51 volk T ill FI 'T m m 'T ANDER r Elsies brieven van M. Vincent Oiericx E C2ar JZ3 1" Tï~5 m m Italië en Turkyë Zeventiende jasrgaüsj n' ££3. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Eontlag 8 en Maandag 9 OcSoSjei" IS11 ij ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelon van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 455 TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. *J AANKONDIGINGEN BUREELEN TE BRUSSEL 723, Steenweg van Waterloo, 723 TE AALST Kerkstraat, Telefoon 114 Bestuurder: J. Van Nuffet-De Gendt. KI. aanfe. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.G0 3C bladz. (de regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Fmanc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Hemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, lierstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Toen we over een paar dagen de tentoonstelling bezochten, die een paar kunstenaars hebben opgericht in de Stad Aalst., toen overkwamen ons de zelfde gevoelens van vroeger, wanneer wij te Antwerpen, te Brussel en elders soortgelijke tentoonstellingen bezoch ten. Waarom blijft het volk in 't alge meen, toch zoo onverschillig aan zulke werken Wat is de kunst Het is toch do beoefening, de uitdrukking, de verheerlijking van het ware, het goede, het schoone, het ideale En "is de mensch, door zijn natuur, door zijne hoogere vermogens, niet aangeprikkeld om het ware, het goede, het schoone, het ideale te leeren kennen en bewon deren. Doch het volk wordt van al die goede kunst weggetrokken door alle soort van banaliteiten. Ziet de letter kunde Smaakt ons volk de brokken van Vondel, van Bilderdyck, van Schaepman, van De Coninck, van Ge zette, van Verriest, van Streuvels Of verkiest het niet verre uit, de zoute- looze romans, de liederlijke vertellin gen, de drama's en de verhalen van zelfmoord of manslagen, in de dagbla den En in de muziek .Moot het stuk ken hebben van Gevaert, van Benoit, van Tinei, van Gilson, van Samuël, van Blockx, van Wambach Snakt het niet veel meer naar do romancen, naar de polka's en do walskens, al zijn ze t' onnoozel om dood te doen En in den bouwtrant Is bij velen de grootte of hoogte van een gebouw, niet de uildrukkingvan do schoonheid, de eenige aanmorkenswaardige merk waardigheid? AhZiet eens, hoe hoog Ziet eens hoe grootHet zijn twee uit roepen die veel gehoord worden uit den mond van kinderen, maar ook nog veel worden geuit door volwassene mensehen. Nu in de hoogte of de grootte zit de kunst niet. Vele groote gehouwen zijn gekenschetst door hunne lump- en plompheid, en bezitten veel tijds niêt-dat doet denken aan kunst en fijnheid van opvatting. Blijft, de schilderkunst Er bestaan vele,talrijke strekkingen op het gebied der schilderkunst. Ieder schilder meent er wel eené persoonlijke opvatting, eene persoonlijke richting op na "te te houden, hoewel ze voor liet over groot getal niet anders zijn dan nadoe- ners, navolgers. Nu do navolging van de eene of andere school of richting belet geenszins groote meesterstukken voort te brengen maar de kunste naars. de schilders, die enkel navol gers zijn van anderen, doch die denken eigene scheppingen, eigen manier van Wurken, van opvatten, van zien, van uitvoeren te bezitten, geven enkel het bewijs van gemis aan eigen bewustzijn en dit is érger. Een echt kunstenaar moet zich zelve kennen, zich zelve bezitten, oin te lee ren zich zelve te zijn. Hoewel dat er tegenwoordig verschillende strekkin gen zich voordoen in de schilderkunst, en zich bijna altijd of liever altijd heb ben voorgedaan, is er voor de groote massa der toeschouwers, voor hetgroot publiek eene dubbele richting waar te riemen. En die dubbele richting komt veel voort uit den hedendaagschen strijd in d politieke, in de economische e- in do wijsgeerigo vraagpunten. Zeker de kunst zou daar moete bo venstaan, spijtig genoeg is het het geval niet. Zoo zijn er tal van tentoon stellingen, waar het niet enkel gevaar lijk is, maar waar het streng verboden is vooreen deftig, laat staan, een kris ten monsch den voet te zetten. Voor kinderen en jonge liedi n is liet menig maal doodelijk op zedelijk gebied. Het zijn die werken die vloeien uit het penseel van een materialist, van een stofaanbidder, van een ongeloo vige. Bij vele van die mannen bestaat de kunst in niets anders dan de zinnen te streele», de wellusten aan te prik kelen, de intiemste, de delicaatste zaken op zedelijk gebied, voor aller oogen open te spreiden. Het zijn zulke tentoonstellingen, waar alle kunstgevoel zoo goed als vreemd is, die vele bezoekers ontvan gen het zijn de makers, wij zeggen niet voortbrengers en veel min schep pers, van zulke prutsen, die door de gemeenheid veelal meest worden aan gemoedigd en gesteund, vooral op stof felijke, financieele wijze. De andere werken zijn dezen van onze krislene, van onze zedige, van onze echte kunstenaars, of van dezen die er naar streven om eens een treffe lijk, deugdelijk, kristen kunstenaar te worden. Hoewel de werken van groot allure de scheppingen van groot- schs draagdracht, weinig meer bede lend worden, omdat ons dunkens, de meestee bet gemakkelijker vinden zich bet hoofd niet te breken met de moei lijke, uitgebreide en wijd-omvattende geschiedenis der beschaving, onder alle hare vormen, toch brengen velen, aangename, nette, bevallige tafereel tjes voort. Meest zijn hut landschappen, natuurverschijnselen, vruchten, dieren en menschen, die het voorwerp zijn hunner bekommering. Zij nemen de verschillende tijden van 't jaar, en zul len iets neerpenseelen over den Win ter, over de Lente, over den Zomer, over den Herfst, hetzij hij morgen- middag- of avondstond. De zon met bare schemerende opkomst, met haar feilen blaak van den noen, met baai- zilver en purper bij het slapen gaan, zal de eer hebben, de schnder-kunste- naars te bezielen en tol het scheppen van taforeelen aan te zetten. Zeker, zulk wrerk is verdienstelijk, s schoon maar het bestaat meer in beschouwingen, in droomerijen, in dichterlijke poesie, dan wel in zaken die groote gedachten, onsterfelijke ge beurtenissen weergeven,Maar toch,het is schoon werk. Ik hoor Hugo Verriest nog zeggen Onze dichters moeten niet allen nachtegalen zijn, het is wel aangenaam soms in 't groen ol ii 't geboomte eene vink te hooren flui ten, eene musch te hooren tjilpen of tjirpen. Zoo ook met onze schilders liet moeten niet allen Rubensen, Van Dijclc's, Jordaensens, Romhrandten, Israëlsen zijn de kunstenaars die onze bevallige plaatskens van ons Vlaamsche land. den eenvoud onzer buitenlieden, den vlijt van onze lands lieden of arbeiders op 't doek brengen, die verdienen ook onze toegenegens, vriendschappelijke bewondering, en wij mogen niet nalaten, beu door onze belangstelling in hunne voort brengsels,aan te sporen en aan to wak keren tot volharding, van wat we noe men mogen Hun blijvende werk van zielsverheffing en hartsveredeling. Ze worden zoo vera drukt, tls sehaapfcems. In de I-Iollandsche Statenkamer zitten 7 socialisten, die in de laatste zitting zooveel hebben ge sproken dat er 913 1/2 kolommen van hun gebabbel in do Handelingen staan, hetzij 130 1/2 kolommen per socialist. Ieder katho liek beeft enkel gemiddeld 19 kolommen De socialisten worden toch verdrukt, niet waar Zoo zeggen ze ten minste Kïsjzen Sa Cs-usseS, In de hoofd stad zijn 207L'8 huizen en 918 gebouwen tot wat anders bestemd. Tusschen die 918 go- bouwen zijn er 2G kerken en kapellen, synagogen, 14 theaters, 32 feestzalen, 24 cinemazalen en 100 Scholen. L'3 as d Bs sa tw ci t te si *5 i w g e Hedendaags zijn er'in ons land 300,208 die eene oppervlakte beslagen van 1 millioen 769441 hectaren. Brabant heeft er de meeste die eene oppervlaklo beslagen van 50110 hectaren die van Oosl-Vlaanderen beslagen 49235 die van Henegouwen 38869 die van West-Vlaanderen 32641 die van Ant werpen 28524 die van Luxemburg 28207 die van Limburg 25523 die van Namen 24654 die van Luik komen aan den staart met 22435 hectaren. Er zijn 10736 uitbatin gen van meer dan een Ha. 90431, van 1 lot 2 Ha. 51535 van 2 tot 3 Ha. enz. 102 van meer dan 150 Hectaren. Goed Wanneer liet vóór de kiezing er rustig toegaat, dan in het een bewijs dal het volk gerust is in den uitslag der kiezingen, dat het vertrouwen heeft in het wijs en vqorzichtig beleid zijner bestuurders. Indien liet zoo is en de ondervinding heeft het al menigmaal bewezen dat het waarheid is dan zullen de gemeentekie- zingen buitengewoon voordeelig zijn voor onze volksgezinde katholieke partij. Overal komen uil do katholieke steden en gemeenten berichten toe dat liet kalmer is als ooit te voren. Natuurlijk de laatste week zal er wat meer beweging komen doch dat komt om.lat de dag d,r kiezing nadert het zou er nog aan mankeeren, dat er zelfs de dagen vóór do kiezing ook al niet gewerkt wierd. Zondag, 15 October, zal men verwonderd staan over den gunstigen uitslag van de kie zing. De bevolking heeft terecht eene groote vrees van hel schrikbewind der kerkver- volgers. Hos Hoed© schooSwef van 0805 CTeësrfoaediv Schepene M. Dewandre is in den gemeenteraad te Charleroi komen verklaren, dat het getal leerlingen die ontslaging van de godsdienst lessen gevraagd hebben, sinds 1910 geklom men is van 205 tot 255, en dat, na eene ge weldige propaganda op de hosten van al de belastingbetalers. Zulke uitlag is voor de goddeloozen wel een fiasco. Want Charleroi is een broeinest van socialisme, het is er vergeven van socialisten on hoewel er 2000 leerlingen ter school gaan, zijn er enkel 255 ontslagingen. E**n bewijs dal de overgroote meerderheid zelfs der socialisten, de band houdt aan bet kristen onderwijs. En dan zouden wij het recht niet hebben, den gods dienst in de scholen en de godsdienstige scholen te verdedigen. Daar moet ons volk met de kiezing een antwoord op geven. 29 veranderd zsji. Burgemeester Kleyer van Luik zwoer in 1900 te zamen met Ileeren Digneffe en Jal- loise, dat, in hel belang van 't land en voor de eer van de liberale partij hij nooit zou samengaan met do socialisten. Nu pronkt M. Kleyer op den lijst te mid den van de hevigste socialisten. Eilaas Het belang van 't land en de eer der liberale partij, tellen voor niets meer als de loge ge sproken heeft. Nu de eer der liberale partij, die kan ons weinig geven, maar dat M. Klever, volgens zijne eigene verklaring, de belangen van 't land in gevaar brengt, dat is veel erger,en daarom ook zal hot Belgische volk, do onge lukkige politiek der liberalen, met klank veroordeelen. De Turken van hunnen kant hebben ook 22 bataljons reservisten onder de wapens geroepen. Het militair kabinet van Al henen heeft aan de vreemde mogendheden do genomen maatregelen medegedeeld. Een zoon van Abd-EJ-Kader biedt zijne diensten aan Turkye aan. Mehmed Pacha, zoon van AJd-El-Kader, heeft aan den Sultan de toelatinggevra om zich naar Tripoli te begeven en er de Italianen to gaan bevechten. Mehmed ver klaart dat hij wel 50 jaar do Italianen kan bezig houden, daar zijn vader 30 jaar de Franschen in 't harnas hield. Geene krijgsverrichtingen op de Balkan sche kusten. Telegrammen uit Rome en Berlijn melden, dat het Ilaliaansch gouvernement aan zijne vloot onderrichtingen gezonden heeft, om de Baikansche kusten niet te beschieten. Diens volgens zal dus de beschieting van Prevezza geen plaats hebben. Ook zouden er geene Italiaansche troepen in Albanië aan wal gezet worden. De Italianen zijn meester van Tripoli. Donderdag werd de Italiaansche vlag op het fort Sultania, te Tripoli geheschen. Het eskader heeft do vlag op do reglementaire salvoscholen begroet. Het fort werd ingenomen, door de Ita- liaansche kompagniën, die beschermd wor den door do Italiaansche vloot. In de half vernielde forten werden talrijke lijken ge vonden. Er werd geen tegenstand ontmoet. Er is onmiddelijk bevel gegeven, den vuurtoren van Tripoli, welke door de beschieting ver nield werd, weder oj) te bouwen, daar deze van liet grootste belang is voor de krijgsver richtingen der Italiaansche vloot. De Turksche troepen houden zich op een heuvel buiten de stad. TUSSCHEN De Italiaansche handel geboycotteerd. Het boycolteeren der Italiaansche koop waren is te Constantinopel begonnen. De dokwerkers weigerden een Engelsch schip to lossen, dat Italiaansche koopwaren aan boord bad. De Turksche bladen deelen een manifest mede, van het mhldenkomitei* van Salonika, waarin zij de geschiedenis van het konfiikt maken, en een warmen oproep tot alle Tur ken richten, ten einde de Italianen en hunne koopwaren te boycolteeren. Aan de Grieksch-Turksche grens. Een Turksch agentschap had bericht, dat verscheidene benden Grieken, onder het be vel van officieren gezien waren, tusschen Elassone-Diskala en lEIassone-Senidgo en dat andere benden nog .gevormd werden, ten einde een inval te doen op Turksch grond gebied. Dat gerucht wordt thans gelogen straft. Het agentschap houdt evenwel staan dat er Grieksche benden in do streek zijn. Zulks is ten andere niet te verwonderen, daar de Turksche hatelijkheden er den Grieken het leven schier onhoudbaar maken, ten gevolge der gedurige bandieterrjen. Het is zelfs zoo goed als zeker, dat de Turksche overlieden deze Turksche bandie ten aanmoedigen en ondersteunen. Griekenland heeft twee klassen reservisten binnengeroepen en ze bijzonder gelast met de bewaking der grenzen. Tijdens de ontscheping der Italiaansche troepen, beproefden do Turksche torpedo- weerdersnog eens aanvallend op te treden, docli zij worden door de Italiaansche tor- pedos spoedig tot zwijgen gebracht. Twee Turksche booten werden in don grond ge boord. De rijke Araben, die nog in Tripoli ver blijven, hebben de witte vlag boven hunne huizen geheschen. Het nieuwsagentschap Havas doelt over de bezetting van Tripoli door de Italiaansche troepon, de volgende tijdingen mede De Italiaansche troepen hebben nergens geplunderd. De Araben, welke in den om trek der stad woonden, zijn aan boord van het Ilaliaansch admiraalschip gegaan er hebben er zich onderworpen. De Italianen hebben verscheidene kanon nen en milrailjeuzen aan land gebracht. Er hadden geene incidenten plaats. De Italiaansche troepen staan onder het bevel van den scheepskapitein Gagni en de onder admiraal Boreo d'Olmo is gouverneur van Tripoli benoemd. Do Algemeeno Duitsche konsul heeft aan admiraal Faravelli laten weten, dat tijdens dc bescMeting geen enkel Europeer gekwetst of zijne woning beschadigd werd. De Italianen in de Roode Zee. Uit Hodeidah wordt gemeld dat twee Ita liaansche oorlogschepen 21 houwitsers over de stad gezonden hebben. Een houwitser zou eene Engelsche sloep getroffen en vernield hebben. Een later bericht meldt echter, dat het geene Engelsche sloep,maar wel oene Turk sche kanonneerboot is welke getroffen werd. Een Engelsch schip gekaapt door de Turken. De Engelsche stoomer Ockris is door de Turksche Fethibidens gekaapt geworden. Tijdens het onderzoek, aan boord van het Engelsch schip gedaan, werden 40 tonnen poeder aangeslagen. De Oehris werd «nis oorlogsbuit aanzien en naar Salonika gebracht. gen, draaide er een tweetal malen rond en werd eindelijk eenige meters verder ge worpen. De aanwezige personen snelden hem on middelijk ter hulp. Beaumont had liet be wustzijn niet verloren, doch kloeg over hevige pijnen in het linkerbeen. Hij werd in der haast naar een naburig gasthuis gebracht, waar men vaststelde dat hij het linkerbeen op d«-ie plaatsen gebroken had. Beaumont klaagt ook over hevige inwendige pijnen. Zijne wondon zijn ernstig, doch zijn leven is niet in gevaar. Het toestel was geheel builen gebruik. -V- gewezeii-yolksnertegenwoordiger, reizende in Kongo 20 Juli 1911. IX. 0e Slaapziekte. De gekende vlieger Beaumont, die zich in de Europeesche vltogronde zoo dapper onder scheidde en met Vedrines als beste vlipg-prs aanzien werd, werd gisteren het slachtoffer van een erg ongeluk. Hij bad boven het vliegplein van Béthmy eene prachtige vlucht gedaan en wilde voor zijn hangaar landen, toen zijn toestel onver wachts den grond raakte. Het vliegtoestel deed een sprong van eenige meiers, viel dan zwaar tea gronde en sloeg om. Do vlieger werd uit zijn zeteltje geslin gerd, doch bleef aan de dwarshouten han- Ver van mij 't gedacht dat ik in staat zij de slaapziekte in hare bijzonderheden te be schrijven en nog minder acht ik mjj be kwaam om den vinger op de wonde te kunnen leggen en te zeggen Ziedaar de remedie Het blijkt dat de vakmannen zelve het niet eens zijn over de middelen die aan te wenden zijn om de kwaal te bekampen. Getrouw aan mijne belofte,schrijf ik maar wat ik zie en zoo zag ik Kong-olanders. die pas overleden waren aan de slaapziekteeen hoofdman van een dorp, die in 't laatste tijd stip der ziekte was en als een klomp op zijne slrooimat lag te slapen. Hij werd. voor ons, door zijne omgeving wakker geschud zijne oogen slaken zich eens open, om seffens we der toe te vall n. Ik zag op de straat vrou wen, ten gevolge der ziekte, zot geworden. Ik zag jonge mannen, sedert korten tijd van de plaag aangedaan, dwalen; diepzinnig en treurig sleepten ze zich voort als wandelende geraamten. Blanke slaapzieken heb ik niet ontmoet. Men beweert dat erin Neder-Kon- go, Europeanenaan de slaapziekte bezweken zijn. Wat doet men, in den Kongo,om de slaap ziekte te bekampen Eerst en vooral de aan getaste mannen en vrouwen door de docloors (zo verstoppen zich of worden verborgen) worden van de bevolking verwijderd en in lazarets verpleegd. In Katanga werden hospitalen opgericht te Kabinda, Pioelo en Lukonzolioa, te Kam- bove, te Jundabiabo en te Dikulwe gene zingsoorden of bewakingsposten te Ankoro KiambiBoudeioijnslad, B anke ga, Kasenga en Sakonia. Er zijn staatsdoctoors die de be volking doen verhuizen en de hutten in brand steken. Een geneesheer heb ik hooren staande hou den en hij sprak in het openbaar, dat er tot heden tegen de slaapziekte weinig of geene remedie bestaat maar dat het ons aller plicht is die ongenadige ziekte tegen te werken in hare oorzaken. Daartoe, zegde hij, moet men van de negers meer reinigheid vereischen trachten dat ze zich beter aankleeden, om de steken te kunnen vermijden der Tsi-Tsivlieg; men moet ze ook beletten, in den («penen lucht, op den grond te slapen. 'L Is zonderling hoe weinig begrip die zwarte menschen hebben om hun leven te beschermen. 't Is nochtans niet dat ze geern sterven, integendeel, ze schrikken voor den dood en, bij 't minste inwendig ongemak, laten ze den moed zinken, terwijl eene kwetsuur, zelfs het verlies van eenen arm of van een been hen onverschillig laat, omdat zulks, naar hunne meening, het leven niet in gevaar stelt. Voorzorgen, dat kennen ze niet. Zich aankleeden doen ze, omdat het langs om meer mode wordt, maar belet eens de pakkendragers; in den dag, wanneer ze ge zien zijn, zullen ze in volle zon zwaar aange kleed loopen; doch nauwelijks in het kamp, of de kleederen worden uitgespeeld, behalve hunne zwembroek, en dan zitten ze rond het vuur, alvoren te branden en langs achter te verslijven van koude, 's Avonds, rollen ze zich in een enkele sargie en daar ligt het pak menschenvleesch op den naakten grond. Gaat nu eens twee uren later bet kamp rond, dan zult ge er aantreli'en die allo dek sels hebben van kant gesmeten 't vuur gaat langzamerhand uit. de nachten zijn koud in Kongo en kille dauwdruppels vallen op het bloot lichaam, Die wakker word rolt zich tot aan het vuur, dat onder de asch smeult maar niet meer verwarmt. Moesten wij, Europeanen, ons op derge lijke manier blootstellen, het ware de onver mijdelijke dood inloopen. Ook wordt het kamp 's morgens vroeg door liet holle hoesten gewekt. Zijn er, in Afrika, legioenen negers die van de slaapziekte sterven, zooveel zijn er ook die door longontsteking ondermijnen.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1