03 kinderdieven, ris zlelroovers in huis. OORLOG -a onder nummer 'T EEN EN 'T ANDER Reeks Inleven van M. Vincent Dlerlcx G 23» T t IQ Maar,., zij zullen haar niet hebben de schoone zie! van 't kind. Italië en Turkyë Kiezers van Wetteren, stemt Zondag toekomende onder nummer 2 Be monarcMstïSGlie beweging in Portugal Eeveniiende Jaargang if 237. i -_i iimiwbmwmmwmwwmmmii 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag I October 19ft ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van .iet laad. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4b TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELENi TE BRUSSEL I TE AALST 728, Steenweg van Waie^loc, 723. I Kericstraat, 9< Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffcl-De Oendt. AANKONDIGINGEN s KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. ^de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Reclit. herstell(per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 ESesIe werklieden, z3®t Isser bet sssossstes* van bet ongeloof ess traa de ongodsdienstigheid, dat met zijn Suaisch ^©siclst eei sêpt ssfssSaisiMeüiks klauwen, sis eest rosfeissr èm aBtafess cbristelijfcen huishaas-d binnen- fiï'iagt, esa as®e arnte kssaderkesss «fi! vastklamjien ess sïös-teis isa bet vei'dier'f «a,t bet lEbe^alissssass esa vaas het sïscialasetssas. Kiezers, en gij bijzonder, werklieden, ge kunt u nooit genoeg zaam in den geest prenten, hoe hatelijk en hoe verderfelijk de plan nen zijn van de vijanden der christene opvoeding. Het is niet op groote menschen, wier verstand en overtuiging gevormd zijn dat zij het gemunt hebben; 't en zijn niet de menschen van rijpen ouderdom of van volledigen leeftijd die zij aanpakken. Neenvan die mannen die haar op hun tanden hebben om te antwoorden, en die hun zwierig' de deur zouden wijzen als zij afkomen om hun in 't verderf van 't ongeloof te storten, daar houden zij heel voorzichtig hunne handen af I Daar zullen zij hunne pooten niet aan verbranden, de liberale zielhonden Pïïaas- boe hatelijk, hoe Isf Diegenen waarvan zij hunnen prooi willen matten, 't zijn arme hinderen, zwakke schepselkens, die zich niet kunnen verweeren, die het gevaar niet kennen en die het kwaad niet vermoeden. De arme Kinderen van noodlijdende werklieden willen zij mislei den, aanhalen, aanlokken in hunne goddelooze scholen met hun eten, voedsel, kleederen en onderstand te beloven. En diegenen die naar hunnen kant niet willen komen, die hunne ziel niet willen verkoopen, moeten uitgehongerd worden, krijgen geen eten of geen onderstand B3at lis «Se liberale ess socialistische uithongerings- poliiiek. Kiezers, en gij bijzonder de armsten der werklieden, zijt gij bereid uwe kinderen te verkoopen voor den judaspenning' der libe rale en socialistische zielmoorders Wilt gij de kinderen van uwe medebroeders, van uwe medebur- burgers en andere werklieden laten wegsleuren in het ongeluk in de goddelooze scholen, die broeinesten van ongeloof en zedenbederf? Denkt, vooraleer gij stemt, aan al de zorgen, aan al den last, aan al de smarten die uwe kinderen u gehost hebben. Denkt, vooraleer gij stemt, aan de waarde van eene goede christelijke opvoeding voor uwe hinderen. En dan, zult gij met verachting en walg alle liberalismus en socialismus ver van u wegstooten gij zult de Daensisten, die de verderfelijke en hatelijke vijanden uwer kinderen in de hand werken, ook niet volgen maar gij zult, zooaSs (Se christesse werkman die hierboven afgebeeld staat, uws kinde ren ositSer uwe bescherming nemen en het goddeloos monster afweren. Stemt dan, voor de ziel, voor het geluk uwer kinderen, voor de katholieke lijst in AALST De bevolking van België* - Men schat dat de bevollcing van liet land 7.400.000 inwoners zal tellen liet zij eene vermeerdering van 700.000 op 10 jaar. Er hlijven nog een dertigtal gemeenten bijeen te tellen zoodat de schatting nage noeg als juist kan aanzien worden. Schoone vepbeiering, Bin nen kort zal men overgaan lot do aanbe steding voor de hernieuwing van de baan Oordegem naar Aalst en van Oordegem naar Quatrecht. De uitgavQ wordt geschat op 7 a 800.000 fr. Rlieuv? weekblad. Er is een nieuw Congoleesch weekblad tot stand ge komen. Het draagt als titel Journal du Congo en zal zipli speciaal met onze colonie bezig houden. E^oe zêj de waarheid verkon digen. M. Hymans zei Woensdag Brasserie Flamande dat de klerikalen 't openbaar onderwijs willen omverwerpen. Wij gaan daar met do officiëele statistieken op antwoorden In 1884 waren er 5007 lagere scholen, in December 1909 waren er 7435 in 1884 waren er 94S1 klassen, in 1909 was bet ge klommen lot 20.193 in 1884 waren er in die klassen 464.309 leerlingen, in 1909 wa ren er 934.924. En in de bewaarscholen In 1884 waren 794 bewaarscholen, in 1909 3065 In 1884 waren er daar 75.049 kinderen, in 1909 reeds 233.870 1 En de scholen voor volwassenen In 1884 waren er 3101 klassen met 72.709 leerlin gen, in 1909 waren er 8.233 klassen met 233.870 leerlingen. In 1884 werd er aan 't onderwijs 32 mil- lioen uitgegeven, in 190S reeds 50 millioen. Van 1SS4 werd er voor het bouwen en bemeubelen van scholen 31 millioen uitge geven door het katholiek Staatsbestuur. Moet men niet bekennen dat de katholieken het onderwijs naar den dieperik voeren Wat onnoozele menschen zich toch laten op draaien. En zeggen, dat zulke menschen nog dikwijls meenen, dat zij de felste zijn Zoo fopt men Fs*edes*ika De sladsbedienden van Brussel wilden Zater dag eene meeting of liever eene algemeene vergadering beleggen. De stadsbedienden kregen van M. Max het verzoek niet naar die vergadering to gaan. Hij liet tevens den voorzitter en den sekretaris hij hem komen en verzocht dezen hünno vergadering uit to stellen tot na de kiezing, waarin dezen toe stemden. M. Grimard heeft van de gelegenheid ge profiteerd om te verklaren, dat de bedienden geene reden van klagen hadden, dat de toe stand voor allen was verbeterd, voor de 1000 bedienden, voorde 780 policieagentcn, voor de 250 pompiers, voor de 800 onder wijzers en onderwijzeressen en voor de dui zenden stads werkliedenDe bedienden wilden in 't openbaar klagen, maar ze moch ten niet... M. Grimard, die millioenrijk is, stoeftein de plaats van de bedienden. Hij wist genoeg dat het hun verboden was tegen te strik helen Het moest bij de katholieken ge beuren op touw gezet wordt voor hel boycotteeren der Italiaansche koopwaren welke in Enge land aankomen. Deze maatschappij zou ook zinnens zijn in andere landen eene soortge lijke beweging op touw te zeiten. Bulgarië trekt troepen bijeen. Uit Sofia wordt gemeld,dat het Bulgaarsch gouvernement zijne troepen samentrekt ih het Zuiden van Bulgarië. Men weet niet wat aanleiding mag gegeven hebben, tot dezen maatregel. De Turksche tegenstand in Tripoli. Uit Djerba wordt aan de Corrière d'Italia gemeld.dat de Turksche troepen welke vroe ger in Tripoli gevestigd lagen, thans naar Nefoura teruggeweken zijn. De garnizoenen van Kear en Jintan zijn ook naar Nefoura gekomen. De Arahen, bestaande uit 20.000 man ongeregelde,doch goed gewapende krij gers rukken naar Nefoura op om zich met de Turken te vereenigen. Eene Turksche meeting te Londen. In Gaxlon Hal, Westminster, werd gisteren eene Turksche meeting gehouden om te pro testeeren tegen den oorlog. De aanwezigen hebben verzet aangetee- kend, legen de houding van Italië, dat Tur- kyë tot den oorlog dwingt en alle Orientalen of Oosterlingen uitgenoodigd,de Italiaansche koopwaren te boycoteeren. De Heilige Oorlog uitgeroepen. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat het opperhoofd der Senoussis de Heilige oorlog tegen de Italianen heeft uitgeroepen. Turksche gevangenen. De Italiaansche stoomer Assiria is te Malta aangekomen, onder het geleide van den tor- pedoweerder Borea. Aan boord van de Assi ria bevinden zich de Turksche gouverneur en al de Turksche ambtenaars van Tripoli. Men zou aan 't vechten zijn. Een telegram uit Comacchio 'meldt, dat men daar een hevig kanonvuur gehoord heeft, .dat verscheidene aren duurde.Men weet nog den uitslag van het gevecht niet. De Dardanelles niet geblokkeerd. Italië was zinnens geweest de Dardanellen te blokkeeren. De andere mogendheden had den echter bij Italië aangedrongen om dat ontwerp te laten varen. Italië heeft aan zijne schepen bevolen het blokus-ontwerp te staken. TUSSGH EEN Waar de Italianen zich nu bevinden. Op dit oogenblik hebben do Italianen zich reeds meester gemaakt van Tripoli, Ben ghazi en Marsa-Tobrouck Binnen eenige dagen zullen de Italianen in deze drie plaat sen een legerkorps van 50.000 man afgezet hebben, om die inneming te steunen. Het schijnt nu ook zoo goed als zeker, dat men nog zoo spoedig geen vredesonderhan delingen zal aanknoopen voor het sluiten van den vrede. Inderdaad, Turkye weigert den vrede te sluiten, als deze als grondslag de bezetting van Tripoli door deltalianen ten gevolge moet hebben, en 't is juist de bezet ting van Tripoli, welke het doel der Italiaan sche expeditie is. Ook de uitdrijving der Italianen, welke g in Turkye verbleven, duidt genoeg aan, dat do" Turken niet zinnens zijn, zich zoo maar goedwillig te laten buitenzetten. Als men nu echter ook rekening houdt, van de ministerieele krisis welke wederom in Turkye heerscht, zal men met ons bekennen, dat het er in het Oosten zeer aardig uitziet en niemand het einde van het konflikt kan voorzien. Voor den Vrede. De Engelsche vredelievende maatschappij kondigt aan, dat in Engeland eene beweging gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo XI. 22 Juli 1911. Op de terugreis. Eens dat ik Kiambi zal kunnen verlaten, zal ik op de terugreis kunnen denker.. In afwachting dat een vaartuig aankomt, laat ons eens onderzoeken welken weg mij te volgen staat om in Geeraardsbergen terug te keeren. Dit artikel schrijf ik meest voor mijne kleine vrienden uit de school. Neemt de kaart van Kongo en zoekt Kiambi, in 't noordon van Katanga, op den rechten oever der Luvuarivier. Van Kiambi tot AnJiora is do Lumta bevaarbaar. To Ankoro stroomen de waters der Luvua in de Lualabarivier deze laatste is bevaarbaar tot Kongolo. Daar neemt men den ijzerenweg tot Kinda. Van Kinda tot Ponthierstad reist men per stoomboot, wederom op do LualabarivierVan Ponthierstad tot Stan ley stad is het per ijzerenweg, juist om de watervallen, dio Stanleysnaam dragen, te vermijden. Daarna ismen eigenlijk op den Kongoslroom, en, na die snellen stroom gevolgd te hebben, komt men aan Leopold- stad. Van deze stad tot aan Matadi heeft men wederom de ijzerenbaan. Te Matadi scheept men in om. na 21 dagen zeeleven, te Antwerpen aan te landen. Van Antwerpen naar Geeraardsbergen is de weg u bekend, maar wat gij niet weet, of ik ook niet, is wanneer het God zal believen mij in ons gezegend land laten terug te keeren. 22 Juli 1911 (namiddag). Buiten alle verwachting, is heden een ijzeren schuit aangekomen. Morgen, Zondag, zullen de pagayeurs uitrusten en zonder twijfel zal ik Maandag kunnen vertrekken. XII. 23 Juli 1911. Besluit over Katanga. Op 't punt Katanga vaarwel te zeggen, ben ik er natuurlijk toe gebracht mijne meening bekend te maken over 't geen ik heb kunnen opmerken aangaande landbouw en vischvangst. Indien do mijnen in Katanga iets of wat beantwoorden aan de voorspellingen, die zeer gegrond schijnen, dan zal er onvermij delijk een groote toeloop van volk noodig zijn voor hunne ontginning. De landbouw en de vischvangst zullen moeten dienen om die aangroeiende bevolking regelmatig te spijzen. De vooruitgang van Katanga hangt af van de verkeermiddelen. Ja. spoorbanen en be vaarbare wateren moeten aangelegd worden, om aan Kongo eene normale opbrengst te doen geven. Begangbare wegen ontbreken ook; men dompelt soms uren lang in het slijk, om van het een dorp naar liet ander te gaan Om landbouw, handel en nijverheid in Katanga te doen bloeien moeten 'de kom- merschappen, met gemak, aan den man kunnen gebracht worden. Dat is eenvoudig waarheid maar men is nog ver van er eene uitgevoerde waarheid, eene wezenlijkheid, van gemaakt te hebben. Daarom is het onze plicht daar groolelijks op te steunen. Zijn er in Katanga nijverheden en mijnont- ginningen waarvan de voorspoed verzekerd is, integendeel mag men zijne penningen niet toevertrouwen aan zulke maatsckappijën, die enkel op 't papier betoon en wier bijzonder ste doel is 't spoorgeld der gogos of snul len, te ontfutselen, Ook moeten we in geweten de menschen waarschuwen dat ze hun zuurgewonnen spaargeld maar mogen toevertrouwen aan ondernemingen bestuurd door eerlijk ge kende burgers. De toestand in Kantanga bepaalt zich aan de ontginning der mijnen en tot lieden toe, is het- Staatsbestuur alleen machtig genoeg om landsbouwbeproevingen in to spannen. Het is dus hoogst geraadzaam naar Ka- tanga niet te komen, om op eigen kosten te boeren; nieri zou waarschijnlijk achterpit- boèren. Onder de leiding der - staatsbedien den, zal die toestand, in korten tijd, veran deren en verbeteren. Zoo staat het ook met de vischvangst op do Moero- en de Tanganihameren. De proe ven die ik met eigen oogen kon volgen en waarvan ik u de bevredigende uitslagen mededeelde, bewijzen hoezéer de hoop, door luitenant Goor gekoesterd, gegrond is. Eens dal de vischverzending van de noodige male- rieelen zal beschikken, zal het bewezen zijn dat die twee watervlakken genoeg visefi kunnen opleveren om een groot deel dor Ivongoleesche bevolking te spijzen.Zoo zullen verwezenlijkt worden do voorspellingen van Prins Albert, heden Koning der Belgen. Hel besluit over Katanga kan men in twee woorden samenvatten gegronde hoop voor de toekomst, maar, tot heden toe, niets vast bepaald. Kongotrotter. Zonderling bericht. De Vonische Zeitung een blad uit Wee- nen heeft een bericht ontvangen, dat er in liet leger der Monarchisten vreemde officie ren dienst doen, vooral Fransche en Oosten- rijksche officieren. De zonen van Dom Mi guel de Bragance dienen ook als simpele soldaten. Niemand kent hunne eigentlijke namen. Een Amerikaansche multimillionnair dokt voor de koningsgezinden voel geld af. Uit Amerika zijn vele wapens toegekomen. Zijn het verzinsels of is liet waarheid We laten de keus aan onze lezers. De regeering. De Portugeesche regeering is gerust, wat niet belet dat zij de noodige maatregelen heeft trachten te nemen. In de gevangenis sen van Portugal zitten 7000 gevangenen, beschuldigd van koningsgezind te zijn. Tus- schen die 7000 personen zijn meest priesters en officieren... Zeggen dat men in Portugal allengs niet koningsgezind meer mag zijn, of anders den bak in Verondersteld dat de katholieken, al de republikeinen, t. t. z. al de socialisten en een deel der liberalen moest opsluiten om hunne republikéinsche gedachten, wat zoudt ge zeggen Welnu zulks gebeurt in tegen overgestelde orde. in Portugal. Wat dunkt er u van Tegenstrijdige berichten. Uit Lissabon, uil offic-ieuse bron, meldt men natuurlijk dat de hoofdmannen der ben den ontmoedigd zijn, en te Vinhaes uiteen geslagen. Doch er komt uit Lissabon een ander bericht meldend dat het gevecht te Vinhaes zonder belang is geweest en de Monarchisten zich samentrekken te Monte- Gorva. Nu uit al dio berichten is er niets met zekerheid vast te stellen.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1