pL., ig en Turkyë I EEN EN T ANDER 5e Reeks brieven van M. Vincent Diericx a.» ID A. Gr IE3 X-. 13 OTTO ERNST van Toulon Zeventiende jaargang nr £23. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 30 September 1918 ABONNEMENTEN" Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Insclirijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. m TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. ff* JLr. BUREELEN tj fff TE BRUSSEL 728j Steenweg van Waterloo, 728. BestuurderJ. TE AALST 0» Kerkstraat, Telefoon 114 Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® blaöz. ^de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Pinanc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rek lam en (per regel) fr. 1 00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.09 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Tegenwoordig is het in vele middens droevig gesteld met de verstandelijke ontwikkeling, met het opwaarts-blik ken, van vele menschen, en dit ver schijnsel is niet enkel waar te nemen hij ongeletterde lieden, maar ook veel tijds hij personen, die het geluk had den degelijke scholen te bezoeken. Zoo is het algemeen geweten, dat liet volk de namen kent van bijna al de iet of wat voorname sportmannen zoo ver is het gekomen, dat kleine pagadders op de straat u de namen zullen noemen van onze Belgische kampioenen op allerlei sportgebied, zoowel voor de vclorijders, als voor de vliegers, de zwemmers, de boksers, de loopers en meer andere reeksen van sportmannen. Doch, daarentegen weten zij weinig van de ware groole mannen van onzen tijd, van de. groote mannen van onze geschiedenis, niet enkel van de oude, of de middelceuwsche, maar van de moderne geschiedenis. Vraagt maar eens aan kleine gasten van 11 of 12 jaar, wie de eerste Koning der Belgen is geweest wanneer België zijne on afhankelijkheid voor goed heeft vero verd wat er in 1870 in België plaats had, velen zullen u met gesloten mond aanstaren doch vraagt aan diezelfde jongens of ze Jules Tyck, Jan en Max Olieslagers, Karei Verbist, Luycken, Van der Sluyft,Lanser,Maes,Andrc,en nog tientallen andere van die mannen kennen, weest maar gerust,ze weten er meer van als gij zelf. Uwe minder waardigheid in die zaken moet u niet beschamen, wel integendeel, maar gij moogt bedroefd zijn over dentreurigen geestestoestand van de jonge geslach ten. Met recht en reden wijdde over een paar weken do Bion Public een spottend artikel aaneen geval te Sin t- Niklaas Mediant, een velorijdor, was in de ronde van België voor lielheb- bei'S of onafhankelijke!), zoo goed zijn wij er niet van op hoogte, niet den eer ste maar den derde aangekomen. Die gebeurtenis moest gevierd worden. De derde aangekomen© werd te Sint Ni klaas met muziek afgehaald, hij kreeg een rijtuig met twee paarden bespan nen te zijner beschikking, de straten waren bevlagd, hij ontving bloemen en kransen, en hij werd ingehaald nog erger dan een Koning Oh gelooft ons, beste lezers en lezeressen, wij kunnen zeer goed verdragen dat het volk fecste houdt, wij zien zoo gaarne vreugde, blijheid, vroolijkheid in ons volk doch wij vragen ons afwat nut, wat voordeel, heeft die man aan het volk gebracht Het is niet de spier kracht, de taaiheid, de vlugheid, die de grootheid maakt van een mensch, veel dieren zijn veel sterker, veel taaier, veel vlugger dan de menschen, doch de menseh moet zich onderscheiden door het verstand, door zijn gevoelen door zijne liefde, door zijn karakter. In die onderscheiding alleen zijn onze groote mannen te vinden, en die man nen moeten wij eeren, vaardeeren en bewonderen. Wij w eten het, de strooming voor het feestvieren der sporthelden is hef tig en geweldig tegen zulke volks strooming is het gevaarlijk in te gaan doch wij moeten die strooming ons ten'nutte maken, en do menschen doen tasten, doen begrijpen, dat het goed doet zijne groote en verdienstelijke medeburgers te vieren, maar dat de grootheid, de verdienste van een mensch niet liggen in het een of ander waag stuk, maar dat deze veel hooger, veel dieper liggen Zoo doende bewaren wij de volks- strooming, maar wij doen ze verande ren van richting. Om ons volk tot die gedachten over te halen, moet er voel en aanhoudend gewerkt worden, en juist in dit werk ligt de groole strijd der volksverheffing, der volksontwik keling. Die gedachten kwamen ons te bin nen, toen wij het stuk «De Opvoeder ten gehoore kregen van Otlo Ernst, den beroemden Duilschen schrijver. Dit stuk is een meesterwerk van ziels- kunde. Ook is het niet te verwonderen dat het werk reeds op 36000 exempla ren verspreid is, en dat het in de Duitsclie theaters met honderden malen werd opgevoerd. Zelden hoorden of zagen wij een werk, zoo vol waarheid, zoo vol werkelijk leven, zoo vol diepte van gevoel en opvatting, zoo vol sehoone grootheid en zielkundige ken nis. In dit werk wrordt. den menschen op aangename, bevallige, boeiende, ja aangrijpende wijze, het groote werk der opvoeding kenbaar en bevattelijk gemaakt. Me! het grootste genoegen hebben wij vernomen, dathet prachtige, volks- verheffende werk van den grooten Otto Ernst in het Vlaamscb is overge zet. Het is te hopen, ja, niet te betwij felen dat weldra dit stuk ook in Vlaamscb België zijne rondreis zal doen, in al onze ernstige tooneelkrin- gen, die met het tooneel, niet enkel voor doel hebben wat volk naar de theaterzalen to lokken, wat rim-ram of liefdchistoriekens te vertooncn, maar het tooneelwerk eerst en vooral opvat ten als een der schoonste factors van de volksbeschaving. Het volk beschaven is het volk inner lijk beter maken is het volk zedelijk rooteï en sterker maken is het volk dieper en vaster doen indringen in het zieleleven, in de Ware schoonheid van ons menschelijk bestaan. Het vergenoegt ons dan te hebben vernomen, dat toekomende Zondag in de stad Aalst voor de eerste maal het sehoone werk van den Duitschen too- neelschrijver Otto Ernst zal worden opgevoerd. Van harte wenschen wij dat zij die het geluk zullen hebben die opvoering bij te wonen, er de verhe venheid van gedachten, de diepte van het gevoel, de juistheid van hetweer- gegevene en de kracht van de groote waarheid, die in gansch het stuk door dringen, ja, er het kernachtige, het hoofdzakelijke van uitmaken, dat zij dit alles zullen begrijpen, er zullen op nadenken, en het in den geest bewa ren. Volksontwikkeling en volksver edeling dat moet de betrachting zijn of worden van alle voikslievende tooneel- kringen. Wij zijn benieuwd om weten, wat de kie zing daarover zal uitwijzen Wellicht niets. Tegenwoordig is (fe strijd goheel en gansch afgeleekend tusschen de partij van geloof en de partij van ongeloof, tusschen de partij van liefde en deze van den haat. Al de rest is bijzaak, men kan het betreuren maar 't is zoo HcneS Brianneï. Wij geven hier onder het getal uittredende leden van Brus sel en omstreken Te Anderlecht 5 kath., 5 lib., 3 soc. Brussel -1 k., 8 1.. 4 s.r Etterbeek 5 k., 3 1., 1 s.: Vorst 0 k3 1., 3 s.; Elsene 4 k., 8 1., Koekelberg 3 k., 3 1., 2 s. Laeken 6 k., 1 1., 1 s. Molenbeek 4 k., 7 1., 5 s. St-Gillis 4 Ir., 8 1., 5 s. Sl-Joost-ton-Noode 4 k., 7 1., Os. Schaarbeek 5 k., 71., 2s. Ukkel 4 k.. 2 1., 2 s. Te zamen 145 leden, waarvan 47 kath. 65 lib. 30 soc. In de 12 gemeenten komen de katholieken op. In 10 gemeenten staan zij tegenover het kartel in twee andere niet. Onze vrienden zijn vol moed. liet komt er dees reis niot op aan zetels te v/innén, wij moeten stemmen winnen. En dat zullen wij Vrouwenstemrecht, Men werpt op De getrouwde man op 35 jaar krijgt een tweede stern die telt voor dn vmuw. Men vergeet ten 1°) Dat om dn 2e slem te krijgen men een zekere som belas tingen moet betalen ten 2eJ Dat er 400.000 huisvaders zijn, die deze tweede slem niet hebben ten 3e) Dat er 430,000 vrouwen zijn van 25 jaar en meer, die ongehuwd zijn, en dus in hun stemmcht niet door den man kunnen vervangen worden. En in die landen dan Men zegt, met het vrouwenstemrecht, dan zal het ruzie zijn, dan zal het dit en dat zijn. Zoo En waarom En in Finland, en in Noor wegen en in Zweden, daar beslaat hel vrou- wenslemrecht, en wat is cr op het vrouwen stemreoht af te dingen Wie zou het daar nog durven afschaffen Sehoone beoordeeling van hun eigen bestuur. Overeen paar dagen luelden d - liberalen te Antwer pen eene algemeene vergadering. Heer bur gemeester De Vos van het water der water leiding sprekende, zei Och spreken wij niet van het water, het is niet drinkbaar. En een provinciaal liberaal raadslid onderbrak den burgemeester en riep Het is niet enkel ondrinkbaar, maar het is aal. (De boeren zouden zeggen eeno soort van beer vloeibaar mest). En, nochtans de bevolking van Antwerpen moet dit vuil, ondrinkbaar water, duur betalen, en-dat door de schuld van het besiuur de.r stad. Als het bestuur zelf zulke zaken moet vertellen, wat moeten dan de kiezers zeggen? Albanië ook De Albaneezen en de Malissoven wachten de gelegenheid af om terug den opstand aan te gaan en zich vrij te maken van Turkyë. Die menschen ten minste hebben gelijk zich af te scheuren van de wreede Turken. Rusland vraagt ook wat •Nu allen den hoek aan 't verdeelen zijn. vraagt Rusland den vrijen doordocht der Dardanellen. Rusland zou van Zwarte Zee in do Middellandsche Zee willen kunnen ko men. Met dit paart zou Rusland tevreden zijn. We gelooven het wel, doch betwijfelen liet ten sterkste of het daarin gelukken zal. Italië zendt aan Turkyë een ultimatum, waarop het 24 uren tijd geeft te antwoorden De strijd is opzijn hoogste geklommen, alvorens voor goed in vijandelijkheid over te slaan. Italië heeft aan Turkyë Woensdag oen ultimatum gezonden. Italië zegt daarin, dat zoo in de 24 uren Turkyë niet toeslaat dat Italië vreedzaam Tripolitaniëzou bezetten, dat dan de Italiaansche gezant te Gonstanti- nopel wordt teruggeroepen, wat in dit geval gelijk staal met cóne oorlogsverklaring. Italië verklaart zich bereid aan Turkyë volle voldoening4o geven aan zijne stolfolijke en zedolijko eischon. Donderdag middag moest het Turksch ant woord reeds binnen zijn. Is het antwoord niet gunstig, dan voorziet men dat de Italiaar.- sche regeering last zal geven te Tripoli zijne troepen to ontlasten, en door hot geweld allen wederstand te overwinnen. Wat vraagt Italië Italië vraagt 1° Toezicht op de Tripoli- taansche financiën 2° Toezicht op deTripo- litaansche administratie door Italië 3° Een Italiaansch garnizoen te Tripoli. De hertog der Abruzen stelt zich persoon lijk aan 't hoofd van een eskader Een ser.sationncel nieuws doet de ronde. De hertog der Abruzen neemt het bevel van het eskader dat te Brindisi ligt. Dit doet overal do geestdrift der Italianen nog stijgen. De iiertog had hel zoebovel te Venetië, en is goed op hoogte der zeevaart. Binnengeroepen De Italianen die in den vreemde zijn, zijn nu in Italië teruggeroepen om dienst te ne men in do rangen. Al de Italiaansche oorlog schepen zijn uitgezeild. In Turkyë De ministers weten niet goed waar zij het hebben, en er is spraak van ontslag. In troe bele tijden is echter vooral vastberadenheid en kalmte van noode. De militairen zouden echter het hooge woord voeren. De Turksche vloot teruggeroepen Be Turksche vloot die zich te Beyrouth bevond, heeft bevel gekregen terstond naar Constantinopel terug te lceeren. Het Turksch Parlement bijeengeroepen Tegen 4 Oclol>er is het Turksch Parle ment in buitenge wonen zittijd bijeengeroe pen. Hakki pacha is zinnens ervan onder te trekken. Te Tripoli De Turken hebben te Tripoli mondvoor raad en troepen ontscheept. Eene Paniek Te Tripoli heerscht er eene hevige paniek. Men vreest dat de inboorlingen dier streek de stad zullen komen plunderen en uitmoor den. Tegen de Italianen Te Constantinopel heeft er eene hevige volksbetooging plaats gehad tegen de Ita lianen. Het is een geroep van Leve Tur kyë Weg met Italië 't Zal weinig baten Het internationaal bureel der Vredescon- ferencie heeft aan Italië gevraagd alles vre delievend op te lossen en de zaak te onder werpen aan een internationaal scheidsge recht, Italië doet natuurlijk alsof hel doof is. Griekenland er tusschen Men zegt dat Griekenland van de verwar ring zal gebruik maken om Greta hij Grieken land in te lijven, iets dat door de Grotonzers al zoo dikwijls is gevraagd gewordt»n. M«n logenstraft wol, doch daar kan men niet op voortgaan. We zullon toezien hoe de zaken gaan afloopen. De toestand van de Liberté. Men kan zich gemakkelijk een denkbeeld vormen, van de rrecselijke uitwerkings kracht van de moderno springstoffen, door het beschouwen, van wat er nog van de Liberté overblijft. De dikke stalen platen, welke duizenden kilogrammen wegen, de sterke torens, zijn geheel verwrongen, gescheurd, aan stukken gerukt. Men heeft de ramp van de Liberté verge leken bij de ramp van de Icnci. Hier is geene vergelijking mogelijk. Do lena is nog kun nen vlot gebracht worden en kon nog her steld worden, voor de Liberté zal daar geen spraak van zijn. Hot schip is al te erg be schadigd. De verantwoordelijkheid. Do Figaro meldt, dat uit het onderzoek gebleken is, dat er aan boord van de Fran- sclio oorlogschepen, meest al nieuw poeder is, waarvan do zelfontvlamming niet te duch ten is. In dezelfde schepen vindt men echter ook nog oud poeder, dat moet opgebezigd wor den. en moeilijk langer kan bewaard worden. Volgens het reglement, moet dit poeder reeds lang buiten dienst zijn, doch feitelijk gebruikt men het nog aan boord uit spaar zaamheid. Thans zijn er naar het schijnt be velen gegeven om het poeder van de schepen weg te halen. Men mag dus zeggen, dat om eenige kilos poeder niet te moeten vernietigen, men nu 300 levens en een schip van 45 miljoen op geofferd heeft. Daar is do uitzinnige daad, wcflke men eerst trachtte te verduiken, dooh de waar heid moet nu wel bekend worden. Blijft nu te onderzoeken, wie de verant woordelijken zijn, voor dezen staat van zaken. De verdwenenen. Het getal matrozen van do Liberté welke als verdwenen opgegeven waren, moet met negen verminderd worden, daar een der mannen, welke men gedood waande, in het gevang van Toulon opgesloten is. Zeven anderen waren in verlof en een mariniër, ziek zijnde was op de Carnot overgebracht om er verpleegd te worden. Akelig werk. De bevelhebber van de Libertékapitein Jaurès is nu zelf het bestuur der werken ko men nemen. Men kan nog altijd de lijken niet weg nemen, welke tusschen de stukken ijzer be kneld zitten, en men moet ze met brokken van tusschen do piiinen treken. Hier wordt eon arm,daar een voet of een heen afgerukt. Hot lijk van don matroos Gabier zat onder een torentje bekneld. Om het lijk te kunnen wegruimen, heeft men het in drie stukken moeten zagen en den voet onder het torentje laten zitten... Tusschen het puin vond men ook twee hoofden. Beiden waren onkennelijk en zijn nair het gasthuis van Toulon gebracht, in gezelschap van eene akeligo verzameling beenen, armen en handen. Van oen matroos die onder een torentje gepletterd werd, vond men nog slechts eene soort bloedige brei. Het oordeel van kapitein Jaurès. Kapitein Jaurès heeft aan een dagblad schrijver verklaard, dat hij niet kan geloo- von dat een slecht bekampte brand,de oorzaak was der ramp. Kapitein Jaurès zegt ook nog, dat hij niet overtuigd is dat het poeder B van zelfs ontvlamde, doch dat zulks zeer wel mogolijk is. Erge beschuldigingen. Le Matin, van Parijs, deelt mede, dat het een brief ontvangen heeft nopens de ramp van do Liberté. In d&t schrijven slaan zeer erge beschuldi gingen. De briefwisselaar beweert scheeps- luilenant to zijn en al do beschuldigingen welke hij aanhaalt zelf gezien en vastgesteld te hebben. Het blad deelt den brief niet mede, doch het noodigt den briefwisselaar uit, zich koiv baar to maken. Allerhande berichten. M. Delcassó, minister van Marine, ver klaarde Donderdag namiddag, dat er 13® gekwetsten der ramp, als huilen gevaar mo gen aanschouwd worden. De genecsheereo kunnen nog geen uitspraak doen over een twintigtal anderen. Van do beschadigde panlsersehepon, zal de Verité binnen acht dagen reeds hersteld zijn en de Democratie binnen 10 dagen. Wat de Rcpublitjue betreft, hier zullen de herstellin gen ruim 2 maanden duren. De minister verklaarde ook, dat het hevel, liet oude schietpoeder weg te nemen, op do vloot, met zijne goedkeuring gegeven werd. Kapitein Jaurès. Kapitein Jaurós, do bevelhebber van do Liberté heeft al wat moeten hooron, sinds de ramp. Een Parijsch blad, deelt over hem nog het volgende mede Zijne kameraden vreesdon het zonderling karakter van kapitein Jaurès het was een droomor, die niets had van soldaterij. Ilij kon niet verdragen, dat zijne mannon verne derend werk deden, als het dek opkuischea, koper poetsen, enzZijne matrozen ver stonden dit ten laatste zoo goed, dat er nie mand aan boord nog een horstel of een poets doek ter hand nam. Onnoodig te zeggen dat het schip dan ook in vuiligheid verre al de andere schepen overtrof. Tucht was er op het schip niette vinden, en hoe zou er ten andore lucht kunnen zij», daar waar de kapitein van het schip, do reglementaire straffen verving door goldo- lijko belooningen gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo IH. 4 en 5 Juli 1911. Jacht op de rivierpaarden Nu zijn we op weg van Pweto naar Kiambi, of eene voetreis van negen dagee. Onze vrienden van Ptoelo vergezellen ons tot aan het eerste dorp en na hun afscheid, staan we daar met twee Belgen, drie boys oa 48 pakkendragers. Den eersten dag, doen we nauwelijks 15 kilometers en komen te Mutela onderwege schieten we vier wilde duiven en zoo is onze keuken voorzien van versch vleesch, en dat is wat anders dan ds beste conserven Deze eerste drie uren gaans schijnen ons eene aangename wandeling, aller best geschikt om de karavane terug aan het dagelijks te voetgaan te gewennen. Van Muleta tot Lujonzo is de weg slecht uitstekende puntsteenen en rollende keien geven ons moeite in de beenen, want zeldea vindt men hier vasten voet 't is gedurig op en af, door uitgedroogde bedden van water- loopen, die, in 't regenseizoen, de Ludua rivier aanvullen. De Luduadie we tot Kiambi zullen volgen, is een sehoone breede waterloop. Na rond drie groote bergen gedraaid te hebben, komen we eindelijk aan het dorp Lufonzo. Om de schoonheid der streek, waar we ons kamp opsloegen, beter te kunnen waardeeren, beklimmen we eonen heuvel, van waar we, in de verte, den stroom der Ludua kannen bewonderen, 't Is voor avond en alles is zoo stil dat we hetgedruiscl» der bruischende waters van val tot val kun nen onderscheiden. Vorbaasd, hooren we op eens het grollen do hyppopotamen of rivierpaarden. M. Godin stelt me voor ze te gaan opzoeken op onze sloffen Ja, we zullen met do prauw er naartoe varen. Bah ik kon niet meer kwaad dan gij on om por boot te varen is men nooit te vermoeid. Intusschentijd kwam de boy van M. Godin met de gevraagde geweren, maar mijn reisgezel had vergeten dat zijn Albini in handen was van eenen onzer mannen, die we op jacht gezonden hadden. Zoo beschikken we enkel van 't gewoon jachtgeweer van M. Godin en van mijnen Mauser met slechts vijf kardoezen. Wo waren dus onvoldoende gewapend maar wo vertrokken toch met twee pagayeurs op een dier lange rondvormige bootjes, uit een ganschen boom gekapt. Nauwelijks zijn wc in dc rivier of we zien vier zwarte ronde koppen boven het water steken en ons toekomen 't Zijn vier kyppos Het hart klopt me, maar weldra bemerk ik dat die reusachtige dieren voorzichtiger zijn dan wij, want plotselings verdwijnen ze onder 't water. Wat ging er nu gebeuren Gingen ze duiken in onze richting Onzo pagayeurs dreven het bootjen naar kant, onder de takken van eenon boom, en hielden

De Volksstem | 1911 | | pagina 1