De goddelooze ratten willen het gebouw van het christen onderwijs afknagen, maarzij bijten op onvergankelijken hardsteen Zij zullen haar niet hebben de schoone ziel van 't kind. voor de katholieken onder nummer 1 De katholieken NietsVolstrekt niets De katholieken, zonder de minste geldelijke tusschenkomst van de stad. Iet is niet te betwisten, dat de uit lener kiezing een allergrootsten oëd op het onderwijs kan hebben. )e drie partijen, die tegen de ka- ieken opkomen, spreken weinig, eter, spreken niet over onderwijs lun manifestmaar zijn zij onver- illig aan dat zoo belangrijk punt lebben zij geen programma Lunnen zij geene richting geven aan onderwijs ij hebben eene dubbele reden om inrijgen. liberalen en socialisten zwijgen, iat zij niet durven aan het volk baar maken, wat bun programma p dat gebied. ïj durven aan bet volk niet zeggen, zij den ondergang betrachten, van vrij christen onderwijs en in zijne lts zouden oprichten een onzijdig, deloos onderwijs. ïj durven niet zeggen aan het volk, ar de kiezing dat zij den isdienst uit de school willen anen. in nochtans, dat is hun program- Immers de liberale gemeente lsleden van Aalst, waren tegen- irdig op het congres der liberale leenteraadsleden, te Brussel in Mei 17 gehouden en hebben er de vol de besluitselen goedgekeurd. liet congres beslist I. Dat door de gemeenten maaral leen onderstand mag verleend worden, aan deze arme kinderen, die de (libe rale) gemeentescholen bijwonen. II. Dat de liberale gemeenteraads leden moeten werken, om allen gods dienst uit de gemeentescholen te ver bannen en- alle hulpgelden afnemen aan de vrije katholieke scholen. III. Dat de liberale gemeenteraads leden nooit mogen stemmen voor een onderwijzer of eene onderwijzeres, die uit eene vrije normaalschool komt. IV. Dat de zieken-gestichten zon der godsdienst zouden ingericht wor den. Ziedaar vrienden wat hun doel is. De plaat welke wij hierboven mede- deelen, geeft er ten andere een treffend afbeeldsel van. De ratten der vrijmet selarij knagen aan de grondvesten van het gebouw der christelijke opvoeding, dat wij, katholieken, met zooveel op offeringen hebben opgericht. Zij knagen hunne tanden bot, om dat gebouw te doen instorten, en hun goddeloos onderwijs op bevel der loge in de plaats te brengen Dat is hun doel, en geen ander. Zij hebben echter nog eene tweede, niet min belangrijke reden, om te zwijgen. Wie hoeft er hier in Aalst gewerkt, voor de uitbreiding van het onderwijs Wat hebben onder dat opzicht onze tegenstrevers, liberalen, socialisten en daensisten gedaan? Wie heeft er die schoone scholen, van St. .Jozef, van de Moorselbaan, van de St. Gamillusstraat, van de Drie Sleutelsstraat gebouwd, gemeubeld, onderhouden Die scholen, waar dui zenden werkmanskinderen bet on derwijs genieten Welke schoolgebouwen hebben li beralen, socialisten ol daensisten op gericht GEENE ENKELE. Hoeveel duizenden franken hebben die schoolgebouwen aan de katholieken niet gekost Luistert liever naar een uittreksel uit de berekeningen welke de heer Dr De Naeyer in den Gemeenteraad, tijdens de bespreking der begrooting van 1911 maakte: Priesters en Zusters-leeraressen. sparen het geld der stad, daar zij zich opofferen en kolossale sommen beste den voor het onderwijs. Zoo kostte het gebouw der 0 vrije scholen der Sin t- Martensparochie 176,000 fr. zoo kostten de 2 vrije scholen van St. .Jozefsparochie 126,000 fr. zoo kost ten de vrije scholen van O. L. Vrouw parochie Mijlbeke 151,000 fr. te samen 453,000 fr. bijna een hall miljoen. Iedere school kost jaarlijks voor onderhoud rond de 1000 lr. Indien men dus de annuiteiten bere kent, voor het bouwen der schoollo kalen, dan komt men op ruim 20,000 fr, sjaars als jaardooding. Daarbij is te voegen, 10,000 fr. jaar- lijksche kosten, dus ongeveer 30,000 fr. 's jaars. En dat alles wordt be taald met het geld der katholieken en die uitgaven worden aan de stadskas gespaard. De bevolking wacht nog altijd dat do rijke liberalen van Aalst den eersten cent zouden geven voor het oprichten van een schoolgebouw. Kiezers in wie zult ge uw vertroa wen stellen Is het niet in dezen, die zich de grootste opofferingen hebben getroost, en nog getroosten, om aan uwe kin deren onderwijs en opvoeding te geven Voorzeker! Gij zult niet luisteren naai degenen, die u thans alles konten be loven, maar die tot lieden onverschil lig zijn gebleven, aan wat u meest van ai aanbelangt, het onderwijs uwer kinderen, dat zoo broodnoodig is Het verleden der katholieke partij te Aalst, staat borg voor de toekomst. Thans nog breiden dc katholieken het onderwijs uit, door de oprichting der ambachtschool, 't Is een nieuw be wijs, hoe de katholieken voor hot werkmanskind zoSgeu. Noen, vrienden, werklieden, gij kunt, gij zult u niet ondankbaar toonen aan dezen die steeds op de bres ;ijn voor het zedelijk en stoffelijk belang uwer kinderen. Weg met hen, die beloven vcor uwe kinderen te zorgen, doch zulks tot hiertoe nergens liêbben bewezen of gedaan, en binnen eenige dagen als één man gestemd

De Volksstem | 1911 | | pagina 5