KANDIDATEN ORLOG €1 DA.G-É3L.A-D KATHOLIEKEN KIESBOND van 15 October 1911 GEMEENTERAADZITTING Italië en Turkyë Zeventiende jaargang nr 232. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 5 October 1911 ABONNEMENTEN? Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posthureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. êf «ft TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. tb AANKONDIGINGEN BUREELEN TE BRUSSEL 728$ Steenweg van Waterloo* 723. TE AALST Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. t. s: KI. aanl. (1 tot 4 tl. rog.) fr. 0 60 3e bladz. (de regel) fr. 0:50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. T.0I) Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstelt, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) £r. 2,00 VAN DEN Voer* de peeks vasi 3 jaap. Bosteels Eugeen de Bethune Louis, Baron De Comnck August Hert Felix De Naeyer Theodoor Duwez Albert Gkeeraerdts Leo Van den Bremt Hendrik Steene Edward Van den Van de Velde Alexander Voor- de peeks van 4 jaap. juist hetgene hij in Aalst afkeurt en bestrijdt. In Ninovo sluit hij een ver bond met die partijen van haat, van goddeloosheid, van alleenheersching. ïn Ninove wil hij dus de haat, de god deloosheid, de alleenheersching doen zegepralen, zij heeft er maar een enke len kandidaat op de cartellijst beko men, dusvolgens worden de katholie ken van het stadhuis verwijderd zullen de liberalen er de volstrekte meerder heid hebben en alléén meester spelen. In Aalst ook vindt M. Daens hoogst nooclig dat er controol in den raad zou bestaan. Te Ninovo werkt hij integen deel door het cartel om alle controol aan de katholieken te ontzeggen. Hoe rijmt men zulks aan een Meert Louis, (zoon) In het Land van Aelst van den 1 October schrijft M. Petrus Daens onder persoonlijk hnndteeken. Wat hebben de Aanvoerders- Socialisten geleden en opgeofferd Zijn ALLEN niet van magere, zeer vette kameraden geworden Er zit veel te veel HAAT in die r roode Partij en 't is de LIEFDE die Heil en Geluk aanbrengt bijzonder tegen den Godsdienst zit Haat in 't Sorialismus ze kunnen in de Ka- mer 't woord God niet hooren of ze r bonken en bruischen. In Aalst, op v een Kermis-avond van dees jaar twee Democraten gaan in 't rood Lokaal r van de Groote Marktwat hooren zc daar baldadig zingen Er is geen God Er is geen God I En dat zingende, de vuisten wer r tien omboog gesteken. Bij de LIBERALEN komt Demo oratie, maat' soberkest de Liberale >- partij blijft deels eene oude Partij van Alleenheersching; daar, zoomin als bij de Socialisten kan men den ■t Godsdienst niet gerust laten. Elk is vrij in zijn overtuiging maar de toestanden mogen toch bestutigd worden. Bijna al de Liberale Opper- i boeiden loven gansch gescheiden van de Kerk. M. Daens verkeerde veel met libe ralen en socialisten hij spreekt met ondervindingen wij deelcn zijne ge dachten. Doch dat bij ons eene vraag toolate. Waarom keurt bij goed in Ninove, Maandag, 2 October was er tegen elf uren eene zitting van den gemeenteraad belegd. De Heeren Schoon Egidius, Èemans, Jaak, Van Nuflei Pieter ontvingen dc medalie van van 2C klas, voor daden van moed en zelf- opoffering, dë* Heeren Gallier, Buys Adolf. Van Mulders Modest, Van Molle Severin eii de scholier Rogghé Hippoliet, deze van 3° klas. Na het overhandigen van de medalies en diplomas, waarbij de gedecoreerden flink werden toegejuicht, las de heer secretaris het 'verslag van"de laatste"gewone zittingen ook dit van do laatste buitengewone zitting. Bei den verslagen worden goedgekeurd. Gemeenteheg rooting. M. Moyersoen legt de gemeentebegroting neder en stelt voor, deze zooals naar gewoon te, naar de seclies te verzenden. Aangenomen. Het beheer van de school van St-Gudula, vraagt dat de stad de 5° klas der lagere school en ook twee nieuwe bewaarklassen zou willen aannemen. Zonder opmerkingen aangenomen. Grondafstand. De afstand van grond op het kerkhof, en eene kleine verandering in den afstand van grond vroeger reeds toegestaan, worden aan genomen. Het volkspark. M. Moyersoen. schepene, laat weten dat h?j op den Osbroek, achter den eigendom Strickx, eenen meersch heeft gekocht, groot 2 heet. 24 a. 20 cent. voor den gezamenlijken prijs van 17500 fr. Iïij stelt voor dien prij te aanvaarden, daar liet ecu voordeeligo koop is voor de stad. M. De Windt. Ik wil van mijne stem ming- tegen dit park de reden geven. Ik ben niet tegen de verfraaiing der stad, maar ik heb geen vertrouwen in uwe financiën. M. Moyersoen heeft beloofd ons een plan te geven van dit ontwerp, wij welen niets. Het schepencollege heeft geen anderen uitleg ge geven dan dat dit werk 200,000 fr. zal kosten. Ik zeg bijgevolg neen; ik slem neen. M. Moyersoen. Het achtbaar lid is legen deze werken dat kan ons niet verwonderen, hij is er reeds legen van af verleden jaar. M. De Windt.Op financieel gebied, ja M Moyersoen. Wij hebben over dc kwestie lange besprekingen gehad, die ver scheidene uren hebben geduurd. De uitslag was, dat mijn voorstel gestemd werd door heel de rechterzij en door heel de linkerzij Alleen M. Dc Winat heeft zich onthouden Hij steunt zielizoo zegt hij op een finan cieel punt, maar nog nooit hebben wij kunnen welen of hij zulke werken in princiep goed- of afkeurt. De stad kan die kosten niet dek ken, zegt hijIk geloot' zeker klaar genoeg bewezen te hebben, dat dit onwaar is, daar na mijne uitlegging, niet enkel de rechterzij, maar geheel do linkerzij, Ier uitzondering vanM. De Windt, mijne gedachten hebben bijgetreden. Wat is dit voorstel Ik heb mij bepaald u te verzoeken de toe komst van Aalst te verzekerenhot is te zeggen, de toelating voor het schepenoollegie te bekomen om de noodige gronden aan te koopen ik heb er letterlijk bijgevoegd, dat ik mij daarbij bepaalde- en dal ik de uit voering van de werken niet vroeg, lies/uren is voorzien, M. De Windt, alleen vooruit zicht heb ik gevraagd, het onmisbare vooruit zicht om de verfraaiing van Aalst mogelijk te maken. Ik hoor nog M. De Blicck mij zeggen In dien zin ben ik geheel met u tol akkoord M. De Blieek knikt bevestigend.) Wij zijn dan onmiddelijk met den aankoop van die gronden begonnen. We hebben plans doen opmaken van de laan, die loopen zon van bet Burgemeester plein tot aan 'den. Gentschen steenweg en wij hebben reeds twee gronden aangekocht voor het volkspark. Wilt go later die werken niet uitvoeren, dan kan de stad de gronden^ weer verkoopen en zij zal er veelgeld op winnen. (Dat zal M. De Windt straks zelve bekennen.) He herhaal het. wij vragen u wat vooruit te zien. Wilt ge de verantwoordelijklieid op u nemen de volkswijken to berooven van sommige breede lanen, wilt ge dat de stad nooit iets zal beteekenen. en het voorbeeld niet mag olgen van Kortrijk en andere schoone steden dat staat u vrij. Maar wilt ge van Aalst eene schoone stad maken, dan moet gij u daarin van nu af voorzien, want later is het te laat. Ik ben ten uiterste verwonderd dat M. De Windt aan zulk werk zijne goedkeuring durft weigeren. Men kan betwisten dat eene schat ting enkele duizenden meer of min moet be dragen, zooals M. De Windt doet in zijne gazet daar ligt de knoop niet. Ik meen dat mijne schattingen juist zijn. Voor de lanen zijn er enkel bouwgronden te onteigenen op den Ninoofschen steenweg, in deSt-Jobstraal en in de Gentschestraat. Daar is grond bij die toehoort aan de godshuizen, on deze heli- ben er alle belang bijdie gronden voordeelig aan de stad af te staan, (bar zij uit deze wer ken groote voordeden zullen trekken. Ik ben overtuigd dal al de leden, behalve M. De Windt, hunne stelling zullen behouden. M. De Windt. M. de Schepene doet veel bevestigingen maar geeft geene bewij zen. Het park.:': I 2O.ÜO0 fr. kosten ..Daar over moeten wij beslissen. In die voorwaar den stem ik neen. M. de Burgemeester. Om 5 Ha. aan te koopen voor 80,000 fr., dat kan toch niet onmogelijk zijn. M. De Windt. Er zijn 5 Ha. 55 a. 75 c noodig voor den grond der boulevards. Aan 15,000 fr. dc Ha. komt op 84,000 fr. Ik heb bewezen dat men zc niet kan koopen voor SO.OOO fr. Daarenboven is er eene som van 23,000 fr. voorzien voor onteigening van huizen; dit is te weinig. Daarvoor moet men een tiental batimentcn aankoopen en eene beek overwelven j lk zeg, daarin kan ik geen vertrouwen hebben. Op moreel, op zedelijk gebied zou ik er misschien voor zijn, maar op financieel gebied niet. Die werken gaan O a 700,000 fr. kosten, aan 1 1 per cent ge rekend, dan komt het op eene jaarlijksche uitgave van 9000 fr. Dat kan de stad niet dragen. Dan zullen er weldra opcentiemen moeten komen. M. Moyersoen. Wij zijn gewoon aan de voorzeggingen van M. De Windt, maarzij val len altijd mis uit'; ik geef er een kort bewijs van. Over 2 jaar hadden wij een grondige bespreking over de begrooting- van 1910. Het achtbaar lid zegde toen ook Uwe voor uitzichten zijn tc hoog; ge zult nooit zooveel ontvangen. Lieteu de omstandigheden hel mij toe, ik zou u bewijzen dat M. De Windt heel en al mis is geweest. Volgens hem zou den wij een tekort gehad hebben op onze vooruitzichten van7000 fr.; welnu in plaats van een tekort sluiten wij onze gewone ont vangsten met een batig slot van ongeveer 13,000 fr. Dus een verschil van 20,000 fr. ten voordeele der stad en dit, tegenstrijdig met de zwarte vooruitzichten van M. De Windt. Ik wil dus enkel doen aanmerken dat het heel onvoorzichtig is alles zoo duister in te zien en valsche profelies te doen. Oe toestand. Toen we verleden jaar den toestand be spraken, heb ik gezegd dat wij de gronden noodig voor de lanen, konden schatten op 15,000 fr. gemiddeld per heclaar. De gron den op don Ajuiukouter zijn niet meer dan 8000 fr. waard, zijn ër ecnige andere die eene grootere waarde kunnen hebben en zelfs 15,000 fr. overtreffen, de eene prijs vergoedt den andere en zoo loopen wij onze schatting niet over. Voor het park. Do 200,000 fr. waarvan ik gesproken heb. is eene voorloopige schatting. Wij rekenen 120,000 fr. voor den grond en 80,000 fr. voor de uitvoering. Doch wij hebben geens zins do uitvoering gevraagd, wij hebben en- kol de 120,000 fr. gevraagd om de noodige gronden aan le koopen. Wat kan hel nu toch de stad halen eenige duizenden franks meer uit te geven aan grondou, de stad blijft in mers meester vud die gronden, on kan ze verkoopen als ze wil. lk beken het rechtuit Onder financieel oogpunt on onder oogpunt van vooruitzicht doet de stad eene uiterst goede zaak zoo voel gronden mogolijk aan te koopen. TUSSCHEN M. De Windt.Een enkel woord slechts. M. Moyersoen doet niets dan bevestigen. Ik il liet schepencollege geen mandaat geven om gronden aan te koopen en die dan te laten liggen Verklaring van M, De Blieck. Ik ben niet t'akkoord met M. De Windt. Hi zed de propositie van het Schepencollege stemmen. Ik hoop dat het Schepencollege ons altijd zal laten weten in welke voor waarden hel dc gronden heeft aangekocht opdat wij kunnen oordeelen of de hoop goed of slecht zij. Ik heb cle zaak goed onder zocht, en ik moet waarlijk bekennen, dat het voor de stad op verre na geene slechte zaak is. Ik houd aan mijn laatste stemming en zal het voorstel dus stemmen. M. De Wolf. Ik zal zeer gelukkig zijn de stemming ten voordeele van het volks park to kunnen uitbrengen. Heel do rech terzij, ik ben er zeker van, zal zich bij die stemming aansluiten, want nooit is do rech terzij achteruit gebleven, en nooit blijft zij achteruit, als er werken voor de gezondheid, voor het welzijn van het volk, zijn uit te voereu. Ik moet mijne groote verwondering uitdrukken voor de woorden die M. De Windt daar komt uit te spreken. Ik ben overtuigd dat het volk van Aalst hem streng zal oor deelen. M. I)e Windt. Waar zult ge de midde len vinden M. Moyersoen. Volstrekt niet noodig, do middelen zijn er. Een klein incident ttisschen heeren Bauwens en De Windt. M. Dr Bau wens. Wanneer het Aalstcr- sche volk later in hst parR-zal ruiKUyaiidc- len, en als liet' dan zalvernemen' dat er óm dit schoone en prachligè werk tot stand te brengen, zulke lange besprekingen zijn noo dig geweest, als bet volk zal vernemen, dat er in den gemeenteraad een persoon is ge weest die er zelfs legen was, dan zullen ze daar ten hoogste over verwonderd slaan. Wij twijfelen niet aan de goede trouw van M. De Windt, maar hel is toch niet le ont kennen, dat hij hierin partijdig is geweest. M. De Windt. Ik protesteer tegen de woorden van het achtbaar lid. Ik ben niet partijdig, maar bij is partijdig. Ik draag dc verantwoordelijkheid mijner stemming, cn ben daarover zoo overtuigd als gij in de uwe. Na twee maal beproefd te hebben zijn ge dacht to doen begrijpen door M. De Windt, zegt M. Bauwens dat hij zijne woorden maar zal intrekken: M. De Windt op een half bij tenden loon, antwoordtIk dank u. De stemming. Van de 18 aanwezige leden, stemmen er 17 voor hot voorstel van bet schepencollege, en maar een enkele tegen. Al de leden van dc linkerzij zeggen ja EBe Windt geheeB aileen zegt neen M. Geeraerdts. De laatste persoon waarvan wij den grond hebben gekocht, zeg de ons dat hij hem geerne afstond voor zulk een groot werk van beschaving en van ge zondhoid. Dat bewijst wel hoe men er overal gunstig over oordeelt. M. De Windt. Ik zelf heb aan dien persoon gezegd dat het voor een goed werk was. Daarom kreegt ge den grond voor 17500fr., anders hadt gij hem 25000 fr moeten betalen. Ik heb dus 7500 fr. in de stadskas gebracht. Bij die verklaring wordt er langs alle kan ten, zelfs in het publiek gelachen. Inderdaad, bel is wel zonderling. M. De Windt op een ander to hooren verklaren, en dit zelf te hoo n. zeggen openlijk in den raad, dat hel een goed werk is en dan toch tegen dit goede werk stemmen. Zijno opwerping heeft hij zelf meesterlijk weerlegd, na de stemming. Ilij heeft geen vertrouwen onder geldelijk oogpunt welnu de stad behoudt toch altijd zijne gronden moest de stad ze verkoopon ze zou er reeds veel opwinnen, zoo onder andere met den laatstcn grond. De stad koopt hem voor 17500 fr., en volgens M. De Windt is zijue weerde 25000 fr. Dus daaruit reeds 7500 fr. profijt voor do stad. Na do openbare zitting van M. Do Windt wordt de openbare zitting geschorscbt. Bij hel. buitenkomen wordt de stemming van M. De Windt algemeen bespottelijk ge vonden. lloe is bet toch mogelijk, boe is hel toch mogelijk, zoo te redeneeron, zoo donken en zoo spreken luid op de talrijke toehoor ders... Inderdaad, men mag oen persoon niet to licht van kwade trouw verdenken, maal ais men alleen, en gansch alleen, tegen zulk uitstekend en overprachlig volks werk is-, wal moet men dan denken dal M. De Windt honderd jaar to laat op de wereld is geko men Of wal anders We kunnen er geeucu kop aan krijgen. De antwoorden der mogendheden aan Turkyë. De keizer van Duitsehland heeft aan den sultan het volgende telegram gezonden, in antwoord op het protest dat door Turkyë aan do groote Europeesche mogendheden ezonden was Ik ben een groote vriend van uwe ma jesteit en van den vrede. Ik betreur ten zeer ste, do moeilijkheden der krisis welke gij thans doorworstelt. Ik had mijn gouverne ment verzocht voetslappen aan lo wenden, om alles te vereffenen, doch deze zijn vruch teloos gebleven Ik zal niet nalaten, indien het God belieft, het opnieuw terechtertijd te doen tusschen komen, om eene rechtvaardige oplossing te vinden. De koning van Engeland heeft geant woord!. dat hij als grondwettelijk vorst, niet gemachtigd is, tusschen te komen, doch dat hij do vraag van den sultan aan zijn gouver nement heeft overgemaakt. Koning Joris voegt er bij, dat indien de sultan wil dat de mogendheden tusschen komen, Turkyë moet beginnen met zijne inzichten en verlangens te doen kennen. Al de antwoorden der andere mogendheden zijn zoovele weigeringen. Zij hebben liever niet tusschen te komen. Evenwel is alle hoop, het konflikt te kun nen doen eindigen, nog niet opgegeven. Ten andere, nog verscheidene Italianen verblijven in Turkyë, en zij worden er tot nu toe met rust gelaten. De toestand te Constantinopeï. De dagbladen melden, dat in het Duitseh konsulaat een taks van 10 mark gelieven wordt voor iedere Italiaan die er zich komt verschuilen. Er wordt'ook verzekerd, dat bet officiorcn- koqis zeer verbolgen is tegen "Malnnoud- Chefkot pacha .en in geencn gevallen wil, dat dezo minister van oorlog blijve. De be trekkingen zijn zelfs zoo gespannon, dal do minister vreest dat oen der officieren hem wel zou kunnen een kogel door hel hoofd jagen, en al zijne bevolen door tussehen- komst van zijnen sekretaris laat geven. Van den anderen kant zijn de gemoederen der officieren ten opzichte van Duitsehland ook veranderd. De officieren beschuldigen nu Duitsehland niet meer van dubbelzinnig heid, doch zijn van oordcel. dat Duitsehland niet bij machte is, de inpalmerspolitiek van Italië tegen te houden. Zij zouden nu willen dat Engeland fussehon- komo. Ook laten de officieren genoeg hooren dat zij als minister van Oorlog generaal Ibrakim of generaal Izzet zouden verkiezen. Do minister van Zeewezen heeft zijn ont slag gegeven, daar bet bewezen is dat do Turksche torpedos vernield werden, ten ge volge van het niet volbrengen zijner be velen. Admiraal Rusteim zal hem opvolgen. De Turksche mobilisatie. Zeven klassen reservisten zijn onder do wapens geroepen, en dc lijston van negen andere klassen worden ook in gereedheid ge bracht. De minister van Oorlog heeft hevel ge geven alles in gereedheid te brengen voor bet bevoorraden van 30.000 man IcKossovo, 50.00C man le Uskub en 100,000 man to Salonika. Uit Janina wordt gemeld, dat aldaar eene hevige roering is ontslaan onder dc Muzul- mannen. Dezen vreczen dat de Grieken hen zouden aanvallen en eischen wapenon. Tijdingen uit Tripoli Do telegrafische kabel Malta-Tripoli is be paald onderbroken. Al de koopwaren, welke zich te Tripoli in do magazijnen der toldiensten alsook in do Turkscho magazijnen bevonden, zijn doop hetTurkseh gouvernement aangeslagen ten einde in liet onderhoud der Turksche troe pen le voorzien. Men denkt dat deze koopwaren echter niet lang zullen volstaan. Ten andere het is drio jaar geleden, dat het land geen graanoogst meer bad en de inboorlingen zijn er voor liet oogenblik aan de grootste ellende ton prooi. Al don voorraad, welken door het Irans- portschip Derna aangebracht werd, is on middelijk naar bet binnenland gezonden. Men denkt dat de verdediging van Tripoli- tanië daar zal gedaan worden. Het is echter zoo' goed als zeker dat d<? Turksche troepen, er niet lang weerstand zullen kunnen bieden, daar zij zich slechts met de grootste moeite kunnen bevoorraden. De Turksche overheden hebben al do weerbare mannen, zelfs de vroeger ontsla gene Turksche joden, ingelijfd. De Italiaansche voorwaarden Er wordt gemeld, dat Italië zinnens zou zijn de Turksche vredesvoorstellen te aan-

De Volksstem | 1911 | | pagina 1