mrspsed van België OORLOG 'T EEN EN ANDER Dcor eendracht en samen werking naar de zegepraal ZZ3 Gr H3> X_i 30> -v nvLirviTier 3L. Landbouwbelangen. Itaïië en Tirkyë Zeventiende jaargang n' 234. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 7 October 1911 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4# TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. <[4 4|J BUREELEN TE BRUSSEL I 728, Steenweg van faterSoo, 728. 9, TE AALST Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Vein Nuffel-üe Qendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. ^de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. ï.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Koe Duitschers over België oordeeien. Gisteren gaven wij reeds een uit treksel van de studie die in het Duit; schc tijdschrift de Rundschau over Belgiëis verschenen. Wij gaan met die belangrijke studie voort. Herinneren wij eerst de vier reeds aangehaalde punten. 1°) België bezit het dichtste net van ijzerenwegen van gansch de wereld 2°) Nergens reist men zoo gemakke lijk en zoo goedkoop als in België 3°) België staat voor den handel en in verhouding zijner bevolking,aan het hoofd der natiën 4°) Geen enkel land kan roemen op een voorspoed zoo als België 5°) In geen enkel land leeft men zoo goedkoop als in België. We verzoeken onze lezers en leze ressen dit goed in hun hoofd te steken. Tegen zulke punten botsen al de aan vallen der tegenstrevers af. Zij springen als zeepbellen. Wij komen aan het 6d* puilt. Meer dan ieder ander Staatsbestuur, omringt het Belgische Staatsbestuur de nationale nijverheid met aandachtige en judicieuse zorgen zeer gematigd de invoerrechten op de grondstoffen, op de fabricatierochten, de accijnsrech ten, de vervoertarievenIs het verwon derlijk dat eeiie bevolking van 7 mil- lioen inwoners op haar gemak kunne leven op zulk een eng grondgebied 7°) In geen enkel land, zelfs naar het oordeel van prolestantsche eco nomisten, hoeft de maatschappelijke en arbeidswetgeving, gedurende een kwaart eeuws, zulk een aanzienlijken vooruitgang gemaakt als in België. De proef in bijzonderheden zou lang z'l'n 0111 maken, maar het is voldoende zich te herinneren dat in 1884hij den I val van het liberaal ministeriebijna alles nog te doen stond. 8°) Van 18S4 tot 1910 heeft België onder de verwonderde oogen van de wereld een vraagstuk opgelost, dat overal elders gedurende 26 jaar onop losbaar scheen. Ondanks de kolossale vermeerdering der cijfers van al zijne begrootingen, heeft dit land geene en- keie nieuwe belasting ingevoerd, in dien men eene vermeerdering van rechten op den alcool, die bestemd was voor het verbruik, uitzondert, en hierover zou men niet anders kun nen doen dan het land gelukwenschen. 9°) van 1880 tot 1910 is het getal der ongelettorden in Bolgie met meer dan de helft verminderd. De verstan delijke ontwikkeling in al de klassen heeft insgelijks bijgewonnen. Het be roepsonderwijs is voorbeeldig. Een nieuw schooi,uetsonhcerji, opgevat in den meest liberalen zin, gaat een denk beeld geven, van wal een Staatsbestuur dot alle vrijheden eerbiedigt, kan te weegbrengen zonder willeheurigen en geweldigen dwang. De Duitsche schrijver neemt voor eigen rekening een volzin van een vrij metselaarsdagblad van Italië, de «Tri- buna, die schreef Aan alle lan den van Europakan België tot model en tot voorbeeld dienen Die aanhalingen van de Ruud- chatt i>, van Keulen, hebben eene schitterende bevestiging gekregen te Berlijn, vanwege M. Albert, algemoe- nen kommissaris van do Duitsche af- deeling in de Wereldtentoonstelling te Brussel, die sprak voor een zeer talrijk getal toehoorders, bestaande uit groote Duitsche nijvoraars België is, zoo sprak hij, in een uitstekenden zin, een internationaal land internationaal om zijne centrale ligging, die hot doen noemen heeft den brandoven van de natiën inter nationaal vooral, dank aan zijn bui tengewonen ondernemingsgeest, aan den overvloed en de stoutheid zijner kapitalen, die op verstandige wijze voordeel trekken uit de staatkundige onzijdigheid. De Belgische kapitalen en het Belgisch verstand zitten tegenwoordig geëngageerd in de grootste onderne mingen van de gansche wereldOveral organiseeren en besturen de Belgen. Wanneer een Staat uit Zuid-Amerika of uit China, of ieder ander nieuw land zich tegenover de mededinging van nijverheidslanden bevindt, wordt de voorkeur aan België gegeven, dat geen enkel wantrouwen inboezemt. Zelfs in Europa is de geldelijke deelneming van Belgie dikwijls on misbaar. Wij hebben bet vastgesteld te Brussel, waar de Duitsche afdeeling het rekord heeft behaald van den finan- cieelen bijval. Eene gansche reeks van onze verkoopen in vreemde landen, is moeten passeeren langs de bemidde ling der Belgen. Om enkel een voor beeld aan te halen een van onze groote locomobielen, door allen be wonderd, is door eene Belgische onder neming in Italië aangekocht gewor den eene Duitsche firma heeft, door de bemiddeling der Belgen, een aan bod van verschillende milliocnen in Italië bekomen. Als men zulke ernstige zaken hoort, ge schreven door ernstige personen, die geen belang hebben den toestand te verbloemen, als zulke personen zoo hoog denken,zoo schoon schrijven over ons vaderland wat moeten wij dan denken over sommige kleingeestige politiekers, die in tijd van kiezing wel zouden durven gaan beweren, dat. Belgie aan den steert der beschaafde landen staat Och Halen wij dc schouders op, en denken wij enkel dat ze niet wel bij de zinnen zijn. Als vaderlander heeft ons harte ge klopt, ons binnenste gejuicht, toen wij den lof uit vreemden mond hoorden bezingen van ons kleine maar dierbaar Belgenland. Musast adelt. Wij spreken van ware, van deftige kunst, die do iiarlen om hoog wekt en de geesten rein bezield. In dezen tijd van dom materialisme, van de heerschende stofvergoding, moeien wij ten minste, allo schoone kunst, aanmoedigen en steunen. Daarom als er tentoonstellingen worden ingericht van de goede kunstenaars, dan is men schuldig te0eiiover zich zelve, tegenover de kunstenaars, en l over de maatschap pij, als mon zulke ion toonstellingen onver schillig laat voorbij gaan. Neen, juist deze tentoonstellingen moeten bezocht worden en do kunstenaars aange moedigd om hun goed gekozen weg te ver vorderen. ft an de bondgeitooten der liLcü'aleili Indo geinee-ite Moh-iii- baix is er verleden week wat gebeurd, ten eigenaar stelde in openbare aanbesteding de pacht van 5ii6hectaren bebouwbaren grond, dien hij eerst aan een landbouwer had ont trokken Niemand heeft willen bieden. Eenige dagen te voren werden de gronden der godshuizen in aanbesteding gebracht. Die zelfde eigenaar kwam nu dien grond, tot nu toe door een nederigen landbouwer van zijno gemeente gehuurd aan 145 fr., opjagen tot 340 frank. Dat is ongeveer 250 fr. per hectaar de grond is 110 fr. waard, de ge middelde prijs in de streek. Over eenigen tijd had hij teMont-Saint-Aubert een stukje grond van 27 aren, dat altijd voor 25 fr. verhuurd was geworden, opo-ejaagd tot 60 fr., wat die arme landman nu ah bétalen. Dat lijn menschlievend personaadje is dig nitaris of hoogweerdigheidsbekleeder van dc loge en van de liberale partij van Door nik. In het kanton Celles moet hij voorde liberalen zetels veroveren in de provincialen raad. En zeggen dat de socialisten één kliek vormen met zulke mannen, en dat zij de red ders van bet werkvolk zullen zijn. Wie toch zal zulke brokken slikken 1 ös Pa&ss heeft het gedaan, Volgens M. Vandervelde schrijft, is do Paus de schuld dat het oorlog is tusschen Turkjë en Italië. Hij heeft hem doen uitbreken... Als de groote kopstukken zoo spreken, wat is er dan nog te verwachten van de sim pele strijders.Doch het is curieus.Alle dagen schrijven zii, dat de Paus niets meer te ze^ gen heeft, dat het Pausdom dood is en nu schrijven zij den Paus de wereldlijke macht toe.te beslissen over den oorlog en den vrede in Italië, dat nochtans in de macht is der vrijmetselarij Hoe is het toch mogelijk ^as^quet geeft hef niet Op, De liberale vereeniging van Tliou- rout heeft hare leden Donderdag verzocht Zondag op een bepaald uur op de groote markt te zijn. om samen met 't muziek aan 't hoofd, M. Marquet, den weldoener, die de liberale kas in evenwicht heeft gebracht, aan do statie te gaan afhalen. Bij do uitnoodiging ware 2 bierkaartjes gevoegd te verteren in de 2 oflicieele liberale lokalen. Zou die heer Marquet nu toch inWest-Vïaandercn kunnen binnen dringen? Het ware werkelijk schande. Wat chance voor onze fp*artij I M.Lorand vreest dat de katho lieken op 15 October geene klopping zullen krijgen, en hij schrijft dat too, ten lc) aan den lieeten Zomer 2°) aan den almanak; 3°) aan den oorlog van Italië. Ge lacht, lezer, en toch is het'zoo. M. Lo- rand legt het zolf uit. Dit jaar hebben de po litiekers hard moeten werken en zij waren blij dat het verlof daar was, om te kunnen gaan uitrusten. Nu in do verlofdagen was liet schoon weer, zoodal ieder profiteerde van do kans en de politiek op zij werd ge schoven, tot voordeel van de klerikalen 2*) De 3e Zondag van October valt reeds den 15 October, zoodat wrj maar twee weken meer hebben om politiek te voeren, en acht dagen minder dan anders gewoonlijk het ge val is. Het toeval van den almanak speelt in de kaart van de klerikalen 3°) De aandacht der burgers werd eerst getrokken op do Ma- rokkokwestie nu was die voorbij, en kon men met do politiek beginnen daar op f~>s breekt de oorlog uit tusschen Italië en Tur kjë,. en nu is de aandacht der kiezers op den oorlog getrokken. Van de politiek trekken zij zich weinig aan. Dit weeral ten voordeele van do klerikalen. Als dit waar is, M. Lorand, dan moet ge toch wel bekennen, dat het Belgische volk volkomen gerust is in liet bestuur df-r katho lieken, en dat iedereen overtuigdis.dat d^zen door hun besturen het land hoegenaauid in een gevaar zullen brengen. M. Lorand wordt do klopping van het kar tel al gewaar E{atholiekenf Eendracht is macht D it weze onze leus in den kiesstrijd Allen welen wij bij ondervinding, dat de zegepraal alleenlijk door de eendracht, door eene goede verstandhouding kan bekomen worden. Herinneren wij ons de vorige kiesstrijden. Herinneren wij ons hoe het misverstand, ons telkenmale verzwakt heeft, en dan, als Iml te laat was beraamd, was er spijt genoeg eilaas Maar wat baatte bot Herinneren wij ons tevens dat wij, tel ken male als gansch de katholieke partij eendrachtig samenwerkte, eene schitle- terende zegepraal hebben aangeteekend in ons glorierijk geschiedboek. 'To l d'A waren i<< de harten Hoe rooi d<*. geestdrift Laat ons dan op 15 October een blijde dag belov- 'p viclorio foesi^n Da. als elk van ons zegt IK WIL, IK WIL 't is Ie zeg mi Ik geef geen gehoor aan kleine misnoegd heden ik geef 6een gehoor aan twistzoekende opstokingen ik geef geen gehoor aan lage wraak zucht ik wreek mij niet op mijn partij, om wille dat een persoon mij te kort gedaan heeft ik vergeet alle fumilieverdeeling, allen twist ik vergeet alle beuzelarijen voor den triomf der groote katholieke zaak ik wil geen tegenstrevers kennen op een dag van strijd voor mijne katholieke ge dachten 't is te zeggen noch liberaal, noch socia list, noch daensist ik geef niets toe van mijn katholieke ge dachten ik geef niets toe, volstrekt niets toe aan het liberalismus, aan het socïalismus, aan het daensismus dal alles is verderfelijk ik maak geen inbreuk op de partijtucht de tucht, de partij voor alles ik wil mijn partij niet verzwakken, ilc wil geen verraad doen, zelfs niet door panachee ren. Want panacheeren is zijne stem als par tij stem nietig maken, het is zijn partij ver raden; ik wil, dat is nog meer ik wil, 'tis te zeggen Er moet werking zijn, geestdriftige wer king, blijdo werking elk moet propaganda maken er moet algemeene samenwerking zijn van alle personen, van allo invloeden, van alle familiën een eensgezinde strooming van gedachten, een vruchtbare en onverpoosde samenwer king van al onze krachten, zullen ons zege vierend naar de stembus voeron I Allen gestemd voos* gansch de katholieke Bi^si onder VELöS£LAftD Nu dat het weder veranderd is en dat het reeds voldoende geregend heeft, mag men niet nalaten, al te doen wat mogelijk is om groensels te hebben in den aanstaanden win ter, en zoo vroeg mogelijk in de Lente. Daarom raden wij de landbouwers aan zonder uitstel over te gaan tot het zaaien van veldsalaad. Dat is immers eene groente die aan de hevigste koude weerstaat en den winter door kan geplu_ï worden. Deze salaad gedijt, om zoo te spreken, overal wij moeten echter zeggen dat zij de beste uitslagen geeft in diep omgewerkte, goed bemeste en min of meer vochtige gronden. De beste soorten zijn de groene koornsa- laad met gevuld hart en de veldsalaad met ronde bladeren. Het is noodzakelijk te doen bemerken dat het hoogst wenschelijk is ivdelijk dicht te zaaien dan kan men nog vóór den Winter de schoonste plantjes beginnen u;t te pluk ken, zoodra zij kunnen benuttigd worden. Indien men aldus te werk gaat, hebben de blijvende plantjes meer plaats en licht om zich behoorlijk te ontwikkelen. Verdor is er ook eene doelmatige bemes ting noodig. Deze salade behoort lot de blad- gewassen daaruit volgt dat het noodig is eeno tamelijke hoeveelheid stalmest toe te dienen, alsmede beir of ale, die tevens de onmisbare vochtigheid geven. Deze bemesting zal mon verder volledigen mm hulpvetten. F> sfoorzuur en pot;" h wer ken winners op de hoedanigheid en geven daarenboven overvloedige opbrengsten. Stikstof is ook onmisbaar om de plantjes ras en volledig te doen ontwikkelen. De fosfoorzuur en potaschmesten worden met den stalmest vóór hel zaaien onder- geploegd. Voor de stikstof geven wij de voorkeur aan liet ammoniaksulfaat, omdat do ammo- niakale slikstof in de bouwlaag vastgehou den wordt, en dat zij tevens regelmatig en duurzaam werkt. Het ammoniaksulfaat wordt op den omge- werkten grond uitgestrooid en met de rijf ondergebracht. H L is dus prijzenswaardig de hierna aan- •eduido hulptneslen per are aan te wenden 4 tot 5 kgr. zwavelzuur ammoniak 2 lot 3 kgr. zwavel/.ure polasch en 3 tot 4 kgr. superfosfaat. Willy. TUSSCHEN De Italiaansche kruiser Garibaldi, is de haven van Tripoli binnengevaren Twee oflicieren zijn de vesting H wnidié gaan be- zicluigen. Er bevond zich niemand meer in hot fort. Alleen drie lijken werden er troffen. De officieren hebben de laadstulcken der U. mnen medegenomen. Men heeft tol hiertoe nog geen bericht ontvangen, dat T >li zich zou overgeven. Een Engelsch verhaal van het bombar dement. Uit Engelsche bron wordt het volgende verhaal gedaan over de beschieting van Tri poli. Toen het bombardement Dijnsdag avond eindigde, zag men zoo wat langs alle kanten vlammen opstijgen. Op verscheidene plaat sen was brand ontstaan. 's Anderendaags in den vroegen morgend, was de beschieting nog heviger. De buitenste forten van Tripoli konden het vuur niet beantwoorden. De Turken brachten dan liune kanonnen naarde heuvels en schoten van daar naar de Ilaliaansche vloot, doch eenige houwitsers dezer laatste waren voldoende, om do Turken uiteen te jagen. Spoedig zag men ze in alle richtingen vluchten. Dan werd de witte vlag gehesrmn. De Italianen maken zich gereed, om 4000 man aan wal te zetten. De Duitsche tusschenkomst en de Italiaansche pers De Tribunade Duitscho bemiddeling besprekende, meldt dat Italio zich niet zal laten beïnvloeden en toch Tripolitanio zal bezetten.Nadien zal Italië met genoegen alle vredelievende voorstellen aanvaarden. Elke voorbarige tusschenkomst zou juist do ver wikkelingen uitlokken welke men wil voor komen. Volgens de Italia zal het gouvernement met geene overhaasting te werk gaan, welke den einduitslag zou kunnen schaden. Ook is de vredo waarschijnlijk nog zoo nabij niet, als men wel wil doen uitschijnen. De Giornale d'Italia verw erpt de vraag tol het bijeenroepen eener internationale conferencie. De internationale conferencie kan enkel samengeroepen worden, voor zaken welke verscheidene mogendheden aan belangen. Hier zijn enkel Italië en Turkje in het spel. Van den anderen kant is het zoo goed als zeker, dat eene internationale con ferencie do zaak in het oneindige zou trek ken. Wat men te Londen schrijft Ook de Engelsche drukpers houdt zich op dit oogenblik met de kwestie der vredes onderhandelingen bezig. Do Daily Mail schrijftVoorzeker is hot oogenblik thans gekomen, om ernstig© vre desonderhandelingen aan te knoopen. De Tin ken zullen misschien pogan, zich tegen de mililaire bezetting vaii Tripoli, door Italië, te verzetten, toch het zou eene nutteloozs verspilling van menschenlevons en geld zijn. Alles duidt ten andere aan, dat do Turken verstaan dat de toestand hopeloos is. De Daily Graphic meldt, dat de pogingen om tusschen te komen, op voorhand veroor deeld waren. Dé oorlog zal blijven duren, en Europa blijven verontrusten. De Times meent dat het voor Italië best zou zijn. Turk je te overhalen tot het aan vaarden eener schadeloosstelling en het af staan van Tripoli. Het blad toont als voor beeld, do houding van Oostenrijk tegenover Bosnië. Een Russische raad. Do Novoïe Vremia raadt Italia aan, niet te luisteren naar de voorstellen tot bemidde ling en den oorlog voort te zetten. Ifalie heeft niets te vreezen en zij zal uit hare voordeelige positie alle nut trekken. Wat zullen de inlanders van Tripoll doen. De Ilaliaansche konsul heeft protest aan geteekend legen het langdurig verblijf van den Turkschen stoomer Kaiseri in de haven van Port Saïd, Het schip ligt daar reeds sinds 30 September. Eene protestatie. Het is zoo goed als zeker, dat de stammen der Bedouïnen niet zullen tusschen komen en voor Turkje niet in het vuur zullen treden. De Bedouïnen weten genoeg, wat zij van de Turksche overheerschmg te verwachten heb ben, en zien do Turken liefst vertrekken. De stammen van Tibesti en Ouadaï zijn al niet beter gezind. Ook de Senoussis zullen voor de Turken niet opkomen, daar dezen tot hiertoe voor de Senoussis nog niets ge- djan hebben dan hen wat belastingen afge perst. Eene stoutmoedige verkenning Uit Tarente wordt gemeld in welke om standigheden de Ilaliaansche torpodoweer- d»rs Corazsïère en Artigtiere er in gelukten twee Turksche torpedos, die in do haven van Prevezza lagen, te vernielen. Ten gevolge der eigenaardige ligging der haven van Prevezza, was het onmogelijk vau in volle zee of zelfs van op eenigen afstand langs zeezijde te zien, waar er torpedo» lagen. Kapitein Biscaretti, die het bevel voerde over do Italiaansche torpedoweerders, be sloot dan luitenant Panunti, die zeer goed d» Albaneesche kust en do landstaal kende, aan wal te zetten, om van daar de positie der Turksche schepen op te nemen. Luitenant Panunti vermomde zich dus, landde op eene eenzame plaats aan en zette or zich op zoek naar eenen hoer, die liera een paard wilde verkoopen. Eindelijk vond hij or een, die hem tot op een berg bracht, van waar hij heel de haven kon overzien. Met een zeekijker kon hij duidelijk de plaats opnemen waar twoe Turksche torpedos lagen.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1