De vergadering OORLOG Dijnsdag 3 October 1911 m Gr _£r J T i IZD KATHOLIEKEN KIESBÖND van 15 October 1911 _Jr i Kstholieke Yelltskring St Jozef Redevoering van den heer Burge meester Giieeraerdts. Aanspraak van Br Be Naeyer Redevoering van den heer Hendrik Van dsn Brsrat. Aanspraak van M. Van de VeMe. Aanspraak ran den heer Barsu Lodewijk de Bethune Aanstelling van den E. H. Puissant, Pastoor van St- Jozef, ais Voorzitter van den Volkskring St. Jozef. Italië en Turkyë Zeventiende jaargang n' 230. 2 CENTIEMEN HET NUMMEN ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van bet land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. i* TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds.- tg BUREELEN TE BRUSSEL 1 TE AALST 723/ Steenweg van Waterlooa 728. I e, Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. O 60 3« bladz. ide regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Fiaanc. aankon, (per regel) fr; 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 VAN DEN Boer de I'eeks wa;i 8 jaar. Sosfeels Eugeen de Bethune Louis, Baron Ce Coninck August De Hert Felix De Naeyer Theodoor Duwez Albert Gheeraerdts Leo Van den Gremt Hendrik Van den Steene Edward Van de Velde Alexander^, Boor da peaks wars 4 pa: 4 fileert Louis, (zoon) Zondag hadden wij hier te Aalst, de eigen lijke opening van don kiesstrijd, van de katholieke werking voor de gemeentekie- zingen. Om 5 ure had eene eerste vergadering plaats in de ruime zaal van de Sint Jozefs- patronagie. Geheel de groote uitgestrekte zaal was proppensvol en de verschillige sprekers, die achtereenvolgens het woord voerden en het katholieke programma ver dedigden werden geestdriftig toegejuicht. Mijnheeren Bij het naderen eener gemeentekiezing is het de gewoonte dal de dienstdoende raads leden komen rekening geven voor hunne kiezers over het vervullen van hun mandaat, maar ik denk dit gansch onnoodig daar een ieder ziet en weet wat het katholiek bestuur al gedaan heeft ten voordeele der welstand om er medeburgers, der uitbreiding van ban- del nn nijverheid, der verschooning en ge zondmaking onzer stad. De eerste bezorgheid uwer gekozene is geweest de gezondmaking onzer slad;onder- aardsche goten zijn er gemaakt in alle wijken der stad, onreine huizen zijn met honderden afgebroken of verbeterd en met fierheid mogen wij er op wijzen dat ingevolge de otficiëele gouvernements statistieken de stad Aalst, de gezondste verblijfplaats is van gansch het land. (Toejuichingen). De tweede bezorgdheid van ons katholiek bestuur is go.veest het onderwijs meer dan 200,000 franken werden hieraan besteed en met fierheid mogen wij hierop aandringen dat bij de laatste inschrijving der mililianen voor liet leger er nauwelijks 2 1/2 ten hon derd waren die hier in Aalst gansch ongelet terd waren. (Toejuichingen). Walmen ons verwijt, Mijnheeren, dal. dit het heften van 6 ten honderd op decadastrale inkomsten; welnu men vergeet te zeggen dat er reeds van over 50 jaar door het liberaal bestuur 2 ton honderd gestemd wierd.on dat de huidige liberale gemeenteraadsleden over tuigd van dc noodwendigheid dier belasting ons toegaven, van er 2 ten honderd bij te voegen, maar dat de katholieken dit ontoe reikend vonden om te voorzien in de vermin dering der inkomsten van de hospiciën en het armbureel en het hoogst noodzakelijk vonden de vermeerdering te brengen op 4 ten honderd, het geschil is enkelijk van 2 ten honderd. Welnu, Mijnheeren, moet ik U nog ver klaren, dat het enkelijk is om aan de ver mindering van inkomsten te voorzien van onze godshu zen en ons armbureel dat wij verplicht zijn geweest deze belasting te hef fen. Is het noodig U te zeggen dat deze be lasting voor eon vierde deel gedragen wordt door een 30tal met fortuin begaafde ingeze tenen onzer stad en dat liet overige nauwe lijks een frank hooi'dgewijze belasting uit maakt voor onze medeburgers. Wie van U zal zich verzetten een frank te betalen om ouzo noodlijdende medeburgers ter hulp te komen, voor ouderlingen en weczekind'ren tor hulp te komen, voor arme zieken te ver zorgen, is het niet eene heilige plicht hier te vervullen. Nu hebben wij nog de gazlcwestie, onze tegenstrevers beweeren dat onze stad door eigenuitbating hier honderd duizend franken vrij zou kunnen winnen hebben,ik vraag mij af Mijnheeren, voor welke lichtgeloovigen de liberalen onze-medeburgers aanzien. Kan iemand aannemen dat zoo als zij het verklaarden in hunne bladen,, dat zij het oud versloten gazfabriek zouden aangekocht heb ben voor 100.000 fr., dat zij hierbij nog 150.000 fr. zouden besteed hebben voor het erniouwen van de gansche gazleiding bui zen en dat zij,mits de uitgave van 150,000fr, ene winst voor de stadskas houden verzekerd hebben van 100,000 fr. 's jaars. Dat mijne medeburgers, deze berekening hoogstens belachelijk vinden, verwonderd mij geenszins maar dat den heer Baqu de beheerder van het oud-ga «gesticht zich niet gewend heeft tot onze geniale liberale ge- ïneciileraadsledon, om er hen al het voordeel to laten van die vergunnig, dit verwondert mij ten Zeerste. Wij zouden ons over deze zaak nog wijder kunnen uitbreiden maar de tijd ontbreekt. Spreken wij dus nog over een ander punt wat men ten laste legt van een onzer be kwaamste kandidaten de heer De Naeyer. Ik bedoel de samenwerkende maatschappij der Onderwijsstraat, genaamd de Zwarte Bakkerij. Deze is bezonderlijk ingericht met het doelwit de socialistische bakkerij te be vechten, even gelijk de liberalen het heden noodzakelijk vinden en om de geldwinsten van de socialisten in te korten, winsten welke lot niets dienen dan om de huidige samenleving te bevechten en te vernielen. Mochten de socialisten eens meester worden van het land en van de gemeente, zij zouden voorzeker van hunne bakkerijen gemeente bakkerijen maken, en de bakkers verplichten hun brood te verkoopeu aan den opgegeven prijs der stedelijke bakkerij, denkt niet, Mijnheeren, dat ik overdrijf, dit bestaat reeds in Roumanie, onder ander steden in Rncharest en reeds in 't noorden van Frank rijk houdt men zich onledig met dit in voege te brengen. De heer De Naeyer die met deze zaak bekent is zal voorzeker in een onzer meetingen ter liarte nemen hier verderen uitleg over te geven. In de Volksgazet lezen wij ook, dat wij niets zouden gedaan hebben voor d neering- loeners onzer stad en wanneer het er op aankomt iets te doen ten voordeele onzer neeringdoeners, zijn het die zelfde liberalen lie hunne tegenkanting te kennen geven in len gemeenteraad ter gelegenheid onzer laatste tentoonstelling. Maar met geluk hebben wij kunnen be- staligen dat er velen hunner vrienden hen niet volgden in hunne onbegrijpelijke tegen- spannigheid voor eene tentoonstelling, inge richt om aan onze medeburgers te laten ken nen waartoe zij bekwaam waren en om hen te doen zien dat hier niemand noodig had zich lot vreemde huizen te wenden om zich hoe genaamd voor wat noodige te verschaffen. Verders doet do redenaar de gewichtig- he:d van de toekomende kiezing uitschijnen welke ii a ir de voorloopige strijd is van den groote slag welke toekomende jaar te leveren valt tegen de vareenigde liberalen en socia listen voor onze gemeentevrijheden te be houden en inzouderlijk, de vrijheid van den familievader, om aan zijne kinderen het on derwijs te geven dat hij vrij verkiest en hij eindigt met een oproep te doen lot al de kiezers om hunne plicht van echte katholiek te kwijten met op 15 October te stemmen voor al de katholieke kandidaten zonder eene uitzondering en verklaart dat hij reeds 27 jaren deel maakt van den gemeenteraad en er een groot gedeelte van zijnen tijd en werkzaamheid toegewijd heeft aan het be heer der stadszaken en indien zijne medebur gers hem nog het bestuur der stad toever trouwen hij zijne laatste wil en levenskrach ten zal vervoegen bij deze zijner katholieke collegas om samen te werken voor do wel vaart zijner medeburgers, voor de voorspoed zijner geliefde geboortestad. Deze redevoering wierd herhaaldelijk met handgeklap onderbroken, en de rode- naar, die met een diep ontroerde stem zijn aanspraak besloot, wierd opeen grootsche en aandoenlijke ovatie onthaald bij zijn aftre den van 't spreekgestoelte. Na het algemeen verslag dat onzen acht baren heer burgemeester, zoo volledig komt te geven over de werkzaamheden van den ge meenteraad. gedurehde het laatste mandaat dat. gij ons hebt toevertrouwd, zou hel mij zeer moeilijk zijn, er iels nieuws bij te voe gen. Ik zal mij bepalen met de uitbreiding van een punt, dat bijzonder belang moest hebben, voor u allen werklieden, leden van de vak vereen igingen en den Volkskring van St Jozef, namelijk hetgeen in den gemeen teraad gedaan werd op het terrein van het armwezen. Ik werd jaarlijks bijzonderlijk gelast, met het verslag te geven over het Armbureel. Ter diergelegenheid verdedigden wij, bene vens al de verbeteringen, die wij bij zeer nauwkeurige onderzoeken gevonden hadden, wegens de uit te deelen onderstanden aan behoeftigen, gansch bijzonderlijk de uitbrei ding der onderlinge bijstanden. Wij zegden, dat die onderlinge bijstanden dienden uitgebreid te woi'den aan do vrou wen en do kinderen, zondat niet alleen, de huisvaders, maar ook gansch het gezin, den vrijen keus aan gonéeshóer en de door de bij standen geschonken'rtiedecijnen,zouden kun nen genieten. In die omstandigheden, zou het gemeente bestuur belangrijke toelagen aan die onder linge bijstanden kunnen vèrleenen, aange zien die toelagen langs den anderen kant eene besparing zouden uithaken, voor den ge neeskundigen diensf van het armbureel. Een zeer belangrijk punt dat nauw in ver band staal met het armwezen, is do verlioo- ging der dagloonen, welke wij ook iii den gemeenteraad stepds voorstonden. Verder wezen wij bijzonderlijk op de ver mindering der werkuren. da.4r deze vermin dering niet alleen noodzakelijk is om aan de afgesloofde, en vermoeide werklieden meer rust te verschaften, maar bijzonderlijk moet ebruikt worden lot het bevorderen van het volksonderwijs. Het. is klaar en duidelijk dat hel volksonderwijs langsom meer de aan dacht van de openbare besturen moet vesti gen, want do volksjougd moet genoegzame lagere studiën doen. ten einde mét vrucht het nijverheids- en het ambachtsonderwijs te kunnen genieten. Onze herhaalde oproepen, zoowel voor de uitbreiding dor onderlinge bijstanden, als voor de bevordering van het volksonderwijs bleven niet zonder uilslag, want. reeds in verschillige werkmanskringen hebben wij de vrouwen verzekeringen, alsook deze der kin deren togen ziekte zien tot stand brengen, en nu op dit oogenblik, in dit zelfde lokaal, waar wij de eer hebben u toe te spreken, zien wij met bet moeste genoegen en mot de :p.hoonsle hoop in de toekomst, de ambacht scholen oprijzen, die benevens do reeds be staande nijverheidscltool, dienen moot. om de jeugd onzer werkers- en burgersklassen op te leiden tot do volledige kennis hunner wedorzijdse.lie vakken Ziedaar kiezers, in korte woorden, wal uwe gekozenen deden, in uw voordeel, bij zonderlijk ter gelegenheid der besprekingen van het armwezen. Ik donk mij bij deze beschouwingen to mogen bepalen. Anderen zuBen u voorst ellen vat er on de verdere gebieden onzer be voegdheid werd verricht. Zooals do beer Burgemeester het daar zooeven zegde, is het niet mogelijk, dat wij zoud°n ontsnappen aan beknibbelingen en f' u'ringen. van don kaM onzer te s're- vers. en goms wel eens ook aan eenige vitte rijen van den eenen of van den anderen par tijgenoot. Wij mogen in alle geval de stelligste ver zekering geven, dat wij steeds getracht heb- ben, onze plichten te kwijten en liet mandaat dat ons door u geschonken werd getrouw en stiptelijk te vervullen. Indien gij van gevoelen zijt, dat. we van uwe vertrouwen waardig zijn geweest in het verleden, dan zult gij ons liet vertrouwen nogmaals schenken in do loekhmst. De heer Burgemeester, sprak daar oen woord over de gansch persoonlijke beknib beling waarvan ik liet voorwerp hen geweest, wegens het slichten van samenwerkende maatschappijen. Hel spijt mij dat do lijd liet mij niet toelaat, deze kwestie hier breedvoe rig te hespreken. Doch ik noodig u allen uit, ons te volgen naar de vergadering welke straks moet plaatsgrijpen in den katholieken Werkmans kring dor Zonnestraal. Daar zal ik de gele genheid hebben, u het vraagstuk der coöpe ratieve maatschappijen, waarinikbetrokken ben, in hunne volle klaarheid en in hunne geheel® waarheid bloot te leggen. Mijne Heeren en Vrienden, Gij moogt van mij geene groote of welge paste redevoering verwachten, daar ik de gewoonte, niet heb tot het volk te spreken, ik ben ook een werkman gelijk vele van u Als voorzitter van de Valcvereeniging en Vakschool der kleermakers, heb ik kunnen ondervinden hoe nuttig en noodzakelijk het vakonderwijs voor den werkman is. Bekennen wij het maar ronduit door den band gerekend en nota houdende van de uit zonderingen, hebben wij allen nog veel te leeren. Hoe beter wij onze stiel of ons werk kun nen, hoe meer aanspraak wij mogen maken op een deftig bestaan. Ilebhen wij geen schoon voorbeeld aan het naburig Duilscbland> Waar is den tijd toen de Duitschers hier kwamen'een stuksken muziek spelen op de hoeken der straten, om de liefdadigheid der menschen af te bedelen. Komen zij heden nog Ja, zij komen, niet als arme muzikanten, maar als net gekleed® meestergasten, die hier den baas spelen over ons werkvolk en de hoogste daghuren weg strijken, Dat heeft het onderwijs gedaan en vooral liet vakon derwijs. Mijnheeren, gij moogt op mij rekenen voor zooveel liet in mijne macht is, om het vak onderwijs te steunen en om u die bron van welvaart te verzekeren. Nog vele andere punten zou ik willen aan halen, maar den tijd laat het mij niet toe, daar al de candidaten een woord wenschen te spreken. Om te sluiten houd ik er aan, de belofte te doen, dat wij altijd hoog en fier de vlag zullen houden van ons christen werkmans kind en van ons christen geloof. Nu dat de vijand gezworen heeft een ge- duchten aanval te doen op de zielen uwer kinderen nu hij het recht van den vader op zijn kind miskent, enkel om dit kind als prooi te kunnen werpen aan het ongeloof en god deloosheid, nu zullen wij, werklieden, meer dan ooit ons aan het geloof onzer voorvade ren vasthouden en tot de aanranders zeggen: Zij zullen haar niet hebben Do schoono ziel van 't kind. Hij begint met een woord van welgemeen- den dank ie brengen aan dicht opeengepakte menigte. Hij doet op klare wijze zien dat do lijst der katholieken samengesteld is uit al de verschillige standen dor samenleving en dat ze met hunnen hoofdman, den heer burge meester Geeraerdts, verzekerd zijn van den zegepraal. Spreker herinnert zijn vroeger werken met den weledelen Heer Baron Leo de Bethune, die met recht mocht genoemd worden den vader der werklieden, alsook met den E. H. Ponnet, den le bestuurder van de Katholieke Werkmanskring. Hij zegt wat er gedaan is geweest in de gasthuizen om troost, en hulp te verleenen aan dc zieke werklieden en om hunne kinderen, die door de ziekte van moe der of vader broodeloos waren gesteld te on dersteunen. Tijdens het stilvallen der fabrieken Leirens en Vandersmissen was hij met zijne vrienden gaan.bedelen bij de deftige burgerij, en al die werklieden zijn dan geholpen geweest. Er wierd niet gezien naar liberaal of katho liek; eenieder wierd geholpen. Het waren m°est de liberale werklieden, die van allen troost ontroofd waren, die hulp en onderstand kregen bij de katholieken, en dit alles zegt M. Van de Velde, met het geld der deftige burgerij en bijzonderlijk door de medewer king van E°rw. Heeren Geestelijke. Verder doet do spreker zien hoe noodzake lijk het is,dat de arbeiders zich laten inschrij ven in de Vakvereenigingen, Onderlingen bijstand en zegt, dat al de werklieden zich moeten toeleggen op de leergangen van de Nijverheids- en Beroepsschool, om later nut tige leden te worden voor de samenleving. Hij bespreekt de schoolwet van 1879 en hul digt al deze die medegeholpcn in den strijd cn die het hunne bijgebracht hebben om do vervloekte schoolwet to bestrijden en België te verlossen van de goddelooze scholen. Spreker doet nog eenen oproep lot de EE. IIH. Geestelijken, om zich te wenden tot de Nij veraars om hun te doen zien dat de leer lingen van onzen Goddelijken Zaligmaker leeren: Bemint elkander om te bekomen dat de patroons het hunne zouden bijdragen, om voor den ouden man een pensioen te bezor gen, Het moet uit zijn zegt spreker dat arme afgeslaafde werklieden na 40 of 50 jaren ge zwoegd te hebben in de ongezonde fabrieken, dan nog do hand te moeten uitsteken naar do aalmoes. M. Van de Velde brengt eene openbare huldo aan de patronen die reeds met dit werk begonnen zijn. Hij komt nogmaals terug op het kristen onderwijs ou belooft plechtig in naam der warkersschaar van Aalst dat de kiezing van October de voorbode zal zijn van de kiezing van Mei 1912, dus zal nien nog maals de werklieden in de straten onzer ge liefd o moederstad met vreugde hooren zin gen: Zij zullen haar niet hebben, de schoon® ziel van 'Ikind. Binnen korte dagen zal het mandaat van dezen die gelast zijn het goed bestuur der stad to verzekeren moeten horuieuwd wor den. Wanneer men het karakter van eene gemeentekiezing overweegt, moet men zich overtuigen dat politieke bemoeiingen in deze zaak niet zouden mogen binnendringen doch onze tegenstrevers, liberalen en socialisten, hebben den strijd op politiek terrein ge plaatst. Do liberalen hebben een verbond ge sloten met de aartsvijanden van den gods dienst, den eigendom, onze nationale instel lingen met het uitsluitelijk doel de katholie ken uit alle stadhuizen te verjagen en Zoodoende indruk te malton bij onze bevol kingen voor do aanstaande wetgevend® kiezingen. Wij zijn dus verplicht onze tegenstrevers op dit terrein te volgen, en indien wij het vastberaden besluit hebben genomen hier in Aalst dé katholieke lijst te ondersteunen, uit dankbaarheid voor het wijs besluur onzer vrienden, dan voelen wij ons nog meer aan- geprikkeld tot den strijd ten einde onze poli- tieke vijanden te beletten zelfs van eenen ge deeltelijken zegepraal gebruik te maken om Lot,kiezerskorps in Mei aanstaande trachten (e verleiden of onze legerscharen te ontmoe digen. - Onze plicht is dus,allo mogelijke pogingen aait te wenden om den zegepraal der katho lieke lijst te verzekeren meer dan ooit moet do eendracht in onze rangen heerschen en moeten wij werken de hand in de hand voor dén triomf van dé volledige lijst. Hier dient do leuze van Zwitserland toegepast Een voor allen, allen voor een Eenige dagen blijven ons nog over voor den strijd. Wij zullen ze benuttigen om hard nekkig do handen aan 't werk le slaan en het kiezerskorps te overtuigen dat de katho lieke partij het vortrouwen der bevolking waardig is gebleven en het geluk en de toe komst der stad door een goed bestuur heeft verzekerd. Ik maak een oproep tot allen op dat ze zouden optreden als propagandisten van de goede zaak bij hunne vrienden, bloedverwanten, werkmaklcers En dan in dien allen hunnen plicht weten te kwijton zullen zij nogmaals, zooals het sedert meer dan 40 jaren geschiedt de katholieke vlag op ons stadhuis zien wapperen Vrienden allen 't harnas ingespannen, om geschaard rond den persoon van onzen eer- biedwaardigen en beminden burgemeester M. Geeraerdts, aan wien de stad zoo menig vuldige verbeteringen le danken heeft, den triomf te verzekeren van de katholieke grondbeginselen die alleen in ons vaderland, in onze steden en dorpen, de vrede, do een dracht, de vooruitgang en het waar geluk kunnen doen heerschen Na de aanspraak der candidaten, beklom de E. H. De Meesier, bestuurder van den Volkskring het spreekgestoelte, bracht hulde aan wijlen den diepbetreurden eerevoorzitlei Pastoor Willems, en na ook den lof te heb ben gemaakt van den nieuwen Pastoor, de E. H. Puissant, steldo hij dezen als voorzit ter van den Kring. Do E. H. Puissant, dankte in eenige roe rende woorden, en de vergadering ging in do beste gevoelens uiteen. Morgen geven wij de redevoeringen uit gesproken, door de heeren kandidaten, in den Katholieken Werkmanskring. TUSSCHEN Oorlogzuchtige gevoelens. Niet zoodra was geheel Italië door do oorlogsverklaring gekend, of geestdriftige betoogingen hadden in verscheidene Italiaar.- sche steden plaats. Zoo werd liet leger toege juicht te Genua, Milanen, Plezanza, Berga- ma, Parma, Bari, Bercelli, Perigia, Ancome, enz. Overal heerschte de grootste geestdrift. De Engelsche pers laakt Italië. Volgens de Standard moet do verant woordelijkheid van den huidigen oorlog aan Italië geweten worden. Italië is er met een® onnoodige haastigheid te werk gegaan en de houding van Italië was effenaf uitdagend.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1