OORLOG He Kerk ea hare weldaden T EEN EN ANDER Ecnïss Elualtjes van soGlaüstisohe huichelarij. Stemmen voor do liberalen "DAC^BLAD Bestuurder J. Van Nuffel-De Gendt. Erge spoorwegongelukken in België Talrijke gekwetsten De IWIarokkokwestie Italië en Turkyë Zeventiende jaargang as' 236. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Dêjsisdag 10 October 1911 E VOLK ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4|f .;»f TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. EUREELEN TE BRUSSEL 728, Steenweg van Waterloo, 728. TE AALST 3Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN: KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3« bladz. (de regel) fr. 0,50 4* biadz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) £r. 2,00 Bij de Heeren Van In, te Lier, en Dewit, te Brussel, is een boeksltcn verschonen van den E. P. Hubert Karmeliet. Dit boekje bevat zes be. langrijke voordrachten ovér de Kerk en bare weldaden. De schrijver belian delt er beurtelings De Kerk en de vooruitgang.; de,Kerk en de zedenleer, de weldaden dor Kerk in de natuur lijke orde, de Kerk en de maatschap pelijke kwestie de toestand van de Kerk in den hedendaagschen tijd. Die onderwerpen zijn zeer zeker van actueel belang; daarbij op eeno wijze die tevens hoogst aangenaam, hoogst duidelijk, en hoogst wetenschappelijk is. De vrijheid, de gelijkheid, de broe derlijkheid, drie woorden waar de g'oddoioozen zoo aanhoudend mede op de lippen loopen, zijn woorden die maar ontleend zijn aan liet Evangelie der Kerk. Op 2 Maart 1905 verklaarde M. Ferdinand Buisson Wij demokra- ten wij erkennen volgaarne, dat de .verklaring van de rechten van den mensch maar ten slotte eene recht- streeksche en verwereldlijkte interpel latie is van liet Evangelie. De tegenstrevers der Kerk zeggen dat zij de mannen zijn van den vooruit gang, en wij katholieken de mannen van het verleden. Zij beweren dat van het jaar 1 tot 'tjaar 1800, het tijdstip is geweest van het kristendom, en dat van 'tjaar 1801 tot in der eeuwigheid 'hel tijdstip is en zal zijn van de weten schap. Pater Hubert antwoordt te recht, dat de katholieken fier mogen zijn, de mannen te wezen van liet ver leden. De werking van 1800 jaren, die overal hare monumenten en groot- scho daden van liefde en opoffering heeft achtergelaten, en die opklimt tot den tijd van Christus toe, die werking is de eer van het kristendom. Maar de katholieken zijn niet enkel de mannen van het verleden, zij zijn ook de man nen van hot heden, van den tegen- woordigen tijd. Kijkt de wereld rond. Komen de groóte geleerde koppen niet toegevlogen neemt gelijk welk land, neemt gelijk welk vak, neemt gelijk welke kunst of wetenschap, en overal zal men de namen der katholieken hoog boven aan zien uitstralen. Wij moeten onze groote kristene toonkunstenaars niet vernoemen, ook niet de kristen schilders, ook niet de kristene letter kundigen en dichters vergenoegen wij ons enkel, om bij een voorwerp van zichtbaren, tastbaren aard te blij ven, wie is de uitvinder van den draad- loozen telefoon? Is het M. Brandy niet, oen man zoo katholiek als geleerd Wij zijn niet enkel de mannen van het verleden, van het heden, maar ook de mannen van de toekomst. Overal rijzen de scholen, de gestichten uit den grond op, gebouwd, ingericht en be stuurd door do katholieken. Uit die scholen waar do jongere geslachten onderwezen worden, daar moeten ook de toekomstige katholieken uit voort komen. Doch we kunnen op breederen voet bewijzen dat de katholieken de man nen der toekomst zijn. Met het verval van het geloof, gaat gepaard den val van 't karakter, en met het verval van het karakter, de val van den vooruit uitgang. Die landen die verzaakt heb ben aan hun geloof, gaan met rassche schreden naar hun eigen ondergang maar de lauden waar het geloof stevig bloeit, daar bloeit ook de wetenschap, daar bloeit de beschaving, daar bloeit de vooruitgang. En het is in het oog-springend dat vele landen, vooral in Amerika, in machtige drommen tot de H. Kerk komen; dat de toekomst der katho lieke kerk vooral zal verzekerd worden door die nieuwe landen en dat die nieuwe landen in de wereld, die eens in de toekomst, de eerste katholieke landen zullen worden-, ook de eersten zullen zijn in de beschaving, in de we tenschap, in den vooruitgang; en zoo zijn wij de mannen van de Kerk, die haren ongéëvenaarden invloed heeft doen gevoelen van al het jaar 1 tot het jaar 1800 wij zijn de mannen van de Kerk, uit wier schoot zoovele groote geleerden zijn ontsproten, die geleefd hebben van 't jaar 1800 tot 't jaar 1911 wij zijn de mannen van de Kerk, die in de toekomst zal kunnen wijzen en roemen op hare zonen, die de grootste ontginners zullen zijn van vele gewichtige, wetenschappelijke gronden. Op maatschappelijk gebied is hot ook enkel door do leering van de Kerk dat de harmonie in do Samenleving zal kunnen hersteld worden. Om de maat schappelijke kwestie en vooral de ar- beidskweslie eene oplossing te geven, zal men vroeg of laat moeten komen tot de voorschriften van het Rerum Novarum Wat men ook bewero, het is onomstootbaar dat de maatschappe lijke wetgeving nooit meer vooruit gang, nooit snelleren vooruitgang heeft gemaakt dan na het verschijnen van don pauselijken wereldbrief, de en cycliek Rerum Novarum vau Paus Leo den Dertiende. De groote invloed, de machtige rol door de Kerk uitgeoefend in den loop der negentien laatst vervlogen eeuwen, haar buitengewoon gezag op onze da gen, en de gewichtige zending die Haar in de toekomst is weggelegd, dat alles heeft E. P. Hubert op een prach tige wijze bewezen. Eesi»® verikBaHsBg. Op 9 Decern ber 1910 schreef M. De Brouckere in de Peuple De onmacht van eene verou derde partij, zonder toekomst, zonder leef baarheid, een kadaver dat men niet moet verbinden met het levend lichaam dat de werkliedenpartij is. Naarmate de politieke bespreking-en klaarder worden, verstaat men het altijd beter en het getal dergenen groeit aan die de gelukkige formuul van Destrée aannemen, welke zegde De vereeniging met behourlsgezinden gebeurt altijd ten nadeele van de werklieden. En nochtans Anseele is van de vereeniging met de liberale doctrinairen om zot te worden Waarom? wel eenvoudig, omdat M. An seele do hoogste voldaanheid geniet. Die meneer zit in de kussens en volop in 't geld, en natuurlijk, hij vindt liet veel plezieriger tusschen de rijke liberale kopstukken een roomer champagne te drinken, dan een glas bier met dat arrern werkvolk Zouden de socialisten denken datdo eenvoudige men- schen ook niet klaar zien in dat spel Dan zijn zo leelijk mis "sa de gewisente scherpsweg 5 Te Scliaerbeek, beier gekend onder den naam Scherreweg, zijn do katholieken vol hoop, de fameuze antiklerikale bestuurders eene verpletterende klopping geven. Het is te hopen dat onze dappere Schaerbeeksche vrienden er mogen in gelukken, en zij in gansch bet land kloeke navolgers mogen vinden. Het land moet toonen dat het genoeg heeft van de politieke wallebakkerij der antiklerikale part ijen. Sn^njhe dsstetling van Peil- Zör1. Pellzer, de moordenaar van Ber- nays, die zijne ter dood veroordeel i' g zag veranderen in eeuwigdurend gevang, zal voorloopig in vrijheid worden gelaten. Peltzer zit reeds 29 jaren opgesloten en is thans een grijsaard. Hij zal zijne oude moe der die 92 jaar oud is, en zijne zuster, die te zamen naar den vreemde zijn gaan wonen, gaan vervoegen. De broeder van Peltzer, James, is sinds lange jaren in 't gevang ge storven. Een Russrgemeesteg* die het voos'ljeeSdl geeft. M. Swaelens, burgemeester van Rode-St-Genese, in de vorige kiezing gekozen op den liberalen lijst, is nu, door zijn walg voor het kartel, in de katholieke partij gekomen en staat als kan didaat op den katholieken lijst. Het blijkt dat M. Swaelens, in heel het land, bij de ordelievende burgers vele navol gers zal vinden. Des te beter Achteruitgang- In September liepen er te Antwerpen 567 schepen binnen, tegen 574 in September 1910, dus 7 sche pen minder.In 1910 waren er toen 1.119.002 ton nu in September 1911 enkel 1-002.056, of 26.946 ton minder. Botterdam is toch ook achteruitgegaan in September. Voor de 9 eerste maanden van 't jaar heb ben wij te Antwerpen eeno vermeerdering van 70 schepen en 439,956 ton Rotterdam heeft eene vermeerdering vas 238 schepen en 474.748 ton. We moeten Rotterdam in 't oog houden Nu de Rotterdammers hebben hij de laatste kiezingen eeno flinke meerderheid gegeven aan de kristene pari ijen. Zullen de Belgen hun land naar den afgrond laten voeren door den hutsepot van de kartelpolitiek 8$ Seis uwe socoaSêsiische groep. Te Charleroi is een nieuwe groep gesticht die zich zelve betitelt: Socialistische groep van rechtstreekscho actie.«zij steken het onder tafels noch stoelen, dat zij de onteige ning willen van den gansch en eigendom. En hij verklaart daarbij, dat hij aan de zij zal staan van de origodsdienstigen en van de antiklerikalen om door het woord, door het geschrift en in de straat als 't noodig is, al de dogmas te bekampen Godsdienst, vader land, eigendom, overheid en aide calotten. Dat zijn de bondgenooten van de liberalen, die dan nog verklaren niet tegen den Gods dienst te zijn. Dit manifest is verschenen in de «Journal de Charleroi»,socialistisch orgaan van die streek... Die groep verklaart zich ook tegen het leger en voor de sabotage Vooruit met die mannen Te (Seest- Over eenige weken lag de Roode Tsaar der socialen van Gent, An seele, nog volop in ruzie met de liberalen, en dezen wierden dan uitgemaakt op de hevigste wijze voor volksbedriegers, dwingelanden, volksuitzuigers,beesten,uitbuiters der werk lieden. De liberalen konden niet zwart en vuil genoeg gemaakt worden. Heden heeft hetaJaehaagd aan den rooden opperhaas kartel te sluiten met de liberalen om de katholieken en den godsdienst den duivel aan te doen... en de socialen wierden overgeleverd in de handen der liberalen, der dwingelanden, der volksuitzuigers, enz... En de socialen, die bende van slaven, dat ellendig kiesveo liet zich het strop om den hals doen. Te AaüSwenpeBi, De socialen tie ren en schelden op al diegenen die groote jaarwedden ontvangen, die leven van de Staatskas, terwijl het arm volk zwoegt en wroet voor een klein loon I Die gouvernementsdieven en opeters van 't land moeten weg roepen de socialen. Nu te Antwerpen is er een zeer rijke heer met naam Royers. Buiten zijn fortuin, trekt hij 1°) als gewezen ingenieur der stad jaarlijksch fr. 18.000 2°) als volksvertegenwoordiger jaarlijksch fr. 4.000 3°) thans moet hij schepene worden, jaarlijksch fr. 10.000 Te zamen fr. 32.000 De lastenhetalers zullen voor dien rijken kartelheer 32.000 frank opbrengen Voordien rijken k <t. die zich vet smeert in den gouvernemeniSkaas, gaan nu de socialisten stemmen in de gemeente kiezing Welke huichelaars Bn Henegouwen. Ze zijn tegen den godsdienst niet Van beden af gaan de socialisten in Henegouw 's Zondags fees ten geven voorde leerlingen der gemeente scholen, die de catechismuslessen niet vol gen. Die arme bloedjes zullen mogen deel nemen aan spelen, waar prijzen meê te win nen zijn, doch zij moeten het getuigschrift meebrengen, door hunne otiders ondertee kend, en waardoor hun verboden wordt het godsdienstig onderwijs te ontvangen bren gen zij dat niet meê, dan worden zij uitge sloten. Zoo ver drijven de socialisten den haat tegen den godsdienst, en door zulke hatelijke middelen willen zij de kinderen beletten, de catechismusles te volgen. En dan beweeren zij nog dat zij tegen den godsdienst niet zijn Wat schijnheilige vólksbedriegers Botsing te Gent-Sint-Pieters. Zaterdag namiddag, is aan de splitsing der lijnen van Oostende en Kortrijk, een trein komende van Duinkerk© op een koop- warentrein voor Brugge gebotst. De schok was zeer geweldig. Een waggon van den koopwaren trein werd een zestigtal meters ver medegesleept, vooraleer de trein kon stoppen. De lokomotief van den reizi gerstrein onlriggelde', alsook de fourgon en de twee eerste rijtuigen, een van derde en een van tweede klas. Al de reizigers, die zich in deze twee rij tuigen bevonden, werden min of meer erg gekwetst. Niemand schijnt echter gevaar lijke verwondingen bekomen te hebben. Do gekwetsten werden onmiddelijk naar do statie gebracht, waar zij door verschei dene geneesheeren, verzorgd werden. De schade is zeer aanzienlijk. Het spoor wegverkeer was geruimen tijd totaal onder broken. Ontriggelmg te Harmignies. Zondag avond is een reizigerstrein in de statie van Harmignies onlriggeld. Drie rij tuigen van derde klas werden omvergewor pen en al de reizigers die zich in deze rijtui gen bevonden, werden gekwetst. Onmiddelijk werden zij in de wachtzaal der statie ver zorgd en daarna naar hunne woonplaats over gebracht. De machinist was op zijne machien geble ven en ondanks 't gevaar, remde hij zooveel hij kon, om den trein te doen sloppen. Daar aan is het te danken, dat heel de trein niet onlriggeld is, Do reizigers, die zich meest allen naar Charleroi begaven, konden met eenige ver traging, hunne reis voortzetten. De schade is aanzienlijk. Twee waggons werden geheel vernield. Het spoorwegver keer was na twee uren werk ens hersteld. Wat is hst nu weer Men begint de zaken opnieuw zwarter in te zien. Nu Frankrijk zijn goesting heeft ge kregen in Marokko, zou het geneigd zijn geene vergoedingen toe te staan aan Duitsch- land. Ge ziet van hier dat do Duitscher daar mee in de schik zal zijn. Doch de onderhan delingen zullen nog lang duren, zoo zegt men ten minste, want in al die diplomatische zaken, moet elk ten minste die diplomatie gebruiken, niet de helft te gelooven van wat ze allemaal zeggen en schrijven. Wat is dat Stemmen voor de liberalen, of stemmen voor een enkelen liberaal op gelijk welke wijze, dat is het liberalismus aanmoedigen en versterken, dat is zijne goedkeuring en neen-werking verleenen aan 1. De politiek van uithongering jegens de arme kinderen. Want liberaal wil zeggen alle onderstand alle hulp aftrekken aan de arme kinderen die hunne ziel niet willen overleveren aan het goddeloos liberaal on derwijs 2Aan de politiek van bederf en godde- lóosmaking der weerlooze kinderen in de school want liberaal wil zeggen den gods dienst uit de scholen verbannen, en het kruis beeld huilen werpen. 3. Aan de vrij denkersschoolmeestersdie onderwijzen aan de kleine kinderen dat de mensch niets anders is dan een dier, zonder zedelijke ziel, dat moet leven zonder God of gebod. 4. Aan de goddeloosmaking en barbaar - scheid jegens toeezenkinderen en zieken Want liberaal v il zeggen in do hospiciën en godsdienst den priester, de kloosterlingen, den godsdienst en het kruisbeeld buiten hou den, en door geweld den troost van het ge loof en de hoop op een beter leven ontnemen aan de meest lijdende c.n ongelukkigen van het menschdom de ouderloozen, de onge- neesbarende zieken Stemmen voor de liberalen, of voor een enkel liberaal is dat werk van ongeloof en wreedaardigheid goedkeuren, ja er recht streeks aan meewerken Christene kiezers, die zelf nog geloof hebt, of ten minste den godsdienst eerbiedigt voor de anderen. Voor de zwakken, voor de onge lukkige, denkt daaraan, denkt aan uw ge- wetendenkt aan uwe kinderen, aan de kinderen der armendenkt aan de arme weeskens, aan de zuchtende ziekenaan de verlatene ouderlingen En gij, kiezers die Daensisi zijn,hoe wei nig gij ook in getal zij t, overleg met de hand op uw hart in geweten wat uwe plicht is denkt ook daaraan vergeet niet dat, indien gij stemt voor de Daensisten uwe stem de meerderheid der groote christene partij ver zwakt en de liberalen ten goede komtstem men voor de Daensisten of stemmen voor de liberalen heeft het zelfde uitwerksel het is zijn stem geven aan de liberale goddelooze partij Christene Daensisten, handelt volgens uw christelijk geweien dat is uioe opperste weteene wet die hoogcr staat als uwe partij- wetten, en stemt voor de eenige kristelijke partij, onder nummer X. TUSSCHEN De Turksche verliezen Volgens een telegram van den minister van oorlog zouden de Turken in de beschie ting van Tripoli, 12 dooden en 23 gekwetsten gehad hebben. De Turken beweren ook dat verscheidene Italiaansche schepen door de Turksche houwitsers beschadigd werden. Een gevecht De Italiaansche torpedos Arligliere en Fucilareonder het bevel van kapitein Bis- carelti, ontmoette een Oostenrijkschen sloo- mer, nabij de Turksche kust. Kapitein Biscaretti gaf aan het Oosten- rrjksch schip hevel te sloppen en ging toen een onderzoek doen aan boord van het schip. Toen hij naar de Artiglicre terugkeerde, begonnen de Turken van uit het fort van Sint Jan de Medua naar de Italianen te vuren. Onmiddelijk werd het vuur door de Ita liaansche booten beantwoord. De beschieting duurde ongeveer 40 minuten. De Turksche batterijn werden vernield. Ook eene kazerne en twee kampementen werden in gruis gescholen. De Turken had den talrijke döoden en gekwetsten. De Italiaansche hevelhebber Biscaretti werd erg aan den rechtervoet gekwetst. Hij wordt aan boord van het schip verzorgd. Nog eene Turksche stad gebombardeerd De Turksche bladen melden, dat do Italia nen de Turksche haven van Sweïdlje gebom bardeerd hebben. Er werd slechts weinig schade aangericht, daar de Italianen van op grooten afstand vuurden. De Tripolitaansche stammen Het gerucht wordt verspreid, dat de stam men der Samas te Hodoïdah bijeenkomen en zich bereiden om Turkye te helpen. Het oproerig hoofd, Dnan Yaha heeft aan den sultan 100,000 man aangeboden, om tegen de Italanen te strijd en tot het uiterste. De Italianen wijken uit. Op bevel van den Policieoverste van Salonika, zijn al de magazijnen en bureelen, bestuurd of toebehoorende aan Italianen, gesloten geworden.Men voorziet dat talrijke Italiaansche handelaars zullen ten oudere gebracht zijn. Dagelijks keeren talrijke Italiaansche familiën uit Salonika naar Italië terug. De toestand op Kreta. Eene gisting schijnt wederom ontstaan te zijn op het eiland Kreta. Duizenden jonge lingen bieden zich aan oin als vrijwilligers d6el te nemen in het Italiaansch leger. De leiders der beweging raden kalmte aan. Constantinopel is ongerust. In de diplomatische kringen alsook onder de handelaars, heerscht eene hevige onrust, voor hetgeen duur en afloop van den oorlog betreft: Allen zijn het eens, dat Turkye niet mag toegeven, vooraleer een belangrijke en beslissende slag, de wezenlijke overmacht van Italië bewezen heeft. Dan alleen mag Turkye toestemmen in eene militaire bezet ting van Tripoli. Van den anderen kant is het zeker dat de groot-vizier ontmoedigd is en er reeds ernstig aan denkt, zijn ontslag te geven. De onderhandelingen voor den vrede. Een Parijsch blad meldt, dat de onder handelingen voor den vrede weldra zullen kunnen beginnen en dat zij zeer ernstig zul len aangevat worden. De onderhandelingen zullen evenwel zeer moeilijk zijn, doch men hoopt, dat zij toch voor het hegin van November zullen geëin digd zijn. |De Italiaansche vuurtorens Volgens de laatste berichten aan den En- gelschen Lloyd, zouden de Italiaansche vuur torens niet uilgedoofd zijn. Ten andere had men in het Foreign Office, desaangaande niet het minste bericht ont vangen. Koopwaren aangeslagen Twee Italiaansche torpedos zijn in de baai van Aldua gedrongen en hebben er een zeilschip gekaapt, dat geladen met maïs naar Prevezza zeilde. Eene Turksche batterij heeft op de torpedos vuur gegeven. Dezen antwoordden met eenige kanonschoten, doch trokken weg. Vier Italiaansche kruisers legden nabij Santa Maura beslag op al de koopwaren in bestemming voor Prevezza. Turkyë is misnoegd over de houding van Griekenland Turkyë is zeer misnoegd over de houding van Griekenland en dezes krijgsverrichtin gen. De ministerraad heeft zich langdurig met deze kwestie bozig gehouden.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1