De dood van een beid T EEN EN 'T \mW Vreeselijke botsing op de Scheids te Hemixem Ongelukken der luchtvaart Dijnsdag £6 September 1911 DAGBL Van Nufiel-De Gendt. Een pasgeboren kind te vinden gelegd )p de Marte!arenp!aats. De Marokkokwestis ie gruwelijke misdaad van L'Höpita! De handel van België met Nederland Zeventiende jaargang n' 224. 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. f§* ai» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. «j» BUREEL-EN i 728, TE BRUSSEL Steenweg van Waterloo, 728. BestuurderJ. TE AALST Kerlcstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN s KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3* bladz. ide regel) fr. 0,50 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2JM Recht, herstell. (per regel) fr. 2.ÉÈ fr. Overlijden (per regel) Van don 21 tot den 27 September •wordt in België door een troep valsche Belgen de slag' van Jemappes herdacht. I)e slag van Jemappes is in onze vader- landsche geschiedenis wel gekend. Het is daar dat de Franschen onze mannen overrompelden, het is vooral 11a dien veldslag, dat de ruwe, bnrbaarsclie Fransche henden hier in België bin nendrongen c-n er huis hielden al erger dan wildelingen. Volgens verscheidene c-schiedschrijvers waren er geene in dringers brutaler en schandaliger te werk gegaan, dan de Fransche in dringers 111 België, na den slag van Jemappes. Niets bleef gespaard,noch de velden, noch de akkers, noch de weiden, noch de boomgaarden, noch do hoven, noch de stallen, noch de s huren, noch de pachthoven, noch de huizen, noch de magazijnen, noch de 1.simden, noch de kerken, alles viel onder de vernielendeen moordzuchtige handen van die woeste benden. En om die schandalige feiten te herinneren h 'blxin eenige kleppers van Belgen het in hun gedacht gekregen, dien veldslag van Jemappes te herdenken, en er zelf een gedenkstuk voor op te richten. Om de kroon op het werk te zetten hebben i" niet geaarzeld de Franschen zelf uitte noodigen op dit feest. Het is ïs een ware slag in het volle, open we zen van ons Belgische volk. Doch wij hebben hel vroeger reeds doen aanmer ken, de inrichters van dit feest hebben er uiet-onkwl aan w-ecmm-' tionaal feest van te maken, zij hebben .er tevens eene sterke anligodsdieu- s:ine, antiklerikale kleur willen aan geven en hiervoor hebben wij ons r nsch in het bijzonder geluk te wen- s.i'.cn. Meermaals wordt de stomme opwerping gedaan dat de katholieken geen goede vaderlanders kunnen zijn, want dat zij eerst en vooral slaau onder Rome. Het zijn nochtans de katkolie ken niet, die tegenover het vaderland een verraad zullen plegen, zooals die keeren inrichters van de herdenking van den veldslag van Jemappes; het v/ n de katholieken niet, die hunne on afhankelijkheid zoo maar zonder stoot ol stamp zullen prijsgeven het zijn vooral de katholieken niet, die in een Fransch blad in het openbaar den wensch zullen uitbrengen, om maar zoo spoedig mogelijk met liet. zoete Frankrijk vereenigd te zijn. Neen, wij zijn vrij, zelfstandig en onafhankelijk, en als het er moest op aankomen, dan zal men vast en sterk op de katholieken kunnen rekenen om de vrijheid, de zelfstandigheid en de onafhankelijk heid van België te verdedigen. M. Graaf du Bois heeft in zijn brief aan de Gaulois een smaad op gansch de Belgische bevolking geworpen, en hoewel zijn persoon, zooveel belang stelling niet verdient, is het toch ons plicht, de stem te verheffen om verzet aan te teekenen tegen die schandetaal, die kort en goed, niet anders en niets minder is dan de taal van een verra der. Wij moeten laten hooren dat wij in geenen deele instemmen met zijne zienswijze of met zijne verlangens. Wij zijn overtuigd dat ook de Waalsche broeders zich geheel en al van zijn persoon atscheuren en die taal ver foeien. Wij vooral, Vlamingen, kun nen onder geen enkel opzicht die taal bijtreden. Meer dan elke andere is onze geschiedenis gevuld van do ver drukking die Frankrijk eeuwenlang op Vlaanderen heelt willen uitoefenen meer als ieder onder volk werd het Vlaamsche volk door Frankrijk stief moederlijk behandeld. En wij zouden den veldslag van Jemappes meevieren den slag, die een neerlaag daarstelde voor vele bewoners onzer gewesten wij zouden Frankrijk gaan gelukwen- schen en koogroemen voor de zweep slagen en d® geeselroeden, die het ons heeft toegezonden. Maar het ware een verraad, ieder beschaafd volk onwaar dig. Wat zouden de helden van de middeleeuwen wel zeggen, moesten hunne nakomelingen de mannen gaan vereeren, van wie zij zooveel te lijden en te verduren hebben gehad. Ware het geene schande, en zouden wij niet toonen onze onalhankelijkheid onwdal'- digtezijn, indien wij ons tot zulke laagheden moesten leenen Zeker, wij willen in goede betrek kingen staan met Frankrijk, zooals wij in goede verstandhouding willen leven met al onze naburen. Doch wij verlangen afhankelijk te zijn noch zoo min van het eene land als van het andere. Wij zijr. vrij en blijven vrij, zoolang als wij die vrijheid zullen kun nen behouden; en niet zonder verweer zouden wij die ten beste geven. Wij protesteeren dan, als Belgen, en voorzeker meer nog, als Vlamin gen, tegen die verraadplegerij van de vierders van den veldslag van Jemap pes wij protesteeren tegen de taal van diegenen die openlijk de hoop uitdrukken, zoo spoedig mogelijk met Frankrijk vereenigd te zijn. Wij pro testeeren, als vrije, fiere Vlamingen en als preutscke en ridderlijke vader landers, en daarom roepen wij recht zinnig en luidruchtig Leve ons vader land en weg met het verraad. De invoer uit Holland bestond uit levend vleesch, visch, groenten, koffie, steenkolen, turf, aardewerk. De uitvoer van België tiaar Holland be vatte hezonder suiker. steenen, steenkolen, kalk en aardewerk. pe geheel invoer in België in de eerste 8 maanden van dit jaar bedroeg 18.800.00S ton ter waarde van 2805 millioen. De geheel uitvoer beliep 12.978.957 ton, ter waarde vkg_2S05 millioen fr. Aan invoerrechten werd ontvangen 42 mil lioen 921 duizend 582 tegen 40.151.222 fr. in dezelfde tijdruin.te in 1910 daarin is er dus eene vermindering van 2.229.040 fr. of 4.9 percent. De gemeentekiezing te Gent. -Komenop: De katholieken met een ferme lijst, vooral d© lijst der kath. werklieden is prachtig-, we vernoemen de Heeren Iluys- hauwers,Eylenbosch,DeMuyninck,DeBruyne en nog een paar andere allerbeste strijders. Buiten deze lijst is er een kartellijst, een lijst van de afgescheurde socialisten, een lijst der flaminganten en een lijst van afgescheurde neringdoeners. Alles is mogelijk, doch of bet kartel wel zeker de volstrekte meerderheid zal behalen, dat blijft in ieder geval af te wachten. Er lag ongelukkiglijk nog een kind in de kabien te slapen. De arme moeder, zinneloos bij de gedachte aan de vreeselijke dood welke haar kind te wachten stond, liep dien kant op, om t© trachten het te redden. Op het oogenhlik dat zij de kabien binnentrad, zonk het schip schielijk in de diepte, vader, moe der, en de twee kinderen medeslepende. De ander© schippers trachtten nog de on- gelukkigen te redden, doch vruchteloos. Er werd niets meer gezien en zelfs had men Zondag avond nog geen der lijken terugge vonden. Van de Flora zit nog alleen de mast boven water. Hij duidt de plaats aan waar het schip zonk. De gendarmerie van Bazel heeft onmidde- lijk een onderzoek geopend en het parket verwittigd. Zondag nog, is het parket ter plaats geweest en hoeft de schippers welke 's morgends lagen ondervraagd. Het vreeselijk ongeluk heeft Zondag mor- end in de Antwerpsche scliipperswereld diepe ontroering verwekt. Ds markt is gesloten. Ein delijk is de markt, wel te verstaan de kar- telmarlct te Antwerpen gesloten. Zij heeft iets meer dan eeno volle maand geduurd. Er was niet eens kwestie van de 1 iel an gen der stad het alles draaide op dit eenig punt Dat troepken zal zoovele zetels heb ben, dit klieksken zooveel, die groep zullen wij die plaats govon. Gansch Antwerpen, de liberale bevolking niet uitgezonderd, walgt van zulken boel. Fijn gelaptH. X. en L. Y. wa ren beschuldigd van vele velo-toobehoorten gestolen te hebben. H.X. werd aangehouden, maar L. Y. was gevlucht.Vóór de rechthank wierp H. X. al de schuld op L. Y.... X.werd vrijgesproken en Y. bij verstek veroordeeld tot éèn jaar gevang. Ja, maar Y. kwam terug en werd op zijne beurt aangehouden. Hij ging in beroep tegen het vonnis. Vóór de rechtbank wierp hij al de schuld op X. en op zijn© beurt werd Y. vrijgesproken. Nu zijn X. en Y. allebei in vrijheid. Dit spel was fijn bestoken. Dezen mogen van klopping spreken. Voor de kiezing was de toestand der liberalen en conservatieven in Canada de volgende in Oclario, lib. 35 conserv. 51 in Quebec lib. 53 conserv. 12 in Nieuw-Bruuswijck lib. 11 con serv. 2 in Nieuw-Schotland lib. 12 con serv. 6 in Prins-Edward lib. 3 conserv in Manitoba lib. 2 conserv. 8 in Britsch Golombië lib. 2 conserv. 5 Saskatchewan lib. 9 conserv. 1 in Al berta lib. 4 conserv.3 in Yukon lib. 1; conserv. 0. Er waren dus 132 liberalen tegen 89 con servatieven, of eene meerderheid ten voor- deele der liberalen van 43 stemmen nu is het veranderd, en de conservatieven bezitten nu eene meerderheid van 40 stemmen. Zulke geweldige ommekeer heeft zich in Canada nooit Voorgedaan. De revolutie te Weanen.De straat- schandalen, de plunderingen- en vernielings- tooneelen die zich te Weenen, vooral in de OLtokringwijk hebben voorgedaan, herinne ren ons goed de scenen van Moabit te Berlijn Al de Weenerbladen, de radikale niet uitge zonderd, stellen de socialisten heel en al verantwoordelijk voor den oproer. Nu dat de socialisten zien dat hun slag mislukt is, wer pen zij do schuld op het straatgespuis... Zoo is het altijd met de socialisten De handel van België met Holland. In de maand Augustus wer- den uit Holland naar België gezonden 151 millioen 945 duizend 232 kilos goederen tegen 159,927,696 kilos in de zelfde maand van 1910. Zij hadden eeno waarde van 25634.524 fr. België verzond naar Holland 323.014.588 kilo goederen ter waarde van 32,995,395 fr. TE DINANT. Gisteren morgend begaf Jan Damoiseau, van Dinant zich rond 5 ure naar de woning zijner schoonmoeder, JVIev. Terwagne om er zijn dochtertje te gaan halen. Nabij de woning zijner schoonmoeder, zag hij een houten kistje langs het voetpad staan. Het kistje scheen gevuld met papier. Jan Damoiseau gaf een schop tegen het kistje, dat eenige voeten verder rolde. On ux.- ixioigc - ïmrovxfcv ween op. De man liep onmiddelijk zijne schoon moeder gaan verwittigen en het kistje werd in huis gebracht en geopend. Men vond in het kistje, zachtjes op watte gelegd, een pasgeboren kindje van het vrouwelijk geslacht. Het kindje kon slechts eeuige uren geleden ter wereld gebracht te zijn en scheen wel te pas. Het arme schepseltje werd bij een genees heer gebracht, die het onderzocht en verzorg de, en daarna ter verpleging bij Mad. Terwagne gelaten. Het parket is verwittigd geworden en heeft strenge hevelen gegeven aan al d© gendar- meriën der streek, om opzoekingen te doen. Algemeen is men van oordeel, dat het kindje 's nachts door automobilisten op de baan gelegd zijn. Het is ten andere in dien zin dat de opzoekingen gedaan worden. E*n binnenschip in den grond gevaren Vier dooden Eene vreeselijke botsing, welke ongeluk kiglijk het leven gekost heeft aan vier per sonen, gebeurde gisteren morgend op de Schelde, voor Hemixem, ter plaats Het Mozengat Gisteren morgend heerachte daar een dichte mist en verscheideno schippers waron verplicht geweest, daar het anker uit te werpen. Rond 3 ure 's morgends lagen daar reeds de schepen van zokeren Landuyt en van een anderen schipper, toen een derde schuit door den sleepboot Vilvoorde daar gesleept werd Op het gerucht dat den sleeper maakt© en vreezende dat eene botsing zou plaats hebben, ging Landuyt met zijnen knecht Rottiers genaamd, op het dek, om te zien of er geen gevaar was. Toen zij op het dek kwamen, zagen zij het binnenschip Florr recht op hen afkomen. Eene botsing scheen onvermijdelijk. Ook begonnen beide mannen te roepen, ten einde de aandacht der bemanning van de I<lora te wekken. Het was ongelukkiglijk reeds te laat en ondanks eene stoute zwenking van de Flor hotste dit schip met geweld op de'schuit van Landuyt. De Florageladen met ciment, en van Hemixem naar Machelen varende, begon onmiddelijk te zinken. De schipper, een genaamdeLouis Adriaens- sens, van Rumpst, bevond zich vóór op het dek, terwijl zijne vrouw, hebbende in de armen een kindje, aan het roer stond. De weinige ooggetuigen zagen on mid delijk, dat de Flora reddeloos verloren was Ook riepen zij tot de familie Adriaenssens zich zoo spoedig mogeljjk t© redden De jaarlijksche bedevaart naar de Marte laren plaats heeft Zondag plaats gehad. De werd wat ingekort ter oorzake van den regen Van af 10 ure van den morgend, richtten de maatschappijen zich naar de Groote Markt. Men merkte op D© Cercle des anciens Chasteler, het inrichtingskomiteit, de ko ninklijke maatschappij der officiers en onder officiers van het leger en der Burgerwacht. De centrale maatschappij der kinderen der strijders van 1830, de maatschappijen van oud-militairen. Men bemerkte tusschen do maatschappij der oud-carahiniers, Petrus-Michiel Mont- scheore, die alhoewel reeds 91 jaar oud, gansch den weg te voet aflegde, Het bataillon der vliegende jagers had met zijn muziek plaats genomen op de Groote Markt, nationaal coügres en der Chasteïiers uit de poort van het Stadhuis terwijl de clairons blazen en de troepen de wapens bieden. Vervolgens zet de cortege zich terug in beweging; overal heeft de menigte de oude vaandels begroet met geestdriftig gejuich. De overheden waren zooals op andere jaren rechtstreeks naar de Martelarenplaats gegaan. Deze had haren jaarlijkschen tooi hernomen. M. Max, burgomeester van Brus sel, MM. Steens en Jacqmain, schepenen, de burgemeesters Reyers, Frich, Bockstael, de generaals Cuvelier, Gaillette, Lautenois van Rode, waren reeds ter plaats. De vaan dels der maatschappijen nemen plaats achter overheden en M. Max, burgemeester, spreekt de gebruikelijke redevoering uit Vervolgens spreekt M. Gonne, die onder andere herinnert dat van al de heldhaftige strijders van 1830 er nog slechts een over schiet. Het is de 102 jarig© M. Dumoulin, van Arquennes. De gemeenteoverheden van Brussel leg gen een bloemruiker neder op het gedenk- teeken en in den kelder worden eene me nigte kroonen en bloemen neergelegd. Daarna had den optocht der maatschap pijen plaats. Bij het eindigen der plechtigheid had een banket voor de Cercle Chasteler plaats. De eerezaal was voorgezeten door kapitein T. H. G. Villers, president-stichter der ver- eeniging. De ongelukken, overkomen aan bestuurd bare luchtballen en vliegtoestellen zullenj weldra niet meer te tellen zijn. Zaterdag en Zondag waren er nog ver scheidene aan te stippen. De Engelsche bestuurbare luchtbal, welke in de maand Mei laatstleden zijne eerste op- stijging deed, maakte Zondag morgend een proeftochtje in den omtrek van Barrow. Toen men de bestuurbare luchtbal in zijn hangaar wilde terugbrengen, botste hij tegen het dak, ten gevolge waarvan hij letter lijk midden door gesneden werd. Er hadden geene persoonsongelukken plaats. Te Pozuelo, Spanje, is de bestuurbare luchtbal Saturnüs, welke ondanks het drei gend weder opgestegen was, door het tem peest tegen een boom geslingerd geworden. De bestuurbare luchtbal werd vernield en een bevelhebber en drie officieren van de genie, die in het schuitje hadden plaats ge nomen, werden erg gekwetst. T© Issy-les-Moulineaux, was mev. Delian- court Zondag morgend met een twee vlakker opgestegen. Nadat zij eenige malen rond het plein gevlogen had, wilde zij nederdalen. Zij berekende slecht hare landing en vloog tegen een hangaar. Het toestel werd ver brijzeld, doch mev. Deliancourt bekwam geen letsel. De Amerikaansche vlieger Frank Milles, die te Troy (Ohio) opgestegen was, deed een val. Zijn vergaarbak school in brand en de vlieger werd met zijn toestel verkoold. Te Mansfield (Pensylvannia), viel de vlie ger Castellane vau eene hoogte van 400 voet. Hij werd op den slag gedood. OPGELOST feiten ons nu komen gelijk geven, is cie over= eenkomst tusschen Duitschland en Frankrijk feitelijk gesloten. Frankrijk zal het protectoraat hebben over Marokko. Duitschland zal nog een bijzonde ren rol hebben in de consulaire rechtsple ging en bovendien zal Frankrijk een deel van zijn Congo afstaan aan Duitschland. Frankrijk denkt ditmaal voor eene be paalde en vaste oplossing te staan. Eene belangrijke ontdekking. Men zal zich herinneren, dat eenige dagen geleden, te L'Hópital (Duitsch Lorreinen) een twaalfjarig meisje op beestachtige wijze mishandeld en vermoord werd. De moordenaar had na de voltrekking zijner gruwelijke wandaad het lijkje onder het traliewerk van een watermolen verbor gen, doch hot werd toch teruggevonden. Het broertje van het kleine slachtoffer had verklaard, dat hij zijn zustertje had zien medegaan met de gebroeders Braun, tw slecht befaamde kerels. Dezen werden aangehouden en ondanks nog andere getuigenissen, loochenden zij volstrekt alle plichtigheid. Het gerecht heeft thans echter eene ont dekking gedaan, welke wellicht de moorde naars zal verplichten te bekennen. Tot hier toe was men er nog niet in gelukt, de kleede ren van het kleine slachtoffer terug te vinden. Het parket beval een grondig onderzoek der afhankelijkheden van het huis van vader Braun, en in den hof, onder eene bank, vond men op eenige centimeters diepte een pak meisjeskleedoren begraven. De kleederen werden door de ouders van het slachtoffer erkend. De opgewondenheid der bewoners van do streek, tegen de moordenaars is zeer groot, In de maand Augustus werden uit Neder land naar België gezonden 151,945,2-32 kilos goederen, tegen 159,927,696 kil. in de over eenkomstige maand van 1910. Deze goederen hadden de waard© van fr. 25,634,524 (vorig jaar fr. 24,724,890.) Daarentegen verzond België naar Holland 223,014,588 kil. goe deren (vorig jaar 217,505,774 kil.) ter waarde van fr. 32,995,385 (fr. 28,519,702.) De invoer van Nederland bestond onder andere uit levend vee (1,672,287 tegen 2,686,698 kilos)visch ruim 5 millioen kil.; groenten, ongeveer 2 millioen koffie, 1 1/2 millioen steenkolen, 32 millioen turf, 3 millioen en aardewerk, ongeveer 5 millioen kil. De uitvoer van België naar Holland be stond uit 12,5 millioen suiker tegen 7 mil lioen vorig jaar 62 millioen kil. steenen, 25 millioen kil. steenkolen, 11 millioen kil. kalk en 12 millioen kil. aardewerk. De geheole invoer in België in de eerste 8 maanden van dit jaar bedroeg 18,800,008 ton (v. j. 16.886,939 ton) ter waarde van ruim fr. 2855 millioen (v. j. 2793 millioen fr.) De geheele uitvoer beliep 12,978.957) (12.347,927) ton ter waarde van ongeveer fr. 2205 millioen (circa fr. 2085 millioen). Aan invoerrechten werd ontvangen fr. 42,921,582 tegen fr. 45,151,222 in hetzelfde tijdvak van 1910 dus eene vermindering van fr. 2,229,640 of 4.9 p. c. Zaterdag morgend, was een loodgieter aan het werk op het dak van do slachthuizen van Parijs, toen hij eensklaps een bloedopdrang kreeg en bewusteloos in de dakgoot neer zonk. Zijn helper trachtte vruchteloos hem tot het bewustzijn terug te brengen. Hij liet zijn gezel liggen en liep om hulp. Spoedig kwam eeno afdeeling pompiers mei eene ladder tor plaats, doch zij kondon nog slechts een lijk beneden brengen. Een roerend tooneol had alsdan plaats. Al de werklieden, die zich in den omtrek be vonden, de pompiers enz., ontblootten zich eerbiedig het hoofd, toen het lijk van den werkman voorbijgedragen werd en veler oogen werden door tranen bevochtigd, 't Was omdat die nederige workman een held was. ledoreen herinnerde zich den held, die tijdens

De Volksstem | 1911 | | pagina 1