Italië ea Turkyfi DE VREESELIJKE BA BeSgisebs vrouwen, boreidt a veer om te stemmen 'T EEN EN 'T ANDER ■-B 5 CS- -O X-. 33 m o o axiij ïs. van Toulon Zeventiende Jaargang n' 22S. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 28 September 1911 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postliureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. >jj» T£E, BUREELEN TE AALST Qiverlüstraat, Telefoon 114 Bestuurder: J. Van Nuffel-De Gendt. TE BRUSSEL Steenweg van Waterloos 728. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. (de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel} fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Wij hebben in het verslag over lint i'7d° Congres van den Belgischen Volksbond gesproken over de vrou- wenafdeeling, voorgezeten door Me vrouw Devreeze, schoolbestuurster te Gent. Mejuffer Vandenplas, van Brussel, moest er handelen over het vrouwen stemrecht. Het leit dat dit onderwerp reeds besproken werd in de vrouwen- afdeeling, bewijst reeds op zich zelf dat het van actueel belang is. Persoon lijk hebben wij er over jaren reeds van gesproken in eene openbare vergade ring van 8 a 900 man; zoo zeer be vreemdde toen dit ontwerp, dat' bijna at de mensehen bij het hooren van de verdediging van 't vrouwenstemrecht, als uit de lucht kwamen gevallen, of gebaarden van de hand Gods geslagen te zijn. Sinds dien is er veel water door de zee gestroomd, en de katholieke bladen hebben al meermaals de moge- jkheid, de waarschijnlijkheid en de wensehelijkkeid van het vrouwenstem- recht besproken. Over eenige jaren stond bet vrouwenstemreeht ook op hef programma der socialisten, nu echter zouden ze dat puntgeerne weg- loeffelen, omdat het hun politieleen w inkel niet te best past. In hun ge dacht echter is het vrouwenstemrecht oene kwestie van rechtvaardigheid, welnu alles wat rechtvaardig is, moet men voorstaan en verdedigen. Mijnheer Anseele heeft onlangs nog wel verklaard, dat zij het vrouwen- s'emrecht zouden stemmen, indien het voorgesteld werd doch dat is niet gemeend. Moesten de socialisten het nog als punt van hun programma heb ben, ze zouden niet nalaten het te ver dedigen. Een ander socialist heeft over enkele maanden duidelijk laten hooren wat er aan scheeltWij zullen de vrouwen geen stemrecht geven, zegt lij, omdat wij weten, dat de Belgische vrouwen te veel reactionnair zijn, en dat, als wij hun het stemrecht ge ven, zij onze werking nog wel vijftig jaar zullen achteruit helpen. Een an dere socialist oordeelde dat door het stemrecht te geven aan de vrouwen, zij •wel honderd jaar achteruit zouden gaan. Uit deze enkele bemerkingen ziet ge klaar, dat het bij de socialisten er niet om te doen is, rechtveerdig te 1. nde eenigste vi-aag die zij zich s.ellen is deze Komt die of die veran dering of verbetering, onzen politieleen ■winkel al of niet ten goede Is het ja, dan moet de verandering geschieden, is het antwoord neen, dan moet de verbetering kost wat kost belet wor den. Wij geven deze redeneering' ter overweging aan onze vrienden. Intus- schen gaan wij nog wat voort. Een van de hoofdmannen der Belgische socia listen we herinneren ons niet te bestig of het Huysmans of Meysmans was, verklaarde over een paar we ken, dat het stemrecht een natuurrecht was. Indien dit gezegde, indien die stelling waar is, dan kan niemand, volstrekt niemand, het stemrecht wei geren aan de vrouwen. Een natuurrecht is een recht dat den mensch toekomt door den aard zelve van zijne natuur, welnu de vrou wen zijn ook menschen, dus moet vol gens het natuurrecht, het stemrecht gegeven worden aan de vrouwen. Overigens het vrouwenstemrecht wint aanhoudend veld in Australië, in Noorwegen en vele landen van Europa is er reeds een begin mede gemaakten over hot algemeen is de proefneming in die verschillende lan den ten uiterste bevredigend langs dien kant bestaat er voorzeker geene reden de vrouwen niet te laten stem men. Men hoort zelts wel eens door eenvoudige menschen van die onnoo- zele opwerpingen, doch zulke opwer pingen kunnen best vergeleken worden bij de herbergpolitiek van vele liberale en socialistische filosofen. Zeker, er is voor en tegen in de zaak, doch dit voor en tegen moet op eene ernstige wijze worden voorgebracht, dit voor en tegen moet berusten op zakelijke ken nis, op rijpe ondervinding en op gron dig beleid. Een punt staat echter vast Wij zijn op weg naar den invoer van het vrouwenstemrecht in deBelgische wetgeving. Wij geven daarom nog eens de dag orde weer, die werd aangenomen door de kristene vrouwen, en alsvolgt is opgesteld De vrouwelijke afdeeling van den Belgischen Volksbond, vergaderd te Kortrijk op 24 September, verklaart 1°) Dat de verschillende opwerpin gen, aangevoerd tegen het vrouwen stemrecht, niet weerstaan aan een onpartijdig en grondig onderzoek 2°) Dat, anderzijds, de deelname van de vrouwen aan de gemeente-, provincie- en zelfs kamnrkiezingen aan het land sterker waarborgen van zedelijkheid, orde en voorspoed zou brengen. Stelt vast, dat de natiën die het stemrecht hebben uitgebreid tot de vrouwen op welken graad het ook zij er uitwerksels hebben van geno ten die de hoogste voldoening schen ken, zonder de aangekondigde onge- makken mede te brengen Drukt den wensch uit dat, zoo de Belgische Kamers het huidig kiesstel sel veranderen, zij aan de vrouwen ten zelfden titel als aan de mannen, het stemrecht zouden verleenen Die wensch is een kenteeken van den tijd. Wij zijn zeker dat de gedach ten die erin bevat zijn, rasse vorderin gen zullen maken in de openbare mee ning der Belgische bevolking. Scfooon sjefsf* Het arrondisse ment Audenaerde telt 125 mutualiteiten met een gezamenlijk getal van 14550 leden. De ziel van heel die werking is M. de Ghellinck d'Elseghem,die daarvoor ook den dank heeft ontvangen van ganseh het arrondissement. Scfaooiae cijfers en schoone aaitsSasgen.Reeds zijn er 65000 werk lieden die met hunne spaarcenten een werk manswoning hebben gekocht er zijn in België 400.000 kleine eigenaars er zijn in rond getal een miHioen Belgen die een spaar boekje bezitten. Zelden of uooit hooren wij daar de zoogezegde gepatenteerde en gebre- veteerde volksvrienden een woord over zeggen. Is dit geen bewijs, dat zij het volk enkel mistevreden zoeken te maken, en al het goede bijna stelselmatig doodzwijgen Waet te vergeten. Brj de ver schillende plaatsen waar in den Iaatsten tijd de socialisten de katholieken hebben aange vallen, moeten wij dus Seraing, Laeken en Farciennes voegen. Al die feiten en gebeur tenissen zullen op tijd en stond van pas komen. Het bewijst immers beter dan 100 redevoeringen het zouden kunnen, dat de socialisten van ons land een echte hel zouden maken voor alle ordelievende en katholieke menschen. Dit zal bij de kiezingen door geen enkel weldenkend man vergeten worden. Vooruitgang. Men meende dat de kristene werklieüenvereenigingen diever leden jaar 48,000 leden 'telden, er nu tot tegen de 60.000 geklommen waren. Pater Ruiten heeft Zondag in zijn verslag kenbaar gemaakt, dat alles bijeengerekend hij tot 71,000 leden kwam. Zie zulken vooruitgang stippen wij gaarne aan en we nemen de gelegenheid te baat om aan alle werklieden te zeggen Uwe plaats is in de kristene vakvereeniging Sluit u met dui zenden aan, en weldra staat gij met 100,000 kristene werklieden in 't gelid Wat heer lijke en voortreffelijke volksmacht De Bïberaille partij.— De liberalen antwoorden op ons artikel dat getiteld was Schoone Partij en waarin wij deden uit schijnen dat de Joden met open armen in de liberale partij ontvangen worden en tot de hoogste posten verheven. Dit komt omdat de liberale partij eene vrijzinnige partij is, schrijven zij. Bij ons zijn Roomschgezinden, Protestanten, Joden, vrijdenkers, kortom, 'nen echten hutsepot. Nochtans wij zouden wel van die rare Roomschgezinden in de liberale partij willen kennen. Met hunne toestemming gingen wij er mede op de foor staan, en, zijt zeker, we zouden geld verdienen. Roomschgezinde liberalen, het is verdui veld, de laatste uitvinding van den dag. En waai* blijft uwe balk Vooruit in zijn nummer van 26 Septem ber 1911 schrijft over de kandidaten van de antisocialisten te Gent al spottend, omdat daartusschen een schepen is, een volksver tegenwoordiger, een dagbladschrijver, ei een leider der kristene federatie. Wij zouden Vooruit verzoeken, eens naar zijnen balk te tasten de mannen van Gent, zijn allen echte jongens uit het volk kunnen de socialisten het zelfde zeggen van Heeren Furnémont, Grimard, Vandervelde, Terwagne en zoovele andere Wij betwij felen het ten zeerste I Toch moeten bekennen. De Etoile Beige heeft toch moeten be kennen dat do Belgische rente, tijdens de scherpe crisis tusschen Duitschland en Frank rijk, een der beste van alle staafsrenten heeft stand gehouden. Dat zal de politiekers van vijfden rang uit het antiklerikale kamp niet veel plezier doen. De ïweezakkenn Eerst joegen de socialisten de stedelingen tegen de buiten lieden op. Nu, dat zij daarin deerlijk door de mande zijn gevallen, zouden ze willen, dat de boeren in staking zouden gaan en niet meer naar de markt komen. Heeren socialisten, onze boeren hebben uwen raad niet noodig. Zij weten beter dan gij, wat hun te doen staat en daarmee amen en uit 1 Vraag van Italië. Itaiië zou zich eerst nog aan eene diplo matische werking houden voor wat Tripoli- tanië aangaat. Het zou aan Turkyë een ulti matum sturen, het verzoekende de orde te handhaven in Tripoli. Men ziet hierin slechts een voorwendsel van Italië. Zes groote cui- •assés van Italië bevinden zich nu reeds in de Afrikaansche wateren om gereed te zijn bij alle gebeurlijkheden. Turkyë antwoordt. De orde is gewaarborgd in Tripolitanië, zegt Turkyë. Is er wanorde gekomen in Tri poli, dan is het door de schuld van den veld tocht die gevoerd is geworden in de Italiaan- sche pers. Zoo Italië wil, zullen al zijne economische belangen op treffelijke wijze beschermd worden. Duitschland is voor eene minnelijke over eenkomst. Duitschland dat men altijd doet doorgaan voor oorlogzuchtig, heeft aan de Italiaansche regeering laten weten, dat het gaarne eene minnelijke schikking zag tot stand komen. Engeland onthoudt zich. DeEngelsclie bladen onthouden zich in de kwestie. Zij vreezen echter dat er andere verwikkelingen zullen uit voortspruiten. De Turksche ministerraad. De Turksche ministers zijn gisteren een vollen dag bijeen geweest en hebben beslo ten Tripolitanië goed te verdedigen tegen de Italiaansche aanvallen. Aigemeene werkstaking. De Italiaansche socialisten hebben beslo ten protest aan te teekenen legen den oor log. Op 27 September zal de aigemeene werkstaking voor 24 uren voor geheel Italië worden uitgeroepen. Men verwacht dat het ordewoord door velen zal gevolgd worden. v/V* Stemloriefj es Bij de gemeentekiezingen van 15 October zal voor de eerste maal gebruik gemaakt worden van de nieuwe stembriefjes, goedge keurd door de wet van 12 Angnsti laatst en waarover onlangs een ministerieele omzend brief verschenen is. Dit stembriefje zal van het vroeger ge bruikte hierin verschillen, dat het een volg nummer zal dragen, op een der hoeken met puntstipjes, die gemakkelijk van het briefje zal kunnen afgescheurd worden. Als het briefje gevouwen is, zal men op den achterkant dit volgnummer zien, te ge lijk met den officieelen stempel den datum der lciezing aanduidende. Vooraleer zijn briefje in de stembus te steken, zal de kiezer gezegden hoek n'ioeten Jafscheuren en hem op 't bureel neerleggen, Dit moet gedaan worden in de tegenwoordig heid van den voorzitter, de bijzitters en ge- zwoornen, zonder dat dezen den hoek echter mogen afscheuren, aangezien de kiezers de zekerheid moet bewaren, dat niemand kunne zien hoe hij gestemd heeft. Alhoewel dit niets moeilijks oplevert, zal men toch voorzichtig moeten zijn om het stembriefje niet te scheuren. Deze nieuwe maatregel is genomen ter voorkoming van het kiesbedrog, genoemd vliegende bulle tin, en de genomen schikkingen zullen alle waarborgen opleveren. Inderdaad, al do stembriefjes zuilen voor het begin der stem opneming door elkaar gemengd worden, waardoor de volgorde der nummers zal ver broken worden en men niet meer zal kunnen weten, welk nummer deze of gene kiezer gekregen heeft. Indien een kiezer bij het afscheuren van den hoek, zijn stembriefje zou beschadigen, of indien bij dien te vroeg zou afscheuren, zal hq in den kiesgang mogen terugkeeren om zijne stemming te doen verdwijtieu, door al de opengelaten punten zwart te maken. Daarna zullen hem andere stembriefjes ge geven worden, in ruiling van de eerste. Nadere bijzonderheden Heeft men de voorraadkamers onder water gezet Een ontsnapte officier van de- Liberié heeft verklaard, dat het bevel, de voorraadka mers onder water te zetten, wel gegeven is geworden en zoo spoedig mogelijk. Hij legt echter uit, waarbij het komt dat deze voor zorg niet gelukt is. De buizen langswaar het water in deze voorraadkamers moet gebracht worden, waren echter verstopt, daar er zich eene soort van korst in deze buizen vormt, waar door het water niet kan dringen. Ook de veiligheidskleppen, welke rechtstreeks met den buitenwand, van het schip in verbinding zijn konden niet in werking gebracht worden daar het toestel, dat deze kleppen in bewe ging brengt, zich in het tusschendek bevindt en dat deze plaats de eerste ingenomen werd door de giftige gassen, welke het binnen dringen van mariniers totaal onmogelijk maakte. De officier voegde er nog bij, dat de buizen en de kleppen, niet in zee kunnen nagezien worden en men telkens het schip in het droge dok moest slepen, om iets te kunnen onder zoeken. Welk is de oorzaak der ontploffing. Natuurlijk bespreken al de dagbladen de vreeselijke ramp en trachten zij de oorzaak der ontploffing vast te stellen. De Daily Telegraph vraagt zich af, of de oorzaak der ramp niet moet gezocht worden In het feit, dat men vreesde ten onnoode de voorraadkamers onder water te zetten, en dat men, om eenige duizenden franken te sparen door het niet laten ontploffen der houwitsers, niet heel het schip, met zijne bemanning prijs gegeven heeft. De Paris-Journal meldt dat ontsnapte mariniers verklaard hebben, dat zij reeds van bij het uitbreken van den brand kleine knallen hoorden, als van het poeder B. Volgens L'Echo de Paris, zou er zich aan boord van de Liberté eene groote hoeveelheid gevaarlijk poeder bevonden hebben, dat zeer gevaarlijk was en daarom niet mocht ge bruikt worden, doch nu toch, uit spaarzaam heid, tijdens de schietoefeningen gebruikt werd. Le Gaulois meent te kunnen verzekeren dat het vuur ontstaan is in de kolenbunkers en dat er dus zeer gemakkelijk kwaadwillig heid kan bestaan, daar elkeen in deze plaat sen kan binnendringen. De toestand van de u Liberté Het kalme weder van Dinsdag heeft aan de overheden toegelaten, eens van nabij te zien, wat de Liberté geleden heeft. Het is 'zeker, dat het pantserschip reddeloos ver loren is. Het is letterlijk in twee gesneden en het voordeel is op het achterdeel komen liggen. Een der gepantserde torens, is omverge- slagen en heeft eene talrijke groep mari niers, welke zich gereed maakten om te vluchten verpletterd. Het is een akelig schouwspel. Van onder de ijzeren massa, ziet men bloedige vleeschklompen, armen, bee- nen, handen, stukken van hoofden, enz. te voorschijn komen. Men zal wellicht nooit met juistheid kunnen opmakenhoeveel onge- lukkigen er daar verpletterd werden. Het schip is vreeselijk beschadigd. De zij wanden van het voorsehip zijn letterlijk weggeslagen ea het water stroomt er door heen. Het getal slachtoffers. ITet ministerie van zeewezen, deelt thans eene voorloopige lijst der slachtoffers mede. Aan boord van de Liberté zijn 143 mannen verdwenen, waaronder drie officieren en twee leerlingen officieren er zijn 91 ge kwetsten, waaronder drie officieren en een leerling-officier. Aan boord van de Réptiblique zijn er 20 man verdwenen en drie dood en dertien ge kwetsten, waaronder een officier. Aan boord van de Democratiedrie dooden en twee gekwetsten. Aan boord van de Vèritétwee dooden en twee gekwetsten. Aan boord van de Justice, een man ver dwenen en zes gekwetsten. Aan boord van de Suffrenvier man ver dwenen en zes gekwetsten. Aan boord van de Jules Ferryeen ge kwetste. Aan boord van de Miclieleteen man ver dwenen en twee gekwetsten. Aan boord van de Foudre, een doodo en een gekwetste. Aan boord van de Saint Louis, negen man verdwenen. Aan boord van de Carnet, een man ver dwenen. Aan boord van de Marseillaisevijftien man gedood of verdwenen vijf gekwetsten. Aan boord van de Edgar Quinet, drie ge kwetsten. Totaal dus, 204 dooden of verdwenene en 136 gek wetsten. Daarbij moeten nog gere kend worden 48 mariniers die slechts licht gekwetst werden en aan boord hunner we- derzijdsche schepen verzorgd worden. Ongetwijfeld zijn deze cijfers, voor wat de Liberté betreft dejuiste niet, daardescheeps- lijst door de ontploffing vernietigd werd en men dus nog niet kan opmaken, hoeveel vee dwenenen er zijn. Een levend matroos in een ijzeren gevang Het gerucht had de ronde gedaan, dat men in een der luiken van de Liberié vijf mari niers levend had teruggevonden. Dat gerucht is niet bevestigd geworden. Evenwel is het zeker, dat in een der torentjes een soldaat leeft. Hij heeft met de redders kunnen spre ken en verklaard, dat hij omringd is door lijken. Men heeft hem door eene scheur, eenige mondbehoeften kunnen bezorgen en hoopt hem te kunnen verlossen. Een moedig geneesheer. Het geval van doktoor Gristan, genees heer aan boord van de Vérité verdient hier bijzonderlijk gemeld te worden. Hij was van dienst aan boord van de Véritétoen de eerste ontploffing zich voordeed op de Liberté. On- middelijk kreeg hij bevel, naar de Liberté te varen en daar de gekwetsten te helpen ver zorgen. Nauwelijks was hij op de brug van de Libertétoen dit schip door de vreeselijke ontploffing uiteengeslagen werd. De geneesheer werd door een vuurkolom omringd, do kleederen van het lijf gerukt, den baard, de wenkbrauwen en het haar af gebrand en zelf over boord geworpen. Gelukkiglrjk had hij het bewustzijn niet verloren en kon zich zwemmend redden. Hij werd door eene sloep opgenomen en hielp aan de verzorging der gekwetsten mede. De Liberté, Het panlserschip Liberté werd in 1902 op werf gezet en op 19 April 1905 liep het schip van stapel. In 1908 werd het in de vloot in gelijfd. De Liberté had eene waterplaatsing van 14,783 ton, eene lengte van 133 m. 80 en eene breedte van 24 m. 20. Zijne machienen hadden eene kracht van 20.500 paarden en zijne snelheid bedroeg bij de proefnemingen 19 knoopen 30. Het schip was gewapend met vier stukkon van 305 millimeters, 10 van 194, 13 van 65 en 10 van 47. Er waren ook twee onder- zeasche torpodowerpers. Het schip had met de bewapening en da pautserbeldeeding 45 miljoen gekost. Nieuwe overlijdens. Twee mariniers van de Liberté, die bij de, ontploffing erg gekwetst waren, zijn aan de gevolgen hunner wonden bezweken. Akelig werk. Talrijke sloepen varen gedurig in de n om trek van de Libertéen visschen maar steeds armen, beenen, voeten, enz. op, Nvellc in groote menigte rond de plaats der ramp drijven. Verscheidene lijken zijn nog kunnen opgehaald worden. In eene slo<yp, welke om geslagen werd en kon vlot gebvacht worden, werd een vreeselijk verminkt lijk gevonden. Rouwbeklag Een telegram "van den H. Vader. Paus Pius X. heeft bet volgende telegram gestuurd aan Mgr. Guillibert, bisschop ym I Préjus

De Volksstem | 1911 | | pagina 1