Kontroleurs VERRAAD KIEZER: KIEZERS, STEMT VOOR GANSCH DE KATHOLIEKE LIJST ONDER N SLECHTE PROFEET Een liberaal wacMwoerö AANGROEI VAN NIJVERHEID EN HANDEL Wat willen de liberalen Werklieden, Kiezers, laat u het strop der verdrukking niet om den hals doen door de liberale zielmoor' ders Stemt voor de katholieke lijst Kunnen de DAENSISTEN één enkelen gekozene liebhen? Werklieden, dat is voor u EEN LAATSTE KAAKSLAG AAN M. BE WINDT werpt uwe stemmen niet zegt M. Petrus Daem dan moet zijn gezond oord! nog klaarder zeggen dat de ten van 459 stemmen niet komen op 1760 die er 1100 om gekozen te zijn. STAD _A..A.X_.Ï3T ONDER HET KATHOLIEK STADSBESTUUR De Katholieke kiezers moeten niet veel belang hechten aan de kiesbeloften die hun door de liberalen gaan gedaan worden, noch aan de verklaringen die zij deze laatste dagen zullen doen. Wij weten wel dat zo nu zullen schermen met allerlei beloften, dat ze nu hun schoonste gezicht zullen opzetten, om do brave kiezers om den tuin te leiden en in doeken te doen. Dat is zand in de oogen, heeren libera len, en ge zult er niemand beet meê hebben. Maar wat ze willen, waarom de liberalen bestaan, wat hun eenige reden is van be staan. welke hun gemeentepolitiek is. wat ze in hun schild voeren, dat hebben zij zelf verklaard, de liberalen van gansch bet land. na overleg en studie op het congres van 9 Mei te Brussel, der liberale gemeenteraadsle den van gansch het land. Daar waren ook onze Aalstersche libera len, want zij zijn zoo liberaal als die uit an deren sleden, eerder meer dan min, en zij ook zijn verbonden door die verklaringen die zij nooit ontkend hebben. Leest hier, kiezers, dat programma der liberale gemeentepolitiek; leest hier hunne beslissingen 1) dat door de gemeenten maar alleen on derstand mag verleend worden aan deze arme kinderen, die de (liberalej gemeente scholen bijwonen. 2) dat do liberale gemeenteraadsleden moeten werken, om allen godsdienst uit de gemeentescholen te verbannen en alle hulp gelden afnemen aan de vrij katholieke scholen. 3) dat de liberale gemeenteraadsleden nooit mogen stemmen voor eenen onderwijzer of eene onderwijzeres die uit eene vrije katho lieke normaalschool komt. 1) dat de ziekegestichten zonder godsdienst zouden ingericht worden. Het is te zeggen in andere woorden 1) De arme noodlijdende kinderen, die hunne onschuld en hunne ziel niet willen ovei leveren aan de goddelooze liberale ziel- lionden moeten uïtgehongerd worden. Uw ziel of geen efen 1 2) Oorlog aan den godsdienst Het kruisbeeld uit de scholen De katholieke scholen vernietigen Hoort gij dat. duizenden en duizenden Aalstenaars, wat men wil doen met die ontel bare katholieke scholen, waar gij de wel daad van het onderwijs en van eene goede opvoeding kosteloos hebt ontvangen l 3) De onderwijzers moeten vrijden kers zijn; 'tis te zeggen het onderwijs moet dienen om de kleine kinderen te ver beesten, buiten alle geloof aan God- 1) De lijdende zieken in de gasthuizen en de arme verlatene weezekinderen en ouderlingen in de godshuizen moeten in goddeloos heid verzorgd worden. Jegens die arme schepselen gaan de liberalen te werk als de wreedste barbarenzij willen hun den troost van den godsdienst ontnemen. Ziet daar die schoone liberalen Ziet daar die rijke liberale heeren, die op niets uit zijn dan op verdrukking, uithongering, geweld, snoode barbaarschheid Hoe lier voor die groote heeren voor een Daensist, die stemmen tellen vol strekt voor niets voor de lijst der Daensisten, het zijn verloren stemmen. In 1903 bekwamen de Daensisten 450 lijststemmen, en toen streden ze nog in de beste voorwaarden. Van 459 stemmen op 1760 willen sprin gen is voor de Daensisten zoo onmogelijk en zoo zot als willen naar de maan grijpen met do handen. Dusvolgens stemmen voor de Daensisten is volstrekt nutteloos, zij kunnen geen enke len gekozene hebben. Werklieden en burgers, werpt dus uw stemmen niet verloren en stemt voor uwe vrienden, voorde katholieke lijst. -VW Wij antwoorden NEEN dat is volstrekt onmogelijk. Waarom 1°) In geval dat de katholieke lijst de vol strekte meerderheid heeft zooals over vier jaren zijn al de katholieken gekozen en dan is er geen enkele zetel voor de tegen strevers, zelfs niet voor de liberalen. 2°) In geval de katholieke lijst de vol strekte meerderheid niet heeft een loutere veronderstelling, want zij zullen er allen met klank doorkomen dan nog kunnen de Daensisten van de evenredige vertegenwoor diging of van de verdeeling der zetels niet genieten. Immers de wet zegt dat. in de sleden zoo als Aalst, waar er van 7 tot 12 candidate!) moeten gekozen worden, (te Aalst zijn er 10 te verkiezen) de partijen (dus ook ue Daensis ten) moeten een vijfde der uitgebrachte stem men behalen op hunne lijst om een enkelen gekozene te hebben (artikel 44). Welnu hoeveel bedraagt dat vijfde El' zijn dit jaar juist 9012 stemmen laat ons daarvan aftrekken bij voorbeeld 219 witte of ongeldige stembrieven (in 1903 waren er maar 103 wij geven dus veel toe.) Er blijven dan 8800 geldig uitgebrachte stemmen toaarvan het vijfde deel is 1760 stemmen De Daensisten zouden dus moeten 1760 lijststemmen hebben, om, in geval van even redige vertegenwoordiging één enkelen ge kozene te hebben. Merkt wel op dat wij zeggen lijst stemmen want gepanacheerde stem men komen daarbij, volgens de wet, niet in aanmerking. Dusvolgens, indien b. v. b. katholieken of liberalen moesten stemmen terzelvertijd voor katholieken of liberalen en De liberalen vragen niet om liet stadsbe stuur in handen te nemen, zeggen zij zij vallen op beide knieën als brave eerste coin- muniecantjes voor do Aalstersche bevolkin en smeéken, o zoo vriendelijk zijn wij in den gemeenteraad geene brave jongens ge weest wij vragen enkel met drij of vier een klein plaatsken om alles te mogen kon- trclecren Wij antwoordden gij zijt niet rechtzin nig, gij zijt huichelaars. Immer le) In 1907 waart gij met eenige kontroleurs in den raad en nochtans hebt gij alsdan peerdengeweld gebruikt om gansch boven te geraken en om do katholieken weg te cijferen. Gij werkt niet om kontrool uit. te oefenen, maar om Aalst liberaal te maken in twee bedrijven. In deze kiezing bet eerste bedrijf, en binnen vier jaar het tweede en laatste bedrijf Maar gij slaat den bal mis, mannen. Maskers af Aalst blijft katholiek. 2°) Vertelt ons eens waarom de liberalen en socialisten in aide steden, waar ze't goed kunnen gedaan krijgen, kartel sluiten legen de katholieken Enkel en alleen om de katholieken uit le sluiten, om ze a,an de deur te zetten, om het kontrool der katholieken er onmogelijk te maken. Gaat dus eerst uwe vrienden bekeeren voor het kontrooldaar hebt ge meer te goed. Ons bekeert ge toch niet. En och arme wat heeft dat kontrool hier le Aalst uitgemaakt Gedurende acht jaren 't was niets dan een beetje zcmtZmakerij of wat bliekenbxnLen muziek of wat nuchter A'a/cergescheeuw voor 't vermaak der snullen over de 6,09 fr. reparatie aan de botten der pompiers..., en aan 't gebroken aimken van 't pompken uit de Pontstraat Wat zegt gansch de wereld Dat België het eerste land van de wereld is, het bloeiendste, het best bestuurde, dank aan de katholieken. Dat de katholieken dus best kunnen de volkeren besturen. Voorzekeromdat zij godsdienst heb ben en geloof, omdat zij rechtvaardig zijn en het volk beminnen. Het volk, het werkvolk beminnen dat doen de katholieken omdat het de eerste plicht is van hun geloof. «Bemin God bovenal, en uwen evenaaste als u zelve zegde God tot ons. Rond de dertig wetten in 't voordeel der werklieden maakten de katholieken Op den fabriekarbeid Op den vrouwen en kinderarbeid Op de werkmanswoningen Op de onderlinge bijstanden Op de Zondagrust Op de arbeidsraden Op de beroeps vereen igingen Op het werkcontract Op de pensioenen enz... enz... De socialist Picard zegde daarvan 't is de schoonste werkmanswetgeving van gansch de wereld. HIER TE AALST Oneindig veel prolij t hebben do werklieden daarvan gelrokken in Onderlinge Bijstanden, Ziekenbonden, Syndicaten, Pensioengilden. dank aan de katholieken. Ons Katholiek Stadsbestuur zorgde ook voor t werkvolk, op stedelijk gebied Het stichtte de Werkbeurs Het stichtte 't Werkloozenfonds Het slichtte Volksscholen, Vakscholen, N ij verheidsscholen Het zorgde voor de gezondheid van 't volk: onze stad is aldus de gezondste van gansch het land, enz., enz. De katholieken zullen nog meer doen, nog veel meer. Nieuwe plannen zijn in studie, en wat zij beloven, doen zij De liberalen en socialisten, wat doen zij voor 't werkvolk, wat zullen zij er voor doen NIETS, VOLSTREKT NIETS. Wie zegt dat. Zij zelf. JA, ZIJZELF. In de Kamers zegde de socialist Destrée, dat het werkvolk zal moeten wachten naar nieuwe wetten als zij zullen meester zijn, dat zij er geen tijd zullen voor hebben, dal zij al hun tijd zulleu noodig hebben om de katholieken den duivel aan To doen. En te Aalst .Ta, te Aalst, daar zijn de liberalen en de socialisten op anders niet uit dan om de katholieke scholen te bestrijden, don godsdienst te vervolgen, nieuwe lasten te maken... en bet werkvolk :zal mogen op zijn vuisten knagen Werklieden, denkt daar aan, OP TUD .M. De Windt heeft waarlijk geen geluk. Sedert de drie jaar dat hij in den Gemeenteraad zetelt heeft hij er zich hijzonder op toegelegd wijze vooruit zichten le doen over den financieelen toestand der stad. Reeds meermaals heeft onze Sche- pene van finanliün hewezen dal M. De Windt voorwaar, zeer slecht den stiel van profeet uitoefende. Zijne vooruitzichten worden altijd door de wezenlijkheid gelogenstraft. Zoo had hij voorzegd dat de cijfers der begrooling van 1910 overdreven waren en ten minste 7000 fr. to kort zouden laten. En zie de rekening van 1910 be wijst dat het niet met een tekort van 7000 fr. sluit maar wel integendeel met een overschot van 13,000 fr. Eene missing van 20,000 fr. M. de notaris Slechte profeet, zegt de lezer! Do liberale partij beeft, gansch bet land door een WACHTWOORD gegeven aan hare trawanten en aan hare aanhangers in alle steden. De gemeentekiezingen van 1911 zullen voor haar geene kiezingen zijn over bestuur lijke zaken, over openbare werken, over wijs geldbeheer, over goede verzorging der open bare gemeentediensten NEEN Zij wil POLITIEKE KTEZINGEN. Zij wil, kiezingen gericht tegen de katho lieken, tegen de katholieke partij, tegen de katholieke regeering Kiezingen gericht tegen de nieuwe school wet 'L is te zeggen legen eene wel van vrij heid, van gelijkheid, van maatschappelijke vrede en vooruitgang. Kiezingen gericht tegen de nieuwe school wel, 't is le zeggen, tegen de arme christcne kinderen, tegen de katholieke huisvaders Zij wil kiezingen gericht legen den chris tenen geest van ons volk, tegen het christe lijk onderwijs 'tls dus EENE OORLOGSVERKLARING van wegc de liberale partij aan al wat heilig en duurbaar is voor een christen mensch. 't Is de heilige strijd voor ai wie chris ten is Wij aanvaarden dien strijd met blijheid en overtuiging tegen het uitdagende liberalis- mus en tegen zijne trawanten, socialisten en andere: en al wat katholiek is, al wat den naam van christen draagt, zal zicli aanslui ten in een dichte legerdrom, eu zal blok vormen legen alle verderfelijke leeringen Katholieken op.ten strijde Wij zijn de zonen der kruisvaarders en wij gaan niet achteruit voor de zonen van het ongeloof van Liberalen en Socialisten tegen de maatschappelijke belangen der werklieden. Om hunnen haat bot te vieren op de katho lieken en om den christenen geest hij onze bevolking te bestrijden, zullen de liberalen en de socialisten do belangen der werkers klas verwaarloozen en verraden. Ziet wat er geschied is vóór weinige dagen immers in de Volkskamer. Minister Schol\laert stelde ter Belgische Volkskamer eene wet voor over het volksou- derwijs, wet die enkel bezield was met het inzicht den maalschappelijken vooruitgang eu het volksonderwijs te bevoordecligen. Het was geene politieke wet, die voor doelwit had macht misbruik le plegen ten voordeele van gelijk welke politieke partij. Immers de uitbreiding van '1 lager volks onderwijs, was het een politieke maatregel of een maatschappelijke maatregel De stichting van den vierden graad met beroepstrekking, was liet een politieke maat regel of een maatschappelijke maatregel i Het verbod van den kinderarbeid binnen de 14 jaren, was het een politieke of wel een maatschappelijke maatregel Eene matige verplichting van hel onder wijsdie onvereenigbaar is met den dwan| der verplichte school en noodzakelijk de vrij heid van den huisvader en de gelijkheid der scholen behelsdewas liet een politieke ofwel een maatschappelijke maatregel De verbetering- van het lot van het onder wijzend personeel, was het een politieke of wel een maatschappelijke maatregel Die wel, was de schoonstede meest vadcrlandschede meest inschikkelijks te en meest gewichtige maatschappelijke wet die ooit werd voorgesteld. En nochtans liberalen en socialisten heb ben uit louteren godsdiensthaat, om hun anticlericale politiek den vollen teugel te geven, deze wet op de hatelijkste en meest lasterende wijze bestreden. Zij hebben op de meest trouwelooze wijze verraad gepleegd tegen de maa tschappelijke belangen der werkende standentegen de heilige zaak van het vol kso n lor wijs Hunne woede gaat zoo ver dat zij gansch liet land door van deze gemeentekiezingen, politieke kiezingen willen maken, gericht tegen de schoolwet Schollaert, over dewelke zij den banvloek van liet kiezerskorps willen doen uitspreken. Het is die hatelijke politiek van strijd en vervolging, van verraad tegen de maat schappelijke. beweging en tegen de volks zaak die moet aangeklaagd worden Werklieden, kiezers, spreekt er uwe ver oordeeling over uit (E. Bosteels, advocaat, Redev.Werkmanskring, 1 Oct. 1911) M. I)e Windt wil van geene openbare werken weten Hij breekt alles af. Zoo vond hij bet gepast in de laatste zit ting van den gemeenteraad nog eens uit te vallen tegen de schoone ontwerpen van openbare werken die de toekomst van Aalst moeten verzekeren. M. Gheeraerdls, M. Moyersoen, M. De Wolf, M. Bauwens antwoordden hem op meesterlijke wijze. Doch, vriend lezer, hel was door zijne eigene vrienden dut de voor zitter der liberale associatie de genadeslag kreeg en liet was M. De Blieck die hem toe diende in de volgende woorden Ik ben niet t'akkoord met M. De. Windt. Ik zal de propositie van het Schepencollege stemmen. Ik hoop dat het Schepencollege ons altijd zal laten iccten in welke voor waarden het de gronden heeft aangekocht, opdat icij kunnen oor dealen of de koop goed of slecht zij. Ik heb de zaak goed onder zocht, en ik moet waarlijk bekennendat het voor de stad op verre na geene slechte aak is. Ik koud aan mijn laatste stemming en zal het voorstel das stemmen. En bij de stemming bleef M. De TVindt alléén, gansch alléén. Al zijne liberale vrien den keurden goed de voorstellen van bel Scliepencollegio. Splendid Isolementzegt de Engelscbman; t. t. z. M. De Windt staat alléén gelijk het (wind)hctanjen op den twen Waareoor moeten de nie inkomsten der stad Men verwijt ons, medeburgers, van 6 t. honderd opdecadastrale welnu men vergeet te zeggen <j van over 50 jaar door liet liber 2 ten honderd gestemd wierd, huidige liberale gemeenteraadsl tuig-d van de noodwendigheden di ons toeg-aven, van er 2 ten hor voegen, maar dat de katholieke reikend vonden om te voorzien mindering der inkomsten van de h liet armbureel en liet hoogst vonden de vermeerdering le bi ten honderd; 't geschil is dus enk ten honderd, Welnu, medeburgers, moet verklaren, dat liet alleenlijk i; vermindering van inkomsten le v< onze godshuizen en van ons armhui verplicht zijn geweest deze belas fen. Is het noodig u te zeggi lasting voor een vierde deel gedr; door een 30tal met fortuin be^ lenen onzer stad en dat het over lijks een frank hoofdgewijze bel maakt voor onze medeburgers. zal zich verzetten een frank te onze noodlijdende medeburgers komen .voor ouderlingen en weez\ ter hulp te komenvoor arme zit zorgenis er hier niet eene hei lij vervullen(Algemeene toejuichinj L. Gheëraerdts, Bui (Redev. in den Volkskring van 1 October 1911). In het laatste nummer Werkman, 6 Oct. 1911, M.Daens: Is het mogelijk voor d listen, hun stemmen te van 500 tot 1600 a 1700 Miji» f/etond oo\ tetp es» ij et een stem voor de socialisten, ik wer stem VEBSI.MBSBiWl M. Daens bekent dus, yens de berekening stemmen en cijft' Volksstem, dat de socialist kunnen gekozen woraen Die berekeningen en gel den nog meer voor zijn maar dat durft BB. niet schrijven Maar vast staat het als twee en twee vier is 1 Indien het f/etond 00 van mijnheer Daens hem de socialisten van 500 sti niet kunnen komen tot 160 Dat is klaarder als pom[ B&tts ehe islene kif Barsen sisten, vol ijl raad van M. ftt HVeijit sur slem %'BiBiB.OBSBiFV en voor i/e (iroote c/11' lijst onder Bevolking 1880 20.982 1880 1910 35.141 1910 A ccijnzenrechten 1880 490.723 fr. 1910 2.700.000 Nijverheidskracht 830 paarden 7500 1880 1910 Patentrecht ("Hoofds( Statie van den Staatsspoorweg 1902 REIZIGERS 1919 1902 205.750 getal 238.538 122.000 kilos 428.292 fr. ontvangst 483.198.55 4,279.10 fr. 1880 1910 Spaarkas REISGOED gewicht ontvangst 20.933 93.662 3.200.000 4.260.000 191 156.91 6.142.' Koopwaren 1902 VERTREK J91Q 29.759 getal wagens geladen 40.110 58.140 ton gewicht 70.030 225.810 fr. ontvangst 339.440,55 1902 25.G67 90.668 616.657 fr. AANKOMST getal wagons gelost ton gewicht ontvangst 191 38.98 136. 887.78

De Volksstem | 1911 | | pagina 6