BUITENLAND. De Marokkokwestie NIEUWSBERICHTEN. BE ONBEKENDE WEES Leeuiuy van 70,000,000 fr. van 1898 De Kiesstrijd te Aalst. Redevoering uitgesproken floor M. Be Naeyer te Mljliieek. •De bladen berichten dat de Marokko- twestie maar kan opgelost worden, tegelij kertijd met de regeling van denFranschen •Gongo. De radikalen van Nimes in Frankrijk heb ben aan de regeering laten weten dat ze (rekenen kan op al hunnen steun en dat des noods al de radikalen bereid zijn liet erfgoed 'en de waardigheid van Frankrijk te verde digen... De Belgische Congo. Er is kwestie van, dat Frankrijk een deel rvan onzen Kongo zou hebben willen bezetten .en in ruiling zouiEngeland onze colonie offi cieel hebben erkend. De Belgische regeering heeft geantwoord dat zij geen duim van haar Congoleescli grondgebied wil afstaan.Daarop zou Frankrijk zijn voornemen hebben laten .varen. FRANKRIJK Staking van huurders. In Parijs zijn Zondag een aantal huurders gezamenllijk verhuist om te p-éotesteeren tegen de duurte van den huurprijs der woningen. 'V.erleden jaar is er een syndikaat tot stand gekomen van - ontevreden' huurlin gen. Zij zijn reeds met 5000. Zoo zeggen ze of daar nu vrouwen en kinderen bij gerekend 'zijn, dat weten we niet. Met nieuwjaar gaan ze in staking gaan. Zij willen do lusschen- komst de wet, om den prijs vast te stellen, volgens grootte, en ruimigheid en hoeveel heid der plaatsen. Die datum is slecht ge- 'kozen. Rond Nieuwjaar is liet koud om op .straat te wonen zulke staking, als zij ze dan toch doen willen, past beter in den Zomer. De officieren in staking. Al beter en beter. Ja, het gaat al beter en beter. De staking dient niet enkel meer voor werklieden en be dienden, ook de officieren, de studenten, de .geneesbeerön maken er van gebruik. De officieren van de stafs van de koophandels- vloot zijn te Marseille in staking gegaan. De 2 schepen te Marseille liggend zijn toch kun nen vertrekken, omdat de officieren in de .werkelijkheid zijn gebleven, en maar van 'land gegaan zijn na de noodige formulen in gevuld te hebben. In allo geval 't is ken schetsend. ENGELAND Look-out te Lancashire. Tusschen Se wevers van Lancashire zijn er unionisten en niet unionisten. Woensdag eiscuteii de unionisten het wegzenden van 4 met-unionisten. De bestuurder weigerde. Al de unionisten nemen de partij, van hunne vrienden tegen den bestuurder. Do patroons 'hebben nu besloten delocUóut uitje roepen Indien Woensdag het geschil niet was hijge- 'legd. Doordien -lock-out zouden er 150.000 werklieden getroffen worden* SPANJE.1 Veel, last. Terwijl Duitschland on Frankrijk volop ^bezig zijn de hoek van Marokko te verdeelen, zit Spanje met de last. Verscheidene keeren per week moeien de Spanjaards vechten jtegen de inboorlingen. Nu hebben zij Oued- 'Kert bezet, na een lievigen strijd. De Spanjaards zullen nu trachten Zoco- Arba-del-Zebuya te veroveren, de sterkste citadel der Mooren. Alvorens die plaats te bemachtigen zullen do Spanjaards goed in 't vuur móeten staan, Nu men"vraagt zich af wat gaat Spanje voor al zijn werk krijgen Gaat het voor niet het bloed zijner zonen op vreemden grond gestort hebben Dat kan on mogelijk, en daarom mag men overtuigt zijn, dat er nog moeilijkheden zullen komen tus schen Spanje en Frankrijk. Brussel. Subiete dood. Maandag namiddag zakte zekere Jean Macqueny, 60 jaar oud, eensklaps in do Pelikaanstraat neer en gaf geen teeken van leven meer. Een doktoor werd bijgeroepen en verklaarde dat de dood aan eene hartkwaal toe te schrij; ven was. Levend verbrand. Eene vrouw uit de Huishoudenslraat, leurster van stiel wilde Maandag het vuur barer stoof aanwakkeren door er petrool opto, gieten, eene groote vlam sloeg uit do stoof en deelde het vuur aan hare bloes mede. Zij werd erg inliet ge-' laat verbrand. Men leidde haar Ier verzorging naar het hospitaal alwaar men de brandwon den heelde. Vervolgens werd"zij terug naar hare woning gebracht. Zij zal in langen tijd niet kunnen werken. Aanranding en aanhoudingen. M. M.., ging gisteren nacht langs de Pier straat naar huis ioen hij eensklaps aangerand werd door eene bende nietdeugen die hem alles wat waarde had-ontnamen. De kerels vluchtten alsdan aanstonds weg. De policie snelde toe op dit gerucht en kon twee jonge nietdeugen die op wacht stonden aanhouden. Zij zullen ter beschikking der regeering opgesloten worden. Wat ge moet weten. De zenuwacli lige, zwakke of teergevoelige personen kunnen het gebruik van koffie uitstaan,dank de helft hijvoeging van de Bilterpeeën der Trappisten Vincart. Dezen die hem zui ver gebruiken, bevinden er zich nog heter mede. 15001 Anderlecht. Brand. Rond den mid dag brak gisteren brand uit bij een meubel maker der llerzieninglaan. M. D... verwit tigde onmiddelijk per telefoon de pompiers en de policie. Dezen snelden toe en zeiten zich onverwijld aan het werk daar de brand eene zeer gevaarlijke uitbreiding genomen had. Men vreesde het ergste voor de neven staande gebouwen. Het achtergebouw waar het vuur woedde op de zolderingen, bevatte een groot aantal meubels en hout. Na een half uur vermoeiend werk. was den brand beperkt. De schade is aanzienlijk. De policie doet een onderzoek. St-Catharina-Lombeek. -r- Misdadige aan slag. Ongekende kerels hadden dezen nacht eene ijzeren potrel van 1 m. 50 lengte over de sporen gelegd. Twee losse machienen rolden naar Gent en hotsten op den hinder paal. Zij stopten onmiddelijk. De statieover ste van St-Catharina-Lombeek werd verwit tigd en zond werklieden om de baan le ont ruimen en te onderzoekon. Schaarbeek. Het doodelijk auto-onge luk. Het slachtoffer van het doodelijk on geluk, waarvan wij gisteren spraken, werd herkend, het is zekere Frans Van Haesen- donck, 23 jaar oud, smeder van stiel en die op den Brusselschen Steenweg, te Eppeghem woont. Do automobiel die de ongelukkige overreed behoort aan on wérd geleid door M. Leon M.. wisselagent, uit de Glaeysstraat van Schaarbeek. Ziehier hoe het ongeluk gebeurde Een groep van 4 velorijders volgden elkaar op de baan naar Vilvoorde. Aan de Vorming- statie van Schaarbeek gekomen, wilde'Van Haesendonck, do derde van den groep, voor uitschieten, docli hij kwam in de rails terecht en zijn voorwiel schoof onder hem uit en hij werd langs den linkerkant op den steenweg geworpen. Juist op datoogenblik kwam M. Mper auto van Vilvoorde en zag wat er ging gebeuren doch niettegenstaande al zij.no moeite kon hij den'jongen niet vermijden en overreed hem. De ongelukkige bleef roerloos liggen. Juist op datoogenblik kwam een geneesheer van Antwerpen insgelijks per auto aldaar gereden en het ongeluk ziende, stopte hij en onderzocht en verzorgde het slachtoffer doch hij kon slechts den dood bestaligen. M. Mhevig ontroerd door dit tragiek voorval, legde het lijk in zijn auto en voerde het naar't doodenhuiatiyan Schaarbeek, ver volgens ging hij kennis van hot voorgeval lene geven aan de policie. De zaak wordt onderzocht. a Beproeft de wonderbare en onschade lijke Cachetten GAUTTIIER, krachtigste geneesmiddel tegen Migraine, Hoofdpijn, Zenuwpijnen. Hunne uitwerking is radikaal en bijna onmiddelijk.. 6 Cachetten 1 Ir. 13 Cachetten 2 fr. in alle goede apotheken, zooniet schrijven apo theek Gaulhiei', Mechelen. 1505 Steenhuffel. Doodelijk ongeluk. Zondag avond keei'do 1 André Willocx, van Steenhuffel, in dronken toestand van Londer- zeel huiswaarts. Do- man volgde do spoor baan en werd nabij de1 Statie van Steenhuffel door den trein, welken,er om S ure 20 voor bijrijdt, verrast en overreden. Hij bleef op den slag dood. De ongelukkige was vreese- lijk vermorzeld. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind, Watt as 't beste maagbitler. Lede, Laffe aanval. Zondag nacht, rónd 11 ure, verliet Louis Temmerman, in gezelschap zijner twee dochters, de herberg der wed. Presiaux. Toen hij voorbij de wo ning ging der wed. Vermeire sprong- een persoon buiten en bracht met een stuk ijzer een slag toe op het hoofd van Temmerman,; die badend in zijn bloed ten gronde viel. Den broeder van den aanrander kwam ook buiten en bracht met zijne 'kruk ook nog slagen aan het slachtoffer toe.' Op het hulpgeroep der dochters snelden geburen toe, waarop de laffe aanranders zich terugtrokken en in hun huis opsloten. Temmerman werd 'bij don' geneesheer Moens binnengedragen, welke de wonde heeft toe-genaaid. De policie heeft een onderzoek geopend. Dendermonde. Noodlottige afloop. Eenige weken geleden bekwam Lodewijk Goosser.s, veldwachter op den wijk Het Keur eene kwetsuur aan den voet.Do wonde wilde waad en zijn toestand verslechtte gedurig bij zooverre dat hij thans aan de gevolgen bezweken is. Doodelijk ongeluk. Maandag avond rond 7 ure, was Kamiel Gleemput, bediende in de schoenfabriek Escaut-Dendre per rijwielhuiswaarts gereden. Gekomen aan openstaande bareel reed li ij door. Hij werd door een koop waren tröi| verrast en om worpen. De ongelukkige werd erg gekwetst en in bedenkelijken toestand weggebracht. AanhoudingZondag namiddag, werd zekeren KareiJ, Govaert, bijgenaamd deSinjoor,» aangehouden. Hij werd sedert geruimen tijd opgezocht. Hij bood lievigen tegenstand. De kerel werd in een rijtuig ge stopt en zoo naar het .gevang overgebracht. Schielijke dood. Theofiel Ringout, hotelhouder,' Grooto Markt, werd verleden nacht te lied schielijk onpasselijk. Eenige oogenblikken later was hij een lijk. De man was 68 jaar oud en leed aaireeno hartziekte. Waasmunster. Kerkdief. Maandag avond ging M. Edward Schelpe, koster, de deur der kerk sluiten, toen hij een gerucht hoorde. Hij ging zien, doch plotselings sprong hem een persoon voorbij. Vooraleer de man van zijne ontsteltenis bekwam, was de kerel verdwenen. Eene klacht is neergelegd. Een streng onderzoek is geopend. Laarne, Doodeljke hoefslagMaan dag namiddag ging liet paard van den var kenskoopman Jozef De Veerman, op hol. De koopman viel van de kar, en werd zoo erg gekwetst dat hij stervend opgenomen werd. en kort daarna den géést gaf. Hij laat eene weduwe in eene gezegen den toestand en een kind acht r. Het hollende paard werd door Emiel De Keyser, te Wetteren aangehouden. Vrouw en manskieerstoffen, J, Van den Bergh-Jouret, Gent. Een gestolen rijwiel ontdekt. Een veertiental dagen geleden werd aan den heer Slock, wonende Boomstraat, zijn rijwiel ontstolen. Die lieer ontdekte nu zijn rijwiel bij een velomaker onzer stad. De velomaker had het rijwiel van drie jonge gasten ge kocht voor 25 frank. Lijk opgehaald. Gisteren morgend, rond 10 uro. heeft men aan de Muinkkaai, uit de Schelde het lijk opgehaald van Jozef Thienpont, oud 36 jaar, wever van beroep. Do ongelukkige was sedert liet stormweder van 30 September verdwenen. Misschien is hij wel in het water geslingerd door den lievigen rukwind. Moorsel. Schurkenstreek in de Kalle straat. Alweer hebben hier schelmen hunne werken uitgeoefend, want Zondag nacht zijn er weer een groot aantal venster blinden verdwenen en overal weg gestopt. Maandag middag waren zij allen nog niet terug gevonden. De politie is verwittigd, doch de schelmen zijn onbekend. Wanneer zouden deze schelmerijen een einde vinden. Meldert. Brand. Maandag avond, rond 8 ure, heeft, een hevige brand de schu ren en stallen van Louis De Goninck, op de wijk Doument, in asch gelegd. Dank aan de spoedige hulp kon het woonhuis noj spaard worden. Eene zeug met 6 viggens kwamen in de vlammen om. Koeien, paar den en vijf viggens konden gered worden.De oogst, het alm, een wagen en 3 karren wer den ook vernield. Gelukkig-lijk is alles ver zekerd. Toen men reeds bijna alle meubelen uit het woonhuis had gebracht, vond men een dei' kinderen nog rustig slapend in zijn bedje. Gelukkig-lijk lag de hop, welke DeConinck reeds verkocht had, op den zolder van het woonhuis en bleef daardoor gespaard. Astene. Verdronken. Maandag mor gend heeft de zoon van den hovenier Jules Van den Steene,zijnen vader verdronken ge vonden in den wal der hofstede van den heer Pieler Veri'iest, landbouwer, wonende Kas- teeldreef. Jules Van den Steene was hovenier op hel kasteel van Mevrouw de Kerchove de Den- tergem. Hij was 50 jaar oud, gehuwd en vader vau verscheidene kinderen. Boetstraffelijke rechtbank van Dendermonde. JACHTMISDRIJF. Van Meersche Jan,van Harame, en Kamiel De Voght, van Temsche, voor'pensjagerij krijgen feVan Meersche 200 fr. boet en De Voght 100 fr. boet. De aangeslagen wapens worden verbeurd verklaard. DIEFTE MET BRAAK. Emiel Raman, van Ovqrmeire, heeft in de woning van.zijn patroon,Hendrik Thieleman, eene kas opengebroken en 400 fr. gestolen. Raman werd onderhoord. Hij loochende eerst, doch bekende ten slotte en gaf terug- wat hij nog bezat. Hij krijgt bij verstek 1 jaar gevang en 50 fr. boet. De onmiddc- lijke aanhouding wordt bevolen. Behalve de nummers hierboven aangeduid zijn de volgende reeksen uilkeerbaar met 100 frank 1765 2305 2676 3146 3729 .3907 -4670 5435 6577 7337 9387 11135 11553 12-285 12372 11350 16446 16887 STAD GENT Officiëele Lijst 89 Trekking. -10 October 1911. - 34 reek sen, zijnde 850 obligation, uitkeorbaar van af 1 Juli 1912 Serie 8171 n. 18 uilkeerbaar met Serie 3264 n. 1 Serie 12105 n. 20 Serie 4928 n. 24 Serie 14512 n. 25 De volgende nummers zijn met 150 fr. Serie 1658 n. 14 Serie Serie 3334 n. 5 Serie Serie 8171 n. 19 Serie Serie 9000 n. 15 Serie 11643 n. 12 Serie 12710 n. 23 Serie 22288 n. 1 Serie 23793 n. 5 Serie 24962 n. 14 Serie 25044 n. 11 Behalve de hierboven 10,000 1.000- '500 250 250 uilkeerbaar 3264 n. 16 3550 n. 15 10 12 8557 Serie 11110 n. Serie 12105 n. Serie 16299 n. .5 Serie 22288 n. 21 Serie 24877 n. '14 Serie 24962 n. 24 Serie 25044 n. 23 aangeduide num mers zijn de volgende seriën uilkeerbaar aan pari 1658 3264 3334 3550 3921 4929 5357 63577574 8171 8557 9000 9714 11410 11431 12105 116-13 12482 12710 12724 14512 15297 16299 16519 17370 22288 23793 23925 21877 24962 25044 26208 27994 5C Vervolgd. Geruimen tijd staarde zij het kind aan, en vervolgens, het met teederheid aan haren Jjboezem drukkende, legde zij eenen vurigen leus op haar voorhoofdje neer,teven den naam van Angelina lispelende. Eens zal ik, wanneer de tijd er toe zal zijn gekomen,'de rechten van het weesje doen gelden-, sprak zij, en daarom den armband als ook het testament dei' vreemdelinge in bewa king nemen. Roza overhandigde haar beide deze voor werpen, en voegde er het medaillon bij, dat Angelina onder hare kleederen had verborgen .gedragen. Dit juweel, met kostelijk gesteente "bezet, droeg de beeltenis van eenen man, noj in den vollen bloei des levens. Een tijd lang beschouwde de kloostervoogdes met de groot ste aandacht dit portret, doch zij had schoon baar geheugen te raadplegen, zij herinnerde zich niet ooit den persoon,wiens evenbeeld zij voor oogen had, en die niemand anders was öan dementia's vader, ergens te hebben ont moet. Inmiddels boden zich vier kloosterlingen, floor den aalmoezenier op de hoogte gebracht ,van hetgeen was geschied, aan do hut aan. ©e waarde geestelijke had hun de noodige be velen gegeven om het stoffelijk oversehot van Angelina naar het klooster van Ste-Ursula over te brengen. De overste, nog immer aan eene eindelooze smart ten prooi, wankelde, op den arm der leekozuster leunend, den treurigen stoet achterna. Ulrik had even eens den rouwstoet tot aan het klooster willen volgen. Roza, met de kleine dementia op den arm, keek hen na, tot zij voor haar oog waren ver dwenen. Dan liet zij den blik beurtelings wei den over den tuin die de hut omgaf, over de doornboschjes waarmede de vlakte was be zaaid, over het met kiezelzand bestrooide pad, welk zeewaarts door de duinen schoot, of zag in verstrooidheid de wolken na, die tel kens van gedaante veranderende, aan de wes- terkim gloeiden onder de laatste stralen der wegzinkende zon. Het avonduur met zijn schemerend licht was daardit uur, zoo vol bekoorlijkheden voor do noordergewesten dit laatste vaarwel van den in den kolk der eeuwen wegvliegen- den dag dit uur, dat qns zoo somber of zoo liefelijk toeschijnt, naar gelang onze ziel voor vreugde of smart vatbaar is. Roza verkeerde stellig veeleer in eene treu rige, dan wel in eene blijmoedige stemming. Met Ulrik en do kloosternonnen die den weg naar het Sint-Ursulagesticht volgden, was het even gesteld. Temidden der indrukwekkende stilte weergalmde het dof gerucht hunner stappen over het steenachtig pad en bracht het verdoof gekweel der vogelen, welke zich in het hakhout schuil hielden, teenemaal tot zwijgen.In de verte hoorde men het gebruisch van eenen waterval van het naburig gebergte neerstortende, wegsterven Weldra omhulden de duisternissen den heu vel, en de in het dal allerwege verspreide woonsteden van het nabijzijnde gehucht zweemden allengs in de nachtelijke dampen weg. Op het oogenblik dat de stoet de hoogte beklom,boven welke het klooster was gelegen, .lieten eensklaps de statige tonen des orgels zich hooren 't was het lof der zielerust van Angelina dat aanvang nam. Toen zij de poort der godvruchtige schuilplaats genaakten,wérd deze wagenwijd opengezet, om den droeven stoet door te laten, welke het ruime voorplein overstapte en de kapel binnentrad, waar het lijk werd neergezet. In afwachting dat rijen het lichaam in de kist zou plaatsen, werd het met een doodla ken bedekt, wiens zilveren kruis onder den schijn der talrijke waslichten akelig -glinster de. Alvorens het klooster te verlaten,verlang de dementia's pleegvader nogmaals de over ste te spreken, en daarom ging hij haar in de spreekkamer opwachten,om haar met de ver bintenis, welke zij dep.vorigen nacht hadden aangegaan, bekend te maken, en er over hare goedkeuring te erlangen. Wanneer de eerwaarde kloostervoogdes hem kwam vinden, getuigden hare gelaat strekken van eene uiterste mart, welke even wel door het gebed was getemperd. Zij hoor de Ulrik's verhaal met eene diepe ontroering aan, en wanneer hij had uitgesproken, zegde zij i dementia von Bersteins kan hare kinder jaren ten uwen huizo doorbrengen, doch eens tot den leeftijd gekomen, op welken haar geest dient gevormd'le worden, zal zij deei gesticht komen bewonen.Het ware van uwen twille hardvochtig gehandeld, indien gij haar van de voordeelen eëncr goede opvoeding deed verstoken blijven, en nimmer ook kan die ge dachte in u zijn opgekomen, daarvan ben ik volkomen overtuigd... Ik zou heiligere rechten op dit kind kunnen doen gelden dan gij, mompelde zij als bemer king welke zij zich zelve maakte, doch ik be sef ten volle welke ején onscliatbaren dienst gij Angelina hebt bejwezen, en ik koester de vaste hoop dat hare dochter haar geheel le ven zal toewijden oh) u dezen te vergelden. Hierop bereidde zicfy de gewezen krijgsman BRUSSEL-ZEEHAVEN. Leening van 44,180,000 frank 56sie trekking-. 7stea October 1911. S. 16887 n. 15 uitkeorbaar met 5,000 fr. S. 12285 n. 12 met 1000 fr, S. 7337 n. 2 met 500 fr. S. 1765 n. 15 en 12285 n. 7, ieder met 250 fr. Zijn uitkeerbaar met 125 frank S. N. 1765 17 5435 20 9387 17 12285 21 S. N. 1765 22 7337 13 9387 24 16887 2 S. N. 2305 25 9387 6 11135 7 16887 19 S. N. 3729 23 9387 14 12285 14 om huiswaarts te keeren. De abdis noodigde hem uit 's anderdaags den lijkdienst tot lafenis der jonge vrouw te komen bijwonen, wat hij baar dan ook beloofde, en na haar nogmaals dank te hebben gezegd over het groot liefde werk dat zij kwam te plegen, nam hij afscheid van de vrome kloosterlinge. Intusschen was de nacht ingevallen,en duis tere wolken zweefden door het hemelruim, doch Ulrik scheen het niet eens op te merken: hij overwoog de laatste woorden der abdis, zonder zich er van den zin te kunnen verkla ren, Do gedachte aan do kleine Clementia wekte hem uit zijne overdenkingen op; hij verbeelde, zich in haar eene tweede Leonora te hebben hervonden,zij was even liefhebbend en aanvallig, zij werd cok even vurig bemind en zich met zulke zoete begoochelingen vleien de, klopte hij aan de deur zijner nederige wo ning aan. Roza toonde zich over zijne terugkomst hoogst verblijd het kind was reeds sinds lai: slapen gelegd, en den ganschen avond had ha re pleegmoeder zich de gebeurtenissen van dien dag voor den geest gehaald. Zij bestorm de haren echtgenoot met vragen, betrekkelijk de overste',en verdiepte zicli in allerlei gissin gen, de eene al wat onwaarschijnlijker dan de andere, om zich uit te leggen hoe de abdis ooit met die dame in kennis kon zijn getreden. Ulrik liet haar vrij haren gang gaan, want nooit sprak hij haar tegen integendeel, im mer wist hij eene verontschuldiging voor hare lichte gebreken aan te voeren. Wij moeten echter waarheidshalve bekennen dat zij zich veeltijds met bovenmatige bijgeloovige denk beelden inliet... Wordt voortgezet. de wergaeter-BBigj te BIsjBSsaek Onze geachte heer schepen e De Hert, zeg de daar zooeven, dat wij katholieke ge kozenen, gedurig aangerand, belogen en ge lasterd worden, door onze tegenstrevers, omdat we uwe belangen die ook deze zijn der katholieke partij, standvastig en kracht dadig verdedigen. Onder dezen die de eer hadden door do tegenstrevers lievig te wor den aangevallen, mag ik op een van de voor plaatsen aangeduid worden. Waarom was ik een der bijzonderste mik punten van onze tegenstrevers Het was omdat wij in onze fabrieken de katholieke denkwijze van het beginne af, hebben voor gestaan,en onbewimpeld hebben ondersteund en verdedigd. Het was ook, omdat wij in allo omstandigheden onze tegenstrevers zijn ten lijve gegaan en omdat we ons bijzonderlijk toelegden op het doelmakend bekampen van het socialism us. Deze aanvallen onzer tegenstrevers waren voor ons eeno oorzaak van aanmoediging, van opwekking en van volharding. Nochtans, wij moeten het opentlijk beken- ken, dat wij niet alleen door onze tegenstre vers, zijn belogen en belasterd, maar dat zelfs par tij gen oo ten, de leugens en den laster onzer vijanden hebben rondgestrooid en be krachtigd. Dit gold bijzonderlijk voor hetgeen aangaat de antisocialistische bakkerij, bij genaamd De Zwarte Bazar En gansch valsch verspreidde men het ge rucht, dat de werklieden onzer fabrieken verplicht zijn, in den Zwarten Bazar brood te nemen. Ik moet nogmaals bier verklaren, dat al onze werklieden volkomen vrij zijn en ik moet ook herhalen, dat het beste bewijs dier vrijheid is, dat een groot getal werklieden onzer fabrieken, in die bakkerij geen brood nemen. En niettegenstaande alles, durft men be weren, dat die verplichting toch beslaat. Ik wil hier een voorbeeld geven dat gansch lie- dendaagsch is. Gisteren morgend kwam een vriend mij zeggen, dat een voorname beer van de parochie, hier tegenwoordig, uit de beste bron vernomen bad, dat een werkman van Mijlbeek, geen werk kan bekomen om dat hij geen brood nam in den Zwarten Ba zar. Gisteren noen, deed ik een onderzoek in stellen en de jongeling die beweerde uitge lokt geweest te zijn tot liet nemen van brood, moest te samen met zijne ouders bekennen, dat zulks valsch is. De waarheid is, dat dien jongeling zich verschillige malen aan do deur van liet fa briek aanbood gelijk er dagelijks verschilli- g-en zich aanbieden om werk to zoeken, en daar men telkenmale moest zeggen, dat er geeno plaats open was, zoo hebben zijne ouders gedacht, dat hun zoon zou aanvaard zijn geweest, hadden zij in den Z-warten Bazar brood genomen. Het was van hunnentwege eene eenvoudige doch ongegronde veronderstelling. Hoe komt het, dat eenvoudige werklieden zich inbeelden, dat ze verplicht zijn in den Zwarten Bazar brood te hemen Dit komt voort uit de leugens uitgevonden en verspreid door liberalen en socialisten leugens, en laster, ongelukkiglijk overgenomen en ook verspreid door sommige onzer partijgenooten. Ik moet hier schande spreken aan die partij genooten, die do leugens en den laster onzer tegenstrevers overnemen en verspreiden en die daardoor niet alleen aan katholieke geko zenen nadeel berokkenen maar ook aan de gansche katholieke partij gevoelige slagen toebrengen. Die partijgenooten, die zóó onze vijanden in de hand werken verrichten één uiterst laakbaar en slecht werk, en ik hoop dat zij eens zullen beseffen, boe slecht deze antikatholieke propagande is en dat ze hun verderfelijk werk zullen slaken.

De Volksstem | 1911 | | pagina 2