n T EEN EN 'T ANDER 5e Reeks brieven van M. Vincent Diericx Zeventiende jaargang n' SS2< «i> <1 C> BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. mx IQ 5T ïmL iè l Eene dramatische worstelpartij. DE TAALKWESTIE IN DE OPENBARE BESTUREN DE ERGE VERGIFTIGINGSZAAK Vreeselijk familiedrama Landbouwbelangen. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo i. CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 23 September 1911 ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postlmreelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREEL-EN TE BRUSSEL I TE/W1LST 723s Steenweg van Waterloo, 72^ 9, KLex-icstx-aa-fc, Q I Telefoon 114 AANKONDIGINGEN! KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. <de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,0Q Wij schreven in het hoofdartikel van gisteren d'ver de schrikkelijke moord gepleegd op M. Stolypine, hoofdmi nister in Rusland. Het was de derde aanslag die tegen hom werd gepleegd, ditmaal zal het do laatste zijn op zijnen persoon, want hij is dood. Wij hebben gezegd dat de socialistische bladen met verachting spraken zelfs over den in-doodstrijd-verkeerenden man van plicht. Onder die bladen heelt dei Peuple het meest-gezaghebbend socialistisch blad van België, zich ge kenmerkt. De gazet van Jaurès in Frankrijk, de Bataille Syndicaliste van Brussel en dan de Peuple noemden M. Stolypine,niet anders dan de w urger, de geeseiaar, de menschen- stouwer. Dinsdag 19 September ts er nu in de Peuple een verslag verschenen over de socialistische meeting tegen den oorlog, welke te Brussel gehou den werd. Op die meeting werd het woord gevoerd door M. Leon Meys- mans, socialistisch volksvertegenwoor diger. Het socialistisch dagblad Le Peuple gaf over de meeting een ver verslag, wij nemen het 1) onderste deel eruit en vertalen zoo nauwkeurig mogelijk Ik vernam ook zegt M. Meys- mans dat de toestand van M. Stoly pine verergerd is. Dat de aarde hem liehtweze (En bij die woorden v. >.i or gelachen; zoo staat het toch i a 4 verslag). De socialistische partijen van de wereld hebben gezegd Wij zulten den oorlog door alle middelen bestrijden Wat wil dat zeggen door alle midde len Dat wil zeggen al de middelen Beziet Stolypine. (Eri nogmaals bij die schandalige woorden, werd er ditmaal niet enkel meer gelachen, maar de spieker werd langdurig toegejuicht). (Acclamations prolongées, zegt de Peuple Men zal weldra een man beoordee- len die aanslag heeft gepleegd op het leven van een van zijne evennaasten. Hebben wij het recht niet den man le oordcelen, die terdood zo-i veroordeeld hebben drie of vier duizend menschen. Gij verstaat mij, niet waar 2 Die afgrijselijke woorden gericht tegen een man die verantwoordelijk was voor het handhaven der orde en der openbare veiligheid, die woorden werden ook weer geestdriftig goedge keurd. Wij vragen ons af Wat moet er wel omgaan in bet hoofd van die men- scheii, van die simpele, doodeenvou dige menschen, wanneer zij zulke af grijselijke taal tot hen hooren voeren, dooi' een ontwikkeld mensch, want M. Meysmans is een ontwikkeld mensch, door een advokaat, want. M. Meysmans is advokaat, door een volksvertegenwoordiger, want zooals we hooger zegden, M. Meysmans is een socialistische volksvertegenwoor- ger Ja, wat moeten die eenvoudige menschen daarvan denken, dat zij den lof hooren uitbazuinen van een mensch die niets anders is dan een lage moor denaar; en tevens de hevigste aanval len hooren tegen het ongelukkig slacht offer,die gevallen is om zijnen plicht te hebben volbracht, volgens zijne eer en geweten, tegenover land en volk, een man, die zoo oerbiedweerdig en naar allo waarschijnlijkheid, veel eer biedwaardiger was dan M, Meys mans zelf 1 En dan staat men verwonderd dat de samenleving tot in hare grondvesten geschokt wordt dan kijkt men ver wonderd op, dat overal de aanslagen op de personen die de verantwoorde lijkheid dragen van het bewind, dat die aanslagen overal verdubbelen en vermenigvuldigen. Over enkele jaren nog, toen de anarchisten een aanslag pleegden, bommen wierpen naar Kei zers of Koningen, Presidenten of Mi nisters, dan werden die gruweldaden door allo bladen, de socialistische niet uitgezonderd, gelaakt en gebrand merkt. Nu gaat het zoo niet meer. Wanneer men eene overheid zoo maar koelbloedig weg omverre schiet, gan- sche eerbare familiën in rouw en droef heid dompelt, een land van eeuen uit stekenden persoon berooft, dan wordt de moordenaar, zoo niet openlijk ver dedigd en opgehemeld, dan toch in ieder geval, verschoond en wit geple- ten, maar het arme, het betreurde slachtoffer, daar vallen de redders der toekomstige samenleving op, al erger dan de kraaien ol de gaaien op de ver rotte lichamen en overblijfsels van die ren en menschen. Hoe toch is het mogelijk op zulke wijze een volk te beschaven, hoe wil men door zulke schandetaal e6n volk veredelen, hooget opwekken, in al zijne vermogens ontwikkelen en meer mensch maken! Is het niet natuurlijk dat men zoo de laagste driften van de monschen aanvuurt, dat men de men schen die naar zulke taal de aoren laten hangen, doodeenvoudig verbeest? En het schoonste van al is, dat het zulke personen zijn, die niet aarzelen, die zich niet schamen, zich uit te geven en te noemen, de redders der samen leving, de aanbrengers van een para dijs op aarde I de fakkeldragers van de beschaving en van het geluk voor alle menschen Ja, hoe is het mogelijk En ja hoe is het mogelijk dat er menschen zijn, die zich als deftig en gematigd willen doen doorgaan, die met die mannen kartel sluiten, om eene regeering van orde en vrede omverre te werpen, en vrijen teugel te geven aan de ophitsingen, de opzweeperijen van die ongelukkige verdwaalde socia listen, die wel schoon kunnen klappen, als zij bij brave menschen staan, maar die daden uitvoeren, die ieder eerlijk mensch doet walgen en verafschuwen. Hoe zou het mogelijk zijn, dat ons Belgische volk, die mannen aan het hoofd van het land zou brengen? Daar voor zou het stapelzot moeten worden en Goddank daar is het nog verre af! namen aan den poll deel. Het is zeker een schoon getal, maar we kennen gemeenten van Ï5000 tot .10000 zielen, waar katholieke vereenigingen 1-100 en 1500 leden tellen. Nu 1100 voor eene slad"van 1700C0 zielen, is nog zoo erg niet. We dachten dat do libe ralen in Gent veel sterker waren. Rn die mannen die maar HOC man naar den poll kunnen krijgen, iets waaraan de leden in 't algemeen geerno en uiterst talrijk aan deelnemen, die inaouen spraken op 15 Oogst laatstleden 3000 man naar Brussel te zen den. Is het dan te verwonderen dat het te Brussel zooveel minder was, dan eerst voor speld werd. Botten en stoffen, dat kail de liberale en socialistische partij eersteklas in ons land. De zelfmoorden. Men zegt dat de beschaving vooruitgaat; ware dit zoo. dan moest toch. het getal zelfmoorden vermin deren, of is de zelfmoord misschien ook al een beschavingsfactqr. Wij geven hier het getal zelfmoorden van de laatste jaren In 1900 waren er 414 in 1901, 423 in 1902, 453 in 1903, 462 in 1904, 482 in 1905, 515 in 1905, 471 in 1907, 483 in 1908, 525 in 1909, 535. In 1900 was het percent 8 op honderd duizend inwoners, in 1909 is het geklommen tot 9.2. Over oude dagbladen. In Duitschland zijn er nog 9 bladen die bestaan sinds 1600, en 82 die sinds de 18® eeuw be staan, 115 zijn meer dan 100 jaar oud in de Vereenigde Staten zijn er 17, in Rusland 12, in Oostenrijk-Hongarië 3 die meer dan 100 jaren bestaan. De Oprechte Haarlemscbe Courant en de Leeuwarde Courant zijn zoo oud als de oudste der Duitsche bladen. Het eerste dagblad dat uitgegeven werd, was in onze taal en in ons land, in België, te Antwerpen het'droeg als titel De ninuwe Tijdinghe Dat was een heel klein kladje nu zijn er dagbladen die dagelijks verschijnen op 50 bladzijden doch het zijn dan meest annoncen die er in staan. Eette Vlstamsche vpsuw van 107 jaar. Op 8 October van dit jaar ordt mnodppken P-;dd«»ns van Duffel tegen Gontich (provincie Antwerpen) 107 jaar oud. Zij kan nog een gedicht opzeggen waarmede zij in 1818 den 1® prijs behaalde in de school van Leest tegen Mechelen. Zij kan nog zin gen en zelfs dansen. Onlangs zei zij al lachend dat Sip' Pieter haar vergeten had hierboven te roepen. Van hare vijf kinderen leeft er nog een. Schoon bestuuB*.Door de slechte bewaking aan do haven I "«ft de stad Ant werpen reeds millioene"riiuiillioenen schade «-'edaan. Zoo verre is Lot nu gekomen, dat do verzekeringsmaatschappijen weigeren nog het hout tegen brandgevaar te verzekeren, ofwel zoo 1 ïod-q premiën stellen,dat de koop lieden zen" kunnen betalen.De houthandel moet no - lijk in Antwerpen verdwijnen als de Suiu do noodi.e maatregelen niet neemt. De fijn bestuurders houden zich liever bezig met het politiek kartelgelconkelfoes dan met het bestuur der stad Antwerpen. M. Max heeft het gevonden De liberalen hebben aan de socialisten niets toegegeven zegt hij. Zoo! Wat schrijft dan de liberale Journal de Lióge Waarom liepen de liberalen dan te Brussel meevoer 't puur en simpel? Waar om dierven zij in den provincieraad van Bra bant geen adres sturen aan den koningr Waarom keun' n zij de revolutionnaire da den der socialistische apachen in de laatste maanden goed, door hare schuldige stilzwij gendheid Heet men dat niets van zijn programma afstaan (Congres van den Belgischen UoSkshond» Dit congres heeft Zon dag en Maandag plaats. Zullen er op de zit tingen spreken volksvertegenwoordiger M. Peel, Mgr. Waffelaert, bisschop van Brugge, M. Vorhaegen, voorzitter van den Belgischen Volksbond, M. Ch. do Ponthiëre van Luik, Me juffer Van den Plas, M. Lie- baert, oud-minister. Het bijzonderste punt van het congres is wel het artikel 310 van hot strafwetboek. De socialisten vragen radikale afsjhaffingj de katholieken verandering. Te Gent. De Genlsche liberalen hebben poll gehouden. Rond de 1100 leden Gisteren bracht hij zijn ijs«lijk besluit ten uitvoer. Hij doodde zijne vrouw mei een revolverschot terwijl zij haar toilet maakte. De moordenaar it n het lijk op, droeg hot op een leunstoel, naast het bedje waarin zijn driejarig zoontje sliep. Het arme kind werd door een revolverkogel in het hart gedood. De ellendeling legde zich dan over het bed en den leunstoel en joeg zich een kogel door liet hoofd. Toen men op het gerucht der scholen toe snelde, vond men nog slechts drie lijken. Een soldaat der Pruissische garde, zekere Schaal, van Schriffwiller. in verlof gekomen zijnde, had er van gebruik gemaakt om eens naar het naburig dorpje Bildslock te gaan, waar er kermis was. Daar pochte Schaal op zrjne groote lichaamskracht en zijne kennis van het wor stelen. Hij wilde zijne gezellen eens toonen wat hij kende en ging op de foore in eene barak, tegen een beroepsworstelaar aan den strijd. De strijd duurde niet lang: Schaal werd door zijnen tegenstrever vastgegrepen en eens duchtig geschud. Eensklaps hoorde men Schaal een luiden hulpkreet uitstooten. De beroepsworstelaar liet hem los en Schaal stortte ten gronde. Hij bleef bewusteloos liggen. Een geneesheer werd ter plaats geroepen en deze stelde vast, dat de liefhebberworste laar de ruggraat gebroken was. Schaal werd naar het gasthuis van Sarre- guemines overgebracht, dooli is er ondanks de beste zorgen overleden. Een onderzoek is geopend om de verant woordelijkheid van liet ongeval vast te stellen. De ontploffing aan boord ran een Franschen kruiser Hadepe bijzonderheden Ziehier nog eenige bijzondorheden, over het vreeselijk ongeluk dat eergisteren aan boord van den kruiser Gloire gebeurde. Er werden aan boord van het schip schiet oefeningen gehouden. De bemanning was in verscheidene afdeelingen verdeeld en een dezer afdeelingen, onder het bevel van den vaandrigQuemeneur was bijzonder gelukkig, daar alle scholen het doel troffen. Deze afdeeling zette dus geestdriftig het werk voort, alhoewel de gewone voorzorgen en maatregelen niet uit het oog verloren werden. Toen een schot gelost was, opende een der kanoniers het kanon om het te kuisschen; Op het zelfde oogenblik sloeg eene vlam uit het kanon en stak het vuur aan de laadprop- pen. Onmiddelijk was de plaats, waar deze afdeeling zich bevond, met een stikkenden rook gevuld en al de mariniers stortten be wusteloos en erg verbrand ten grondde. Het hulpgeroep was evenwel gehoord en nadat men de kazemat verlucht had, konden de slachtoffers verlost worden. Een hunner was echter op den slag gedood geworden en vijf anderen waren zoo erg vorbrand dat zij weldra bezweken. De vlootoefeningen zijn onmiddelijk ge staakt geworden. De bijval van het 2e congres der Vlaam- sche Staatsbedienden zal de beste verwach tingen der inrichters verre overtreffen. Ruim 950 bijtredingen zijn reeds toegekomen, uit alle boeken van Vlaamsch België. Dat be looft voor de toekomst, en is een nieuw bewijs dat de noodzakelijkheid van den strijd ora meer taalrecht immer meer ingezien wordt door de Vlaamsche beambten der open bare boheeren. Het Congres zal plaats hebben te Gent, op 8 October, in de zaal der Melomanen Savaenstraat. De morgendzitting begint om 10 ure 's namiddags, tweede zitting, om 2 ure zeer stipt. Er kan niet genoeg aangedrongen worden bij de beambten aller staatsdiensten, opdat zij allen het hunne bijbrengen niet alleen tot het volledig wellukken van het Congres van Gent, maar ook tot den goeden uitslag der pogingen tot verwezenlijking van een der bijzonderste besluiten van het Congres van Antwerpen, namelijk het aansluiten aller beambten in ééne vereeniging, met als hoofddoel de uitbreiding der Nederlandsche taal in de openbare besturen. De maatschap pij Nut en Vermaak n werd te Brussel ge sticht over eenige maanden, en is reeds in vollen bloei. Afdeelingen worden eerstdaags gesticht te Oostende, Laeken, Iseghem, Has selt, Gent, enz. Bijtredingen tot het Congres te zenden aan Antoon De Grave, Mertensstraat, 80, St Amandsberg-Gent (Bijdrage één frank). Voor Nut en Vermaak wende men zich tot Fritz Demotte, St Gillisstraat, 10, Brussel. botten voorzien zijn. Men zal ze wekelijks insgelijks begieten mot eene oplossing bevat tende bovengenoemde meststoffen. In October zal men wel zorgen de perken goed te bereiden waarop men madeliefjes, leliën der dalen, silenen, penseën, tulpen, phlox enz. zal planten. Men zal eene goede dosis stalmest toedie nen en daarenboven 80 gr. superfosfaat, en 50 gr. chloorpotasch per vierkanten meter, alles goed ingewerkt. In de Lente zal men dan nog 50 gr. zwa velzuur ammoniak met de kalk onderwerken. Rhodordendrons, azaleas en camelias zal men buiten plaatsen en zooveel mogelijk aan de zon blootstellen. Wie deze weinige maar practische wenken toepast,zal zich mogen verheugen in schoone en gezonde bloemen en planten, iets wat hoogst aangenaam is in woningen en hoven. Willy. te Komen Deze schrikkelijke zaak, welke in Komen de wijk van de Wervikstraat in opschudding heeft gebracht, is het voorwerp aller ge sprekken. Het getal overlijders door het eten van de bedorven vleeschpastei, bedraagt reeds vier, en men vreest nog den doodelijken afloop van vele andere slachtoffers. Drie werklieden die in de herberg Che- min de Fer in kost waren en wiens toestand zeer bedenkelijk is, zijn Woensdag namid dag, naar het gasthuis overgebracht. Het zijn Desideer Lelerme, oud 56 jaar, afkom stig van Ploegsteert; Wellemet, oud 52 jaar, van Kor tem ark, en Henri Leroy, 67 jaar, boodschapper te Komen. Woensdag morgen heeft men de laatste HH. Sacramanten toegediend aan Madame Barbary-Vandelanotte, oud 30 jaar, wo nende Sentierstraat, wiens echtgenoot en twee kinderen ook bedlegerig zijn. Een genaamde Adolf Berghe verkeert nog altijd in stervensgevaar. Het parket is alhier afgestapt en heeft eer» bezoek gebracht aan 53 personen en ze allen ondervraagd. Vervolgens is het parket afgestapt ten huize van den vleeschhouwer, die de lever pastei verkocht heeft. Het getal vergiftige personen beloopt tot heden tot 150. Het is onmogelijk te zeggen hoeveel er in hopeloozen toestand verkeeren. De lijkplechtigheden van de wed. Van Hoof, welke Donderdag moesten plaats hebben, zijn uitgesteld tot heden, daar do lijkschouwing moet gedaan worden, even als van de twee laatste overledenen. De eclitgenoote van den vleeschhouwer die de leverpastei gemaakt heeft, alsook zijn 15 jarige zoon, die ervan geëten hebben, zijn bedlegerig. IN DUITSCHLAND Een bloedig familiedrama is op bet kasteel van Richlingcn nabij Hanover gebeurd. Daar woonde een jonge kunstschilder Paul Houver. Alhoewel hij weinig of geen talent en geen groot fortuin had, was hij vier jaar geleden, met zijne jonge vrouw het kasteel komen bewonen, dat vroeger aan den hertog van Waldeck toebehoorde. Het huis houden had geen inkomen, zoodat Houver weldra den huurprijs van het kasteel niet meer kon betalen. De eigenaar van het kasteel bedreigde den kunstschilder dat hij hem zou doen uitdrijven hebben. Houver, gewoon aan eeii prachtvol bestaan, kon zulks niet dragen. Hij besloot vrouw en kind te dooden en zich daarna te zelfmoorden. i Een en ander over bloemenkweek Eenige wenken nopens het bewerken en bezorgen van sommige bloemen zullen gewis niet te onpas komen Bollen van tulpen die men bij de kweekers zou aankoopen, moeten in een rijken humus- grond geplant worden in den Winter zal men ze zorgvuldig met bladeren bedekken. Men kan ze ook heel gemakkelijk in pot ten kweeken te dien oimjo zal men deze vullen met humusgrond en einde September er de bollen inzetten. Men plaatst ze dan gedurende 4 of 5 weken in eene duisternis maar wel verluchte plaats. In November worden zij binnengebracht en van in Januari reeds kan men schoone bloemen bekomen als men zorg draagt ze alle acht dagen te begieten met eene oplossing van 4 gr. super fosfaat, 4 gr. zwavelzuur ammoniak en *2 gr zwavelzure potasch per liter water. Jacin- then, crocussen en narcissen kunnen op dezelfde wijze bezorgd en geteeld worden. - De chrysanthemen hehooren ook binnen gebracht Ie worden •wanneer zij yan goede Van op den Wangermee 1 Juli 1911. Hoe leeft men in Kongo Ik ga van de reis per boot (Lukonzohca- Pioeto) gebruik maken om het antwoord neer te pennen op de vraag Hoe leeft men in Kongo f Daar alle dagen op elkander volgen en, op eenige uitzonderingen na, zich gelijken, is het voldoende u eenen dag in het broes (lang gras) te beschrijven om ze u allen to leeren kennen. 's Morgens, onder den mostiekenscherm, ontwaakt men zeer verwonderd geslapen to hebben in eene tent. Wat uur zou het zijn Dat kan men berekenen volgens de klaarte en bost vol gens het geraas van het manschap, De dra gers hebben zich echter min of meer rond onze tent te slapen gelegd is het nog zeer vroeg bij ons ontwaken, dan hoort men hier en daar eenen man hoesten zegt vrij en vrank 5 uren is het zwart volksken aan 't babbelen 0 uren is er hier en daar al een op wandel met zijn kammuaieksken 6 1/2 uren. Men springt recht, men dankt God dat men nog leeft, men offert Hem den dag op en men trekt vochtige kleeren aan. Och, ze zul len onder wege dapper drogen. De bog brengt ons eene tas koffie, die we trachten uit le drinken al ons le wasschen en aan te kleeden. Gedurend het toilet maken komen de zwarte (Vragers elk om hun pak.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1