdekt. Generaal Weyler en M. Porteda, burgerlijk gouver neur, moestem vermoord worden. Vele ker ken, klooslers, stadhuizen, dagbladen moes ten met bommen in do lucht vliegen. Het middenkornitoit bestond uit S ieden, er waren verschillende onder-komiieiten. Al de perso nen zijn gekend en reeds,.velen in hechtenis genomen. Men mag van. geluk spreken dat dit komplot op lijd en stond ontdekt is ge worden. Eugenie Mixtome te winnen. Zij is zoo schuw als een vogel. Wat haar den markies in de armen kan drijven, is dë gevangneming van den vluchteling door de policie. Zij is eene trotsche mevrouw en zou den markies gaarne huwen in dit geval zal zij met hem naar een vreemd land reizen, om de ontroering en het schandaal te ontgaan.Ik heb lust den markies eenen onverwaëhten dièhst in zijne liefdes- aangelegenheid te bewijzen". Als Alexe Mixto- me gevangen genomen 'wordt, dan volgt zon der verder, upcierzoek zijn vonnis., En wij dee- len de belooning, Jan nol is een aardig som metje, wel de moeite waard...en de oogen van den bediende vonkelden bij den schijn der lantaarn. Misschien kunnen wij hem nog dezen nacht beet krijgen, merkte Jan op. Zouden de beambten van Parijs -zich niet om den moord van het meisje hekommeren Moord Wie kan zeggen dat men haar vermoord heeft f Men zal er op zweren dat het een ongeluk is en de markies zal een proces krijgen, dewijl hij geen ballustrade aan den rand van den afgrond liet maken. Er zal van haar geen teeken te vinden zijn, hoe zij den dood heeft gevonden. Ik ben te sluw, Jan,clan dat ik Iets onvoorzichtig^ zou doen. Ik zal de zaak ten uitvoer brengen en de zaak der be looning opstrijken. Hebzucht was een hoofdkaraktertrek van Philip Piron. Als gij hem van den nacht niet schuw gemaakt hebt, Jan. ging Philip voort, zou hij nog op het terras kunnen verschijnen, om zij ne dochter weder tc zien. Kom, wij zullen buiten op den loer gaan liggen. Zij gingen weder naar huiten. Rochiiieu had zich dic^t achter hen gehou- -den 6D hoorde nu en dan gedeelten van hun Brussel. Gevaarlijke aanhouding Een nietdeug der ergste soort, zekere Emile W..., waarvan de justicie reeds veel hoorde spreken, was over eenigen lijd met zijne ver liefde naar Frankrijk gevlucht om aan 2 jaar gevangenisstraf die hij nog uit te boelen had te ontsnappen. Gisteren nacht werd hij op gemerkt door een agent, hij was in gezel schap met drie andere kerels en twee vrou wen. De agent sprak hem aan doch de kerels en de vrouwen vluchtten weg en W.., begon tegen den agent te vechten. Deze blies op zijn alarmhoorn en aanstonds snelde er eene macht policie toe. Men kon hem bemeesteren en naar het policiecommissariaat geleiden. Velodieften. M. D...., handelaar te Elsene, had eenige oogenblikken zijn velo in den gang van een huis der Boendaelstraat laten staan. Gedurende zijne afwezigheid heeft een stoute dief het rijwiel gestolen en is er langs Bosch voorde mede verdwenen. Men kon hem niet vatten. Inde Terkamerenboschlaan, heefteen stoute kerel de velo gestolen, die M. D meesterknecht tegen eene afsluiting had la ten slaan. Slachtoffer van den honger. Een armtierig gekleede man, bij dewelke de ma gere gelaatstrekken vele ontberingen ver rieden, meldde zich gisteren in het policie commissariaat van Brussel, tweede afdeeliug aan, om er een weinig onderstand te vragen, hij zegde te voet van Lede te zijn gekomen om werk te zoeken, en sedert twee dagen niet geëtpn te hebben. Men deed hem naar het hulphuis brengen, alwaar hij nauwelijks aangekomen, door zinsverbijstering geslagen werd. Valsch geld. Talrijke valsche vijf frankstukken met liet jaartal 1867 en hel beeld van Napoleon III en stukken van twee frank met dit van Leopold II en het jaartal 1909 werden in omloop gebracht.. Die stuk ken zijn volkomen nagemaakt. Voor de twee- frankstukkeu kan men slechts aanduiden dal de woorden welke rond het beeld van Leo pold II staan, kleiner zijn. Diefstal op een hamion. M. V...., handelaar, in de Houzeaustraat, had Woens dag zijne kar eenige oogctiblikken laten alleen staan in de Schildknaapstraat, recht over de woning van een klient, op 't oogen- blik dat hij terug buiten kwam, zag hij een kerel die zicli verwijderde met een koli die op den kamion stond. Hij zette den dief achterna en kon hem vallen. Het is zekere Alexander SHij werd naar het gevang van Vorst gestuurd. Erg verbrand. Vrouw De Clerck, uit de Wagenmakersstraat, n. 1, goot Woens dag petrool in hare sloof. De vlammen deel den zich aan hare kleederen meê en óndanks de spoedige hulp van n.edehuurders, werd zij erg verbrand aan den rechterarm en de linkerhand". AanrandingTerwijl de werkman De Ryclcor, Dillensstraat. 19. Woensdag morgen, om 2 ure, huiswaarts keerde langs den Waverschen steenweg, werd hij aange rand door drie jonge kérels, van 18 lol 20 jaar oud, die hem duchtig aframmelden en hem zijn gouden uurwerk, kettingen en kele franks ontnamen. Voorbijgangers von den hem in zijn bloed badend op den weg liggen. De policie is op het spoor der aan randers, die te Etterheek in de omstreken der Chasse Royale moeten wonen. Van 't salon tot het gevang. Een 40 jarig man, voornaam van manieren en welgekleed, trad Dinsdag avond een hotel der Luxemburgplaals binnen, en deed zich een lijn maal voorzetten, dut hij besproeide met de fijnste wijnen. Toen het op betalen aankwam, verklaarde hij geen geld op zak lo hebben, maar dat li ij niet had kunnen weerstaan aan de eischen zijner maag. Men bracht hem aanstonds naar het policiebureel van den Elsene steenweg over, alwaar hij gesprek: llij verborg zich in eenen hoek, wachtende op de dingen die komen zouden. Zij no nieuwsgierigheid was zeer gespannen. Wees nu stil en spreek geen woord. Jan, zegde Philip, toen zij zich op eene veilige plaats hadden neergezet. Als hij zich nog oen- maal laat zien, zal hij ons niet ontsnappen. Toen Roza weer tot zich zelve kwam, zag zij haar vader ovèrhkar heen gebogen', in eenen angst, te groot om in woorden te kunnen worden beschreven. Zij herkende hem, niette genstaande zijn gekleurd gezicht en haar. Zij stamelde zaclit zijnen naam en sloot dan weder de oogen. De pogingen haars vaders, om haar tot het bewustzijn te brengen, gelukten. Vader! fluisterde zij. en hare blauwe oogen zagen bevreesd in 't.rond. Vader! zij t gij het werkelijk Ik ben het, Roza. Zeg mij, waar gij ge wond zijt. Ik vind geene gobroken ledematen, noch gevaarlijke kneuzingen.Zijt gij inwendig niet gekwetst Adem eens diep, mijn kind... zóó... Roza gehoorzaamde en ademde lang en diep zonder pijn. Ik denk, dat ik slechts eenige lichte kneuzingen heb, zegde zij. Ik herinner mij nu alles. Iemand slingerde mij in den afgrond. Ik dacht dat ik zeker zou sterven. Hoe hebt gij mij gered Ik zou kunnen gelooven, dat ik dood ben en wij ons in eene andere wereld be vinden, en wederom zog zij verwonderd om zicli heen. Zij lag op een bed van zachte matrassen en dekens. Rondom haar waren kale muren,zon der venster en zonder zichtbare opening, die frisscho lucht toeliet. Dc kleine ruimte werd door eene aan den muur hangende lantaarn verlicht. Eene ruwe houten bank eene soort- herkend werd als zijnde zekere P..., van St-Joost-ten-Noode, die vroeger eene groote fortuin bezeten had, doch die alles had opge daan. Thans zal hij voor aftruggelarij ver volgd worden. Erstig gewond. Louisa Moreels, 23 jaar, wonende in de Klein Kasteelstraat, viel Woensdag in de Grooto Gasthuisstraat met het hoofd door eene venster, welke zij kuisclite. Zij werd wreed aan 't voorhoofd, de rechterwang en de hand gesneden. Men bracht het ongelukkig meisje naar het gast huis over. Zinneloosheid. Eene Duitsehe keu kenmeid is gisteren zinneloos geworden in haar diensthuis der Koningstraat. Zij sloeg alles aan stukken. Het arme meisje werd naar het krankzinnigengeslichtovergebracht. Rijwielongeval. Dinsdag avond viel M. Victor Calck, 31 jaar, wonende Van Arteveldestraat, 81, op den Leuvenschen Steenweg van zijn rijwiel. Het wiel was tus schen tramriggels blijven steken. Men nam het slachtoiler gansch bebloed op en ver voerde hem naar het gasthuis van St-Joost- ten-Noode, alwaar de dokters bestaligdcn dat de ongelukkige zwaar gewond werd aan den schedel en aan de beenen. Werkongeluk. H. Vandenberghe, metser. Steenweg van Bergen, viel Woens dag in de Lakenstraat van eene la'dder. Men nam hem op met gebroken arm en schouder, hij bekwam ook nog eene diepe wonde aan het hoofd en kneuzingen op het lichaam. Na verzorging vervoerde men hem naar het gast huis. Brand. In de Van Ostadestraat ont stond gisteren brand bij de echtgenooten Ilankar. De brandweer der Zwijgersstraat werd dadelijk verwittigd en snelde ter plaats. Na een half uur werkens was men het vuur meester. De schade is nogal aanzienlijk, Aan dezen dre lijden aan de maag. De geneesheeren raden de Bitterpeeën der Trappisten Vincart aan, alleen of ver- mengeld met melk. Zijn regelmatig gebruik is allerbest. 1500 J St-Pieters-Jette. Moordpoging op een policicagent. De policieagent Jacobs, van St-Pielers-Jette, werd verleden nacht in de St-Pieterstraal aangesproken door zekereX., wonende in de Molenstraat.. Deze verklaarde hem dat hij mishandeld en bestolen werd in eene herberg der St-Pieterstraat. De agent vergezelde X., doch nauwelijks was deze in de herberg getreden of hij viel den baas aan en wilde hem slaan. De agent zette X., die dronken was, buitenen ging met hem mede opdat hij niet zou terug- keeren. Op de hoogte van het klooster van het II. Hart gekomen, viel X. eensklaps den agent aan en wierp hem in de Maelbeek. De moedige agent, die zijnen aanrander niet had losgelaten, deed hem ook in het water vallen. X. ontrukte alsdan aan den agent zij-n sabel en bracht er hem verschei dene slagen op het hoofd toe. Vërvolgehs vluchtte de woestaard. Men bloed en slijk besmeurd, sleepte do agent, slachtoffer van den plicht, zicli voort tot in het kommissariaat. Zijne wonden zijn diep en gevaarlijk. X., die te zijnent nog niet is weergekeerd wordt zeer ieverig opgezocht. Vorst. Lijk herkend. Het verminkt lijk, dat Maandag morgen op den ijzeren weg gevonden werd Ier hoogte van de Mo lenstraat, werd Dinsdag in liet doodenhuis herkend als zijnde dat van Maurice Malhieu, 15 jaar oud, wonende bij zijnen vader in do Onderwijsstraat, le Cureghem. Hij had Zon dag morgen de ouderlijke woning verlaten. Het is een neef van den doode die het het lijk herkende. Men weet niet of het hier een ongeval of zelfmoord geldt. is hel eenige echte Vieux Système. gelijke tafel en een leunstoel waren al de meu belen van het ondernardsche vertrek. Een paar aan den muur bevestigde bakken waren met allerlei soort van levensmiddelen gevuld. Roza beschouwde deze uingen en zag dan haren vader aan. Zyn edel gelaat was uitgeteerd en had eene kommervolle uitdrukking. Hij scheen in den laatsten tijd met armoede gekampt te hebben en door te groote ontroering geschokt te zijn. Zijne oogen blauw als zaphyr, lagen diep in het hoofd, en zijn voorhoofd was gerimpeld, iets wat zij vroeger nooit had opgemerkt. Zij luisterde opmerkzaam, toen hij verhaal de hoe hij haar gered had. Zij beproefde op te staan, maar viel zwak als een kind, weer in haar kussen terug; haar hoofd gloeide en haar teeder lichaam beefde. Waar zijn wij vroeg zij. In het altaarkabinet, antwoordde haar vader. Ik voerde u hierheen, dewijl ik niet wist, waarheen ik u anders brengen zou. Ik heb mij reeds sedert veertien dagen hier ver borgen gehouden. Lig stil, Roza, gij hebt eene kleine wonde aan het hoofd, die ik verbinden moet. Hij bracht koud water, waschte de wonde af en verwond haar met eenen zakdoek. Toen dit geschied was, ging liij naar eenen bak, schonk een glas wijn in en bracht het by Roza die het met smaak uitdronk en zich er door gesterkt voelde. Zij kon nog niet opstaan en lag kalm op haar bed, de oogen liefdevol op haren vader gericht. Als gij mij niet gevonden had,vader, ^eg de zij plotseling, zou ik bij het vooruitsteken de j'unt afgestort zijn en was dan zeker verlo ren geweest. De man, die er mij inslingerde, was ongetwijfeld Philip Piron. Wordt voortgezet.

De Volksstem | 1911 | | pagina 2