KANDIDATEN PI B ■p inzet en «iiiioeri! Kontroleurs 00BLQ8 TUSSCHEN ITALIË EN TURKYË mi KATHOLIEKEN EISSBÖND PP Knirnen tie DAENSISTEN één enkelen gekozene lieklien? Waartoe dient de lijst der Daensisten i Z3 J\. C3- T3 X-. .A_ 13 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. vaa 15 October 1911 PUI Ëfl ff! ifetófs Welke is ds inzet van den strijd Ons wachtwoord is dusten aan^ va! tegen al wat iiiieraal is. Elk do; zijn plicht. Zeventiende jaargang nr 229. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag I en Maandag 2 October 1911 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4# TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 728« Steenweg van Waterloo, 728. I 3Kerkstraat, O» Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. (de regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 VAN DEN Voor de reeks van S jaar. a Bosieels Eugeen, j de Betliune, Louis, Baron De Coninck August, ff De Hert Feiix, De Maeyer Theodoor, Duwez Albert, SSïiitVf Gheeraerdts Leo, Van den Bremt Hendrik Van den Steene Edward Van de Velde Alexander Voor de reeks van 4 jaar. Meert Louis De gemeonlekiezing van 15 October 1911zal wederom een der belangrijke dagen zijn in de geschiedenis onzer beminde Stad Aalst, die over liaar lot en over hare toekomst moeten beschik ken De kiesstrijd wordt geleverd door de Katholieken tegen Liberalen, Socia listen en Daonsislen. Deze twee laat- sten zullen niet in aanmerking komen voor het hekomen van zetels in den gemeenteraad. De strijd blijft dus hoofdzakelijk tusschen dc katholieken en de liberalen. De inzet van den strijd is gansch de toekomst onzer moederstad met al onze duurbaarste belangen. Het is de vraag te weten Of het aloude Aalst, dat zijne groot heid en ontwikkeling verschuldigd is aan het katholieke stadsbestuur, aan zijne weldoeners den rug zal toekeeren en zich blindelings zal overleveren in de handen van onbevoegde en trouwe- looze tegenstrevers Of Aalst verraad gaat plegen tegen dat wijs bestuur dat Aalst in uitbrei ding en schoonheid tot de tweede stad der Provincie gemaakt heeft, en dat hi j een zuinig geldbeheer en een voor zichtig beleid tevens als leus heeft vooruit voor een grooter en schoo- aer Aalst of het christelijke Aalst, waar gods-, lienst en reine zeden in eere gehouden tvorden, verketterd zal worden door jeuzerij en vrijmetselarij of het katholieke Aalst, zijn verleden wil verraden, de sehoone overleverin gen zijner voorouders wil verlooche nen, en liberaal wil worden of de katholieke bevolking gereed is om in onzen gemeenteraad en in alle stadsbesturen de goddeloosheid en de geuzerij op de eereplaats binnen te lei den en hare verderfelijke stelsels al daar onbeschaamd te hooren verkon digen of onze katholieke scholen, die wij met onze eigene krachten hebben op gebouwd, als tempels van eer en zede lijkheid voor de opvoeding onzer kin deren, zullen bestreden en benadeeligd worden door de liberalen of de openbare scholen broeinesten moeten worden van goddeloosheid en van socialismus of de openbare godsdienstoefeningen in volle vrijheid en met eerbied mogen gebeuren in eene christene stad; of de Priesters en de Kloosterlingen met de noodige bescherming en welwillend heid hunne zending zullen mogen ver vullen bij eene godsdienstige bevol king of de Kloosterzusters, die engelen van liefde en toewijding, niet zullen vervolgd of bespot worden in hun werk van ziekenverpleging in de hospitalen of van opvoeding der arme volkskin deren of do arme werklieden die hunne kinderen in eer en deugd willen zien opgroeien in de schaduwe der katho lieke scholen, niet zullen gebroodroofd cehongerd worden door do -libe- gebeuren, bij liberale en socialistische gemeentebesturen of in onze openbare scholen de ziel, de opvoeding en het geestesleven der volkskinderen zal in de handen gege ven worden van schoolmeesters zonder God of gebod, van vrijmetselaars die in oorlog leven met den Priester en hij gebrek aan godsdienstig plichtbesef de kinderen niet kunnen wapenen te gen de opkomende driften of men God en het Kruisbeeld overal zal mogen bestrijden, in de Godshui zen hij de arme ouderlingen die huiten den troost van hun geloof bijna niets meer te verwachten hebben in de Weezenhuizen waar hel hart der ver- latt.io weezenkinderen alleenlijk den balsem en de liefde van den Gods dienst vindt, inde hospitalen waarde lijdende zieken smeekend en vertroost opzien naar het Kruisbeeld en bij dat alles, lasten nieuwe Ge meentelasten, want liberale school politiek en kerkvervolging, kost dui zenden en millioenen, zooal.s het blijkt in al de liberale sleden van ons land. Dat alles Vervolging, bestrijding, ver wereldlijking, geldverspilling, nieuwe las ten, dat is de liberale gemeentepolitiek. Dat heeft 't liberalismus bewezen in zijne schriften en dagbladen, in al de steden waar het de bovenhand behaald heeft, in het gemeenteprogramma dat het overal stelselmatig, met hardnek heid en doorslepenheid ten uitvoer brengt. Om die politiek van dweepzucht en vervolging te kunnen botvieren, zon der tegenstand, zond r dat do ver volgden en 'brood roofden kunnen roepen of protesteeren, zien wij dat in alle steden en dorpen waar zij het met voordeel kunnen gedaan krijgen, libe ralen en socialisten kartel hebben gesloten 0111 de katholieken overal uit te sluiten. Men zegt ons de liberalen vragen te Aalst het bestuur niet, zij vragen enkel eene minderheid uit te maken 0111 kontrool uit te oefenen. Dat is huichelarijImmers over vier jaren, waren ze met dien kontrool niet meer tevreden, en dan hebben wij ze zien het uiterste geweld gebruiken om do katholieken omver te werpen en om het stadsbestuur te veroveren. Wezen wij op onze hoede Vandaag vragen zij opnieuw kontrool, maar binnen vier jaren zuilen zij een vernieuwden en verwoeden aanval doen om Aalst gansch liberaal te maken. En dan zullen zij ook het masker afwerpen en hun verderfelijk program ma tegen ons uitvoeren met al de dweep- en vervolgingszucht die hun kenmerkt. Verzet u in den beginne tegen het kwaad, zegt de wijsheid. Een katholiek van plicht en geweten mag niets, volstrekt niets toegeven aan het liberalismus. Wij willen de rust en de welvaart onzer stad niet prijsgeven aan de liberale geuzerij Onze katholieke vlag die 45 jaren zegevierend wappert op ons stadhuis, laten wij niet neerhalen Wij zullen niet vergeten wat al werk en moeite, wat heldhaftigheid onze voorgangers hebben aan den dag ge legd 0111 Aalst katholiek te houden dien kostbaren pand waarvoor zij zoo kloekmoedig' hehhen gestreden, zullen wij niet laten in 't slijk schoppen Allen moeten wij op het heilig altaar onzer katholieke partij met edelmoe digheid alles kunnen ton offer bren gen persoonlijke verdeeldheden die over het eene of het andere punt out staan zijn, familietwisten die ons tijde lijk gescheiden houden, persoonlijke voorkeur die plichtbesef en partijtucht verzwakt, onverschilligheid die onze harten in slaap wiegt en die een doo- dende plaag is, lauwheid die ons tot verraad en plichtverzuim brengtDat alles afgelegd en geslachtofferd op het altaar der katholieke eendracht en dat het als damp vervliege en verga in het heilig vuur van strijdlustigheid en ge- looisiever. Wie, die christenen katholiek is, zou willen dat hij vóór zijn geweten, vóór zijne heilige plichten, vóór zijne partij, daags na de kiezing do schand vlekking zou moeten hooren Ik hen do verrader geweest Wie? Wie? Elk kenne dus zijn plicht Allen ten strijd, met een edelmoedige, ja blijde eendracht, gelukkig ons allen vereend te voelen in het heilig vuur van den geloofsstrijd. Vooruitvoor de gansche katholieke lijst, de poll heelt gesproken, de per sonen verdwijnen, nu de partijtucht is onze wet, miz" k li dirk» vlag voor uit, de zaak, de partij dat is ons doel wit, dat is ons streven, daar is onze triomf. Allen gestemd boven op de katho lieke lijst 1 De Volksstem. katholieken uit te sluiten, om ze aan de deur te zetlenom het kontrool der katholieken er onmogelijk te maken. Gaat dus eerst uwe vrienden belceeren voor het kontrool daar hebt ge meer te goed. Ons bekeert ge toch niet. En och arme wat heeft dat kontrool hier le Aalst uitgemaakt Gedurende acht jaren 't was niets dan een beetje windmakerij of wat bliekenhmzon muziek of wat nuchter Aa/uergeschreeuw voor't verinaak der snullen over de 6.09 fr. reparatie aan de botten der pompiersen aan 't gebroken armken van 't pompken uit de Pontstraat Dc liberalen vragen niet om het stadsbe stuur in handen le nemen, zeggen zij zij vallen op beide knieën als brave eerste com- muniecantjes voor do Aalslerscbe bevolking en smeeken, o zoo vriendelijk zijn wij in den gemeenteraad geene brave jongens ge weest wij vragen enkel met drij of vier een klein pluatskon om alles te mogen kon- troleeren Wij antwoordden gij zijt niet rechtzin nig, gij zijt huichelaars. Immers le) In 1907 waart gij met eenige kontroleurs in den raad en nochtans licht gij alsdan peeraengeweld gebruikt om gansch hoven te geraken en om de katholieken weg te cijferen. Gij werkt niet om kontrool uit te oefenen, maar om Aalst liberaal te maken in tweo bedrijven. In deze kiezing het eerste bedrijf, en binnen vier jaar hel twecdo on laatste bedrijf Maar gij slaat den bal mis, mannen. Maskers af Aalst blijft katholiek. 2°) Vertelt ons eens waarom do liberalen en socialisten in al «do sleden, waar zo 't goed kunnen gedaan krijgen, kartel sluiten tegen de katholieken Enkel en alleen om de Wij antwoorden NEEN dat is volstrekt onmogelijk. Waarom 1°) In geval dat de katholieke lijst de vol strekte meerderheid heeft zooals over vier jaren zijn al de katholieken gekozen en dan is er geen enkele zetel voor de tegen strevers, zelfs niet voor de liberalen. 2°) In geval de katholieke lijst de vol strekte meerderheid niet heeft een loutere veronderstelling, want zij zullen er allen met klank doorkomen dan nog kunnen de Daonsisten van de evenredige vertegen woordiging of van de verdeeling der zetels niet genieten Immers de wet zegt dat, in de steden zoo als Aalst, waar er van 7 tot 12 candidaten moeten gekozen worden, (te Aalst zijn er 10 tc verkiezen) de partijen (dus ook de Daensis- teri) moeten een vijfde der uitgebrachte stem men behalen op hunne lijst om een enkelen gekozene te hebben (artikel 44). Welnu hoeveel bedraagt dat vijfde Er zijn dit jaar juist 9012 stemmen laat ons daarvan aftrekken bij voorbeeld 219 witte of ongeldige stembrieven (in 1903 waren er maar 103 wij geven dus veel toe.) Er blijven dan 8800 geldig uitgebrachte stemmen waarvan het vijfde deel is 1760 stemmen De Daensisten zouden dus moeten 1760 lijslstemmen hebben, om, in geval van even redige vertegenwoordiging één enkelen ge kozene te hebben. Merkt wel op dat wij zeggen lijst- stemmee?, want gepanacheerde stem men komen daarbij, volgens de wet, niet in aanmerking. Dusvolgens, indien b. v. b. katholieken of liberalen moesten stemmen lezelverlijd voor katholieken of liberalen en voor een Daensist, dio stemmen tellen vol strekt voor niets voor de lijst der Daensisten, het zijn verloren stemmeu. In 1903 bekwamen de Daensisten 459 f.ijststemmenen toen streden ze nog in de beste voorwaarden. Van 459 stemmen op 1760 willen springen, is voor de Daensisten zoo onmogelijk en zo® zot als willen naar de maan grijpen met de handen. Dusvolgens stemmen voor de Daensistea is volstrekt nutteloos, zij kunnen geen enke len gekozene hebben. Werklieden en burgers, werpt dus uw stemmen niet verloren en stemt voor uwo vrienden, voor de katholieke lijst. Enkel en alleenlijk om de katholieken te verzwakken. Immers, geen enkele daensist kan gekozen worden zij zeiven moeten het bekennen als zij do wet en de cijfers nagaan. Van den anderen kant verklaren de daen sisten in hunne gazetten en in hunne mani festen dat zij van geeno liberalen willea hebben, zij bestrijden ze en maken ze uil voor godloochenaars en godsdienstvervolgers. B« de liberalen van hunnen kant beleedigen en schelden hevig op de daensisten. Maar wat is het gevolg van het optreden der daensisten in de kiezing dat zij het voor de katholieken moeilijker maken om de vol- slroktö meerderheid to bekomen, dat zij hunne stemmen, die stemmen zijn van christene menschen, onttrekken aan dekalho lieke partij, de eenige godsdienstige partij die kan gekozen worden en dat zij al de kansen vermeerderen der liberalen om gekozenen te hebben, dat zij dus werken om de ongodsdien stige politiek der liberalen op het stadhuis te heipon brengen. Waartoe dient dan de lijst der daensisten! Voor hun zei ven, voor hun eigen partij, teè niets, volstrekt tot niets. Voor de katholieken, om het aan dezen moeilijker le maken, en om hun te verzwak ken. Voor de liberalenom dozen te versterken en om te trachten hun öp 't stadhuis to bren gen. Indien de kopstukken goed hunne bereke ning haddon gemaakt zouden zij dat inzien, en hun lijst intrekken om de christene men schen niet te verdeelen en de christene partij niet te benadeeligen. Wij richten ons dan tot do partijgangers der daensisten en zeggen hun doet gij, wal üw plicht en geweten u in rechtzinnigheid voorschrijft, stemt niet voor de lijst der daensisten, want uw pari ij kan er niets bij winnen, en zoo zoudt gij de liberalen verster ken dieu beleedigen en den oorlog aandoen; om dus nuttig en goed werk te verrichten stemt voorpe katholieke lijst.... zoo doende verloochent gij volstrekt uwe partij niet maar gij doet goed in de plaats van kwaad te stichten. a De Agencie Havas bericht dat de oorlog aan gang is. Havas deelt volgend telegram mede Ge zien Turkye geeno voldoening heeft gegeven op het ultimatum van Italië, is de oorlog- tusschen Italië en Turkye sedert den 29u om 2.30 aan gang. Do Italiaansche regeerin, heeft aan zijn vloot en aan zijn leger, de noodige bevelen gegeven. Mobilisatie in 't groot. Geheel de Italiaansche vloot, bestaande uit vijf groole eskaders, is gemobiliseerd. Zij zijn naar eene bepaalde bestemming vertrok ken. De Turksche vloot beloerd. Gisteren schreven wij dat de Turksche vloot bevel had gekregen naar Constantino- pel terug te keeren. Het blijkt nu dat Italië dit beletten zal, en de Turksche vloot den pas zal afsnijden. Groole manifestatie te Rome. Een stoel van 12000 personen, al de voor bijgangers meetrekkend,, doorliep Vrijdag de stralen van Rome onder het zingen van vreugdeliederen en het geroep Leve Italië Leve de vloot Leve liet leger Tegenmanifestalie. Te Parme hebben ue vrouwen zich verzet legen bet vertrek der reservisten. De solda ten hebben moeten schieten. Er bleven 3 doodon en verscheidene gekwetsten. Tripoli loopt leeg Al bet volk verlaat Tripoli uit vrees door de Araben en Turken vermoord le worden. Indien het zoo voortgaat, zal binnen minder dun acht dagen do stad geheel en al ont volkt zijn. Een Turksche proclamatie Helkomiteit van «Union et Progrès» der Jong-Turkon, heeft eene proclamatie uitge vaardigd, de bevolking tot kalmte aanzet tend al de middelen tot verzoening aanra dend, doch als liet niet helpt, de hoop uit drukkend, dat alle Turken het met hart en ziel eens zullen zijn om de eer en de belangen van Turkye te verdedigen. 60 millioen als vergoeding. Naar het schijnt, zou Italië 60 millioen aan Turkye aangeboden hebben als vergoeding voor bet verlies van Tripolitanië. Een groep Israëlieten zou Turkye hebben aangespoord die vergoeding te aanvaarden. Bij de Turksche ministers. Uit Conslantinopel wordt gemeld dal de Turksche ministers besloten hebben zich met geweld te verzeltcn leggen do o scheping van Italiaansche troepen in Tripolitanië. Uit Rome. Eensluidend is het bericht uit Rome. De Turksche gezant hoeft aan markgraaf di San Guiliano verklaard, dat Turkye zich zal verzetten tegen de ontscheping van Italianen in Tripolitanië. De oorlog is uitgeroepen. Zooals wij hierboven hebben aangegeven en zooals blijkt uit het ons toegekomen be richt van Havas, is do oorlog tusschen Italië en Turkye uitgeroepen. Het is eene spijtige, eene droevige gebeurtenis, bovendien is het eene zeer gevaarlijko gebeurtenis aangezian Engeland, Duitschland, Frankrijk, Oosten rijk. Rusland, en geheel de Balkan in den oorlog kunnen betrokken worden door zijne verwikkelingen en aangezien de eene ver wikkeling gemakkelijk de andoro mede brengt, zoo zou gansch Europa in den Moedi gen twist kunnen betrokken worden, eu zou de oorlog tusschen Italië en Turkye het uit gangspunt kunnen worden van een algc- meenen Europeeschen oorlog, waarin bijna

De Volksstem | 1911 | | pagina 1